AVROPADA HAKİMİYYƏT DƏYİŞDİ
Yunkerin Avropa Komissiyasının sədri seçilməsi avroskeptiklərin narazılığının pik vaxtına təsadüf etdi
Avropa İttifaqının ali icra orqanı olan Avropa Komissiyasının yeni sədri Lüksemburqun sabiq baş naziri Jan-Klod Yunker olacaq. Bu haqda qərar Aİ ölkələri liderləri tərəfindən Brüsseldə Avropa İttifaqı Şurasının toplantısında qəbul edilib. Qərarın qəbulu heç də asan keçməyib və toplantı qızğın diskussiyalara səhnə olub.
Yunkeri yeni vəzifəsinə hələ iyulun 16-da Avropa Parlamenti də təsdiqləməlidir. Bunun üçün onun namizədliyi qurumun 751 deputatının, ən azı, 376-sı tərəfindən dəstəklənməlidir. Amma artıq bu prosedurun formal xarakter daşıyacağını söyləmək olar. Çünki parlamentdəki çoxluq - sağ-mərkəzçi Avropa Xalq Partiyası və sosial-demokratlar fraksiyası Yunkeri dəstəkləyir. Yeri gəlmişkən, sosialistlər lüksemburqlu siyasətçiyə verdikləri dəstəyin qarşılığında artıq Aİ-nin rəhbər postlarından birini öz namizədləri üçün "behləməyə" nail olublar.
Avropanın siyasət veteranlarından olan Yunker 1995-ci ilədək Lüksemburq hökumətində müxtəlif vəzifələr tutub və sonda ölkənin baş naziri olub. Bu vəzifədə o, Avropa üçün rekord sayılacaq müddətdə qala bilib - düz 18 il! Yunker maliyyə naziri kimi də iş təcrübəsinə malikdir. O, 2005-ci ildən avrozonaya daxil olan ölkələrin maliyyə nazirlərini özündə birləşdirən Avroqrupa rəhbərlik edib. Siyasətçi baş nazir postunu ötən yay nəzarətində olan kəşfiyyat xidmətinin insanların danışıqlarını gizli şəkildə dinləməsilə bağlı yaşanan qalmaqaldan sonra tərk edib. Amma sabiq baş nazir hələ də ölkə daxilində geniş dəstəyə malikdir. Hətta ötənilki qalmaqal zamanı Yunkerin vəzifədən getməsini tələb edən siyasi qüvvələr belə, onun Avropa Komissiyasının sədri postuna seçilməsinə dəstək veriblər.
Yunkerin şəxsi keyfiyyətlərinə gəlincə, Britaniyanın əksər KİV-də onun özünü çalışqan katolik kimi tanıtdığını, eyni zamanda hərisliklə siqaret çəkdiyini, spirtli içkiləri sevdiyini yazır. Siyasətçinin özü isə bu ittihamları rədd edir, diqqəti daha çox onun böyük siyasi təcrübəsi, özünə ironiya ilə yanaşması və ideya sadiqliyi haqda yazılanlara çəkir.
Britaniya mətbuatının isə Yunkerə qarşı mübarizəyə qalxmasında təəccüblü heç nə yoxdur. Onun Avropa Komissiyasının sədri postunu tutmasının əleyhinə yalnız Böyük Britaniya və Macarıstan baş nazirləri Devid Kemeron ilə Viktor Orban səs veriblər. Yunker Avropaya inteqrasiyanın tərəfdarıdırsa, Kemeron və Orban əksinə, avroskeptik kimi məşhurdurlar.
