"PUTİNİN ÖZÜNÜTƏSDİQƏ EHTİYACI YOXDUR"
Beynəlxalq arenada, ekspertlər arasında və nüfuzlu KİV-də Rusiyada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələri hələ də əsas müzakirə mövzularından biri olaraq qalır. Bəziləri Vladimir Putinin qələbəsini xalqın iradəsinin təbii ifadəsi sayır, digərləri seçkinin gedişində saxtakarlıqlara yol verildiyini söyləyir, bir başqası isə seçkiyə ilişib-qalmamağı, artıq onun nəticələrinin necə olacağı haqda düşünməyi lazım bilir.
Fond bazarı Rusiyada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticəsinə müsbət reaksiya verib. EPFR Global hesabatı göstərir ki, martın ilk həftəsində Rusiya aksiyalarına sərmayə qoyan fondlara investisiya axını 121 milyon dollar təşkil edib. Bu, digər fondlar arasında ən yaxşı göstəricidir.
İstənilən halda, Rusiya öz seçimini edib və indi Moskvanın gələcək siyasəti ilə bağlı müzakirələr səsvermənin nəticələrinə dair diskussiyalarla müqayisədə daha aktualdır. V.Putinin Kremlə dönüşü ilə Rusiyanın siyasətində hansı dəyişikliklərin baş verəcəyi haqda "Diletant" tarix jurnalının baş redaktoru, Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (MDBMİ) professoru Vitali Dımarski ilə söhbətləşdik.
- Rusiyada prezident seçkisi geridə qaldı və qalib məlumdur. Vladimir Putinin rəhbərlik edəcəyi Rusiyanın siyasi kursunda hansı dəyişiklikləri gözləmək olar?
- Rusiyanın siyasətində, ümumilikdə, hansısa ciddi dəyişiklik olmayacaq. Dünya ilə münasibətlərdəki dəyişikliklərə gəldikdə, seçkiqabağı dövrdə Qərbə münasibətdə müşahidə olunan müəyyən sərtləşmə keçib gedəcək. Bu ritorika seçki kampaniyasına hesablanmışdı. Təcrübədə Vladimir Putin Qərbə qarşı seçkiqabağı dövrdəki qədər sərt ola bilməz. Postsovet məkanına münasibətdə isə hələ ki Rusiya siyasətinin dəyişməsi üçün səbəb yoxdur. İstənilən halda, prezident postunda əyləşən şəxsin dəyişməsi keçmiş Sovet respublikalarına münasibətdə heç bir dəyişikliyə səbəb olmayacaq.
- Hər halda, xarici siyasətdə heç bir dəyişikliyin olmayacağını söyləmək də olmaz...
- Rusiya nəhəng fövqəldövlət olaraq, yalnız bir istiqamətə yönələ bilməz. Rusiya üçün 3 prioritet istiqamət var: Qərb, Azərbaycan da daxil olmaqla postsovet məkanı və Çin. Hazırda Rusiya üçün ən vacibi Qərblə münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına nail olmaqdır. Ciddi bəyanatlara baxmayaraq, Avropa və ABŞ-la münasibətlər yaxşılaşmayacaq. Buna həm Medvedev, həm də Putinin daxili siyasətləri də öz təsirini göstərib. Qərb bu vəziyyətdən razı deyil və bunu hər kəs anlayır. Sözdə nə deyilməsindən asılı olmayaraq, Rusiyanın Qərb investisiyalarına ehtiyacı var. Bu, sivilizasiya məsələsidir, axı Rusiya öz inkişafını Avropa yolunda görür. Bundan başqa, Qərb Rusiya elitasının sığınacaq yeridir. Onların uşaqları Avropada təhsil alır, özləri orada sağlamlıqlarının qeydinə qalır, istirahət edir, böyük pullar xərcləyir və s. Bununla yanaşı, Qərblə münasibətlər o qədər də yaxşı deyil.
Postsovet ölkələri ilə münasibətlər aydın və sabitdir. Ukraynada Viktor Yanukoviçin hakimiyyətə gəlişindən sonra, sanki hər şey qaydaya düşmüşdü. Amma təcrübə göstərir ki, Yanukoviç daha çox rusiyapərəst yox, ukraynapərəst siyasətçidir. Rusiya Ukraynanın ona "dostyana qucaq açması"nın şahidi olmadı. Bu normaldır və Moskva bu vəziyyətlə barışıb. Moskvada anladılar ki, hətta hakimiyyətə gəlməsini çox istədikləri Yanukoviçin rəhbərliyi belə, Rusiyaya istədiyini verməyəcək. Bu baxımdan, Qazaxıstan, Azərbaycan və Ermənistanla münasibətlər də sabitxarakterlidir. Amma yeni problemlərin ortaya çıxacağı da mümkündür. Məsələn, enerji resurslarının nəqlində belə problemlər yarana bilər. Amma istənilən halda, Rusiya ilə münasibətlərin gərginliyinə elə bir əsas yoxdur.
