İSMAYILLI, ŞAMAXI, MİNGƏÇEVİR…
Maraqlıdır, amma gerçəkdir. Bakıda binaların dayanıqlılığı üzrə V beynəlxalq konfrans keçirilən zaman Azərbaycanın seysmik aktiv zonaları hesab edilən bir sıra rayonlarında dörd zəlzələ baş verdi. Oktyabrın 8-də İsmayıllıda 5 bal gücündə, oktyabrın 9-da Şamaxıda 3 bal gücündə, oktyabrın 10-da isə Mingəçevirdə 3,4 bal gücündə olan zəlzələlər qeydə alınmışdır. Həm də Xəzərin Azərbaycan hövzəsində də zəlzələ baş vermişdir.
Bu zaman yada düşdü ki, 110 il qabaq, yəni 1902-ci ildə Şamaxıda da zəlzələ olub. O elə güclü baş verib ki, şəhəri tamamilə yer üzündən silib. Bundan sonra Nobel qardaşlarının təşəbbüsü ilə Bakı və Şamaxıda ilk seysmoloji stansiyalar qurulub və beləliklə, Azərbaycanda seysmoloji müşahidələrə başlanılıb. Azərbaycanda hər il beynəlxalq seysmoloji konfransın keçirilməsi də bu hadisəyə bağlıdır. Bu onu göstərir ki, Azərbaycanda seysmologiya sahəsində tədqiqatlar nisbətən yaxın zamanlardan aparılmağa başlansa da, bu keçən müddət ərzində çox işlər görülüb. Bunun hesabına biz hazırda ölkə ərazisinin seysmikliyi üzrə yetərincə qabaqcıl monitorinq yiyəsiyik. Ancaq bu barədə az sonra.
Zəlzələ. Əgər ölkə ərazisində bir-birinin ardınca bir neçə dəfə yertitrəməsi baş veribsə, onda heç nədən səs-küy qaldıranlar üçün bu, çaxnaşma yaratmaqdan ötrü əsl səbəbdir. Birdən Massaçuset Texnoloji Universitetinin mütəxəssislərinin proqnozları çin çıxar? Onlar bu ilin iyun ayında bildirmişdilər ki, Bakının tezliklə güclü zəlzələdən zərər görməsi mümkündür. Həmin proq-nozlara görə, Bakıda zəlzələ 1902-ci ildə Şamaxını yerlə-yeksan etmiş güclü zəlzələnin təkrarı kimi də ola bilər. İndi hipotetik zərbə nöqtəsi Bakını əhatə edir: mütəxəssislər deyir ki, əgər kataklizm müşahidə olunarsa, bu, paytaxtın və neft hasilatı bölgələrinin yerləşdiyi Xəzər sahillərində baş verəcək.
Ancaq bəlli oldu ki, bu, yalnız sadəcə "stəkanda fırtına" effektidir, çünki konfransda iştirak edən Massaçuset Texnoloji Universitetinin professoru Robert Reilinqer yekunda təşkil edilmiş brifinqdə jurnalistlərə bildirib ki, sözügedən elmi icma heç zaman Bakıda zəlzələ ehtimalı barədə proqnoz verməyib. "Biz Azərbaycan Geologiya İnstitutu ilə birlikdə Bakıdan 100 km cənub radiusunda zəlzələ mümkünlüyü barədə birgə hesabat hazırlamışıq. Biz heç zaman zəlzələ təhlükəsi barədə danışmamışıq və onun barəsində proqnoz verməmişik", - deyə Reilinqer vurğulayıb.
Missuri Universitetinin professoru Erik Sambo isə Azərbaycanda tikilmiş boru kəmərlərinin yaxınlığında seysmik təhlükənin olmadığını bildirib. Burada mümkün zəlzələlərin maqnitudası 3 balla ölçülür, çünki burada neft və qaz hasilatı üzrə ən yüksək texnologiya tətbiq edilir.
Azərbaycanda son zamanlar zəlzələlərin yetərincə tez-tez baş verən hadisəyə çevrildiyini necə izah etmək olar? Bəlkə, bu, Yerin daha güclü təkanlarının ilkin siqnallarıdır? Respublika Seysmoloji Mərkəzinin (RSM) başçısı Qurban Yetirmişli bununla bağlı bildirib ki, çaxnaşmaya düşməyə və ya fantaziyalara qapılmağa ehtiyac yoxdur. Əlbəttə, Azərbaycan seysmik zonada yerləşir. Ona görə də ölkə ərazisində, demək olar ki, hər gün müxtəlif maqnitudalı zəlzələlər baş verir. Bunlardan son dörd zəlzələ də Yerin təkində yığılmış enerji nəticəsində baş verib.
