Ermənistan KİV-in qaldırdığı səs-küyün əksinə olaraq, Gürcüstan hökuməti ölkənin üstündə dayandığı budağı kəsmək fikrində deyil
Ermənistan KİV və ona yaxın mətbuatın Gürcüstanda yeni hökumətin seçilməsilə guya Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərində soyuqluğun yarandığına dair qaldırdığı səs-küyün gözlənildiyi kimi, növbəti sabun köpüyü olduğu üzə çıxdı. Gürcüstanın yeni hökumətinin bu və ya digər dərəcədə Azərbaycanın maraqlarına toxunan ilk bəyanatlarını əldə bayraq etmiş sözügedən KİV arzusunu reallıq kimi təqdim etməyə çalışırdı - guya Gürcüstan Azərbaaycanla dialoqda tonunu sərtləşdirir.
Bu zaman Gürcüstanın baş naziri Bidzina İvanişvilinin, iqtisadiyyat naziri Giorgi Kvirikaşvilinin və reinteqrasiya üzrə dövlət naziri Paata Zakareişvilinin bəyanatlarına istinad olunurdu. Söhbət onların xarici investorlarla, həmçinin SOCAR-la razılaşmalara yenidən baxmaq, qaz və elektrik enerjisi tariflərini aşağı salmaq, həmçinin Rusiya ilə Abxaziya vasitəsilə dəmir yolu əlaqəsini bərpa etməklə bağlı bəyanatlarından gedir. Sonuncu əlbəttə ki, Ermənistanın maraqlarına cavab verir.
Xatırladaq ki, enerjidaşıyıcıların qiymətlərinin aşağı salınması Gürcüstanın hazırkı hökumətinin əsas seçkiqabağı vədlərindən biri idi və rəsmilərin bununla bağlı bəyanatlarına daxili siyasi mübarizədə divident əldə etmək cəhdi kimi də baxmaq olar. Vaxtilə İvanişvilinin sələfləri də hakimiyyətə gəldikdən dərhal sonra Bakı-Tiflis-Ceyhan layihəsi haqda kifayət qədər soyuq danışırdılar. Lakin sosial və ekoloji layihələrin yenidən maliyyələşdirilməsindən sonra fikir ayrılıqları aradan qalxdı.
Bakının Gürcüstan hökumətinin son bəyanatlarına reaksiyası özünü çox gözlətmədi. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev yeni hökumətə əvvəlcə kabinetlərindəki yerlərini tutmalarını, yalnız bundan sonra sənədlərlə diqqətlə tanış olaraq tariflərin müzakirəsinə başlamalarını məsləhət gördü. Bununla kifayətlənməyən R. Abdullayev Gürcüstana şəxsən səfər etdi və məhz bu səfərdən sonra sözügedən məsələ ətrafında spekulyasiyalara son qoyuldu.
"Ayrı-ayrı KİV iqtisadiyyat naziri Georgi Kvirikaşvilinin SOCAR və "İnter RAO EES" şirkətlərilə bağlı bəyanatını düz şərh etməyib", - deyə nazir Tiflidə keçirilmiş danışıqlardan sonra bildirib. Onun sözlərinə görə, məhz "bu şirkətlər Gürcüstanın ən böyük investorları sırasına daxildir və Gürcüstan hökuməti onlarla razılaşmalara yenidən baxmağı planlaşdırmır".
Həqiqətən də Gürcüstan hökumətinin Azərbaycanın tədarük etdiyi enerji daşıyıcılarının qiymətini aşağı salmağa çalışacağını düşünmək sadəlövhlük olardı: onların qiymətləri onsuz da Avropa qiymətlərindən aşağıdır. Azərbaycan Gürcüstanı tam şəkildə enerji resursları ilə təmin edir və strateji tədarükün həcmi hətta 2008-ci ilin avqust müharibəsi dövründə də azaldılmamışdı. Halbuki o zaman Wikileaks saytı Moskvanın Bakını bu nəqli dayandırmağa razı salmağa çalışdığını yazırdı.
Qeyd olunmalıdır ki, Gürcüstan qanunvericiliyinə əsasən, istehlak tariflərinin müəyyənləşdirilməsi milli enerjitənzimləyici komissiyanın səlahiyyətindədir. Yəni, Gürcüstanda özəl şirkətlərin tarif siyasətinə yalnız bu qurum yenidən baxa, lazım gəldikdə tariflərin aşağı salınmasını tələb edə bilər. Gürcüstan hökuməti daxili bazar üçün enerjidaşıyıcılarının qiymətini, əlbəttə ki, aşağı sala bilər. Amma bu zaman qiymətdəki fərq hökumət tərəfindən subsidiyalaşdırılmalıdır.
