XALİS ERMƏNİ SEÇKİSİ
Ekspertlər onun real nəticələrinin irəvan küçələrində qarşıdurmalara gətirib-çıxaracağını istisna etmir
Ermənistanda seçki kampaniyası başa çatır. Artıq mayın 6-da bu ölkənin vətəndaşları yeni parlamenti seçməlidir. Prezident respublikası olan əksər postsovet ölkələrində parlament seçkiləri prezident seçkisi ilə müqayisədə ikinci planda qalır. Lakin Ermənistanda budəfəki seçki 2013-cü ilin fevral-mart aylarında baş tutacaq prezident  seçkisi  üçün özünəməxsus "son məşq" sayılır. Ermənistanda siyasi qüvvələr arasında yeni qüvvələr nisbətini məhz bu seçkinin müəyyənləşdirəcəyi gözlənilir.
Bu gün ölkədə əsas siyasi rəqiblər kimi, hakim Respublika Partiyası (ERP), Levon Ter-Petrosyanın başçılıq etdiyi erməni milli konqresi (EMK), daşnaklar, "İrs" partiyası və budəfəki seçki proseslərində o qədər də nəzərə çarpmayan "Orinats yerkir" partiyasının adı çəkilir.
Lakin əsas intriqa başqadır
Formal olaraq "respublikaçılar"la koalisiyada "su oliqarxı" adlandırılan Qagik Sarukyanın başçılıq etdiyi "çiçəklənən Ermənistan" (ÇEP) da var. Amma artıq onu açıq şəkildə müxalifətçi adlandırırlar. Hələ 2008-ci ildə prezidentlik iddialarını gizlətməyən sabiq xarici işlər naziri Vardan Oskanyan məhz bu partiyadan deputatlığa namizəddir. Bundan başqa, müşahidəçilər eks-prezident Robert Köçəryanın böyük siyasətə qayıdış perspektivini də məhz bu partiya ilə bağlayırlar. R.Köçəryanın özü siyasi simpatiyalarını hələlik gizli saxlasa da, hazırkı prezident Serj Sarqsyanın ən təhlükəli rəqibi kimi, məhz onun adını çəkirlər. Ən azı ona görə ki, bu rəqabət Ermənistanda "Qarabağ klanı"nı növbəti dəfə parçalayır. Üstəlik, Köçəryan fəal şəkildə daşnaklar arasında da dəstək axtarır. Sarqsyanın isə buna ümidi yoxdur.
Nəhayət, ən əsası, 2008-ci ildə prezidentlik uğrunda yarışa Köçəryanın varisi və siyasi davamçısı kimi qatılmış S.Sarqsyan bu gün tərəfdarlarının heç birinə tam arxayın ola bilməz.
S.Sarqsyan və tərəfdarları üçün ən xoşagəlməz olanı əksər ekspertlərin qeyd etdiyi kimi, 2008-ci ildən fərqli olaraq, bu gün Ermənistanda Azərbaycan əleyhinə ritorikanın qələbəyə zəmanət verməməsidir. Xatırladaq ki, o vaxt Sarqsyan ölkəsində siyasi spektrin bir hissəsinin dəstəyini məhz "Yevlax və Mingəçevirədək irəliləyəcəkləri" haqda vədlə qazanmışdı. Bu gün isə vəziyyət kökündən fərqlənir. Arxada qalmış 4 il ərzində Azərbaycanın hərbi potensialının inkişafı Ermənistanda ən çox müzakirə olunan məsələlərdən birinə çevrilib. Artıq Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyanın guya onların ordusunun döyüş ruhuna görə güclü olması haqda dedikləri daha auditoriyaya lazımi təsir göstərmir. Bu bəyanatların xüsusilə orduya yollanmalı, lazım gəldikdə isə orada "döyüş ruhu" nümayiş etdirməli olan erməni gənclərinin analarına heç bir təsiri yoxdur.
Nəticədə, əksər irəvanlı müşahidəçilərin də qeyd etdiyi kimi, ötən illərin təcrübəsindən fərqli olaraq, budəfəki seçki kampaniyasında "Qarabağ mövzusu" sanki üstünlüyünü itirib. İstisna yalnız daşnaklardır. Onların isə ən nikbin proqnozlara əsasən belə, parlamentdə çoxluğa sahib çıxmaq şansları yoxdur.
