AVROPADA HAKİMİYYƏT DƏYİŞDİ
Yunkerin Avropa Komissiyasının sədri seçilməsi avroskeptiklərin narazılığının pik vaxtına təsadüf etdi
Avropa İttifaqının ali icra orqanı olan Avropa Komissiyasının yeni sədri Lüksemburqun sabiq baş naziri Jan-Klod Yunker olacaq. Bu haqda qərar Aİ ölkələri liderləri tərəfindən Brüsseldə Avropa İttifaqı Şurasının toplantısında qəbul edilib. Qərarın qəbulu heç də asan keçməyib və toplantı qızğın diskussiyalara səhnə olub.
Yunkeri yeni vəzifəsinə hələ iyulun 16-da Avropa Parlamenti də təsdiqləməlidir. Bunun üçün onun namizədliyi qurumun 751 deputatının, ən azı, 376-sı tərəfindən dəstəklənməlidir. Amma artıq bu prosedurun formal xarakter daşıyacağını söyləmək olar. Çünki parlamentdəki çoxluq - sağ-mərkəzçi Avropa Xalq Partiyası və sosial-demokratlar fraksiyası Yunkeri dəstəkləyir. Yeri gəlmişkən, sosialistlər lüksemburqlu siyasətçiyə verdikləri dəstəyin qarşılığında artıq Aİ-nin rəhbər postlarından birini öz namizədləri üçün "behləməyə" nail olublar.
Avropanın siyasət veteranlarından olan Yunker 1995-ci ilədək Lüksemburq hökumətində müxtəlif vəzifələr tutub və sonda ölkənin baş naziri olub. Bu vəzifədə o, Avropa üçün rekord sayılacaq müddətdə qala bilib - düz 18 il! Yunker maliyyə naziri kimi də iş təcrübəsinə malikdir. O, 2005-ci ildən avrozonaya daxil olan ölkələrin maliyyə nazirlərini özündə birləşdirən Avroqrupa rəhbərlik edib. Siyasətçi baş nazir postunu ötən yay nəzarətində olan kəşfiyyat xidmətinin insanların danışıqlarını gizli şəkildə dinləməsilə bağlı yaşanan qalmaqaldan sonra tərk edib. Amma sabiq baş nazir hələ də ölkə daxilində geniş dəstəyə malikdir. Hətta ötənilki qalmaqal zamanı Yunkerin vəzifədən getməsini tələb edən siyasi qüvvələr belə, onun Avropa Komissiyasının sədri postuna seçilməsinə dəstək veriblər.
Yunkerin şəxsi keyfiyyətlərinə gəlincə, Britaniyanın əksər KİV-də onun özünü çalışqan katolik kimi tanıtdığını, eyni zamanda hərisliklə siqaret çəkdiyini, spirtli içkiləri sevdiyini yazır. Siyasətçinin özü isə bu ittihamları rədd edir, diqqəti daha çox onun böyük siyasi təcrübəsi, özünə ironiya ilə yanaşması və ideya sadiqliyi haqda yazılanlara çəkir.
Britaniya mətbuatının isə Yunkerə qarşı mübarizəyə qalxmasında təəccüblü heç nə yoxdur. Onun Avropa Komissiyasının sədri postunu tutmasının əleyhinə yalnız Böyük Britaniya və Macarıstan baş nazirləri Devid Kemeron ilə Viktor Orban səs veriblər. Yunker Avropaya inteqrasiyanın tərəfdarıdırsa, Kemeron və Orban əksinə, avroskeptik kimi məşhurdurlar.
Kemeron Brüsselin səlahiyyətlərinin artırılmasına tərəfdar olan Yunkeri Londonun maraqlarına cavab verən namizəd hesab etmir. Amma Britaniya hökumətinin başçısı qitənin ümumi fikrinə qarşı təbii ki, təkbaşına mübarizə aparmaq iqtidarında deyil. Kemerona qarşı çıxanlardan biri Fransa prezidenti Fransua Ollanddır. O, Avropa Komissiyasının sədri postuna BVF-nin hazırkı rəhbəri Kristin Laqardın seçilməsinin qəti əleyhinədir. Qeyd edək ki, bir müddət Laqar Yunkerin əsas alternativi sayılırdı. Laqard Londonu daha çox qane edir, üstəlik Berlin də onun namizədliyinə ciddi etiraz etmirdi. Amma Olland Avropanın aparıcı postunun Nikola Sarkozi hökumətində nazir vəzifəsini tutmuş şəxsə həvalə olunmasını istəmirdi. Maraqlıdır ki, Britaniyanın baş naziri həmkarlarını fikirlərindən daşındırmaq üçün hətta Rusiya amilindən istifadə etməyə çalışıb - guya Avropaya qazanc naminə Moskva ilə siyasi mövqelərə zidd sövdələşməyə getməyəcək lider lazımdır. Amma bu da onun işinə yaramayıb. Üstəlik, Yunkern Moskvaya həddindən artıq simpatiya bəslədiyini söyləmək həqiqətən də mümkün deyil.
