ERMƏNİSTAN "MAYDAN"la "TƏHRİR" ARASINDA
Ermənistanda növbəti korrupsiya qalmaqalı baş qaldırır. Qalmaqalın əsas iştirakçılarından biri kimi Ermənistan hakim elitasının "Qərbpərəst qanadı"nın qeyri- rəsmi lideri sayılan baş nazir Tiqran Sarqsyan göstərilir. Baş nazirin adı ətrafında onsuz da "offşor qalmaqalı" yaşanmaqdadır: Ermənistanda və ondan kənarda bir çoxlarının iddiasına görə, hökumət başçısının rəhbəri olduğu bir offşor şirkət maliyyə maxinasiyaları ilə məşğuldur. Deyilənə görə, onun vasitəsilə yerli "brilyant biznesi" başçılarından birinin varidatı "bölünüb" və mənimsənilib.
İndi isə baş nazirin adı "Nairit" kimya kombinatı ətrafında yaranmış şübhəli vəziyyətdə hallandırılır.
Sovet illərində "sənayenin flaqmanı" adlandırılmış bu kombinat hazırda acınacaqlı durumdadır. KİV-də yer alan məlumatlara görə, orada müntəzəm şəkildə partlayışlar, yanğınlar baş verir və bu qəzalar zamanı bir çox hallarda insan tələfatı qeydə alınır. Bununla yanaşı, zavod müflis olmaq ərəfəsindədir. 2010-cu ildən fəaliyyətini dayandırmış zavodun 130 milyon dollar borcunun olduğu bildirilir.
"Nairit"də kütləvi oğurluq hallarının baş verdiyinə dair ilk məlumatlar hələ 2013-cü ilin yayında mətbuata çıxmışdı. Məlumata görə, həmin anda polisə "yuxarılardan" məsələnin ört-basdır edilməsi tapşırılıb. Qeyd edək ki, elə həmin vaxtda müəssisənin baş direktoru, hazırkı baş nazirin qardaşı Aşot Sarqsyan vəzifəsindən istefa verib. Mətbuat isə "Nairit"in müflisləşməsinin səbəbkarlarından olan növbəti "mülkiyyətçi-investor" Rhinoville Property Limited ilə yaşanan məhkəmənin səbəbləri haqda yazır. İddiaya görə, məhkəmə çəkişməsinə səbəb Ermənistan hökumətinin investisiya öhdəliklərinə əməl etməyən investordan kombinatın səhmlərinin dövlətə qaytarılmasını vaxtında tələb etməməsi olub. Müqaviləyə əməl olunmasına o zaman Ermənistan Mərkəzi Bankının rəhbəri postunu tutan, indi isə ölkənin baş naziri olan Tiqran Sarqsyan nəzarət edirmiş. Amma məhkəmədə məlum olub ki, iddiada göstərilən ünvanda Rhinoville Property Limited adlı şirkət qeydiyyatda deyil. Yəni "Ermənistanın kimya sənayesinin nəhəngi"ni növbəti "birgünlük şirkətə" satıblar. Məlum olduğu kimi, bu cür qurumlar investisiya layihələri üçün deyil, qanunsuz maxinasiyalar üçün yaradılır.
İndi "Naitrit" ətrafında qalmaqal yenidən yada düşüb. Ermənistan mətbuatının məlumatına görə, Avropa Erməni Təşkilatları Forumu bu məsələ ilə bağlı apardığı araşdırmanın nəticəsini açıqlayıb. Açıqlamadan belə məlum olur ki, birincisi, 2006-cı ildən başlayaraq, zavod son dərəcə savadsızcasına, hətta qabiliyyətsizcəsinə idarə olunub, nəticədə, onsuz da acınacaqlı durumda olan Ermənistan iqtisadiyyatına daha bir zərbə vurulub. İkincisi və rəsmi İrəvan üçün daha təhlükəli sayıla biləcək məqam "Nairit"dəki partlayış və yanğınların məqsədli şəkildə törədildiyinə dair deyilənlərdir. Məlumata görə, bu, "iz itirmək" məqsədilə edilirmiş.
