ÖZ VAXTINDA VƏ KEYFİYYƏTLİ
Azərbaycanın yeganə çoxprofilli şirkəti olan "Azerkorpu" ASC yalnız bizim ölkədə deyil, həm də dünyada iri tikiniti layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üzrə şəksiz liderlər arasında aparıcı yer tutmaqda davam edir. Bu uğur onunla izah edirilir ki, çoxillik təcrübəsini tətbiq edərək, şirkət həmişə öz sifarişçiləri üçün yüksək keyfiyyətli işə zəmanət verir, bunun üçün dünyanın ən yaxşı tikinti texnikasından, tikinti sahəsində son nailiyyətlərdən, ən başlıcası isə istənilən tapşırığın öhdəsindən gəlməyə qadir ixtisaslı işçi heyətindən istifadə edir.
Bu gün "Azerkorpu" dövlət idarələrinin sifarişləri əsasında bir neçə iri layihəni uğurla gerçəkləşdirməkdə davam edir. Amma hər şeydən öncə, MDB məkanında analoqu olmayan iri layihəni - Bakı şəhərində Heydər Əliyev prospekti - hava limanı yolunun üzərində, metronun "Koroğlu" stansiyasının yaxınlığında yerləşən nəqliyyat qovşağının tikintisini yada salmaq istərdik. Estakada-yol hissəsinin ümumi uzunluğu 3142 m olan qovşaq bu gün yeddi  istiqamətdə -  "8-ci KM" qəsəbəsi, Qara Qarayev prospekti, Bakıxanov qəsəbəsi, Ziya Bünyadov prospekti, Heydər Əliyev prospekti, metronun "Koroğlu" stansiyası istiqamətində nəqliyyat hərəkətini təmin edir.
Sifarişçisi  Nəqliyyat Nazirliyi olan qovşağın layihəsi 3 tikinti kompleksindən ibarət olub. Ən mürəkkəblər arasında parabolik metallik tağlardan asılmış yolötürücüsünün, həmçinin ümumi uzunluğu 1194 metr olan 4 yolötürücüsünün və onlara giriş yollarının tikintisi yer alıb.
Bu qovşağın mürəkkəbliyi və unikallığını qeyd edərkən vurğulamaq lazımdır ki, ölkədə ilk dəfə olaraq məhz "Azerkorpu" şirkəti tərəfindən dor ipləri konstruksiyasından istifadə etməklə yolötürücüsünün tikintisi gerçəkləşdirilib. Asma keçidin uzunluğu 360 m, sütunun hündürlüyü isə 98 m olub. Hazırda bu yol hava limanından "8-ci KM", Əhmədli və Günəşli yaşayış massivlərinə, həmçinin Zığ dairəsindən hava limanına gedən magistral avtomobil yoluna yönələn nəqliyyat vasitələrinin birbaşa hərəkətini təmin edir.
Bildirmək gərəkdir ki, dor körpülərinin əsas üstünlüklərindən biri yol zolağının nisbətən hərəkətsiz olmasıdır ki, bu onları həm də dəmir yolu körpüsü kimi istifadə etməyə imkan yaradır. Bir faktı qeyd etmək xoşdur ki, Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən Moskvada yerləşən Körpülərin və Başqa Mühəndislik Qurğularının Sınağı İnstitutunun (İMİDİS) Azərbaycana dəvət edilmiş mütəxəssisləri konstruksiyanın yüksək keyfiyyətini və etibarlı olduğunu ortaya çıxarıblar. Qovşağın təntənəli açılış mərasimində ölkə prezidenti İlham Əliyev də iştirak edib.
