Münaqişə tərəfləri və beynəlxalq vasitəçilər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin donmuş həll prosesinə yeni nəfəs verməyə çalışırlar
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində uzun müddət davam edən fasilədən sonra müəyyən canlanma müşahidə olunmaqdadır. Krakovda Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri  ilə birlikdə görüş keçirdilər. Aprelin sonunda Ermənistanın, mayda isə Azərbaycanın XİN başçısı Moskvaya baş çəkdilər, rusiyalı həmkarları Sergey Lavrov ilə yalnız ikitərəfli münasibətləri yox, həm də Qarabağ probleminin həlli yollarını müzakirə etdilər.
Arada Nalbandyan Paris və Londona da səfər etməyə macal tapdı. Bu səfərlər zamanı o, Ermənistanın ATƏT-in Minsk qrupunun təklif etdiyi 6 əsas prinsipi (?!) imzalamağa hazır olduğunu dilə gətirdi. Ermənistanda bəzi mətbuat orqanları tərəflərə konkret sənədin təqdim olunduğunu, onun müzakirəsi üçün iyunun ortalarında Zalsburqda Sarqsyan və Əliyevin görüşünün təşkil edilə biləcəyini yazmağa başladı. Lakin Azərbaycan prezidentinin mətbuat xidməti bu məlumatları təkzib etdi.
Bu arada ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri regiona növbəti səfərlərini etdilər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mayın 23-də İqor Popov (Rusiya), Yan Kelli (ABŞ), Jak For (Fransa), həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşiki qəbul etdi. Vasitəçilər bir gün sonra İrəvana yollandılar və orada prezident Sarqsyanla görüşdülər.
Ermənistan XİN başçısı Edvard Nalbandyanın bəyanatından məlum olur ki, İrəvan münaqişənin həllinin baza prinsiplərinin tam olmasa da, bir hissəsinin yer aldığı sənədi imzalamağa hazırdır. Həmin prinsiplər hələ bir neçə il əvvəl ABŞ, Rusiya və Fransa prezidentləri tərəfindən "G8"in Akvil və Muskokdakı sammiti zamanı səsləndirilib. Bu yaxınlarda Azərbaycan XİN-in mətbuat katibi Elman Abdullayev həmin 6 maddənin nədən ibarət olduğunu xatırladıb: Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal olunmuş torpaqların Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılması; Dağlıq Qarabağa aralıq statusunun verilməsi və təhlükəsizliyə, öz müqəddəratını təyinetməyə zəmanətin verilməsi; daxili qaçqın və məcburi köçkünlərə əvvəlki yaşayış yerlərinə qayıtmaq hüququnun verilməsi; Ermənistan və Dağlıq Qarabağ arasında dəhlizin açılması; gələcəkdə Dağlıq Qarabağın statusunun hüquqi əsaslarla müəyyənləşdirilməsi; beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanəti, o cümlədən sülhün dəstəklənməsi əməliyyatları.
İrəvan üçün çərçivə sənədinin imzalanmasının müəyyən mənası var. Birincisi, o, bununla konstruktiv olduğunu nümayiş etdirə, nizamlanma prosesində irəliləyişin olduğu illüziyasını yarada bilər. Əvəzində Qərb donorlarından daha israrla maddi yardım istəyə, Türkiyənin sərhədləri açmasını tələb edə, Bakının Xocalı aeroportunun fəaliyyətinə icazə verməsi tələbini irəli sürə bilər və s.
İkincisi, çərçivə razılaşmasının preambulasında münaqişə tərəflərinin güc tətbiqindən imtinası əks olunacaq. Bu öhdəlik dərhal qüvvəyə minəcək. Halbuki, erməni qüvvələrinin işğal altındakı torpaqlardan çıxarılması müddəti və qaydası sonraya saxlanılacaq və "Böyük sülh müqaviləsi"ndə əksini tapacaq. Bir məsələ də var ki, İrəvan istənilən an Qarabağ separatçılarının əli ilə (onlar heç nə imzalamır və heç bir öhdəlik götürmür) bu elementlər üçün sərfəli olmayan çərçivə razılaşmasını əngəlləmək imkanına malikdir.