Nəticədə Böyük Britaniya inciyərək, eyni zamanda, güman ki, daxilən sevinərək bir daha göstərib ki, o, Aİ-də qalmağın məqsədəuyğunluğuna inanmır. Spiegel yazır ki, Kemeron “Dumanlı Albion”un Aİ-ni tərk etməsilə bağlı referendumun təşkilini sürətləndirəcəyilə bağlı hədə də səsləndirib. Ümumxalq səsverməsinin 2017-ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Yeri gəlmişkən, bunadək isə Şotlandiya Londondan müstəqillik əldə etmək məsələsini referenduma çıxaracaq. Kifayət qədər Avropapərəst mövqedə olan Şotlandiyada bu referendum bir neçə ay sonra baş tutmalıdır.
Kemeronun avropalı həmkarlarına bu məğlubiyyəti onun karyerasına ciddi təsir göstərə bilər. Britaniya leyboristlərinin lideri Ed Miliband və ən başlıcası, Avropa Parlamentinə bu yaxınlarda keçirilmiş seçkidə ciddi uğur əldə etmiş Böyük Britaniya Müstəqillik Partiyasının (UKIP) rəhbəri Naycel Farac baş verənləri fərqli şəkildə şərh edirlər - onların fikrincə, Kemeron son müzakirələrdə mövqeyini əldən verib və Britaniyanın baş nazirini sadəcə alçaldıblar. Həqiqətən də, Kemeronun Brüsselə qarşı mübarizəsi hələ kifayət qədər solğun təsir bağışlayır. London gedəcəyini desə də, sanki onu eşidən yoxdur. Evdə isə Kemeron tamamilə fərqli təzyiqlə üz - üzədir - beləliklə, torinin tarixi məğlubiyyəti Brüsseldə baş verənlərlə əlaqələndirilir.
Orbana gəlincə, onun ölkədaxili vəziyyəti tamamilə fərqlidir - Aİ-nin "mərkəzi idarəçiliyi"ndən yaxa qurtarmaq istiqamətində atdığı addımlar baş naziri ölkəsində daha da populyarlaşdıra bilər. Amma Orbanın mövqeyi Avropadakı inteqrasiya proseslərinə, çətin ki, ciddi təsir göstərsin. Yeri gəlmişkən, İtaliya, Niderland və İsveç liderlərinin mövqeyi Orban və Kemeronun mövqelərinə yaxın olub. Amma son anda onlar fikirlərini dəyişiblər.
Kemeronun fikrincə, nəticədə məğlub olan tək o yox, bütünlükdə Avropa İttifaqıdır. Britaniyanın baş naziri milli hökumətlərin zəiflədiyinə işarə edib. Məsələ ondadır ki, artıq Avropa parlamentində əslində yeni hökumət yaradılıb - Avropa Komissiyasının sədri dövlət və hökumət başçıları arasında konsensus əsasında deyil, parlamentdəki qrupların razılaşması əsasında seçilib. Üstəlik, bu postu Aİ-nin ən nüfuzlu ölkələrindən birinin arzulamadığı şəxs tutub. Söhbət kifayət qədər maraqlı bölgüdən gedir - 28 seçilmiş dövlət və hökumət başçısı avropalıların birbaşa səsvermə yolu ilə seçdikləri 751 deputata qarşı. İndi çox şeyin Jan-Klod Yunkerin kabinetinin tərkibindən asılı olacağı deyilir. Aİ ölkələri Avropa Komissiyasındakı vəzifələrə namizədlərini yayın sonunadək irəli sürməlidirlər. Amma deyilənə görə, hər şey əvvəlcədən razılaşdırılıb. Yenilənmiş Avropa Komissiyası noyabrın 1-dən fəaliyyətə başlamalıdır.