Ermənistan parlamentində artıq müəssisədəki vəziyyətin araşdırılması ilə məşğul olacaq müvəqqəti deputat komissiyasının yaradılması məsələsi müzakirə olunur. Ekspertlərin də etiraf etdikləri kimi, bu komissiyanın kombinatın (elə, ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatı kimi) acınacaqlı hala düşməsinin əsl səbəblərini üzə çıxarma ehtimalı, demək olar ki, yoxdur. O, özündə Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin tamamilə proqnozlaşdırılan nəticələrini əks etdirir. İrəvanın regionun iqtisadi həyatından kənarda qalması, məhz, bu təcavüzkar siyasətin nəticəsidir.
Məsələnin bir də daxili siyasi tərəfi var. Müşahidəçilər "Nairit"lə bağlı komissiyanın, əslində, baş nazirə "tuşlandığı"na şübhə etmirlər. Əlbəttə ki, həm "offşor-brilyant işi", həm "Nairit" ətrafındakı qalmaqal qərbpərəst sayılan siyasətçilərin heç də mələk olmadıqlarını göstərir. Amma ölkədən çıxarılan "qara" pulların dövlət büdcəsindən artıq olduğu Ermənistan bu cür qalmaqalların istefalara səbəb olacağı ölkələrdən deyil. Bu, yalnız kimlərəsə lazım olduqda baş verir. Ermənistanın baş nazirinin siyasi durumu onsuz da kifayət qədər dayanıqsızdır. O, İrəvanda "nisbətən qərbpərəst" siyasətçilərdən biri sayılır. Analitiklər T.Sarqsyanın vaxtilə Ermənistanın Gömrük İttifaqına qoşulmasına qarşı çıxdığını xatırladır. Sentyabrın 3-dən sonra çoxları onun istefaya göndəriləcəyini gözləyir. Bu yaxınlarda Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryan da, məhz, onunla kifayət qədər sərt polimikaya girmiş, hökumət başçısını ölkə iqtisadiyyatını dağıtmaqda günahlandırmış, Tiqran Sarqsyan isə ittihamlara ciddi bir cavab verə bilməmişdi.
İndi isə "nisbətən qərbpərəst" baş nazirin ətrafında yeni qalmaqal "İrəvan maydanı"na dair vədlərin, proqnozların fonunda yaşanır. Bu, vəziyyəti dəyişir. Kiyevdə yaşanan faciəvi hadisələr hələ uzun müddət bir çox ölkələrin ictimaiyyətinin diqqətində qalacaq. Bu, Ermənistan ictimaiyyətinə də aiddir. Artıq orada Ukrayna ilə Ermənistan arasında cəsarətlə paralellər aparmağa başlayıblar: Vilnüsdə keçirilmiş "Şərq tərəfdaşlığı" sammiti ərəfəsində bu ölkələrin hər ikisi Avropaya inteqrasiya siyasətini davam etdirməyə namizəd sayılırdı. Lakin son anda onlar Avropa İttifaqı ilə imzalanmaya hazır sənədə imza atmaqdan boyun qaçırıblar. Bəziləri bu qənaətdədir ki, artıq "İrəvan maydanı" o qədər də uzaqda deyil.
Burada, əlbəttə ki, bəzi gerçəkləri yada salmaq lazımdır. Ukrayna hadisələrinin detallı, hərtərəfli təhlili hələ qarşıdadır. Amma artıq bu gün əminliklə, demək olar ki, inqilab televiziyadan, internetdən son dərəcə effektiv görünsə də, o, hətta ən cəlbedici, proqressiv siyasi şüarların kifayət qədər ağrılı, travmatik ifadə formasıdır. 100-dək ölü, bundan daha çox yaralı, maddi ziyan, tamamilə dağılmış hakimiyyət strukturu - bu ssenarini "ideal" adlandırmaq çətindir.
Amma görünür, bütün bunlar Ermənistan siyasətçilərinə, ilk növbədə isə özünü "qərbpərəst" sayan və belə adlandıran siyasətçilərə açıq şəkildə "yeni maydan" planını qurmağa mane olmur. Reallıqda onlar heç də Avropaya inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinə, köklü islahatlara hazırlaşmırlar. Onların məqsədi daha bəsit və daha kobuddur: Qərbin dəstəyini almaq və onun köməkliyilə hakimiyyətə gəlmək. Daha doğrusu, Qərbin bu hakimiyyəti onlara ötürmək qərarı verəcəyi anı gözləmək. Bütün bunların fonunda Ermənistanın "qərbpərəst" baş nazirinin ətrafındakı silsilə korrupsiya qalmaqalları, həqiqətən də, son dərəcə simptomatik təsir bağışlayır.
