TƏXRİBATA YOL VERMƏMƏLİ
2007-2009-ci illərdə o, Türkiyənin İsraildəki səfirinin siyasi məsləhətçisi vəzifəsində çalışıb. 2010-cu ildən İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Təşkilatının (AZİZ) mətbuat katibidir. İsrail radio və televiziyasında Cənubi Qafqaz və Türkiyə üzrə siyasi şərhçi kimi çalışır. Eyni zamanda, İsrailin hərbi sənaye kompleksində Azərbaycan üzrə baş mütəxəssisdir. Fəaliyyət sahələrindən də göründüyü kimi, Arie Qutlə görüşüb, onun Azərbaycan-İsrail münasibətləri və regional təhkükəsizlik məsələləri barədə fikirlərini soruşmamaq olmazdı. Biz də "Region Plus" olaraq, bu imkanı əldən vermədik.
- İsraildən baxanda Azərbaycan necə görünür?
- Diaspor fəaliyyətimlə bağlı İsrailin siyasi elitası ilə tez-tez görüşməli oluram. Adətən, İsrailin siyasi, hərbi, ictimai xadimləri,  Azərbaycan və ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri haqqında müsbət fikir söyləyirlər. Və bu, sadəcə siyasi  hörmət deyil. Dünyada iqtisadi böhranın davam etməsinə baxmayaraq, ötən il Azərbaycan-İsrail münasibətləri üçün tamamilə uğurlu oldu. Ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi 4 milyard dollara çatdı ki, bu da hər iki ölkəni strateji tərəfdaşlara çevirən göstəricidir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İsrail dövləti ilə münasibətləri İsraildə səmimi hörmətə səbəb olur. Digər tərəfdən, İsrailin siyasi dairəsi bir çox hallarda Xarici İşlər Nazirliyinin başçısı Aviqdor Libermanın sayəsində bu gün Azərbaycanı, deyək ki, bir neçə il bundan öncə olduğu kimi qəbul etmir. Məhz Liberman ictimaiyyəti inandıra bildi ki, İsrailə yalnız ABŞ və Avropa İttifaqı ilə əlaqələr yox, həm də SSRİ-nin süqutundan sonra yaranmış orta müsəlman ölkələrinin dəstəyi də vacibdir.
İsraildə artıq formalaşmış Azərbaycan siyasi lobbisi var. Mən ötən ilin iyul ayında diaspor nümayəndələrinin qurultayında iştirak edəndə, Prezident İlham Əliyev çıxışında gözəl bir fikir işlətdi və dedi ki, "Mən istəyirəm ki, dünyanın bütün yerlərində Azərbaycan evləri yaradılsın. Bu, çox böyük bir ideyadır. Mən də düşünürəm ki, qısa zaman ərzində Azərbaycan evi Təl-Əvivdə  yaradılmalıdır. Bizim nə gücümüz varsa, bu işə sərf edə bilərik. Sadəcə, Azərbaycan dövlət strukturlarının dəstəyi olsa, bu evi özümüz yaradacağıq. Eyni zamanda, İsraildə yaşayan diaspor nümayəndələrinin də təşkilatlanmış bir mərkəzdən - Azərbaycan evindən toplanmaq və yaxşı fəaliyyət göstərmək üçün imkanları olacaq.
Bu gün müstəqil Azərbaycanın İsrail dövlətində nüfuzu heç bir zaman olmadığı qədər yüksəkdir. İsrail Azərbaycanı modern müsəlman dünyasının ən aparıcı və inkişaf etmiş ölkəsi kimi qəbul edir. Bu gün Azərbaycan İsrailin çox ciddi iqtisadi və siyasi tərəfdaşı kimi qəbul olunur. Bu bəzi geosiyasi meydanda olan ölkələri qane etmir. Fəqət, modern beynəlxalq münasibətlər emosiyalara deyil, real praqmatizmə və milli maraqlara arxalanır. Bu gün Azərbaycanın adi boyük hörmətə malikdir. Bu yalnız Azərbaycan diasporunun İsraildə apardığı düzgün təbliğat strategiyasının nəticəsi deyil. Eyni zamanda və düşünürəm ki, ilk növbədə, geopolitik meydanda müstəqil Azərbaycanın güclü oyunçuya çevirmış iqtisadi yüksəlişınin, çox böyük templi və praqmatik sağlam xarici siyasətinin xidmətidir.