"Azerkorpu" şirkətinin fəaliyyətinə regional əhəmiyyətli tikililərdə də tələb var. Belə ki, Ələt-Astara  avtomobil yolunun 55-ci kilometrində Kür çayı üzərində körpünün tikintisi artıq başa çatmaqdadır. Bu dəfə isə layihənin sifarişçisi kimi, Nəqliyyat Nazirliyinin "Azəryolservis" ASC çıxış edir. Bu avtomobil yolu körpüsü ölkənin cənub-qərb istiqamətində, Salyan şəhərində 4 zolaqlı yolun Kür çayı ilə kəsişdiyi yerdə tikilir. Körpünün tam uzunluğu 363 m, ümumi eni 29,74 m təşkil edir. Tikintisinə 2011-ci ilin fevralında başlanıb və 2013-cü ildə başa çatdırılacaq.
Həm də hazırda Saloğlu - Poylu dəmir yolu sahəsinin 73-cü kilometrliyində Kür çayı üzərində  uzunluğu 208,44 metr və eni 6,4 metr olan dəmir yolu-körpü keçidinin tikintisi tam sürətlə gedir.
Şəksiz ki, "Azerkorpu" ASC-yə tapşırılmış daha bir iri layihə - Bakı Metropoliteninin V növbəsi sayılan, uzunluğu 2 kilometr və diametri 6 metr olan "Avtovağzal" - "Memar Əcəmi" tunelinin tikintisi də uğurla gerçəkləşdiriləcək.
Qeyd edək ki, qarşısına qoyulmuş tapşırıqların yerinə yetirilməsi üçün "Azerkorpu" fəal şəkildə yeni texnologiyaları tətbiq edir, ISO 9001:2000, ISO 9001:2008 standartlarının tələblərinə uyğun olaraq keyfiyyətin idarəedilməsi sisteminin, ISO 14001:2004 standartlarının tələblərinə uyğun olaraq ekoloji idarəetmə sisteminin, OHSAS 18001:2007-yə uyğun olaraq əmək təhlükəsizliyinin və sağlamlığın qorunmasının nəzarətini və təhlilini gerçəkləşdirir, daima işini təkmilləşdirir.
"Azerkorpu" ASC-dən danışanda onun əvəzsiz subpodratçısının - özəl "Texnomost" şirkətinin də xidmətlərini unutmaq olmaz, şirkət bu illər ərzində sifarişçilərin yanında etibar və nüfuz qazanıb, ən yüksək çağdaş səviyyədə effektiv layihə həllərinin gerçəkləşdirilməsi üçün güclü proqram bazasına yiyələnib. Şirkət İsveçrənin tanınmış "SGS" firmasının yanında ISO 9001:2008 standartının tələblərinə uyğunluq üzrə sertifikatlaşmadan keçib.
Hazırda "Azerkorpu" ASC və  "Texnomost" tərəfindən "Meliorasiya və su təsərrüfatı" SC-nin sifarişi üzrə birgə gerçəkləşdirilən daha aktual layihələrdən biri Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin, bütün Abşeron yarımadasının su ilə təchizində strateji vacib olan "Taxtakörpü" Su Qovşağının tikintisidir ki, layihənin dəyəri bir neçə yüz milyon manatla ölçülür. Əsas  məqsədindən, yəni su təchizatının yaxşılaşdırılmasından əlavə, su qovşağının tərkibində su-elektrik stansiyasının (SES) tikintisi də yaxın rayonların əlavə energetika imkanlarını artıracaq. Su qovşağının su anbarı yeni Vəlvələçay - "Taxtakörpü" kanalının 30-cu kilometrliyində, iki rayonun - Şabran və Siyəzən rayonlarının ərazisində, Böyük Qafqaz silsiləsinin cənub-şərq ucunun sonunda yerləşir. Hündürlük işarələri 50 metrdən 250 metrə kimi dəyişir. Su qovşağı xətti Şabran-Siyəzən avtomobil yolundan beş kilometr qərbdə yerləşir.
Yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının tikintisi
Strateji dövlət əhəmiyyətli məsələlərin həllində də "Azerkorpu" şirkətinin rolu önəmlidir.
Azərbaycan hökuməti Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanının yeni yerə - Ələt qəsəbəsinin yanına köçürülməsi barədə qərar qəbul edib.
