PƏNCAB ASLANININ QAYIDIŞI
Pakistan bəlkə də tarixinin yeni mərhələsinə qədəm qoyur. Dövlətin mövcud olduğu 66 ildə ilk dəfə hakimiyyət legitim üsulla dəyişir. Parlament seçkisi nəticəsində hakimiyyətə yeni qüvvə gəlib. Seçkiyə  müsəlman dünyasının yeganə nüvə fövqəldövləti olan Pakistanın xarici siyasətində mümkün dəyişikliklər baxımından böyük maraq var idi.
Pakistanda seçki kampaniyası, təəssüf ki, bu ciddi təzadlar ölkəsində ənənəfi fonda keçdi - terror aktları, qətllər, insan oğurluqları. Seçkiqabağı dövrdə 100-dən artıq insan qətlə yetirildi. Onların, ən azı, 28-i seçki günü öldürüldü. Bu cinayətlərin "Taliban"ın Pakistan qanadı ("Təhrik Taliban-ə-Pakistan") tərəfindən həyata keçirildiyi bildirilir. Bu qruplaşma seçki prosesinin islam qaydalarına uyğun olmadığını düşündüyündən onu pozmaq üçün əlindən gələni edirdi.
Lakin ekstremistlərin bütün cəhdlərinə baxmayaraq, seçki baş tutdu. Doğrudur, seçkidən sonra daha bir səs-küylü siyasi cinayət baş verdi - "Ədalət uğrunda Pakistan hərəkatı" ("Təhrik-ə-İnsaf") partiyasının vitse-prezidenti Zəhra Şahid Hüseyn qətlə yetirildi. Onun kimlər tərəfindən aradan götürüldüyü hələ də tam məlum deyil. Amma istənilən halda, bütün bunlar həqiqətən də tarixi əhəmiyyət daşıyan seçkini poza bilmədi.
272 yerlik Milli Assambleyaya seçkidə qələbəni mülayim islamçıların Pakistan Müsəlman Liqası (PML-N) qazandı. Partiyanın adındakı "N" onun lideri Nəvaz Şərifin adı ilə bağlıdır. Hazırda o, yeni hökumətin formalaşdırılması ilə məşğuldur. Pəncab aslanı ləqəbli 63 yaşlı bu siyasətçi Pəncab aristokratlarının təmsilçisidir. Poladtökmə sahəsində maqnat olan Şərif Pakistanın ən zəngin şəxslərindən biridir. O, ölkənin baş naziri postunu üçüncü dəfə tutacaq (Şərif 1990-1993 və 1997-1999-cu illərdə Pakistan hökumətinə başçılıq edib). 1999-cu ildə o, Pərviz Müşərrəfin təşkil etdiyi hərbi çevriliş nəticəsində devrilmiş, həbs olunmuş, daha sonra isə Səudiyyə Ərəbistanında sığınacaq tapmışdı. Nəvaz Şərif vətənə 2008-ci ildə qayıdıb.
Yeri gəlmişkən, indi o, 1999-2008-ci illərdə Pakistana rəhbərlik etmiş Pərviz Müşərrəflə sanki yerini dəyişib. İndi eks-prezident parlament seçkisində iştirak etmək ümidi  ilə bir müddət əvvəl Pakistana qayıtsa da, ev dustağı edilib. Müşərrəf sabiq baş nazir Bənazir Bhuttonun qətlində şübhəli bilinir. Sabiq prezidentin özü isə ittihamları rədd edir və bunun "siyasi motivli" olduğunu bildirir.
Ekspertlərin əvvəlcədən proqnozlaşdırdığı kimi, Müşərrəfin yaratdığı Pakistan Müsəlman Liqası (K) seçkidə cəmi 2 deputat kürsüsü qazanıb. Bu, heç də təəccüblü deyil. Çünki eks-prezident Pakistan hərbçiləri arasında əvvəlki populyarlığa malik deyil və ölkənin, demək olar ki, heç bir siyasi qüvvəsi onu sevmir - islamçılardan tutmuş, liberallara qədər.
