"GÜRCÜ ARZUSU" GERÇƏKLƏŞDİ
Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkisi dünyanın diqqətini özünə cəlb etdiyindən,  KİV-də geniş şərh olunur. Seçkidə 150 deputat seçilib: 77 deputat partiya siyahısı, 73-ü isə təkmandatlı dairələrdən. MSK-nın məlumatına görə, seçkidə 54,85% səs qazanmış "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" bloku qələbə qazanıb. Hakim "Vahid milli hərəkat" isə 40,43% səs qazanıb. Digər iştirakçılardan heç biri parlamentə düşmək üçün tələb olunan 5%-lik baryeri aşa bilməyib.
Beləliklə, təkmandatlı dairələrdəki səsvermənin nəticəsini nəzərə alsaq, Gürcüstan parlamentində yeni qüvvələr nisbəti belədir: "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" bloku 83 yer, Mixail Saakaşvilinin "Vahid milli hərəkat"ı isə 67 yer.
Ümumilikdə Gürcüstanın yeni parlamentində 7 siyasi partiya təmsil olunacaq. Onların arasında ən böyüyü hələ də "Vahid mili hərəkat"dır. "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" koalisiyasına 5 partiya daxildir və onlar müstəqil şəkildə öz fraksiyalarını yarada bilər. Söhbət "Gürcü arzusu - demokratik Gürcüstan", Respublika Partiyası, Mühafizəkar Partiya, "Bizim Gürcüstan - azad demokratlar", "Sənaye Gürcüstanı xilas edəcək" partiyası və "Milli forum"dan gedir. "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" koalisiyasının siyahısı ilə parlamentə Yaşıllar Partiyasının sədri Georgi Qaçeçiladze ilə Xalq Partiyasının lideri Koba Davitaşvili də düşüblər.
Beynəlxalq (1500 nəfərdən artıq) və yerli müşahidəçilər ümumilikdə seçkinin azad və demokratik keçdiyini bəyan edib. Prezident Mixail Saakaşvili və onun hökumətinin üzvləri partiyalarının seçkidə məğlub olduğunu etiraf edib və müxalifətə keçdiklərini açıqlayıblar.
Qalib "Gürcü arzusu" koalisiyasının lideri, milyarder Bidzina İvanişvili isə yeni hökumətdə Mixail Saakaşvilinin komandasındakı şəxslərə yer olmayacağını bəyan edib. O, Forbes jurnalına eksklüziv müsahibəsində bildirib ki, siyasətdə uzun müddət qalmaq niyyətində deyil: "Ən azı 1, ən çoxu 2 il. Aralıq müddət kimi 1,5 il ən optimal variant sayıla bilər. Düşünürəm ki, lazımi işlərin hamısını yerinə yetirə bilmək üçün bu, maksimal müddətdir". İvanişvilinin sözlərinə görə, o, bu müddətdə Konstitusiyanı sahmana salmaq, Gürcüstanın inkişaf istiqamətləri və real strategiyasını müəyyənləşdirən qanunları dəyişdirmək, məhkəmələrin və KİV-in azadlığını təmin etmək, polis, prokurorluq və digər strukturları siyasətin təsirindən azad etmək niyyətindədir.
Nəzərə alsaq ki, hələ bir il Gürcüstan prezidenti postu Saakaşvilidə olacaq, üstəlik Saakaşvilinin nəinki parlamentdə böyük fraksiyası, həm də güc strukturlarında, yerli administrasiyalarda saysız-hesabsız tərəfdarları qalmaqdadır, yeni komandanın bütün bu işləri görməsi asan olmayacaq. Bəlkə də İvanişvilinin seçkinin səhəri gün keçirdiyi mətbuat konfransında növbədənkənar prezident seçkisi haqda danışması və Saakaşviliyə siyasi böhrandan qaçmaq üçün istefaya getmək təklifini verməsi də bununla bağlı idi.
İvanişvilinin bu təklifinə cavab olaraq Gürcüstanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Bokeriya qarşı tərəfi konstitusiyaya hörmət etməyə çağırıb. O bildirib ki, "belə rəftar g?man ki, seçkidə qazanılmış qələbənin eyforiyası ilə bağlıdır".