Şübhəsiz ki, bünlar Bakının maraqlarına ziddir. Çünki Bakı Azərbaycanın güc tətbiqindən imtinasının da yer alacağı istənilən razılaşmada ermənilərin işğal olunmuş əraziləri boşaldacağına dair konkret vaxtın göstərilməsini tələb edir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov da Moskvada keçirdiyi mətbuat konfransında bunun sülh prosesinə çox müsbət təsir göstərə biləcəyini söyləyib. Bu olmadan Fransa, Rusiya və ABŞ prezidentlərinin Dovildə status-kvonun dəyişdirilməsinə etdikləri çağırışa əməl olunması mümkün deyil.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsindəki status-kvonun saxlanması, əslində, heç bir tərəf üçün qəbulolunan deyil. Bunu Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrov da Moskvada Elmar Məmmədyarovla görüşünün yekununda keçirdiyi mətbuat  konfransında bildirib. "Əminəm ki, bu, ilk növbədə, Azərbaycan, Ermənistan və Dağlıq Qarabağda yaşayanlar üçün vacibdir. Status-kvo nəinki Azərbaycan torpaqlarının geri qaytarılmasını ləngidir, Ermənistanın iqtisadi blokadasını da uzadır. Odur ki, bu statusun qəbuledilməz olduğuna kimisə inandırmağa ehtiyac yoxdur. Rusiya, ABŞ və Fransa prezidentlərinin 2009-2012-ci illərdə (Muskok, Akvil, Dovil, Los-Kabos) səsləndirdikləri bəyanatlarda əks olunan əsas prinsiplərə heç kim etiraz etmir", - deyə Lavrov qeyd edib. İndi məsələ onların təcrübədə tətbiqi, konkret addımların razılaşdırılmasındadır.
Məlum olduğu kimi, yerli və xarici KİV-də son günlər Milli Məclisdə "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin statusu haqqında" (parlamentin mətbuat xidməti isə belə qanun layihəsinin heç bir komissiyada müzakirə olunmadığını bəyan edib) qanun layihəsinin müzakirə olunduğunu yazır. Guya sənəddə erməni tərəfi ilə bütün əlaqələrə qadağa qoyulacaq.
Azərbaycan XİN başçısı isə Moskvada "Nezavisimaya qazeta"ya müsahibəsində bildirib ki,  Ermənistan və Azərbaycan ictimaiyyətinin tanınmış xadimlərinin hər iki ölkənin Moskvadakı səfirləri tərəfindən təşkil edilmiş və dəstəklənmiş iki görüşü erməni tərəfinin məsələyə maraq göstərməməsi üzündən davam etdirilməyib. Azərbaycan tərəfinə gəlincə, nazir bildirib ki, Bakı ictimaiyyət nümayəndələrinin görüşlərinin gələcəkdə də təşkilinə hazırdır.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun status-kvonun nə münaqişə tərəflərinin, nə də Rusiyanın maraqlarına cavab verdiyinə dair sözləri Ermənistan siyasətçiləri və KİV-in etirazına səbəb olub. Amma hələ ki, Moskvanın öz "forpost"nun təcavüzkar iştahını azaltmağa başladığını söyləmək üçün də tezdir. Bu, sadəcə, Rusiyanın Avrasiya İttifaqı layihəsinə qoşulmağa tələsməyən, əvəzində, Brüsselə tərəf boylanmağa başlamış Ermənistan rəhbərliyini ağıllandırmaq cəhdidir. Rusiyanın Ermənistana satdığı qazın qiymətini 180 dollardan 270 dollara qaldırmasına da bu konteksdə yanaşmaq lazımdır. İstehlakçılar üçün bu, qazın, elektrik enerjisinin tariflərində, ən azı, 30% artım deməkdir. Ekspertlər Rusiyanın bu qərarının Ermənistanda inflyasiyanın artmasına səbəb olacağını proqnozlaşdırır. Bu isə ölkədəki pensiya, əməkhaqqı artımlarını kölgədə qoyacaq.