Nəvaz Şərifin partiyası isə qalib olsa da, parlamentdəki mütləq çoxluğu əldə edə bilməyib. Bunun üçün 137 mandat tələb olunur. PML-N isə 126 deputat kürsüsünə sahib çıxa bilib. Amma o, ruhca yaxın olan kiçik sağçı partiyalarla birlikdə hökuməti formalaşdıra bilər. Parlamentdə 11 yer əldə etmiş Camaat-ə-İslam və 12 deputat kürsüsünə sahib çıxmış Birləşmiş Milli Hərəkat belə partiyalardandır.
Qalib partiyaya seçkidə əsas rəqib məşhur siyasətçi İmran Xanın "Ədalət uğrunda Pakistan hərəkatı" (PTI) idi. O, Pakistanda dünyəvi dövlətin qurulması uğrunda mübarizə aparır. Lakin Xan və partiyası yalnız bəzi kənd rayonlarında qələbə qazana bilib. Xalqın əksər hissəsi Şərifə üstünlük verib və prezident Asif Əli Zərdarinin Pakistan Xalq Partiyasının (RRR) əldə etdiyi nəticə fonunda onun qələbəsi daha inamlı təsir bağışlayır. Hökumətə 5 il müddətində rəhbərlik etmiş RRR seçkidə ciddi məğlubiyyətlə üzləşərək, parlamentdə cəmi 31 yer qazana bilib.
Xatırladaq ki, Zərdari hakimiyyətə gələnədək hər şeydən əvvəl Bənazir Bhuttonun həyat yoldaşı kimi tanınıb. Lakin o, özünü dövlət xadimi kimi təsdiqləyə bilib. Məhz Zərdarinin fəaliyyəti nəticəsində Pakistanda radikal islamçılarla dünyəvi dövlət tərəfdarları arasında açıq qarşıdurmaya son qoymaq mümkün olub. Zərdarinin hakimiyyəti dövründə ölkədə ilk dəfə hökumət səlahiyyət müddətini başa çatdıra bilib. Bunadək isə qiyamlar və çevrilişlər bir hökumətin səlahiyyət müddətinin sonunadək hakimiyyətdə qalmasına imkan vermirdi. Lakin iqtisadi sahədəki mənfi hallar, xüsusilə sosial qütbləşmənin dərinləşməsi RRR-nin siyasi uğurlarının davam etdirilməsinə mane olub.
Nəvaz Şərifin və partiyasının qalib gəlməsi ilə ən qüdrətli müsəlman dövlətlərindən olan, nüvə silahına malik Pakistanın hansı inkişaf yolunu seçəcəyi məsələsi aktuallıq qazanıb. Seçki kampaniyası zamanı PML-N lideri hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə, korrupsiya ilə mübarizənin gücləndiriləcəyini, iqtisadi inkişafın təmin olunacağını, sadə pakistanlıların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılacağını bildirib. Lakin əhalisi, təxminən, 200 milyon olan Pakistan o qədər problemli ölkədir ki, ekspertlər tezliklə iqtisadiyyatdakı problemlərin aradan qaldırılacağına şübhə ilə yanaşır. Qeyd edək ki, hazırda Pakistan iqtisadiyyatı həqiqətən də özünün çətin dövrünü yaşayır. Amma Şərifin siyasi təcrübəsini, inadkarlığını və Pakistan elitası arasındakı nüfuzunu nəzərə alsaq, ölkənin həyatında müəyyən müsbət dəyişikliklərə ümid etmək olar.
Dünya üçün isə Şərifin dövründə Pakistanın xarici siyasətinin necə olacağı qeyd olunanlardan heç də az maraq kəsb etmir. Yeni hökumətin RRR kabinetinin strategiyasını davam etdirəcəyini gözləmək olar. Bu, ilk növbədə, ABŞ-ın beynəlxalq terrorla mübarizəsinə və qonşu Əfqanıstanda anti-Qərb müqavimətinə dəstəkdir.
Ümumiyyətlə, İslamabadın xarici siyasətində ABŞ-la münasibətlər əsas məqamdır. Son zamanlar pakistanlılar Birləşmiş Ştatların regiondakı fəaliyyətindən ciddi şəkildə narazılıq ifadə edir. Xüsusilə Amerika pilotsuz uçuş aparatlarının təyinatı üzrə istifadə olunmaması pakistanlıların etirazına səbəb olur. Qeyd edək ki, ABŞ-ın bu aparatlar vasitəsilə Pakistan ərazisində terrorçular və "Taliban" yaraqlılarının mövqelərinə endirdiyi zərbələr tez-tez dinc sakinlərin evlərini də dağıdır.
