QƏRB CƏBHƏSİNDƏ SAKİTLİKDİR
1962-ci ildən etibarən ənənəvi olaraq hər il təşkil edilən Münhen təhlükəsizlik konfransının növbəti, sayca 49-cu toplantısı da başa çatdı. Ənənəvi olaraq bu konfransda dövlət başçıları, hökumət, parlament nümayəndələri, təhlükəsizlik sahəsində ekspertlər, politoloqlar, jurnalistlər iştirak edir. Münhen konfransı artıq müasir təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı geniş müzakirələrin açıldığı qlobal platformaya çevrilib. Bu forumun təşkilinin ilk mərhələsində Avroatlantik məkana aid məsələlərə baxılırdısa, 1999-cu ildən müzakirəyə çıxarılan məsələlər və ölkələrin sayı xeyli artıb. Konfrans müzakirələrin rakursunu genişləndirib, onu sırf hərbi sahədən daha geniş məkana çıxarıb və indi forumda təhlükəsizliyin müxtəlif formaları ətrafında fikir mübadiləsi aparılır. Münhen təhlükəsizlik konfransı artıq beynəlxalq əhəmiyyətli forumdur. Orada təhlükəsizliyin ənənəvi və asimmetrik formaları müzakirə edilir. İndi foruma Rusiya, Şərqi Avropa ölkələri, Çin, Hindistan və Yaponiya da dəvət olunur.
Builki konfransda gözlənildiyi kimi, əsas müzakirə mövzuları İranın nüvə problemi və Suriya böhranı olub. Hər iki məsələyə aktuallıq qazandıran, ilk növbədə, onların sonu görünməyən bir prosesə çevrilməsidir. Başqa sözlə, Münhen konfransı, sadəcə, bu mövzuların növbəti dəfə müzakirə edilməsi üçün əlavə platforma oldu. Amma müzakirələr zamanı problemlərin həlli üçün yeni konsepsiya və strategiyanın hazırlanması imkanlarına toxunulmadı. Deyək ki, Suriyadakı münaqişənin həlli Bəşər Əsədin və silahdaşlarının hakimiyyətdən tam gedişi ilə əlaqələndirilir. Konfransda Suriyanın silahlı müxalifətinin lideri şeyx Mauz əl-Xatıbın iştirakı da bunun təsdiqidir. Suriyanın hazırkı rəhbərliyi isə konfransa dəvət olunmamışdı. Suriya problemiylə bağlı diskussiyalarda səslənən əsas fikirlərdən biri o idi ki, Rusiya və Çinin mövqeyi üzündən, BMT Təhlükəsizlik Şurası problemin həllində, daha doğrusu, silahlı müxalifətin dəstəklənməsində fəal iştirak edə bilmir. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə öz növbəsində bildirib ki, Moskva bundan sonra da Suriya böhranının həlli ilə bağlı mövqeyinə sadiq qalacaq. Bir sözlə, Münhen konfransında gözlənilməyən və yeni heç nə baş vermədi. Əslində, forumda Suriya ilə bağlı hər hansı sensasiyanı onsuz da heç kim gözləmirdi. Çıxışlar daha çox formal xarakter daşıyırdı və daha çox, ritorik məna kəsb edirdi.
İranın nüvə proqramı ilə bağlı müzakirələr isə daha canlı keçib. Suriya məsələsindən fərqli olaraq, konfransın işində və diskussiyalarda İran rəsmiləri də iştirak edirdi. İranın xarici işlər naziri Əli Əkbər Salehi bildirib ki, Qərb onlara Tehranın nüvə silahı istehsalı sahəsində gizli fəaliyyətinə dair sübutlara malik olmadan sanksiyalar tətbiq edib. Çıxışlar zamanı tərəflər mövqelərini dəyişməsələr də, hər iki tərəfin bu məsələdə dialoqun davam etdirilməsinə hazır olmasını müs-bət hal kimi qiymətləndirmək mümkündür. Salehi beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət "altılıq" ilə danışıqların növbəti raundunun vaxtını da elan edib. Görüş fevralın 25-də Qazaxıstanda keçiriləcək.
ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef Bayden də ABŞ-ın İranla dialoqa hazır olduğunu bəyan edib. Baydenin bu təklifinə İran qarşılıq verib: Salehi bildirib ki, İran Baydenin təklifini problemin həllinə cəhddə "irəliyə addım" sayır və bu üzdən danışıqlara hazırdır.
Tərəflərin bu bəyanatlarına baxmayaraq, Qərbin İranla bağlı strategiyasında köklü dəyişikliklərin baş verdiyinə dair nikbin ssenari cızmağa dəyməz. Bunu Baydenin sözləri də bir daha təsdiqləyir: ABŞ-ın vitse-prezidenti bildirib ki, Vaşinqton diplomatik addımlarla yanaşı, İrana qarşı sanksiyaların tətbiqi siyasətini də davam etdirəcək. İranın buna reaksiyası isə müvafiq və ənənəvi olub - Salehi Birləşmiş Ştatları növbəti dəfə ikili yanaşmada və bərabərtərəfli dialoqa hazır olmamaqda təqsirləndirib.
Rusiya mövzusu da diqqətdən kənarda qalmayıb. Ümumilikdə, bu konfransın yeni formatda keçirilməyə başlamasından sonra baş vermiş ən parlaq hadisə hələ də prezident Vladimir Putinin 2007-ci ildə orada etdiyi çıxışdır. O zaman Putinin çıxışı Qərb ekspertləri arasında "soyuq müharibə"nin bərpa oluna biləcəyinə dair fikirlərin yaranmasına səbəb olmuşdu. Amma diskussiyalara baxmayaraq, həmin çıxış ciddi siyasi nəticələrə aparıb çıxarmadı. Nəticə olaraq Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrov son konfransıdakı çıxışında Putinin nitqinin məzmununu xatırlatsa da, bu, Putinin 6 il əvvəl etdiyi çıxışın yaratdığı reaksiyaya səbəb olmadı.
Bununla yanaşı, Rusiya məsələsi forumun əsas mövzularından biri idi. ABŞ-da "şist inqilabı"nın müzakirəsi zamanı Rusiya kifayət qədər tez-tez yada salınıb. Ekspertlərin fikrincə, ABŞ artıq yaxın illərdə neft və qaz istehsalında Rusiyanı geridə qoya bilər. Bu resursların istehsalının artımı ilə ABŞ-ın onları dünya bazarlarına ixrac etməyə başlaycağı gözlənilir. Bazarda enerji resurslarının həcminin artması isə onların qiymətinin ucuzlaşmasına səbəb ola bilər. Nəzərə alsaq ki, Rusiyanın əsas gəliri neft və qaz satışındandır, yaxın gələcəkdə onun gəlirləri ciddi şəkildə azala bilər. Beləliklə, Rusiyanın enerji strategiyasında dəyişikliklər və onun ümumilikdə Mərkəzi və Şərqi Avropada siyasi təsirinin azalması gözlənilir.
Budəfəki Münhen konfransı iştirakçılarının diqqətini Baydenlə Lavrov arasında kulis arxasında baş tutmuş müzakirələr də cəlb edib. Onlar ABŞ-la Rusiyanın fərqli mövqedə olduqları bir sıra məsələlərdə gələcək əməkdaşlığa dair müzakirələr aparıblar. Beynəlxalq arenadakı əsas problemlərin birgə müzakirəsi ənənəsi də 4 il əvvəl Münhendə qoyulub. O zaman Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Cozef Bayden iki ölkə arasında münasibətlərdən danışarkən ilk dəfə "yenilənmə" ifadəsini işlətmişdi. O vaxtdan ABŞ-ın yeni administrasiyası oğul Corc Buşun dövrü ilə müqayisədə Rusiyanın maraqlarına daha diqqətlə yanaşmağa başlayıb. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, Vaşinqtonla Moskva bir sıra məsələlərdə uğurla əməkdaşlıq edə bilər. Amma tərəflər arasında Əfqanıstan, Suriya, İran, HHM sistemi, nüvə silahlarının ixtisarı kimi məsələlərdə fikir ayrılıqları mövcuddur. Bu məsələlərin müzakirəsində heç bir mövqe yaxınlaşmasına nail olunmayıb və hər iki tərəf əvvəlki mövqeyində qalır.