"Birincisi, cəmiyyət dəyişib. Artıq onları hakimiyyət və ya müxalifətin Qarabağı satmağa hazırlaşdığına dair bəyanatlarla sosial-iqtisadi və mülki problemlərdən yayındırmaq çətindir. İnsanlar həyata daha ayıq başla baxır və anlayır ki, onların iqtisadi və hüquqi baxımdan üzləşdikləri acınacaqlı durumun səbəbi heç də Qarabağ deyil. Bu vəziyyətin yaranmasına səbəb hakimiyyətin qanuna əməl etmək, azad iqtisadiyyat və demokratiya qurmaq istəməməsidir", - deyə İrəvanda nəşr olunan "Lraqir" qəzetinin əməkdaşı Naira Ayrumyan yazır: "Bundan başqa, elə vəziyyət yaranıb ki, ölkənin əsas hakimiyyət və müxalifət partiyaları - ERP, "çiçəklənən Ermənistan" və EMK - Qarabağla bağlı, təxminən, eyni mövqedədir. Onlardan heç biri münaqişənin həlli üçün kompromislərin tələb olunduğunu inkar etmir. Sadəcə, ERP həll prosesini var gücü ilə uzadır, konqres isə Qarabağ dü-yününün birdəfəlik kəsilib-atılmasına çağırır. "Çiçəklənən Ermənistan"a gəlincə, o, heç zaman Qarabağ mövzusunda açıq mövqe ortaya qoymayıb. İndi isə Vardan Oskanyan bildirir ki, onun xarici işlər naziri olduğu dövrdə beynəlxalq aləmdə Qarabağın müqəddəratını təyinetmə hüququnu möhkəmləndirmək mümkün olubmuş".
Razılaşın ki, qəribə şərhdir. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, vaxtilə vətəndaşlarını Azərbaycana kompromisə çağıran ilk siyasətçi olan Levon Ter-Petrosyanı bu gün də yeri gəldi-gəlmədi, "Qarabağı satmaq arzusu"na görə ittiham edənlərin sayı az deyil. Bundan başqa, şübhəsiz ki, Ermənistanın iqtisadi bəlalarının səbəbi böyük ölçüdə həm də onun liderlərinin Qarabağla bağlı avantüralarıdır. Məhz bu üzdən Ermənistan çox şey vəd edən iqtisadi və kommunikasiya layihələrindən kənarda qalıb. Oskanyanın XİN-ə rəhbərlik etdiyi dövrdə erməni diplomatiyasının son dərəcə uğurlu olduğuna dair iddiaları da inandırıcı təsir bağışlamır. Hər halda o, nazir postunu erməni diplomatiyasının 2008-ci ilin yazında BMT Baş Assambleyasının 62-ci sessiyasında ciddi iflasa uğramasından sonra tərk edib. Xatırladaq ki, məhz həmin sessiyada Bakının təklif etdiyi "Azərbaycanın işğal  olunmuş ərazilərindəki vəziyyət haqqında" qətnamə qəbul olunmuşdu. Həmin vaxt "Qolos Armenii" qəzeti vəziyyəti kifayət qədər istehza ilə şərh edirdi: "Nazirin yeganə arqumenti həmsədr ölkələrin mövqeyidir. Lakin onların qətnamənin əleyhinə səs vermələrinin obyektivliklərindən, xüsusilə də Ermənistana və Qarabağa sevgilərindən irəli gəlmədiyinə şübhə yoxdur. Qətnamənin əleyhinə səs vermiş "yeddilik"dən Ermənistan, Rusiya, ABŞ və Fransanı çıxarsaq, erməni tərəfinin "aktivində" yalnız Anqola, Hindistan və Vanuatu qalır. Erməni diplomatiyasının BMT-də apardığı möhtəşəm lobbiçilik - deməyə artıq söz yoxdur!".
