TƏXRİBAT ÜÇÜN UÇUŞ ZOLAĞI?
Ötən il Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlar prosesi, açıq desək, o qədər də ruhverici notda bitmədi. Əvvəllər olduğu kimi, ötən il də "Yol xəritəsi" ortaya qoyulmadı. Danışıqlar prosesinin əsas nəticəsi həmişəki kimi, yenə də dialoqun ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində davam etdirilməsinin vacibliyi, münaqişənin sülh yolu ilə həlli və tərəflərin danışıqları davam etdirməsinə dəstək bəyanatları oldu.
Yanvarın 28-də Parisdə keçirilmiş görüş də təəssüf ki, bu mənada istisna olmadı. Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov və Edvard Nalbandyan ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri İqor Popov (Rusiya), Jak For (Fransa) və İen Kelli (ABŞ), həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi səfir Anjey Kasprşikin iştirakı ilə bir araya gəliblər. Rəsmi məlumata görə, Parisdə tərəflərə sülh prosesinin davam etdirilməsi üçün 2012-ci ilin oktyabrında təqdim olunmuş işçi təkliflər müzakirə edilib.
Həmsədrlər 2011-ci il aprelin 14-ü və 2012-ci il iyulun 13-də yaydıqları bəyanatlarını da xatırladıblar. Bundan başqa, tərəflər arasında inamın artırılması üçün mümkün addımlara dair də fikir mübadiləsi aparılıb.
Bu arada danışıqlar prosesinə birbaşa aidiyyəti olan ən vacib məqamlardan biri İrəvanın Dağlıq Qarabağda aeroport istifadəyə verməyə hazırlaşması kimi təxribatçı əməlidir. Paris görüşündən dərhal sonra erməni siyasətçilər ən yüksək səviyyədə Xocalı aeroportunun yaxın vaxtlarda açılacağına dair bəyanatlar səsləndirməyə başladılar.
Azərbaycanın bu məsələ ilə bağlı mövqeyi tam aydın olub və belə də qalır. E.Məmmədyarov vasitəçilərlə görüşdə bildirib ki, Xocalıda aeroportunun açılması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə böyük bir sülh planının bir hissəsi ola bilər. Amma hazırki şəraitdə oradan qeyri-qanuni uçuşların həyata keçirilməsi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün pozulması kimi qiymətləndiriləcək.
Bundan əvvəl oxşar bəyanatla Azərbaycan Mülki Aviasiyası administrasiyasının rəhbəri Arif Məmmədov da çıxış etmişdi. O, Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağın hava məkanından istifadə olunmasına imkan verilməyəcəyini xüsusi vurğulamış, bunu həmin ərazidən uçuşların təhlükəsizliyinə heç kimin zəmanət verə bilməyəcəyilə əsaslandırmışdı.
Xatırladaq ki, yanvarın 18-də Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının hava məkanından istifadə qaydalarını təsdiqləyib. Sənədə əsasən, hava məkanının istifadə üçün xüsusi rejimli 25 kilometr enində sərhəd zolağı müəyyənləşdirilib. Sənəddə Azərbaycanın hava məkanında qadağan olunmuş və məhdud uçuşlar üçün nəzərdə tutulmuş zonaların yaradılması imkanlarından da danışılır. Bundan sonra HHQ-yə xəbərdarlıq sorğusu göndərilmədən həyata keçirilən istənilən uçuş pozuntu sayılacaq. Heyət üzvləri təyyarənin endirilməsilə bağlı komandaya əməl etməzsə və təyyarələrin göyərtəsi ilə bağlı dəqiq məlumat olmasa, həmin təyyarələrin vurulmasına icazə verilə bilər.
KTMT-nin baş katibi Nikolay Bordyuja isə təxribatçı niyyətə malik İrəvanı faktiki olaraq dəstəkləyib. Aeroportla bağlı baş verənləri diqqətlə izlədiyini deyən Bordyuja bildirib ki, o, Dağlıq Qarabağa uçacaq təyyarələrin Azərbaycan tərəfindən vurulacağına inanmır. Baş katibin fikrincə, bu ya "fikrin uğursuz ifadəsi", ya da "uğursuz zarafat"dır. "Bu dövrdə hansısa dövlətin rəhbərliyinin mülki təyyarələrin məhvinə komanda verə biləcəyinə ciddi şəkildə şübhə edirəm", - deyə Bordyuja bildirib. O, 1983-cü ildə Koreya təyyarəsinin Uzaq Şərqdə vurulmasının beynəlxalq aləm tərəfindən çox sərt reaksiya ilə üzləşdiyini xatırladıb.
