"AVROPALILAR YAMAN LƏNG TƏRPƏNİR"
V.tuleşov: "ai transxəzər layihəsinin reallaşdırılması üçün kifayət qədər siyasi iradə nümayiş etdirmir"
Qazaxıstan Prezidenti yanında Dünya İqtisadiyyatı və Siyasəti İnstitutunun Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, Qazaxıstandakı Avropa klubunun koordinatoru Vəlixan Tuleşov ilə eksklüziv müsahibə.
- Aİ və Azərbaycan XİN Xəzərin dibiylə Transxəzər qaz xəttinin çəkilişi  ilə bağlı Türkmənistanla danışıqları davam etdirmək niyyətlərini açıqlayıb. Layihə ilə bağlı başqa bir variant da var: boru xətti Qazaxıstandan keçə bilər. Astanada bu layihəyə münasibət necədir?
- Qazaxıstan Transxəzər qaz kəmərinin inşasında maraqlıdır. Ölkəmizdə iqtisadiyyat, xüsusilə enerji sektoru Azərbaycanda olduğu kimi, sürətlə inkişaf edir. Bu gün Karançanaqdakı iri qaz yataqlarından birinin istismarına başlanılması gündəmimizdədir. Və təbii ki, bu yataqdakı qazın reallaşdırılması məsələsi həllini tapmalı, yəni, qazın  təmizlənməsi, hazırlanması və nəqli məsələləri çözülməlidir. Təəssüf ki, Aİ Transxəzər qaz kəməri layihəsinin reallaşdırılması üçün kifayət qədər siyasi iradə nümayiş etdirmir. Bakı-Tiflis-Ceyhan layihəsinin reallaşdırılmasında Bill Klintonun nümayiş etdirdiyi siyasi iradəni uğurlu nümunə saymaq olar. Xəzər dənizinin dibi ilə qaz xəttinin çəkilməsi məsələsində Avropa İttifaqından belə fəallıq görmürük. Avropalılar yaman ləng tərpənir. Bu məsələdə danışıqlara nə qədər tez başlanılarsa, o qədər yaxşı olar. Xəzərin statusunun qeyri-müəyyənliyi məsələsi də var. Amma bunu həll etmək mümkündür. Boru xəttini yalnız layihə iştirakçılarına aid milli sektorlar vasitəsilə çəkmək olar.
- ARDNŞ-dən bildirirlər ki, Azərbaycan və Türkmənistan tərəfləri artıq az qala, dənizin ortasınadək müxtəlif boru xətləri çəkib. İki ölkənin boru xətləri sistemləri arasında məsafə cəmi 50 kilometrdir/...
- Düşünürəm ki, enerji resurslarının ixracı marşrutlarının diversifikasiyasında Türkmənistan tərəfi də maraqlıdır. Ekoloji təhlükəsizliyin təmini  ilə bağlı problemlər də tamamilə çözülməsi mümkün olan məsələlərdir. Yəni, bu layihəni digər Xəzəryanı ölkələrlə heç bir münaqişəyə girmədən reallaşdırmaq olar. Bütünlükdə layihənin özü kimi, onun ekoloji nəticələri də yaxşı işlənməlidir. Ümumilikdə bu layihə Azərbaycanla Qazaxıstanın qaz nəqli sistemlərini çox yaxınlaşdırardı. Ümumiyyətlə, bu sahədə sıx əməkdaşlıq çox vacibdir. Bizim ölkələrimizin iştirakı və buraya Türkmənistanın da qoşulması ilə ümumtürk enerji siyasətini həyata keçirmək mümkün olar. Azərbaycan, Qazaxıstan və digər türk dövlətlərinin inteqrasiya olunmuş birgə enerji siyasəti nəhəng fövqəldövlətlərdən asılı olmayan, daha müstəqil siyasi kurs yürütməyə imkan verərdi. Hələliksə ölkələrimiz dünyanın geosiyasi mərkəzləri arasında manevrlər etməyə məcburdur.
- Azərbaycan tranzit ölkə kimi, Xəzərin şərq sahillərində neft hasilatının artımında maraqlıdır. Qazaxıstanın Xəzərdəki ən böyük neft yatağı olan "Kaşaqan"da hasilatla bağlı vəziyyət nə yerdədir?
