"GÜRCÜ ARZUSU" GERÇƏKLƏŞDİ
Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkisi dünyanın diqqətini özünə cəlb etdiyindən,  KİV-də geniş şərh olunur. Seçkidə 150 deputat seçilib: 77 deputat partiya siyahısı, 73-ü isə təkmandatlı dairələrdən. MSK-nın məlumatına görə, seçkidə 54,85% səs qazanmış "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" bloku qələbə qazanıb. Hakim "Vahid milli hərəkat" isə 40,43% səs qazanıb. Digər iştirakçılardan heç biri parlamentə düşmək üçün tələb olunan 5%-lik baryeri aşa bilməyib.
Beləliklə, təkmandatlı dairələrdəki səsvermənin nəticəsini nəzərə alsaq, Gürcüstan parlamentində yeni qüvvələr nisbəti belədir: "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" bloku 83 yer, Mixail Saakaşvilinin "Vahid milli hərəkat"ı isə 67 yer.
Ümumilikdə Gürcüstanın yeni parlamentində 7 siyasi partiya təmsil olunacaq. Onların arasında ən böyüyü hələ də "Vahid mili hərəkat"dır. "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" koalisiyasına 5 partiya daxildir və onlar müstəqil şəkildə öz fraksiyalarını yarada bilər. Söhbət "Gürcü arzusu - demokratik Gürcüstan", Respublika Partiyası, Mühafizəkar Partiya, "Bizim Gürcüstan - azad demokratlar", "Sənaye Gürcüstanı xilas edəcək" partiyası və "Milli forum"dan gedir. "Bidzina İvanişvili - Gürcü arzusu" koalisiyasının siyahısı ilə parlamentə Yaşıllar Partiyasının sədri Georgi Qaçeçiladze ilə Xalq Partiyasının lideri Koba Davitaşvili də düşüblər.
Beynəlxalq (1500 nəfərdən artıq) və yerli müşahidəçilər ümumilikdə seçkinin azad və demokratik keçdiyini bəyan edib. Prezident Mixail Saakaşvili və onun hökumətinin üzvləri partiyalarının seçkidə məğlub olduğunu etiraf edib və müxalifətə keçdiklərini açıqlayıblar.
Qalib "Gürcü arzusu" koalisiyasının lideri, milyarder Bidzina İvanişvili isə yeni hökumətdə Mixail Saakaşvilinin komandasındakı şəxslərə yer olmayacağını bəyan edib. O, Forbes jurnalına eksklüziv müsahibəsində bildirib ki, siyasətdə uzun müddət qalmaq niyyətində deyil: "Ən azı 1, ən çoxu 2 il. Aralıq müddət kimi 1,5 il ən optimal variant sayıla bilər. Düşünürəm ki, lazımi işlərin hamısını yerinə yetirə bilmək üçün bu, maksimal müddətdir". İvanişvilinin sözlərinə görə, o, bu müddətdə Konstitusiyanı sahmana salmaq, Gürcüstanın inkişaf istiqamətləri və real strategiyasını müəyyənləşdirən qanunları dəyişdirmək, məhkəmələrin və KİV-in azadlığını təmin etmək, polis, prokurorluq və digər strukturları siyasətin təsirindən azad etmək niyyətindədir.
Nəzərə alsaq ki, hələ bir il Gürcüstan prezidenti postu Saakaşvilidə olacaq, üstəlik Saakaşvilinin nəinki parlamentdə böyük fraksiyası, həm də güc strukturlarında, yerli administrasiyalarda saysız-hesabsız tərəfdarları qalmaqdadır, yeni komandanın bütün bu işləri görməsi asan olmayacaq. Bəlkə də İvanişvilinin seçkinin səhəri gün keçirdiyi mətbuat konfransında növbədənkənar prezident seçkisi haqda danışması və Saakaşviliyə siyasi böhrandan qaçmaq üçün istefaya getmək təklifini verməsi də bununla bağlı idi.