KTMT baş katibinin bəyanatı necə deyərlər, zarafat deyil və düşünmək üçün ciddi əsaslar verir. Hətta Ermənistanın LRAGIR portalı sualı belə qoyub: kim zarafat edir - Azərbaycan, yoxsa Bordyuja? "Azərbaycan zarafat edirsə, niyə Stepanakertə ilk uçuş hələ də baş tutmayıb və Serj Sarqsyanın ötən ilin 9 mayında bu təyyarənin ilk sərnişini olacağına dair vədi hələ də yerinə yetirilməyib?" - deyə portal yazır. Bununla yanaşı, müəllif daha bir suala cavab istəyir: ümumiyyətlə, Qarabağda aeroport tikmək ideyası kimə məxsusdur və ilkin zəmanəti kim verib? "Qarabağa psevdozəmanəti kimin verdiyi o qədər də vacib deyil. Məsələ ondadır ki, bütün bunlarda Ermənistanın öz müstəqil rolu var, yoxsa o, sadəcə oturmağa yerin olmadığı, uçuş vaxtı bilinməyən təyyarəyə bilet almış sərnişin rolundadır?".
Həqiqətən də, İrəvanın planlarından və Bakının xəbərdarlığından danışan KTMT baş katibi nədənsə Xocalı aeroportunun istifadəyə verilməsinin beynəlxalq hüquqa, xüsusilə 1944-cü il dekabrın 7-də Çikaqoda imzalanmış Beynəlxalq Mülki Aviasiya Bəyannaməsinə zidd olduğu haqda danışmağı lazım bilməyib. Hətta bacarıqlı hüquqşünas belə, Ermənistanın Azərbaycana məxsus hava məkanından leqal şəkildə istifadəsinə imkan verəcək hüquqi "sous" bişirə bilməz. Bundan başqa, Bakının bu aeroportdan havaya qalxacaq təyyarələrdən hərbi məqsədlərlə istifadə olunmayacağına heç bir zəmanəti yoxdur. Uşağa da məlumdur ki, bu aeroportdan istifadə sırf iqtisadi baxımdan səmərəli ola bilməz. Belə olan təqdirdə İrəvan niyə aeroportun açılmasına belə ciddi cəhdlə çalışır? Bu faktları, həmçinin ümumilikdə Ermənistanın Azərbaycana təcavü-zünün tarixini nəzərə alsaq, Bakının aeroportdan "yalnız humanitar aspektdə" istifadə edəcəyini deyən İrəvana inanmaması qəribə və ya şübhəli görünə bilərmi?
"Ermənistana belə əməllərindən əl çəkməsi niyə tövsiyyə olunmur? Niyə Bordyuja Ermənistana demir ki, bu uçuşların təşkil olunacağı təqdirdə regionda vəziyyət qarışa, müharibə başlaya bilər? Azərbaycan zarafat etmir - Xankəndiyə qanunsuz uçuşların təşkil olunacağı təqdirdə adekvat addımlar atılacaq", - deyə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Eldar Sabiroğlu bildirib.
Azərbaycanın vəziyyəti hərbi münaqişə həddinə çatdırmaq istəmədiyini Elmar Məmmədyarovun Paris görüşündəki bəyanatı da göstərib. O bildirib ki, artıq Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə sülh müqaviləsinin imzalanmasının vaxtıdır.
Bakını bu məsələni siyasiləşdirməkdə günahlandırmaq ədalətsizlikdir. Çünki siyasiləşdirməyə vaxtında İrəvanın ipini çəkmək iqtidarında olan (indi də bunu bacaracaq), lakin nədənsə bunu etməyən ölkələr yol veriblər… Axı Azərbaycan tərəfinin bu məsələni diqqətdən kənarda qoymayacağı ilk andan bəlli idi. Belə mövqe hər bir dövlətin suveren hüququdur və bunu hansısa formada şübhə altına almaq beynəlxalq hüququn əsaslarını şübhə altına almaqdır. Ermənistanın talesiz aeroportu açmaq niyyəti də nə danışıqlar prosesinin irəli aparılmasına, nə də ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin dediyi "inamın artırılması tədbirlərinə" təkan verəcək.
