UŞAQLAR NİYƏ QATİLƏ ÇEVRİLİRLƏR?
Uşaq aqressiyasının və dünyada yeniyetmələr tərəfindən həyata keçirilən qətllərin artmasının səbəbləri nədir?
Təəssüf ki, bu gün ətrafımızda aqressiya və qəddarlığa həddindən artıq çox rast gəlirik. Evdən kənarda hər addımbaşı bunun şahidi oluruq. Səbir edir, gülümsəyirsən, amma mədəniyyət və nəzakət heç də həmişə səmimi olmur. İstər-istəməz kobudluğa kobudluqla cavab vermək məcburiyyətində qalırsan. Hətta bu sənin davranış tərzinə zidd olsa belə. Bizim həyatımızda qeyri-korrekt şeylər çox olur, məhz buna görə ictimai nəqliyyatda, avtomobilin sükanı arxasında tez-tez söyüş eşitməli oluruq.  Uşaqlar isə... Onlar daim valideynlərinin yanında olur və bütün bu gördükləri onların içinə hopur.  Və böyüdükcə sərtlik, ayaqçırpma və s. başlayır. Valideynlər bunu onların keçid dövrü yaşamaları ilə əlaqələndirirlər. Amma kobudluq halları sonralar da bitib-tükənmək bilmir.
Bəs, uşaq kobudluğu yalnız küçədə deyil, evdə də görürsə? Ailədə daim əsəbilik hökm sürürsə?
Uşaq aqressiyası. Bəzən bu özünü uşağın daxilində göstərir və intihara aparıb çıxarır; digər hallarda bu çölə çıxmağa yol axtarır. Başlı-başına buraxılan uşaqlar əvvəlcə heyvanları incidir, öldürürlər. Daha sonra onlar cinayətlərə başlayırlar: narkotik maddə qəbul edir, daha zəifləri döyür, oğurluq edirlər. Bəzən bu onlara həyatları bahasına başa gəlir. İndi bu tendensiya bütün dünyada müşahidə olunur. Bəzən törədilən cinayətlərin motivi absurd təsir bağışlayır. Səudiyyə Ərəbistanında baş vermiş bir hadisə hər kəsin yadındadır - 4 yaşlı uşaq ona oyuncaq almayan atasını güllələmişdi. Azərbaycanda xoşbəxtlikdən, mental məqamlarla əlaqədar olaraq, valideyn qətlinə çox rast gəlinmir. Amma bu, belə qətllərin tam istisna təşkil etdiyi demək deyil. Məsələn, 17 yaşlı bir yeniyetmə əvvəlcə anasını, daha sonra dostunu qətlə yetirmişdi. Yeniyetmələr istənilən əyləncəsinə qarşı çıxan valideynini öldürür. Bu cür faktları dünyanın bir sıra ölkələrinin - Hindistan, İordaniya, Peru - mətbuatında izləmək mümkündür.
Bu yaxınlarda bənzər hadisə Rusiyada da yaşanıb. 10-cu sinif şagirdi olan Sergey Qordeyev dərs vaxtı müəllimi, daha sonra polis əməkdaşını güllələyərək məktəbliləri girov götürmüşdü. Halbuki uşaq xüsusi xidmət orqanlarının yüksək rütbəli əməkdaşının yaşayış səviyyəsi yüksək olan ailəsində böyüməklə yanaşı, həm də əlaçı idi. Rusiya KİV-in məlumatına görə, o, hadisədən 2 gün əvvəl valideynləri ilə mübahisə edib və dostuna həyata inamını, məqsədlərini itirdiyini söyləyib. Qordeyevlər ailəsinin evində əməlli-başlı silah arsenalının olması, uşağın onların yerini bilməsi səbəbləri isə hələ də məlum deyil. Uşağın valideynləri haqda da dəqiq məlumat yoxdur. Yalnız o məlumdur ki, oğlanı təslim olmağa, girovları buraxmağa məhz atası razı salıb. Uşağın valideynləri dindirildikdən sonra nə müstəntiqlərlə, nə də tanışları ilə əlaqəyə çıxırlar. Onlar Sergey haqqında qərarın çıxarıldığı məhkəməyə də gəlməyiblər. Valideynlərin bu cür davranışı prosesin bütün iştirakçılarını təəccübləndirib: çünki yeniyetmənin hələ 16 yaşı yoxdur və onu valideynlərinin və vəkilinin iştirakı olmadan dindirmək olmaz. Amma ailə heç müdafiəçi məsələsi ilə də məşğul olmayıb - sonda onu təyinat əsasında ayrılmış vəkil müdafiə edib.