Bundan başqa, S.Sarqsyanın xarici siyasi "uğurlar" haqda bəyanatlarını eşidən hər kəs, istər-istəməz bu bəyanatlarla erməni diplomatiyasının real nailiyyətləri, o cümlədən, Qarabağ məsələsindəki vəziyyət arasında müqayisə aparır. Və bir daha məlum olur ki, Sarqsyanın bu sahədə öyünəcəyi heç nə yoxdur. Üstəlik, məhz seçkiqabağı kampaniya zamanı İrəvan üçün xoş olmayan bir sıra diplomatik sürprizlər bir-birini əvəzləyib. Kolumbiya Senatının Xocalıda azərbaycanlılara qarşı soyqırımın törədildiyini tanımasından tutmuş, Avropa Parlamentində qəbul edilmiş qətnaməyədək bir sıra faktları buna misal göstərmək olar. Sonuncu qətnamədə Ermənistan birmənalı şəkildə, Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarını boşaltmağa çağırılır.
Bütün bunların fonunda S.Sar-qsyan gözlənildiyi kimi, seçki kampaniyasında üstünlüyü müxtəlif vədlərə deyil, regional miqyaslı "güclü fiqurlar"ın dəstəklənməsinə verir. Bununla da Sarqsyan  lazımi səs almağa ümid bəsləyir.
Ermənistan müxalifəti isə seçkinin ədalətli keçəcəyinə inanmır. Müxalifət liderləri bildirir ki, seçici siyahılarında fantastik sayda "ölü can"lar var. Ter-Petrosyanın ətrafındakı mənbələr siyahılarda 800 minədək vəfat etmiş və ya ölkədən getmiş şəxslərin adına rast gəlindiyini bildirir. Bu bəyanatlar prezident S.Sarqsyanı komandasına məsələ ilə məşğul olmağı tapşırmaq məcburiyyətində qoyub. Lakin İrəvanda seçkinin nəticələrinə inanacaqlarmı? Bu məsələ hələ ki açıq qalır.
Tənqidlər nəticəsində S.Sar-qsyanın daha bir güzəşti seçki prosesində külli miqdarda rüşvət hallarına dair deyilənlərin araşdırılması haqda prokurorluğa tapşırıq verməsidir. İddialara görə, müxtəlif partiyaların nümayəndələri par-fümeriya, pensiyaçı qadınlar üçün ləçək və s. paylayır.
Görünən odur ki, artıq İrəvanda real qüvvələr nisbətini müəyyən etmək üçün gücdən istifadə olunacağına heç kəs şübhə etmir. Hər halda, seçkiyə bir neçə həftə qalmış ölkədə gizli silah alveri ilə bağlı bir neçə qalmaqal da baş verib. Siyasi terror ənənələrinin olduğu Ermənistanda həmin silahların "danışa biləcəyinə" isə ekspertlərin şübhəsi yoxdur.

ELECTIONS WITH ARMENIAN SPECIFICITY
Experts do not rule out that the actual results will be determined in a violent confrontation on the streets of yerevan
The campaign is nearing its end in Armenia - on 6 May, Armenian citizens will elect a new parliament. In most former Soviet countries that are presidential republics, parliamentary elections are overshadowed by presidential elections. But in Armenia, the current parliamentary elections are seen as a sort of "dress rehearsal" before the presidential elections to be held in February-March 2013. They are expected to outline a new political situation in Armenia.
The main rivals are now the ruling Republican Party of Armenia (RPA), the Armenian National Congress of Levon Ter-Petrosyan, the Dashnak party, the Heritage party, as well as Orinats Yerkir, which seems inconspicuous against in this election.
The main intrigue, however, is different
Formally, Prosperous Armenia (PAP), headed by Gagik Tsarukyan, who is referred to as a "vodka oligarch", is part of the same coalition as the Republicans. It is openly called an opposition party. One of its members is the former Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan, who made no secret of his presidential ambitions in 2008. Moreover, it is with this party that observers link the prospects for Robert Kocharyan's return to big-time politics. Robert Sedrakovich himself does not disclose his political affiliation, but he is known as the most dangerous opponent of the current Armenian President Serzh Sargsyan - first of all, because this rivalry once again splits the "Karabakh clan". In addition, Kocharyan is actively seeking support from the Dashnaks, on which Sargsyan cannot count. And most importantly, the president of Armenia, who fought for the presidency as the successor and political heir of Kocharyan in 2008, cannot be 100 per cent sure about any of his supporters today.