Bu təkanların maqnituası zəif olub və demək olar ki, hiss edilməyib. Amma ölkənin bir sıra regionlarında seysmik gərginliyin toplanması qeydə alınır. "Hazırda Azərbaycanda seysmilik fon səviyyəsində müşahidə edilir", - deyə seysmik xidmətin rəhbəri bildirib. Onun sözlərinə görə, mümkün zəlzələlər haqqında ayına və ya gününə kimi dəqiq proqnoz vermək mümkün deyil, ancaq mütəxəssis-seysmoloqlar tərəfindən aparılan tədqiqatlar göstərir ki, Azərbaycanda doğrudan da bir neçə regionda seysmik gərginliyin fəallaşması müşahidə edilir. İranda bu yaxınlarda olmuş zəlzələnin əks-sədası afterşoklar şəklində hələ dörd-beş ay davam edəcək. Və uyğun olaraq onlar həm də Azərbaycanda zəif titrəmələr şəklində hiss ediləcək.
"Hətta Cənubi Abşeron zonasında gərginlik yığılması müşahidə edilsə belə, hazırda Bakı ərazisində zəlzələ olacağını ehtimal etməyə əsas yoxdur. Azərbaycanın ən fəal seysmoloji zonası Şamaxı-İsmayıllı bölgəsidir. Şamaxı-İsmayıllı zonasındakı yeraltı təkanlar ətrafdakı zəlzələ ocaqlarını da oyada bilər. Bu zona gərgin olaraq qalmaqdadır. Oktyabrın 7-də baş vermiş zəlzələ zəif olmayıb. Sadəcə 40 km dərinlikdə baş verdiyindən, əksər rayonlarda hiss edilməyib. Müqayisə üçün deyim ki, Zaqatalada baş vermiş zəlzələnin maqnitudası, təxminən, eyni - 5,6-5,7 bal idi, ancaq dərinliyin 8-10 kilometr olması dağıntılara səbəb oldu", - deyə Yetirmişli bildirib. Şamaxı və Mingəçevirdə baş vermiş zəlzələ təbii prosesdir, çünki zonada gərginlik və fəallıq saxlanmaqdadır. Yetirmişli sanır ki, Azərbaycanda baş vermiş seysmik proseslərin fonunda yeni seysmik rayonlaşdırma xəritələrinin yaradılması məsələsi gündəmə gəlir.
"Ancaq burada da çətinliklər var. Bu xəritələrin hazırlanmaı üçün dərin çatları yenidən öyrənmək lazımdır. Xidmətin qarşısında bu tapşırıq artıq qoyulub, özü də xəritələr bir neçə qurumun iştirakı ilə hazırlanmalıdır", - deyə mərkəzin rəhbəri bildirib. Onun sözlərinə görə, Bakının seysmik nöqtələri daha mürəkkəb quruluşa malikdir.
Yeraltı təkanların sayına gəldikdə isə, gerçəkdən 2012-ci ilin birinci yarısında onların sayı keçən illə müqayisədə çox olub. Keçən il Azərbaycanda 10 mindən çox yeraltı təkan olduğunu xatırladan seysmoloq vurğulayıb ki, seysmik stansiyaların sayının artması ilə zəlzələlərin qeydə alınması prosesi sadələşib.
Bununla yanaşı, hələ ki Azərbaycan ərazisində seysmik durumun tədqiqi üçün stansiya sayı yetərli deyil. Hazırda ölkədə 31 seysmik stansiya fəaliyyət göstərir. Gələn il quruda daha dörd stansiyanın quraşdırılması gözlənilir. Xəzər dənizində üç dərinlik stansiyasının quraşdırılmasından sonra onların sayı 38-ə çatacaq ki, RSM rəhbərinin fikrincə, bu, kiçik rəqəmdir. Onun sözlərinə görə, yalnız Amerikanın Kaliforniya ştatında 2 mindən artıq stansiya fəaliyyət göstərir. "Azərbaycan seysmik təhlükəli zonadır, burada istənilən zaman zəlzələ ola bilər. Bu səbəbdən burada mütəmadi olaraq ciddi tədqiqatlar aparmaq gərəkdir", - deyə Q.Yetirmişli vurğulayır.