- Vladimir Putin postsovet məkanı ölkələrinin Avrasiya İttifaqı çərçivəsində inteqrasiyasının tərəfdarıdır. Avrasiya İttifaqı layihəsi Rusiya siyasətində prioritetə çevrilə bilərmi?
- Düşünmürəm. Avrasiya İttifaqı layihəsi Rusiyanın Qərblə, xüsusilə ABŞ-la oynadığı siyasi oyunda "kozır" kimi istifadə olunacaq. Amma bu məsələ ritorikadan o tərəfə keçməyəcək. Daha belə bir kart Moskva-Çin münasibətləridir.
- Dmitri Medvedev prezidentliyi dövründə Azərbaycan və Ermənistanın dövlət başçıları ilə intensiv üçtərəfli görüşlər keçirirdi. Bu prosesin davam edəcəyini gözləmək olarmı?
- Çox şey şəraitdən asılı olacaq. Dmitri Medvedev üçün üçtərəfli görüşlər müəyyən mənada özünütəsdiqdən ötrü (həmçinin, postsovet məkanında) vacib idi. Putinin isə buna ehtiyacı yoxdur. Bu baxımdan, Putinin fəallığı Medvedevinkindən az olacaq. Amma yenə də şərait imkan verərsə, Putin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçi qismində nədən kömək etməsin? Lakin Prezident Putinin xarici siyasi prioritetləri arasında Dağlıq Qarabağ probleminin həllinin də yer alacağını düşünmürəm.
Üçtərəfli görüşlər münaqişənin kəskinləşəcəyi və ya tərəflərdən birinin belə görüşə ehtiyacı olduğuna dair mesaj göndərəcəyi təqdirdə baş tuta bilər. Putin özü, çətin ki, belə görüşlərin təşəbbüskarı kimi çıxış etsin. İndi onun üçün ən vacib olanı Rusiya daxilindəki problemlərdir. Medvedevdən fərqli olaraq, Putinin sülhsevər, sülhməramlı və s. qismində özünütəsdiqə ehtiyacı yoxdur.
- Azərbaycanda Rusiyanın strateji obyekti var - Qəbələ RLS. İndiyədək ekoloji baxımdan o qədər də təmiz olmayan bu obyektin icarəsinə görə, Rusiyadan rəmzi sayılacaq dərəcədə cüzi məbləğ tələb olunurdu. Rusiyanın başqa ölkələrin ərazisində icarəyə götürdüyü analoji obyektlərə görə ödədiyi məbləğ bəzi hallarda Azərbaycana ödədiyindən on dəfələrlə artıqdır. Bu üzdən də Bakı RLS-in icarə müddətinin artırılması üçün daha adekvat məbləğ tələb edir. Amma Rusiya Azərbaycanın bu mövqeyini çox pis qarşılayıb...
- Rusiyanın xarici ölkələrdəki obyektlərin icarəsi ilə bağlı problemləri kifayət qədər tez-tez ortaya çıxır. Məsələn, Ukrayna mütəmadi olaraq Qara dəniz donanmasının icarəhaqqı ilə bağlı məsələni gündəmə gətirir. Qəbələ RLS-ə gəlincə, ötən dövr ərzində müəyyən məbləğ ödənilirdi. İndi tərəflərdən biri həmin qiyməti qaldırmaq qərarına gəlib. Dost münasibətində olan ölkələr danışıqlar zamanı ədalətli qiymət müəyyənləşdirməlidirlər. Yəni Qəbələ RLS-in icarəhaqqı məsələsi danışıqlar predmetidir.
- Rusiya və Gürcüstan prezidentlərinin şəxsi münasibətlərində çətinliklərin olduğu sirr deyil. Putinin prezidenliyi dövründə Moskva-Tbilisi münasibətləri daha da gər-ginləşə bilərmi?
- Açığı, bu münasibətlərin yaxşılaşması üçün əsas görmürəm. Burada siyasi problemlərdən başqa, hər iki tərəfin bir-birinə qarşı şəxsi düşmənçiliyi də var.
