FORPOST AYRI, TƏRƏFDAŞ AYRI
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Ermənistan və Azərbaycana səfərləri o qədər də bayram əhval- ruhiyyəsində alınmadı. Əksinə, hər iki ölkə ilə diplomatik əlaqələrin qurulmasının 20-ci ildönümü ilə əlaqədar təşkil olunmuş səfərlər işgüzarlıq baxımından kifayət qədər gərgin keçdi. Rusiyalı naziri səfər zamanı çoxsaylı problemlərin müzakirəsinin gözlədiyi əvvəldən də məlum idi. Amma onun Ermənistanda keçirdiyi vaxt, regional və dünya miqyasında bir sıra ağrılı məsələlərin müzakirə olunacağı  Azərbaycan səfəri öncəsi nəfəs dərməyə bənzəyirdi. Bakıda müzakirə olunacaq məsələlər sırasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Qəbələ RLS-in icarə müddətinin uzadılması, Avropanın enerji təhlükəsizliyi, İran və Suriya böhranları kimi məsələlər var idi. Səfərin sonunda Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxinin bildirdiyi kimi, hazırda Azərbaycan BMT TŞ-nin qeyri-daimi üzvüdür və onunla dünya siyasətinə aid ciddi məsələlər müzakirə olunmalıdır.
Həqiqət daha qiymətlidir
Əlbəttə ki, danışıqlardan hər hansı konkret nəticə gözləməyə dəyməzdi. Amma tərəflər bəzi məsələlərlə bağlı mövqelərdə müəyyən yaxınlaşmalara ümid edirdi. Tərəflərin bəyanatı da göstərir ki, Rusiya XİN-in səfərini heç də bəzi ekspertlərin dediyi kimi, birmənalı şəkildə iflasa uğramış saymaq olmaz. Bununla yanaşı, bəzi məsələlərdə mövqelərdəki fərqlər də ortadadır. Məsələn, S.Lavrov həm İrəvanda, həm də Bakıda Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqda danışarkən, əsasən, ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin uzun illərdir təkrar etdikləri ümumi fikirlərlə kifayətlənib. Bununla yanaşı, Lavrovun fikirlərində həm rəsmi, həm də ekspertlər səviyyəsində birmənalı qarşılanmayan məqamlara da rast gəlinib.
Hazırkı status-kvonun heç kimin maraqlarına uyğun olmadığını deyən S.Lavrov, İrəvandakı açıqlamasında bildirib: "Danışıqlar masası üzərindəki sənəd prosesin sonunda - təhlükəsizlik zolağı adlanan ərazilərin geri qaytarılması və dəhlizin yaradılmasından sonra - Dağlıq Qarabağ xalqının taleyini özünün həll etməsini nəzərdə tutur".
Bu yanaşma ortaya bir sıra suallar çıxarır. Birincisi, münaqişə zonasındakı status-kvo, daha dəqiqi, Azərbaycan ərazisinin 20%-nin işğalının davam etməsi Ermənistanın maraqlarına cavab verir. Məhz bu üzdən İrəvan bütün mümkün vasitələrlə sülh prosesini ləngidir. Odur ki, vasitəçilər status-kvonun dəyişməsi üçün, ilk növbədə, İrəvana təsir göstərməlidir.
İkincisi, heç bir tarixi və hüquqi sənəddə Lavrovun İrəvanda bəyan etdiyi "Dağlıq Qarabağ xalqı" anlayışına rast gəlmək mümkün deyil. Azərbaycan və erməni xalqları var və onlar beynəlxalq hüquq tərəfindən tanınmış konkret dövlətlər çərçivəsində öz taleyini çoxdan müəyyənləşdiriblər. Eyni zamanda, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun əhalisi (xalqı yox!) var ki, onlar da erməni millətindən və onların regiondan qovduqları azərbaycanlılardan, kürdlərdən və digərlərindən ibarətdir. Demək, Dağlıq Qarabağda yalnız erməni əhalinin nəzərdə tutulması ilə xalqların müqəddəratını təyinetmə prinsipindən danışılması regionda yaşamış digər millətlərin hüquqlarının pozulmasından başqa bir şey deyil.
Digər yandan, elə həmin beynəlxalq hüquq Dağlıq Qarabağı Azərbaycan Respublikasının tərkib hissəsi kimi tanıyır. Bu üzdən Dağlıq Qarabağın yekun statusunun müəyyənləşdirilməsi hüququ yalnız bu regionun əhalisinə deyil, Azərbaycan Konstitusiyasında nəzərdə tutulduğu kimi, bütünlükdə Azərbaycan xalqına aiddir.