Yaxud, ekspertlərin dediyi kimi, Azərbaycandan alınan enerji resurslarının qiymətinin aşağı salınmasının əvəzində Gürcüstan hökuməti SOCAR-a digər layihələrdə, məsələn, şirkətin karbamid zavodunun inşasına ayırdığı 700 milyonluq layihədə vergi güzəştləri etməlidir. Keçmişdə imzalanmış razılaşmalara yenidən baxılması isə Gürcüstanın xarici kapital üçün cəlbediciliyinə mənfi təsir göstərə bilər. Halbuki, Gürcüstanın buna böyük ehtiyacı var.
Rusiya ilə tanınmamış Abxaziya respublikası ərazisindən keçməklə dəmir yolu əlaqəsinin bərpasına gəlincə, Paata Zakareişvili bunu, Rusiya-Gürcüstan dialoqunda mümkün mövzulardan biri adlandıran kimi, erməni KİV bu bəyanatı az qala regionda geosiyasi status-kvonun və qüvvələr balansının dəyişməsi kimi təqdim etməyə başlamışdı.
İrəvan ekspertlərinin fikrincə, bu dəmir yolu vasitəsilə Ermənistan Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən üzləşdiyi blokadanı yarmaq iqtidarındadır. Gürcüstan ərazisindən dəmir yolu dəhlizinin açılması Ermənistanın Rusiya ilə birbaşa yerüstü əlaqəsini bərpa edə bilərdi. Onların arasında xarici ticarət dövriyyəsinin 70%-i isə məhz bu yolla həyata keçirilir.
Amma Ermənistanın regional təcridi Azərbaycanla Türkiyənin xarici siyasətinin əsas hədəflərindən biridir. İrəvan Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını boşaltmazsa, bu siyasət də dəyişməyəcək. Bunu nə Bakı, nə də Ankara gizlədir. Tiflis isə bununla hesablaşmaya bilməz.
P. Zakareişvilinin bəyanatı daha çox xoş məram nümayişi, yeni hökumətin bütün istiqamətlərdə əməkdaşlığa hazır olduğunu göstərmək cəhdidir. Əslində isə Abxaziyanı Gürcüstanın digər regionları ilə birləşdirən dəmir yolunun açılması Gürcüstanın öz ərazi bütövlüyünə təhlükədir. Tanınmamış Abxaziya Respublikası üçün bu yolun açılması iqtisadi baxımdan heç bir şey vəd etmir. Suxumi xarici dünya ilə yalnız dəniz limanları vasitəsilə deyil, Rusiya ərazisilə də əlaqə qura bilir. Siyasi baxımdan isə Abxaziya bu təklifə yalnız Gürcüstan hökumətinin onun müstəqilliyini tanıyacağı təqdirdə razılaşa bilər. Bu isə inandırıcı deyil. Abxaziya sərhədlərini aşmaqla həyata keçiriləcək sərnişin və yük daşımaları Abxaziyanın separatçı rejimi tərəfindən rəsmiləşdirilməlidir. Bu isə Gürcüstanın bu bölgəsinin müstəqilliyinin de-fakto tanınması kimi qiymətləndirilə bilər. Rusiyaya gəlincə, Ermənistana nəhəng həcmdə kapital qoyuluşları etməyən Moskva üçün bu yolun açılması o qədər də vacib deyil. O, Ermənistandakı hərbi bazasına daşımaları asanlıqla hava yolu həyata keçirir.
Suxumi rejimi artıq sözügedən dəmir yolunun açılması perspektivinə şübhə ilə yanaşdığını dilə gətirib. Elə Ermənistan KİV-in məlumatına görə, Abxaziya "MTŞ"nin rəhbəri Stanislav Lakobanın məsələyə münasibəti belə olub: "Suxumi bu haqda hər hansı rəsmi təklif almayıb. Nəzərə alsaq ki, Zakareişvili müsahibələrində bir-birinə zidd fikirlər səsləndirir, rəsmi Tifisin real niyyətinin nədən ibarət olduğunu ehtimal etmək çətindir".
Lakoba bildirib ki, onlar belə təklif alsalar belə, bunu qəbuledilməz sayırlar: "Təəssüf ki, bu təklifin siyasi səbəbləri var. Məqsəd qaçqınların geri qaytarılmasıdır. Amma qayıtmaq istəyənlər artıq qayıdıb. Bu təklifdən dəmir yolunun qoxusu belə, gəlmir. Amma o, gərginliyi artıra bilər".
Gürcüstanın dövlət naziri isə bildirib ki, Tiflis Gürcüstanla Azərbaycan arasındakı strateji münasibətlərə xələl gətirə biləcək heç bir addım atmayacaq. "Azərbaycanın narahatlığına heç bir əsas yoxdur. O, bizim strateji tərəfdaşımızdır və bu münasibətlərə kölgə salacaq istənilən addım istisnadır", - deyə Zakareişvili qeyd edib. O, Abxaziya ərazisindən keçən dəmir yolunun açılmasının gündəmdə olmadığını söyləyib.