Bununla yanaşı, münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına müəyyən ürəksiz çağırışlar da səsləndirilir - viza rejiminin ləğvi və sair kimi. Əlbəttə ki, hər iki liderin şəxsi münasibətlərini dövlətlərarası münasibətlərdən kənarda aydınlaşdırması yaxşı olardı. 2008-ci il müharibəsinin nəticələri hələ aradan qalxmayıb və bunun üçün illər lazım gələcək. Eyni zamanda, o da aydındır ki, Rusiya ilə Gürcüstan qonşu olaraq qalacaqlar və onların heç biri bölgəni tərk edəsi deyil. Bu yaxınlarda Rusiyanın baş sanitar həkimi Rusiya bazarlarına gürcü şərabı və "Borjomi"nin qaytarıla biləcəyini söyləyib. Bu, ümumi siyasi mənzərədə görünən kiçik detallardır. Çünki Rusiya bazarlarında gürcü şərabları və mineral sularının satışına qadağa qoyulması siyasi addım idi.
- Rusiyanın miqrasiya siyasətində hansı dəyişiklikləri gözləmək olar? Bizi xüsusilə Rusiyada yaşayan azərbaycanlıların taleyi maraqlandırır...
- Miqrant məsələsi çətin problemdir. Moskvada yalnız azərbaycanlılar yox, digər millətlərin nümayəndələri də çoxdur. Bir tərəfdən hökumət bilir ki, miqrantlar olmadan Rusiya heç nəyə nail ola bilməz. Onlar olmasa, bu boyda ərazi və iqtisadiyyat üçün qüvvə çatışmaz. Digər yandan, rusların miqrantlara münasibətinin mənfi olduğu da sirr deyil. Onların Rusiyaya gəlişi ruslar tərəfindən alqışlanmır. Bu işdə vacib olanı problemi antiqafqazlı, antitacik əhvalını qızışdırmadan, üzdəniraq millətçiləri şirnikləndirmədən həll etməkdir. Çünki seçkiöncəsi həmin millətçilərlə "oyun" oynanıldığını hamımız yaxşı görürdük.

"ПУТИН НЕ НУЖДАЕТСЯ В САМОУТВЕРЖДЕНИИ"
Итоги президентских выборов в России продолжают оставаться одними  из главных предметов обсуждения на международной арене, в экспертном сообществе и на страницах влиятельных СМИ. Одни характеризуют победу Владимира Путина как естественное проявление народной воли, другие говорят о фальсификациях в ходе голосования, третьи же призывают не зацикливаться на самих выборах, а думать уже о последствиях, будь они положительными или отрицательными.
Между тем фондовый рынок на итоги выборов президента России отреагировал положительно. Как следует из отчета EPFR Global, за первую неделю марта приток капитала в фонды, инвестирующие в акции РФ, составил $121 млн. Это наилучший результат среди остальных страновых фондов.
Так или иначе, Россия свой выбор сделала и теперь рассуждения о будущей политике Москвы представляются более актуальными, чем обсуждение хода и итогов голосования. О том, что изменится в российской политике с возвращением В.Путина в Кремль, мы беседовали с  вице-президентом, председателем совета директоров российского ЗАО "Компания развития общественных связей" (КРОС), главным редактором исторического журнала "Дилетант", профессором МГИМО Виталием ДЫМАРСКИМ.
- Президентские выборы в России остались позади, и победитель известен. Каких изменений в политическом курсе российских властей можно ожидать при Владимире Путине?
- Каких-то особых изменений в целом в российской политике не будет. Что касается отношений с внешним миром, то некоторое ужесточение позиции в  отношении Запада, которое наблюдалось в предвыборный период, скоро пройдет. Эта риторика была рассчитана на избирательную кампанию. На практике Владимир Путин не может быть столь жестким в отношении Запада, каким он был в предвыборный период.
В отношении постсоветского пространства пока не видно причин для того, чтобы что-то в российской политике поменялось. Во всяком случае  смена лиц на президентском посту не послужит каким-то переменам в отношениях с бывшими советскими республиками.
- И все же, наверное, нельзя однозначно утверждать, что никаких изменений во внешней политике не будет…
- Россия как крупная держава не может быть ориентирована только в одну сторону. У России есть три приоритетных направления: Запад, постсоветское пространство, включая Азербайджан, и Китай. Сейчас для России самое важное - улучшение отношений с Западом. Несмотря на громогласные заявления, отношения с Европой и США не улучшились. Чему способствовала в некотором роде внутренняя политика как Медведева, так и Путина. Запад этим недоволен, и все это понимают. Что бы ни говорилось на словах, Россия нуждается  в западных инвестициях. Это вопрос цивилизационный, так как Россия видит для себя европейский путь развития. Кроме того, Запад - это прибежище российской элиты. Там учатся их дети, в Европе они сами поправляют здоровье, отдыхают, тратят большие деньги и т.д. И при этом отношения с Западом не очень хорошие.