Artıq köhnə parlamentin spikeri David Bakradze isə prezidentin hələ ki, yeni parlamentə "öz komandasını", məsələn, Vano Merabişvilinin hökumətini təqdim etmək hüququna malik olduğunu söyləyib. Parlamentdəki çoxluq əlbəttə ki, bu heyəti təsdiqləməyəcək, amma nəticədə "siyasi böhran baş qaldıracaq və 6 ay sonra növbədənkənar parlament seçkisini elan etmək mümkün olacaq".
"Konstitusiya buna imkan verir. Amma biz bunu etməyəcəyik. Çünki gürcü xalqının seçiminə hörmət edirik. Eyni zamanda opponentlərimizdən də elementar hörmət gözləyirik", - deyə Bakradze bildirib.
Bu açıqlamalardan sonra Bidzina İvanişvili dərhal ölkənin bütün siyasi qüvvələrilə konstitusion əməkdaşlıq yaratmaq niyyətində olduğunu söyləyib.
Bir qədər sonra İvanişvili və onun komanda üzvləri prezident iqamətgahında Mixail Saakaşvili ilə görüşərək məsləhətləşmələr aparıblar. Görüşdən sonra verdiyi açıqlamada İvanişvili deyib: "Bu görüşlə göstərdik ki, gürcü xalqı mədəni xalqdır və opponentlərinə dəyər verir. Hər kəsi əmin edirəm ki, Avropa və Avroatlantik strukturlara inteqrasiya kursunu davam etdirəcək, tezliklə NATO-ya üzv olmağa çalışacağıq".
Prezident Saakaşvili isə öz növbəsində görüşün tarixi prosesin başlanğıcının rəmzi olduğunu söyləyib: "Bizim bir çox məsələlərlə bağlı fundamental fikir ayrılıqlarımız qalır. Amma mən Konstitusiyanın qarantı olaraq hakimiyyətin normal şəkildə ötürülməsini təmin edəcəyəm".
"Vahid mili hərəkat"ın məğlubiyyəti nə qədər ağır və gözlənilməz olsa da, Mixail Saakaşvilinin komandasını tələsik şəkildə tarixin arxivinə göndərmək böyük səhv olardı. O, hakimiyyəti illərində çox şeyə nail olub: Acarıstan üzərində nəzarət bərpa edilib, vergi yığımı dəfələrlə artırılıb, dövlət idarəçilik apparatı müasirləşdirilib, aşağı səviyyədə korrupsiyanı aradan qaldırıb, kriminal aləmi zərərsizləşdirib. Amma əhalinin əksəriyyəti, xüsusilə orta və yaşlı nəsil, həmçinin təhsili aşağı səviyyədə olanlar  üçün vəziyyət o qədər də düzəlməyib, ən başlıcası isə onların heç bir perspektivi yoxdur. Gürcüstanda işsizliyin səviyyəsi rəsmən 15% göstərilsə də, ekspertlər əmək qabiliyyətli əhalinin üçdə birinin işsiz olduğunu bildirir. Pensiyaların həddi də son dərəcə aşağıdır. Kənd təsərrüfatı can üstədir, gənc kadrların yekəxanalığı, vəziyyəti ağır olan vətəndaşların dərdini başa düşmək istəməməsi, özündənrazılıq isə əhalini qıcıqlandırır.
Mixail Saakaşvili buraxılmış səhvlərdən nəticə çıxarmaqla prezidentlik səlahiyyətinin sonunadək qalan müddətdə komandasını yenidən qura bilər.  O, seçkidə qalib gəlmiş "Gürcü arzusu"nda qaçılmaz olan ziddyyətlərdən və koalsiyanın tərəfdarlarının bu ziddiyyətlərdən məyus olacağından istifadə edərək, 2013-cü ilin prezident seçkilərində öz namzədini keçirməyə cəhd göstərə bilər. Bu versiyanın inandırıcı olduğunu gürcülərin özünəməxsus siyasi ənənəsi də təsdiqləyir. Onlar emosional şəkildə mütləq səs çoxluğu ilə özlərinə prezident seçir (Qamsaxurdiya, Şevardnadze, Saakaşvili), onları xilaskar bütə çevirir, çox keçmədən isə vaxtilə böyük həvəslə göylərə qaldırdıqları prezidenti elə eyni həvəslə də kürsüdən aşağı atır.
