ÖZÜNÜ QƏRBİN ETİBARLI TƏRƏFDAŞI KİMİ TANITMIŞ AZƏRBAYCAN, REGİONAL TƏHLÜKƏLƏRİN ÖNLƏNMƏSİNDƏ QARŞILIQLI YARDIMA ÜMİD EDİR
Son zamanlar Azərbaycan - Əfqanıstan əlaqələrində fəallıq müşahidə olunur. Yanvarın sonlarında Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov Kabilə səfər edib, orada vitse-prezident Kərim Xəlili, xarici işlər naziri Zaymal Rəsul, filiz-mədən sənayesi naziri Vahidullah Şahrani, nəqliyyat və mülki aviasiya naziri Davud Əli Nəcəfi ilə görüşüb. Görüşlərdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, Əfqanıstanda sülh, sabitlik və inkişafın bərqərar olması üçün ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb.
Bir neçə gün sonra isə Bakıda ISAF-ın əməliyyatlarına və NATO qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasına həsr olunmuş İstanbul prosesinin yüksək vəzifəli şəxslərinin iclası keçirilib. Mətbuat üçün qapalı keçirilmiş diskussiyada Azərbaycanın tranzit imkanlarından NATO-nun istifadəsi məsələsi əsas müzakirə mövzusu olub.
İki ölkə arasında fəal əlaqələrə səbəb nədir? Əfqanıstanın və daha geniş anlamda beynəlxalq koalisiyanın Azərbaycana marağı başadüşüləndir. Bakı nəinki Əfqanıstana öz sülhməramlılarını göndərib, o, həm də bu ölkəyə qeyri-hərbi yardım da göstərir - mülki əfqanlar, diplomatlar və digərləri üçün treninqlər təşkil edir. NATO rəhbərliyi Azərbaycanın Əfqanıstanda təhlükəsizliyin və mülki quruculuğa yardımını çox tez-tez dilə gətirir. Amma Azərbaycanın tranzit imkanları da vacib rol oynayır. Son 10 ildə Azərbaycan ISAF əməliyyatları üçün yüklərin daşınmasında ən etibarlı tranzit ölkələrdən birinə çevrilib. Hər il bu əməliyyat nəticəsində daşınan NATO yüklərinin 35-40%-nin Azərbaycan ərazisindən keçməsi buna bariz nümunədir. Azərbaycanın tranzit imkanları NATO-ya Əfqanıstan missiyasının başa çatmasından sonra da lazım olacaq. Bu gün alyansın əsas vəzifələrindən biri 2014-cü ilin sonunadək Əfqanıstandan ISAF ordusunun çıxarılması marşrutunun müəyyənləşdirilməsidir. Qərb ölkələri hərbçilərinin oradan çıxarılması üçün daha əlverişli və potensial marşrut Əfqanıstan-Özbəkistan-Qazaxıstan-Azərbaycan yolu hesab olunur. Alyansın Qafqaz üzrə koordinator-zabiti Uilyam Lahu etiraf edir ki, NATO qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması məsələsində Azərbaycana potensial, ən vacib dəhlizlərdən biri kimi  baxır.
Bu mənada beynəlxalq koalisiyanın 2013-cü ilin ikinci yarısından Əfqanıstandan Azərbaycan vasitəsilə daşınacaq yüklərin artırılmasını planlaşdırması təsadüfi deyil. «Azərbaycandan keçən dəhlizdən artıq istifadə olunur. 2013-cü ilin ikinci yarısından başlayaraq isə bu yolla daşınan yüklərin həcmi artırılacaq», - deyə Ə.Əzimov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan bununla sülhməramlı prosesə öz töhfəsini verir və NATO-nun üzvləri  ilə tərəfdaşları bu tranzit imkanından yetərincə  istifadə edirlər.
Beləliklə, Əfqanıstanın və koalisiyanın Azərbaycana olan marağı anlaşılandır. Bəs respublikanın ISAF əməliyyatlarında iştirakı ona hansı faydanı vəd edir? Bu, şübhəsiz ki, ilk növbədə, gənc respublikanın qlobal təhlükəsizliyin təmininin fəal oyunçusu olaraq beynəlxalq imicini yaxşılaşdırır. Amma məsələ yalnız bunda deyil.
