"MİNSK QRUPU BİTƏRƏF DEYİL"
1979-cu il fe­v­ra­lın 11-i İran İs­lam Re­s­­pub­li­ka­sı­nın ya­ran­dığı gündür. Əv­­və­la, mil­li bay­ra­mı­nız müna­si­bə­ti­lə si­zi tə­b­rik edi­rik. Və elə ilk su­a­lı da bu möv­zu ilə baş­la­maq is­tər­dik - İs­lam in­qi­la­bı İra­na nə ver­di?
- Tə­b­ri­kə gö­rə si­zə tə­şəkkür edi­rəm. İran­da­kı in­qi­lab İs­lam adı ilə baş­layıb və da­vam edib.  Bu in­qi­lab nə­in­ki İra­na, bəl­kə də bütün müsəl­man­la­ra aid­dir. Bu­na gö­rə də bütün müsəl­man­la­rı tə­b­rik edə bi­lə­rik. İn­qi­la­b­dan so­nra bir çox da­xi­li və xa­rici na­iliyyət­lə­ri­miz olub. Da­xil­də­ki na­iliyyət­lər­dən bi­ri bu­dur ki,  biz şah dövründə bütün azad­lıq­lar­dan məh­rum idik. Söz azad­lığı, qələm azad­lığı, vicdan azad­lığı, hət­ta din azad­lığı be­lə yox idi. Öl­kə əha­li­si­nin böyük his­sə­si­nin şiə müsəl­ma­nı ol­ma­sı­na bax­may­a­raq, ida­rə­çi­lik­də qey­ri-müsəl­man­lar və ya müsəl­man­lığa ri­ay­ət et­məy­ən­lər, hət­ta bə­zən vəh­ha­bi­lər də yer alır­dı. Öl­kə­nin ta­leyi baş­qa öl­kə­lər­də və on­la­rın bi­zim öl­kə­miz­də­ki sə­fir­lik­lə­rin­də həll olu­nur­du, nə et­mə­li ol­duğu­mu­zu bi­zə on­lar dey­ir­di. Bi­zim tə­bii re­sur­sla­rı­mız - qaz, neft  xa­­rici­lə­rin əlin­də idi. On­lar re­sur­s­la­rı­mı­zı çox ucuz alır, əvə­zin­də, is­teh­lak məh­sul­la­rı­nı ba­ha sa­tır­dı­lar.
Mən in­qi­la­b­dan əv­vəl İran­da, La­van ada­sın­da yer­lə­şən neft şir­kə­tin­də ça­lı­şır­dım. Bu şir­kət ame­ri­ka­lı­lar tə­rə­fin­dən ida­rə olu­nur­du və de­mək olar ki,  iran­lı­lar ame­ri­ka­lı­lar üçün iş­ləy­ir­di. Biz öz sər­vət­lə­ri­mi­zin sa­hi­bi dey­il­dik. Həf­tə­də bir də­fə İs­ra­i­lin tan­ker­lə­ri gə­lib, La­van ada­sı­na yan alır və çı­xar­dığı­mız nef­ti yükləy­ib apa­rır­dı. İs­ra­il apar­dığı nef­tlə Fə­lə­s­ti­nə qar­şı müha­ri­bə apa­rır­dı. Şah ai­lə­si­nə bağlı olan in­san­lar hər şeyə sa­hib idi. Yer­də qa­lan­lar isə yox­sul, az im­kan­la­ra ma­lik idi­lər. Be­lə bir döv­rdə biz is­tiq­lal, azad­lıq, is­lam cümhu­riyyə­ti şüa­ri al­tın­da Ay­ə­tul­lah Xo­mey­ni­nin baş­­çı­lğı ilə İs­lam in­qi­la­bı et­dik. Bü­tün in­san­lar bu in­qi­la­b­da iş­ti­rak et­di. Çünki ha­mı na­ra­zı idi və nə­ticə­də, şah qa­ç­ma­lı ol­du.