S. Lavrov İrəvandakı bəyanatını Bakıda da davam etdirməsəydi, onun Ermənistandakı sözləri "publikaya işləmək" kimi qiymətləndirilə bilərdi. Amma o, Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin Ermənistanın BMT TŞ-nin 4 qətnaməsinə əməl etməməsinə lazımi reaksiya göstərməməsi haqda suala verdiyi cavabla Azərbaycanda kəskin tənqidə səbəb oldu. "BMT TŞ-nin qətnamələri Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ən qızğın vaxtında qəbul edilib. Onların qəbulunda məqsədlərdən biri münaqişə zonasında hərbi əməliyyatların dayandırılması idi və bu məqsədə nail olunub. Bundan sonra Rusiya və ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi, sonradan onların sırasına Fransanın da qoşulduğu Minsk qrupu yaradılıb. Tərəflər özləri münaqişəni ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində həll etməyə razılıq verib", - deyə S.Lavrov bildirib.
Göründüyü kimi, Azərbaycanın istinad etdiyi BMT qətnamələrinin tələblərini artıq yerinə yetirilmiş kimi təqdim edən Rusiya XİN başçısı onu da etiraf edib ki, münaqişə zonasında hərbi əməliyyatların dayandırılması 1993-cü ildən qəbul olunmuş BMT TŞ-nin qətnamələrinin hədəflərindən yalnız biridir. Lakin o, bu qətnamələrin əsas hədəfinin erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən çıxarılması olduğunu söyləməyib. Bunu rusiyalı həmkarına Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov diplomatikcəsinə xatırladıb. O, BMT TŞ-nin qətnamələrində erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarından dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələbinin yer aldığını və bu tələblərə hələ də əməl olunmadığını qeyd edib.
Rusiyanın bu mövqeyinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllində təşəbbüsü ələ almaq niyyətinə düşmüş Qərbə siqnal olduğu da istisna deyil. Xatırladaq ki, son zamanlar KİV-də Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton və Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlunun vasitəçiliyi ilə bir araya gələ biləcəklərinə dair məlumatlar yayılıb. Bundan başqa, martın 22-də Avropa Parlamentinin (AP) xarici münasibətlər komissiyasının qəbul etdiyi sənəddə Minsk qrupunda Fransanın mandatının Avropa İttifaqının mandatı ilə əvəzlənməsi təklif olunur. İndi sənəd PA-nın plenar iclasında təsdiqlənməlidir. Bu məqamlar Cənubi Qafqazda Qərbin fəallaşmasına imkan verməməyə çalışan Moskvanın maraqlarına heç cür uyğun gəlmir.
Enerji resursları uğrunda mübarizə
Amma bu, S.Lavrovun Cənubi Qafqaza səfəri zamanı Qərbə ünvanladığı yeganə mesaj deyildi. Transxəzər qaz kəməri layihəsinin reallaşdırılmasının nə dərəcədə qəbuledilən olduğuna dair sualı cavablandıran nazir Aİ-ni təxribatçı fəaliyyətdə ittiham edib: "Sahilyanı ölkələrin Xəzər dənizindən istifadəyə dair rəylərini nəzərə almadan, üstəlik,  bu bölgədən uzaqda yerləşən Avropa İttifaqı kimi bir birliyin iştirakı ilə qəbul ediləcək istənilən qərar qeyri-məqbuldur. Qərarların beş Xəzəryanı ölkə tərəfindən -  kiminsə fikri, təxribatçı fəaliyyəti olmadan qəbul edilməsi üçün bütün lazımi əsaslar var".
Maraqlıdır ki, Lavrovun Aİ-yə ünvanlanmış ittihamlarına qurumun Bakıdakı səfiri R.Kobianın reaksiyası özünü çox gözlətməyib: "Biz bu məsələdə Rusiyanın mövqeyini nəzərə alırıq. Çünki Rusiyanın dolayısı ilə təsir imkanlarına malik üçüncü tərəf olduğuna inanırıq. Dialoqa açığıq və bu layihənin heç kimə qarşı yönəlmədiyini, əksinə, Azərbaycan, Türkmənistan və Avropanın xeyrinə olduğunu izah etmək istəyirik". R.Kobia bu açıqlaması ilə göstərməyə çalışır ki, bəzi Avropa ölkələrinin Rusiya ilə "səhnəarxası" oyunlarına baxmayaraq, Aİ  kollektiv olaraq, Transxəzər qaz kəməri layihəsini birmənalı şəkildə dəstəkləyir.