Daha bir vacib xəbər - Avropa Komissiyasının yeni tərkibində Aİ tarixində ilk dəfə immiqrasiya məsələləri üzrə ayrıca komissar olacaq. Bu zərurət Yaxın Şərqdən və Şimali Afrikadan Aİ-nin cənub ölkələrinə kütləvi miqrant axını baş verdiyi üçün yaranıb. Bu ilin əvvəlindən İtaliya vasitəsilə Avropaya, təxminən, 65 min immiqrant daxil olmağa cəhd göstğərib.
Beləliklə, bir sual yaranır: Yunkerin təyinatı Köhnə Qitədəki proseslərə necə təsir göstərəcək? Hələlik o, Avropa İttifaqının əsas vəzifələrini təkrarlayır - həmrəylik, ziddiyyətlərin və Şimal ilə Cənub arasındakı təzadın aradan qaldırılması, iqtisadi inkişaf siyasətinin hazırlanması, yeni iş yerlərinin yaradılması, ABŞ ilə ticarət razılaşmasının əldə edilməsi, avrozona ölkələrinin valyuta-iqtisadi ittifaqında islahatlar, dövlət maliyyələrinin konsolidasiyası və s.
Bundan başqa, Yunker hazırda Avropada dəbdə olan mövzuya da xüsusi önəm verir, belə ki, hamını vahid enerji siyasətinin formalaşdırılmasına çağırıb. "İslahatlar aparmaq, Aİ-nin enerji siyasətini yenidən formalaşdırmaq, yeni Avropa Enerji İttifaqı yaratmaq istəyirəm. Üçüncü öklələrin qarşısında mövqelərimizi gücləndirmək üçün enerji resurslarımızı, infrastrukturlarımızı birləşdirməli və birləşməliyik. Eyni zamanda enerji mənbələrimizi şaxələndirməli, Aİ-nin bəzi ölkələrinin enerji asılılığını azaltmalıyıq", - deyə Yunker qeyd edib.
Digər yandan, Yunkerin adı son vaxtlar birləşmiş Avropanın İttifaqa etimadsızlığını artıran məqamlarla da əlaqələndirilir. Bütün Avropa KİV xatırladır ki, Maastrix sazişinin arxasında dayanmış siyasətçilərdən biri də məhz Yunker olub. Söhbət Avropa ölkələrinin pul və siyasi sistemini tənzimləyən, Aİ-nin əsasını qoyan sənəddən gedir. Demək, bütün müsbət və mənfi cəhətlərilə, vahid Avropa valyutasının tətbiqinə hansısa dərəcədə məsuliyyət daşıyır.
O, eyni zamanda, iqtisadi inkişafın uzun müddət ləngiməsinə səbəb olmuş qənaət siyasətinin də fəal tərəfdarlarından olub. Son rəqəmlər bu prosesin hələ də davam etdiyini göstərir.
Bundan başqa, Yunker Avroqrupun başçısı kimi, qlobal maliyyə böhranından əziyyət çəkən Avropa ölkələrinə kreditlərin verilməsinə dair qərar qəbul edib və onun bu qərarı ilə bağlı müxtəlif mübahisələr hələ də davam edir.
Ümumiyyətlə, hazırda Aİ-də iqtisadi cəhətdən xeyli problem var: avrozonada kredit verilməsi həcminin azalması, əhalinin qocalması fonunda işsizliyin artması, dəqiq immiqrasiya siyasətinin olmaması, sərt iqtisadiyyata qarşı etirazlar, xarici siyasətdə tez-tez özünü göstərən fikir ayrılıqları və s. Odur ki, Yunkerin işi asan olmayacaq. Bir tərəfdə Kemeron kimi skeptiklər var, digər yanda isə Almaniya kansleri Merkelin dəmir əli...
Beləliklə, iqtsiadi problemlər və Aİ-dəki daxili siyasi ziddiyyətlər Avropa İttifaqının gələcəyini daha ciddi zərbə altında qoya bilər. Onda növbəti seçki Aİ-nin bütün institutları üçün daha böyük sürpriz olacaq. “The Guardian” qəzetinin yazdığı kimi, artıq böyük bir gənc avropalı nəsli yetişib və onların daimi qazanclarına, peşəkar inkişaflarına dair zəmanətləri yoxdur. Avropa narazılar qitəsinə çevrilir və avropalı arzusunun canlandırılması yolu hələ ki, məlum deyil.

