ÇAK HEYGELİN İLK GEDİŞİ
Pentaqonun yeni rəhbəri Çak Heygel bu postda ilk xarici səfərini edib. O, Əfqanıstana getməklə  artıq 12 ildir ABŞ-ın rəhbərliyilə çoxmillətli qüvvələrin əməliyyat apardığı ölkədə nələrin baş verdiyini "daha yaxşı anlamaq" məqsədini ortaya qoymuş oldu.
Kərzai ilə taliblərin arasında
ABŞ-ın müdafiə nazirinin Əfqanıstana səfərindən dərhal sonra törədilmiş  və 19 nəfərin həyatına son qoymuş 3 partlayış, şübhəsiz ki, Heygelə Əfqanıstanda baş verənlərlə bağlı təsəvvürünü genişləndirmək imkanı yaradıb. Əfqanıstan prezidenti Həmid Kərzainin amerikalıları rəsmi Kabildən kənar taliblərlə barışıq haqda separat danışıqlar aparmaqda günahlandırması da bu ölkədə vəziyyətin nə qədər çətin, ziddiyyətli olduğunu bir daha üzə çıxardı. Son terror aktları isə Kərzai tərəfindən "qiyamçı qrupların Amerikanın maraqlarına xidmət etməsi" kimi qiymətləndirilib. Onun fikrincə, ABŞ əfqan xalqını qorxutmaq, onu 2014-cü ildə koalisiya qüvvələrinin ölkəni tərk etməsilə Əfqanıstanda vəziyyətin yalnız pisləşəcəyinə inandırmaq məqsədilə taliblərlə  "birgə çalışırlar".
ABŞ-ın müdafiə naziri Çak Heygel isə Həmid Kərzai ilə görüşdən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında Əfqanıstan prezidentinin ittihamlarını rədd edib, ölkəsinin taliblərlə birtərəfli danışıqlar aparmadığını söyləyib. O, Kərzaini əmin edib ki, Vaşinqton Əfqanıstanda vəziyyətin dinc yolla qaydaya salınması təşəbbüslərini yalnız onların rəsmi Kabillə razılaşdırılması şərtilə dəstəkləyir.
Maraqlıdır ki, "Taliban"ın mətbuat katibi Zabiulla Mücahid də Kərzainin hərəkatla ABŞ arasında danışıqların aparıldığına dair iddialarını təkzib edib. Lakin hazırkı Əfqanıstan hökumətinin əsas himayədarı olan Vaşinqtonu rəsmi Kabilin əsas daxili düşməni ilə əlbirlikdə ittiham etməsinin özü Əfqanıstan böhranının nə qədər ağır və dolaşıq olduğunu göstərir. Xarici koalisiyanın xüsusilə ABŞ prezidenti Barak Obamanın istəyinə uyğun olaraq yaxın zamanlarda Əfqanıstanı tərk etməyə hazırlaşması Əfqanıstan hökumətinin gələcək taleyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliyi artırıb. Hətta koalisiya qüvvələrinin Əfqanıstanda olduğu hazırkı günlərdə belə, onun taleyi tükdən asılıdır. Bəs xarici qoşunların Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra yaxın perspektivdə yerli hökuməti nə gözləyə bilər?
Bu, siyasi mövqeləri yalnız ölkədə "Taliban"ın nüfuzunun artması üzündən yox, həm də hökumətin korrupsiyalaşması səbəbilə xeyli zəifləmiş prezident Kərzaini narahat edir. Yeri gəlmişkən, bu təhlükə ilə bağlı Kərzaiyə qərbli müttəfiqləri də dəfələrlə xəbərdarlıq edib.
Sonda ABŞ və Avropanın Əfqanıstanda sabitlik xətrinə onu "sata biləcəyini" anlayan prezident qərbi dəfələrlə ikili oyun oynamaqda günahlandırıb, hətta NATO ölkələrini Əfqanıstan resurslarını ələ keçirməyə çalışan işğalçılar adlandırıb. Kərzainin ABŞ-ın taliblərlə birtərəfli danışıqlar aparmasına etirazını bildirməsi də ilk dəfə deyil. Belə danışıqlar, həqiqətən də, ötən ilin aprelində aparılıb, lakin heç bir nəticə verməyib. O zaman "Taliban" Birləşmiş Ştatların Əfqanıstandan  vəziyyətin normallaşdırılması ilə bağlı mövqeyinin "həddindən artıq qeyri-müəyyən" olduğunu əsas gətirərək danışıqların dayandırıldığını bəyan etmişdi. Vaşinqton isə öz növbəsində Əfqanıstan daxilində dialoqun yaradılması məqsədilə "Taliban"la danışıqları davam etdirməyə hazır olduğunu bildirmişdi. Amerika taliblərlə intensiv təmas qurmaqla rəsmi Kabili də buna sövq etməyə, həmçinin qonşu Pakistana təzyiqləri artırmağa çalışır. Vaşinqton istəyir ki, Pakistan "Taliban"la əlaqələrində lazımsız təşəbbüskarlıq göstərməsin, Əfqanıstanda vəziyyətin tezliklə qaydaya salınması üçün sülh danışıqlarının aparılmasına yardım etsin.
