Yaxın Şərqin ərəb dövlətləri arasında münasibətlərin pisləşməsi nə ilə bağlıdır?
Son zamanlar Fars körfəzi ölkələri arasında münasibətlər kəskin şəkildə pisləşməyə başlayıb. Ərəb dövlətləri bir-birlərindən qəzəblə yerli ekstremistlərin dəstəklənməməsini tələb edir. Məsələn, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı və Bəhreyn Qətərə qarşı birləşərək, Dohadakı səfirlərini geri çağırmaq qərarına gəliblər. Onlar bu addımı "öz sabitlikləri və təhlükəsizliklərinin qorunması tədbirləri çərçivəsində" atdıqlarını bildirirlər. Səudiyyə Ərəbistanı daha uzağa gedib - Ər-Riyad Qətərə ultimatum verərək, bu ölkəyə tammiqyaslı yerüstü, hava və dəniz blokadası tətbiq etməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ və Bəhreyndə hesab edirlər ki, Doha "qonşularının daxili işlərinə qarışmamaqla bağlı öhdəliklərinə əməl etmir". Söhbət BƏƏ-də adı çəkilməyən islamçı qruplaşma ilə əlaqədə günahlandırılaraq 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmiş şəxsin Qətərdə azadlığa buraxılmasından gedir. Adıçəkilən dövlətlər Dohanı bu addımla FKƏÖƏŞ (Fars Körfəzi Ərəb Ölkələrinin Əməkdaşlıq Şurası) üzvlərinin 2013-cü ildə imzaladıqları təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsini pozmaqda təqsirləndirirlər. Müqaviləyə əsasən, onu imzalayanlar qonşu ölkələrin təhlükəsizliyi və sabitliyinə təhlükə yaradan şəxslərin və ya təşkilatların dəstəklənməsindən imtina etməlidir.
Bundan başqa, Qətərin qonşuları, xüsusilə Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ radikal şeyx Yusuf əl-Kardavinin (Qətər vətəndaşı olan misirli) onların siyasətini sərt tənqid etməsindən də narazıdırlar. Yusuf əl-Kardavi Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-nin siyasətini tənqid atəşinə tutmaqla yanaşı, "Müsəlman qardaşlar" və HƏMAS-ı müdafiə edib. Bundan başqa, Ər-Riyad "Müsəlman qardaşlar"a həddindən artıq simpatiya bəsləyən, monarxiyaların ünvanına xoşagəlməz fikirlər səsləndirən "Əl-Cəzirə" telekanalının fəaliyyətindən də narazıdır. Yeri gəlmişkən, Şeyx Yusuf əl-Kardavi məhz "Əl-Cəzirə"də çıxış edir. Qeyd etmək lazımdır ki, Qətərin "Əl-Cəzirə" telekanalının Qahirə bölməsinin 7 əməkdaşı istintaq altındadır. Onlar "Müsəlman qardaşlar"a yardım göstərməkdə təqsirləndirilirlər.
Qətərin BMT və ABŞ-dakı sabiq səfiri Nasser bin Hamad Əl-Xəlifə elə həmin "Əl-Cəzirə"yə açıqlamasında bildirib ki, Səudiyyə Ərəbistanı ilə Qətər arasında yaranmış so- yuqluğun əsas səbəbi Misir, daha konkret desək, Doha tərəfindən dəstəklənən "Müsəlman qardaşlar"dır.
Fevralda Misirin Xarici İşlər Nazirliyi Qətərin Qahirədəki müvəqqəti işlər vəkilinə nota təqdim edib. Notada Dohadan Misirin daxili işlərinə müdaxiləyə son qoyulması tələb olunurdu. Misirdə "Müsəlman qardaşlar"ın fəaliyyəti yenə qadağan edilib. Bu, ötən ilin iyulunda hərəkatın nümayəndəsi Məhəmməd Mursinin ölkə başçısı postundan uzaqlaşdırılmasından sonra baş verib.