Kemeron Brüsselin səlahiyyətlərinin artırılmasına tərəfdar olan Yunkeri Londonun maraqlarına cavab verən namizəd hesab etmir. Amma Britaniya hökumətinin başçısı qitənin ümumi fikrinə qarşı təbii ki, təkbaşına mübarizə aparmaq iqtidarında deyil. Kemerona qarşı çıxanlardan biri Fransa prezidenti Fransua Ollanddır. O, Avropa Komissiyasının sədri postuna BVF-nin hazırkı rəhbəri Kristin Laqardın seçilməsinin qəti əleyhinədir. Qeyd edək ki, bir müddət Laqar Yunkerin əsas alternativi sayılırdı. Laqard Londonu daha çox qane edir, üstəlik Berlin də onun namizədliyinə ciddi etiraz etmirdi. Amma Olland Avropanın aparıcı postunun Nikola Sarkozi hökumətində nazir vəzifəsini tutmuş şəxsə həvalə olunmasını istəmirdi. Maraqlıdır ki, Britaniyanın baş naziri həmkarlarını fikirlərindən daşındırmaq üçün hətta Rusiya amilindən istifadə etməyə çalışıb - guya Avropaya qazanc naminə Moskva ilə siyasi mövqelərə zidd sövdələşməyə getməyəcək lider lazımdır. Amma bu da onun işinə yaramayıb. Üstəlik, Yunkern Moskvaya həddindən artıq simpatiya bəslədiyini söyləmək həqiqətən də mümkün deyil.
Nəticədə Böyük Britaniya inciyərək, eyni zamanda, güman ki, daxilən sevinərək bir daha göstərib ki, o, Aİ-də qalmağın məqsədəuyğunluğuna inanmır. Spiegel yazır ki, Kemeron “Dumanlı Albion”un Aİ-ni tərk etməsilə bağlı referendumun təşkilini sürətləndirəcəyilə bağlı hədə də səsləndirib. Ümumxalq səsverməsinin 2017-ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Yeri gəlmişkən, bunadək isə Şotlandiya Londondan müstəqillik əldə etmək məsələsini referenduma çıxaracaq. Kifayət qədər Avropapərəst mövqedə olan Şotlandiyada bu referendum bir neçə ay sonra baş tutmalıdır.
Kemeronun avropalı həmkarlarına bu məğlubiyyəti onun karyerasına ciddi təsir göstərə bilər. Britaniya leyboristlərinin lideri Ed Miliband və ən başlıcası, Avropa Parlamentinə bu yaxınlarda keçirilmiş seçkidə ciddi uğur əldə etmiş Böyük Britaniya Müstəqillik Partiyasının (UKIP) rəhbəri Naycel Farac baş verənləri fərqli şəkildə şərh edirlər - onların fikrincə, Kemeron son müzakirələrdə mövqeyini əldən verib və Britaniyanın baş nazirini sadəcə alçaldıblar. Həqiqətən də, Kemeronun Brüsselə qarşı mübarizəsi hələ kifayət qədər solğun təsir bağışlayır. London gedəcəyini desə də, sanki onu eşidən yoxdur. Evdə isə Kemeron tamamilə fərqli təzyiqlə üz - üzədir - beləliklə, torinin tarixi məğlubiyyəti Brüsseldə baş verənlərlə əlaqələndirilir.
Orbana gəlincə, onun ölkədaxili vəziyyəti tamamilə fərqlidir - Aİ-nin "mərkəzi idarəçiliyi"ndən yaxa qurtarmaq istiqamətində atdığı addımlar baş naziri ölkəsində daha da populyarlaşdıra bilər. Amma Orbanın mövqeyi Avropadakı inteqrasiya proseslərinə, çətin ki, ciddi təsir göstərsin. Yeri gəlmişkən, İtaliya, Niderland və İsveç liderlərinin mövqeyi Orban və Kemeronun mövqelərinə yaxın olub. Amma son anda onlar fikirlərini dəyişiblər.
Kemeronun fikrincə, nəticədə məğlub olan tək o yox, bütünlükdə Avropa İttifaqıdır. Britaniyanın baş naziri milli hökumətlərin zəiflədiyinə işarə edib. Məsələ ondadır ki, artıq Avropa parlamentində əslində yeni hökumət yaradılıb - Avropa Komissiyasının sədri dövlət və hökumət başçıları arasında konsensus əsasında deyil, parlamentdəki qrupların razılaşması əsasında seçilib. Üstəlik, bu postu Aİ-nin ən nüfuzlu ölkələrindən birinin arzulamadığı şəxs tutub. Söhbət kifayət qədər maraqlı bölgüdən gedir - 28 seçilmiş dövlət və hökumət başçısı avropalıların birbaşa səsvermə yolu ilə seçdikləri 751 deputata qarşı. İndi çox şeyin Jan-Klod Yunkerin kabinetinin tərkibindən asılı olacağı deyilir. Aİ ölkələri Avropa Komissiyasındakı vəzifələrə namizədlərini yayın sonunadək irəli sürməlidirlər. Amma deyilənə görə, hər şey əvvəlcədən razılaşdırılıb. Yenilənmiş Avropa Komissiyası noyabrın 1-dən fəaliyyətə başlamalıdır.