- Bu ay Kaşaqan yatağında sənaye neftinin hasilatının birinci mərhələsi başlayır. Sınaq işlərinin ilk mərhələsi 2013-cü ilin mayında başa çatdırılmalıdır. Ondan sonra tədricən layihə gücünə keçiləcək. Bu proses nəql imkanlarının artırılması ilə paralel aparılacaq. Hələlik bu yataqdan nəhəng həcmdə neft hasil və nəql etmək mümkün deyil. Neft hasilatının artırılması nəql imkanlarına uyğun həyata keçiriləcək. Xəzər boru xətti konsorsiumu ilə Tengiz-Novorossiysk neft borusunun ötürmə qabiliyyətinin artırılmasına dair razılığa gəlmişik. Prosesə artıq başlanılıb. "Kaşaqan"ın layihə gücü çox yüksəkdir. Hazırda Qazaxıstan 80 milyon tonadək neft hasil edir. Hər il hasilatın həcmi 3-4 milyon ton artır. "Kaşaqan"ın işlənilməsinə start verməklə ölkədə neft hasilatı 150 milyon tonadək arta bilər.
- Bir müddət əvvəl bu yatağın çox çətin yataq olduğuna, oradakı təzyiqin partlayış təhlükəsi yaratdığına, "Kaşaqan"ın işlənilməsinin ekoloji baxımdan təhlükəliliyinə dair fikirlər var idi. Bu problemlər necə həll olundu?
- Bəli, həqiqətən çətin yataqdır. Dənizin dayaz hissəsinə düşən yerlərdə məhsuldar laylar torpağın dərinindədir, üstəlik bu neft yüksək karbonludur, onu təmizləmək lazımdır. Bununla yanaşı, konsorsium neftin təmizlənməsi üzrə müasir qurğular tikib. Ətraf mühitin mühafizəsi məsələsi ekoloji təhlükəsizliyin təmini  ilə həllini tapıb. Qərb şirkətləri bu yatağa külli miqdarda investisiya yatırıb, dənizdə süni adalar tikiblər. Orada qazma aparılacaq. Emal infrastrukturu da orada yerləşir. Qərb şirkətləri ekologiyanın qorunması işinə ən müasir texnologiyaları cəlb edib. Meksika körfəzində baş vermiş qəzanın nəticələri  ilə mübarizə təcrübəsi nəzərə alınıb. Konsorsiumun baş direktoru bütün bu məsələləri Qazaxıstan hökumətinə izah edib.
- Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın səviyyəsini necə qiymətləndirirsiniz? Sərfəli coğrafi mövqeyə, geniş investisiya imkanlarına malik iki neft-qaz ölkəsi birlikdə xarici iqtisadi sahədə çox şey əldə edə bilərdi.
- SSRİ-nin dağılmasının yaratdığı inersiya geniş mənada hələ də davam edir. Yəni, keçmiş metropoliya hələ də postsovet məkanındakı müstəqil dövlətlərə təsir göstərməyə çalışır. Yaranmış vəziyyətdə Azərbaycan lap əvvəldən Avropaya inteqrasiya yolunu seçdi. Qazaxıstana gəlincə, ölkə ərazisinin 145%-i Avropaya düşsə də, Qazaxıstanla Avropa arasında Rusiyanın Avropaya düşən böyük bir ərazisi yerləşir. Siyasi baxımdan Qazaxıstanın birbaşa Avropaya inteqrasiya yolunu seçməsi çətindir. Burada keçmiş metropoliyanın təsiri hiss olunur. Amma Azərbaycanla Qazaxıstanın regional səviyyədə və türk formatında sıx əməkdaşlığına heç nə mane olmur. Geosiyasi mərkəzləri "qıcıqlandırmadan" sıx, qarşılıqlı səmərəli ikitərəfli münasibətlər qurmaq müm-kündür. Əminəm ki, XXI əsr türk xalqlarının əsri olacaq.
- Yeri gəlmişkən, perspektivli Ankara-Bakı-Astana strateji xəttinin yaradılmasına necə yanaşırsınız? Burada daxili siyasi sabitlik, iqtisadi potensial, Avropa və Çinə çıxış, enerji faktoru, etnomədəni eynilik, üç ölkə lideri arasında əla münasibətlər var...