Geosiyasi yağıntı üçünQəbələ çətiri
S.Lavrovun Bakı səfəri çərçivəsində daha bir vacib müzakirə Qəbələ RLS-in icarə müddətinin uzadılması olub. Xatırladaq ki, onun hazırkı icarə müddəti bu ilin dekab-rında başa çatır.
Martın əvvəllərində "Kommersant" jurnalı Rusiyanın Müdafiə və Xarici işlər nazirliklərinə istinadən yazırdı ki, Azərbaycan RLS-ə görə Rusiyadan illik icarə haqqının 7 milyon dollardan 300 milyon dollara qədər qaldırılmasını tələb edir. Lavrovun Bakıda bu məsələ ilə bağlı verdiyi açıqlamalar o qədər də geniş olmadı: "Danışıqlar Rusiya Müdafiə Nazirliyi ilə Azərbaycanın hökumət komissiyası arasında aparılır. Tərəflər danışıqlar prosesinin fəallaşdırılmasına ehtiyac hiss edir. Hazırda Azərbaycan tərəfi Rusiyanın təkliflərini nəzərdən keçirir. Belə düşünürəm ki, tezliklə onlara reaksiya veriləcək".
Azərbaycan XİN başçısı E. Məmmədyarov isə öz növbəsində bildirib ki, yaxın vaxtlarda Azərbaycanın hökumət komissiyası Rusiyanın təkliflərini cavablandıracaq. Vacib olanı danışıqlardır və tərəflər onu aparır.
Bəzi ekspertlər iddia edir ki, Moskva Bakının yeni qiymət tələbləri ilə razılaşmayacaq və Qəbələ RLS-in icarəsini uzatmaqdan imtina edəcək. Amma buna inanmaq çətindir. Digər tərəfdən, güman ki, bu məsələdə Bakını daha çox məsələnin maddi deyil, geosiyasi tərəfi maraqlandırır. Yəni, Rusiya üçün əhəmiyyətli olan bu obyektin istifadəsinə görə alınan rəmzi icarəhaqqının qarşılığında Moskvadan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində obyektiv mövqe tələb olunur. Ermənistanın dərhal Qəbələ RLS-in icarə müddətinin uzadılması məsələsindəki fikir ayrılığından istifadə etməyə çalışması da təsadüf deyil. Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarkisyan "Kommersant" qəzetinə müsahibəsində bildirib ki, Rusiya onun ölkəsində RLS tikmək arzusunu ortaya qoyarsa, İrəvan buna müsbət cavab verəcək.
Erməni hərbi ekspert V.Ter-Matevosyan isə hesab edir ki, geosiyasi baxımdan Rusiya RLS-in, hətta Dağlıq Qarabağ ərazisində tikilməsi daha yaxşıdır. Onun fikrincə, bu, "Azərbaycanın hərbi ritorikası və təcavüzünü önləyəcək".
Digər erməni ekspert D.Arutyunyan isə bildirir ki, hətta Ermənistanda yeni RLS tikilsə belə, o, texniki imkanları və gücünə görə Qəbələ RLS-dən geri qalacaq. Çünki vaxtilə o, yerləşəcəyi yerin coğrafiyasının diqqətlə araşdırılması və ən əlverişli məkanın seçilməsindən sonra yaradılıb.
Bununla yanaşı, bir sıra xarici informasiya agentlikləri Rusiyanın Azərbaycandakı nəhəng RLS-dən imtina edə, əvəzində onu qonşu Ermənistana köçürə biləcəyini yazır. Guya Rusiyanın raketdənmüdafiə sistemi radarının Ermənistanda yerləşdirilməsi məsələsi S.Lavrovun İrəvana bu günlərdə baş tutmuş səfəri zamanı razılaşdırılıb. Amma bu sssenarini geosiyasi baxımdan mümkün saymaq olarsa belə, praktiki baxımdan, Rusiyanın Qəbələ RLS-dən imtinası mümkün deyil.
Ümumilikdə, Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin saxlanılması Rusiyanın xarici siyasi kursunda son dərəcə vacib məqamdır. Bunu Bakıya səfərləri zamanı həm Rusiya XİN-in başçısı S.Lav-rov, həm də Federasiya Şurasının spikeri V.Matviyenko da təsdiqləyiblər. Matviyenkonun bu vəzifədə ilk xarici səfərini məhz Azərbaycana etməsi də bu fikrin təsdiqidir.