Bununla yanaşı, Zakareişvili deyib ki, bu məsələ Gürcüstan-Rusiya münasibətlərinə aid olduğundan Gürcüstanın Xarici İşlər Nazirliyi və baş nazirin Rusiya ilə münasibətlər üzrə xüsusi nümayəndəsinin səlahiyyətlərindədir. O, reinteqrasiya üzrə dövlət naziri aparatının bu prosesdə iştirak etməyəcəyini də bildirib.
Belə çıxır ki, Abxaziya ərazisindən keçən dəmir yolunun açılmasına Rusiya-Gürcüstan münasibətləri kontekstində baxılır. Bunun üçün isə Gürcüstanın siyasətində həm xarici, həm də daxili istiqamətlər tam dəyişməlidir. Gürcüs-tanın ən yaxın strateji müttəfiqi olan Bakı ilə müqayisədə Qərb də, Moskva da ondan çox uzaqdadır. Gürcüstanın baş naziri B.İvanişvili də diqqəti məhz bu məqama yönəldib: "Gürcüstanın yeni hökumətinin strategiyası iki ölkə arasında daha sıx dostluq münasibətinin yaradılmasıdır. Biz tarixən dost ölkələrik. Münasibətlərimiz hər zaman normal olub. Yeni hökumətin məqsədi bu dostluq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsidir. Azərbaycan xalqının diqqətinə çatdırmaq istəyirəm ki, ölkələrimiz arasında mövcud isti münasibətlərin qorunub-saxlanılması üçün müm-kün olan hər şeyi edirik".

СЛЫШАЛИ ЗВОН, ДА НЕ ЗНАЮТ, ОТКУДА ОН
Поднятая армянскими и околоармянскими СМИ шумиха о якобы охлаждении азербайджано-грузинских отношений с избранием в Грузии нового правительства оказалась, как и следовало ожидать, очередным  мыльным  пузырем. Вооружившись первыми заявлениями новых грузинских властей, которые так или иначе затрагивали интересы Азербайджана, армянские и околоармянские СМИ взялись всем миром выдавать желаемое за действительное - Грузия, мол, ужесточает тон в диалоге с Азербайджаном.
При этом активно раскручивались заявления премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили, министра экономики и устойчивого развития Гиорги Квирикашвили и госминистра по реинтеграции Пааты Закареишвили о намерении пересмотреть соглашения с иностранными инвесторами, в числе которых и SOCAR, снизить тарифы на газ и электричество, а также восстановить железнодорожное сообщение с Россией через Абхазию, что отвечает интересам Армении.
Напомним, что снижение тарифов на энергоносители было одним из основных предвыборных обещаний нынешнего грузинского правительства, и эти заявления можно рассматривать как попытки набрать дивиденды во внутриполитической борьбе. В свое время предшественники Б.Иванишвили сразу после прихода к власти также достаточно прохладно высказывались о проекте Баку - Тбилиси - Джейхан. Однако после перефинансирования социальных и экологических проектов разногласия были устранены.
Реакция Баку на нынешние заявления грузинских властей не заставила себя долго ждать. Президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев рекомендовал новым  властям для начала занять свои кабинеты и уже после тщательного ознакомления с документами приступить к обсуждению тарифов. Не ограничиваясь этим, президент SOCAR лично совершил визит в Грузию, в ходе которого и была поставлена точка в деле о спекуляциях по данному вопросу.
"Отдельные СМИ распространили неверную интерпретацию заявления министра экономики и устойчивого развития Грузии Гиорги Квирикашвили в связи с компаниями SOCAR и "Интер РАО ЕЭС", - сказал министр после переговоров в Тбилиси. Он заметил, что именно "эти компании входят в число крупнейших инвесторов Грузии, но вопрос пересмотра оформленных с ними соглашений со стороны правительства Грузии не рассматривается".
Действительно, наивно полагать, что новое руководство Грузии попыталось бы сбить тарифы на энергоносители, поставляемые Азербайджаном, цена на которые и без того ниже европейской. Азербайджан полностью обеспечивает Грузию энергоресурсами, и объемы стратегических поставок не уменьшились даже во времена августовской войны 2008 года, когда, по публикациям сайта WikiLeaks, Москва всячески пыталась убедить Баку остановить эти поставки.