Həmid Kərzainin ABŞ-a ünvanladığı son ittihamlara gəlincə, güman ki, prezident bununla Vaşinqtonun taliblərlə dialoqu yenidən canlandırmağa çalışmasından xəbərdar olduqlarını göstərməyə cəhd edir. Kərzainin "Taliban"la atəşkəs razılaşmasına dair danışıqların birmənalı olaraq hökumətin iştirakı ilə aparılmasının vacibliyini bəyan etməsi də bundan irəli gəlir.
Birləşmiş Ştatları isə taliblər və Kərzai hökumətilə manevrlərin nəticələri yalnız Əfqanıstandaxili vəziyyətin qaydaya salınması baxımından maraqlandırmır. Vaşinqton üçün qarşıya qoyulmuş məqsədə çatılması - qoşunların Əfqanıstan ərazisindən təyin edilmiş vaxtda çıxarılması önəmlidir. Amerikalılar bu məsələyə ABŞ və bütünlükdə Qərbin Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərq regionlarında mövqelərinin gücləndirilməsilə paralel proses kimi yanaşırlar.
"Təhlükəsizlik zolağı" strategiyası
ABŞ Konqresinin müvafiq idarəsinin məruzəsinə görə, çoxmillətli hərbi qüvvələrin (əsasən ABŞ-ın) Əfqanıstan ərazisindəki avadanlıqları 90 mindən artıq iyirmi furqonlu konteyner ekvivalentindədir. Əfqanıstan ərazisinə dəyəri 36 milyard dollar olan nəqliyyat vasitələri və silah sistemləri səpələnib. Amerikalılar hərbi avadanlıqların böyük hissəsini təmir, yenidən təchiz etmək və təlimlərdə istifadə məqsədilə ABŞ-a qaytarmaq istəyir. Bununla yanaşı, Pentaqonun planına görə, onun bir hissəsi Amerikanın dünyanın müxtəlif yerlərindəki hərbi bazalarına yönəldiləcək.
Bundan başqa, dünya KİV-nin Amerikadakı hərbi mənbələrə istinadən yaydığı xəbərə görə, Əfqanıstandan çıxarılacaq artilleriya sistemlərinin, zirehli maşınların və müxtəlif hərbi sistemlərin bir hissəsi Suriya qiyamçılarına veriləcək. Amerika strateqləri düşünürlər ki, Əfqanıstan ərazisindəki silah-sursatın bir hissəsinin Suriyaya verilməsi bu Yaxın Şərq ölkəsində vəziyyəti kökündən dəyişəcək və Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsini qaçılmaz edəcək.
Bununla yanaşı, ABŞ-ın postsovet məkanı olan Mərkəzi Asiyada təsir imkanlarını artırmaqla bağlı məqsədləri də Əfqanıstandakı qarışıqlıqla birbaşa əlaqəlidir. Çak Heygelin Əfqanıstana gedərkən ilk olaraq Qırğızıstanda - Bişkek yaxınlığındakı "Manas" Tranzit daşımaları mərkəzində "ayaq saxlaması" təsadüf deyil. "Manas"da o, amerikalı hərbçilərlə qapalı iclas keçirib. Amma Heygelin Qırğızıstan səfərinin ABŞ-ın "Əfqanıstan arsenalı"nın bir hissəsinin bu Mərkəzi Asiya ölkəsinə verilməsinə dair Vaşinqtonla Bişkek arasında aparılan danışıqlarla əlaqəli olması da istisna deyil. Vaşinqton Bişkekdən 2014-cü ildən sonra da "Manas" aeroportunun Pentaqonun istifadəsində qalması qərarını gözlədiyini gizlətmir. Amma Qırğızıstanın bundan imtina edəcəyi təqdirdə amerikalıların ehtiyat variantı var. Söhbət Özbəkistan ərazisində hərbi yükboşaltma məntəqəsinin yaradılmasından gedir.