- Sizin də qeyd etdiyiniz kimi, bu gün Azərbaycan balanslaşdırılmış siyasət yürüdür. İranla da, İsraillə də münasibətləri normaldır. Belə siyasət hər zaman adekvat qarşılanırmı?
- Hesab edirəm ki, Azərbaycanın modern uğurlu inkişafı, ilk öncə, ölkənin balansdırılmış və düzgün xarici siyasəti ilə bağlıdır. Bu faktdır ki, İsrail dövləti ilə Azərbaycanın çox açıq və hərtərəfli iqtisadi və siyasi tərəfdaşlığı mövcuddur. İsrail heç bir zaman Azərbaycanla ultimatum və tələblər formatında danışmır. Azərbaycanı müsəlman dünyasının inkişaf edən olkəsi hesab edən İsrail, ona özünün siyasi və iqtisadi tərəfdaşı kimi baxır.
Rəsmi Tehranın Azərbaycana münasibətində isə onu hiss etmək olar kı, İran Azərbaycanın inkişafında maraqlı deyil. Bu, ilk növbədə, İranda yaşayan 35 milyon azərbaycanlı faktoru ilə bağlıdır. Qeyd edək ki, İran rejimi 35 milyonluq əhalini öz dilində danışmağa, inkişaf etdirməyə yasaq qoyub. İkincisi, İranın Cənubi Qafqazda ən boyük tərəfdaşı Azərbaycan torpaqlarını zəbt etmiş Ermənistandır.  Müsəlman ölkəsinin 20% ərazisini zəbt etmiş, 1 milyon şiə müsəlmanları olan azərbaycanlıları evlərindən qovmuş Ermənistan İran İslam Respublikasının yaxın dostudur. Bu fakt özü çox məsələləri açıqlayır. Onu da unutmayın ki, elə vaxt olmur ki, rəsmi Tehran müstəqil Azərbaycan dövlətini təhdid etməsin, bu isə iki dövlət arasında olan "səmimi"liyi özündə ehtiva edir.
- İran, doğrudanmı, dünya üçün bir təhlükədir, yoxsa  sadəcə, İranın regiondakı inkişafı, mövqeyi buna bir səbəbdir?
- Bu gün bu real faktdır ki, İran İslam Respublikası və mollakratiyası dünya təhlükəsizlik sisteminə qlobal bir təhlükədir. Dünyanın İran tərəfindən olan təhlükəsi onunla bağlıdır ki, bu demokratiyadan və insan hüquqlarından uzaq dayanan bir siyasi rejim, nüvə silahı yaratmaq niyyətində olan  ambisiyalı dövlətdir.  Təsəvvür edin ki, ayətullalar bu silaha nail olandan sonra, bütün dünyanı necə təhlükə içində saxlayacaq. Dünya  mediasından belə görünür ki, İranın nüvə silahı yalnız İsrailin problemidir. Sizi əmin etmək istəyirəm ki, İsraildən öncə Fars körfəzinin aparıcı ərəb ölkələri İranın nüvə silahından rəsmi Təl-Əvivdən daha çox narahatdır.
- İran bəyan edib ki, İsrail, yaxud ABŞ tərəfindən zərbəyə məruz qalsa, zərbə endirənlərə eyni tərzdə cavab verəcək. İran tərəfindən belə bir zərbə gözlənilirmi? Sizcə, bütün bunların regiona və İranın daxilindəki vəziyyətə təsiri necə ola bilər?
- Hesab edirəm ki, İrana zərbə Yaxın Şərq regionunu geosiyasi faciəyə gətirəcək. O biri tərəfdən nə rəsmi Təl- Əviv, nə də Vaşinqton nüvəli İranın olmasına razı olmayacaq. Düşünürəm, İranı diplomatiya və iqtisadi sanksiyalar vasitələri ilə saxlamaq mümkündur, lakin bu vasitələr hər zaman hiss olunmalıdır. Dünyanın əksər ölkələri İran rejiminə bu sanksiyaları tətbiq edir, Rusiya və Çin kimi ölkələr isə bu rejimlə əməkdaşlıq edir. Bu ölkələrin özlərinə də siyasi və diplomatik təzyiqi artırmağa böyük ehtiyac var.