Daha bir vacib xəbər - Avropa Komissiyasının yeni tərkibində Aİ tarixində ilk dəfə immiqrasiya məsələləri üzrə ayrıca komissar olacaq. Bu zərurət Yaxın Şərqdən və Şimali Afrikadan Aİ-nin cənub ölkələrinə kütləvi miqrant axını baş verdiyi üçün yaranıb. Bu ilin əvvəlindən İtaliya vasitəsilə Avropaya, təxminən, 65 min immiqrant daxil olmağa cəhd göstğərib.
Beləliklə, bir sual yaranır: Yunkerin təyinatı Köhnə Qitədəki proseslərə necə təsir göstərəcək? Hələlik o, Avropa İttifaqının əsas vəzifələrini təkrarlayır - həmrəylik, ziddiyyətlərin və Şimal ilə Cənub arasındakı təzadın aradan qaldırılması, iqtisadi inkişaf siyasətinin hazırlanması, yeni iş yerlərinin yaradılması, ABŞ ilə ticarət razılaşmasının əldə edilməsi, avrozona ölkələrinin valyuta-iqtisadi ittifaqında islahatlar, dövlət maliyyələrinin konsolidasiyası və s.
Bundan başqa, Yunker hazırda Avropada dəbdə olan mövzuya da xüsusi önəm verir, belə ki, hamını vahid enerji siyasətinin formalaşdırılmasına çağırıb. "İslahatlar aparmaq, Aİ-nin enerji siyasətini yenidən formalaşdırmaq, yeni Avropa Enerji İttifaqı yaratmaq istəyirəm. Üçüncü öklələrin qarşısında mövqelərimizi gücləndirmək üçün enerji resurslarımızı, infrastrukturlarımızı birləşdirməli və birləşməliyik. Eyni zamanda enerji mənbələrimizi şaxələndirməli, Aİ-nin bəzi ölkələrinin enerji asılılığını azaltmalıyıq", - deyə Yunker qeyd edib.
Digər yandan, Yunkerin adı son vaxtlar birləşmiş Avropanın İttifaqa etimadsızlığını artıran məqamlarla da əlaqələndirilir. Bütün Avropa KİV xatırladır ki, Maastrix sazişinin arxasında dayanmış siyasətçilərdən biri də məhz Yunker olub. Söhbət Avropa ölkələrinin pul və siyasi sistemini tənzimləyən, Aİ-nin əsasını qoyan sənəddən gedir. Demək, bütün müsbət və mənfi cəhətlərilə, vahid Avropa valyutasının tətbiqinə hansısa dərəcədə məsuliyyət daşıyır.
O, eyni zamanda, iqtisadi inkişafın uzun müddət ləngiməsinə səbəb olmuş qənaət siyasətinin də fəal tərəfdarlarından olub. Son rəqəmlər bu prosesin hələ də davam etdiyini göstərir.
Bundan başqa, Yunker Avroqrupun başçısı kimi, qlobal maliyyə böhranından əziyyət çəkən Avropa ölkələrinə kreditlərin verilməsinə dair qərar qəbul edib və onun bu qərarı ilə bağlı müxtəlif mübahisələr hələ də davam edir.