İvanişvilinin bu təklifinə cavab olaraq Gürcüstanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Bokeriya qarşı tərəfi konstitusiyaya hörmət etməyə çağırıb. O bildirib ki, "belə rəftar g?man ki, seçkidə qazanılmış qələbənin eyforiyası ilə bağlıdır".
Artıq köhnə parlamentin spikeri David Bakradze isə prezidentin hələ ki, yeni parlamentə "öz komandasını", məsələn, Vano Merabişvilinin hökumətini təqdim etmək hüququna malik olduğunu söyləyib. Parlamentdəki çoxluq əlbəttə ki, bu heyəti təsdiqləməyəcək, amma nəticədə "siyasi böhran baş qaldıracaq və 6 ay sonra növbədənkənar parlament seçkisini elan etmək mümkün olacaq".
"Konstitusiya buna imkan verir. Amma biz bunu etməyəcəyik. Çünki gürcü xalqının seçiminə hörmət edirik. Eyni zamanda opponentlərimizdən də elementar hörmət gözləyirik", - deyə Bakradze bildirib.
Bu açıqlamalardan sonra Bidzina İvanişvili dərhal ölkənin bütün siyasi qüvvələrilə konstitusion əməkdaşlıq yaratmaq niyyətində olduğunu söyləyib.
Bir qədər sonra İvanişvili və onun komanda üzvləri prezident iqamətgahında Mixail Saakaşvili ilə görüşərək məsləhətləşmələr aparıblar. Görüşdən sonra verdiyi açıqlamada İvanişvili deyib: "Bu görüşlə göstərdik ki, gürcü xalqı mədəni xalqdır və opponentlərinə dəyər verir. Hər kəsi əmin edirəm ki, Avropa və Avroatlantik strukturlara inteqrasiya kursunu davam etdirəcək, tezliklə NATO-ya üzv olmağa çalışacağıq".
Prezident Saakaşvili isə öz növbəsində görüşün tarixi prosesin başlanğıcının rəmzi olduğunu söyləyib: "Bizim bir çox məsələlərlə bağlı fundamental fikir ayrılıqlarımız qalır. Amma mən Konstitusiyanın qarantı olaraq hakimiyyətin normal şəkildə ötürülməsini təmin edəcəyəm".
"Vahid mili hərəkat"ın məğlubiyyəti nə qədər ağır və gözlənilməz olsa da, Mixail Saakaşvilinin komandasını tələsik şəkildə tarixin arxivinə göndərmək böyük səhv olardı. O, hakimiyyəti illərində çox şeyə nail olub: Acarıstan üzərində nəzarət bərpa edilib, vergi yığımı dəfələrlə artırılıb, dövlət idarəçilik apparatı müasirləşdirilib, aşağı səviyyədə korrupsiyanı aradan qaldırıb, kriminal aləmi zərərsizləşdirib. Amma əhalinin əksəriyyəti, xüsusilə orta və yaşlı nəsil, həmçinin təhsili aşağı səviyyədə olanlar  üçün vəziyyət o qədər də düzəlməyib, ən başlıcası isə onların heç bir perspektivi yoxdur. Gürcüstanda işsizliyin səviyyəsi rəsmən 15% göstərilsə də, ekspertlər əmək qabiliyyətli əhalinin üçdə birinin işsiz olduğunu bildirir. Pensiyaların həddi də son dərəcə aşağıdır. Kənd təsərrüfatı can üstədir, gənc kadrların yekəxanalığı, vəziyyəti ağır olan vətəndaşların dərdini başa düşmək istəməməsi, özündənrazılıq isə əhalini qıcıqlandırır.