Çox ma­raq­lı­dır ki, il­lər­lə bi­zim tə­bii re­sur­sla­rı­mı­zı şah va­si­tə­si­lə apa­­ran öl­kə­lər ona öz öl­kə­lə­rin­də qal­mağa ica­zə ver­mə­di­lər. Bir ne­çə  ay ər­zin­də  o, bə­zi öl­kə­lə­rə sə­fər et­di. Son­da isə tən­ha şə­kil­də Mi­sir­də və­fat et­di. Bu uzun il­lər dik­ta­tor­luq ha­ki­miyyə­ti ilə xal­qa zülm edə­rək, ha­ki­miyyət­də olan bir in­sa­nın ta­leyi idi. İn­qi­la­b­dan so­nra hər şey ək­si­nə ol­du. Biz xa­rici öl­kə­lə­rin əli­ni İran­dan üzdük. Elan et­dik ki, bütün dünya öl­kə­lə­ri ilə do­stluq et­mək is­təy­i­rik. La­kin tə­bii re­sur­sla­rı­mı­zın qa­rət olun­ma­sı­na ica­zə ver­məy­ə­cəy­ik. Qoy­may­acağıq ki, hər han­sı bir öl­kə bi­zə ağa ol­sun. İn­qi­la­b­dan so­nra müstə­qil xa­rici siy­a­sət yürüt­dük. Müstə­qil siy­a­sət yürütdükcə, çox zər­bə­lər al­dıq. Çünki ame­ri­ka­lı­lar, Qərb öl­kə­lə­ri bi­zə qar­şı müba­ri­zə apa­rır­dı. İs­lam in­qi­la­bın­dan so­nra öl­kə da­xi­lin­də in­san­la­ra azad­lıq ve­ril­di. İn­qi­la­b­dan əv­vəl şa­ha aid bir par­tiya fə­a­liyyət gö­s­tə­rir­di­sə, in­qi­la­b­dan so­nra on­larca par­tiya və siy­a­si bir­lik ya­ran­dı. İn­qi­la­b­dan əv­vəl seç­ki­lər azad ke­çi­ril­mir­di. Par­la­ment seç­ki­lə­rin­də nümay­ən­də­lə­rin bir his­sə­si­ni şah təy­in edir­di, qa­lan his­sə­si də şa­hın gö­s­tə­ri­şi ilə se­çi­lir­di. İn­qi­la­b­dan so­nra isə azad seç­ki­lər ke­çir­dik. Bu gü­nə qə­dər 30-a ya­­xın seç­ki ke­çir­mi­şik. Özümüzü dünya­nın ən de­mo­kra­tik öl­kə­rin­dən bi­ri he­sab edi­rik. İn­qi­la­b­dan so­nra qa­dın­lar öz hə­qi­qi yer­lə­ri­ni ta­pıb­lar. İn­qi­la­bın bütün mər­hə­lə­lə­rin­də qa­dın­lar iş­ti­rak edib. İn­di tə­lə­bə­lə­rin 50%-dən ço­xu­nu qa­dın­lar təş­kil edir.  İran­da qa­dın­lar bütün sa­hə­lər­də iş­ləy­ir. İn­qi­la­b­dan so­nra qə­zet­lə­rin sayı, ti­raj­la­rı ço­xal­dı. Di­ni və mil­li et­nik­lə­rə diq­qət ay­rıl­dı. İq­ti­sa­diyya­tı­mız röv­nəq­lən­di, kənd tə­sərrüfa­tı və di­g­ər sa­hə­lər­də is­teh­sal art­dı. İq­ti­sa­diyya­tın, sə­nay­e­nin, kənd tə­sərrüfa­tı­nın bütün sa­hə­lə­rin­də öl­kə tə­lə­ba­tı­nın 80%-dən ço­xu­nu özümüz tə­min edi­rik. Qər­bin san­k­siy­a­la­rı­na bax­may­a­raq, bə­zi sə­naye və qi­da məh­sul­la­rı­nın ix­racat­çı­sıyıq. Heç bir xa­rici öl­kə­nin yar­dı­mı ol­ma­dan,  nüvə ener­ji­si­ni əl­də edə bil­mi­şik.
- Ye­ri gəl­miş­kən, bu gün dünya­nın ən ak­tu­al mə­sə­lə­lə­rin­dən bi­ri də İra­nın nüvə pro­qra­mı və va­si­tə­çi "al­tı­lıq"la apa­rı­lan da­nı­şıq­lar­dır. Xa­rici iş­lər na­zi­ri    M. C. Zə­rif bil­di­rib ki, Qərb öl­kə­lə­ri ilə İran ara­sın­da nüvə pro­qra­mı ilə bağlı ye­kun sə­nəd qar­şı­da­kı ya­rım il ər­zin­də im­za­la­na bi­lər. Vya­na­da ke­çi­ri­ləcək da­nı­şıq­la­rın növ­bə­ti ra­un­du ərə­fə­sin­də siz bu ye­kun müqa­vi­lə­nin im­za­lan­ma­sı eh­ti­ma­lı­nı necə qiy­mət­lən­di­rər­di­niz?