Yeni liman çağdaş avadanlıqla təchiz ediləcək, həmçinin beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə tikilib və planlaşdırılıb. O, Azərbaycan Respublikası və qonşu ölkələr üçün önəmli qovşaq rolunu oynayacaq. Yeni liman üçün təklif edilən ərazi Bakını İran sərhədi ilə əlaqələndirən baş magistralın, həmçinin, Bakını qərblə və Gürcüstanla bağ-layan əsas dəmir yolu xəttinin yanında yerləşir. Layihədə buraya hakim kəsilən küləkləri nəzərə alan, həmçinin, Gil adasının rahatlığına zərər vurmayan ən optimal naviqasiya marşrutu kimi dənizdən cənub-şərq istiqamətində giriş kanalı çəkilməsi variantına üstünlük verilib.
Limanın baş planının əsas komponentləri sırasına dörd yük körpüsü, çoxfunksiyalı, kiçik gəmilər üçün körpülər, "Ro-Ro" körpü, ikikörpülü bərə-terminalı, həmçinin limanın 300 x 650 m ölçüsündə hovuz daxildir. Limanlara ya dəmir yolu kranları, ya da səyyar liman kranları ilə xidmət göstəriləcək. Liman ərazisində müxtəlif qurğuların, həmçinin memarlıq nümunəsi olacaq və Azərbaycan Respublikasının əsas dəniz qovşağı kimi statusunu təcəssüm etdirəcək binaların tikintisi aparılmalıdır.
Hazırda "Azerkorpu" şirkəti tərəfindən liman-kompleksinə  giriş avtomobil yolunun tikintisi gerçəkləşdirilir. Bu avtomobil yolu nəqliyyat qovşağından və avtomobil yollarından ibarətdir. Nəqliyyat qovşağında uzunluğu 56,6 m olan tunel layihələndirilib. Giriş yolunun uzunluğu 2,0 km.-dir.
Həmçinin, liman kompleksində dəmir yolu girişi üçün dəmir yolu stansiyasının torpaq zolağının (3,0 km) tikintisi də aparılır.
Bununla yanaşı, liman kompleksinin I mərhələsinin tikintisi üzrə hazırlıq işləri davam edir.
Beynəlxalq bazar
Səciyyəvidir ki, bu cür böyük iş həcmləri ən yüksək keyfiyyət səviyyəsində  və planla ciddi müəyyənləşmiş müddətə yerinə yetirilib. Məhz bu amillər "Azerkorpu" və "Texnomost"un beynəlxalq bazara çıxması üçün əvəzsiz rol oynayıblar. Bəllidir ki, bu gün "Azerkorpu" və  "Texnomost"un Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və Türkiyədə filialları var.
Hazırda hər iki şirkət Qazaxıstan Respublikasının Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyinin avtomobil yolları komitəsinin Cənubi Qazaxıstan  vilayət departamentinin sifarişi ilə Şimkənd şəhərinin  dairəvi avtmobil yolunun tikintisini uğurla gerçəkləşdirir. Uzunluğu 36,5 km,  4 yol keçidindən (290,134 m) və 3 körpüdən (165,5 m)  ibarət olan birinci kateqoriya beton yolun tikintisinə 2010-cu ildə başlanılıb. Həmçinin, Qazaxıstanda respublika əhəmiyyətli "Rusiya Federasiyasının sərhədi (Samara) - Şimkənd - Kızılorda" avtomobil yolu sahəsinin bərpası aparılır. Avtomobil asfalt-beton yolunun (28 km) tikintisinə 6 yolötürücüsünün  (401,73 m)  və 5 körpünün (725,59 m) tikintisi daxildir.