- Əla ideyadır və hər şey buna doğru gedir. Bilirsiniz, belə strateji layihələr haqda çox danışmaq, sonda isə heç bir iş görməmək olar. Amma lazımsız səs-küy salmadan hər şeyi həyata keçirmək də mümkündür. İlkin olaraq, məsələn, Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunu istifadəyə vermək olar. Bu, daşımalar sahəsində əməkdaşlığın xeyli genişləndirilməsinə imkan verərdi. Bundan sonra isə Böyük İpək Yolu kimi digər transmilli layihələrin reallaşdırılması mümkündür. Tədricən Qazaxıstanla bərə və hava əlaqələrini genişləndirmək də olar. Sonda sıx, qardaşlıq münasibətinə əsaslanan qarşılıqlı səmərəli əlaqələr qurulacaq.
Qazaxıstan prezidenti Ankaradakı çıxışı zamanı bildirdi ki, dünyada 200 milyondan artıq türk var. Elə etmək lazımdır ki, dünya bu faktorla hesablaşsın. Düşünürəm ki, türklərin inteqrasiyası yalnız şüar olmaqdan qurtularaq regionun real iqtisadi, sosial-mədəni həyatına çevrildikdə türk faktoruna hörmət olunmağa, onunla hesablaşmağa başlayacaqlar. Bu faktor dünyada baş verən proseslərə çox ciddi təsir göstərəcək. Keçmişdə Türk Dünyası Avrasiyada mərkəzi mövqeyə malik olub və bunun gələcəkdə də olması üçün bütün lazımi şərait var.
- Qazaxıstan 2025-ci ildə latın əlifbasına keçmək niyyətindədir. Hazırlıq üçün bu qədər uzun müddətə nə ehtiyac var? Qazaxıstanda bu məsələnin müzakirəsi zamanı Azərbaycanın Yazıçılar İttifaqı ilə də məsləhətləşmələr aparılıb...
- Burada bir neçə vacib amil var. Qazaxlar ölkədə çoxluğa bu yaxınlarda çevriliblər. Qazax əhalinin sayı artır və proqnozlara görə, 2025-ci ildə onlar əhalinin 80%-ni təşkil edəcək. Bu halda asanlıqla latın əlifbasına keçmək mümkün olacaq. Yeri gəlmişkən, qazax əhalinin sayının azalması Sovet hakimiyyəti dönəmində baş verib. Daim köçəri maldarlıqla məşğul olmuş xalqı - qazaxları adət etmədikləri işə - taxılçılığa məcbur ediblər. Onların əlindən mal-qara tamamilə alınıb. 1922-1932-ci illərdə aclıq üzündən saysız-hesabsız qazax dünyasını dəyişib. 6 milyonluq qazax əhalidən yalnız 2,5 milyonu sağ qalıb. Üstəlik, bu zaman mədəni kodların daşıyıcısı olan yaşlı nəsil qırılıb. Məhz həmin vaxt Qazaxıstan əhalisinin sayında disbalans yaranıb.
Latın əlifbasına keçid məsələsinə gəlincə, bu işə yaxşı hazırlaşmaq lazımdır. Burada milli tərkib, ölkənin inkişaf xüsusiyyətləri və digər amillər nəzərə alınmalıdır. Artıq latın qrafikasına keçmiş Türkiyə, Azərbaycan, Özbəkistan və Tatarıstanın təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində müəyyən işlər görülüb. İstənilən halda, məsələn, Azərbaycanın latın əlifbasına keçidlə bağlı təcrübəsini avtomatik olaraq Qazaxıstanda tətbiq etmək mümkün deyil. Özbəkistan latın qrafikasına çoxdan keçsə də, hələ də yaşlı nəsil kiril əlifbası, gənclər isə latın əlifbası ilə oxuyur. Hətta Türkiyədə əhalinin əksəriyyətini türklərin təşkil etdiyi Atatürkün dövründə latın əlifbasına keçid qısa zamanda mümkün olmamışdı. Əsas odur ki, Qazaxıstanda bu məsələ prinsip etibarı ilə həll olunub.

«УЖ ОЧЕНЬ ДОЛГО РАСКАЧИВАЮТСЯ ЕВРОПЕЙЦЫ»
Эксклюзивное интервью с директором Центра международных исследований Института мировой экономики и политики при Фонде президента Республики Казахстан, координатором Европейского клуба в Казахстане Валиханом Тулешовым.