Yaşananlar dolayısı ilə göstərir ki, Qordeyevin valideynləri ilə münasibətləri və ailədəki vəziyyət pis imiş...
Və yenə valideynlər
Psixoloqlar hesab edirlər ki, son zamanlar belə halların artdığına dair cəmiyyətdə yaranmış fikir, əslində, doğru deyil. Bununla yanaşı, psixoloqlar hazırkı reallıqların yeniyetmələrin psixoloji durumuna təsir göstərdiyinə əmindirlər. Ətrafda sərtlik həddindən artıq çoxdur. Buraya yeniyetmələrin oynadığı kompyuter oyunlarında intellektual məqamların olmaması da daxildir. Onların əksəriyyəti "qətlli", müharibəli, insanların bir-birinə bu sahələrdə qalib gəldiyi oyunlara üstünlük verirlər. Bütün bunlarda insanpərvərlik azdır və qəddarlığa daha çox rast gəlinir.
Qətl yeniyetmə zorakılığının ən ağır formasıdır. Hərçənd, bu özünü seksual xarakterli cinayətlər, oğurluq, narkotik alverində də göstərir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yeniyetmələrin özlərini bu cür aparmasının əsas səbəbi ailədəki vəziyyətdir. Çünki hazırkı dövrdə valideynlər bir çox hallarda uşaqları ilə kifayət qədər vaxt keçirmir, daha çox onların maddi durumunun qeydinə qalırlar.
Psixoloqlar deyirlər ki, yeniyetmələr arasındakı qəddarlıq onların qadağalarla barışa bilməmələri, hər şeyə birdən nail olmaq istəkləri ilə bağlıdır. Bu, müasir ailələrin zəif olmaları, övladlarına mənəvi dəyərləri aşılaya, düzgün tərbiyələndirə bilməmələri ilə bağlıdır. Ən başlıcası isə uşaqları nədənsə imtina etməyi bacarmaq, hər şeyə birdən nail olmağın mümkünsüzlüyünü anlatmaq lazımdır. Çünki böyüdükdən sonra o, istər-istəməz bəzi məyusluqlarla qarşılaşacaq. O, bunu bacarmırsa, günah valideynlərdədir.
Psixoloq Ellada Qorinanın sözlərinə görə, uşaq qəddarlığının motivləri haqda danışarkən, valideynlər bilməlidirlər ki, uşaqda aqressiya çox nadir hallarda özbaşına əmələ gəlir. Bu aqressiya əksər hallarda irsi olur. Yəni uşağın ətrafla ünsiyyət manerası əksər hallarda valideynindəki manera ilə eyni olur. Uşaqlarla işləmək lazımdır. Bu zaman isə bunun ailədə necə olduğuna diqqət yetirilməlidir. Ana uşağı tərbiyəli olmağa öyrədir, özü isə hər gün qonşuları ilə söyüşürsə, onun övladının da eyni cür olması, bağçada uşaqlarla aqressiv davranması ehtimalı çoxdur. Yəni valideyn tərbiyə verməzdən əvvəl, özünə diqqət yetirməlidir. Valideyn övladında həddindən artıq aqressiya hiss edirsə, psixoloqa müraciət etmək daha yaxşıdır. Çünki o, həm valideyni öz üzərində işləməyə yönəldəcək, həm də uşağın özünü ələ almasına kömək edəcək.