Səudiyyə Ərəbistanı da Misirdən nümunə götürərək, martın əvvəlində "Müsəlman qardaşlar"ı terrorçu təşkilat kimi tanıyıb. Bununla yanaşı, Səudiyyə hökuməti Yəmənin şiə təşkilatlarını, Suriya ərazisində fəaliyyət göstərən bir sıra qruplaşmaları da "qara siyahı"ya salıb. Onların arasında hazırda Bəşər Əsəd rejiminə qarşı vuruşan qiyamçılara kömək edən "Cabhat ən-Nusra", "İraqda və Levantedə İslam Dövləti" qruplaşmaları da var. Səudiyyə Ərəbistanı xarici dövlətlərdə hərbi əməliyyatlarda iştirak edən bütün vətəndaşlarına müraciət edərək, onları yarım ay ərzində geri qayıtmağa da çağırıb. Bu çağırışa məhəl qoymayanları, ən azı, 20 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir. Bununla yanaşı, indi Krallıqda radikallara maddi və ideoloji dəstək verən hər kəs cinayət məsuliyyəti daşıyacaq.
Hüsnü Mübarək rejiminin devrilməsindən sonra 3 ildir siyasi və iqtisadi böhran içərisində olan Misirdə isə artıq Fələstinin HƏMAS hərəkatı da qeyri-leqal təşkilat elan edilib. Xatırladaq ki, vaxtilə bu hərəkatın yaradılmasında "Müsəlman qardaşlar" da əziyyət çəkib və hazırda o, gizli şəkildə Doha tərəfindən maliyyələşdirilir. Amma müşahidəçilər HƏMAS-ın risk edərək Misirin indiki hakimiyyəti ilə açıq qarşıdurmaya gedəcəyini düşünmürlər. Onların fikrincə, bu halda Sinay yarımadası ilə əlaqənin itirilməsi riski həddindən artıq çoxdur. Böyük ehtimalla Misirin növbəti prezidenti olacaq Abdel Fəttah əs-Sisi üçün HƏMAS-la nümayişkaranə şəkildə aparılan mübarizə müəyyən fayda gətirə bilər. Məsələn, iqtisadi sahədəki uğursuzluqlar, ictimai təhlükəsizliyin ağır durumu müəyyən dərəcədə məhz bu hərəkatın üzərinə atıla bilər. Üstəlik, Misir BƏƏ ilə əlaqələrini möhkəmləndirməkdədir. Əs-Sisi bu yaxınlarda birgə keçirilən hərbi təlimlərin qapanış mərasimində iştirak etmək üçün BƏƏ-yə səfər də edib. Ən başlıcası isə hazırda körfəz ölkələrinin maliyyə yardımından ciddi şəkildə asılı olmasıdır.
Bütün bunların fonunda İraqın baş naziri Nuri əl-Maliki "France 24" telekanalına müsahibəsində Qətəri və Səudiyyə Ərəbistanını faktiki olaraq, Bağdada qarşı müharibə elan etməkdə günahlandırıb. Baş nazirin sözlərinə görə, bu iki ölkə İraq ekstremistlərinə siyasi, maddi və informasiya dəstəyini davam etdirir. Maliki sünni dövləti olan Səudiyyə Ərəbistanı və Qətərin Suriya yaraqlılarına da yardım göstərdiyini, onların isə öz növbələrində İraq daxilində sabitliyi pozduqlarını da söyləyib.
"İraqda dini zəmində baş verən qarşıdurmalara, terror böhranına, təhlükəsizlik problemlərinə görə, ən çox məsuliyyəti bu iki dövlət daşıyır", - deyə İraqın baş naziri qeyd edib. O, bununla yanaşı, Bağdadın sözügedən ölkələrlə miqyaslı qarşıdurmaya getmək fikrində olmadığını bildirib, amma cinayətkar qruplara dəstəyin sonda onların sponsorlarına problem yaradacağını deyib. Səudiyyə Ərəbistanı Malikinin ittihamlarını "aqressiv və məsuliyyətsiz fikirlər" adlandırıb. Səudiyyə Ərəbistanında hesab edirlər ki, İraqın baş naziri bu açıqlamaları ilə "öz uğursuzluqlarına görə məsuliyyəti başqalarının üzərinə yıxmağa çalışır". Ər-Riyad Malikinin şiə hökumətinin məhdud siyasət apardığını, sünni azlığın hüquqlarını tapdaladığını bəyan edib.
