Türk-kürd yaxınlaşması dayanıqlı prosesə çevriləcəkmi?
Bahar bayramı olan Novruzun qeyd edildiyi günlərdə Türkiyənin kürdlərin daha çox məskunlaşdığı Diyarbəkir şəhərində əlamətdar bir hadisə baş verdi. Çoxsaylı coşqun insan kütləsi qarşısında Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) lideri Abdullah Öcalanın barışığa çağırış məktubu oxundu. Ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş və artıq 14 ildir Türkiyənin İmralı adasındakı həbsxanada saxlanılan Öcalan hələ də separatçıların lideri olaraq qalır və kürd yaraqlıları arasında nüfuzunu qoruyub-saxlayır. Onun barışıq çağırışı PKK-nin məqsədlərinə çatmaq üçün apardığı mübarizə üsulunun kökündən dəyişdirilməsini, aktiv hərbi əməliyyatlardan siyasi mübarizəyə keçidi nəzərdə tuturdu. Öcalan yaraqlıları Türkiyə ərazisini tərk edərək İraqın şimalına çəkilməyə çağırıb.
Öcalanın bu çağırışı son zamanlar Türkiyə hökuməti ilə PKK arasında aparılan danışıqların yekunudur. Danışıqlar nəticəsində tərəflər üç mərhələdən ibarət "yol xəritəsi"ni razılaşdırıb. Ölkədən kürd yaraqlılarının çıxmasından sonra hərbi əməliyyatların dayandırılması, silahların təhvil verilməsi, daha sonra isə İraq ərazisindəki qaçqın düşərgəsinin ləğvi və onların Türkiyəyə qayıdışının təmini ilə bağlı danışıqlar aparılacaq. Kürd qiyamçıları milli azlıq olan kürdlərə muxtar idarəçilik də daxil olmaqla, geniş hüquqların verilməsi qarşılığında müstəqil dövlətin yaradılması tələblərindən əl çəkirlər.
Hər iki tərəfin kompromisə hazır olması sayəsində silahlı mübarizənin getdiyi 30 ildə ilk dəfə olaraq münaqişənin həllinin tapılacağına ümidlər yaranıb. Xatırladaq ki, bu qarşıdurma indiyədək 40 mindən artıq insan ölümünə səbəb olub. Bəs gələcəkdə qarşıdurmadan qaçılması, mübarizənin siyasi müstəvidə davam etdirilməsi ehtimalı nə qədərdir?
Qeyd etmək lazımdır ki, Abdullah Öcalan "yol xəritəsi" ideyasını hələ 2009-cu ildə ortaya atmışdı. Lakin o zaman Türkiyə hökuməti bu təşəbbüsü qəbul etməmişdi. Yalnız 2012-ci ilin sonlarında Türkiyə çoxillik münaqişənin həllinə impuls vermək üçün birbaşa danışıqlara "hə" dedi. Bu, yəqin ki, Türkiyə hökumətinin bir neçə il əvvəl regionda vəziyyəti dəyişmək məqsədilə demokratik proses adı altında başlatdığı siyasətin nəticəsiz qalmasının, əksinə, münaqişəni daha da qızışmasının nəticəsidir.
PKK-nın məqsədlərinə çatmaq uğrunda apardığı mübarizənin formasını dəyişməsi, əsasən, uzun müddətdir davam edən terrorçu fəaliyyətin uğurla sonuclanmaması ilə bağlıdır. Təşkilatın lideri ömürlük həbsdədir, seçilmiş mübarizə üsulu - terror isə beynəlxalq arenada çox pis qəbul olunur. ABŞ və Avropa İttifaqı PKK-nı terrorçu təşkilat kimi tanıyıb və qeyri-leqal mübarizə gözlənilən nəticəni verə bilməz.