- İran-ABŞ, İran-İsrail gər-ginliyinin kökündə, doğrudanmı, İranın nüvə proqramı durur? Və bu məsələ həll olunacağı təqdirdə, hər iki dövlətin İranla münasibətləri normallaşacaqmı?
- Artıq 5 ildir ki, dünya mediası Qərbin İrana hücum edəcəyi ilə bağlı məlumatlar yayır. Bu müddətdə dəfələrlə tarixlər açıqlanıb, “əməliyyat planları” ortaya qoyulub. Eləcə də Qərb dövlətlərinin, xüsusən də ABŞ və İsrailin hakimiyyət rəhbərləri hücum planlarını etiraf ediblər. Amma ötən müddətdə bütün bu xəbərlər təsdiqini tapmayıb. Bütün bunların ən yaxşı halda qarşı-qarşıya dayanan iki qüvvənin apardığı psixoloji savaşın elementləri olduğu güman edilib.
Bu məsələdə əsas diqqətə alınası məqam İrana qarşı belə bir cəhdin buraxacağı təsirdir. Belə bir hücum İranın nüvə proqramını dayandıracağına zəmanət vermir. Ən yaxşı halda bu, prosesi bir müddət təxirə sala bilər.
Aydındır ki, İrana qarşı savaş ehtimalı ciddidir. Ancaq hələlik Qərb İranı sanksiyalarla güzəştlərə məcbur etmək istəyir. Bununla paralel hərbi hazırlıqlar da gedir. Müharibə ehtimalı var və kifayət qədər yüksəkdir. İsrail özünün hərbi hücum hazırlıqlarını gizlətmir, eləcə də ABŞ və bəzi Avropa dövlətləri - Fransa, İngiltərə  İranla bağlı mövqelərini sərtləşdiriblər. Fəqət düşünürəm ki, hələlik hərbi  qarşıdurmadan yayınmaq imkanları qalır.
İndi İranla Qərb arasında həm də psixoloji savaş davam edir. Mən istisna etmirəm ki, günlərin birində, məsələn, Hörmüz boğazında siyasi qərar olmadan İran və rəqiblərin silahlı qüvvələri arasında toqquşma baş verə bilər. Fəqət düşünürəm, İran tərəfindən hər hansı gözlənilməz addım atılmasa - məsələn, indi İran iddia edir ki, Hörmüz boğazını bağlayacaq - toqquşma olmayacaq. Ancaq bu cür addımlar atılsa, toqquşma qaçılmazdır. Eləcə də istisna etmək olmaz ki, qüvvələr qarşı-qarşıya dayananda tərəflərdən biri dözməyib, yüksək siyasi rəhbərliyin əmri olmadan toqquşmaya səbəb ola bilər. Yəni məsələn, hansısa gəminin harasa yaxın üzməsini kimsə özünə qarşı təhlükə kimi qiymətləndirə bilər və bu, heç kəsin istəmədiyi şəkildə qarşıdurmaya çevrilər.
- Türkiyə-İsrail münasibətlərinin kəskinləşməsini necə şərh edərdiniz? Hadisələrin kökündə nə durur?
- Türkiyənin son xarici siyasət addımları onu nümayiş etdirir ki, rəsmi Ankara həm müsəlman dünyasında, həm qlobal siyasətdə yeni geosiyasi güc kimi çıxış etmək arzusundadır.
Bir çox siyasi analitiklərin fikrincə, Ankaranın məhz bu strategiyası Türkiyə-İsrail münasibətlərinin kəskinləşməsinə gətirib. Türkiyə İslam Dünyasının lideri olmaq naminə faktiki olaraq, İsraillə strateji münasibətlərini qurban verib. Bu kontekstdə, Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi Türkiyə anlayır ki, antiisrail ritorikası ərəb ölkələrinin gözündə ucalmaq və özünü dünya müsəlmanlarının lideri kimi təsdiqləmək üçün ən yaxşı siyasi alətdir.