Hazırda İraq iqtisadiyyatı dağılmış, təhlükəsizlik sahəsində ciddi problemləri olan dövlətdir. Dini və etnik mənsubiyyətinə görə hissələrə bölünmüş bu ölkə daim terror aktlarından əziyyət çəkir, zorakılığın səviyyəsi azalmaq bilmir. Ölkədə gərginlik yaradan əsas amil sünnilərlə şiələr arasında bitmək bilməyən düşmənçilikdir. Səddam Hüseynin hakimiyyəti dövründə ölkə siyasətində və iqtisadiyyatında əsas vəzifələri tutmuş, sonradan şiələr tərəfindən sıxışdırılan sünnilər ənənəvi olaraq, Fars körfəzi monarxiyalarının dəstəyini alır.
Beləliklə, ərəb dövlətlərinin münasibətlərin aydınlaşdırılmasında növbəti gərgin mərhələni yaşadıqları aydındır. Maraqlıdır ki, onların ən sərt diplomatik addımlar atmaq qərarı Ər-Riyadda aparılmış gərgin danışıqların bitimindən dərhal sonraya təsadüf edib. Söhbət FKƏÖƏŞ ölkələrinin XİN başçıları arasında aparılmış danışıqlardan gedir.
FKƏÖƏŞ 1981-ci ildə üzv ölkələrin iqtisadi, mədəni, sosial və təhlükəsizlik problemlərinin həllində əməkdaşlığına yardım məqsədilə yaradılıb. Amma birliyin əsas funksiyası hər zaman hərbi sahədə olub. Üstəlik, bu fəaliyyət ABŞ ilə sıx əməkdaşlıq şəklində həyata keçirilib. Qurum hətta vahid təhlükəsizlik qüvvəsinin yaradılması, xalici adı altında vahid valyutaya keçid məsələlərini də müzakirə edib. Söhbət sanki ərəblərin Avropa İttifaqı tipli birliyinin yaradılmasından gedir. Amma üzv dövlətlər arasındakı ziddiyyət bu təşəbbüslərin reallaşmasına imkan verməyib.
Daxili ziddiyyətlər isə kifayət qədər çoxdur. Məsələn, bütün ərəb monarxiyaları liderlik iddiasını heç zaman gizlətməyən Səudiyyə Ərəbistanının güclənməsindən qorxur. Bu yaxınlarda gənc və iddialı əmirin rəhbərlik etməyə başladığı Qətər isə ona mümkün qədər çox əhəmiyyət və müstəqillik verilməsini istəyir. Səudiyyə Ərəbistanı-Bəhreyn münasibətlərində də hər şey qaydasında deyil. Bəhreyn rəhbərliyi Səudiyyə hərbçilərinin bu ölkənin ərazisində olmasından məmnun deyil. İndi isə Misir (Səudiyyə Ərəbistanı Misir hərbçilərini, Qətər isə "Müsəlman qardaşlar"ı dəstəkləyir) və Suriya mübahisə mövzusuna çevrilib. Suriyada da Qətərlə Səudiyyə Ərəbistanı Bəşər Əsədə qarşı vuruşan müxalifətin ayrı-ayrı qanadlarını dəstəkləyir. Ər-Riyad "İslam cəbhəsi"nə üstünlük verirsə, Qətər "İraqda və Levantada İslam Dövləti" və "Cebat ən-Nusra" qruplaşmalarını dəstəkləyir. Bundan başqa, ərəb monarxiyaları İraq və İrana eyni münasibət bəsləyirlər. Məsələn, bu yaxınlarda Qətərin XİN başçısı Tehrana səfər edib. Doha hesab edir ki, İran Suriya böhranının həlli prosesinə cəlb olunmalıdır. Səudiyyə hökuməti isə buna qəti etiraz edir.