Aqressiyanın öhdəsindən necə gəlməli?
Uşağın öz-özünə ziyan verdiyi vaxt ya aqressiv, ya da autoaqressiv davranışın şahidi oluruq. Uşağın aqressiyası hər zaman onun valideynləri ilə bağlıdır. Onun kökləri ailəyə gedib çıxır. Valideynlər özlərini necə aparırlarsa, uşaqlar da o cür davranırlar. Valideynlər övladlarına qarşı həddindən artıq sərt tələblər irəli sürürlərsə, onların yaradıcılıq və digər sahələrdə arzularını əngəlləyirlərsə, fizioloji tərbiyə sahəsində həddindən artıq sərtdirlərsə və sair, bunun bir çox aqressiv cavabı olur. Yəni, aqressiya və sərt tərbiyə uşaqda aqressiyanın provokatorudur.
Qorina son zamanlar uşaqlar arasında aqressiyanın artdığına dair fikirlərlə razıdır. Bu, ilk növbədə, müxtəlif zorakılıq, qəddarlıq səhnələrinin adiləşməsi ilə bağlıdır. Əvvəllər bu, yolverilməz idi. "İnsanlarda daha çox autoaqressiyaya rast gəlinirdi. İndi aqressiya üzdə olur. Bundan başqa, əvvəllər etik, mədəni normalar çox güclü idi. Çox sərt ümumi qaydalar var idi. İnsan, hətta aqressiv olmaq istədikdə belə, cəmiyyət tərəfindən sıxışdırılır, daha çox aqressiyanı özünə yönəldirdi. İndi cəmiyyət tərəfindən təzyiq, mədəni, etik məqamlar daha az olduğundan, aqressiya daha çox xaricə təzahür edir. Əvvəllər ictimai nəqliyyatda, mağazalarda və sairdə aqressiya ilə qarşılaşmazdıq. Bu, insanların o zaman daha az aqressiv olmaları ilə bağlı deyildi. Sadəcə, insanlar aqressiyalarını başqa cür ifadə edirdilər", - deyə psixoloq bildirir.
Yadda saxlamaq lazımdır ki, aqressiya pis bir şey deyil. O, insan üçün vacib olan həyati enerjidir. İnsanın məqsədlərinə çatması üçün aqressiyaya ehtiyacı var. İstənilən arzu, hətta avtobusa çatmaq istəyi də aqressiv arzudur. O, anadangəlmə haldır və insanı hərəkət etməyə, istəyinə nail olmağa sövq edir. Sadəcə, ondan düzgün istifadə etmək lazımdır. Bir insanda aqressiya həddindən artıqdırsa, demək, insan ya öz üzərində işləməli, ya da psixoterapevtə, psixoloqa müraciət etməlidir. Onlar konkret  insana aqressiya ilə mübarizədə öz yolunu tapmağa kömək edirlər.
"Kiçik bir nümunə göstərim. Balaca uşaq qaçmaq istəyir. Onun üçün qaçmaq normaldır. Valideynlər bunun qarşısını alırsa, uşaqda çoxlu enerji yığılıb-qalır. Bu halda o, nə edir? Şıltaqlığa, oyuncaqları sındırmağa, valideynlərini əsəbiləşdirməyə, kiminsə xətrinə dəyməyə başlayır. Əslində, səbəb uşağın enerjisini xərcləyə bilməməsidir. Əgər valideynlər uşağın psixikasının bu cür olduğunu, uşağı enerjisini xərcləməsi üçün rəqsə, rəsmə, hansısa idmana və s. yazdırsalar, onun ətrafla normal ünsiyyətinə şərait yaratsalar, körpədə aqressiyanın səviyyəsi normal, qaydasında olar", - deyə Qorina bildirir.