Mixail Saakaşvili buraxılmış səhvlərdən nəticə çıxarmaqla prezidentlik səlahiyyətinin sonunadək qalan müddətdə komandasını yenidən qura bilər.  O, seçkidə qalib gəlmiş "Gürcü arzusu"nda qaçılmaz olan ziddyyətlərdən və koalsiyanın tərəfdarlarının bu ziddiyyətlərdən məyus olacağından istifadə edərək, 2013-cü ilin prezident seçkilərində öz namzədini keçirməyə cəhd göstərə bilər. Bu versiyanın inandırıcı olduğunu gürcülərin özünəməxsus siyasi ənənəsi də təsdiqləyir. Onlar emosional şəkildə mütləq səs çoxluğu ilə özlərinə prezident seçir (Qamsaxurdiya, Şevardnadze, Saakaşvili), onları xilaskar bütə çevirir, çox keçmədən isə vaxtilə böyük həvəslə göylərə qaldırdıqları prezidenti elə eyni həvəslə də kürsüdən aşağı atır.
Odur ki, Gürcüstanda hələ bir il ərzində siyasi qüvvələr nisbəti dəyişkən qalacaq, Saakaşvilinin komandasının revanş şansı isə davam edəcək. Amma bu şansı reallaşdırmağın mümkün olub-olomayacağını zaman göstərəcək.
Bütünlükdə dünyanı və biz Azərbaycanı daha çox maraqlandıran isə parlament seçkisində qələbə qazanmış "Gürcü arzusu"nun xarici siyasi oriyentirləri və prioritetləridir. İvanişvilinin və komandasının nüfuzlu nümayəndələrinin bəyanatlarına inansaq, Tiflisin Avropa İttifaqı və NATO-ya üzvlük cəhdləri davam edəcək. Bu, Mixail Saakaşvilinin tərəfdarlarının İvanişvilinin "Moskvanın adamı" olduğuna dair iddialarına uyğun gəlmir. Onlar bu fikirlərini İvanişvilinin milyardlarını Rusiyada qazanması ilə əsaslandırır, bildirirlər ki, Putinin və Rusiya hökumətinin razılığı olmadan İvanişvili aktivlərini dövlət şirkətlərinə sata, biznesini digər ölkələrə çıxara bilməzdi.
Arqumentlər ciddi olsa da, əsaslı deyil. Bu dəlillər İvanişvilinin Rusiya tərəfindən idarə olunduğunu, onun Kremlin tapşırıqları əsasında hərəkət edəcəyini söyləmək üçün əsas ola bilməz.
Xatırladaq ki, Ukraynada da keçirilmiş prezident seçkisi öncəsi analitiklər və KİV-in Viktor Yanukoviçlə bağlı analoji iddiaları sonradan boşa çıxmışdı. Yanukoviç özünü kifayət qədər müstəqil siyasətçi kimi göstərə bilib və Rusiya ilə münasibətlərdə Ukraynanın maraqlarına toxunan, müstəqilliyinə təhlükə yaradan bütün məqamlarda sərt, inadcıl siyasət yürüdür. Yeri gəlmişkən, Ukraynadakı seçkidən fərqli olaraq, Gürcüstanda Rusiya siyasi texnoloqları gözə dəyməyib. Rusiya telekanalları və yazılı KİV də müxalifətin xeyrinə təbliğat prosesinə cəlb edilməmişdi. Bir çox gürcü və əcnəbi analitiklərin İvanişvilinin vətəndaşların dəstəyi və tutacağı postun hesabına Moskvanın vəzifəyə gətirdiyi şəxs kimi yox, gürcü siyasətçi kimi işləyəcəyinə dair fikirləri heç də təəccüblü deyil. Üstəlik İvanişvili aktivlərini Rusiyadan çıxarmaqla Kremli şəxsən ona maddi təzyiq göstərmək rçaqlarından da məhrum edib.