OUTPOST IS ONE THING, PARTNER IS ANOTHER
Russian Foreign Mi-nister Sergey Lavrov's visit to Armenia and Azerbaijan to mark the 20th anniversary of the establishment of Russian-Armenian and Russian-Azerbaijani diplomatic relations turned out to be a gruelling working visit rather than a celebratory one. It became clear from the outset that the minister faced serious discussions on a broad spectrum of problems. And the time he spent in Armenia seemed more like a respite period on his way to Azerbaijan where he expected talks on a whole number of urgent issues on regional and world topics. These included questions of a settlement to the Nagornyy Karabakh conflict, extending the period of lease of the Qabala radar station, discussions on European energy security and a settlement to the Iranian and Syrian crises. As Vladimir Dorokhin, Russia's ambassador to Azerbaijan said after the visit, Azerbaijan is now a non-permanent member of the UN Security Council and major issues of world policy need to be discussed with it.
…The truth costs more
Of course, nothing specific was to be expected from the talks, but the sides were counting on some coordination of positions on certain issues. And judging from the parties' statements, the Russian foreign minister's visit could not exactly be called a failure, as some experts described it, although there were obvious inconsistencies on a number of issues.
For example, on the question of a settlement to the Nagornyy Karabakh conflict, in both Yerevan and in Baku Lavrov restricted himself to the familiar verbosities expressed by the co-chairs of the OSCE Minsk Group over many years. Nevertheless, there were certain things in Lavrov's statements which evoked different reactions at an official level and also among experts.
Pointing out that preserving the status quo is in no-one's interests, Lavrov said in Yerevan: "The document lying on the negotiations table presupposes that at the final stage of the process, after the return of the territories of the security belt and the protection of the corridor, the people of Nagornyy Karabakh must themselves decide their own destiny."
However, this choice of words in itself evokes a number of questions. First of all, it is the present status-quo in the conflict zone, or to be more precise the continuing occupation of 20% of Azerbaijani territory, which serves Armenia's interests. That is why Yerevan is dragging out the process of a peaceful settlement by all possible means. Accordingly, if the status-quo is to be changed quickly, the mediators must first and foremost exert influence on Yerevan. Secondly, you cannot find the concept "people of Nagornyy Karabakh", which the Russian foreign minister mentioned in Yerevan, in a single historical or legal document. There are the Azerbaijani and Armenian peoples who long ago determined their destiny within the framework of specific states, recognized by international law. There is also the population (but not the people!) of the Nagornyy Karabakh region of Azerbaijan, which consists of people of Armenian nationality and Azerbaijanis, Kurds and others who were banished by them. Consequently, to speak about the right of peoples to self-determination in connection with the Armenian population of Nagornyy Karabakh alone would be nothing more than an infringement of the rights of other ethnic groups in the region. On the other hand, by the very same international law Nagornyy Karabakh has been recognized as an integral part of the Azerbaijani Republic. Therefore, the right to determine Nagornyy Karabakh's final status belongs not just to the population of that region but to the whole Azerbaijani people, as provided for in the Azerbaijani Constitution.
Of course, statements like the ones Lavrov made in Yerevan could be seen as "playing to the gallery", had they not been continued in Baku. There was criticism in Baku, among other things, of Lavrov's reply to a question on the absence of a proper reaction by the countries co-chairing the OSCE Minsk Group about Armenia's failure to fulfil four resolutions of the UN Security Council. "The UN Security Council resolutions were adopted at the very height of the Nagornyy Karabakh conflict. One of the aims of the resolutions adopted by the UNSC was to stop the fighting in the Karabakh conflict zone and we have achieved that. After that we set up the Minsk group which was headed by Russia and the US, and later joined by France. And the sides themselves agreed to tackle the conflict within the format of the OSCE's Minsk Group," Lavrov said.
Of course, by presenting the UN acts, which Azerbaijan alludes to, as having already been fulfilled, the Russian foreign minister at the same time admitted that stopping the fighting in the Karabakh conflict zone was just "one of the aims" of the UNSC resolutions of 1993. But he did not point out that the main objective, or rather demand, of these resolutions is the withdrawal of Armenian troops from Azerbaijan's occupied regions. Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov had to correctly remind his Russian diplomatic counterpart about this. He noted that the UNSC resolutions demanded the immediate and unconditional withdrawal of Armenian troops from Azerbaijan's occupied territories, which so far has not been carried out.