- Dey­im ki, İra­nın "al­tı­lıq" öl­kə­lə­ri ilə uzun və cid­di da­nı­şıq­la­rı­nın so­nun­da bir ra­zı­laş­ma ol­du.  Və biz on­la­rı əmin et­dik ki, İra­nın baş­qa niyyə­ti yox­dur. Ali di­ni rəh­bə­ri­miz nüvə si­la­hı­nı ha­ram he­sab edib.
- Qər­bin İra­na qar­şı tət­biq et­diyi san­k­siy­a­la­rın qi­s­mən ara­dan qal­dı­rıl­ma­sı­nın müsbət tə­sir­lə­ri ar­­tıq hiss olu­nur­mu? San­k­siy­a­la­rın tam ara­dan qal­dı­rıl­ma­sı üçün söz­üg­e­dən müqa­vi­lə­nin im­za­lan­ma­sı ki­fay­ət edəcək­mi, yox­sa əla­və han­sı­sa ad­dım­la­rın atıl­ma­sı la­zım gə­ləcək?
- Hə­lə­lik hər iki tə­rəf müza­ki­rə­nin ikinci mər­hə­lə­si­nin ke­çi­ril­mə­si üçün ra­zı­lığa gə­lib və hə­lə­lik bu­nu ki­fay­ə­te­dici he­sab edir­lər. Əg­ər bu ikinci mər­hə­lə­də ra­zı­lığa gəl­mə­sə­lər, müza­ki­rə­lə­rin üçüncü mər­hə­lə­si­nin ke­çi­ril­mə­si üçün ra­zı­lığa gə­lə bi­lər­lər. İkinci mər­hə­lə­də tə­rə­f­lər ara­sın­da ra­zı­laş­ma ol­sa, san­k­siy­a­­lar bütövlükdə ara­dan qal­dı­rı­lacaq.
- Qərb öl­kə­lə­ri ilə müna­si­bət­lər­də is­ti­ləş­məyə bax­may­a­raq, İs­ra­il­lə İran ara­sın­da  gə­rg­in­lik sə­n­g­i­mir. Əg­ər müna­si­bət­lə­ri yax­şı­laş­dır­maq üçün İs­ra­il hər han­sı bir ad­dım at­mış ol­sa, İra­nın ca­vab ad­dı­mı nə ola bi­lər­di? Və ya­xın per­spek­tiv­də Qər­blə ol­duğu ki­mi, İs­ra­il­lə də müna­si­bət­lə­rin nor­mal­­laş­mağa baş­lay­acağı­nı göz­lə­mək olar­mı?
- İran İs­lam Re­s­pub­li­ka­sı, ümu­miyyət­lə, İs­ra­i­li bir öl­kə ola­raq rə­s­­mi şə­kil­də ta­nı­mır. Hal-ha­zır­da İs­ra­i­lin yer­ləş­diyi o yer Fə­lə­s­tin tor­pağı­dır və İs­ra­il ora­nı işğ­al edib. Bi­zim Fə­lə­s­tin­lə müna­si­bət­lə­ri­miz, əla­qə­lə­ri­miz var. İs­ra­i­li rə­s­mi şə­kil­də ta­nı­ma­dığı­mı­za gö­rə, tə­bii ki, heç vaxt onun­la müna­si­bət qur­ma-y­a­cağıq.
- Su­riy­a­da baş ve­rən­lər­lə bağlı İra­nın möv­qeyi mə­lum­dur. La­kin göründüyü ki­mi, bu öl­kə­də gə­r­-  g­in­lik sə­ng­i­mək bil­mir. Necə dü­şü­nürsünüz, bəl­kə doğru­dan da ar­­tıq Bə­şər Əsəd ge­ri çə­kil­mə­li­dir ki, qar­daş qı­rğı­nı­nın qar­şı­sı alın­sın?