Odur ki, Gürcüstanda hələ bir il ərzində siyasi qüvvələr nisbəti dəyişkən qalacaq, Saakaşvilinin komandasının revanş şansı isə davam edəcək. Amma bu şansı reallaşdırmağın mümkün olub-olomayacağını zaman göstərəcək.
Bütünlükdə dünyanı və biz Azərbaycanı daha çox maraqlandıran isə parlament seçkisində qələbə qazanmış "Gürcü arzusu"nun xarici siyasi oriyentirləri və prioritetləridir. İvanişvilinin və komandasının nüfuzlu nümayəndələrinin bəyanatlarına inansaq, Tiflisin Avropa İttifaqı və NATO-ya üzvlük cəhdləri davam edəcək. Bu, Mixail Saakaşvilinin tərəfdarlarının İvanişvilinin "Moskvanın adamı" olduğuna dair iddialarına uyğun gəlmir. Onlar bu fikirlərini İvanişvilinin milyardlarını Rusiyada qazanması ilə əsaslandırır, bildirirlər ki, Putinin və Rusiya hökumətinin razılığı olmadan İvanişvili aktivlərini dövlət şirkətlərinə sata, biznesini digər ölkələrə çıxara bilməzdi.
Arqumentlər ciddi olsa da, əsaslı deyil. Bu dəlillər İvanişvilinin Rusiya tərəfindən idarə olunduğunu, onun Kremlin tapşırıqları əsasında hərəkət edəcəyini söyləmək üçün əsas ola bilməz.
Xatırladaq ki, Ukraynada da keçirilmiş prezident seçkisi öncəsi analitiklər və KİV-in Viktor Yanukoviçlə bağlı analoji iddiaları sonradan boşa çıxmışdı. Yanukoviç özünü kifayət qədər müstəqil siyasətçi kimi göstərə bilib və Rusiya ilə münasibətlərdə Ukraynanın maraqlarına toxunan, müstəqilliyinə təhlükə yaradan bütün məqamlarda sərt, inadcıl siyasət yürüdür. Yeri gəlmişkən, Ukraynadakı seçkidən fərqli olaraq, Gürcüstanda Rusiya siyasi texnoloqları gözə dəyməyib. Rusiya telekanalları və yazılı KİV də müxalifətin xeyrinə təbliğat prosesinə cəlb edilməmişdi. Bir çox gürcü və əcnəbi analitiklərin İvanişvilinin vətəndaşların dəstəyi və tutacağı postun hesabına Moskvanın vəzifəyə gətirdiyi şəxs kimi yox, gürcü siyasətçi kimi işləyəcəyinə dair fikirləri heç də təəccüblü deyil. Üstəlik İvanişvili aktivlərini Rusiyadan çıxarmaqla Kremli şəxsən ona maddi təzyiq göstərmək rçaqlarından da məhrum edib.
Rusiyada isə Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələri təmkinlə, hətta ehtiyatla şərh olunur. Onlar Saakaşvilinin komandasının məğlubiyyətə uğramasından məmnunluqlarını gizlətmirlər. Amma İvanişviliyə heyranlıq da bildirilmir. Moskvanın Gürcüstanda hakimiyyətə "öz adamı"nı gətirməyi planlaşdırdığı inandırıcı deyil. Təcrübə göstərib ki, belə qüvvələr gürcülər tərəfindən ciddi dəstək almaq iqtidarında deyillər. İvanişvili kontekstində Moskvanın hesablamaları onun "Rusiyapərəstliyinə" yox, rəhbərlik etdiyi koalisiyanın seçkinin nəticəsini tanımayacağına və qanlı iğtişaşlara gedəcəyinə idi. Güman ki, Moskva bu senarinin ona Gürcüstanın işlərinə qarışmaq imkanı verəcəyinə ümid edirdi: Gürcüstanı Rusiyanın nüfuz dairəsinə qaytarmaq mümkün olmasa da, qoy o, uzun müddətə siyasi qeyri-sabitlik və xaos içərisində yaşasın. Hələlik hazırki hakimiyyət və seçkidə qələbə qazanmış müxalifətin simasında Gürcüstanın siyasi elitası dövlətçilik üçün mövcud təhlükələri düzgün qiymətləndirərək onun qarşısını almaq  qayğısına qalsın.