Paris görüşündə xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakının erməni KİV-də Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə, xüsusilə Kəlbəcər rayonuna Suriya ermənilərinin köçürülməsinə dair yer alan məlumatlardan da ciddi şəkildə narahat olduğunu söyləyib. Qeyd edək ki, Ermənistan mətbuatı Ağ Evin saytında Türkiyə hökumətinə ünvanlanmış imzatoplama keçirildiyini xəbər verir. Kampaniya rəsmi Ankaranı heç olmasa Suriyadan olan qaçqınlar üçün Ermənistanla sərhədləri ilkin şərt olmadan açmağa çağırılır.
Beləliklə, 2013-cü ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı keçirilmiş ilk görüşdən sonra belə qənaətə gəlmək olar ki, əsas problemlərin həlli hələlik nəinki irəli getmir, əksinə, yeni məqamlar və nüansların ortaya çıxması ilə daha da çətinləşir. Ola bilsin ki, Ermənistanda prezident seçkisi öncəsi, üstəlik ağır iqtisadi şəraitdə siyasətçilər üçün Qarabağ mövzusu xilasedici dairə rolunu oynayır.
Vasitəçi ölkələr tərəfindən təşəbbüslərin olmadığı bir vaxtda yanvarın 23-də Ağ Evin internet resursunda Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı ərizə yerləşdirilib. Bununla Bakı danışıqlara diqqətin artırılmasının, Amerika tərəfinin diplomatik səylərinin gücləndirilməsinin vacibliyini Vaşinqtonun nəzərinə çatdırıb. "Dağlıq Qarabağ problemi XX əsrin ən faciəvi münaqişələrindən biridir. O, milyonlarla azərbaycanlının taleyinə təsir göstərib. Münaqişə nəticəsində Azərbaycan ərazilərinin 20%-i - Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub, 1 milyondan artıq Azərbaycan vətəndaşı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib", - deyə Ağ Evin saytında yerləşdirilmiş sənəddə bildirilir. Orada Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin tələbinə əməl etmədiyi bir daha xüsusi olaraq vurğulanır. Sənəddəki keçidlərə daxil olmaqla ermənilərin Azərbaycan əhalisinə qarşı təcavüz faktları ilə tanış olmaq mümkündür. Ərizə fevralın 22-dək 100 min səs toplayarsa, o, ABŞ Konqresinin gündəliyinə daxil oluna bilər.
Ağ Evin saytında ABŞ prezidenti Barak Obamaya Xocalıda törədilmiş hərbi cinayət qurbanlarının xatirəsinin yad edildiyi günün elan olunması ilə bağlı da müraciət yerləşdirilib. Fevralın 26-da İkinci dünya müharibəsindən sonra bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən dəhşətli hərbi cinayətlərdən olan Xocalı faciəsinin 21-ci ildönümü olacaq. Həmin faciə zamanı qətlə yetirilənlər arasında 63 uşaq, 106 qadın, 70 yaşlı və qoca olub, 8 ailə tamamilə məhv edilib. "Azərbaycanəsilli amerikalılar, həmçinin ölkədə və dünyada yaşayan dostlarımız adından faciənin 21-ci ildönümü ərəfəsində sizdən Xocalı qətliamı və onun qurbanlarına həsr olunmuş prezident bəyannaməsinin alınmasında bizə köməklik göstərmənizi xahiş edirik", - deyə qətnamədə bildirilir.
Beləliklə, danışıqlar maşınının təkəri yerində fırlanırsa, Ermənistanla Azərbaycan arasında informasiya müharibəsi isə bir gün belə dayanmır. Əlbəttə ki, erməni tərəfi yeni ilin ilk günündə əsas diqqəti Bakının Xocalı aeroportu ilə bağlı bəyanatlarındakı "aqressiya"ya yönəldib. Ermənilər adəti üzrə sinələrinə döyərək, "dinc əhalinin sərbəst hərəkət etmək hüququ" və sair kimi "Ümumdünya insan hüquqları bəyannaməsi və digər əsas beynəlxalq müqavilələrdəki əsas insan haqları" haqda qışqırmaqdadırlar. Amma axı ermənilərə öz ölkələrinin ərazisində sərbəst hərəkəti heç kim qadağan etmir. Bakı yalnız ermənilərin Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarında hərəkətinə etiraz edir. Ermənilərin informasiya müharibəsində əl atdığı ən klinik üsul isə Xocalı aeroportuna uçacaq ilk reysdə sərnişinlərin ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin olması haqda təklifidir. Necə deyərlər, şərhə ehtiyac yoxdur.

