Yaxın Şərqin ərəb dövlətləri arasında münasibətlərin pisləşməsi nə ilə bağlıdır?
Son zamanlar Fars körfəzi ölkələri arasında münasibətlər kəskin şəkildə pisləşməyə başlayıb. Ərəb dövlətləri bir-birlərindən qəzəblə yerli ekstremistlərin dəstəklənməməsini tələb edir. Məsələn, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı və Bəhreyn Qətərə qarşı birləşərək, Dohadakı səfirlərini geri çağırmaq qərarına gəliblər. Onlar bu addımı "öz sabitlikləri və təhlükəsizliklərinin qorunması tədbirləri çərçivəsində" atdıqlarını bildirirlər. Səudiyyə Ərəbistanı daha uzağa gedib - Ər-Riyad Qətərə ultimatum verərək, bu ölkəyə tammiqyaslı yerüstü, hava və dəniz blokadası tətbiq etməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ və Bəhreyndə hesab edirlər ki, Doha "qonşularının daxili işlərinə qarışmamaqla bağlı öhdəliklərinə əməl etmir". Söhbət BƏƏ-də adı çəkilməyən islamçı qruplaşma ilə əlaqədə günahlandırılaraq 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmiş şəxsin Qətərdə azadlığa buraxılmasından gedir. Adıçəkilən dövlətlər Dohanı bu addımla FKƏÖƏŞ (Fars Körfəzi Ərəb Ölkələrinin Əməkdaşlıq Şurası) üzvlərinin 2013-cü ildə imzaladıqları təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsini pozmaqda təqsirləndirirlər. Müqaviləyə əsasən, onu imzalayanlar qonşu ölkələrin təhlükəsizliyi və sabitliyinə təhlükə yaradan şəxslərin və ya təşkilatların dəstəklənməsindən imtina etməlidir.
Bundan başqa, Qətərin qonşuları, xüsusilə Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ radikal şeyx Yusuf əl-Kardavinin (Qətər vətəndaşı olan misirli) onların siyasətini sərt tənqid etməsindən də narazıdırlar. Yusuf əl-Kardavi Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-nin siyasətini tənqid atəşinə tutmaqla yanaşı, "Müsəlman qardaşlar" və HƏMAS-ı müdafiə edib. Bundan başqa, Ər-Riyad "Müsəlman qardaşlar"a həddindən artıq simpatiya bəsləyən, monarxiyaların ünvanına xoşagəlməz fikirlər səsləndirən "Əl-Cəzirə" telekanalının fəaliyyətindən də narazıdır. Yeri gəlmişkən, Şeyx Yusuf əl-Kardavi məhz "Əl-Cəzirə"də çıxış edir. Qeyd etmək lazımdır ki, Qətərin "Əl-Cəzirə" telekanalının Qahirə bölməsinin 7 əməkdaşı istintaq altındadır. Onlar "Müsəlman qardaşlar"a yardım göstərməkdə təqsirləndirilirlər.
Qətərin BMT və ABŞ-dakı sabiq səfiri Nasser bin Hamad Əl-Xəlifə elə həmin "Əl-Cəzirə"yə açıqlamasında bildirib ki, Səudiyyə Ərəbistanı ilə Qətər arasında yaranmış so- yuqluğun əsas səbəbi Misir, daha konkret desək, Doha tərəfindən dəstəklənən "Müsəlman qardaşlar"dır.
Fevralda Misirin Xarici İşlər Nazirliyi Qətərin Qahirədəki müvəqqəti işlər vəkilinə nota təqdim edib. Notada Dohadan Misirin daxili işlərinə müdaxiləyə son qoyulması tələb olunurdu. Misirdə "Müsəlman qardaşlar"ın fəaliyyəti yenə qadağan edilib. Bu, ötən ilin iyulunda hərəkatın nümayəndəsi Məhəmməd Mursinin ölkə başçısı postundan uzaqlaşdırılmasından sonra baş verib.