Aqressiya olmalı, lakin normanı keçməməlidir. O, normadan artıqdırsa, artıq söhbət qeyri-adekvat aqressiyadan gedir. Qəddarlıq müəyyən qədər irsi, əcdadlardan gələn genlə əlaqəli ola bilər. Belə hallar olur. Amma valideynlər sakitdirlərsə, bu onların aqressiv olmadıqları anlamına gəlmir. Əlbəttə ki, aqressiyaya digərlərindən daha meyilli olan insanlar var.
Odur ki, valideyn övladını aqressivlikdə günahlandırmazdan əvvəl, öz verdiyi tərbiyəyə diqqət yetirməlidir. Bəlkə, problem elə onların özlərindədir? Valideynlər övladlarının yanında özlərinə nəzarət etsələr, yeniyetmələrin törətdiyi qətllərin sayı da azalar.

WHY DO CHILDREN KILL?
What is the cause for children's aggression and the increasing number of murders committed by teenagers the world over?
Unfortunately, there is too much aggression around us these days. Out of home, we may be exposed to rudeness on any occasion. We try to be patient and smiling, but our politeness and civility are not always sincere. From time to time, we meet rudeness with rudeness or a strong word, even if it is contrary to our normal behavior. We hear people swearing in public transport and while driving because there are too many incorrect things in our lives. And children, who are always nearby their parents, take in, like a sponge, every trait of adult behavior. At first, they are small, then begin to grow - and here we have impudence, yelling, and foot stamping. Parents try to attribute it to the awkward age, but impudence does not end even after that period is over. Moreover, what if a child sees rudeness not only on the street but also at home? What if he or she is being raised in an atmosphere of tension?
Children's aggression. It may either manifest itself within the child and result in a suicide or find its object outside the person. Being left to their own devices, children may start with hurting and killing animals. Then they proceed to perpetrating crimes in company: they experiment with drugs, beat weaker persons, commit robberies. This revolt is often directed against their parents and sometimes it costs them their lives. This appears to be a global trend. At times, motives of crimes can astound by their absurdity. A quite exceptional case occurred in Saudi Arabia where a four-year boy shot dead his father for not buying him a game console. In Azerbaijan, by virtue of mental traits, killing of parents is a rare case but still does occur on a domestic basis. For example, it was reported that a 17-year-old boy killed his mother and then her boyfriend. Teenagers kill their parents who attempt to oppose any of their pursuits. Such cases were reported by the media in different countries - India, Jordan, Peru.
An egregious case occurred in Russia recently. Sergey Gordeev, a tenth-grader, shot dead a teacher in the classroom and then a policeman and took hostage his classmates. This is despite the fact that he was brought up in a non-needy family of high-ranking security officials and was an excellent student. The Russian media reported that two days before the shooting, the teenager had quarreled with his parents and told a friend that he had lost faith and purpose in life. It is still unknown why there was an arsenal of weapons in the Gordeevs' house, and why the teenager had access to it. There is no precise information about the parents of the shooter either. It is only known that the boy's father persuaded him to surrender and release his classmates. After their questioning, the parents became unavailable for both investigators and acquaintances. Nor did they come to the court to learn about the preventive measure chosen for their son. Such behavior of the parents surprised all participants in the process: since Sergey had not turned sixteen by the time of the trial he could not have been questioned without his parents, a pedagogue or a lawyer. But the family did not take care even to provide a lawyer for him; in the end, he was represented at the trial by an appointed counsel.
Circumstantial evidence suggested that Sergey's relations with his parents were complicated, while the situation in the family was problematic.
Parents, and parents again
Yet, psychologists maintain that the impression which might have been formed by the general public - namely, that the number of such cases has been on the rise of late - is erroneous. At the same time, they admit that current realities do affect psychological development of teenagers. There is a lot of cruelty around us. Take, for instance, computer games for children and youths, which have no intellectual sense. Priority is given to "shooter games" and wars, in which one side wins over the other. There is little of humane qualities in all this, and the emotions move into the realm of severity.
Murder is an extreme manifestation of teenage violence, which leads to the commission of other crimes including sexual assault, theft, and drug trafficking. Experts agree that the main cause for such a behavior of youngsters is the situation in the family, because parents too often do not spend enough time with their children these days, worrying only about their children's material well-being.
