GÜRCÜSTAN AVROPAYA ÇIXIŞ ƏLDƏ ETDİ
Gürcüstanla Avropa İttifaqı arasında assosiativ üzvlüyə dair sazişin imzalanması gürcü ictimaiyyətində böyük rezonans doğurub. Çoxları bunu son dərəcə mühüm tarixi hadisə kimi qiymətləndirib. Amma məsələyə skeptik yanaşanlar da var
İyunun 27-də isə Brüsseldə Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Herman vann Rompey və Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu tarixi sənədə - Aİ ilə Assosiativ Sazişə imza atıblar. Sənəd tərəflər arasında ən müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsini, Gürcüstan qanunvericiliyinin Avropa qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılmasını, həmçinin Gürcüstanın Aİ-nin azad ticarət zonasına daxil olmasını nəzərdə tutur. Amma razılaşmada Gürcüstan rəhbərliyinin əsas hədəfi əksini tapmayıb: Qaribaşvili orada Gürcüstanın tezliklə Aİ-yə üzv qəbul olunması məsələsinin də əksini tapacağına ümid edirdi, amma sənəddə bu haqda heç nə deyilmir.
Aİ-nin yüksək rütbəli məmurları da birmənalı olaraq Gürcüstanı öz sıralarında görmək arzularını dilə gətirməyiblər. Bu, başadüşüləndir: onlar bunu desəydilər, üstəlik sənədə Gürcüstanın yaxın perspektivdə Aİ-yə tamhüquqlu üzv qəbul edilməsinin məqsədəuyğunluğuna dair bənd salınsaydı, Aİ-nin əksər üzvünün Gürcüstanla (həm də Ukrayna və Moldova ilə) assosiasiyaya razılıq vermə şansı sıfıra bərabər olardı.
Maliyyə və borc böhranı burulğanında çabalayan Köhnə Qitə hazırda genişlənmə haqda düşünmək iqtidarında deyil. İndi Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya, Aİ-nin tamhüquqlu üzvünə çevrilmək uğrunda Abxaziya və Cənubi Osetiya üzərində suverenliyini itirməsi avropalıları heç düşündürmür də. Aİ, o cümlədən ABŞ real olaraq Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün qorunması üçün heç bir addım atmayıblar.
Assosiativ sazişin imzalanması mərasimində çıxış edən İrakli Qaribaşvili Abxaziya və Cənubi Osçetiya sakinlərini Avropaya inteqrasiyanın Gürcüstana verdiyi imkanlardan - "Avropa bazarının, viza rejiminin və Avropa təhsilinin üstünlüklərindən" - istifadə etməyə çağırıb. Amma bu çağırışa Abxaziya və ya Cənubi Osetiyadan müsbət reaksiyanın gələcəyi ehtimalı elə də yüksək deyil. Gürcüstanın Aİ ilə assosiativ üzvlüyə dair imzaladığı saziş guman ki, Rusiyanın bu qiyamçı bölgələrdə mövqelərini daha da gücləndirməsinə səbəb olacaq. Abxaziya və Cənubi Osetiyanın özündə siyasi dairələr gələcəklərini Moskva ilə sıx və "çoxşaxəli əməkdaşlıq"da gördüklərini bəyan ediblər.
Yeni sazişin imzalanması kontekstində Gürcüstan iqtisadiyyatının perspektivləri də bir qədər mübahisəli görünür. Hər halda, Brüssel hələ ki, gürcülərin sosial və iqtisadi durumlarının yaxşılaşmasına hər hansı ciddi töhfə verməyib. Gürcüstanın inkişaf perspektivləri daha çox yaxın qonşuları ilə əməkdaşlığa bağlıdır. Burada söhbət ilk növbədə Cənubi Qafqaz regionunun lideri olan Azərbaycanla əməkdaşlıqdan gedir. Məhz Azərbaycanın enerji və nəqliyyat layihələri hesabına Gürcüstan iqtisadi böhranın ən ağır mərhələlərini aşa bilib. Üstəlik Aİ ilə imzalamnış sazişdə Gürcüstanın hansı real iqtisadi mənfəət əldə edəcəyi də dəqiq göstərilmir. Brüsseldə yaxşı anlayırlar ki, qarşıdan gələn və "demokratiyası inkişaf etməkdə olan" ölkələr üçün avroelitanın təklif etdiyi ənənəvi resept - növbəti şok terapiyası (birinci SSRİ dağılandan sonra yaşanmışdı) Gürcüstan əhalisinin əksəriyyətini heç də sevindirməyəcək. Avropalı məmurlar üçün acı təcrübə var: analoji "terapiya" artıq borc böhranından daha çox əziyyət çəkən bir çox Avropa ölkəsini boğaza yığıb.