Bütün bunlarla yanaşı, körfəz dövlətlərini hər zaman ümumi təhlükə birləşdirib. FKƏÖƏŞ-in yaradıldığı dövrdə bu, əsasən, İranla Əfqanıstan arasındakı qarşıdurma idi. İran amili bu gün də dəyişməz olaraq qalır. Əfqanıstanı isə indi radikal qruplaşmalar əvəzləyib. Hər halda, son zamanlar müxtəlif tipli terrorçu hərəkatlarının istər maddi, istərsə də ideoloji baxımdan getdikcə gücləndiyi sirr deyil. Ən başlıcası isə bu qruplaşmalar nəinki birləşmək, həm də daxili müxalifətin sıralarına qoşulmaq iqtidarında olduğunu aydın şəkildə nümayiş etdirir. Bu, əlbəttə ki, monarxiyaları narahat etməyə bilməz.
Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanında fevralın əvvəlində yeni qanun qüvvəyə minib. Qanuna əsasən, terrorçuluğun qarşısının alınması işində hüquq mühafizə orqanları və təhlükəsizlik xidmətinin səlahiyyətləri xeyli genişləndirilib - İnternetdə izləmə genişləndirilir, telefonların daha geniş şəkildə dinlənilməsinə, sanksiyalaşdırılmamış axtarışların aparılmasına icazə verilir. Müşahidəçilərin fikrincə, hazırda ölkədə faktiki olaraq ictimai asayişin pozulması kimi qiymətləndirilən istənilən hərəkət həm də terrorçuluq kimi dəyərləndirilə bilər. Buraya, əlbəttə ki, hakimiyyətin siyasətinə etiraz əlamətli istənilən hərəkəti də daxil edə bilərlər.
Səudiyyə Ərəbistanının narahatlığını, əlbəttə ki, Qətər də anlayır və bölüşür. O, diplomatik demarşa son dərəcə təmkinlə reaksiya verərək, yaranmış vəziyyətdən narahatlığını ifadə edib, Dohanın FKƏÖƏŞ çərçivəsində əldə edilmiş bütün razılaşmaları yerinə yetirməyə hazır olduğunu bildirib.
Bununla yanaşı, aydındır ki, xarici oyunçulara bir tərəfdən körfəz ölkələrinin ümumi düşməninin olması, digər yandan onların heç zaman razılığa gələ bilməmələri sərf edir. Çünki bu, regiona qeyri-məhdud təsir imkanlarını daha da artırır. Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, xarici oyunçular bu sahədə kifayət qədər təcrübəyə malikdirlər.

НЕДОВОЛЬНЫЕ КОРОЛЕВСТВА
В последнее время произошло резкое осложнение отношений между странами Персидского залива. Арабские государства с гневом требуют друг у друга не поддерживать местных экстремистов. В частности, ОАЭ, Саудовская Аравия (СА) и Бахрейн пошли единым дипломатическим фронтом против Катара - перечисленные государства отзывают послов из Дохи "в рамках мер по защите своей стабильности и безопасности". Дальше всех решила пойти СА - Эр-Рияд предъявил ультиматум, заявив о готовности ввести полную наземную, воздушную и морскую блокаду Катара.
СА, ОАЭ и Бахрейн считают, что Доха "не выполняет свои обязательства по невмешательству" во внутренние дела соседей. Речь идет о том, что в Катаре выпустили на свободу человека, приговоренного в ОАЭ на семь лет тюрьмы за связь с неназванной исламистской группой. Считается, что таким образом Доха нарушает договор о сотрудничестве в области безопасности, подписанный странами ССАГПЗ (Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива) в 2013 году. В соответствии с договором его участники отказываются от поддержки лиц или организаций, угрожающих безопасности и стабильности соседей.