- ЕС и МИД Азербайджана заявили о намерении продолжить переговоры с Туркменистаном о прокладке Транскаспийского газопровода по дну Каспия. Но проект предполагает еще и другой  вариант: прокладку трубопровода из Казахстана. Как относятся к этому проекту в Астане?
- Казахстан заинтересован в строительстве Транскаспийского газопровода. Экономика нашей страны, особенно энергетический сектор, как и в Азербайджане, стремительно развивается. У нас на повестке дня начало эксплуатации одного из крупнейших газовых месторождений в Карачанаке. И, естественно, надо решать вопрос реализации газа с этого месторождения, то есть очистки, подготовки и транспортировки. К сожалению, ЕС не проявляет достаточную политическую волю для реализации Транскаспийского проекта. Удачный пример политической воли в реализации проекта Баку - Тбилиси - Джейхан показал президент США Билл Клинтон. Такой же активности  Евросоюза в вопросе прокладки трубопровода по дну Каспия не видно. Уж очень долго раскачиваются европейцы. Чем быстрее будут начаты переговоры, тем лучше для дела. Там есть вопрос неопределенности статуса Каспия, но он вполне решим. Трубопровод можно проложить только по национальным секторам участников проекта.
- В ГНКАР отмечают, что с азербайджанской и туркменской стороны почти до середины моря уже проложены различные трубопроводы. Между трубопроводными системами двух стран расстояние всего 50 км…
- Думаю, что и туркменская сторона заинтересована в диверсификации маршрутов экспорта энергоресурсов. Вполне осуществимы вопросы, связанные с обеспечением экологической безопасности. То есть можно реализовать этот проект, не вступая в конфликтные ситуации с другими прикаспийскими странами. Должны быть хорошо проработаны экологические последствия, как и весь сам проект. В целом этот проект очень сблизил бы газотранспортные системы Азербайджана и Казахстана. Вообще в этой отрасли особенно необходимо тесное сотрудничество. С участием наших стран и подключив Туркменистан, можно будет проводить общетюркскую энергетическую политику. Интегрированная совместная энергетическая политика Азербайджана, Казахстана и других тюркских стран позволит проводить более независимый от влияния крупных держав политический курс. Пока же наши страны вынуждены лавировать между мировыми геополитическими центрами.
- Азербайджан как транзитная страна заинтересован в росте нефтедобычи на восточном берегу Каспия. Как обстоят дела с разработкой крупнейшего на Каспии казахстанского нефтяного месторождения "Кашаган"?
- В этом месяце начинается первая очередь промышленной добычи нефти на Кашаганском месторождении. Апробирование - первый этап должен закончиться к маю 2013 года. Затем начнется постепенный выход на проектную мощность. Этот процесс будет вестись параллельно с наращиванием возможностей транспортировки. Пока с этого месторождения невозможно добывать и транспортировать большие объемы нефти. Увеличение  нефтедобычи будет проводиться в соответствии  с возможностями  транспортировки. Сейчас мы договорились с Каспийским трубопроводным консорциумом (КТК)  о расширении пропускной способности нефтепровода Тенгиз - Новороссийск. Этот процесс уже начался. Проектная мощность "Кашагана" очень высокая. Сейчас Казахстан добывает до 80 млн. тонн нефти. Ежегодно идет увеличение добычи на 3-4 млн. тонн. С пуском "Кашагана" нефтедобыча может возрасти до 150 млн. тонн.
- Некоторое время назад много говорилось о том, что это месторождение сложное, слишком высокое давление грозит взрывом, разработка "Кашагана" экологически  опасна. Как были решены эти проблемы?
- Да, действительно сложное месторождение. На мелководье очень глубокое залегание нефти, причем нефть высокоуглеродистая, ее надо очищать. Тем не менее консорциум построил современные производственные мощности по очистке нефти. Вопросы охраны окружающей среды решены с обеспечением экологической безопасности. Западные компании вложили в это месторождение немало инвестиций, на море построили искусственные острова, там будет вестись бурение. Там же находится перерабатывающая инфраструктура. Западные компании внедрили самые современные технологии по защите экологии. Был учтен опыт борьбы с авариями на скважине в Мексиканском заливе. Гендиректор консорциума изложил все эти вопросы казахстанскому правительству.