Görünən odur ki, ABŞ regionda Rusiya və Çinin hərbi nüfuzuna qarşı əks-ağırlıq mərkəzini, ilk növbədə, məhz Daşkəndin köməyilə yaratmaq niyyətindədir. Artıq yaxın zamanlarda Özbəkistanda (yeri gəlmişkən, bu ölkə artıq silahlı qüvvələri NATO standartlarına keçirməyə hazırlaşır) Amerikanın pilotsuz uçuş aparatları və onların idarə olunması üçün avadanlıqlar peyda ola bilər. Nəzərə alsaq ki, ABŞ hərbi sahədə yalnız Özbəkistan və Qırğızıstanla yox, Türkmənistan və Tacikistanla da fəal təmasdadır, məlum olur ki, Vaşinqton Əfqanıstanda və müvafiq olaraq bütün Mərkəzi Asiyada "terrorla mübarizə strategiyası"nı dəyişmək niyyətindədir.
Mərkəzi Asiya ölkələrinin müasir Amerika silahları ilə təchizatı Vaşinqtona Əfqanıstan ərazisində birbaşa hərbi mövcudluqla müqayisədə daha məqsədəuyğun gəlir. Başqa sözlə, Pentaqon NATO qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması və oradan çıxarılacaq silahların bir hissəsini MDB məkanındakı bəzi Mərkəzi Asiya ölkələrinə verməklə regionda islam radikalizminin yayılmasını önləyəcək "təhlükəsizlik zolağı" yaratmaq niyyətindədir.  Üstəlik ABŞ bununla daha bir vacib strateji vəzifənin öhdəsindən gələcək. Söhbət postsovet Mərkəzi Asiyasının tədricən Rusiyanın ənənəvi nüfuz dairəsindən çıxarılması və Qərbin geosiyasi nüfuz dairəsinə salınmasından  gedir.

CHUCK HAGEL’S FIRST MOVE
The new US Defence Secretary Chuck Hagel has completed his first trip abroad in the position of Pentagon chief. His aim in visiting Afghanistan was "to get a better understanding" of what is going on in that country, where the military operation by US-led multinational forces has now lasted for almost 12 years.
Between Karzai and the Taliban
The US defence secretary's arrival in Afghanistan was immediately followed by three violent acts of terrorism which killed 19 people; this undoubtedly allowed Chuck Hagel to get a better idea of what is going on in Afghanistan. The statement by Afghan President Hamid Karzai accusing the Americans of holding separate peace talks with the Taliban, circumventing the officials in Kabul, merely goes to show how complex and contradictory the situation in Afghanistan is. The Afghan president regarded the latest acts of terror as perpetrated "by insurgent groups serving America's interests". According to him, the Taliban and the USA "are working together" in an attempt to frighten the Afghan people and convince them that the situation will only deteriorate when the coalition of foreign troops withdraws in 2014. But, speaking at a press-conference after his meeting with Hamid Karzai, US Defence Secretary Chuck Hagel rejected the Afghan president's accusations and stated that the USA is not holding unilateral talks with the Taliban. He assured Karzai that Washington supports initiatives aimed at a peace settlement in Afghanistan, provided that they will be agreed with the officials in Kabul.
It should be noted that the Taliban press-secretary, Zabiulla Mujahid, also rejected Karzai's assertions that the USA was negotiating with the radical Afghan movement. However, the fact the Afghan government, whose very position at the country's helm is the outcome of the US-NATO military operation, is accusing its patron, Washington, of conspiring with the main enemies of the officials in Kabul within the country only goes to show how complicated and involved the Afghan crisis is. The Afghan authorities' fate is looking increasingly precarious owing to the foreign coalition's intention of withdrawing from Afghanistan in the very near future, a commitment that is actively supported by US President Barack Obama in the main. Their fate hangs by a thread, even now when the multinational forces are still on Afghan soil. What lies in store for this government in the foreseeable future, once the foreign troops have left Afghanistan?