It could be that this demonstration of Russia's position is a kind of signal to the West which is planning to take the initiative in an Armenian-Azerbaijani settlement. Among other things, reports have filtered through to the media about the possible organization of a meeting between the Armenian and Azerbaijani presidents with the mediation of US Secretary of State Hillary Clinton and Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu. Moreover, on 22 March, the Foreign Affairs Committee of the European Parliament (EP) adopted a document which contains a proposal to replace France's mandate in the Minsk Group with that of the European Union (EU). This document is due to be endorsed at a plenary session of the EP. All this runs counter to the interests of Moscow which has no intention of allowing the West to become active in the South Caucasus region.
The struggle for energy resources
At the same time, this was not the only challenge thrown down by Lavrov to the West during his visit to the South Caucasus. Commenting on a question about the desirability of implementing the project to build a Transcaspian gas pipeline, he accused the EU of provocative actions: "A decision that fails to take into account the opinion of all the Caspian states on how to utilize the Caspian Sea, let alone in cooperation with an association - in this case the EU, which is situated a long way from this region - is unacceptable. There is every reason to believe that the five Caspian states can take decisions without anyone prompting or provoking them." It was significant that the EU's ambassador to Baku R. Kobia was rather quick to react to Lavrov's accusations against the European Union: "We take Russia's opinion on this question into account because we believe that Russia is a third party because of its indirect influence. We are keeping the dialogue open and would like to explain that this project is not directed against anyone, but, on the contrary, it is to the benefit of Azerbaijan, Turkmenistan and Europe." Kobia also makes it clear that despite the flirtation of some European countries behind the scenes with Russia, collective opinion in the EU is definitely on the side of the Transcaspian gas pipeline.
Rough weather under the Qabala umbrella
Another important subject of discussion within the framework of Lavrov's visit to Baku was the problem of extending the contract for the lease of the Qabala radar station, which runs out in December this year. At the beginning of March the Kommersant magazine, quoting sources in the Russian Defence and Foreign Ministries, wrote that Azerbaijan was demanding an increase in the rent for the Qabala radar station from $7 million to $300 million annually. Lavrov was tight-lipped on this question in Baku: "Talks are being held between the Russian Defence Ministry and an Azerbaijani governmental commission and the sides are aware of the need to step up the talks process. Azerbaijan is currently considering Russia's proposal. As I understand it, we shall receive a reaction soon." Azerbaijani Foreign Minister Mammadyarov, for his part, noted that an Azerbaijani governmental commission would soon be presenting its responses to Russia's proposals. The talks process is the most important thing and the sides are holding them.
Some experts are claiming that Moscow will not agree to Baku's financial demands and will forego renting the Qabala radar station in the future, which is hard to believe. On the other hand, by all accounts, Baku is no longer interested in the financial component of this question, but more its geopolitical side. In other words, in return for a token payment for the rent for this facility, which is more than significant for Russia, it requires an objective position in the process of a settlement to the Armenia-Azerbaijan conflict. It was not by chance that Yerevan immediately decided to take advantage of the failure to agree the conditions for the further lease of the Qabala radar station. In an interview for Kommersant newspaper, Armenian Prime Minister Tigran Sarkisyan said that if the Russian side expresses a wish for the construction of a radar station in Armenia, official Yerevan would respond positively to such a request. Armenian military expert Vahram Ter-Matevosyan believes that from the geopolitical point of view it is even better if the Russian radar station is located in Nagornyy Karabakh, which would be a restraining factor for Azerbaijani militarist rhetoric and aggression. However, in the opinion of another Armenian expert, D. Arutyunov, even if the new radar station is built in Armenia, in its technical performance and capacity it will be inferior to Qabala, the geographical position of which was studied carefully before it was chosen as the most suitable location.
Nevertheless, some foreign news agencies are writing that Russia may give up its big radar station in Azerbaijan and transfer it to neighbouring Armenia. The question of the location of the Russian ABM radar station in Armenia was allegedly resolved during Lavrov's recent visit to Yerevan. But even if you accept such a scenario hypothetically, there is virtually no practical possibility of Russia giving up the Qabala radar station.
On the whole maintaining strategic partnership with Azerbaijan is an extremely important task of Russian foreign policy. Both Lavrov and Valentina Matviyenko, the head of the Russian Federation Council, pointed to this during the visit to Baku. This is also shown by the fact that Matviyenko was paying her visit in this capacity to Azerbaijan.