Türkiyə hökuməti isə öz növbəsində, bir neçə il əvvəl kürd məsələsinin həlli üçün demokratik prosesə başlamaqla kürdlərə daha geniş hüquqlar verməyə hazır olduğunu ortaya qoyub. Bu siyasət kürd vətəndaşlara daha geniş siyasi, sosial və iqtisadi səlahiyyətlərin, həmçinin hüquqların verilməsi ilə onların hökumətə loyallığını artırmağa, bununla da PKK-nın dəstəyini itirməsinə hesablanmışdı. Reallıqda isə hər şey gözlənildiyi kimi olmadı və islahatlar nəticə vermədi. Üstəlik, hərbi əməliyyatlar daha da qızışdı. Nəticədə, Türkiyə hökuməti vəziyyəiti düzəltmək üçün Ocalanın təşəbbüsünə yenidən baxdı və onu qəbul etdi. Türkiyənin hazırkı rəhbərliyi üçün önəmli olanı PKK-nın ölkənin kürdlərin sıx yaşadığı regionuna müstəqillik verilməsi tələbindən imtinasıdır. Bundan başqa, "yol xəritəsi" problemin ilkin mərhələdə hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə mərhələli şəkildə həllini nəzərdə tutur. Yanaşmanın bu cür dəyişməsi və hadisələrin inkişafı Türkiyə hökumətini qane etməyə bilməz.
Bir fakt qeyd edilməlidir ki, Türkiyə hökuməti və PKK danışıqların bu mərhələsində uzun illərdir davam edən hərbi əməliyyatlara son qoyulması üçün ortaq məxrəcin tapılması məqsədilə siyasi iradə nümayiş etdirdilər. Bu amilin əhəmiyyətinə baxmayaraq, qərar ciddi etirazla da qarşılana bilər və bu, bir tərəfdən hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (İƏP) elektoratının bir hissəsini itirməsinə, digər yandan isə PKK-nın parçalanmasına aparıb çıxara bilər. Bu yaxınlarda Türkiyənin paytaxtı Ankarada baş vermiş partlayışları da məhz bununla əlaqələndirirlər. Bununla PKK-nın marginal təmsilçiləri danışıqlar prosesinə mane olmağa çalışır, liderlərinin mövqeyi ilə razı olmadıqlarını göstərirlər. "Yol xəritəsi" çərçivəsində proseslər davam etdikcə, belə insidentlər də baş verə bilər.
Hakim partiya da müəyyən risk qarşısındadır. Onun Millətçi Hərəkat Partiyasından (MHP) olan opponentləri ƏİP-i ölkənin parçalanmasında, maraqların separatçılara qurban verilməsində ittiham eləmək şansını da əldən vermirlər. Bu taktika isə, ola bilsin, nəticəsiz qalmasın: Türkiyə cəmiyyətinin xüsusiyyələrini nəzərə alsaq, PKK ilə "kollaborasionizm" hakim partiyaya baha başa gələ bilər.
Aydındır ki, PKK və onun Öcalanın çağırışını dəstəkləyən əsas qanadı Türkiyə hökumətindən adekvat real addımlar gözləyəcək. PKK separatçıların iddia etdiyi ərazi tələbindən imtina etməyə razıdır. Lakin bunun əvəzində onlar muxtariyyət tələb edəcəklər. Məsələ muxtariyyətin nədən ibarət olacağında, Türkiyə hökumətinin onlara hansı statusu verməyə razılaşacağındadır.
Kürdlərə muxtariyyət verilməsi presedenti İraqda da var. İraq Konstitusiyasına əsasən, ölkənin şimalında İraq Kürdüstanı Regional Muxtariyyəti (İKRM) yaradılıb. Hazırda bu muxtariyyətın geniş səlahiyyətləri, müstəqil dövlət atributları - konstitusiyası, parlamenti, ordusu, xarici sərhəd postları, bayrağı və himni var. Muxtariyyətə mərkəzi hökumətin öhdəliklərə əməl etməyəcəyi təqdirdə, İraqın tərkibindən çıxmaq hüququ da verilib. Bu cür səlahiyyətlər və imkanlara baxmayaraq, İKRM, çətin ki, nə vaxtsa onlardan istifadə etmək istəyinə düşsün. O, fikir ayrılığı yaranacağı təqdirdə, bu imkanlardan mərkəzi hökumətə siyasi təzyiq rçaqı kimi istifadə edə bilər. İraq kürdləri hazırkı vəziyyətlərindən razıdırlar. Onlar regionlarına tam nəzarət edir, ən başlıcası isə ərazidəki neft və qaz yataqlarının işlənməsi ilə bağlı Qərb şirkətləri ilə müstəqil şəkildə müqavilələr imzalayırlar. İraq Kürdüstanının müstəqilliyi ona avtomatik olaraq düşmən ölkələrin əhatəsinə düşməkdən başqa bir şey verməyəcək. Söhbət Türkiyə, İran, Suriya və elə İraqın özündən gedir. Maraqlıdır ki, muxtariyyətin bu qərarı region ölkələri üçün nadir həmrəylik faktoru ola bilər. Çünki onların hamısının ərazisində çoxlu sayda etnik kürdlər yaşayır və bu dövlətlər separatçı fəaliyyətə mane olmağa çalışırlar. Açıq dənizə çıxışı olmayan İraq Kürdüstanı müstəqillik halında uğursuzluğa məhkumdur və bu şəraitdə yaşaya bilməz.