Psychologists argue that teenage cruelty is the consequence of their inability to put up with restrictions and with the desire to have everything at once. This is because modern families are weak and cannot pass on moral values to their children and provide for proper upbringing. Most importantly, children must develop the ability to put aside some of their desires and form an understanding that they cannot have everything at once, lest they should find themselves in a situation when they, already adults, will have to overcome disappointments. If a child does not have this ability, the parents are to blame.
According to psychologist Ellada Gorina, if we are talking about the motives of children's cruelty, we can note that such a behavior in children is dictated by a huge amount of aggression concentrated in a particular child. Parents should always remember that a child is rarely aggressive by itself. This aggression is often inherited, i.e. the child's way of interacting with the outside world most often follows that of his parents. Thus, prior to working with a child - and we must work with children - it is necessary to have a look at what happens in the family. If the mother teaches her child to be polite and quarrels with her neighbors on the stairs platform every day, then she will bring up a substantially similar aggressive child who will make demands and threaten children in the kindergarten. In other words, before attempting to educate, parents should pay attention to themselves. If the parents notice excessive aggression in their child, it is best to work with a psychologist who can direct parents in their self-education and help the child deal with aggression.
What should be done with aggression?
We observe either aggressive or self-injurious behavior, when a child begins to harm himself. Children's aggression is always associated with their parents; it has its roots in the family. Children behave as their parents do. If the parents apply rather strict requirement to their children, limit their creative or other impulses, if they are quite stringent in terms of physiological training, punish them, etc., it invites a lot of reciprocal aggression. In other words, aggression and tough upbringing, which provokes aggression in children, always go together.
Gorina agrees that today there is some tendency towards growing cruelty in children. This is primarily due to the acceptability and accessibility of various scenes of violence and cruelty. Such scenes were unacceptable until now. "In the past, people often were self-injurious in their behavior, while now they let their aggression out. Earlier they were guided by strong ethical and cultural norms and abode by strict customary rules. We could not demonstrate aggressive behavior even if we wished to, as our behavior was restricted by society and we used to direct our aggression at ourselves. Now the pressure of society has weakened and there are fewer restricting cultural and ethical factors; accordingly, aggression is more often directed outwards. Previously, we did not meet with aggression in public transport, shops, etc. This is not because people were less aggressive, but because they expressed their aggression differently," the psychologist says.
It should be remembered that aggression is not something bad; rather it is our vital power which we need. We need it in order to achieve our goals. Any desire, even such innocent desire as to catch up with the bus, is an aggressive desire. Aggression is something innate which makes us move and attain. However, we must learn how to use it correctly. If our aggression is excessive, we need to work on it either independently or under the guidance of a psychotherapist or psychologist which can help and teach a person how to come to terms with aggression in the most convenient way, so that aggression serves our purposes without destroying our personality.
"Let me give you an example. A little kid wants to run. For him, running is a normal thing. But if his parents do not allow him to run, he accumulates a lot of energy. What does he do next? He becomes capricious, begins to break toys, annoy his parents, and hurt others. In fact, he cannot put his own energy to good use. If only parents knew and understand that such is the child's psyche, that such activity is necessary for him and his energy should be sublimated into dancing, painting, sports, etc., that he should be given some freedom to learn proper interaction with the environment, the level of aggression would be normal and acceptable," Gorina says.
Aggression is a necessary component of our character, but it should not exceed a certain threshold. When the threshold is exceeded, we call it inadequate aggression. Cruelty can, to some extent, be hereditary and associated with the genes of the ancestors. However, if parents are quiet persons, it does not mean they are not aggressive. It is true, though, that some people are more likely to be aggressive than others.
Thus, prior to admonishing a child for aggressive behavior, the parents should pay attention to their own behavior and education they provide for the child. Can it be that the root of the problem rests in them? If parents try and control themselves while they are together with children, there will be less killings committed by teenagers.