Rusiyada isə Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələri təmkinlə, hətta ehtiyatla şərh olunur. Onlar Saakaşvilinin komandasının məğlubiyyətə uğramasından məmnunluqlarını gizlətmirlər. Amma İvanişviliyə heyranlıq da bildirilmir. Moskvanın Gürcüstanda hakimiyyətə "öz adamı"nı gətirməyi planlaşdırdığı inandırıcı deyil. Təcrübə göstərib ki, belə qüvvələr gürcülər tərəfindən ciddi dəstək almaq iqtidarında deyillər. İvanişvili kontekstində Moskvanın hesablamaları onun "Rusiyapərəstliyinə" yox, rəhbərlik etdiyi koalisiyanın seçkinin nəticəsini tanımayacağına və qanlı iğtişaşlara gedəcəyinə idi. Güman ki, Moskva bu senarinin ona Gürcüstanın işlərinə qarışmaq imkanı verəcəyinə ümid edirdi: Gürcüstanı Rusiyanın nüfuz dairəsinə qaytarmaq mümkün olmasa da, qoy o, uzun müddətə siyasi qeyri-sabitlik və xaos içərisində yaşasın. Hələlik hazırki hakimiyyət və seçkidə qələbə qazanmış müxalifətin simasında Gürcüstanın siyasi elitası dövlətçilik üçün mövcud təhlükələri düzgün qiymətləndirərək onun qarşısını almaq  qayğısına qalsın.
Bilavasitə Rusiya-Gürcüstan münasibətlərinin perspektivinə gəlincə, Qafqazın problemləri üzrə ekspert, İctimai-Siyasi Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Vladimir Yevseyevin dediyi kimi, bütün mövcud problemlərin aradan qaldırılması mümkün olmayacaq. Lakin dialoqun bərpasını, viza problemlərinin həllini, iqtisadi və mədəni münasibətlərin bərpasını gözləmək olar. Tiflis-Moskva münasibətlərinin perspektivi haqda İvanişvili komandasının üzvləri də bu cür danışır.
Yevseyev Tiflis-Bakı münasibətləri haqda da danışıb. O, hesab edir ki, Gürcüstanla Azərbaycan arasındakı tərəfdaş münasibətləri yeni hökumətin dövründə də qorunub saxlanılacaq: "Azərbaycanla Gürcüstan arasında ciddi iqtisadi əlaqələr var. Bu, Bakının qonşu ölkənin iqtisadiyyatına ciddi məbləğdə investisiyalar yatırması, həmçinin azərbaycanlı turistlərin Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün vacib yardım olması ilə bağlıdır. Hər iki tərəf ikitərəfli münasibətlərin, xüsusilə neft və qaz tranziti sahəsində əməkdaşlığın qorunub-saxlanmasında və inkişafında maraqlıdır. Bu iki ölkə arasında münasibətlərin dəyişməsi üçün heç bir səbəb yoxdur".
Həqiqətən də, işgüzar və bacarıqlı insan olan İvanişvili ölkələrimizin bir-biri ilə nə dərəcədə bağlı olduğunu yaxşı anlayır. Gürcüstanın Azərbaycandakı səfirinin İvanişvilinin ABŞ-dan sonra sayca ikinci rəsmi səfərini Azərbaycana etməsinin mümkünlüyünü açıqlaması da təsadüf deyil. Məncə, Azərbaycan rəhbərliyi üçün ideoloji düşünən Saakaşvili ilə müqayisədə "real və konkret" insan olan İvanişvili ilə möhkəm şəxsi münasibətlər qurmaq daha asan olacaq. Yəni, onunla razılığa gəlmək bəlkə də sadə iş deyil, amma əldə edilmiş razılaşmaların reallaşdırılmasında çətinliklər olmamalıdır. Yeni hökumətlə dialoq qurarkən, Bakı üçün əvvəlki razılaşmalar və öhdəliklərin reviziyasının qeyri-mümkünlüyünə işarə etmək çox vacibdir.
Maraqlıdır ki, rusiyalı ekspert Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərinin perspektivindən danışan zaman vəziyyətin çətin olduğunu bildirib və bunu tərəflər arasında milli zəmində mübahisələrin olması ilə əsaslandırıb. "Fikrimcə, Ermənistanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsi çətin olacaq. Burada çox şey Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisindən sonra orada yaranacaq vəziyyətdən asılı olacaq. Görünür, indi pauza götürüləcək. Amma istənilən halda Ermənistanla münasibətlər daha ehmallı olacaq", - deyə Yevseyev bildirib.