İrəvanda "maydan" hələ başlamayıb. Amma hakim "komanda"da artıq hakimiyyətdaxili mübarizə qızışır və Tiqran Sarqsyanın bu savaşdan salamat çıxması, həqiqətən də, asan olmayacaq. Əksər ekspertlərin dediyi kimi, "Kiyev maydanı"nın İrəvanda təkrarlanması ən çox ehtimal olunan ssenari deyil. Doğrudur, Ermənistanda polisin üzərinə "Molotov kokteyli" atmağa, rəqiblərini güllələməyə hazır olan çox insan tapılacaq. 2008-ci ilin 1 mart hadisələrindən sonra buna şübhə qalmayıb. Fərqli olan başqa məqamdır. Kiyevdəki maydan bütün iradlara rəğmən, həqiqətən, siyasi hərəkat idi. Yoxsulluğun, işsizliyin, ümumi ümidsizliyin bürüdüyü Ermənistanda "Təhrir" ssenarisi, yəni qəflətən sosial partlayışın baş verməsi ehtimalı daha realdır. Sosial etiraz dalğasına nəzarəti kimin ələ keçirəcəyini isə hadisələrin gedişi göstərəcək. Deyəsən, bunu hakimiyyətdə də hiss edirlər. Bəlkə də, buna görə, artıq indidən "geri çəkilmək" yolları aranır, kimlərin "qurban" veriləcəyi müəyyənləşdirilir.

АРМЕНИЯ: МЕЖДУ "МАЙДАНОМ" И "ТАХРИРОМ"
В Армении разгорается очередной коррупционный скандал, одним из главных фигурантов которого называют премьер-министра этой страны Тиграна Саркисяна - неофициального лидера "прозападного крыла" армянской правящей команды. Вокруг имени премьера и так уже тлеет "оффшорный скандал": как утверждают многие в стране и за ее пределами, глава правительства являлся совладельцем некой оффшорной фирмы, ставшей основным инструментом финансовой аферы, при помощи которой удалось "разделить" и присвоить имущество одного из местных воротил "бриллиантового" бизнеса. Теперь же его имя связывают с подозрительной ситуацией, сложившейся вокруг химического комбината "Наирит".
Химкомбинат, который в советские годы именовали "флагманом индустрии", сегодня находится в плачевном состоянии. СМИ с пугающей регулярностью сообщали о взрывах и пожарах на "Наирите", и далеко не всегда эти инциденты обходились без жертв. При этом завод оказался на грани банкротства с долгами в $130 млн. и не функционирует с 2010 года.
Первые сведения, что на "Наирите", ко всему прочему, имели место и масштабные хищения, просочились в прессу еще летом 2013 года, причем, как указывалось, полиция получила "сверху" недвусмысленное указание замять дело. Тогда же в отставку с поста гендиректора предприятия подал Ашот Саркисян - брат нынешнего премьер-министра Армении. А СМИ заговорили о том, что судебный спор с очередным "инвестором-собственником" - компанией Rhinoville Property Limited, из-за которой "Наирит" оказался банкротом, разгорелся в немалой степени потому, что власти Армении просто вовремя не потребовали у инвестора, не выполнившего своих инвестиционных обязательств, вернуть акции комбината государству. Следил за выполнением договора тогдашний глава Центробанка Армении, а ныне премьер-министр Тигран Саркисян. К тому же уже во время суда выяснилось, что по указанному в иске адресу никакой компании Rhinoville Property Limited не зарегистрировано, - т.е. "гигант армянской химической индустрии" продали очередной "фирме-однодневке", которая, как известно, создается для противозаконных махинаций, а не инвестиционных проектов.
Теперь же о скандале вокруг "Наирита" вспомнили вновь. Как указывают в армянских СМИ, Форум армянских организаций Европы опубликовал собственное расследование, из которого следует, что, во-первых, начиная с 2006 года "Наиритом" управляли безграмотно, если не сказать бездарно, в результате чего и без того изрядно "похудевшая" экономика Армении понесла огромный ущерб. А во-вторых, что куда опаснее для официального Еревана, взрывы и пожары на "Наирите" устраивались намеренно, чтобы "спрятать концы в воду". В парламенте Армении уже обсуждается вопрос о создании временной депутатской комиссии, которая будет расследовать сложившуюся вокруг предприятия ситуацию. Впрочем, как признают эксперты, вряд ли эта комиссия раскроет истинные причины бедственного положения комбината - как, впрочем, и всей армянской экономики. А она испытывает на себе вполне прогнозируемые последствия агрессивной политики самой Армении, результатом которой стало "выключение" страны из экономической жизни региона.