В ЕВРОПЕ СМЕНИЛАСЬ ВЛАСТЬ
Новым главой Еврокомиссии, высшего органа исполнительной власти ЕС, станет экс-премьер Люксембурга Жан-Клод Юнкер. Соответствующее решение было принято лидерами стран ЕС в Брюсселе в ходе саммита Европейского совета, и далось оно очень непросто. Торг разгорелся нешуточный.
Юнкера еще должен 16 июля утвердить в новой должности Европарламент (как минимум 376 депутатов из 751). Однако эта процедура уже будет носить формальный характер, поскольку политика поддерживает парламентское большинство - правоцентристская Европейская народная партия и фракция социал-демократов. Кстати, социалисты взамен на поддержку уже застолбили за своим кандидатом один из руководящих постов в ЕС.
Ветеран европейской политики Юнкер занимал разные должности в правительстве Люксембурга до 1995 года, затем стал премьер-министром. В своем кресле он оставался рекордно долгий для Европы срок - 18 лет. Политик также имеет опыт работы министром финансов, в качестве которого с 2005 года возглавлял Еврогруппу - объединение глав минфинов стран еврозоны. Премьерского кресла Юнкер лишился прошлым летом после скандала о прослушках, которые вела подконтрольная ему разведслужба. Однако экс-глава правительства по-прежнему пользуется огромной поддержкой внутри страны - даже те политические силы, что заставили его покинуть премьерское кресло, выступили за назначение на должность главы Еврокомиссии. Что касается личных качеств, то многие британские издания подчеркнули, что Юнкер, позиционирующий себя ревностным католиком, заодно является заядлым курильщиком и любителем спиртного. Сам политик эти обвинения категорически отвергает и больше обращает внимания на те публикации, в которых подчеркиваются его огромный политический опыт, самоирония и идейная верность.
В том, что британские СМИ ополчились на Юнкера, ничего удивительного нет. Против назначения люксембуржца на пост главы Еврокомиссии проголосовали только премьеры: Великобритании - Дэвид Кэмерон и Венгрии - Виктор Орбан. Если Юнкер известен как сторонник евроинтеграции, то Кэмерон и Орбан, наоборот, являются признанными евроскептиками.
Кэмерон убежден, что Юнкер, горячо ратующий за расширение полномочий Брюсселя, не отвечает интересам Лондона. Однако, практически в одиночку, противостоять мнению континента глава британского правительства не смог. Против Кэмерона решительно встал во весь рост французский президент Франсуа Олланд, резко настроенный против кандидатуры нынешнего главы МВФ Кристин Лагард, которую какое-то время всерьез рассматривали в качестве альтернативы Юнкеру. Лагард гораздо больше устраивала Лондон и даже особо не раздражала Берлин, но вот Олланд не захотел видеть на важнейшем европейском посту бывшего министра в правительстве Николя Саркози. Примечательно, что британский премьер в попытке переубедить коллег даже пытался использовать российский фактор - дескать, нужен лидер, который ради выгоды точно не пойдет на сделку с Москвой вопреки политической позиции. Но и это не помогло, тем более что Юнкера действительно трудно заподозрить в излишних симпатиях к Москве.
В результате Великобритания обиженно, а также, наверное, и с затаенной радостью опять дала понять, что все больше и больше сомневается в целесообразности своего пребывания в ЕС. Согласно сообщению Spie-gel, Кэмерон даже пригрозил ускорить референдум о членстве Туманного Альбиона в Евросоюзе. Всеобщее голосование было обещано провести в 2017 году. Но, кстати, до этого, всего через пару месяцев в этом году, референдум о независимости от Лондона должна провести Шотландия, которая, кстати, очень даже проевропейски настроена.
Нынешний проигрыш европейским коллегам может серьезно сказаться на политической карьере главы британского правительства. Лидер британских лейбористов Эд Милибанд и, самое главное, вкусивший невероятного успеха на недавних выборах в Европарламент глава Партии независимости Великобритании (UKIP) Найджел Фараж на разные лады склоняют произошедшее - в их глазах Кэмерон сдал позиции, британского премьера просто унизили. Действительно, пока что все попытки Кэмерона противостоять Брюсселю выглядят довольно бледными. Лондон угрожает уйти, но его словно не слышат. Дома же Кэмерон противостоит прессингу совсем другого рода - таким образом исторический провал тори перекликается с происходящим в Брюсселе.