NATO üzvləri alyans ordusunun Əfqanıstandan çıxarılmasında ərazisindən keçdikləri ölkələrlə Əfqanıstanda istifadə olunmuş silah-sursatın onlara güzəştli qiymətlərlə satılmasını, hətta havayı verilməsini müzakirə edir. Qərb KİV-ə inansaq, məsələ artıq Özbəkistanla müzakirə olunub. Böyük Britaniyanın baş naziri Filip Hammond bu günlərdə verdiyi açıqlamasında bildirib ki, NATO ordusunun Əfqanıstanda istifadə etdiyi silah-sursatın bir hissəsi tranzit əvəzinə Özbəkistana veriləcək. «Özbəkistan 2014-cü ildən sonra Əfqanıstanla sərhədin mühafizəsi məsələsində ciddi problemlə üzləşəcək. Söhbət yalnız islamçı qiyamçılarla mübarizədən yox, həm də cinayətkarlıq və narkotik daşımaları ilə mübarizədən gedir», -  “The Times” qəzetinin yazdığına görə, Hammond  belə deyib.
Yüklərin daşınmasında ərazisindən istifadə olunacaq ölkələrə silah-sursatın verilməsinə tranzit və digər xidmətlərə görə yaranacaq ödənişlərə əlavə bonus kimi baxılır. Tranzit ölkələrdən hərbi texnika ilə yanaşı, külli miqdarda qeyri-hərbi yüklərin də daşınması nəzərdə tutulub və bunun üçün də ciddi xərc tələb olunur.
Göründüyü kimi, Azərbaycan da NATO ordusunun Əfqanıstandan çıxarılmasında tranzit ölkə kimi istifadə olunacaq potensial marşrutlar arasındadır. Ordunun çıxarılması marşrutu dəqiqləşdirildikdən sonra daha vacib məsələ - tranzitin etibarlılığının və təhlükəsizliyinin təmini həll olunmalıdır.
Və bu zaman müəyyən təhlükələrin meydana çıxması mümkündür. O mənada Azərbaycanı NATO silahlarının Bakıya verilməsini önləmək istəyən qüvvələrin əsas hədəflərindən biri hesab etmək mümkün olacaq. Məsələn, Ermənistan Azərbaycanın öz hərbi potensialını artırmasından narahatdır və onun üstəlik NATO-dan da silah-sursat əldə etməsi İrəvanı çətin ki, sevindirsin.
Odur ki, Ermənistanın NATO üçün etibarlı və sabit tranzit ölkə olan Azərbaycanda sabitliyi pozmağa yönəlmiş addımlar atacağı istisna deyil. Son zamanlar Qarabağda atəşkəs rejiminin daha tez-tez pozulmasını, həmçinin bütün beynəlxalq qaydalara zidd olaraq işğal altındakı ərazidə aeroportun açılması cəhdlərini Ermənistan və onun arxasında dayanan qüvvələrin Azərbaycan ərazisində - münaqişə zonasında vəziyyəti gərginləşdirmək cəhdləri kimi qəbul etmək olar. Bu qüvvələr bununla Azərbaycanı NATO-dakı tərəfdaşlarının gözündə nüfuzdan salmağa çalışır. Güman etmək olar ki, Əfqanıstandan qoşunların çıxarılacağı vaxt yaxınlaşdıqca,  Qarabağda qoşunların təmas xəttində silahlı toqquşmaların sayı da artsın.
Belə olan halda Azərbaycan ermənilər tərəfindən mümkün təhlükələri önləmək üçün tədbirlər görməlidir. Bu məsələdə Bakı NATO-nun yardımına ümid etmək haqqına malikdir. Çünki bütün bu təhlükələr birbaşa alyans üzvlərinin də maraqlarına toxunur. Ermənistan hərbi komandanlığının nümayəndələri mütəmadi olaraq açıq şəkildə bildirirlər ki, Dağlıq Qarabağda hərbi əməliyyatların bərpa olunacağı təqdirdə, erməni raketləri Azərbaycan ərazisindəki boru xətlərinə yönəldilə bilər. Yəni Ermənistan yalnız Azərbaycanı deyil, Azərbaycandan enerji resursları alan Qərb dövlətlərini də hədələyir. Ötən ilin sonunda Bakıda NATO ilə birgə keçirilən beynəlxalq konfransda, alyansın Xəzər hövzəsində regional enerji infrastrukturunun təmin olunmasında mümkün iştirakı mövzusunu ayrıca müzakirə etməsi göstərir ki, Brüssel regional təhlükəsizliklə bağlı təhdidlərə son dərəcə ciddi yanaşır. Tədbirdə Azərbaycan tərəfi ölkənin enerji infrastrukturu üçün mövcud olan çoxsaylı təhdidlər arasında ən ciddi təhlükənin qonşu Ermənistandan gəldiyini, rəsmi İrəvanın Bakı-Tiflis-Ceyhan, Bakı-Tiflis-Ərzurum və Bakı-Supsa boru xətləri də daxil olmaqla, Azərbaycanın enerji infrastrukturunun fəaliyyətini pozmağa yönəlmiş çoxsaylı addımlar atdığını nəzərə çatdırıb. Və bildirilib ki, Azərbaycan NATO-nun belə təhlükələrin önlənməsindəki böyük təcrübəsini nəzərə alaraq, öz infrastrukturunun təminində alyansdan yardım gözləyir.