"Texnomost" şirkətinin intellektual potensialı Tatarıstan Respublikasında (RF) layiqincə qiymətləndirilib. Kazan şəhər rəhbərliyi "Texnomost" şirkətini Tatarıstan paytaxtında 2013-cü ildə XXVII Ümumdünya Yay Universiadasının keçirilməsi üçün lazım olan  küçə-yol şəbəkəsi obyektlərinin layihələşdirilməsi üçün dəvət edib. Azərbaycan şirkəti tərəfindən artıq səkkiz layihə hazırlanıb. Onların ikisinin, məhz Esperanto və Tixomirov küçələrinin kəsişməsində yerləşən nəqliyyat qovşağının tikintisi, həmçinin, Lenin bəndi sahəsinin  və Kazanka  çayı üzərindəki körpünün təmiri məhz "Azerkorpu" şirkətinə tapşırılıb.
Bu işlərin sifarişçilərə müddətində və ən yüksək səviyyədə təhvil veriləcəyinə şübhə yoxdur. Buna görə də cürətlə ümid etmək olar ki,  "Azerkorpu" və "Texnomost" həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə yeni biznes zirvələrini fəth etməkdə davam edəcəkdir.

HIGH QUALITY AND TIMELY
As the only multisectoral company in Azerbaijan, JSC Azerkorpu continues to deservedly take the leading position among the undisputed leaders in the implementation of major construction projects not only in our country but also abroad. This success is due to the fact that by applying the experience of many years, the company always provides its customers with high quality work using the best international construction equipment, the latest achievements in the construction sphere and most importantly, qualified personnel able to cope with any task.
Today Azerkorpu continues to successfully implement several major projects on the basis of orders from state institutions. But first of all, we would like to mention the largest project that has no analogues in the CIS: the construction of a complex road junction located near the Koroglu metro station on the Heydar Aliyev Avenue - Airport highway in Baku. Today this junction with a total length of 3,142 metres provides traffic in seven directions - the 8 km village, Qara Qarayev Avenue, the village of Bakixanov, Ziya Bunyadov Avenue, Heydar Aliyev Avenue and the Koroglu underground station. The project of the junction, which was ordered by the Ministry of Transport of Azerbaijan, consisted of three building complexes. The most difficult one was the construction of an overpass suspended from metal parabolic arches and four overpasses and access roads to them with total length of 1,194 metres. Noting the complexity and uniqueness of the outcome, it should be noted that it was the Azerkorpu company that built an overpass with a cabling structure for the first time in the country. The length of the suspension span was 360 metres and the height of the pylon was 98 metres. Today this road provides the direct movement of vehicles travelling from the airport towards the residential areas 8 km, Ahmadli, Gunasli and from the Zig roundabout to the main road leading to the airport. We must say that one of the advantages of cable-stayed bridges is the relative immobility of the roadway, which makes it possible to use them as railway bridges as well. It is pleasing to note that experts of the Moscow Institute IMIDIS invited by the Ministry of Transport of Azerbaijan to test all the overpasses revealed the high quality and reliability of the structures. The opening ceremony of the junction was attended by President Ilham Aliyev.
The activities of Azerkorpu are in demand in the construction of regional significance. For example, next in line is the completion of the construction of a bridge over the River Kura at the 55th kilometre of the Alat-Astara road. This time, the project was ordered by JSC Azeryolservis of the Transport Ministry of Azerbaijan. This bridge is being built in the south-west of the country - in the place where a four-lane highway crosses the Kura River in the city of Salyan. The total length of the bridge is 363 metres and total width - 29.74 metres. The construction, which began in February 2011, will be completed in 2013.
Also, the construction of a railway bridge with a length of 208.44 metres and a width of 6.4 metres is currently underway at the 73rd kilometre of the Saloglu-Poylu span across the River Kura.
Undoubtedly, another major project handed over to Azerkorpu - the construction of Line V of the Baku metro - the Coach Station-Memar Acami tunnel with a length of 2,000 metres and a diameter of 6 metres, will be successfully implemented.
We should emphasize that in order to implement its tasks, Azerkorpu is actively introducing new technologies, monitoring and analyzing the quality of the management system for compliance with the standards ISO 9001:2000, ISO 9001:2008, the environmental management system for compliance with ISO 14001:2004 and health and safety for compliance with OHSAS 18001:2007, continuously improving its performance.