RUNWAY FOR PROVOCATION?
Frankly speaking, last year's negotiations over Nagornyy Karabakh ended on a not very uplifting note. There still is no "road map", while the main results of the negotiating rounds are still the joint statements on the importance of the OSCE Minsk Group format as a platform for dialogue, on support for a peaceful settlement of the conflict and a continuation of negotiations.
Unfortunately, the meeting held in Paris on January 28 is no exception in this sense. The Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia, Elmar Mammadyarov and Edvard Nalbandyan, held a joint meeting with the OSCE Minsk Group co-chairs Igor Popov (Russia), Jacques Faure (France) and Ian Kelly (USA), which was also joined by the personal representative of the OSCE chairman, Ambassador Andrzej Kasprzyk. According to official reports, the discussion of working proposal to advance the peace process which was presented to the parties to the conflict in October 2012 was continued in Paris. The co-chairs also recalled their statements of 14 April 2011 and 13 July 2012. In addition, the sides exchanged views on possible confidence-building measures.
Against this background, one of the most important aspects that directly affect the negotiation process at the moment is Yerevan's provocative intention to commission an airport in Nagornyy Karabakh. Shortly after the Paris meeting, senior Armenian politicians issued a series of statements that the airport in Xocali [Khojaly] would be put into operation in the near future.
Azerbaijan's position on this issue has always been quite clear. In a meeting with mediators Elmar Mammadyarov said the opening of an airport in Xocali could be part of a comprehensive settlement plan, but attempts to carry out illegal flights at the present time would be regarded as a violation of Azerbaijan's territorial integrity. Earlier, a similar assessment was given by the head of Azerbaijan's Civil Aviation Administration, Arif Mammadov. He stressed that Azerbaijan would not sanction the use of the air space of the Armenian-occupied Nagornyy Karabakh, because no-one can guarantee the safety of this territory.
We recall that on 18 January, the Cabinet Ministers of Azerbaijan approved the regulations for using the air space of the Republic of Azerbaijan. According to the document, a 25-km wide frontier zone has been established and will have a special status. It also provides for the possibility of establishing restricted areas and areas of limited flights in Azerbaijan's air space. All the flights carried out without a prior request for approval and notification of the Air Force will now considered a violation, and in the event of the crew's failure to land the aircraft and in the absence of reliable data on the flight permission can be given to shoot down the aircraft.
Meanwhile, Yerevan's provocative intention was actually supported by the CSTO Secretary General, Nikolay Bordyuzha, who, according to him, closely monitors the situation surrounding the airport. In particular, Bordyuzha said he did not believe in the possibility that the Azerbaijani side would shoot down planes flying to Nagornyy Karabakh. According to the CSTO head, it is either "poor interpretation of the idea" or a "bad joke". "And I very much doubt that the leadership of any country in our time can issue the order on a deliberate destruction of civilian aircraft," Bordyuzha explained and immediately recalled the harsh international reaction to the destruction of a Korean airliner in the Far East in 1983. The statement, as they say, is no laughing matter and gives food for thought.
Even the Armenian portal LRAGIR has asked a question: who is joking - Azerbaijan or Bordyuzha? "If Azerbaijan is joking, then why has the first flight to Stepanakert yet to take place? Besides, Serzh Sargsyan's promise to become the first passenger of such a flight on 9 May last year was left hanging in the air?" the portal writes. The author also asks another question: who has put forward the idea of building an airport in Karabakh and given preliminary guarantees? "It doesn't matter much who gave Karabakh the pseudo-guarantees. The question is whether Armenia has an independent role in all this or is it merely a passenger who has bought a ticket, which, however, does not specify the seat and time of departure," the article says.
Indeed, speaking about Yerevan's plans and the warnings of Baku, the CSTO secretary general for some reason did not comment on the fact that the commissioning of an airport in Khojaly represents a flagrant violation of international law, in particular the Convention on International Civil Aviation (ICAO) signed in Chicago on 7 December 1944. Even the most quirky lawyer can hardly concoct a convincing case where Armenia can justifiably use the air space of Azerbaijan. Moreover, Baku has no guarantees that the planes taking off from the airport will not be used for military purposes. Even a schoolboy can understand that the operation of the airport can not be profitable from a purely economic point of view. Then why is Yerevan persistently seeking to open it? Given these facts and the history of the Armenian aggression against Azerbaijan in general, does it seem strange or suspicious that Baku does not believe the peaceful assurances of Yerevan, which screams about plans to use the airport "exclusively for humanitarian needs"?