Bilavasitə Rusiya-Gürcüstan münasibətlərinin perspektivinə gəlincə, Qafqazın problemləri üzrə ekspert, İctimai-Siyasi Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Vladimir Yevseyevin dediyi kimi, bütün mövcud problemlərin aradan qaldırılması mümkün olmayacaq. Lakin dialoqun bərpasını, viza problemlərinin həllini, iqtisadi və mədəni münasibətlərin bərpasını gözləmək olar. Tiflis-Moskva münasibətlərinin perspektivi haqda İvanişvili komandasının üzvləri də bu cür danışır.
Yevseyev Tiflis-Bakı münasibətləri haqda da danışıb. O, hesab edir ki, Gürcüstanla Azərbaycan arasındakı tərəfdaş münasibətləri yeni hökumətin dövründə də qorunub saxlanılacaq: "Azərbaycanla Gürcüstan arasında ciddi iqtisadi əlaqələr var. Bu, Bakının qonşu ölkənin iqtisadiyyatına ciddi məbləğdə investisiyalar yatırması, həmçinin azərbaycanlı turistlərin Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün vacib yardım olması ilə bağlıdır. Hər iki tərəf ikitərəfli münasibətlərin, xüsusilə neft və qaz tranziti sahəsində əməkdaşlığın qorunub-saxlanmasında və inkişafında maraqlıdır. Bu iki ölkə arasında münasibətlərin dəyişməsi üçün heç bir səbəb yoxdur".
Həqiqətən də, işgüzar və bacarıqlı insan olan İvanişvili ölkələrimizin bir-biri ilə nə dərəcədə bağlı olduğunu yaxşı anlayır. Gürcüstanın Azərbaycandakı səfirinin İvanişvilinin ABŞ-dan sonra sayca ikinci rəsmi səfərini Azərbaycana etməsinin mümkünlüyünü açıqlaması da təsadüf deyil. Məncə, Azərbaycan rəhbərliyi üçün ideoloji düşünən Saakaşvili ilə müqayisədə "real və konkret" insan olan İvanişvili ilə möhkəm şəxsi münasibətlər qurmaq daha asan olacaq. Yəni, onunla razılığa gəlmək bəlkə də sadə iş deyil, amma əldə edilmiş razılaşmaların reallaşdırılmasında çətinliklər olmamalıdır. Yeni hökumətlə dialoq qurarkən, Bakı üçün əvvəlki razılaşmalar və öhdəliklərin reviziyasının qeyri-mümkünlüyünə işarə etmək çox vacibdir.
Maraqlıdır ki, rusiyalı ekspert Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərinin perspektivindən danışan zaman vəziyyətin çətin olduğunu bildirib və bunu tərəflər arasında milli zəmində mübahisələrin olması ilə əsaslandırıb. "Fikrimcə, Ermənistanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsi çətin olacaq. Burada çox şey Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisindən sonra orada yaranacaq vəziyyətdən asılı olacaq. Görünür, indi pauza götürüləcək. Amma istənilən halda Ermənistanla münasibətlər daha ehmallı olacaq", - deyə Yevseyev bildirib.
Ekspertin bu ehtimalı dolayı yolla olsa da, dərhal təsdiqini tapıb. Bidzina İvanişvili Moskvanın "Yeni zaman" ("The New Times") dərgisinə müsahibəsində heç yeri gəlmədən bildirib ki, o, Gürcüstanda ermənilərin yaşamasını təəccüblə qarşılayır: "Halbuki, onların vətəni yaxınlıqdadır".
İrəvanda siyasətçilər və KİV İvanişvilinin bu fikrinə kifayət qədər sərt reaksiya verib. Onlar bu fikirdə ermənilərə qarşı daxili qərəz görür. İvanişvili və ətrafının bundan sonra verdiyi açıqlamalar əslində ermənilər üçün xoş olmayan bu vəziyyəti aradan qaldırmalı idi. Amma məşhur atalar sözündə deyildiyi kimi, "arxadan atılan daş topuğa dəyər".