Münhen təhlükəsizlik konfransında müzakirə edilmiş daha bir məsələ Malidəki vəziyyət olub. Bu problemin həllində əsas rolu yanvarda Maliyə hərbçilərini göndərməklə prosesə birbaşa müdaxilə etmiş Fransa oynayır. Fransa hərbçiləri Maliyə ölkənin şimalını ələ keçirmiş ekstremist qruplarla mübarizədə hökumətə dəstək vermək üçün göndərilib. KİV-in məlumatına görə, Malinin hökumət qüvvələri və Fransanın 3000-ə yaxın hərbçisinin birgə həyata keçirdikləri əməliyyatlar kifayət qədər uğurlu alınır. Artıq ümumi səylə bir sıra şəhərlər yaraqlılardan azad edilib.
Amma bu mövzu nə qədər aktual olsa da, Suriya və İran problemlərinin kölgəsində qalıb. Baxmayaraq ki, konfrans iştirakçılarından heç biri əvvəlcədən bu məsələlərdə tərəflərdən ciddi fikir dəyişikliyi gözləmirdilər. Ən əsası ona görə ki, Malidəki vəziyyət beynəlxalq sistemin strukturunun formalaşması və qəbul edilməsində həlledici məsələ deyil və konyuktura problemi kimi qəbul edilir. Bundan başqa, Münhen forumunda hadisələrin bilavasitə iştirakçıları yox idi. Söhbət Fransanın müdafiə naziri Jan-İv Le Driandan və xarici işlər naziri Loran Fabiusdan gedir.
Son Münhen konfransının əsas mövzularına avrozonada maliyyə böhranının həlli yolları, Amerika-Çin münasibətlərinin inkişafının proqnozlaşdırılması və ərəb dünyasındakı postinqilab vəziyyətini də aid etmək olar. Ümumilikdə götürsək, diskussiyalar dünya düzəninin dəyişməsi, çoxqütblü struktura keçid və Qərblə Rusiya arasında birbaşa konfrantasiya ehtimalı ətrafında aparılmırdı. Konkret problemlərlə bağlı fikir ayrılıqları müşahidə edilsə də, onlar birbaşa qarşıdurmaya səbəb olmadı.

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT
The 49th Munich security conference - an annual forum since 1962 - has been and gone. The participants in the conference have always been heads of state, representatives of governments and parliaments, security experts, political analysts and journalists. Significantly, the Munich conference has become a global platform for debating a wide range of present-day security issues and their interpretation. Whereas at the initial stage of this forum it was problems concerning the Euro-Atlantic region that were examined, since 1999 the range of issues and countries joining in the debate has increased considerably. The conference has broadened the perspective of the questions under discussion, transferring them from a strictly military plane to a broader one, including various forms of security. Today, the Munich security conference is a forum of world importance where traditional and asymmetric forms of security are debated. Russia, the countries of Eastern Europe, China, India and Japan are now invited to the forum.
As expected, the main issues of the current security conference were the Iranian nuclear problem and the Syrian crisis. The topicality of both issues is driven, first and foremost, by the fact that they have turned into a kind of extended process where suitable reactions are made to events as they develop. In other words, the Munich conference has merely become another platform for more debate. That said, the discussion did not touch upon the likelihood of forming a new concept and strategy for resolving problems. For example, a settlement to the conflict in Syria is linked to the ultimate departure from power of Bashar Assad and his associates. Confirmation of this was the participation in the conference of Sheikh Mouaz al-Khatib, the leader of the Syrian armed opposition. At the same time, representatives of the incumbent Syrian leadership were not invited to the conference. And the debates on the Syrian problem were based more on the failure of the UN Security Council to play a more active part in resolving the conflict, and more precisely supporting the armed opposition in the question of the overthrow of the incumbent Syrian leadership, because of the position of Russia and China. For his part Foreign Minister Lavrov said that Russia will continue to stick to its positions on questions of resolving the crisis in Syria. To coin a phrase, the Munich conference offered nothing new or unexpected. Basically, no-one expected anything sensational on Syria at the forum. The speeches were more of a formal nature and were a kind of rhetorical review of the state of affairs at the present time and the positions of all the parties involved.