- Bə­şər Əsə­din ge­dib-get­mə­mə­si ba­rə­də bir söz deyə bil­mə­rik. Bu­nu Su­riya xal­qı özü de­mə­li­dir. Ümu­miyyət­lə, Su­riya prob­le­mi Bə­şər Əsə­də gö­rə dey­il. Su­riya İs­ra­il döv­lə­ti ilə müba­ri­zə­də ön xət­də du­ran öl­kə­lər­dən bi­ri­dir. Ame­ri­ka İs­ra­i­lin təhlükə­siz­liy­i­ni qo­ru­mağı özü­nə borc və və­zi­fə bi­lir. Bu sə­bə­b­­dən də Ame­ri­ka bu prob­le­mi Su­riy­a­nın ba­şı­na gə­tir­di. İs­la­hat mə­sə­lə­si də bir bə­ha­nə idi. Ame­ri­ka­nın re­g­i­on­da dost olan baş­qa öl­kə­lə­rin­də is­la­ha­ta eh­tiy­ac yox­dur? Ümu­miyyət­lə, dünya­da elə bir öl­kə yox­dur ki, is­la­ha­ta eh­tiy­ac ol­ma­sın. Nə üçün Ame­ri­ka Su­riy­a­da bu is­la­hat mə­sə­lə­si­nə bu qə­dər cid­di ya­na­şır? Bi­zim nə­zə­ri­mizcə, Su­riya mə­sə­lə­si Su­riya döv­lə­ti,  xal­qı və müxa­li­f­lə­ri ilə həll olun­ma­lı, xa­rici döv­lət­lər müda­xi­lə et­mə­mə­li­dir. Əg­ər hər han­sı bir öl­kə­də is­la­ha­ta eh­tiy­ac ol­sa, baş­qa öl­kə­nin hüqu­qu var ki, o öl­kəyə hücum et­sin və ha­ki­miyyət  dəy­i­şik­liyi et­sin? Ame­ri­ka­nın gücü və sər­və­ti var və elə düşünür ki, dünya­nın bütün öl­kə­lə­ri­nə müda­xi­lə edə bi­lər. Ame­ri­ka də­fə­lər­lə bu siy­a­sə­ti­nə gö­rə məğ­lub olub, am­ma əl çək­mir. Əf­qa­nı­s­tan­da məğlub ol­du, hət­ta bütün NATO öl­kə­lə­ri­nin kö­məyi ilə bu öl­kəyə gir­di. Hal-ha­zır­da bütün NATO öl­kə­lə­ri ora­dan da­ha tez çıx­maq üçün, elə bil, ya­rı­şa gi­rib.
Ame­ri­ka İra­qa gir­di və məğlub şə­kil­də ge­ri çə­kil­di. Milyar­d­lar­la dol­lar sərf et­di, yüzlər­lə əsg­ə­ri öl­dürüldü və məğlub ki­mi ge­ri çə­kil­di. Su­riy­a­da 3 il­dir da­vam edən mü­na­qi­şə­də də məğlub ol­muş tə­rəf­dir. Bu ona gö­rə­dir ki, on­lar xal­qın gü­cünü dərk edə bil­mir. On­lar elə dü­şü­nür ki, top-tüfə­ng­lə və ter­ro­rist­lə­ri si­lah­lan­dır­maq­la ha­ki­miyyət də­-y­i­şik­liy­i­nə na­il ola bi­lər­lər. Bu gün Su­riy­a­nın ən böyük prob­le­mi ter­ro­rizmdir. Qərb öl­kə­lə­ri və re­g­i­o­nun bə­zi öl­kə­lə­ri tə­rə­fin­dən də­s­tək­lə­nən bu ter­ro­rizm bütün re­g­i­o­nu təhlükə al­tı­na atıb. Re­g­i­on­da  Ru­si­ya, Su­riya və İran ter­ro­riz­mə qar­şı müba­ri­zə apa­ran öl­kə­lər­dir. La­kin ter­ro­rist­lər  böyük güclər tə­rə­fin­dən ida­rə olun­duğu və də­s­tək­lən­diyi üçün onun­la müba­ri­zə apar­maq çə­tin­dir. Ter­ro­rizmlə müba­ri­zə­də dün­ya bir­liyi əzmkar­lıq­la ça­lış­ma­lı­dır.