- Как вы оцениваете уровень сотрудничества между нашими странами? Два нефтегазовых государства с выгодным геополитическим расположением, широкими инвестиционными возможностями могли бы совместными действиями достичь многого во внешнеэкономической деятельности…
- Инерция от развала СССР в широком понимании еще продолжается. То есть бывшая метрополия по-прежнему стремится оказывать  влияние на независимые государства на постсоветском пространстве. В сложившейся ситуации Азербайджан с самого начала взял ориентир на интеграцию с Европой. Что касается Казахстана, то хоть 15% казахстанской территории и находится в Европе, но между Казахстаном и Европой лежит огромное пространство европейской части России. В политическом отношении прямой выход Казахстана на евроинтеграцию затруднен. Тут чувствуется влияние бывшей метрополии. Но Азербайджану и Казахстану ничего не мешает тесно сотрудничать на региональном уровне и в тюркском формате. Можно, не "раздражая" геополитические центры, строить тесные, очень взаимовыгодные двусторонние отношения. Я уверен, что XXI век будет веком тюркских народов.
- Кстати, как вы относитесь к созданию такой перспективной стратегической оси, как Анкара - Баку - Астана? Тут есть внутриполитическая стабильность, экономический потенциал, выход на Европу и Китай, энергетическая составляющая, этнокультурное единство, прекрасные отношения между лидерами трех стран…
- Замечательная идея, и дело идет к этому. Знаете, о таких стратегических проектах можно много говорить, а в  итоге ничего не сделать. А можно без лишнего шума все осуществить. Для начала, скажем, можно запустить железную дорогу Баку - Тбилиси - Карс. Это позволит значительно расширить сотрудничество в плане перевозок, потом другие транснациональные проекты, такие как Великий Шелковый путь. Потихонечку расширить мощности паромного и воздушного сообщения с Казахстаном. В конце концов будут созданы хорошие условия для тесного, братского и взаимовыгодного общения.
Президент Казахстана во время выступления в Анкаре сказал, что тюрков в мире более 200 миллионов человек. Надо сделать так, чтобы в  мире считались с этим фактором. Думаю, что когда тюркская интеграция станет не просто лозунгом, а реальной экономической, социокультурной жизнью региона, тогда и будут уважать и считаться с тюркским фактором. Этот фактор будет обладать очень мощным влиянием на происходящие в мире процессы. В прошлом тюркский мир занимал центральное место в Евразии, и есть все предпосылки, что это будет и в будущем.
- Казахстан в 2025 году намерен перейти на латинский алфавит. Почему такое длительное время отведено на подготовку? В период обсуждения этого вопроса в Казахстане были проведены консультации и с Союзом писателей Азербайджана…
- Тут есть несколько важных факторов. Казахов только недавно в стране стало большинство. Количество казахского населения растет и, по прогнозам, к 2025 году составит 80%. В этом случае можно будет спокойно перейти на латинский алфавит. Кстати, снижение количества казахского населения произошло в период установления советской власти. Казахов - народ, который всегда занимался кочевым скотоводством, - заставили заниматься непривычным делом - выращивать зерновые. Отобрали весь скот. С 1922 по 1932 год из-за голода огромное число казахов погибло. Из 6 миллионов казахского населения осталось 2,5 миллиона. И прежде всего погибли старшее население, носители культурных кодов. Именно тогда появился дисбаланс в соотношении количества населения в Казахстане.
Что касается перехода на латинский алфавит, то это дело требует тщательной подготовки. Тут надо учесть национальный состав, особенности развития страны и  другие факторы. Уже проделана определенная работа по изучению опыта перехода на латиницу в Турции, Азербайджане, Узбекистане, Татарстане. В любом случае невозможно автоматически применить опыт, скажем, перехода на латиницу Азербайджана в Казахстане. Уже сколько времени Узбекистан переходит на латиницу, но до сих пор там старое поколение читает на кириллице, а молодое на латинице. Даже в Турции при Ататюрке, когда абсолютное большинство населения было  турецким, переход на латиницу занял немало времени. Главное, что этот вопрос в Казахстане, в принципе, решен.