Brüsseldə keçirilən imzalanma mərasimində Gürcüstanın baş naziri assosiativ üzvlüyə dair sazişin Aİ ilə iqtisadi-ticari sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün görünməmiş potensial yaratdığını, Gürcüstan biznesi üçün unikal imkanlar açdığını da söyləyib. Onun sözlərinə görə, indi Gürcüstan biznesi Aİ ölkələrinin 500 milyonluq bazarına çıxış əldə edəcək. Gürcüstan rəhbərliyi bildirir ki, bundan sonra Aİ ölkələrinə ixrac üçün nəzərdə tutulmuş bütün gürcü malları üçün gömrük rüsumları sadələşdiriləcək. Amma baş nazir ölkəsinin Aİ bazarlarına konkret hansı məhsullarla çıxmağa hazırlaşdığını, Avropa nəhənglərinin (Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İtaliya və s.) öz bazarlarında həmin məhsulalara hansı rolu verməyə hazır olduqlarını açıqlamayıb. Belə olan təqdirdə düşünmək olar ki, əslində söhbət Gürcüstanın Avropaya çıxış əldə etməsindən yox, Avropanın Gürcüstan bazarının açarını ələ keçirməsindən gedir.
Gürcü ekspertləri düşündürən də elə budur. Məsələn, Gürcüstanın Qlobal Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Nana Devdariani Gürcüstan məhsullarının Avropa bazarlarına çıxarılacağı haqda deyilənləri "xülya" adlandırıb. O, fikrini sözügedən məhsulların Avropa standartlarına cavab verməməsilə əsaslandırıb: "Guya Aİ ilə rüsumsuz ticarət imkanları açılır. Gürcüstan üçün bütün profil məhsulları üzrə kvota müəyyənləşdiriləcək. Amma sənədlə diqqətlə tanış olduqda görürük ki, biz Avropa bazarlarına çıxmaq üçün vergi ödəyəcəyik".
Rusiya ilə münasibətlərin pisləcəyilə bağlı proqnozları nəzərə alsaq, Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün ciddi risklərin olduğu da şübhə doğurmur. Son zamanlar Moskva ilə Tbilisi əməkdaşlığın qurulması istiqamətində bir sıra addımlar atmışdılar. Rusiya kənd təsərrüfatı bazarını Gürcüstan məhsullarının üzünə açdı və nəticədə 1 ildə ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi 50% artdı. İndisə vəziyyət köklü şəkildə dəyişə bilər. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, Aİ ilə postsovet ölkələri arasında assosiativ üzvlüyə dair sazişlərin imzalanmasının Rusiya iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərəcəyi təqdirdə Moskva ÜTT-nin qaydalarına uyğun olaraq, cavab addımları atacaq. Bunun Gürcüstan iqtisadiyyatına təsirsiz ötüşməyəcəyi isə şübhə doğurmur.
Bütün bunlarla yanaşı, Aİ ilə Assosiativ Sazişdə əsas olan iqtisadi amillər deyil. Aydındır ki, Gürcüstan, o cümlədən Moldova və Ukrayna üçün Avropa ilə yaxınlaşma geosiyasi mənada Rusiyadan uzaqlaşma istəyilə bağlıdır. Bu da tamamilə başa düşüləndir: Rusiya özünü postsovet məkanında cazibədar inteqrasiya mərkəzi kimi təsdiqləyə bilməyib. Rusiya kimi, geosiyasi hökmranlığa çalışan Avropa İttifaqı isə ədalətli məhkəmə sisteminin qurulması, korrupsiya ilə mübarizə, qanun qarşısında bərabərlik və digər məsələlərin təmini ilə ölkələrin diqqətini özünə çəkə bilir.
Son tezis avroassosiasiya layihəsinin Qərblə Rusiya arasındakı qarşıdurmadan meydana gəldiyini istisna etmir. Qitənin kiçik ölkələrinə bu oyunda baş rol verilmir. Onlara verilən rolla razılaşıb-razılaşmamaq isə həmin ölkələrin öz iradələrindən asılıdır.

ГРУЗИЯ ОБРЕЛА ДОСТУП В ЕВРОПУ
Подписание ассоциативного соглашения между Грузией и Евросоюзом вызвало большой резонанс в грузинском обществе. Многие восприняли это событие как эпохальное и историческое. Но не обошлось и без скептических оценок.
27 июня в Брюсселе премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, а также председатель Евросовета Херман ван Ромпей и глава Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу поставили свои подписи под историческим документом об Ассоциации с ЕС, предусматривающим усиление сотрудничества в самых различных сферах, приведение грузинского законодательства в соответствие с европейским, а также вхождение Грузии в зону свободной торговли ЕС. Правда, в соглашении не нашла отражения главнейшая цель грузинского руководства: хотя премьер Гарибашвили и выразил надежду на скорое вхождение Грузии в Евросоюз в качестве полноправного члена, документ умалчивает о реальности подобной перспективы. Высокопоставленные чины ЕС, со своей стороны, также однозначно не заявили о своем желании видеть Грузию в рядах организации. Оно и понятно: позволь они себе такое, не говоря уже о возможном внесении в соглашение пункта о целесообразности вступления в ЕС в обозримой перспективе, шансы на одобрение большинством стран - членов Евросоюза грузинской (равно как и одновременно свершившейся украинской и молдавской) ассоциации равнялись бы нулю.