- Bu ya­xın­lar­da yayıl­mış xə­bər­lə­rə əsa­sən, İran­da  qey­ri-fars mil­lət­lə­ri­nə öz ana dil­lə­rin­də təh­sil al­maq hüqu­qu ve­ri­ləcək. Hö­ku­mət rə­s­mi­lə­ri bu­nun­la əla­qə­dar ya­xın günlər­də par­la­men­tə qa­­nun lay­i­hə­si­nin tə­q­dim edi­ləcəy­i­ni bil­di­rib­lər. Sizcə, bu lay­i­hə­nin həy­a­ta ke­ç­mə­si nə də­rəcə­də re­al­dır və qey­ri-fars mil­lət­lə­rin mil­li-mə­də­ni hüquq­la­rı­nın tə­min olun­ma­sı üçün da­ha han­sı ad­dım­lar atı­la bi­lər?
- İran­da ya­şay­an et­nik qrup­la­rın mə­də­niyyə­ti­nə, di­li­nə, ta­ri­xi­nə diq­qət ye­tir­mək döv­lə­tin pri­o­ri­tet mə­sə­lə­lə­rin­dən bi­ri­dir. İran Kon­sti­tu­siy­a­sın­da da bu mə­sə­ləyə diq­qət ye­ti­ri­lir.  Hal-ha­zır­da dil və mə­də­ni azad­lıq­lar et­nik­lə­rin ya­şa­dığı mən­tə­qə­lər­də on­lar üçün mö­vcud­dur. La­kin ye­ni pre­zi­dent,  dok­tor Ru­ha­ni­­nin ka­bi­ne­ti bu mə­sə­ləyə da­ha çox diq­qət ayı­rır. Onun bu siy­a­sə­ti müxtə­lif xal­qla­rın se­vinci­nə sə­bəb ol­du.
- İran rə­s­mən Azər­bayca­nın əra­zi bütövlüyünü də­s­tək­lə­diy­i­ni bəy­an edir. Bu, o de­mək­dir­mi ki, İran Er­mə­ni­s­ta­nı təcavüzkar döv­lət ki­mi ta­nıyır?
- Biz be­lə düşünürük ki, Azər­baycan və Er­mə­ni­s­tan ara­sın­da olan müna­qi­şə da­nı­şıq­lar və sülh yo­lu ilə həll olun­ma­lı­dır. Ona gö­rə də  iki öl­­kə pre­zi­den­t­lə­ri ara­sın­da müna­qi­şə­nin həl­li is­ti­qa­mə­tin­də apa­rı­lan da­nı­şıq­la­rı müsbət dəy­ər­lən­di­ri­rik. Er­mə­ni­s­tan­la Azər­baycan ara­sın­da mö­vcud olan müna­qi­şə­nin həl­li re­-g­i­o­nun təhlükə­siz­liy­i­nə böyük tə­sir edəcək. Hal-ha­zır­kı və­ziyyət re­g­i­o­nun təhlükə­siz­liy­i­ni su­al al­tlın­da qoy­ur. Ha­zır­da hər iki tə­rəf­də baş ve­rən mə­lum ha­di­sə­lə­ri nə­zə­rə ala­raq, on­la­rı sə­bir­li və dözümlü ol­mağa çağı­rı­rıq. İna­nı­rıq ki, Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si Azər­bayca­nın əra­zi bütövlüyü çər­çi­və­sin­də həll olun­ma­lı­dır.
-  ATƏT-in Minsk qru­pu­nu tən­qid edən­lər sı­ra­sın­da rə­s­mi Teh­ran da var. Bəs Azər­baycan­la Er­mə­ni­s­tan ara­sın­da va­si­tə­çi­lik et­­mə­si üçün İran Minsk qru­pu öl­kə­lə­rin­dən han­sı üstün im­kan­la­ra, cə­hət­lə­rə ma­lik­dir. Sizcə, İran müna­qi­şə­nin həl­li­nə tə­kan ve­rə bi­lər­mi?
- De­diy­im ki­mi, bu müna­qi­şə­nin həl­li­nin aça­rı Er­mə­ni­s­tan­la Azər­bayca­nın öz əlin­də­dir. Baş­qa öl­kə­lər  sa­dəcə kö­mək edə bi­lər; mə­sə­lən,  İran Azər­baycan­la Er­mə­ni­s­ta­nın ba­xış­la­rı­nın ya­xın­laş­ma­sı­na, mü­za­ki­rə­lər apa­rıb prob­le­min çö­zü­mü­nə kö­mək edə bi­lər. Biz düşü­nürük ki, ATƏT-in Minsk qru­pu bi­tə­rəf ola bil­mə­diy­i­nə gö­rə, irə­li­lə-y­iş əl­də edə bil­məy­ib. Düşünürük ki, İran bi­tə­rəf öl­kə ki­mi müna­qi­şə­nin həl­li­nə kö­mək edə bi­lər. Bir da­ha dey­i­rəm ki, Azər­baycan və Er­mə­ni­s­tan is­tə­mə­sə, müna­qi­şə həll olu­na bil­məz.