The discussions on Iran's nuclear programme were more lively. Unlike the Syrian question, an official representative from Iran also took part in the conference and the debate. Foreign Minister Ali Akhbar Salehi claimed that sanctions had been imposed despite the west lacking any proof of secret activities by Iran in the question of creating nuclear weapons. Despite the fact that the sides did not change their positions, their very willingness to continue the dialogue on this question could be described as a plus. In short, Salehi spoke about the next round of talks with the "six" international mediators which is due to take place in Kazakhstan on 25 February. For his part, US Vice President Joseph Biden announced that the US was ready for a dialogue with Iran. Iran reciprocated: Salehi said that Iran was prepared to have talks, seeing the US' proposal as "a step forward" in the attempt to resolve the problem. Despite the statements by the two sides, one should not be too optimistic regarding a radical change in the West's strategy in the Iranian question, which is to prevent that country from trying to develop its own nuclear weapons. Biden made this clear when he said that, along with diplomatic steps, the US would continue its policy of sanctions against that country. Iran's reaction was what one has come to expect - Salehi again accused the US of duplicity in its approaches and unwillingness to have an equilateral dialogue.
Then, of course, there was the subject of Russia. Broadly speaking, the most dramatic event in the history of this conference in its new format is still the speech by President Vladimir Putin at the forum in 2007, which provoked controversy among western experts who were quick to speak about the possibility of a resumption of the cold war. However, despite the debate that ensued, this speech did not have any serious political consequences. In the wake of this, Foreign Minister Sergey Lavrov's speech at the last conference, although it reminded one in its content of Putin's speech, was received by the audience as a purely declaratory speech, including components of claims based on Russia's perception of the current world system. His speech did not meet with the same response as Putin's did six years ago.
At the same time, the subject of Russia was one of the focal points of the forum. During the debate Russia referred quite frequently to the "shale revolution" in the USA. In the opinion of experts, in the next few years the US could overtake Russia in oil and gas production. It is expected that, with the increase in production of these resources, the US will start exporting them to world markets. The growth of volumes of energy resources in the markets could lead to a reduction in prices for them. Because Russia's basic revenue comes from the sale of oil and gas, in the medium term its revenue could be substantially reduced. So, one can expect a change in Russia's energy strategy and a reduction in its political consequences on the countries of Central and Eastern Europe in general.
Behind-the-scenes discussions between Biden and Lavrov also drew the attention of the participants in the Munich forum. An important subject of these discussions was future cooperation between the US and Russia on a number of questions in which the two countries hold different positions. The foundations for joint discussion of key problems in the international arena were laid four years ago also in Munich when US Vice President Joseph Biden used for the first time the term "reset" regarding relations between the US and Russia. At the time the new US administration began to be more closely concerned about Russia's interests, which was not the case when George Bush, junior, was in power. In short, both countries have been able to work together successfully on a number of questions, although there are differences on Afghanistan, on Syria, Iran, ABM and nuclear weapons reduction. The discussion of these questions has not led to any rapprochement in views between the two sides, and the sides have agreed to differ.
Another subject discussed at the Munich security conference was the situation around Mali. The main role in the question of resolving this problem is being played by France which in January this year intervened directly in the situation that had developed in that country by sending its troops there. French troop units were sent in to support the Mali government in its struggle against extremist groups who had seized northern Mali and had begun to attack government troops in the central part of the country. According to media reports, the joint operations of Mali government forces and French troops, which numbered 3,000, have been very successful. A number of towns have already been liberated by joint efforts.
Despite the topical nature of this theme, it has remained in the shadow of the Syrian and Iranian problems, and at the same time none of the participants in the conference from the outset expected any radical changes in views and positions on them. One of the reasons for this is that the situation in Mali is not a key one in shaping the structure and the interpretation of the present-day international system and is perceived as a political problem. Furthermore, the immediate players in the events - French Defence Minister Jean-Yves Le Drian and Foreign Minister Laurent Fabius - did not attend the Munich forum.
Among other main topics of the latest Munich conference were ways to a settlement of the financial crisis in the Eurozone, a prediction of the development of American-Chinese relations and the post-revolutionary situation in the Arab world. In general, the discussions were not concentrated on issues concerning a change in world law and order and the transition to a multi-polar structure, and a possible direct confrontation in this aspect between the West and Russia. If there were differences in views on specific problems they were not a reason for direct confrontation.