Səudiyyə Ərəbistanı da Misirdən nümunə götürərək, martın əvvəlində "Müsəlman qardaşlar"ı terrorçu təşkilat kimi tanıyıb. Bununla yanaşı, Səudiyyə hökuməti Yəmənin şiə təşkilatlarını, Suriya ərazisində fəaliyyət göstərən bir sıra qruplaşmaları da "qara siyahı"ya salıb. Onların arasında hazırda Bəşər Əsəd rejiminə qarşı vuruşan qiyamçılara kömək edən "Cabhat ən-Nusra", "İraqda və Levantedə İslam Dövləti" qruplaşmaları da var. Səudiyyə Ərəbistanı xarici dövlətlərdə hərbi əməliyyatlarda iştirak edən bütün vətəndaşlarına müraciət edərək, onları yarım ay ərzində geri qayıtmağa da çağırıb. Bu çağırışa məhəl qoymayanları, ən azı, 20 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir. Bununla yanaşı, indi Krallıqda radikallara maddi və ideoloji dəstək verən hər kəs cinayət məsuliyyəti daşıyacaq.
Hüsnü Mübarək rejiminin devrilməsindən sonra 3 ildir siyasi və iqtisadi böhran içərisində olan Misirdə isə artıq Fələstinin HƏMAS hərəkatı da qeyri-leqal təşkilat elan edilib. Xatırladaq ki, vaxtilə bu hərəkatın yaradılmasında "Müsəlman qardaşlar" da əziyyət çəkib və hazırda o, gizli şəkildə Doha tərəfindən maliyyələşdirilir. Amma müşahidəçilər HƏMAS-ın risk edərək Misirin indiki hakimiyyəti ilə açıq qarşıdurmaya gedəcəyini düşünmürlər. Onların fikrincə, bu halda Sinay yarımadası ilə əlaqənin itirilməsi riski həddindən artıq çoxdur. Böyük ehtimalla Misirin növbəti prezidenti olacaq Abdel Fəttah əs-Sisi üçün HƏMAS-la nümayişkaranə şəkildə aparılan mübarizə müəyyən fayda gətirə bilər. Məsələn, iqtisadi sahədəki uğursuzluqlar, ictimai təhlükəsizliyin ağır durumu müəyyən dərəcədə məhz bu hərəkatın üzərinə atıla bilər. Üstəlik, Misir BƏƏ ilə əlaqələrini möhkəmləndirməkdədir. Əs-Sisi bu yaxınlarda birgə keçirilən hərbi təlimlərin qapanış mərasimində iştirak etmək üçün BƏƏ-yə səfər də edib. Ən başlıcası isə hazırda körfəz ölkələrinin maliyyə yardımından ciddi şəkildə asılı olmasıdır.
Bütün bunların fonunda İraqın baş naziri Nuri əl-Maliki "France 24" telekanalına müsahibəsində Qətəri və Səudiyyə Ərəbistanını faktiki olaraq, Bağdada qarşı müharibə elan etməkdə günahlandırıb. Baş nazirin sözlərinə görə, bu iki ölkə İraq ekstremistlərinə siyasi, maddi və informasiya dəstəyini davam etdirir. Maliki sünni dövləti olan Səudiyyə Ərəbistanı və Qətərin Suriya yaraqlılarına da yardım göstərdiyini, onların isə öz növbələrində İraq daxilində sabitliyi pozduqlarını da söyləyib.
"İraqda dini zəmində baş verən qarşıdurmalara, terror böhranına, təhlükəsizlik problemlərinə görə, ən çox məsuliyyəti bu iki dövlət daşıyır", - deyə İraqın baş naziri qeyd edib. O, bununla yanaşı, Bağdadın sözügedən ölkələrlə miqyaslı qarşıdurmaya getmək fikrində olmadığını bildirib, amma cinayətkar qruplara dəstəyin sonda onların sponsorlarına problem yaradacağını deyib. Səudiyyə Ərəbistanı Malikinin ittihamlarını "aqressiv və məsuliyyətsiz fikirlər" adlandırıb. Səudiyyə Ərəbistanında hesab edirlər ki, İraqın baş naziri bu açıqlamaları ilə "öz uğursuzluqlarına görə məsuliyyəti başqalarının üzərinə yıxmağa çalışır". Ər-Riyad Malikinin şiə hökumətinin məhdud siyasət apardığını, sünni azlığın hüquqlarını tapdaladığını bəyan edib.