Ekspertin bu ehtimalı dolayı yolla olsa da, dərhal təsdiqini tapıb. Bidzina İvanişvili Moskvanın "Yeni zaman" ("The New Times") dərgisinə müsahibəsində heç yeri gəlmədən bildirib ki, o, Gürcüstanda ermənilərin yaşamasını təəccüblə qarşılayır: "Halbuki, onların vətəni yaxınlıqdadır".
İrəvanda siyasətçilər və KİV İvanişvilinin bu fikrinə kifayət qədər sərt reaksiya verib. Onlar bu fikirdə ermənilərə qarşı daxili qərəz görür. İvanişvili və ətrafının bundan sonra verdiyi açıqlamalar əslində ermənilər üçün xoş olmayan bu vəziyyəti aradan qaldırmalı idi. Amma məşhur atalar sözündə deyildiyi kimi, "arxadan atılan daş topuğa dəyər".
Beləliklə, Cənubi Qafqazın müasir tarixində dəfələrlə olduğu kimi, Gürcüstanın siyasi və ictimai həyatı növbəti dəfə ciddi dəyişikliklər ərəfəsindədir. İvanişvili koalisiyasının hakimiyyətə gəlişi Saakaşvili komandasının islahatları zamanı yol verilmiş səhvləri aradan qaldıracaq, yoxsa bu, geriləmə, ölkənin qeyri-sabitlik və durğunluq zolağına düşməsilə nəticələnəcək? Bunu zaman göstərəcək. İstənilən halda, "Gürcü arzusu"nun nə olduğu, onun reallıqla toqquşmaya tab gətirib-gətirmədiyi tezliklə aydınlaşacaq.

"GEORGIAN DREAM" WINS
The parliamentary elections in Georgia have attracted the attention of the world and were widely commented upon in the media. In all, 150 MPs were elected: 77 by party list, 73 from single-seat constituencies. According to the CEC, the election bloc "Bidzina Ivanishvili - The Georgian Dream" won and received 54.85% of the vote. The ruling "United National Movement" received 40.43% of votes. None of the other participants managed to overcome the five-percent electoral threshold. Thus, considering also the results from single-seat constituencies the seats in the Georgian parliament were allocated as follows: bloc "Bidzina Ivanishvili - The Georgian Dream" - 83 places, "United National Movement" of Mikheil Saakashvili - 67 seats.
Seven political parties will be represented in tthe new parliament of Georgia. The largest of them is still the "United National Movement". The coalition "Bidzina Ivanishvili - The Georgian Dream" consists of six parties, which may form a separate faction. They are: "The Georgian dream - a democratic Georgia", the Republican Party, the Conservative Party, "Our Georgia - Free Democrats", "Industry Will Save Georgia", and "National Forum" parties. Also former chairman of the Green Party Gachechiladze and Chairman of the People Davitashvili became members of parliament from the list of the "Bidzina Ivanishvili - The Georgian Dream" coalition.
On balance, international (over one and a half thousand) and local observers considered the parliamentary elections in Georgia as free and democratic. President Mikhail Saakashvili and his government recognized the defeat of the party and announced that they are now in opposition.
The leader of the winning "Georgian Dream" coalition, billionaire Bidzina Ivanishvili, said that the new government will be no place for people from the old team of Mikhail Saakashvili. He himself in an exclusive interview for the Forbes magazine said that he is not going to linger in politics, "Minimum - year, maximum - two, I think, an interim solution - 1.5 years - is the best. I think it is the maximum period during which I can manage everything necessary". From the words of Ivanishvili, during this time he is going to fix the Constitution, change the laws that determine the real strategy and direction of Georgia, ensure freedom of courts and the media, free from the influence of politics the police, prosecutors and other government bodies.