Другое дело - внутриполитические соображения. В том, что комиссия по "Наириту" в реальности создается "с прицелом" на премьер-министра страны, наблюдатели не сомневаются. Конечно, и "оффшорно-бриллиантовое дело", и скандал вокруг "Наирита" - это как минимум красноречивое доказательство, что политики, считающиеся прозападными, вовсе необязательно представляют собой ангелов во плоти и могут служить образцом честности на все века. Но Армения, где сумма вывозимых из страны "черных" денег превышает госбюджет, - явно не та страна, где эти скандалы сами по себе могут привести к отставке. Скорее они начинают "разгораться" только тогда, когда это кому-нибудь становится нужно. А политическое положение премьер-министра Армении и так достаточно неустойчивое. Он считается в Ереване одним из "относительно прозападных" политиков. В свое время Тигран Саркисян, напоминают аналитики, даже выступал против присоединения Армении к Таможенному союзу, и после 3 сентября его отставку в Армении предрекают многие. Именно с ним устроил недавно весьма жесткую полемику второй президент Армении Роберт Кочарян, обвинив главу правительства в развале экономики, на что возразить по существу Тигран Саркисян не смог.
Но теперь новый скандал вокруг "относительно прозападного" премьера разворачивается на фоне обещаний и прогнозов ереванского "Майдана". А это уже меняет дело. Трагические события в Киеве еще долго будут оставаться в центре внимания общественности многих стран, в том числе и Армении. Там уже весьма бойко проводят параллели между Украиной и Арменией: обе страны считались накануне Вильнюсского саммита "Восточного партнерства" кандидатами на продолжение своей евроинтеграции, но в последний момент от подписания подготовленных документов отказались. Некоторые делают вывод: ереванского "Майдана" можно ждать уже в ближайшее время.
Здесь, конечно, необходимо вспомнить некоторые азбучные истины. Несмотря на то, что детальный и всесторонний анализ событий в Украине еще впереди, уже сегодня можно с уверенностью сказать: революции, конечно, на телеэкране и в Интернете выглядят весьма эффектно, но от этого не перестают быть весьма болезненным и травматичным способом продвижения даже самых привлекательных и прогрессивных политических лозунгов. Около ста погибших, еще больше раненых, материальный ущерб, полное разрушение системы власти - такой сценарий трудно назвать "розовой политической мечтой".
Но это, похоже, не мешает политикам Армении, прежде всего тем, кто считает и именует себя "прозападными", открыто строить планы повторения "Майдана". Но в реальности они рассчитывают не на продвижение евроинтеграции и тем более не на глубокие реформы. Вопреки модной фразеологии расчет куда проще и грубее: заручиться поддержкой Запада и на этой волне прийти к власти. Точнее, дождаться, когда Запад эту власть им постарается передать. А на этом фоне серия коррупционных скандалов вокруг "прозападного с армянской спецификой" премьер-министра Армении действительно воспринимается весьма симптоматично.
Судя по всему, "Майдан" в Ереване еще не начался, но вот в правящей "команде" уже разгорается внутривластная борьба, и уцелеть в ней Тиграну Саркисяну действительно непросто. Как предупреждают многие эксперты, повторение "Майдана" в Ереване - сценарий не самый вероятный. Да, в Армении, конечно, найдется предостаточно готовых метать в полицию "коктейль Молотова" и стрелять по своим политическим противникам "на поражение". Трагические события 1 марта 2008 года оставили здесь мало сомнений. Разница в другом. Киевский Майдан, при всей своей неоднозначности, был действительно политическим движением. В Армении же, с ее нищетой, безработицей и повальной "безнадежностью", куда более вероятным представляется сценарий "Тахрира", то есть внезапного социального взрыва. А уж кто "оседлает волну" социального протеста, покажет текущая хроника. Это, похоже, понимают и во власти. Где уже готовят и "отходные пути", и, похоже, намечают кандидатов в этакие "искупительные жертвы". Одной из них, по всей видимости, станет и премьер-министр.