Hazırda İraq iqtisadiyyatı dağılmış, təhlükəsizlik sahəsində ciddi problemləri olan dövlətdir. Dini və etnik mənsubiyyətinə görə hissələrə bölünmüş bu ölkə daim terror aktlarından əziyyət çəkir, zorakılığın səviyyəsi azalmaq bilmir. Ölkədə gərginlik yaradan əsas amil sünnilərlə şiələr arasında bitmək bilməyən düşmənçilikdir. Səddam Hüseynin hakimiyyəti dövründə ölkə siyasətində və iqtisadiyyatında əsas vəzifələri tutmuş, sonradan şiələr tərəfindən sıxışdırılan sünnilər ənənəvi olaraq, Fars körfəzi monarxiyalarının dəstəyini alır.
Beləliklə, ərəb dövlətlərinin münasibətlərin aydınlaşdırılmasında növbəti gərgin mərhələni yaşadıqları aydındır. Maraqlıdır ki, onların ən sərt diplomatik addımlar atmaq qərarı Ər-Riyadda aparılmış gərgin danışıqların bitimindən dərhal sonraya təsadüf edib. Söhbət FKƏÖƏŞ ölkələrinin XİN başçıları arasında aparılmış danışıqlardan gedir.
FKƏÖƏŞ 1981-ci ildə üzv ölkələrin iqtisadi, mədəni, sosial və təhlükəsizlik problemlərinin həllində əməkdaşlığına yardım məqsədilə yaradılıb. Amma birliyin əsas funksiyası hər zaman hərbi sahədə olub. Üstəlik, bu fəaliyyət ABŞ ilə sıx əməkdaşlıq şəklində həyata keçirilib. Qurum hətta vahid təhlükəsizlik qüvvəsinin yaradılması, xalici adı altında vahid valyutaya keçid məsələlərini də müzakirə edib. Söhbət sanki ərəblərin Avropa İttifaqı tipli birliyinin yaradılmasından gedir. Amma üzv dövlətlər arasındakı ziddiyyət bu təşəbbüslərin reallaşmasına imkan verməyib.
Daxili ziddiyyətlər isə kifayət qədər çoxdur. Məsələn, bütün ərəb monarxiyaları liderlik iddiasını heç zaman gizlətməyən Səudiyyə Ərəbistanının güclənməsindən qorxur. Bu yaxınlarda gənc və iddialı əmirin rəhbərlik etməyə başladığı Qətər isə ona mümkün qədər çox əhəmiyyət və müstəqillik verilməsini istəyir. Səudiyyə Ərəbistanı-Bəhreyn münasibətlərində də hər şey qaydasında deyil. Bəhreyn rəhbərliyi Səudiyyə hərbçilərinin bu ölkənin ərazisində olmasından məmnun deyil. İndi isə Misir (Səudiyyə Ərəbistanı Misir hərbçilərini, Qətər isə "Müsəlman qardaşlar"ı dəstəkləyir) və Suriya mübahisə mövzusuna çevrilib. Suriyada da Qətərlə Səudiyyə Ərəbistanı Bəşər Əsədə qarşı vuruşan müxalifətin ayrı-ayrı qanadlarını dəstəkləyir. Ər-Riyad "İslam cəbhəsi"nə üstünlük verirsə, Qətər "İraqda və Levantada İslam Dövləti" və "Cebat ən-Nusra" qruplaşmalarını dəstəkləyir. Bundan başqa, ərəb monarxiyaları İraq və İrana eyni münasibət bəsləyirlər. Məsələn, bu yaxınlarda Qətərin XİN başçısı Tehrana səfər edib. Doha hesab edir ki, İran Suriya böhranının həlli prosesinə cəlb olunmalıdır. Səudiyyə hökuməti isə buna qəti etiraz edir.