Кроме того, соседи Катара, особенно СА и ОАЭ, проявили крайнее недовольство высказываниями радикального шейха Юсуфа аль-Кардави (египтянина с гражданством Катара), выступающего с резкой критикой политики ОАЭ и СА, а также в защиту движений "Братья-мусульмане" и ХАМАС. Кроме того, Эр-Рияду не нравится деятельность телеканала "Аль-Джазира", который слишком симпатизирует "Братьям-мусульманам", а также то и дело позволяет себе нелестные высказывания в адрес монархии. Кстати, шейх Юсуф аль-Кардави выступает именно на "Аль-Джазире". Стоит отметить и то, что в данный момент семь сотрудников каирского корпункта катарской "Аль-Джазиры" находятся под следствием - их обвиняют в помощи "Братьям-мусульманам". По мнению бывшего посла Катара в ООН и США Нассера бин Хамада ал-Калифа, которое он высказал в интервью все той же "Аль-Джазире", главная причина осложнения отношений СА и Катара - это Египет, а именно движение "Братья-мусульмане", которое Доха поддерживает.
В феврале МИД Египта вручил Временному Поверенному в делах Катара в Каире ноту, в которой требовал прекратить вмешательство во внутренние дела Египта. "Братья-мусульмане" стали вновь запрещенными в АРЕ после того, как в июле прошлого года от власти там отстранили президента - ставленника движения Мухаммеда Мурси.
Саудовская Аравия, по примеру Египта, в начале марта признала организацию "Братья-мусульмане" террористической. Помимо этого саудовские власти внесли в "черный список" также йеменские шиитские отряды, ряд группировок, действующих на территории Сирии, как, например, "Джабхат ан-Нусра", "Исламское государство в Ираке и Леванте", которое сейчас также помогает повстанцам, воюющим против режима Башара Асада. СА обратилась ко всем своим гражданам, принимающим участие в боевых действиях за рубежом, с призывом вернуться домой в течение полумесяца. Всем ослушавшимся будет грозить как минимум 20-летний тюремный срок.  Также теперь в королевстве будет уголовно преследоваться материальная или идеологическая поддержка всех радикалов.
В самом же Египте, который после свержения режима Хосни Мубарака уже три года пребывает в состоянии жесточайшего политического и экономического кризиса, сейчас вне закона поставлено и палестинское движение ХАМАС, над созданием которого в свое время потрудились "Братья-мусульмане" и который негласно спонсирует Доха.  И хотя, как полагают наблюдатели, ХАМАС вряд ли бы стал рисковать и идти в открытую против нынешних египетских властей - слишком велик риск потерять связь с Синайским полуостровом - палестинцы, что называется, попали под раздачу. Для Абделя Фаттаха ас-Сиси, который, скорее всего, станет следующим президентом Египта,  показательная борьба с ХАМАС может иметь определенную выгоду. Например, на движение можно частично свалить неудачи в экономике и плохо контролируемую ситуацию с общественной безопасностью. В то же время Египет укрепляет связи с ОАЭ, где недавно побывал ас-Сиси на закрытии совместных военных учений. Но самое главное, Египет сейчас сильно зависит от финансовой помощи со стороны стран Залива.  На этом фоне в интервью телеканалу France 24 премьер-министр Ирака Нури Малики обвинил как Катар, так и Саудовскую Аравию в том, что они фактически объявили войну его стране, поскольку продолжают оказывать политическую, финансовую и информационную поддержку иракским экстремистам. Также Малики добавил, что суннитские СА и Катар помогают сирийским боевикам, которые дестабилизируют ситуацию внутри Ирака. "Эти два государства прежде других несут ответственность за межконфессиональный и террористический кризис и кризис безопасности в Ираке", - заявил иракский премьер. Глава иракского кабмина подчеркнул, что Багдад не намерен идти на масштабную конфронтацию с Саудовской Аравией и Катаром, однако предупредил, что поддержка бандформирований обернется против их спонсоров. Саудовская Аравия назвала обвинения Малики "агрессивными и безответственными", добавив, что таким образом иракский премьер-министр "пытается свалить вину на других за свои собственные неудачи". Эр-Рияд считает, что шиитское правительство Малики проводит узколобую политику, ущемляющую права суннитского меньшинства.