But the most unpleasant thing for Sargsyan and his supporters is that today in Armenia, as many experts note, hysterical anti-Azerbaijan rhetoric no longer guarantees victory, as was the case in 2008. Remember: Sargsyan enlisted the support of some of the political spectrum at the time due to his promises "to step up the offensive as far as Yevlax and Mingacevir". But today the situation is fundamentally different. Over the past four years, Azerbaijan's growing military potential has become one of the most debated topics, and Armenian Defence Minister Seyran Ohanyan's remarks that the Armenian army is strong for its unique fighting spirit no longer have the desired impact on the audience, in particular, the mothers of the young Armenians who will be joining the army tomorrow and might have to show that same "fighting spirit" in a real fight.
As a result, as many Yerevan observers say, in contrast to the past experience, the current election campaign is not dominated by "the Karabakh theme". The only exception is the Dashnaks, whom even the most optimistic forecasts do not promise a relative majority in parliament. "First, society has changed, and it is difficult to distract it from economic, social and civic issues, arguing that the government or the opposition are surrendering Karabakh. People have a much more sober view on life, realizing that the reason for the bad situation in the country - both economic and legal - does not lie in Karabakh. The reason is the authorities' reluctance to respect the law and build a free economy and democracy," the correspondent of Yerevan's Lragir newspaper, Naira Hayrumyan, said. "In addition, there is a situation where the main ruling and opposition parties - the Republican Party, Prosperous Armenia and the Armenian National Congress - began to adhere roughly to the same position on Karabakh. They all agree that the Karabakh settlement will require compromises. Simply, the Republican Party is delaying the settlement by all means, while the Congress wants to cut off the Karabakh knot once and for all. As for the PPA, it has never clearly expressed its view on the Karabakh subject, and the only thing Vardan Oskanyan is now saying is that as foreign minister, he managed to secure Karabakh's right to self-determination in the international arena."
The assessment, to be honest, is quite unexpected, especially considering the fact that Levon Ter-Petrosyan, who was the first to call on his countrymen to compromise with Azerbaijan, is being accused by all and sundry of intending to "surrender Karabakh". Moreover, it is obvious that the economic troubles of Armenia are largely connected with the Karabakh adventure of its leaders, which resulted in the country being isolated from the most promising economic and communication projects. And it is hard to believe Oskanyan's assurances that in his "ministerial" times, Armenian diplomacy was incredibly successful, especially considering the fact that he left the post of minister after the resounding failure of Armenian diplomacy - in spring 2008, the 62nd session of the UN General Assembly adopted a resolution proposed by Azerbaijan "On the situation in the occupied territories of Azerbaijan". Golos Armenii newspaper quite poignantly commented on the situation at the time: "The minister's only argument is the position of the co-chairing countries, but it is obvious that the latter voted against the resolution not because of their objectivity and - even more so - out of great love for Armenia and Karabakh, but based solely on their own interests. If we exclude Armenia, Russia, the USA and France from the seven countries that voted against the resolution, the Armenian side has only Angola, India ... Vanuatu to its credit. Brilliant lobbying work by Armenian diplomacy in the UN - what else can you say?"
On top of that, the high-profile "foreign policy" statements by Serzh Sargsyan unwittingly correspond to the actual results of Armenian diplomacy, including on the Karabakh issue, where he has nothing in particular to boast about. Moreover, just before the elections, there was a series of unpleasant diplomatic surprises for Yerevan - from the recognition of the genocide of Azerbaijanis in Xocali by the Senate of Colombia to European Parliament resolutions that explicitly called on Armenia to withdraw from the occupied Azerbaijani territories.
In this situation, Sargsyan predictably makes the main stake in his campaign not only on promises as such but on the support of regional "strong men" who can provide him - even if not in white gloves - with the right number of votes. The Yerevan opposition no longer believes in the fairness of the upcoming elections - an astronomical number of "dead souls" have been found on the voters' lists, according to the opposition leaders. Sources close to Ter-Petrosyan say that 800,000 people who have died or left the country are still on the electoral lists. The president of Armenia was forced to issue an order to investigate it, but it is an open question whether they will believe in election results in Yerevan.
Another concession to criticism was Serzh Sargsyan's instruction to the Prosecutor's Office to deal with the incredible amount of electoral bribes: representatives of different political parties are distributing perfumes, scarves for retired women, etc.
Apparently, in Yerevan, nobody doubts that the real balance of forces will be determined "by force". In any case, a few weeks before the elections in Armenia there were several scandals involving clandestine arms trade. And experts have no doubt that, due to the local traditions of political terror, the arms are likely to "speak".