Bütün bunlarla yanaşı, körfəz dövlətlərini hər zaman ümumi təhlükə birləşdirib. FKƏÖƏŞ-in yaradıldığı dövrdə bu, əsasən, İranla Əfqanıstan arasındakı qarşıdurma idi. İran amili bu gün də dəyişməz olaraq qalır. Əfqanıstanı isə indi radikal qruplaşmalar əvəzləyib. Hər halda, son zamanlar müxtəlif tipli terrorçu hərəkatlarının istər maddi, istərsə də ideoloji baxımdan getdikcə gücləndiyi sirr deyil. Ən başlıcası isə bu qruplaşmalar nəinki birləşmək, həm də daxili müxalifətin sıralarına qoşulmaq iqtidarında olduğunu aydın şəkildə nümayiş etdirir. Bu, əlbəttə ki, monarxiyaları narahat etməyə bilməz.
Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanında fevralın əvvəlində yeni qanun qüvvəyə minib. Qanuna əsasən, terrorçuluğun qarşısının alınması işində hüquq mühafizə orqanları və təhlükəsizlik xidmətinin səlahiyyətləri xeyli genişləndirilib - İnternetdə izləmə genişləndirilir, telefonların daha geniş şəkildə dinlənilməsinə, sanksiyalaşdırılmamış axtarışların aparılmasına icazə verilir. Müşahidəçilərin fikrincə, hazırda ölkədə faktiki olaraq ictimai asayişin pozulması kimi qiymətləndirilən istənilən hərəkət həm də terrorçuluq kimi dəyərləndirilə bilər. Buraya, əlbəttə ki, hakimiyyətin siyasətinə etiraz əlamətli istənilən hərəkəti də daxil edə bilərlər.
Səudiyyə Ərəbistanının narahatlığını, əlbəttə ki, Qətər də anlayır və bölüşür. O, diplomatik demarşa son dərəcə təmkinlə reaksiya verərək, yaranmış vəziyyətdən narahatlığını ifadə edib, Dohanın FKƏÖƏŞ çərçivəsində əldə edilmiş bütün razılaşmaları yerinə yetirməyə hazır olduğunu bildirib.
Bununla yanaşı, aydındır ki, xarici oyunçulara bir tərəfdən körfəz ölkələrinin ümumi düşməninin olması, digər yandan onların heç zaman razılığa gələ bilməmələri sərf edir. Çünki bu, regiona qeyri-məhdud təsir imkanlarını daha da artırır. Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, xarici oyunçular bu sahədə kifayət qədər təcrübəyə malikdirlər.

What has caused the deterioration in relations among the countries of the Middle East?
Of late relations among the countries of the Persian Gulf have become drastically more complicated. The Arab states are furiously demanding from one another that they do not support local extremists. In particular, the United Arab Emirates [UAE], Saudi Arabia and Bahrain have formed a united diplomatic front against Qatar; these states have recalled their ambassadors from [Qatar's capital] Doha "as part of their measures to protect their stability and security". Saudi Arabia has decided to go furthest of all. Riyadh has presented an ultimatum, stating that it is prepared to set up a complete land, air and sea blockade of Qatar.
Saudi Arabia, the UAE and Bahrain think that Doha is not "meeting its commitments regarding non-interference" in the internal affairs of its neighbours. The fact is that a man who was sentenced to seven years in prison in the UAE for his links with an unnamed Islamist group, was set free in Qatar. It is thus thought that Doha has violated the security treaty signed by the CCASG (Co-operation Council for the Arab States of the Gulf) countries in 2013. According to the treaty, its signatories are to refuse to support persons or organisations threatening the security and stability of its neighbours.