Beləliklə, Cənubi Qafqazın müasir tarixində dəfələrlə olduğu kimi, Gürcüstanın siyasi və ictimai həyatı növbəti dəfə ciddi dəyişikliklər ərəfəsindədir. İvanişvili koalisiyasının hakimiyyətə gəlişi Saakaşvili komandasının islahatları zamanı yol verilmiş səhvləri aradan qaldıracaq, yoxsa bu, geriləmə, ölkənin qeyri-sabitlik və durğunluq zolağına düşməsilə nəticələnəcək? Bunu zaman göstərəcək. İstənilən halda, "Gürcü arzusu"nun nə olduğu, onun reallıqla toqquşmaya tab gətirib-gətirmədiyi tezliklə aydınlaşacaq.

«ГРУЗИНСКАЯ МЕЧТА» СБЫЛАСЬ
Парламентские выборы в Грузии привлекли к себе пристальное внимание в мире и широко комментировались в СМИ. Избирались 150 депутатов: 77 - по партийным спискам, 73 - по одномандатным округам. Согласно данным ЦИК, на выборах победил блок "Бидзина Иванишвили - Грузинская мечта", набравший 54,85% голосов. Правящее "Единое национальное движение" получило 40,43%. Из других участников никто не смог преодолеть пятипроцентный избирательный барьер. Таким образом, с учетом результатов по одномандатным округам расклад сил в грузинском парламенте следующий: блок "Бидзина Иванишвили - Грузинская мечта" - 83 места, "Единое национальное движение" Михаила Саакашвили - 67 мест.
Всего в новом парламенте Грузии будут семь политических партий. Самая крупная среди них все еще "Единое национальное движение". В коалицию "Бидзина Иванишвили - Грузинская мечта" входят шесть партий, которые могут образовать самостоятельные фракции. Это "Грузинская мечта - демократическая Грузия", Республиканская партия, Консервативная партия, "Наша Грузия - свободные демократы", партия "Промышленность спасет Грузию", "Национальный форум". Также в парламент по спискам коалиции "Бидзина Иванишвили - Грузинская мечта" прошли председатель Партии зеленых Георгий Гачечиладзе и председатель Партии народа Коба Давиташвили.
В целом проведенные в Грузии парламентские выборы были признаны международными (свыше полутора тысяч) и местными наблюдателями свободными и демократичными. Президент Михаил Саакашвили и члены его правительства признали поражение своей партии и объявили, что переходят в оппозицию.
Лидер победившей коалиции "Грузинская мечта" миллиардер Бидзина Иванишвили заявил, что в новом правительстве не будет места для людей из старой команды Михаила Саакашвили. Сам он в эксклюзивном интервью для журнала Forbes сказал, что в политике задерживаться не намерен: "Минимум - год, максимум - два, думаю, промежуточный вариант - 1,5 года - самый оптимальный. Думаю, это - максимальный срок, за который могу успеть все необходимое". Со слов Иванишвили, за этот промежуток времени он намерен привести в порядок Конституцию, изменить законы, которые определят реальную стратегию и направление развития Грузии, обеспечить свободу судов и СМИ, освободить от влияния политики полицию, прокуратуру и другие структуры.
Сделать все это с новой командой в условиях, когда на протяжении целого года ей придется считаться с тем обстоятельством, что президентом Грузии все еще является Михаил Саакашвили, у которого не только большая фракция в парламенте, но и масса сторонников в силовых структурах, а также в местных администрациях, будет далеко не просто. Возможно, под влиянием этих обстоятельств Бидзина Иванишвили на пресс-конференции, проведенной на следующий день после выборов, заговорил о досрочных президентских выборах и предложил Саакашвили уйти в отставку во избежание политического кризиса.
В ответ секретарь Совета безопасности Грузии Бокерия призвал уважать Конституцию и сказал, что "подобное поведение, скорее всего, вызвано эйфорией от победы на выборах". Спикер парламента предыдущего созыва Давид Бакрадзе заметил, что президент пока что вправе представить новому парламенту "свою команду", например, правительство Вано Мерабишвили. Парламентское большинство, очевидно, его не утвердит, но за этим "последует политический кризис, а через шесть месяцев можно будет назначить досрочные парламентские выборы". "Конституция позволяет сделать это, - заявил он. - Но мы этого не сделаем, потому что уважаем выбор грузинского народа. В свою очередь мы ждем, что и наши оппоненты проявят элементарное уважение". После такой отповеди Бидзина Иванишвили поспешил заявить, что намерен наладить конструктивное сотрудничество со всеми политическими силами страны.