Старый Свет, охваченный финансовым и долговым кризисами, не помышляет сейчас ни о каком расширении. И европейцев, судя по всему, не особо волнует тот факт, что ради интеграции в Европу Грузии, ведомой помыслами о полноправном членстве в ЕС, пришлось расплатиться потерей своего суверенитета над мятежными автономиями - Абхазией и Южной Осетией. ЕС, а также США реально ничего не сделали для защиты территориальной целостности Грузии.
Выступая на церемонии подписания ассоциативного соглашения, Ираклий Гарибашвили призвал жителей Абхазии и Южной Осетии воспользоваться возможностями, предоставляемыми евроинтеграцией Грузии, - "всеми благами европейского рынка, визового режима, европейского образования". Однако маловероятно, что этот призыв найдет отклик в Абхазии и Южной Осетии. Ассоциация Грузии с ЕС, скорее всего, приведет к еще большему закреплению России в этих мятежных автономиях. Политические круги самих Абхазии и Южной Осетии уже дали понять, что видят свое будущее в тесном "многоплановом взаимодействии" с Москвой.
Не менее спорным является и вопрос о перспективах грузинской экономики в контексте евроассоциации. Во всяком случае Брюссель не внес пока никакого заметного вклада в улучшение социального и экономического положения грузин. Перспективы развития Грузии больше завязаны на сотрудничестве с ближайшим соседом, лидером Южно-Кавказского региона - Азербайджаном, благодаря энергетическим и транспортным проектам которого Грузия смогла пережить тяжелейший период экономического кризиса. В новых, ассоциативных условиях ЕС особо не разглагольствует об ожидающих Грузию реальных экономических выгодах. В Брюсселе прекрасно понимают, что грядущая (вторая после постсоветской) фаза шоковой терапии - традиционного рецепта евроэлиты для стран "развивающейся демократии" - не особенно обрадует многих рядовых жителей Грузии. У еврочиновников есть горький опыт: аналогичной "терапией" уже сыты по горло жители целого ряда европейских стран, наиболее страдающих от долгового кризиса.
На церемонии в Брюсселе премьер Грузии подчеркнул также, что ассоциативное соглашение создает беспрецедентный потенциал для дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества с Евросоюзом и открывает грузинскому бизнесу уникальную возможность выхода на 500-миллионный рынок стран ЕС. Грузинские власти заверяют, что отныне в отношении всей грузинской продукции, предназначенной для экспорта в государства Евросоюза, будут упразднены таможенные пошлины. Однако с какой именно продукцией Грузия собирается выходить на рынок ЕС и в какой степени гиганты Старого Света (Германия, Франция, Великобритания, Италия и другие) готовы предоставить ей полноправную роль в европейской экономике, Ираклий Гарибашвили не уточнил.
Об этом, к слову сказать, задумываются и грузинские эксперты. К примеру, руководитель грузинского Центра глобальных исследований Нана Девдариани назвала "иллюзией" то, что грузинская продукция сможет попасть на европейский рынок, поскольку она не соответствует евростандартам. "Вроде открывается возможность беспошлинной торговли с ЕС, - рассуждает эксперт. - У Грузии будут квоты по всей профильной продукции, но если внимательно ознакомиться с документом, там есть дополнение, в котором четко указано, что мы будем платить налог за допуск на европейский рынок".
Не приходится сомневаться в серьезных рисках для экономики Грузии с учетом легко прогнозируемого ухудшения отношений с Россией. В последнее время Москва и Тбилиси сделали ряд шагов к налаживанию сотрудничества. Россия открыла свой сельскохозяйственный рынок для грузинской продукции, и за год товарооборот между странами возрос на 50%. Однако теперь ситуация может кардинально измениться. Из заявления главы МИД РФ Сергея Лаврова следует, что в случае отрицательного влияния реализации ассоциативных соглашений между ЕС и постсоветскими странами на российскую экономику Москва примет защитные меры в соответствии с правилами ВТО. Со всеми отсюда вытекающими негативными последствиями, в частности на грузинскую экономику.
Впрочем, главное в ассоциации - отнюдь не экономические факторы. Понятно, что для Грузии, а также Молдовы и Украины сближение с Европой вытекает из стремления отдалиться от России в геополитическом контексте.
И это вполне объяснимо, поскольку Россия не смогла утвердить себя в качестве притягательного интеграционного центра на постсоветском пространстве. В отличие от того же Евросоюза, который точно так же стремится к цели геополитического доминирования, но умудряется привлекать к себе такими действительно заслуживающими внимания задачами, как установление справедливой судебной системы, борьба с коррупцией, равенство перед законом и т.д.
Последний тезис не отвергает того, что проект евроассоциации порожден противостоянием между Западом и Россией. Малым странам континента уготована отнюдь не главная роль в этой игре. И воля самих стран - соглашаться на эту роль или нет.