Ümumiyyətlə, hazırda Aİ-də iqtisadi cəhətdən xeyli problem var: avrozonada kredit verilməsi həcminin azalması, əhalinin qocalması fonunda işsizliyin artması, dəqiq immiqrasiya siyasətinin olmaması, sərt iqtisadiyyata qarşı etirazlar, xarici siyasətdə tez-tez özünü göstərən fikir ayrılıqları və s. Odur ki, Yunkerin işi asan olmayacaq. Bir tərəfdə Kemeron kimi skeptiklər var, digər yanda isə Almaniya kansleri Merkelin dəmir əli...
Beləliklə, iqtsiadi problemlər və Aİ-dəki daxili siyasi ziddiyyətlər Avropa İttifaqının gələcəyini daha ciddi zərbə altında qoya bilər. Onda növbəti seçki Aİ-nin bütün institutları üçün daha böyük sürpriz olacaq. “The Guardian” qəzetinin yazdığı kimi, artıq böyük bir gənc avropalı nəsli yetişib və onların daimi qazanclarına, peşəkar inkişaflarına dair zəmanətləri yoxdur. Avropa narazılar qitəsinə çevrilir və avropalı arzusunun canlandırılması yolu hələ ki, məlum deyil.

POWER SHIFT IN EUROPE
Juncker's election as head of the European Commission has come when discontent among Eurosceptics is at its highest
Jean-Claude Juncker, the former Prime Minister of Luxemburg, is to be the new head of the European Commission, the supreme executive power body of the EU. The decision to this effect adopted by the leaders of the EU countries in Brussels during the European Council summit was not an easy one and there was plenty of no-nonsense horse-trading.
The European Parliament (a minimum of 376 deputies out of 751) still has to endorse Juncker in his new post on 16 July. However, this procedure will be a formal one, because the policy is supported by a parliamentary majority - the centre-right European People's Party and the Social-Democrat faction. Incidentally, the socialists have already staked out a claim for their candidate in one of the leading posts in the EU in exchange for support.
A veteran of European politics, Juncker held various posts in the Luxemburg government until 1995 before becoming prime minister. He holds the European record for term in office - 18 years. He also has experience of working as finance minister, in which capacity he headed the European Group, an association of heads of ministers of the eurozone countries. Juncker lost his job as prime minister last summer after a spying scandal conducted by his intelligence service. However, the former head of government still enjoys huge support within the country and even those political forces who forced him to resign voted in favour of his appointment as head of the European Commission. As far as his personal qualities are concerned, many British publications have stressed that Juncker, who confesses to be an ardent Catholic, is at the same time a heavy smoker and drinker. Juncker himself categorically rejects these accusations and points instead to those publications which stress his immense political experience, self-deprecating humour and commitment to his ideology.
It is no wonder the British media have ganged up against Juncker. Only the prime ministers of Britain, David Cameron, and Hungary, Viktor Orban, voted against his appointment as head of the European Commission. Whereas Juncker is well known as a supporter of European integration, Cameron and Orban, on the other hand, are acknowledged Eurosceptics.
Cameron is convinced that Juncker, who calls passionately for an expansion of Brussels' powers, does not meet London's interests. However, the head of the British government could not by himself realistically go against the opinion of the continent. The French President Francois Hollande resolutely stood out against Cameron and was vehemently opposed to the candidacy of the incumbent head of the IMF, Christine Lagarde, who was at one time seriously regarded as an alternative to Juncker. Lagarde was much more to London's liking and did not particularly annoy Berlin, but Hollande did not want to see a former minister in Nicolas Sarkozy's government in such an important European post. Significantly, in an attempt to talk round his colleagues, the British prime minister even tried to use the Russian factor, saying that it needed a leader who would definitely not cut a deal with Moscow for the sake of profit contrary to his political position. But this did not help, especially as Juncker could hardly be suspected of undue sympathy towards Moscow.
As a result, Britain, aggrieved, but also probably with repressed pleasure, again made it clear that it was ever more doubtful about the advisability of remaining in the EU. According to a report in Der Spiegel, Cameron has already threatened to speed up a referendum on Foggy Albion's membership of the European Union. A nationwide ballot was promised to be held in 2017. However, before this, in just a couple of months' time, Scotland, which, by the way, is very pro-European, is due to hold a referendum on independence from London.