ABŞ üçün bu İsrail-Türkiyə münasibətlərinin gərginləşməsi son dərəcə xoşagəlməz və qəbulolunmaz kimi şərh olunur. Qeyd edək ki, İsrail və Türkiyə, Vaşinqtonun Səudiyyə Ərəbistanı ilə yanaşı, Yaxın Şərqdə çox mühüm tərəfdaşdır. Bundan əlavə, Türkiyə, NATO-nun ABŞ ordusundan sonra ikinci ən böyük orduya malik ölkəsidir.
Eyni zamanda onu da qeyd edək ki, İsrail və Türkiyə arasında olan münasibətlər yalnız ikitərəfli xarakter daşımır. Uzun illər onlar ABŞ-la bərabər strateji üçbucaq təşkil edib. İsrail-Türkiyə münasibətlərinin gərginləşməsi və "Ərəb baharı" nəticəsində yaranmış yeni vəziyyət ABŞ-ın regional müttəfiqi kimi Türkiyənin əhəmiyyətini artırıb. Amerika iki müttəfiq arasında yaranmış münasibətləri bərpa etmək üçün hər iki tərəfə təzyiq edir.
İsrail-Türkiyə münasibətlərinin gərginləşməsinə daha çox sevinən Ermənistandır. Amma düşünurəm ki, “qondarma erməni” soyqırımının tanınması o qədər də asan məsələ deyil. Uzun illər Knessetdə bu mövzu ilə bağlı sakit konsensus hökm sürürdü. Daha sadə desək, İsrail dövlətinin maraqlarına prinsipial olaraq zidd olan bu məsələyə ümumiyyətlə baxılmadı. Amma son bir neçə ildə bəzi deputatlar bu mövzu ilə bağlı istənilən müzakirələrin KİV-in əsas başlıqlarına çıxacağını, geniş ictimai və beynəlxalq əks-səda doğuracağını hiss edərək, bir anda erməni  “soyqırımı”nın İsrail tərəfindən tanınmasının ardıcıl tərəfdarlarına çevrildilər.
Şübhəsiz, belə tərəfdarlar çox deyil. Və İsrail parlamentarilərinin böyük əksəriyyəti bir neçə həftə əvvəl İsrail XİN başçısının birinci müavini, Knessetin deputatı Dani Ayalonun dediyi fikirləri dəstəkləyir. Ayalon xüsusilə deyib ki, "Knessetin erməni "soyqırımı"nı tanıması üçün heç bir şans yoxdur. Bu, mümkün deyil. Biz yüzillər əvvəlki tarixə aid olan mübahisəli məsələlərə görə müsəlman dünyasındakı əsas strateji tərəfdaşımız olan Azərbaycanla münasibətləri pozmağa yol verə bilmərik".
2011-ci ilin dekabr ayında İsrailin Knessetində qondarma erməni  soyqırımı məsələsi ortaya çıxanda, özümün milli borcum hesab etdiyim üçün, İsrail millət vəkilləri qarşısında çıxış edəndə dedim ki, siz yalan bir tarixi, yalan mifi soyqırıma  döndərmək istəyirsiniz. 20 il əvvəl bir gündə ermənilər dinc Azərbaycan şəhərini darmadağın edib, dinc Azərbaycan sakinlərinə soyqırım yapdılar. Davam edərək onu da söylədim ki, Ermənistanda 150 yəhudi qalan zaman, Azərbaycanda 30 000 yəhudi var, iki il ərzində iki sinaqoq və Qafqazda ən böyük təhsil mərkəzi tikildi. Xahiş edirəm, mənə ikinci belə bir müsəlman və ya xristian ölkəsi göstərin ki, orada ölkə öz hesabına yeni sinaqoq tiksin! Bu, Azərbaycanın dünyanın dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində olan boyük uğurlara nail olmasını özündə ehtiva edir.