Nəvaz Şərif artıq seçkinin qalibi kimi verdiyi bəyanatda bildirib ki, Pakistan ABŞ-dan ölkə ərazisinə pilotsuz təyyarələr vasitəsilə zərbələrin endirilməsinə son qoyulmasını tələb edəcək. O, Vaşinqtonun bu addımını "Pakistanın suverenliyinə meydan oxumaq" kimi qiymətləndirib. Bununla yanaşı, Şərif İslamabad-Vaşinqton münasibətlərini "yaxşı" qiymətləndirir. O, 2014-cü ildə Əfqanıstanı tərk etməyə hazırlaşan ABŞ-a tam dəstək verəcəklərini söyləyib.
Şübhəsiz, pakistanlıların Amerikaya ikili münasibəti müəyyən dərəcədə İslamabadın Vaşinqtondan maddi-iqtisadi asılılığı ilə də bağlıdır. ABŞ Pakistanın BVF və Dünya Bankından kreditlər almasına yardım göstərir. Bununla yanaşı, Ağ Ev Pakistana təsir imkanlarının zəif olduğunu da anlayır. Güman ki, ABŞ prezidenti Barak Obamanın Pakistanda keçirilmiş seçkinin rəsmi nəticələrinin açıqlanmasını gözləmədən Nəvaz Şərifə zəng etməsi də bununla bağlıdır. Obama Şəriflə telefon söhbəti zamanı "Amerika-Pakistan münasibətlərinin sabit, təhlükəsiz və çiçəklənən Pakistanın, o cümlədən bütünlükdə regionun maraqlarına uyğun şəkildə möhkəmləndirilməsi istiqamətində birgə işləyəcəklərinə" ümid ifadə edib.
Birləşmiş Ştatlar, şübhəsiz ki, Şərifin terrorla Vaşinqtonun rəhbərliyi  ilə aparılan mübarizənin xarakterinə müəyyən dəyişikliklər etmək niyyətini açıqlamasından narahatdır. PML-N lideri taliblərlə dialoq tərəfdarıdır. O, bu fikrini "sülhə çox ehtiyacımız var" deyərək əsaslandırır. Pakistana terrorla mübarizənin çox baha başa gəldiyini - 40 mindən artıq insanın həlak olduğunu xatırladan Şərif deyir: "Terror təhlükəsi  ilə mübarizədə mərmilər və silahlar yeganə vasitə olmamalıdır".
Amma Şərifin Pakistanın şimal-qərbində məskunlaşan "Təhrik Taliban-ə-Pakistan" yaraqlılarını hansı yolla dialoqa cəlb edəcəyi aydın deyil. Taliblər ölkədə şəriət qanunlarının qüvvəyə minməsini, Pakistanın dövlət quruluşunun kökündən dəyişdirilməsini tələb edir. Ölkənin aparıcı siyasi qüvvələri, həmçinin Pakistan ordusunun komandanlığı isə bu tələblərə qismən belə, əməl olunmasının mümkünsüzlüyünü dəfələrlə bəyan edib.
Nəvaz Şərifin xarici siyasətində güman ki, Hindistan xüsusi yer tutacaq. Bir müddət əvvələdək qəti düşmən olmuş Hindistan və Pakistan yaxınlaşma istiqamətində ciddi cəhdlər göstərir. İslamabadın bu istiqamətdəki siyasətinə Şərif də əvvəlki baş nazirliyi dövründə xeyli töhfə verib. 1990-cı illərin sonlarında İslamabad və Dehli Lahor bəyannaməsini imzalamaqla üzərlərinə əməkdaşlıq etmək, nüvə silahlanması yarışından qaçmaq öhdəlikləri götürüblər. İndi Şərif Hindistanla sülh danışıqlarını bərpa etmək niyyətində olduğunu bildirir. Onun siyasətindəki bu məqam yeni hökumətin vizit kartlarından biri olacaq.