Yeri gəlmişkən, yetərincə maraqlıdır ki, Azərbaycanda zəlzələ proqnozlaşdıran dörd stansiya oktyabrın 7-də İsmayıllıda baş vermiş 5,3 ballıq zəlzələni 20 saat qabaq qeydə almışdı. Bu barədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Kibernetika İnstitutunun direktoru Telman Əliyev brifinqdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu məlumatlar açıqlanmayıb, çünki zəlzələnin dəqiq yerini əvvəlcədən müəyyən etmək mümkün deyildi. Ancaq təcrübələr göstərdi ki, bu stansiyalar gerçəkdən yeraltı təkanları 15-20 saat qabaq qeydə alır. Stansiyalar Şamaxı və Mingəçevirdə baş vermiş zəlzələlərdən sonra afterşokları da qeydə alıb. T.Əliyev həmçinin qeyd edib ki, hazırda zəlzələ koordinatının əvvəlcədən təyin edilməsi ilə bağlı işlər görülür: "Yaxın zamanlarda biz gözlənən zəlzələnin dəqiq yerini əvvəlcədən göstərə biləcəyik. Sonra bu barədə məlumat bütün əhaliyə deyil, ölkə rəhbərliyi tərəfindən tövsiyə edilən konkret orqanlara veriləcək. Yaxın 2-3 ayda zəlzələnin koordinatını və maqnitudasını əvvəlcədən müəyyən edə biləcəyik".
Seysmik stansiyaların sayının azlığına baxmayaraq, bu gün Azərbaycanın seysmik xidmətləri MDB üzrə ən çağdaş telemetrik seysmik stansiyalarla təchiz edilib və kompleks nəticələrə görə birliyin bütün ölkələrini arxada qoyur. Mərkəz dünyanın 20-dən artıq seysmik xidməti ilə əməkdaşlıq edir, dörd beynəlxalq seysmoloji təşkilatın üzvüdür. Seysmoloji tədqiqatlar 31 seysmotelemetrik stansiya tərəfindən ABŞ-ın "Kinemetrics" peyk rabitə sistemi vasitəsilə aparılır.
GPS bazasında kosmik geodoziya stansiyaları şəbəkəsi inkişaf edir, onların sayı 2012-ci ildə 14-ə çatır. AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin seysmoloji araşdırmaları ilə yanaşı, seysmogen zonaların gərginlik-deformasiya durumunun qiymətləndirilməsi və tədqiq edilən sahələrdə seysmo-anomal effektlərin aşkar edilməsi üzrə geofizika və geokimya işlərinin böyük kompleksi də gerçəkləşdirilir. Seysmik proqnozlaşdırma tədqiqatları ölkənin əsas seysmogen bölgələrində yerləşən 9 maqnitvariasiya, 2 qravivariometrik və 6 seysmogeokimyəvi stansiyanın bazasında gerçəkləşdirilir.
Buna görə də Azərbaycan seysmoloqlarının proqnozlarına etibar etmək olar, onlar isə yaxın zamanlarda narahatlıq üçün ciddi əsas görmür. Necə deyərlər, durum nəzarət altındadır.

ISMAYILLI, SAMAXI, MINGACEVIR…
It is strange, but true. During the fifth international conference on the stability of buildings in seismically active zones of Azerbaijan there were simultaneously four earthquakes in a number of regions of the country: on 8 October - in Ismayilli, force 5; on 9 October - in Samaxi, force 3 and on 10 October - in Mingacevir, force 3.4. An earthquake was also recorded in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
This reminds one that 110 years ago - in 1902 - there was also an earthquake in Samaxi. It was of such destructive force that the town was virtually wiped from the face of the earth. Later, on the initiative of the Nobel bothers, the first seismological stations were set up in Baku and Samaxi, and so seismological observations began to be taken in Azerbaijan. An international seismological conference is now held each year in Azerbaijan to mark this event. This shows that research in the field of earthquakes in our country has started to be carried out comparatively recently, but during that time an immense amount of work has been done, thanks to which today we have a fairly advanced system of monitoring the country's seismic activity. But more about this later.
What do we know about earthquakes? If there were a number of earth tremors one after another in the country, for many people who like to make a fuss over nothing this would be a real reason to panic. So will the predictions of experts at Massachusetts Technological University made in June of this year that Baku might soon suffer as a result of a strong earthquake suddenly come true? According to these predictions, an earthquake in Baku could be a repeat of the 1902 earthquake when Samaxi was completely destroyed. Now Baku could be faced with a hypothetical strike: experts say that if there is a catastrophe it will affect the Caspian seaboard where the capital and the oil-extracting region are situated.
However, it turned out that this was merely a storm in a teacup inasmuch as Professor Robert Reilinger of Massachusetts Technological University, who took part in the seismological conference, told journalists at a briefing afterwards that the aforementioned academic community had never made any forecasts about the possibility of an earthquake in Baku. "We conducted research together with the Azerbaijani Institute of Geology and prepared a joint report on the possibility of an earthquake in a radius of 100 kilometres south of Baku. We never spoke about the threat of an earthquake and never made any predictions," Reilinger stressed.
And Professor Eric Sambo of Missouri University pointed to the lack of any seismic danger near the pipelines built in Azerbaijan. The magnitude of possible earthquakes here is measured at force 3, since the latest technology for oil and gas extraction has been introduced here.