Mən əminəm ki, Avropa yəhudiliyinin dəhşətli faciəsini ermənilərin 1915-ci il hadisələrindəki qırğını ilə müqayisə edən insanlar, sadəcə, cahil deyillər. Onlar yalnız yəhudi olduqları üçün Hitlerin ölüm düşərgələrində məhv edilən altı milyon yəhudinin xatirəsinə həyasızcasına xəyanət edirlər.
Ermənilər uzun illər Osmanlı İmperiyası ilə münaqişədə olublar və rus ordusu ilə əməkdaşlıq edərək, separatçılıqla məşğul olublar, Osmanlı Türkiyəsi ilə müharibə şəraitinə girərək, Türkiyə ərazisində "Böyük Ermənistan" yaratmağın xəyalı ilə yaşayıblar. Bir israilli kimi bizim üçün, Avropa yəhudilərinin Xolokostunu (soyqırımını), əsas səbəbi erməni separatçılığı olan "1915-ci il erməni faciəsi" ilə müqayisə etmək rüsvayçılıqdır.

НЕ ДОПУСТИТЬ ПРОВОКАЦИЙ
В 2007-2009 годах он был политическим советником посла Турции в Израиле. С 2010 года - пресс-секретарь Международной организации Израиль - Азербайджан (AZIZ), политический обозреватель Израильского телевидения и радио по Южному Кавказу и Турции, главный специалист по Азербайджану в военно-промышленном комплексе Израиля. Как видно из послужного списка, Арье Гут именно тот собеседник, с которым можно поговорить об отношениях между Азербайджаном и Израилем, а также о вопросах региональной безопасности. И Region+ постарался не упустить такую возможность.
- Каким видится Азербайджан из Израиля?
- В связи с работой в диаспоре я часто встречаюсь с политической элитой Израиля. Характерно, что политические, военные и общественные деятели Израиля, как правило, позитивно отзываются об Азербайджане и перспективах двустороннего сотрудничества. Это не просто политический реверанс. Несмотря на продолжающийся в мире экономический кризис, прошлый год был очень удачным для азербайджано-израильских отношений.  Торговый оборот между Азербайджаном и Израилем достиг $4 млрд., что является показателем стратегического партнерства между нашими странами.
В Израиле с искренним уважением воспринимается отношение президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева к государству Израиль.
С другой стороны, благодаря министру иностранных дел Авигдору Либерману политический истеблишмент Израиля уже во многих отношениях воспринимает Азербайджан не так, как несколько лет назад. Именно Либерман сумел убедить общественность в том, что Израилю необходима поддержка не только США и ЕС, но и возникших после распада СССР мусульманских стран.
В Израиле существует уже сформировавшееся азербайджанское лобби. Когда я в июле прошлого года принимал участие в съезде представителей диаспоры, президент Ильхам Алиев в своем выступлении высказал замечательную мысль, заявив, что хочет видеть "азербайджанские дома" во всех уголках мира. Это крайне важная идея. Думаю, "азербайджанский дом" в Тель-Авиве должен быть создан в кратчайшие сроки. Мы можем направить на это все свои усилия. Мы создадим его сами, если будет оказана необходимая поддержка со стороны государственных структур Азербайджана. Представители проживающей в Израиле диаспоры получат возможность собираться в "азербайджанском доме" и действовать более организованно и рационально.
Сегодня авторитет Азербайджана в государстве Израиль высок как никогда. Израиль воспринимает Азербайджан как самое ведущее и развитое государство современного мусульманского мира. Азербайджан воспринимается как крайне серьезный экономический и политический партнер Израиля. На геополитической арене это не устраивает некоторые страны мира. Однако современные международные отношения основаны не на эмоциях, а на реальном прагматизме и национальных интересах. Сегодня Азербайджан обладает большим авторитетом. Думается, это, в первую очередь, результат экономического подъема, крайне взвешенной и прагматичной внешней политики, превратившей независимый Азербайджан в мощного игрока на геополитической арене.
- Как вы отметили, сегодня Азербайджан проводит сбалансированную внешнюю политику. К примеру, у него нормальные отношения как с Израилем, так и с Ираном. Всегда ли адекватно воспринимается такая политика?