Beləliklə, hərbi-siyasi və enerji təhlükəsizliyinin təminində özünü Qərbin etibarlı tərəfdaşı kimi tanıtmış Azərbaycan problemli qonşularından gələn regional təhlükələrin  - istərsə bu Əfqanıstandan yüklərin daşınmasına maneələrin yaradılması, istərsə də enerji infrastrkturuna ziyan vurulması olsun - aradan qaldırılmasında cavab yardımı gözləmək üçün kifayət qədər əsasa malikdir. NATO-nun bu istiqamətdə praktiki addımlar atmağı istəyib-istəməyəcəyi başqa məsələdir. 2008-ci ilin avqust müharibəsinin təcrübəsi göstərdi ki, region ölkələrinin Qərbin praktiki yardımına ümidləri heç də hər zaman doğrulmur.

Азербайджан, зарекомендовавший себя надежным партнером Запада, рассчитывает на ответную помощь в предотвращении региональных угроз
В последнее время Азербайджан и Афганистан активизировали контакты. В конце января заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов побывал с визитом в Кабуле, где встретился с вице-президентом Керимом Халили, министром иностранных дел Займалом Расулом, министром горнорудной промышленности Вахидуллахом Шахрани, а также министром транспорта и гражданской авиации Давудом Али Наджафи.
На встречах были обсуждены состояние и перспективы отношений двух стран, двусторонние и многосторонние акции по установлению в Афганистане мира, стабильности и развития.
А несколькими днями позже в Баку состоялось заседание высоких должностных лиц Стамбульского процесса, посвященного операции ISAF и выводу войск НАТО из Афганистана. Тема использования транзитных возможностей Азербайджана со стороны НАТО стала главной темой дискуссий, закрытых для прессы.
Что является причиной активных контактов между двумя странами? Интерес Афганистана, а в более широком смысле - международной коалиции - к Азербайджану понятен. Баку не только направил в Афганистан своих миротворцев, но и оказывает невоенную помощь - организует тренинги для афганских гражданских специалистов, дипломатов и т.д. Руководство НАТО часто отмечает большой вклад Азербайджана в обеспечение безопасности и гражданское строительство в Афганистане. Однако не менее важную роль играют и транзитные возможности Азербайджана. За последние 10 лет Азербайджан превратился в одного из наиболее надежных транзитеров грузов для операции ISAF, доказательством чему служит тот факт, что ежегодно через территорию республики проходят 35-40% всех натовских грузов в рамках этой операции. Транзитные возможности Азербайджана пригодятся НАТО и после завершения миссии в Афганистане. Одной из главных задач НАТО сегодня является разработка маршрута вывода войск ISAF до конца 2014 года из Афганистана. Наиболее выгодным и потенциальным маршрутом для войск западных стран считается маршрут Афганистан - Узбекистан - Казахстан - Азербайджан. Офицер-координатор Альянса по Кавказу Уильям Лаху признает, что Азербайджан рассматривается Альянсом как один из потенциальных, очень важных коридоров для будущего вывода войск НАТО из Афганистана.
В этой связи не случайно, что международная коалиция со второй половины 2013 года планирует увеличить объем вывозимых грузов из Афганистана через Азербайджан. "Коридор через Азербайджан уже используется, но начиная со второй половины 2013 года объем вывозимых грузов возрастет", - отметил А.Азимов.
По его словам, Азербайджан обеспечил создание этой возможности в качестве своего вклада в миротворческий процесс, и страны-члены и партнеры НАТО используют эти транзитные возможности.
Таким образом, интерес Афганистана и коалиции к Азербайджану понятен. А какие выгоды сулит республике активное участие в операции ISAF? Прежде всего это, безусловно, повышает международный престиж молодой республики как активного игрока в решении проблем глобальной безопасности. Но дело не только в этом.