Bununla yanaşı, Moskva Ermənistanda hərbi mövcudluğunu artırmaqdadır. "Regnum" agentliyi xəbər verir ki, Rusiyanın Gümrüdəki 102-ci hərbi bazasına yeni ağır texnikalar gətirilir, tezliklə isə oraya ciddi raket qurğuları da yerləşdiriləcək. Agentliyin mənbəyi bildirir ki, söhbət "İsgəndər-M" operativ-taktiki raket kompleksindən və "Tornado" yaylım atəşi sistemindən gedir.
Ermənistanın öz zirehli texnikası və HHM sistemini yeniləmək planları haqda da danışılır. Ermənistan KİV-in məlumatına görə, "T-72" tankları Çarensavanda yerləşən Ermənistan-Polşa birgə müəssisəsində müasirləşdiriləcək. Rusiya ilə birgə müəssisədə isə "BMP-1" və "BMP-2" piyadaların döyüş maşınlarının müasirləşdirilməsi nəzərdə tutulub. Ermənistan ordusundakı "S-300PT-1" və "S-300PS" zenit raket komplekslərinin müasirləşdiriləcəyi də bildirilir. Bu, onların vurma məsafəsini 75 kilometrdən 150 kilometrədək artıracaq.
Amma İrəvanın bu cür ciddi hərbi xərcləri necə ödəyəcəyi bəlli deyil. Büdcədə pul yoxdur, üstəlik, Rusiya qazına əlavə 150-200 milyon dollar ödəmək lazım gələcək. 2013-2014-cü illərdə indiyədək götürülmüş kreditlərin ödənilməsi üçün isə əlavə 400-500 milyon dollara ehtiyac var. Beləliklə, ermənilərin yalnız bir yolu var - maliyyə yardımı və yeni kreditlər istəmək. Köhnə borcları yalnız onların vasitəsilə ödəmək olar. İrəvan da Aİ və Rusiyadan məhz bunu istəyir. Amma onun bu istəyi hələ ki, heç bir nəticə vermir. Qonşularına qarşı ərazi iddiaları və düşmənçilik siyasəti yürüdən, bu üzdən də özünü təcrid durumuna salmış ölkəyə ciddi məbləğdə kredit vermək risklidir. Çünki onların qaytarılacağına əminlik yoxdur.
Vasitəçilərin və münaqişə tərəflərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlama prosesini canlandırmaq cəhdlərini müsbət qiymətləndirsək də, ona böyük ümidlər bağlamağa dəyməz. Proses irəliləsə belə, bu irəliləyiş çox ləng gedəcək. Tezliklə ciddi irəliləyişlər gözlənilən deyil. Bunu vasitəçilərin regiona son səfərlərindən sonra verdikləri birgə bəyanat da göstərir. Bəyanatda bildirilir ki, "Prezidentlərlə vasitəçilər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması prosesinin gedişini müzakirə edib, bu il prezidentlər arasında görüşün təşkilinin vacibliyi  ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar". Prosesi irəli apara biləcək yeni ideyaların hazırlanması hələ ki, XİN başçıları səviyyəsində aparılır. Bununla yanaşı, həmsədrlər tərəfləri onsuz da çətin olan prosesi hərbi ritorika, hərbi hazırlıqlar və qoşunların təmas xəttində atəşkəs rejiminin pozulması kimi hallarla daha da ağırlaşdırmamağa çağırıblar.