- Считаю, что современное поступательное развитие Азербайджана связано, в первую очередь, именно со сбалансированной и правильной внешней политикой. Существование между Израилем и Азербайджаном открытого и всестороннего экономического и политического партнерства - неопровержимый факт. Израиль никогда не говорит с Азербайджаном на языке ультиматумов и требований. Считая Азербайджан развивающимся государством мусульманского мира, Израиль воспринимает его в качестве политического и экономического партнера.
В отношении же Тегерана к Баку чувствуется незаинтересованность Ирана в развитии Азербайджана. Это связано, в первую очередь, с фактором проживания в Иране 35 миллионов азербайджанцев. Отметим, что иранский режим запретил этим 35 миллионам  говорить на родном языке, развиваться. Во-вторых, самым крупным партнером Ирана на Южном Кавказе является Армения, оккупировавшая 20% территории Азербайджана и превратившая 1 миллион азербайджанцев-мусульман в беженцев. И эта страна - ближайший друг Иранской Исламской Республики. Этот факт уже сам по себе знаменателен. Не секрет, что официальный Тегеран периодически выступает с угрозами в адрес независимого Азербайджана, что является показателем "искренности" отношений между двумя странами.
- В самом ли деле Иран является угрозой для всего мира или причиной тому - развитие Ирана, его положение в регионе?
- Сегодня непреложный факт, что Иранская Исламская Республика и муллократия являются глобальной угрозой для мировой системы безопасности. Угроза миру со стороны Ирана связана с тем, что это далекий от демократии и прав человека политический режим, стремящийся заполучить ядерное оружие. Представьте масштабы угрозы после того, как аятолла завладеет таким оружием. Мировые СМИ создают впечатление, что ядерные амбиции Ирана - проблема только Израиля. Уверяю вас, ведущие арабские государства Персидского залива встревожены стремлением Ирана заполучить ядерное оружие намного больше, чем официальный Тель-Авив.
- Тегеран заявил, что в случае нанесения США или Израилем удара по Ирану последует адекватный ответ. Ожидается ли подобный удар со стороны Израиля? Как, по-вашему, повлияет это на регион и  внутреннюю ситуацию в самом Иране?
- Считаю, что удар по Ирану приведет к геополитической трагедии Ближневосточного региона. С другой стороны, ни официальный Тель-Авив, ни Вашингтон не смирятся с наличием у Тегерана ядерного оружия. Думаю, Иран можно остановить при помощи дипломатии и экономических санкций. Но эти средства должны быть всегда действенными. Большинство стран мира присоединились к санкциям против иранского режима, а Россия и Китай сотрудничают с ним. Необходимо усилить политическое и дипломатическое давление и на эти страны.
- В самом ли деле основу напряженности между США и Ираном, а также Ираном и Израилем составляет ядерная программа Ирана? Нормализуются ли отношения между этими странами в случае решения этой проблемы?
- Уже 5 лет, как мировые СМИ распространяют информацию о предстоящем нападении Запада на Иран. За это время многократно назывались "конкретные сроки" нападения, "план операций". В наличии планов признавались и руководители западных государств, особенно США и Израиля. Но за прошедший период все осталось только на словах. В лучшем случае - это элементы психологической борьбы двух противостоящих сил.
Основным моментом, который необходимо учитывать при этом, является конечный результат. К тому же нет гарантий, что подобный удар приведет к прекращению ядерной программы Ирана. Это может лишь затормозить процесс на определенное время.
Очевидно, что вероятность войны против Ирана довольно высока. Пока Запад старается заставить Иран пойти на уступки при помощи санкций. Параллельно ведутся и военные приготовления. Вероятность начала войны есть, и она довольно высока. Израиль не скрывает своих приготовлений к силовому решению вопроса. Ужесточили свои позиции по отношению к Ирану США и некоторые европейские страны - Англия, Франция. Однако, думаю, что все еще остаются шансы избежать военного противостояния.
Продолжается и психологическая война между Ираном и Западом. Не исключено, что однажды, например в Ормузском проливе, даже без политического решения может произойти столкновение между вооруженными силами Ирана и его противников. Но если Иран не предпримет никаких неожиданных шагов, например, не перекроет Ормузский залив, столкновения не будет. В противном случае оно неизбежно. Нельзя исключить и ситуацию, когда, не выдержав напряженного противостояния, одна из сторон без приказа высшего политического руководства спровоцирует столкновение. Так, кто-то может посчитать проплывающий слишком близко корабль опасностью для себя и спровоцировать ситуацию, которую никто не желал.