President Karzai is naturally worried about this matter; his own political situation has not only been undermined by the revival of radical Islamists' influence in the country in the form of the Taliban movement, but also due to the corrupt nature of his own Afghan authorities, about which the Afghan leader has repeatedly been warned by his Western allies. Realising that the USA and Europe may ultimately "give up on him" in order to achieve a stable situation in Afghanistan, Karzai has repeatedly accused the West of playing a double game and has even dared to refer to the NATO countries as occupiers striving to grow rich on the country's natural resources which they control. It is not the first time that Karzai has denounced the unilateral talks between the USA and the Taliban. Such talks did indeed take place in March last year, but ended in a stalemate. The Taliban announced the suspension of the talks, stating that the US position regarding a settlement in Afghanistan was "too vague". Washington, in its turn, confirmed its willingness to proceed with the talks with the Taliban in order to get an internal Afghan dialogue going. By stepping up its contacts with the Taliban, the USA intended to encourage the officials in Kabul to join in this process, thereby increasing the pressure on neighbouring Pakistan to restrict its contacts with the Taliban and facilitate peace talks aimed at achieving a more rapid settlement of the situation in Afghanistan.
As far as Karzai's current accusations against the USA are concerned, they are probably an attempt to inform the USA's allies that the Afghan leadership is aware of the attempts to revive the dialogue with the Taliban, which is equally in the interests of the official regime in Kabul itself. This is why Karzai makes regular statements stressing the need for the Afghan government to be involved in any cease-fire talks with the Taliban. However, the consequences of its political manoeuvres with the Taliban and Karzai's government are not only of interest to the United States with regard to an internal Afghan settlement as such. It is the withdrawal of the troops which is at stake here. Strange as it might seem, achieving this goal is regarded as being closely tied up with underpinning the USA's and Europe's strategic positions in the Central Asian region and the Middle East.
The "Security Cordon" Strategy
According to the report of the US Congress Finance Committee, the amount of equipment belonging to the multinational forces (primarily the USA) in Afghanistan equals more than 90,000 20-pound containers. Means of transport and weapons systems worth $36bn are scattered throughout Afghanistan. The Americans envisage returning most of the military equipment to the USA for subsequent repairs, upgrading and use in training exercises. However, the Pentagon plans to send some of it to American bases throughout the world. The world media, citing US military sources, reports that it has been decided that some of the artillery systems, armoured vehicles and various weapons' systems withdrawn from Afghanistan are to be supplied to the rebels in Syria. American strategists believe that transferring some of the armaments from Afghanistan to Syria will make a radical difference to the situation in the Middle Eastern countries, and this will inevitably lead to the fall of Syrian President Bashir Asad's regime.
Moreover, the task of boosting US influence in the former Soviet republics of Central Asia is seen as directly linked with the unsettled situation in Afghanistan. The fact that, on his way to Afghanistan, Chuck Hagel stopped off at the Manas transit centre near the Kyrgyz capital, Bishkek, where he held a meeting behind closed doors with the American military, is highly indicative. Hagel's visit to Kyrgyzstan was possibly connected directly with Washington's negotiations with Bishkek on handing over part of the USA's "Afghan arsenal" to that Central Asian state.
The United States makes no secret of the fact that it expects a decision from Bishkek on extending the Pentagon's use of the Manas airbase even after 2014. The Americans do, however, have an alternative plan in the event of a Kyrgyz  refusal; they can set up a military transit centre in Uzbekistan.
To all appearances, the USA is intending, mainly with the assistance of the Uzbek government in Tashkent, to create a counterbalance to the military influence of Russia and China in the region. Uzbekistan, where it is said that preparations are already underway to transfer armed forces under NATO auspices in the very near future, may be supplied with unmanned drones and related equipment. If it is borne in mind that the USA is actively having contacts on a military level with not only Uzbekistan and Kyrgyzstan, but also with Turkmenistan and Tajikistan, the impression is created that Washington is changing its "war on terrorism strategy" in Afghanistan and, consequently, throughout Central Asia. Washington regards supplying the Central Asian states with modern American armaments as more expedient than having a direct military presence in Afghanistan. In other words, in withdrawing NATO troops from Afghanistan and planning to transfer military equipment to some of the Central Asian states on the territory of the CIS [Commonwealth of Independent States], the Pentagon is intent on creating a "security cordon", which is called upon to prevent the spread of Islamic fundamentalism. Not to mention the fact that the USA is thereby ensuring significant progress in solving yet another, no less important, task, namely that of gradually shifting post-Soviet Central Asia out of the traditional sphere of Russian influence into the orbit of the West's geopolitical domination.