Что касается Орбана, то внутренняя ситуация для него складывается прямо противоположным образом - шаги, направленные на независимость от "центра управления" ЕС, еще больше могут способствовать популярности венгерского главы правительства. Но на будущее евроинтеграции позиция Орбана существенного влияния вряд ли окажет. Кстати, близки к позициям Орбана и Кэмерона были лидеры Италии, Нидерландов и Швеции, но в последний момент они передумали.
Впрочем, по мнению Кэмерона, проиграл не он один, а весь Евросоюз. Британский лидер намекнул на ослабление национальных правительств. Дело в том, что в Европарламенте создано, по сути, новое правило - глава Еврокомиссии назначен не исходя из консенсуса глав государств и правительств, а в результате соглашения парламентских групп. И в данном случае против желания одной из наиболее влиятельных стран - членов ЕС. Довольно интересный расклад - 28 избранных глав государств и правительств против 751 депутата, избранного  европейцами в результате прямого голосования. Отмечается, что многое будет зависеть от состава кабинета Жан-Клода Юнкера. Определиться со своими кандидатами на посты в Еврокомиссии страны ЕС должны до конца лета. Впрочем, судя по слухам, все было согласовано заранее. Обновленная Еврокомиссия должна приступить к работе 1 ноября.
Еще одна важная новость - в Еврокомиссии нового состава впервые в истории ЕС появится отдельный еврокомиссар по вопросам иммиграции. Это стало необходимым после огромного притока мигрантов в южные страны ЕС с Ближнего Востока и из Северной Африки. Через Италию с начала текущего года пытались прорваться в Европу примерно 65 тыс. иммигрантов.
Таким образом, остается всего один вопрос: как назначение Юнкера отразится на делах Старого Света? Пока что новый глава Еврокомиссии повторяет основные мантры Евросоюза - солидарность, ликвидация противоречий и контраста между Севером и Югом, разработка политики по экономическому росту и созданию новых рабочих мест, заключение торгового соглашения с США, реформа валютно-экономического союза стран еврозоны, консолидация госфинансов и т.д.
Кроме того, Юнкер решил остаться в тренде нынешних европейских забот и призвал к выработке единой энергетической политики. "Я хочу провести реформу и реорганизовать энергетическую политику ЕС в новый Европейский энергетический союз, необходимо соединить наши энергетические ресурсы, инфраструктуру и объединиться, чтобы усилить позиции перед третьими странами. Мы также должны диверсифицировать наши энергетические источники и сократить энергетическую зависимость ряда стран союза", - подчеркнул Юнкер.
С другой стороны, Юнкер прочно ассоциируется с тем, из-за чего среди граждан объединенной Европы в последнее время стало нарастать недоверие к союзу. Все европейские СМИ вспомнили, что именно этот политик был одним из тех, кто стоял за Маастрихтским договором, урегулировавшим денежную и политическую систему европейских стран и положившим начало ЕС. А значит, Юнкер в какой-то мере несет ответственность за введение единой европейской валюты со всеми ее плюсами и особенно минусами. Также этот политик был активным сторонником курса на экономию, приведшего к затяжному кризису экономического роста. Судя по последним опубликованным цифрам, этот процесс продолжается. Кроме того, в качестве главы Еврогруппы Юнкер принимал решения по предоставлению кредита европейским странам, пострадавшим от мирового финансового кризиса, что до сих пор вызывает разную реакцию и множество споров.
Вообще сейчас в экономической сфере ЕС множество проблем. Это  падение объемов кредитования в еврозоне, рост уровня безработицы на фоне старения населения, отсутствие четкой иммиграционной политики, протест против мер жесткой экономии, частая несогласованность во внешней политике. Так что просто Юнкеру явно не будет. С одной стороны - скептики вроде Кэмерона, с другой - маячит железная рука немецкого канцлера Меркель.
В результате экономические проблемы и внутренние противоречия в ЕС могут поставить под еще больший удар будущее Евросоюза. Тогда следующие выборы станут еще большим сюрпризом для всех институтов ЕС. Как пишет The Guardian, уже появилось целое поколение молодых европейцев - представителей так называемого прекариата - людей, не имеющих постоянного заработка и гарантий профессионального роста. Европа превращается в континент недовольных, и пока непонятно, как оживить европейскую мечту.