It will be far from easy to do all this with a new team in a situation given that for a year they will have to reckon with the fact that the president of Georgia is still Mikhail Saakashvili, who has not only the largest faction in the parliament, but also a number of supporters in law-enforcement agencies, as well as local administrations. Perhaps influenced by these circumstances at a press conference held the day after the election Ivanishvili talked about an early presidential election and invited Saakashvili to resign in order to avoid a political crisis.
In response, Secretary of the Georgian Security Council, Bokeria, called for respect to the constitution and said that "such behavior is likely to be caused by the euphoria of winning the election". The previous session parliament's speaker, David Bakradze, said that the president is still entitled to present to the new parliament "his team", for example, the Vano Merabishvili government. The parliamentary majority is not likely to approve it, but this will be "followed by a political crisis, and in six months it will be possible to assign an early parliamentary election." "The constitution allows it," he said, "But we do not, because we respect the choice of the Georgian people. In turn, we expect that our opponents will show basic respect." After this rebuff Ivanishvili hastened to declare that he intends to establish constructive cooperation with all political forces in the country.
Later Ivanishvili and his team met with President Mikhail Saakashvili at his residence and held consultations. At the end Bidzina Ivanishvili said: "With this meeting, we have shown that the Georgian nation is cultured and treats its opponents with dignity. I assure you that we will continue the course toward European and Euro-Atlantic structures and try to join NATO soon." President Saakashvili said in his turn that the meeting represents a historical process: "We still have fundamental disagreements on many issues, but I, as a guarantor of the constitution, will ensure the transfer of power without incidents."
Despite the heavy and unexpected defeat of the "United National Movement", it would be a big mistake to hastily write off the team of Mikhail Saakashvili in the archive. Over the years in power it has achieved a great deal: regained control over Adjara, increased tax collection many times over, modernized the public administration system, has eliminated petty corruption and suppressed the crime. However, for most people, particularly in the middle and older age groups, and most of those with low levels of education and skills, the situation has improved insignificantly, and most importantly, there were no prospects. The unemployment rate in Georgia is officially 15%, while experts estimate it to be up to one third of the working population; pensions have remained extremely low. Agriculture is moribund. People were annoyed by the categorical arrogance of young new rulers, their inability to understand and share the pain of the disadvantaged, the unrestrained self-glorification and PR.
Drawing conclusions from the mistakes, Mikheil Saakashvili during the remainder of his presidential powers can rebuild the team. By rebranding and using the predicted frictions within the winning coalition "Georgian Dream", and the inevitable disappointment of their supporters, he can try to bring to success his candidate in the upcoming 2013 presidential election. The unique political tradition formed among Georgians also speaks in favour of this version. On a wave of emotional uplift they elect a president (Gamsakhurdia, Shevardnadze and Saakashvili) with an absolute majority, make idols of saviors out of them, raise them to unreacheable heights, but after a short time drop them down from the pedestal of power down with almost the same amount of zeal they recently used to lift them up.
So the political situation in Georgia for the whole year will remain volatile and Saakashvili's team still has chances to regain the ground. But time will tell if they can be realized.
The world in general, and we in Azerbaijan, in particular, are more interested in foreign policy objectives and priorities of the winning coalition in the parliamentary elections, the "Georgian Dream". According to the statements of Ivanishvili and influential members of his team, the continuity of the Euro-Atlantic orientation and the drive to bring Georgia into NATO and the European Union will be maintained. These statements agree poorly with the claims of proponents of Mikhail Saakashvili that Ivanishvili is "Moscow's man", as he earned his billions in Russia and that, without the consent of Putin and the Russian government, would not be able to sell his assets to state corporations and to take his businesses to other countries.
A serious argument, but not an exhaustive one. From this it does not follow that Ivanishvili is controlled by Russia and will act on the Kremlin's orders. I recall that similar claims by analysts and the media in regard to Victor Yanukovych ahead of the presidential elections in Ukraine, were wide of the mark. Yanukovych has shown himself to be quite an independent politician and demonstrates rigid intransigence with regard to Russia in everything that affects the interests of Ukraine and poses a threat to its independence. By the way, unlike the Ukrainian elections Russian political spin doctors were not seen in Georgia, and neither Russian television nor the print media were involved in the propaganda in favor of the opposition. Not surprisingly, many Georgian and foreign analysts believe that Ivanishvili will use the support provided by citizens to act as a Georgian politician, not as a Moscow protege, especially since by the withdrawal of assets from Russia he deprived the Kremlin of financial pressure levers against himself.