Позднее Иванишвили и члены его команды встретились с президентом Михаилом Саакашвили в его резиденции и провели консультации. По ее итогам Бидзина Иванишвили сказал: "Этой встречей мы показали, что грузинская нация - культурная и с достоинством относится к оппонентам. Заверяю, что мы продолжим курс на европейские и евроатлантические структуры и постараемся вскоре вступить в НАТО". Президент Саакашвили в свою очередь заявил, что встреча символизирует исторический процесс: "У нас остаются фундаментальные разногласия по многим вопросам, но я как гарант Конституции обеспечу передачу власти без эксцессов".
Сколь тяжелым и неожиданным ни стало поражение "Единого национального движения", было бы большой ошибкой поспешно списывать команду Михаила Саакашвили в архив. За годы пребывания у власти она добилась многого: восстановила контроль над Аджарией, многократно увеличила собираемость налогов, модернизировала аппарат госуправления, устранила низовую коррупцию и подавила криминалитет. Однако для большей части населения, особенно средней и старшей возрастных групп, а также большинства лиц с низким уровнем образования и квалификации, ситуация улучшилась незначительно, а главное, отсутствовали перспективы. Уровень безработицы в Грузии официально составляет 15%, а по экспертным оценкам охватывает треть самодеятельного населения, пенсии остались крайне низкими. Сельское хозяйство дышит на ладан. Людей раздражали высокомерие, категоричность новых молодых властителей, их неспособность понять и разделить боль ущемленных групп населения, безудержное самовосхваление и пиар.
Сделав выводы из допущенных ошибок, Михаил Саакашвили в оставшийся период своих президентских полномочий может перестроить свою команду. Осуществить ребрендинг и, используя предсказываемые трения в составе победившей на выборах коалиции "Грузинская мечта", а также неизбежное разочарование части ее сторонников, постараться провести своего кандидата на предстоящих в 2013 году президентских выборах. В пользу такой версии говорит и сформировавшаяся у грузин своеобразная политическая традиция. Они на волне эмоционального подъема абсолютным большинством голосов избирают себе президентов (Гамсахурдиа, Шеварднадзе, Саакашвили), делают из них кумиров-спасителей, поднимают на недосягаемую высоту, но спустя малое время сбрасывают их с пьедестала власти вниз почти с тем же рвением, как и совсем недавно возносили вверх.
Так что политический расклад в Грузии еще в течение целого года будет оставаться неустойчивым и шансы на реванш у команды Саакашвили еще есть. Но получится ли их реализовать - покажет время.
Мир в целом, и нас в Азербайджане в частности, больше интересуют внешнеполитические ориентиры и приоритеты победившей на парламентских выборах коалиции "Грузинская мечта". Если исходить из заявлений Иванишвили и влиятельных членов его команды, то преемственность в евроатлантической ориентации, стремлении ввести Грузию в Евросоюз и НАТО будет сохранена. С этими плохо согласуются утверждения сторонников Михаила Саакашвили, что Иванишвили является "человеком Москвы", так как свои миллиарды он заработал в России, и что без согласия Путина и российских властей не смог бы продать свои активы госкорпорациям и вывести бизнес в другие страны.
Аргумент серьезный, но не исчерпывающий. Из него вовсе не следует, что Иванишвили контролируется Россией и будет действовать по указке Кремля. Напомню, что аналогичные утверждения аналитиков и СМИ в отношении Виктора Януковича накануне президентских выборов в Украине оказались далекими от реальности. Янукович показал себя вполне самостоятельным политиком и демонстрирует жесткую неуступчивость в отношениях с Россией во всем, что затрагивает интересы Украины и представляет угрозу ее независимости. Кстати, в отличие от выборов в Украине, в Грузии не были замечены российские политтехнологи, да и российские телевидение и печатные СМИ не были задействованы в пропаганде в пользу оппозиции. Неудивительно, что многие грузинские и зарубежные аналитики полагают, что Иванишвили в силу оказанной гражданами поддержки и занимаемого поста будет действовать как грузинский политик, а не московский ставленник, тем более что выводом своих активов из России он лишил Кремль рычагов финансового давления на себя лично.