ВОЗВРАЩЕНИЕ ЛЬВА ПЕНДЖАБА
Пакистан, возможно, открыл новую веху в своей истории. Впервые за 66 лет существования этого государства власть сменилась легитимным путем. По результатам парламентских выборов к власти пришло новое правительство. Между тем пакистанские выборы вызвали большой интерес и в контексте возможных изменений во внешней политике единственной в мире мусульманской ядерной державы.
Избирательная кампания в Пакистане прошла, к сожалению, на уже ставшем традиционным для этой чрезвычайно контрастной страны фоне - терактов, убийств, похищений. В предвыборный период было убито более 100 человек, по меньшей мере 28 из них погибли в день выборов. Ответственным за эти преступления считается пакистанское крыло движения "Талибан" ("Техрик Талибан-е-Пакистан"), всячески пытавшееся сорвать избирательный процесс, не соответствующий с его точки зрения исламским канонам.
Но, невзирая на все старания экстремистов, выборы все же состоялись. Правда, уже после выборов произошло еще одно громкое политическое преступление - была убита вице-президент партии "Пакистанское движение за справедливость" ("Техрик-е-Инсаф") Захра Шахид Хусейн. До конца еще не ясно, кто именно является виновником этого злодеяния, но в любом случае оно хоть и подтвердило весь трагизм пакистанской политики, но не смогло лишить выборы их поистине исторического значения.
Победу в борьбе за 272 места в Национальной ассамблее одержала партия умеренных исламистов - Пакистанская мусульманская лига (PML-N). "N" в названии указывает на имя ее лидера Наваза Шарифа, формирующего сейчас новое правительство Пакистана. Этот 63-летний политик, прозванный львом Пенджаба, происходит из потомственной пенджабской аристократии. Будучи сталелитейным магнатом, одним из богатейших людей Пакистана, он станет премьер-министром в третий раз (Шариф возглавлял правительственные кабинеты в 1990-1993 и 1997-1999 годах). В 1999 году Шариф был свергнут в результате военного переворота, организованного генералом Первезом Мушаррафом, попал в тюрьму, затем нашел убежище в Саудовской Аравии. На родину он вернулся в 2008 году.
К слову сказать, его роли с Первезом Мушаррафом, возглавлявшим Пакистан в 1999-2008 годах, ныне переменились. Экс-президент недавно вернулся в Пакистан в надежде принять участие в парламентских выборах, но оказался под домашним арестом. Мушаррафа обвиняют в соучастии в убийстве бывшего премьера Беназир Бхутто, хотя сам он называет все обвинения "политически мотивированными". Как и предсказывали эксперты, созданная Мушаррафом Пакистанская мусульманская лига (К) выступила весьма скромно, получив лишь 2 депутатских места. Что и неудивительно, поскольку экс-президент не пользуется прежней популярностью среди пакистанских военных и нелюбим практически всем политическим спектром страны - от исламистов до либералов.
Партия же Наваза Шарифа немного недотянула до абсолютного парламентского большинства, составляющего 137 мест (PML-N удалось получить 126 мест в парламенте). Тем не менее она сможет образовать правительство с близкими по духу небольшими правыми партиями, к примеру с Джамаат-е-Ислами, получившей 11 мест, и с Объединенным национальным движением, которое будет представлено в новом парламенте 12 депутатами.
Основным конкурентом выигравшей партии на выборах считалась партия известного политика Имрана Хана "Пакистанское движение за справедливость" (PTI), выступающая за образование светского государства. Однако Хану и его движению остается утешаться лишь тем, что ему удалось победить в ряде сельских районов. Большинство народа предпочло Шарифа, победа которого кажется еще более убедительной на фоне результатов Пакистанской народной партии (РРР), возглавляемой президентом Асифом Али Зардари и пять лет управлявшей правительством страны. РРР потерпела на выборах сокрушительное поражение, получив лишь 31 место в парламенте.
Зардари до прихода к власти был известен, прежде всего, как муж, а затем вдовец Беназир Бхутто. Впрочем, ему удалось проявить себя способным государственным деятелем, ибо во многом именно благодаря его усилиям удалось избежать открытого противостояния между исламскими радикалами и сторонниками светского пути развития Пакистана. Равно как очевидны и его заслуги в том, что при Зардари правительству, впервые в истории страны, удалось довести срок своих полномочий до конца, без путчей и переворотов. Однако продолжению политических успехов РРР помешали негативные проявления экономической политики, особенно усиление социальной поляризации.