İKRM Türkiyə kürdləri üçün ideal presedent sayıla bilərsə, Türkiyə hökuməti üçün bu, qəbuledilməzdir. Rəsmi Ankara kürd vətəndaşlarına İraqda olduğu kimi konstitusion hüquqlar verməyə heç zaman razılaşmayacaq. Müstəqillik hüququnun verilməsindən isə söhbət belə gedə bilməz. Siyasi muxtariyyətə gəlincə, o, Türkiyənin konfederativ dövlətə çevrilməsi həddinə çatmamalıdır. Türkiyə hökuməti üçün qəbuledilən variant kürdlərə maksimum ərazi sərhədləri olmadan mədəni muxtariyyətin verilməsi, kürdlərin sıx məskunlaşdığı yerlərdə yerli özünüidarəetmə orqanlarının səlahiyyətlərinin artırılması ola bilər. PKK siyasi mübarizəni davam etdirmək niyyətində qalarsa və partiyada bu qərarın opponentləri o qədər də çox olmasa, onun əsas proqramı kürd əhali arasında dəstəyini artırmaq, fərdi və kollektiv xarakterli geniş hüquqlar əldə etmək olacaq. Hələliksə sülh və sabitliyə doğru ilk addım atılıb. Bu, son dərəcə əhəmiyyətli hadisədir. Bəs bu vəziyyətin dayanıqlı olması üçün tərəflər nə qədər iradə nümayiş etdirə biləcəklər?

Will Turkish-Kurdish rapprochement become sustainable?
A significant event took place in the Turkish city of Diyarbakir with a predominantly Kurdish population on the day of the Novruz spring festival. A call for a truce from the leader of the Kurdish Workers' Party (PKK), Abdullah Ocalan, was read out in front of a large enthusiastic crowd. Having served 14 years of his life sentence in a Turkish prison on the island of Imrali, Ocalan continues to be the leader of the separatists and remains highly influential among Kurdish militants. The essence of the call boils down to a radical change of the PKK's fighting methods to achieve their goals and a transition from active military operations to political struggle. Ocalan called on militants to leave Turkey and go to the north of Iraq.
This appeal is the result of recent talks between the Turkish government and the PKK. Following the talks a three-stage "road map" has been agreed. After the withdrawal of Kurdish rebels from the country negotiations will begin to end the fighting, lay down arms, eliminate the refugee camps in Iraq and ensure their return to Turkey. Kurdish rebels are giving up previous claims of state independence in exchange for a consideration of possible formulas of broad Kurdish minority rights, including autonomous administration.
Due to the willingness of both sides to make compromise for the first time in 30 years since the start of hostilities, the hope has emerged that it is possible to find a solution to the conflict which has claimed the lives of more than 40,000 people. So what are the chances that it will be possible to avoid further confrontation and put the stand-off on political rails?
It should be noted that Abdullah Ocalan began to formulate the idea of a "road map" back in 2009. But the Turkish government did not accept the initiative at the time. Only by the end of 2012 did Turkey consider it possible to enter into direct negotiations with a view to giving an impetus to resolving the long-standing conflict. This is explained by the fact that the government's initiative, described as a democratic process and initiated a few years ago to change the situation in the region, did not produce the expected result. On the contrary, it led to a further escalation of the confrontation.