Meanwhile in Russia the commentary on the results of the parliamentary elections in Georgia is restrained and even cautious. Moscow does not hide its satisfaction from the defeat Saakashvili's team, but there is no special enthusiasm concerning Ivanishvili. Moscow hardly seriously planned to bring to power in Georgia "their man." Practice has shown that such a person is simply not able to secure a more or less broad support among Georgians. In the context of Ivanishvili, Moscow's plans were based not on his "pro-Russian" stance, but rather on the fact that his coalition will not recognize the results of elections and organize bloody riots that will give the much desired pretext for intervention in Georgia. As a result, if the country can not be returned to in the sphere of influence of Russia, let it be plunged into a protracted period of political instability and chaos. So far, the political elite of Georgia, on behalf of the authorities and the opposition that won the elections, managed to correctly assess the existing threats to the state and to divert them.
As for the prospects of Russian-Georgian relations, an expert on the Caucasus, director of the Center for Public Policy Research Vladimir Yevseyev, pointed out that removing all existing problems will not be possible. However a resumption of dialogue, resolving the issue of visas, the resumption of economic and cultural relations may be expected. Members of Ivanishvili's team talk in the same vein about the prospects of relations between Tbilisi and Moscow.
The partnership between Tbilisi and Baku, according to Yevseyev, will continue under the new government. He notes: "There are serious economic relations between Azerbaijan and Georgia. They are due to significant investments by Azerbaijan in its northern neighbour's economy, and even Azerbaijani tourists are an important economic asset for the Georgian economy. Both countries are interested in the preservation and development of bilateral relations, particularly in the field of oil and gas transit. There are no reasons to change the relationship between the two countries. "
Indeed, as a practical and businesslike man Ivanishvili is aware of how interconnected and interdependent our countries are. It is no accident that the Georgian ambassador to Azerbaijan announced that after the United States Ivanishvili may pay his second official visit to Azerbaijan. I suppose that the Azerbaijani government will find it easier to establish lasting personal contact with Ivanishvili as a "real and concrete" man, rather than with the ideologically minded Saakashvili. It may not be easy to reach agreements with him, but the implementation of such agreements should not cause any difficulties. It is important that when establishing a dialogue with the new government Baku excludes the possibility of even a hint at revisiting previously concluded agreements and mutual commitments.
Interestingly, speaking about the prospects of Armenian-Georgian relations, the Russian expert called the situation complex, indicating the presence of inter-ethnic tensions. "In my opinion, developing relations with Armenia will be difficult, but it very much depends on the situation in Armenia after the presidential election. Apparently, now there will be a pause, but in any case, relations with Armenia will be more careful,"- said Yevseyev. What followed immediately was an indirect confirmation of these assumptions. In an interview with the Moscow magazine New Times Bidzina Ivanishvili without much need for this expressed surprise at the fact that Armenians live in Georgia, although their motherland is nearby. Politicians and the media in Armenia reacted to the phrase nervously and saw in it a manifestation of inner hostility towards Armenians. Subsequent clarifications of the Ivanishvili and his entourage had to remove the unpleasant impression of the Armenians, but, as the well-known anecdote has it, "a residue remained."
Thus, the political and social life of Georgia, as it has often been in the recent history of the South Caucasus, is once again on the verge of a dramatic change. Time will tell if the rise to power of Ivanishvili's coalition will become the time of correcting errors made during the sweeping reforms of Saakashvili's team, or turn into a roll back and the country will enter a period of instability and stagnation. Either way it will become clear what the "Georgian Dream" is all about and whether it is able to withstand a collision with reality.