- Как бы вы прокомментировали обострение турецко-израильских отношений? Что составляет основу этих событий?
- Последние политические шаги Турции показывают, что официальная Анкара желает выступить в качестве новой геополитической силы и в мусульманском мире, и в глобальной политике.
По мнению многих политических аналитиков, именно эта стратегия Анкары и привела к обострению турецко-израильских отношений. Ради того, чтобы стать лидером исламского мира, Турция фактически пожертвовала стратегическими отношениями с Израилем. В данном контексте руководимая Эрдоганом Турция понимает, что в глазах арабских стран антиизраильская риторика - наилучший политический инструмент, доказывающий, что Турция - страна, достойная стать лидером мусульманского мира.
Для США обострение турецко-израильских отношений - крайне неприятный и неприемлемый момент. Отметим, что наряду с Саудовской Аравией Израиль и Турция являются важнейшими партнерами на Ближнем Востоке. Вдобавок Турция - страна, у которой самая большая, после США, армия в НАТО.
Одновременно отметим и то, что отношения между Израилем и Турцией носят не только двусторонний характер. Долгие годы эти страны вместе с США составляли стратегический треугольник. Напряжение в турецко-израильских отношениях и создавшаяся в результате "арабской весны" новая ситуация увеличили значимость Турции в качестве стратегического партнера США в регионе. Вашингтон усиливает давление с целью восстановления отношений между двумя своими союзниками.
Больше всех напряженности между Турцией и Израилем радуется Армения. Но думаю, что признание "геноцида армян" не такое уж легкое дело. Долгие годы по этому вопросу в Кнессете царил спокойный консенсус. Проще говоря, этот принципиально противоречащий интересам государства Израиль вопрос вообще не рассматривался. Но за последние несколько лет, предвидя бурную реакцию СМИ, а также широкий международный и общественный резонанс, некоторые депутаты в мгновение ока превратились в последовательных поборников признания Израилем "геноцида" армян.
Несомненно, таких депутатов крайне мало. Подавляющее большинство парламентариев придерживаются мнения, которое несколько недель назад высказал первый заместитель министра иностранных дел Израиля, депутат Кнессета Дани Аяло. Он подчеркнул: "Нет никаких шансов признания Кнессетом "геноцида" армян. Это невозможно. Мы не можем допустить нарушения отношений с нашим основным стратегическим партнером в мусульманском мире Азербайджаном ради спорных вопросов столетней давности".
Когда в декабре 2011 года в Кнессете был поставлен вопрос о вымышленном "геноциде" армян, выступая перед народными избранниками, я посчитал своим национальным долгом заявить, что они собираются принять в качестве геноцида сфальсифицированную историю, ложный миф.  20 лет назад армяне в один день сравняли с землей мирный азербайджанский город, истребили мирных азербайджанцев. В продолжение я напомнил, что в Армении остались всего 150 евреев, а в Азербайджане их 30 000 человек. Что за 2 года в Азербайджане построены 2 синагоги и самый большой на Кавказе еврейский образовательный центр. Покажите вторую такую мусульманскую страну, где государство за свой счет строит синагоги! Это отражает огромные достижения Азербайджана в области диалога между религиями и культурами.
Уверен, что люди, ставящие в один ряд страшную трагедию евреев в Европе с гибелью армян во время событий 1915 года, не просто невежи. Они нагло предают память уничтоженных Гитлером в лагерях смерти 6 миллионов евреев.
Армяне же долгие годы враждовали с Оттоманской империей и, сотрудничая с русской армией, занимались сепаратизмом. Объявив войну Оттоманской империи, они жили мечтой о создании на территории Турции "Великой Армении".
Как гражданин Израиля считаю безобразием сравнивать Холокост (геноцид) евреев в Европе с "трагедией армян 1915 года", основной причиной которой была сепаратистская деятельность самих армян.