С победой Наваза Шарифа и его партии встает вопрос о том, какой путь развития изберет одна из ядерных стран, выступающая в качестве самой мощной мусульманской державы. Лидер PML-N обещал во время избирательной кампании усилить борьбу с коррупцией, обеспечить подъем экономики, улучшить жизнь простых пакистанцев. Однако почти 200-миллионный Пакистан представляет собой настолько проблемную страну, что эксперты весьма скептически относятся к возможности скорого улучшения ситуации в ее экономике, переживающей ныне не лучшие времена. Впрочем, учитывая политический опыт, упорство и авторитет Шарифа среди пакистанской элиты, можно ожидать определенных позитивных изменений в жизни этой страны.
Между тем для остального мира не меньший интерес вызывает вопрос о том, какой будет внешняя политика Пакистана в период премьерства Шарифа. Можно предположить, что новое правительство продолжит стратегию кабинета РРР, выражавшуюся, прежде всего, в одновременной поддержке борьбы США с международным терроризмом и антизападного сопротивления в соседнем Афганистане.
Вообще отношения с США являются краеугольным аспектом внешней политики Исламабада. В последнее время пакистанцы выражают резкое недовольство действиями Соединенных Штатов в регионе, в частности использованием американских беспилотников не по назначению, - под авиаудары США вместо укрывающихся на территории Пакистана террористов и боевиков из "Талибана" все чаще попадают мирные граждане Пакистана.
Уже в качестве победителя выборов Наваз Шариф заявил, что Пакистан потребует прекращения ударов беспилотников США по территории страны, считая это "вызовом ее суверенитету". Вместе с тем он назвал отношения между Исламабадом и Вашингтоном "хорошими" и пообещал оказать полную поддержку американским силам, готовящимся к выводу из Афганистана в 2014 году. Несомненно, двойственная позиция пакистанцев в отношении США вызвана определенной финансово-экономической зависимостью Исламабада от Вашингтона, который оказывает содействие в получении кредитов от МВФ и Всемирного банка.
Тем не менее Белый дом осознает всю хрупкость своего влияния на Пакистан. Видимо, поэтому президент США Барак Обама, не дожидаясь объявления официальных итогов пакистанских выборов, позвонил Навазу Шарифу и выразил надежду на "совместную работу по укреплению американо-пакистанских отношений в интересах стабильного, безопасного и процветающего Пакистана и всего региона".
Соединенные Штаты явно заинтригованы тем обстоятельством, что Шариф, по сути, выразил намерение внести определенные коррективы в характер ведомой под патронажем Вашингтона антитеррористической борьбы. Лидер PML-N выступает за диалог с талибами, обосновывая эту задачу тем, что "нам всем очень нужен мир". Напомнив о том, что Пакистан в борьбе с терроризмом заплатил крайне высокую цену - более 40 тысяч жизней, Наваз отметил: "Снаряды и ружья не должны быть единственным средством борьбы с угрозой террора".
Правда, не совсем понятно, каким образом Шариф намерен привлечь действующих на северо-западе Пакистана боевиков "Техрик Талибан-е-Пакистан" к диалогу. Талибы требуют введения в стране законов шариата, кардинального изменения государственного устройства Пакистана. Тогда как ведущие политические силы, а также армейское командование Пакистана неоднократно указывали на невозможность даже частичного выполнения требований талибов.
Особое внимание во внешней политике Наваза Шарифа, судя по всему, будет уделяться Индии. Заклятые враги еще в недалеком прошлом, Пакистан и Индия предпринимают серьезные попытки достичь сближения. Этому вектору политики Исламабада немало поспособствовал и сам Шариф во время своих прежних премьерств. Так, в конце 1990-х годов Исламабад и Дели подписали Лахорскую декларацию, взяв на себя обязательства сотрудничать и избегать гонки ядерных вооружений. Сейчас Шариф заявляет о своем стремлении возобновить мирный процесс с Индией, и этот аспект обещает стать одной из визитных карточек внешней политики нового пакистанского правительства.