But how should one interpret the fact that earthquakes have become a fairly frequent phenomenon in Azerbaijan of late? Could they be the harbingers of stronger earth tremors? The head of the Republican Seismological Centre (RSC), Qurban Yetirmisli, said there was no cause for panic or to give voice to fantasies. Yes, Azerbaijan lies in a seismic zone, and therefore earthquakes of various magnitudes occur almost daily. The last four occurred as a result of energy that had built up in the bowels of the earth.
These tremors were of a weak magnitude and were therefore virtually imperceptible, although in some regions of the country there was an accumulation of seismic tension. "At the present moment seismic activity in Azerbaijan is at an environmental level," the head of the seismic service said. According to him, it is difficult to predict with any accuracy a day or a month before a possible earthquake, but the results of research carried out by seismic experts show that there has been seismic activity in several regions of Azerbaijan. Aftershocks from the recent earthquake in Iran will continue for four-five months and, accordingly, they may also be felt in Azerbaijan in the form of weak vibrations. "Today we have no grounds for believing there will be earthquakes in Baku, even taking into account the fact that there has been a build-up of tension in the South Abseron region. The most active of the seismological zones is Samaxi-Ismayilli. Underground tremors in the Samaxi-Ismayilli zone are capable of arousing surrounding pockets of earthquakes. This zone continues to remain tense. The earthquake that took place on 7 October was not a weak one. Because it occurred at a depth of 40km there was no destruction, but it was felt in most districts. As a comparison, I can say that the earthquake in Zaqatala was of roughly the same magnitude - 5.6 - 5.7 - but because of its depth of 8-10 km there was some damage," Yetirmisli said. The earthquakes in Samaxi and Mingacevir are natural processes because the tension and activity in this zone are being preserved. In the light of the seismic processes occurring in Azerbaijan the question of creating new maps of seismic distribution has grown more acute, Yetirmisli believes.
"However, there are a number of problems here. In order to prepare these maps we must again study the deep faults. The service is already facing this task and a number of structures have to be involved in preparing the maps," the head of the centre pointed out. He said that from a seismic point of view, Baku has a more complex geological aspect.
As far as the number of subterranean tremors is concerned, indeed, there were more in the first half of 2012 compared with last year. Recalling that over 10,000 subterranean tremors were recorded in Azerbaijan last year, he stressed that in view of the increase in the number of seismic stations the process of registering earthquakes has been simplified.
At the same time, there are currently not enough stations in Azerbaijan to study the seismic situation throughout the country. At the present moment there are 31 seismic stations in operation. Next year another four are due to be built on the mainland. And when three deep stations are built in the Caspian their number will increase to 38, which is a very small figure, the head of the RCS claims. According to him, there are over 2,000 seismic stations operating in the American state of California alone. "Azerbaijan is a seismically dangerous region where an earthquake could occur at any moment. For that reason serious surveys must be carried out on a regular basis," Yetirmisli added.
Incidentally, it is of interest to note that the four stations predicting earthquakes in Azerbaijan registered the force 5.3 earthquake of 7 October in Ismayilli over 20 hours, Telman Aliyev, director of the Institute of Cybernetics of the Azerbaijani Academy of Sciences, said at a briefing. He said that the information was not distributed because it had not been possible to determine the exact spot of the earthquake in advance. However, experiments showed that these stations actually register subterranean tremors over 15-20 hours. The stations also registered aftershocks in Samaxi and Mingacevir. Aliyev also noted that work is currently in progress regarding a preliminary determination of the coordinates of earthquakes: "We will soon be able to pinpoint in advance the site of an expected earthquake. Then information about this will be provided to the whole population, and specifically to the bodies recommended by the country's leadership. In the next 2-3 months we shall be able to learn in advance the coordinates and magnitude of an earthquake."
Despite the shortage of seismic station, the Azerbaijani Seismological Service is now equipped with the most up-to-date telemetric seismic stations in the CIS and in terms of results is ahead of all the countries in the community. The centre is working closely with the seismological services of over 20 countries and is a member of four international seismological organizations. Seismic research is being carried out at 31 stations with the Kinemetrics (USA) satellite communications system. The network of cosmic geodesy stations based on GPS is being developed and will number 14 this year. Together with seismological research at the RSSC of the ANAS a large amount of geophysical and geochemical research is being carried out to assess the degree of tension and strain of seismogenic areas and the seismo-anomalous effects in the surveyed fields. Seismic prediction research is being carried out at nine stationary recording magnometric, two gravimetric and six seismo-geochemical stations located in the country's main seismogenic regions.
So one may trust the predictions of Azerbaijan's seismologists, and they see no cause for serious concern in the near future. The situation, as they say, is under control.