Qatar's neighbours, moreover, especially Saudi Arabia and the UAE, were extremely displeased by the pronouncements of the radical Sheikh Yusuf al-Qaradawi (an Egyptian with Qatari citizenship), who scathingly criticised the policy of the UAE and Saudi Arabia, and also defended the "Muslim Brotherhood" movement and HAMAS. Besides, Riyadh does not like the activity of the "Al-Jazeera" television channel, which sympathises with the "Muslim Brotherhood" too much and from time to time allows itself to make uncomplimentary statements about the [Saudi] monarchy. Incidentally, it is precisely on "Al-Jazeera that Sheikh Yusuf al-Qaradawi makes his appearances". Is it worth mentioning that at this given moment seven members of staff from the Qatar TV channel "Al-Jazeera's" Cairo office are under investigation, accused of helping the "Muslim Brotherhood".
In the opinion of former Qatari ambassador to the UN and the USA, Nasser bin Hamad al Khalifa, which he expressed in an interview on that same "Al-Jazeera", the main reason for relations between Saudi Arabia and Qatar becoming more complicated is Egypt, and precisely the "Muslim Brotherhood" movement which Doha supports.
In February the Egyptian foreign ministry handed a noted to Qatar's charge d'affaires in Cairo, demanding that Qatar cease its interference in the internal affairs of Egypt. The "Muslim Brotherhood" was again banned in the Arab Republic of Egypt after the president, Mohamed Morsi, a prot?g? of the movement, was removed from power.
Following Egypt's example, Saudi Arabia recognised the "Muslim Brotherhood" as a terrorist organisation at the beginning of March [2013]. Besides this, the Saudi authorities also "blacklisted" the Yemeni Shiite detachments, a number of groupings operating in Syria like Jabhat al-Nusra and the Islamic State in Iraq and the Levant, for example, which are also helping the rebels fighting against the Bashar al-Assad regime. Saudi Arabia has appealed to all its citizens involved in military actions abroad to return home with two weeks. All those who disobey are threatened with a 20-year prison sentence. Also, anyone supporting all the radicals financially or ideologically in the Kingdom will be prosecuted.
In Egypt itself, which after the overthrow of the Hosni Mubarak regime has been in a state of extremely severe political and economic crisis for three years now, the Palestinian movement HAMAS has now been outlawed; in its time the "Muslim Brotherhood" helped in setting it up, secretly sponsored by Doha. Although, as observers suppose, HAMAS is unlikely to represent a risk to and openly fight against the current Egyptian authorities, the risk of losing the Sinai peninsula is too great, so the Palestinians have been caught in the net, so to speak. For Abdel Fattah al-Sisi, who is most likely to be the next president of Egypt, the instructive show-down with HAMAS might be of definite advantage. For example, the failures in the economy and the poorly controlled public safety may be partially blamed on the movement. At the same time, Egypt is boosting its ties with the UAE, which al-Sisi recently visited for secret joint military exercises. But the main thing is that Egypt now greatly depends on financial aid from the Gulf countries.
Against this backdrop, in an interview with the France 24 TV channel, Iraq's prime minister, Nuri al-Maliki, accused both Qatar and Saudi Arabia of actually declaring war on his country, since they are rendering political, financial and intelligence aid to the Iraqi extremists. Al-Maliki also added that Sunni Saudi Arabia and Qatar are helping the Syrian fighters who are destabilising the situation inside Iraq. "These two states above all others bear responsibility for the inter-religious, terrorist and security crises in Iraq," the Iraqi prime minister stated. The head of the Iraqi Cabinet of Ministers stressed that Baghdad has no intention of becoming involved in a full-blown confrontation with Saudi Arabia and Qatar, but he warned that support for the gang formations will backfire against their sponsors.
Saudi Arabia called al-Maliki's accusations "aggressive and irresponsible", adding that the Iraqi prime minister is thereby "trying to blame his own failings on others". Al Riyadh [newspaper] believes that al-Maliki's Shiite government is conducting a short-sighted policy that encroaches upon the rights of the Sunni minority.