Speaking of JSC Azerkorpu, one cannot forget about the services of its permanent subcontractor - the private company Technomost, which has gained recognition and prestige from customers over the years of its existence and has a powerful software base for effective design solutions at the highest level. The company has been certified by the famous Swiss company SGS for compliance with ISO 9001:2008.
Currently, one of the most important projects, which is being jointly implemented by Azerkorpu and Technomost at the request of JSC Irrigation and Water Management, is the construction of the Taxtakorpu hydroelectric complex worth several hundred million manats, which is of strategic importance for water supplies to Baku, Sumqayit and the whole of the Abseron peninsula. In addition to its main task - improving water supplies, the construction of the hydroelectric complex will further enhance the energy capability of surrounding areas. The water reservoir of the hydroelectric complex is located at the 30th kilometre of the new Valvalicay-Taxtakorpu channel, in the two districts - Sabran and Siyazan, at the tip of the south-eastern ridge of the Greater Caucasus Mountains. Elevations range from 50 to 250 metres. The site of the hydroelectric complex is located five kilometres west of the Sabran-Siyazan highway.
The construction of the new Baku International Maritime Port
The role of Azerkorpu in solving tasks of state and strategic nature is also important.
The Azerbaijani government has decided to move the Baku International Maritime Commercial Port to a new place - near the village of Alat.
The new port will be provided with modern equipment and designed and constructed according to international standards. It will be a significant new hub for the Azerbaijan Republic and neighbouring countries. The area proposed for the construction of the new port is near the main highway linking Baku to the Iranian border and the main railway linking Baku to Georgia and the West. As the most optimal navigation route that can be used despite prevailing winds and without damaging the Gil Island, an option for the construction of an access channel from the sea in the south-eastern direction was selected. The main components of the port's master plan include four cargo berths, multipurpose berths, a berth for small vessels, a Ro-Ro bridge, a double-bridge ferry terminal and a port basin of 300 x 650 metres. The berths will be serviced with rail or mobile harbour cranes. At the port, it is necessary to build various structures and a complex of buildings, which are an example of architecture that embodies the status of the Azerbaijan Republic as the main maritime hub.
At present, Azerkorpu is building an access road to the port complex. The highway consists of a transport interchange and roads. The interchange includes a 56.6-metre tunnel while the access road will be 2 kilometres long.
The roadbed of the train station (3 km) to allow railway access to the port complex is also under construction.
In addition, preparations are under way for the construction of Phase 1 of the port complex.
International market
Characteristically, such a large amount of work has been carried out at the highest level of quality and within a strict timeframe. These factors played an invaluable role in promoting Azerkorpu and Technomost on the international market. It is known that Azerkorpu and Technomost have branches in Russia, Kazakhstan, Ukraine and Turkey.
At the request of the public institution "South Kazakhstan Regional Department of the Roads Committee of the Ministry of Transport and Communications of the Republic of Kazakhstan", the two companies are currently successfully building a road "around the city of Shymkent".
The construction of the concrete road of the first category with a length 36.5 km, including four overpasses (290.134 m) and three bridges (165.5 m), was launched in 2010. Also in Kazakhstan, the reconstruction of a section of the road of national importance "Border of the Russian Federation (to Samara) - Shymkent - Kyzylorda" is under way. The construction of the asphalt concrete road (28 km) includes six overpasses (401.73 m) and five bridges (725.59 m).
The intellectual potential of Technomost was appreciated in the Republic of Tatarstan (Russian Federation). The Kazan city leadership invited Technomost to design the road network of Tatarstan's capital for the 27th World Summer Universiade 2013. The Azerbaijani company has already prepared eight projects. The construction of two of them, namely, an interchange at the intersection of Esperanto and Tikhomirov streets and the reconstruction of a section of the Lenin dam and a bridge across the River Kazanka, have been handed over directly to Azerkorpu.
There is no doubt that this work will be delivered to customers on time and at the highest level. Therefore, we can safely expect that Azerkorpu and Technomost will continue to conquer new heights in business both locally and internationally.