The change in the PKK approach to its objectives is due mainly to the fact that its prolonged terrorist activity has not produced any effect. Its leader is serving a life sentence, while the selected method of struggle of terror is perceived very sharply and negatively in the international arena. The PKK is recognized as a terrorist organization in the USA and the EU, therefore the illegal fight can not bring a desired outcome.
The Turkish government, for its part, having begun a democratic process to resolve the Kurdish issue a few years ago, was ready to provide more rights to Kurds. The policy was based on the fact that as political, social and economic rights of Kurdish citizens expanded, they will show loyalty to the state and thus the PKK will lose support. In practice, everything was not as expected, the reforms did not produce results and the fighting intensified further. As a result, in order to resolve the situation the Turkish authorities reconsidered and accepted Ocalan's initiative. For the current Turkish leaders it is important that according to the program the PKK is giving up its claims of independence for the region populated by Turkish Kurds. In addition, the "road map" represents a gradual settlement whereby fighting is to be stopped at the initial stages. This change in approach can't but please the Turkish Government.
It may be noted that at this stage of the negotiations the Turkish government and the PKK have displayed the political will to find a common denominator in order to begin a process that can at least put an end to years of hostilities. Despite the importance of this factor, this decision may cause serious opposition, which could lead to the loss of votes of the ruling Justice and Development Party (AKP) on the one hand and to the split of the PKK on the other. This is said to be linked to the recent bomb blasts in the capital of Turkey Ankara. Marginal representatives of the PKK disagreeing with the position of their leader have tried to disrupt the negotiating process. Such incidents are possible in the future too, as the developments under the "road map" are deepened. There is also a risk for the ruling party. Its main opponents from the Nationalist Movement Party will not fail to take advantage of the situation to accuse the AKP of dismembering the state and surrendering national interests to separatists. Such criticism can yield results, given the specificity of Turkish society. The "collaboration" of the AKP with the PKK could cost it very dearly.
It is clear that the PKK and its main wing which has supported Ocalan's appeal will wait for adequate follow-up from the Turkish government. The PKK agrees to give up territorial claims of the secessionists, but will certainly require the status of autonomy. The question is what it will represent and what status the Government of Turkey can provide it.
The example of a Kurdish autonomy already has a precedent in northern Iraq, where, in accordance with the constitution of this country, a regional autonomy of the Iraqi Kurdistan has been established in its territory. Today the authority has broad powers. It has all the attributes of an independent state: constitution, parliament, army, border posts on the outer boundary, the flag and the anthem. The autonomy has the right to secede from Iraq if the central government breaches its obligations. Despite such powers and capabilities, it will hardly ever wish to exercise this right, but will use it as a political lever to put pressure on the central government in the event of disagreements. The Kurds of Iraq are more than satisfied with the current situation. They have full control of the region and, most importantly, sign contracts with foreign companies to develop oil and gas fields in the area. The independence of Iraqi Kurdistan will not give the region anything except for the fact that it will automatically be surrounded by potentially hostile countries: Turkey, Iran, Syria and Iraq. It is curious that such a solution may become a rare consolidating factor for countries that have a significant Kurdish minority and wish to prevent separatist sentiments. Not having access to the open seas, the Iraqi Kurdistan is doomed to failure and simply can not survive under such circumstances.
If the Iraqi autonomy can be an ideal precedent for Turkish Kurds as a form of their internal self-determination, it can not be acceptable for the Turkish government. The Turkish side will never agree to provide to its citizens of Kurdish origin with constitutional rights adequate to those in Iraq. Provision of the right to independence is out of the question, while the political autonomy should not reach a level at which Turkey would become a confederate state. The most viable option for the Turkish government is to provide the Kurds a cultural autonomy as a maximum, without defining the territorial boundaries and strengthening the powers of local authorities on territories inhabited by the Kurds. If the PKK retains its intention regarding political struggle and if there are not too many opponents of such a decision in the party, its further program will be focused on a consistent strengthening of support among the Kurdish population and the achievement of broad rights of individual and collective nature. Meanwhile, a first step towards peace and harmony has been taken, which is a very significant event. The only question is whether there is enough will on both sides, so that it becomes sustainable. The clock is ticking.