- Re­g­i­on üçün təhlükə­li olan amil­lər­dən bi­ri də Er­mə­ni­s­ta­nın Met­sa­mor atom-elek­trik stan­siy­a­sı­dır.  Bu təhlükə İra­nı da, mə­sə­lən, Azər­baycan və ya Türkiyə qə­dər na­ra­hat edir­mi və bu­nun­la bağlı öl­kə­niz tə­rə­fin­dən han­sı bey­nəl­xalq sə­viyyə­lər­də mə­sə­lə qal­dı­rı­lıb?
- Mə­nim bu ba­rə­də mə­lu­ma­tım yox­dur. Bu gü­nə qə­dər İra­nın bu ba­­rə­də rə­s­mi möv­qeyi ol­mayıb. Mə­­lu­ma­tım bu ba­rə­də də­qiq dey­il.
- Bö­lg­ə­də əmək­daş­lıq im­kan­la­rı­nı məh­dud­laş­dı­ran mə­sə­lə­lər­dən bi­ri də Xə­zə­rin hüqu­qi sta­tu­su­nun qey­ri-müəyyən ol­ma­sı­dır. Bu­nun­la bağlı son iş­lər nə yer­də­dir və mə­sə­lə­nin ya­xın per­spek­tiv­də həl­li­ni göz­lə­mək olar­mı?
- Xə­zər höv­zə­si öl­kə­lə­ri­nin ha­mı­sı­nın, yə­ni 5-nin də öz ma­raq­la­rı var. Bu öl­kə­lər öz mə­na­fey­i­ni güd­düyü üçün, son­da mə­sə­lə da­ha da çə­tin­lə­şir, nə­ticə əl­də olun­mur. Bu mə­sə­lə­nin həl­li re­g­i­on­da əmək­daş­lığı da­ha da ge­niş­lən­di­rəcək.
- Və son­da, Ur­miya gölü ət­ra­fın­da son və­ziyyə­ti siz­dən öy­rən­mək ma­raq­lı olar­dı...
- Qər­bi Azər­baycan vi­lay­ə­ti­nin mər­kə­zin­də yer­lə­şən bu gölün qu­ru­ma­sı prob­le­mi İran döv­lə­ti­nin çox cid­di nə­za­rə­tin­də­dir. Və odur ki, cid­­di iş­lər görülür. Ar­tıq və­ziyyət yax­şı­la­şıb. Hət­ta bir tə­rəf­dən də yağış­lar ço­xa­lıb.

"МИНСКАЯ ГРУППА НЕ НЕЙТРАЛЬНА"
- Исламская Республика Иран была образована 11 февраля 1979 года. Разрешите, в первую очередь, поздравить вас с национальным праздником. И в связи с этим хотелось бы спросить, что дала Ирану исламская революция?
- Благодарю за поздравление. Революция в Иране началась под лозунгами Ислама, и так продолжается по сей день. Эта революция, наверное, не ограничивается только Ираном, а относится ко всем мусульманам. После революции у нас были значимые внутренние и внешние достижения. Одним из внутренних достижений является то, что в период шахского правления мы были лишены всех свобод. Свободы слова, прессы, совести, даже свободы вероисповедания не было. Несмотря на то, что большая часть населения страны является шиитами, в системе управления получали место не мусульмане, а лица, не придерживающиеся исламских норм, и даже ваххабиты. Судьба страны решалась в других странах или посольствах этих стран в Иране. Они нам указывали, что мы должны делать. Наши природные ресурсы - нефть и газ - были в руках иностранцев. Они по дешевке скупали наши ресурсы и подороже продавали потребительские товары.
До революции я работал в нефтяной компании на иранском острове Лаван. Эта компания управлялась американцами, можно сказать, что иранцы работали на американцев. Мы не были хозяевами собственных ресурсов. Раз в неделю добытая иранская нефть загружалась в израильский танкер. А Израиль использовал эту нефть против Палестины. Всем владели лица, близкие к семье шаха, остальные же были очень бедны.