"Why isn't Armenia advised to abandon such plans? Why doesn't Bordyuzha tell Armenia that in the event of the flights the situation in the region could aggravate and trigger a resumption of hostilities? Azerbaijan is not joking - in the case of unlawful flight to Xankandi [Khankandi]  adequate measures will be taken", says the head of the press service of the Defense Ministry of Azerbaijan, Eldar Sabiroglu.
Azerbaijan's reluctance to take the situation to the point of a military conflict is also evidenced by the statement made by Elmar Mammadyarov during the Paris meeting. In particular, the Azerbaijani Foreign Minister reiterated that the time had come to sign a peace agreement on the Nagornyy Karabakh conflict.
It is unfair to accuse Baku of politicizing the issue, because politicization was primarily allowed by the parties who could (and still can) admonish Yerevan, but for some reason they do not... It was always clear that the Azerbaijani side can not and will not ignore this fact. This position is the sovereign right of each state, and to question it in any way is tantamount to questioning the very foundations of international law. And certainly the intention of the Armenian side to open this wretched airport does nothing to promote the negotiation process or the "confidence-building measures" the OSCE co-chairs are speaking about.
During the Paris meeting, Foreign Minister Elmar Mammadyarov also expressed concern about the reports appearing in the Armenian media regarding illegal settlement of Syrian Armenians in the occupied territories of Azerbaijan, in particular in Kalbacar District. Armenian media report that the web-site of the White House has posted a petition addressed to the Turkish authorities, urging them to open the border with Armenia at least for refugees from Syria without any preconditions.
Therefore, the first meeting on Nagornyy Karabakh in 2013 suggests that not only is a settlement stalled, it is now compounded with new problems and issues. This is possibly happening because Nagornyy Karabakh is a lifeline for Armenian politicians on the eve of the presidential election and in the difficult economic situation.
Meanwhile, in the absence of initiatives on the part of the mediators, the web-site of the White House posted a petition on the Nagornyy Karabakh conflict on 23 January. Baku is thus sending a clear message to Washington about the need for greater attention to the negotiations and diplomatic options. "The Nagornyy Karabakh conflict has become one of the most tragic conflicts of the 20th century and affected the lives of a million Azerbaijanis. The conflict has resulted in the occupation of 20 per cent of Azerbaijani territory - Nagornyy Karabakh and seven adjacent districts - by the Armenian armed forces, more than a million Azerbaijani citizens became refugees and internally displaced people," says the document posted on the White House web-site. The message highlights Armenia's failure to fulfill four UN Security Council resolutions and provides links to the facts of the Armenian aggression against Azerbaijan. If the petition scores 100,000 votes by 22 February, it may be included in the agenda of the US Congress.
Also posted on the White House web-site is a petition calling on US President Barack Obama to announce a day of remembrance for the victims of war crimes in Xocali. 26 February will be the 21st anniversary of one of the most repulsive crimes against humanity since World War II. Those killed included 63 children, 106 women and 70 old men, while eight families were completely destroyed. "On behalf of a group of Americans of Azerbaijani origin and our friends across the country and around the world, on the eve of the 21st anniversary of this tragedy, we appeal to you to help us in obtaining the presidential proclamation dedicated to the Khojaly massacre and its victims," says the resolution.
We can thus conclude that while the negotiating machine is stalled, the information war between Armenia and Azerbaijan does not stop for a single day. Of course, the Armenian side has been focusing in the first week of the new year on lending aggressive touches to all the statements of Baku about the Xocali airport. The Armenians habitually shout about the "fundamental human rights enshrined in the Universal Declaration of Human Rights and other fundamental international instruments", such as "the right of the civilian population to free movement". But no-one denies the Armenians the right to move freely in their country. Azerbaijan is only opposed to unauthorized movement of the Armenians on occupied Azerbaijani territories. But the most clinical of the methods of the Armenian warfare seems to be the proposal to make the OSCE Minsk Group co-chairs the passengers of the first flight from the airport in Khojaly... As they say, no comments.