At this moment, Iraq is a state with a shattered economy and huge security problems. The country is divided into religious and ethnic communities, which are loosely subordinated to the centre or not subordinated at all and are constantly subjected to terrorist attacks, the level of violence customarily registered. The main tension factor in the country is the enmity between the main Islamic communities of the Sunnis and the Shiites. The Sunnis, who occupied the main posts in the policy and economy in Saddam Hussein's time, were later pushed out by the Shiites, who traditionally enjoyed the support of the monarchs of the Persian Gulf.
Thus it is obvious that yet another decisive stage in clarifying relations is being observed among the Arab countries. It is noteworthy that the decision to pursue extreme diplomatic measures came about immediately after the tense talks held by the foreign ministers of the CCASG, whose members are Saudi Arabia, the UAE, Bahrain, Kuwait, Qatar and Oman, had ended in Riyadh.
The Co-operation Council for the Arab States of the Gulf [CCASG] came into being back in 1981 and was called upon to boost co-operation among the member-countries in the economy, culture, social problems and security. But for all that the union's main function remained a military one, in close collaboration with the USA. The setting up of joint security forces, the creation of a single currency called the khaleeji ("gulf") were even discussed by the union, so it was a kind of Arab-type European Union. But the internal contradictions constantly hindered these initiatives.
They could at least have got rid of the internal contradictions. For example, all the Arab monarchs were afraid of the growing influence of Saudi Arabia, which never disguised its claims to the leadership. Qatar, which was recently taken over by a young and ambitious emir increasingly desires to become more important and independent. Not everything is hunky-dory between Saudi Arabia and Bahrain; the latter is displeased by the arrival of Saudi servicemen on its territory. Now, obviously other sources of dispute are firstly Egypt (Saudi Arabia supports the Egyptian military, while Qatar supports the "Muslim Brotherhood") and Syria where yet again Qatar and Saudi Arabia are support different sides of the opposition confronting Bashar al-Assad's regime (Riyadh - the "Islamic Front", and Qatar - the Islamic State of Iraq and the Levant" and Jabhat al-nusra). Besides this, not all the Arab monarchs have the same attitude towards Iraq and Iran. For example, the Qatari foreign minister visited Tehran quite recently. Doha thinks that the Islamic Republic of Iran needs to be encouraged to help in resolving the Syrian conflict, while Saudi Arabia is categorically opposed to that.
But nevertheless the Gulf countries have always united when they fear a common threat. During the CCASG's foundation, this was mainly the confrontation with the Islamic Republic of Iran and the Democratic Republic of Afghanistan. The Iran factor has remained unchanged, and in the place of Afghanistan as the main unifying force there is protection from radical groupings. You see, of late the terrorist groupings of various hues have been gaining in strength, both financially and ideologically, but the main thing is that they have convincingly proved their ability not just to collaborate, but even to merge completely with the internal opposition. And the monarchs cannot fail to be alarmed by this.
So, a new law came into force in Saudi Arabia at the beginning of February, according to which the powers of the staff employed by the bodies of law and order and the security service have had their powers considerably extended in order to prevent terrorism: Internet monitoring, phone hacking and unsanctioned searches are permitted. Observers believe that now any actions in the country that can be construed as a violation of public order, can also come under the definition of terrorism, which naturally makes it possible to suppress any expressions of opposition to the policy of the authorities.
Naturally, on its own level Qatar also understands and shares the concerns of the Saudis; it has responded in an extremely restrained manner to the diplomatic manoeuvres, having stated its concern regarding the situation that has taken shape and having stressed its readiness to honour all the accords provided for within the framework of the CCASG.
It is however understandable that it is advantageous, on the one hand, to the external players in the region that the Gulf countries have a common enemy, but on the other hand that these countries can never come to an agreement with one another. This provides the opportunity for unlimited influence, which has been boosted by many-year-long whetted practice.