Под лозунгами независимости, свободы и исламской республики мы совершили революцию во главе с аятоллой Хомейни. И все участвовали в ней, потому что люди были недовольны. А шах вынужден был бежать. Интересно, что страны, годами вывозившие нашу нефть с ведома шаха, не дали ему убежища. Он за несколько месяцев изъездил ряд стран и в конце скончался в одиночестве в Египте. Это была судьба диктатора, долгие годы угнетавшего народ.
После революции все изменилось. Мы избавились от "длинных рук" зарубежных стран в Иране. Объявили, что хотим дружить со всем миром, но не позволим воровать наши ресурсы и не позволим какой-либо стране управлять нами. После революции мы стали проводить независимую внешнюю политику, из-за которой получали много ударов, т.к. американцы, западные страны вели с нами борьбу.
После исламской революции люди получили свободу. До этого в стране была лишь одна партия, после же революции были созданы десятки партий и политических объединений. Выборы до революции не были свободными. Часть депутатов парламента назначал шах, а другие избирались по его же указке. Сейчас мы проводим свободные выборы. В настоящее время их проведено уже около тридцати. Мы считаем себя одной из демократичных стран мира. После революции женщины, которые участвовали на всех ее этапах, нашли свое место в обществе. Сейчас более 50% студентов в Иране - женщины. Они работают во всех сферах. Значительно возросли количество газет и их тираж, уделяется внимание национальным и религиозным меньшинствам. Экономика развивается, возросло производство в сельском хозяйстве и других отраслях. Мы удовлетворяем за свой счет 80% потребностей страны в промышленных, сельскохозяйственных товарах. Несмотря на санкции Запада, мы - экспортеры промышленной и пищевой продукции. Без какой-либо иностранной помощи мы овладели ядерной энергией.
- Кстати, одними из актуальных вопросов, обсуждаемых в мире, являются ядерная программа Ирана и переговоры с "шестеркой" посредников. Глава МИД Ирана Мухаммед Джавад Зариф отметил, что конечное соглашение по ядерной программе Ирана с западными странами может быть подписано в течение полугода. Как вы оцениваете перспективы подписания этого соглашения в преддверии очередного раунда переговоров в Вене?
- Я бы сказал, что по завершении долгих и серьезных переговоров с "шестеркой" мы достигли договоренностей. Мы их убедили, что у нас нет побочных помыслов. Наш верховный религиозный лидер объявил ядерное оружие харамом.
- Чувствуется ли положительный эффект частичного прекращения применяемых в отношении Ирана санкций? Достаточно ли будет подписать вышеуказанное соглашение для полной отмены санкций или будут необходимы дополнительные шаги?
- В данное время стороны достигли согласия о проведении второго этапа обсуждений и считают это достаточным. Если они не договорятся и после этого, то могут провести и третий этап. При достижении же соглашения на втором этапе все санкции будут полностью отменены.
- Несмотря на потепление отношений с западными странами, напряженность между Ираном и Израилем не спадает. Если Израиль сделает какой-либо шаг для улучшения отношений, каким может быть ответ Ирана? И можно ли ожидать в ближайшей перспективе улучшения отношений с Израилем, как это произошло с Западом?
- Исламская Республика Иран не признает Израиль как государство. Территория, на которой сейчас расположен Израиль, - это палестинская земля, и Израиль ее оккупировал. У нас есть отношения с Палестиной. Так как мы не признаем Израиль, естественно, никогда не пойдем на установление отношений с ним.
- Позиция Ирана по поводу событий в Сирии известна. Но напряженность в этой стране не спадает. Как вы думаете, может, Башару Асаду стоит на самом деле отступить, чтобы прекратить братоубийственную войну?
- Мы ничего не можем сказать по поводу ухода Башара Асада. Это должен сказать сирийский народ. В целом проблема Сирии не в Башаре Асаде. Сирия - одно из государств, стоящих на передовой линии борьбы с Израилем. Америка считает своим долгом и обязательством обеспечить безопасность Израиля. Именно поэтому Америка создала проблемы для Сирии. Вопрос реформ был лишь поводом. Разве в других государствах региона, дружащих с Америкой, нет необходимости в реформах? Вообще, в мире нет такого государства, которое не нуждалось бы в реформах. Почему Америка относится столь серьезно к вопросу реформ в Сирии? По нашему мнению, проблемы Сирии должны решать государство, народ и оппозиция Сирии без вмешательства иностранных стран. Если какое-либо государство нуждается в реформах, разве это дает право другой стране нападать и сменять правительство? У Америки есть сила и ресурсы, и она думает, что может вмешиваться в дела всех стран мира. Америка не раз терпела поражение из-за этой политики, но все равно не отходит от нее. В Афганистане проиграла, хотя вошла туда с помощью всех стран НАТО. А сейчас страны НАТО будто соревнуются, кто первой оттуда уйдет.