Azərbaycan diplomatları münaqişənin sülh yolu ilə həllinin tapılması istiqamətində konstruktiv şəkildə işləməyə hazırdırlar. Amma bu, müdafiə potensialının gücləndirilməsinə mane olmamalıdır. Ölkəmizin artan hərbi imkanları Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 95 illiyinə həsr olunmuş paradda bir daha nümayiş olunacaq.

The conflicting parties and international mediators are trying to breathe life into the frozen Karabakh settlement process
Author: Rasim MUSABAYOV, political scientist and member of the Milli Majlis Baku
After a long pause, the process of settling the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict has seen some recovery. Krakow hosted a meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia in the presence of the OSCE Minsk Group co-chairs. In late April, the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan, and in May, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammad-yarov visited Moscow, where they discussed with their Russian counterpart Sergey Lavrov not only bilateral relations, but also the situation with the Karabakh settlement.
In between, Nalbandyan also managed to visit Paris and London, where he made a statement on Armenia's readiness to sign the 6 basic principles (?!) proposed by the OSCE Minsk Group. Some Armenian media suggested that the parties have been offered a specific document to discuss which Presidents Sargsyan and Aliyev may hold a meeting in mid-June in Salzburg. However, the press service of the Azerbaijani president denied these reports as premature. So far, the region has once again been visited by the OSCE Minsk Group co-chairs. Azerbaijani President Ilham Aliyev received Igor Popov (Russia), Ian Kelly (USA), Jacques Faure (France) and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk on 23 May. The next day they flew to Yerevan, where they met with President Sargsyan.
Judging by the statement of Armenian Foreign Minister Nalbandyan, Yerevan is willing to sign a document on albeit not complete, but a truncated version of the basic principles of conflict resolution. They were announced a few years ago in statements by the presidents of the United States, Russia and France during the G8 summit in L'Aquila and Muskoka. Recently, Azerbaijan's Foreign Ministry spokesman El-man Abdullayev recalled these 6 points. Here they are: the return of the occupied territories surrounding Nagornyy Karabakh to Azerbaijani control; granting interim status to Nagornyy Karabakh and provision of security and self-determination guarantees; ensuring the rights of all internally displaced persons and refugees to return to their places of origin; the opening of a corridor between Armenia and Nagornyy Karabakh; the definition of the status of Nagornyy Karabakh through a legally binding expression of will in the future; international security guarantees, including peacekeeping operations.
For Yerevan there is a specific reason to sign a framework document. First, you can show your constructiveness and create an illusion of progress in resolving the Karabakh conflict. In return, the Armenians will be able to ask Western donors for financial assistance more persistently and demand the opening of the border with Turkey, Baku's consent to the operation of the Xocali airport, etc. Second, the preamble of the framework agreement will include the refusal of the conflicting parties to use force. This obligation shall take effect immediately, while the terms and procedure for the withdrawal of Armenian forces from the occupied territories are postponed to the future and will be defined by the "Great Peace Treaty". We should not forget that Yerevan always has in store a chance to torpedo the implementation of disadvantageous elements of a framework agreement with the help of Karabakh separatists (who do not sign anything and do not take any commitments).
Obviously, this is not in the interests of Baku, which insists that any agreement that is supposed to register Azerbaijan's refusal to use force to liberate the occupied territories should certainly be accompanied by some specific timeframe for the withdrawal of the Armenian armed forces. Azerbaijani Foreign Minis-ter Mammadyarov said at a news conference in Mos-cow that it can have a very positive impact on the peace process. Without this, there will be no change in the status quo, as the presidents of France, Russia and the United States urged in Deauville.
The status quo in the Nagornyy Karabakh conflict is unacceptable, and for all. This was stated by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov at a press conference after talks with Elmar Mammadyarov. "First of all, for Azerbaijan, Armenia, and those who live in Nagornyy Karabakh - I am deeply convinced of that. The status quo means not only the unresolved issue of the return of the Azerbaijani territories, but also the economic blockade of Armenia, so there is no need to convince anyone that this status is unacceptable. No one challenges the basic principles contained in the statements of the presidents of Russia, the US and France, which were adopted in 2009-2012 (Muskoka, L'Aquila, Deauville and Los Cabos)," Lavrov said. The task now is to "digest" them into the practical level of agreeing concrete steps, he said.