В данный момент Ирак является государством с разрушенной экономикой и огромными проблемами в области безопасности. Страну, разделенную по конфессиональному и этническому признакам на части, которые слабо либо вовсе не подчиняются центру, постоянно сотрясают террористические атаки, уровень насилия привычно зашкаливает. Основной фактор напряженности в стране - вражда крупнейших исламских общин суннитов и шиитов. Сунниты, которые во времена Саддама Хусейна занимали в стране главные места в политике и экономике и позже были потеснены шиитами, традиционно пользуются поддержкой монархий Персидского залива. Таким образом, очевидно, что между арабскими странами наблюдается очередной острый этап выяснения отношений. Примечательно, что решение пойти на крайние дипломатические меры возникло сразу после завершения в Эр-Рияде напряженных переговоров глав МИД ССАГПЗ, в которую входят СА, ОАЭ, Бахрейн, Кувейт, Катар и Оман.
ССАГПЗ появился на свет в далеком 1981 году и был призван помогать сотрудничеству стран-членов в области экономики, культуры, социальных проблем и безопасности. Однако все-таки всегда главной функцией союза оставалась военная, причем в тесном сотрудничестве с США.  Союзом даже обсуждалось создание единых сил безопасности и единой валюты под названием халиджи ("заливный") - что-то вроде арабского Европейского союза. Однако внутренние противоречия постоянно сдерживали эти инициативы.
Внутренних противоречий действительно хоть отбавляй. Например, все арабские монархии боятся усиления влияния СА, которая никогда и не скрывала своих претензий на лидерство. Катар же, который недавно возглавил молодой и амбициозный эмир, хочет все больше значимости и самостоятельности. Не все ладно и между СА и Бахрейном - последний недоволен пребыванием саудовских военных на своей территории. Сейчас же, как очевидно, спорным моментом стали сначала Египет (СА поддерживает египетских военных, а Катар "Братьев-мусульман") и Сирия, где опять-таки Катар и СА поддерживают разные стороны оппозиции, противостоящей режиму Башара Асада (Эр-Рияд - "Исламский фронт", а Катар - "Исламское государство Ирака и Леванта" и "Джебат ан-Нусру"). Кроме того, не все арабские монархии одинаково относятся к Ираку и Ирану. Например, совсем недавно в Тегеране побывал глава катарского МИД. Доха считает, что ИРИ нужно привлекать к решению сирийского кризиса, а СА категорически против этого.
Но, тем не менее, страны Залива всегда объединялись перед страхом общей угрозы. Во времена создания ССАГПЗ это, в основном, было противостояние Исламской Республике Иран и Демократической Республике Афганистан. Фактор Ирана остался неизменным, а вот вместо Афганистана главной объединяющей силой сейчас стала защита от радикальных группировок. Ведь в последнее время террористические движения различных мастей крепчают как финансово, так и идеологически, но самое главное - убедительно доказывают свою способность не просто кооперироваться, но даже и полностью сливаться с внутренней оппозицией. И монархии это не может не тревожить.
Так, в СА в начале февраля вступил в действие новый закон, согласно которому значительно расширяются полномочия сотрудников правоохранительных органов и службы безопасности в деле пресечения терроризма - разрешаются слежка в Интернете, прослушка телефонов, несанкционированные обыски. По мнению наблюдателей, фактически сейчас в стране любые действия, которые можно расценить как нарушение общественного порядка, также попадают под определение терроризма, что, конечно, позволяет подавлять любые выступления не согласных с политикой властей.  На своем уровне, конечно, понимает и разделяет обеспокоенность саудитов и Катар, который на дипломатический демарш ответил весьма сдержанно, заявив о своей обеспокоенности сложившейся ситуацией и подчеркнув свою готовность выполнять все договоренности, предусмотренные в рамках ССАГПЗ. При этом понятно, что внешним игрокам в регионе, с одной стороны, выгодно, что у стран Залива есть общий враг, а с другой - что они никогда не могут друг с другом договориться. Это обеспечивает возможность неограниченного влияния, которое еще к тому же усиливается многолетней отточенной практикой.