Страны НАТО сегодня обсуждают со странами, через территорию которых будут выводиться войска Альянса, возможность продажи по льготным ценам или даже передачи этим странам своего вооружения, использованного в Афганистане. Если верить западной прессе, этот вопрос уже обсуждается с Узбекистаном. Министр обороны Великобритании Филип Хаммонд на днях заявил, что его армия продаст Узбекистану часть военного оборудования из Афганистана в обмен на транзит. "Узбекистан столкнется с серьезными проблемами по охране границы с Афганистаном после 2014 года. Речь идет не только о борьбе с исламистскими повстанцами, но и о борьбе с преступностью и наркотрафиком", - приводит The Times слова главы британского оборонного ведомства.
Передача вооружений странам, которые будут выбраны для транспортировки грузов, рассматривается как дополнительный бонус к оплате за транзит и  остальные услуги. Наряду с военной техникой ожидается большой объем грузов с невоенным оборудованием, которые будут проходить по разным маршрутам, и это тоже требует немалых затрат.
Как видно, Азербайджан также является одной из стран, через территорию которой проходит потенциальный маршрут вывода войск НАТО. После того как маршрут вывода войск стал известен, остается наиболее важный вопрос - определение надежности и безопасности транзита.
И здесь могут возникнуть определенные угрозы. Азербайджан в этом смысле можно считать одной из главных мишеней для тех, кто хочет предотвратить передачу вооружений НАТО республике. К примеру, Армению беспокоит наращивание Азербайджаном своего военного потенциала, и в Ереване вряд ли обрадуются, если республика получит вдобавок также натовское вооружение.
В данной ситуации не исключено, что Армения будет предпринимать попытки, направленные на дискредитацию Азербайджана как стабильной страны и надежного маршрута транзита для НАТО. В этом смысле участившиеся в последнее время обстрелы и нарушения режима прекращения огня в Карабахе, а также  попытка открытия аэропорта на оккупированных землях в нарушение всех международных правил можно рассматривать как желание Армении и стоящих за ней сил обострить ситуацию в зоне конфликта на территории Азербайджана и тем самым дискредитировать эту страну в глазах партнеров по НАТО. Можно предполагать, что с приближением срока вывода войск из Афганистана число вооруженных столкновений на линии соприкосновения в Карабахе будет расти.
При таких условиях Азербайджан должен озаботиться мерами по предотвращению возможных угроз с армянского направления. В этом деле республика вправе рассчитывать на помощь НАТО, поскольку эти угрозы напрямую затрагивают и интересы стран - членов Альянса. Представители военного командования Армении периодически заявляют, четко и без намеков, что в случае возобновления войны за Нагорный Карабах армянские ракеты могут быть выпущены в сторону трубопроводов на территории Азербайджана. То есть Армения угрожает безопасности не только Азербайджана, но и странам Запада, потребляющим азербайджанские энергоресурсы. О серьезности, с которой к угрозам региональной безопасности относятся в Брюсселе, говорит то обстоятельство, что возможность участия НАТО в обеспечении региональной энергетической инфраструктуры в Каспийском бассейне стала отдельной темой проведенной совместно с Альянсом международной конференции в конце прошлого года в Баку. Азербайджанская сторона на мероприятии заявила, что наряду с многочисленными угрозами энергетической инфраструктуре Азербайджана наибольшая угроза исходит от соседней Армении, которая неоднократно предпринимала действия, направленные на подрыв ее функционирования, в том числе трубопроводов Баку - Тбилиси - Джейхан, Баку - Тбилиси - Эрзурум и Баку - Супса. Было подчеркнуто, что, учитывая большой опыт НАТО в предотвращении подобного рода угроз, Азербайджан ждет помощи от Альянса в обеспечении безопасности своей инфраструктуры.
Таким образом, Азербайджан, зарекомендовавший себя надежным партнером Запада в решении проблем военно-политической и энергетической безопасности, имеет достаточно оснований полагаться на ответную помощь Альянса в устранении региональных вызовов, исходящих от проблемных соседей, будь то срыв транспортировки грузов из Афганистана или же ущерб энергетической инфраструктуре. Захочет ли НАТО предпринять практические шаги в этом направлении - другой вопрос. Опыт августовской войны 2008 года  показал, что надежды стран региона на практическую помощь Запада оправдываются не всегда.