As you know, in recent days the local and international media have been talking about a bill "On the status of the occupied territories of Azerbaijan" being prepared in the Milli Maclis (in fact, the parliament's press service said that none of the committees had received such a bill for consideration). The bill will allegedly ban all contacts with the Armenian side. Contrary to this, the Azerbaijani foreign minister said in an interview with Nezavisimaya Gazeta in Moscow that the two meetings of prominent representatives of the Armenian and Azerbaijani public held previously and initiated and supported by the two countries' ambassadors in Moscow did not continue due to the lack of interest from the Armenian side. As for the Azerbaijanis, Baku, the minister said, is willing to encourage such meetings between representatives of the public in the future.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's statement that the status quo is not in the interests of the parties to the conflict and Russia was greeted with hostility by politicians and media in Armenia. But it is too early to say that Moscow is starting to temper the annexationist appetites of its "outpost". It is just a warning to Armenia, whose leadership is in no hurry to join the Russian-backed Eurasian Union project, and is looking towards Brussels. The announced increase by a third in the price of Russian gas (from 180 to 270 dollars for one thousand cubic metres) is along the same lines. For consumers, this means an increase in tariffs for gas and electricity by at least 30 per cent. Experts predict that as a result of this, the inflationary spiral will spin and block all increases in pensions and public sector wages projected by the government.
At the same time, Moscow continues to bolster its military presence in Armenia. According to Regnum news agency, the 102nd military base in Gyumri has been supplied with the latest heavy equipment, and serious missile weapons will soon arrive too. According to agency sources, we are talking about the operational-tactical missile system Iskander-M and the Tornado rapid-fire system.
Also, plans have been announced that Armenia is going to update its air defence systems and armoured vehicles. According to the Armenian media, T-72 tanks will be upgraded at a joint Armenian-Polish enterprise in Charentsavan, while a joint venture with the Russian Federation will upgrade infantry fighting vehicles BMP-1 and BMP-2. It is also planned to upgrade Armenia's anti-aircraft missile systems S-300PT-1 and S-300PS, which will increase their range from 75 to 150 km. However, it is not clear how Yerevan intends to finance such significant additional military spending. There is no money in the budget, and they will have to pay an additional $ 150-200 million for Russian gas, and in 2013-2014 it will be necessary to find $ 400-500 million to service earlier loans. So there is only one way out - to beg for financial aid and new loans to pay off old debts. That is why Yerevan is knocking on the door of the EU and Russia, but so far to no avail. Giving large loans to a country that has driven itself into isolation with its policy of territorial claims and hostility to neighbours is risky because there is no confidence about their return.
Appreciating the attempts of the mediators and the parties to the conflict to revive the Karabakh settlement process, we should not have high hopes. Even if the process moves forward, it will be slow and difficult. No breakthroughs are expected in the near future. This is evident from the joint statement of the OSCE Minsk Group co-chairs on their recent visit to the region. It states that "the presidents and the co-chairs discussed the Nagornyy Karabakh conflict, reaffirmed their commitment to the peace process, and exchanged views on the need for a meeting of the presidents later this year". The development of new ideas that can move the settlement process forward will continue at the level of foreign ministers for the time being. At the same time, the co-chairs called on the parties not to burden the already difficult process of negotiations with military rhetoric, military preparations and shootings at the line of contact between the troops.
Azerbaijani diplomats are ready to work constructively to find a peaceful solution to the conflict, but not to the detriment of defence capabilities. The growing military capabilities of our country will be showcased at a parade to mark the 95th anniversary of the Armed Forces of Azerbaijan.