Америка вошла в Ирак, потратила миллиарды долларов, потеряла сотни солдат, и, проиграв, отступила. В конфликте, продолжающемся три года в Сирии, США также проигравшая сторона. Потому что они не могут осознать силу народа. Они думают, что силой оружия, вооружив террористов, могут сменить правительство. Сегодня самая большая проблема Сирии - терроризм. Поддерживаемый Западом и рядом региональных стран, этот терроризм представляет угрозу всему региону. Против терроризма в регионе борются Россия, Сирия и Иран. Но террористов поддерживают и ими управляют большие силы, что усложняет борьбу. С терроризмом все мировое сообщество должно вести волевую борьбу.
- Недавно получили распространение сообщения, что в Иране неперсидским национальностям будет дано право получать образование на родном языке. Представители правительства заявили, что представят соответствующий законопроект в парламент. По вашему мнению, насколько реально воплощение в жизнь этого проекта? Какие могут быть приняты меры для обеспечения национально-культурных прав неперсидских национальностей?
- Внимание к истории, языку и культуре этнических групп, живущих в Иране, является одним из приоритетных вопросов государства. В Конституции Ирана этому вопросу тоже уделено внимание. В настоящее время языковые и культурные свободы присутствуют в местах проживания этносов. Тем не менее, кабинет нашего нового президента, доктора Рухани, уделяет большое внимание данному вопросу. Проводимая им такая политика воспринимается с большим удовлетворением.
- Иран официально поддерживает территориальную целостность Азербайджана. Означает ли это, что Иран признает Армению в качестве оккупанта?
- Мы считаем, что конфликт между Азербайджаном и Арменией должен быть решен мирным путем посредством переговоров. Поэтому мы положительно оцениваем переговоры между президентами двух стран, направленные на решение конфликта. Урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном окажет большое влияние на региональную безопасность. Нынешнее же положение ставит под вопрос безопасность в регионе. Учитывая последние происходящие события, мы призываем их быть терпимыми. Мы считаем, что карабахский конфликт должен быть решен в рамках территориальной целостности Азербайджана.
- Среди критиков Минской группы ОБСЕ есть и Тегеран. Какими преимуществами, в сравнении со странами - сопредседателями Минской группы, обладает Иран для посредничества между Азербайджаном и Арменией? По-вашему, может ли Иран дать импульс решению конфликта?
- Как я уже сказал, ключ к решению конфликта находится в руках Армении и Азербайджана. Другие страны могут лишь помочь. Например, Иран может способствовать сближению позиций Азербайджана и Армении, решению проблемы путем переговоров. Мы считаем, что Минская группа ОБСЕ не может добиться продвижений, так как она не является нейтральной. Иран же, как нейтральное государство, может помочь решению конфликта. Еще раз скажу, что без желания Азербайджана и Армении решить конфликт невозможно.
- Еще одним опасным фактором для региона является Мецаморская АЭС в Армении. Беспокоит ли Иран этот вопрос, так же как Азербайджан и Турцию? Поднимала ли ваша страна данную проблему на международном уровне?
- У меня нет точной информации по данному поводу. До сих пор у Ирана не было официальной позиции по этому вопросу.
- Одним из вопросов, ограничивающих сотрудничество в регионе, является неопределенность правового статуса Каспия. Можно ли ждать его решения в ближайшей перспективе?
- У всех пяти стран Каспийского бассейна есть свои интересы. Так как каждая страна отстаивает лишь свои интересы, вопрос еще более усложняется и результата нет. Но решение этого вопроса будет способствовать расширению регионального сотрудничества.
- И, наконец, было бы интересно узнать о положении вокруг озера Урмия…
- Процесс обезвоживания этого озера, расположенного в центре области Западный Азербайджан, находится под очень серьезным контролем правительства Ирана. Ведутся серьезные работы. Положение уже улучшилось. С другой стороны, увеличилось также количество дождей.