The current defeat at the hands of his European colleagues could have a serious impact on the political career of the British prime minister. Labour Party leader Ed Miliband and, more importantly, the head of the United Kingdom Independence Party (UKIP), Nigel Farage, who tasted an unlikely victory at the recent European Parliament elections, are reacting in different ways to all this - to them Cameron has given ground; the British prime minister has been humiliated. Indeed, so far all Cameron's efforts to oppose Brussels look quite feeble. London is threatening to quit but it as if no-one is listening. At home, Cameron is faced with pressure of a different sort - the historic collapse of the Tories is an echo of what is happening in Brussels.
As far as Orban is concerned, for him the domestic situation is developing in a completely opposite way - the steps towards independence from the EU's "control centre" could contribute even more towards the Hungarian prime minister's popularity. But Orban's position will scarcely have any impact on the future of European integration. Incidentally, the leaders of Italy, the Netherlands and Sweden were close to the positions of Orban and Cameron, but they had second thoughts at the last moment.
However, in Cameron's opinion, it is not just he, but the whole European Union that has lost out. The British leader hinted at a weakening of the national governments. The fact of the matter is that, essentially, a new regulation has been created in the European Parliament - the head of the European Commission was appointed not by a consensus of the heads of state and government but as a result of agreement between parliamentary groups. And in this instance against the wish of one of the most influential EU member-countries. It is quite an interesting set-up: 28 elected heads of state and government against 751 deputies, elected by the Europeans as a result of a direct ballot. Much will depend on the make-up of Jean-Claude Juncker's cabinet. The EU countries must decide their candidates for posts in the European Commission before the end of the summer. However, going by rumours, everything has been agreed in advance. The new European Commission is due to start work on 1 November.
Here is another piece of important news: the new European Commission will for the first time in the EU's history have a separate European Commissioner for Immigration. This has become necessary after the huge influx of migrants to the southern countries of the EU from the Middle East and North Africa. About 65,000 immigrants have tried to enter Europe via Italy since the beginning of this year.
So, just one question remains: how will Juncker's appointment reflect on the affairs of the Old World? So far the new head of the European Commission has been repeating the basic mantras of the European Union - solidarity, eradicating differences and the contrast between North and South, drawing up a policy for economic growth and creating new jobs, concluding a trade agreement with the US, reform of the currency-economic union of the eurozone countries, consolidating state finances, and so on.
In addition, Juncker has decided to stay with the trend of current European concerns and has called for a single energy policy. "I want to carry out a reform and reorganize the EU's energy policy into a new European energy union needed to pool our energy resources and infrastructure and to strengthen our positions before third countries. We must also diversify our energy sources and reduce the energy dependence of a number of the countries of the union," Juncker said.
On the other hand, Juncker has long been associated with the fact that there has lately been an increasing lack of confidence in the union among the citizens of a united Europe. All the European media have recalled that he was one of those politicians who were behind the Maastricht Treaty which regulated the monetary and political system of the European countries and marked the beginning of the EU. In other words, Juncker to some extent bears responsibility for the introduction of a single European currency with all its pluses and especially its minuses. He was also an active supporter of the course towards the economy which led to the protracted crisis of economic growth. Judging by figures published recently, this process is still going on. Besides this, as head of the European Group, Juncker took decisions on providing credit to European countries suffering from the world financial crisis which still cause different reactions and a lot of argument.
There are a lot of problems in the economic sphere in the EU at present. These include a fall in credit volumes in the eurozone, an increase in the level of unemployment against a background of an aging population, the lack of a clear immigration policy, protests against tough economic measures and frequent lack of coordination in foreign policy. So Juncker will clearly not have it easy. On the one hand there are sceptics like Cameron, and on the other the iron hand of German Chancellor Merkel is looming.
As a result, the economic problems and domestic conflicts in the EU could expose the future of the European Union to even greater risk. Then, the next elections will be an even greater surprise for all the EU's institutions. As The Guardian writes, a whole generation of young Europeans has emerged - representatives of the so-called precariat - people without a regular income and guarantees of professional growth. Europe is turning into a continent of the dissatisfied, and for the moment no-one knows how to resurrect the European dream.