Следует сказать, что установление потребительского тарифа, согласно грузинскому законодательству, в компетенции национальной энергорегулирующей комиссии. Только данное ведомство имеет право пересмотреть тарифную политику частной компании и в случае наличия соответствующего ресурса потребовать снижения тарифа. Снизить тарифы на энергоносители для внутреннего рынка правительство Грузии, конечно же, может, но тогда придется субсидировать разницу в ценах за свой счет. Или, по мнению экспертов, взамен на понижение стоимости энергоносителей из Азербайджана правительство Грузии может пойти на налоговые уступки SOCAR в других проектах, таких, как, например, 700-миллионные инвестиции компании в строительство карбамидного завода. Пересмотр же соглашений, которые были подписаны ранее, может  не лучшим образом отразиться на инвестиционной привлекательности Грузии для иностранного капитала, в котором Тбилиси сильно нуждается.
Что касается перспектив открытия железнодорожного сообщения с Россией через непризнанную Абхазию, достаточно было Паате Закареишвили назвать этот вопрос одним из возможных предметов российско-грузинского диалога, как армянская пресса принялась характеризовать это заявление чуть ли не как изменение геополитического статус-кво и баланса сил в регионе.
По мнению ереванских экспертов, посредством этой железной дороги Армения в состоянии прорвать блокаду Азербайджана и Турции. Открытие железнодорожного коридора через Грузию может обеспечить прямой наземный контакт Армении с Россией, с которой осуществляется 70% внешнего товарооборота.
Но региональная изоляция Армении остается и будет оставаться одной из главных задач внешней политики Азербайджана и Турции до тех пор, пока Ереван не откажется от оккупации азербайджанских территорий. Ни в Баку, ни в Анкаре этого не отрицают. С этим не могут не считаться и в Тбилиси.
Заявление П.Закареишвили - скорее декларация доброй воли и готовности сотрудничества новых грузинских властей по всем направлениям. На самом же деле открытие железной дороги, связывающей Абхазию с другими регионами Грузии, является угрозой территориальной целостности самой Грузии. Для самопровозглашенной Абхазской Республики открытие дороги в экономическом плане ничего существенного не сулит. Сухуми связан с внешним миром не только через морские  порты, но и через территорию России. В политическом плане Абхазия на такое предложение может дать согласие с условием признания ее независимости грузинскими властями, что в свою очередь выглядит маловероятным. Как пассажирские, так и грузоперевозки при пересечении абхазской границы должны оформляться сепаратистским режимом Абхазии, что может быть воспринято как де-факто признание независимости этого грузинского края. Что же касается России, без масштабных капиталовложений в Армении для официальной Москвы открытие дороги не является таким уж значимым фактором. Для поставок на свои военные базы в Армении Россия легко обходится воздушным путем.
Сухумский режим уже продемонстрировал свое скептическое отношение к перспективе открытия железной дороги. По сообщениям тех же армянских СМИ, глава абхазского "СНБ" Станислав Лакоба заявил: "Сухуми не получал каких-либо официальных предложений по этому поводу, и с учетом того, что в своих интервью Закареишвили дает противоречивые комментарии, трудно судить о реальных намерениях официального Тбилиси".
По его словам, если такое предложение и поступит, оно является неприемлемым. "К сожалению, это предложение имеет политическую подоплеку, с целью вернуть беженцев, однако те, кто хотел вернуться, уже вернулись. Это предложение не попахивает даже железной дорогой, однако может привести к эскалации напряженности".
А госминистр Грузии уверил, что Тбилиси никогда не примет решения, которое может навредить стратегическим отношениям между Грузией и Азербайджаном. "У Азербайджана нет никаких оснований для беспокойства. Он является нашим стратегическим партнером, и исключены такие шаги, которые могут бросить тень на эти отношения", - заявил Закареишвили. Госминистр пояснил, что вопрос восстановления железнодорожного сообщения через Абхазию в повестке дня не стоит.
Вместе с тем Закареишвили отметил, что этот вопрос касается грузино-российских отношений, следовательно, является прерогативой Министерства иностранных дел Грузии и специального представителя премьер-министра по отношениям с Россией, а аппарат госминистра по реинтеграции в этом участия принимать не будет.
Получается, что открытие железной дороги в Абхазию рассматривается в контексте взаимоотношений между Россией и Грузией, а для этого необходимо полностью поменять как внешний, так и внутренний векторы политики самой Грузии. И Запад, и Москва находятся намного дальше от Тбилиси, чем самый близкий стратегический союзник - Баку. Именно на это и сделал главный акцент премьер-министр Грузии Б.Иванишвили.
"Стратегия нового правительства Грузии заключается в создании более тесных дружественных отношений между двумя странами. Мы исторически дружественные страны. Наши отношения всегда были нормальными. Цель нового правительства заключается в дальнейшем расширении этих дружественных связей. Хочу довести до сведения азербайджанского народа, что для сохранения существующих теплых отношений между нашими странами мы сделаем все возможное", - заявил он.