Между тем в России сдержанно и даже осторожно комментируют итоги парламентских выборов в Грузии. Здесь не скрывают удовлетворения от поражения команды Саакашвили, но в отношении Иванишвили восторгов выражать не торопятся. Вряд ли в Москве всерьез планировали привести к власти в Грузии "своего человека". Практика показала, что таковой просто не в состоянии заручиться более-менее широкой поддержкой грузин. В контексте Иванишвили расчеты Москвы строились не на его "пророссийскости", а скорей на том, что возглавляемая им коалиция не признает итоги выборов и устроит кровавые беспорядки, которые дадут желанный повод для вмешательства в дела Грузии. В результате, если не удастся вернуть эту страну в сферу влияния России, то пусть она будет ввергнута в длительный период политической нестабильности и хаоса. Пока что политической элите Грузии, в лице действующей власти и победившей на выборах оппозиции, удалось правильно оценить существующие угрозы для государственности и отвести их.
Что же касается непосредственно перспектив российско-грузинских отношений, то, как отметил эксперт по проблемам Кавказа, директор Центра общественно-политических исследований Владимир Евсеев, снять все существующие проблемы не удастся. Однако можно ожидать возобновления диалога, экономических и культурных отношений, урегулирования визовых вопросов. В таком же ключе о перспективах отношений Тбилиси и Москвы высказываются члены команды Иванишвили.
Партнерские отношения Тбилиси и Баку, по мнению Евсеева, при новом правительстве сохранятся. Он отмечает: "Существуют серьезные экономические связи Азербайджана и Грузии. Они обусловлены значительными инвестициями Баку в экономику северного соседа, и даже азербайджанские туристы являются важным экономическим подспорьем для экономики Грузии. Обе страны заинтересованы в сохранении и развитии двусторонних отношений, в особенности в сфере транзита нефти и газа. Для изменения отношений между этими двумя странами нет никаких причин".
Действительно, как человек практичный и деловой, Иванишвили отдает себе отчет в том, насколько взаимосвязаны и взаимозависимы наши страны. Неслучайно посол Грузии в Азербайджане объявил, что свой второй официальный визит после США Иванишвили, возможно, совершит в Азербайджан. Предположу, что установить прочный личностный контакт с Иванишвили как с "реальным и конкретным" человеком руководству Азербайджана окажется легче, чем с идеологически заданным Саакашвили. Договариваться с ним, возможно, будет не-просто, но с реализацией достигнутых соглашений трудностей возникать не должно. Баку важно при налаживании диалога с новым правительством исключить даже намек на возможность ревизии ранее заключенных соглашений и взаимных обязательств.
Интересно, что российский эксперт, говоря о перспективах армяно-грузинских отношений, назвал ситуацию сложной, указав на наличие межнациональных трений. "На мой взгляд, развивать отношения с Арменией будет сложно, но тут очень многое зависит от ситуации в самой Армении после президентских выборов там. По-видимому, сейчас будет пауза, но в любом случае отношения с Арменией будут более осторожными", - сказал Евсеев. Подтверждение этим предположениям, пусть косвенное, последовало незамедлительно. Бидзина Иванишвили в интервью московскому изданию "Новое время" (The New Times) без особой в этом необходимости выразил удивление тем фактом, что в Грузии проживают армяне, хотя их родина находится рядом. Политики и СМИ в Ереване весьма нервно среагировали на эту фразу, усмотрев в ней проявление внутренней неприязни к армянам. Последующие разъяснения самого Иванишвили и его окружения должны были нейтрализовать неприятное для армян впечатление, но, как говорится в известном анекдоте, "осадок остался".
Таким образом, политическая и общественная жизнь Грузии, как это уже неоднократно было в новейшей истории Южного Кавказа, в очередной раз стоит на пороге резких перемен. Время покажет, станет ли приход к власти коалиции Иванишвили временем исправления ошибок, допущенных в период лихих реформ командой Саакашвили, или же будет откат назад и страна вступит в полосу нестабильности и стагнации. Так или иначе, прояснится, в чем заключается "Грузинская мечта" и способна ли она выдержать столкновение с реальностью.