С постсоветскими странами отношения  понятны и стабильны. С Украиной все вроде улеглось после того, как к власти пришел Виктор Янукович. Но как оказалось на деле, Янукович не столько пророссийский, сколько проукраинский политик. Ожидаемых "крепких дружеских объятий" от Украины Россия не встретила. Это нормально, и Москва с этим смирилась. В Москве поняли, что даже Янукович, прихода которого к власти так хотели,  не даст того, что хочет Россия. В этом плане отношения с Казахстаном, Азербайджаном, Арменией тоже приобрели стабильный характер. Хотя могут появиться новые проблемы. К примеру, в вопросе транспортировки энергоресурсов в то же время нет и предпосылок для каких-то осложнений во взаимоотношениях с Россией.
- Владимир Путин является большим сторонником интеграции стран постсоветского пространства в рамках Евразийского союза. Может ли проект Евразийский союз стать приоритетом российской политики?
- Не думаю. Проект Евразийский союз будет использован в качестве козырной карты в политической игре, которую Россия ведет с Западом, в частности с США. Но дальше риторики дело не пойдет. Такой картой также являются отношения Москвы с КНР.
- На протяжении всего срока своего президентства Дмитрий Медведев проводил интенсивные трехсторонние встречи президентов РФ, Азербайджана и Армении. Можно ли ожидать продолжения этого процесса?
- Многое будет зависеть от обстоятельств. Для Дмитрия Медведева трехсторонние встречи в определенном смысле были необходимы для самоутверждения, в том числе на постсоветском пространстве. Путин в этом не нуждается. С этой точки зрения Путин будет менее активен, чем Медведев. Опять же, если обстоятельства позволят, почему бы Путину не поспособствовать урегулированию карабахского конфликта в качестве посредника. Но не думаю, что решение карабахского конфликта будет среди приоритетов внешней политики президента Путина.
Трехсторонние встречи могут состояться в случае обострения конфликта или если одна из сторон подаст сигнал о необходимости такой встречи. Но вряд ли Путин будет инициатором таких встреч. Сейчас для  него главным представляются внутрироссийские проблемы. В отличие от Медведева Путин не нуждается в самоутверждении в качестве миротворца, миролюбца и т.д.
- У России есть стратегический объект в Азербайджане - Габалинская РЛС. Ранее за аренду этого не совсем экологически чистого объекта у Москвы взымалась символически малая сумма. Порой она была в десятки раз ниже той, что Россия платила другим странам, у которых арендует подобные станции. Поэтому для продления сроков аренды Габалинской станции Баку потребовал более адекватную сумму. Но в России позицию Азербайджана восприняли, как говорится, в штыки…
- У России довольно часто появляются проблемы со стоимостью аренды объектов за рубежом. К примеру, Украина периодически поднимает вопрос о стоимости "квартирования" Черноморского флота. Что касается Габалинской РЛС, то определенное время существовала некоторая цена. Одна из сторон решила повысить стоимость. Страны, которые находятся в дружеских отношениях, должны определить справедливую цену за аренду на переговорах. То есть вопрос стоимости аренды Габалинской РЛС - это предмет переговоров.
- Не секрет, что на личностном уровне есть сложности во взаимоотношениях между президентами России и Грузии. Не станут ли отношения между Москвой и Тбилиси еще более напряженными в период президентства Путина?
- Честно говоря, не вижу оснований для улучшения этих отношений. Там действительно помимо политических проблем существует личная неприязнь с обеих сторон. Хотя какие-то робкие призывы к улучшению отношений звучат. К примеру, отмена визового режима и прочее. Конечно, было бы хорошо, чтобы оба лидера выясняли свои личные взаимоотношения вне межгосударственных отношений. Существуют последствия войны августа 2008 года, которые в предстоящие годы будут развязываться. В то же время понятно, что Россия и Грузия останутся соседями и им никуда друг от друга не деться. Недавно главный санитарный врач России сообщил о возможности возвращения на российский рынок грузинских вин и "Боржоми". Это такие небольшие детали в общей политической картине. Запрет на продажу грузинских вин и минеральной воды в России был политически мотивирован.
- Каких изменений можно ожидать в миграционной политике России? В частности, нас интересует судьба азербайджанцев, проживающих в вашей стране.
- Вопрос мигрантов - это сложная проблема. В Москве много не только азербайджанцев, но и представителей других национальностей.
С одной стороны, российская власть понимает, что без мигрантов Россия ни с чем не справится. Просто не хватит сил на такую территорию и такую экономику. В этом смысле миграция необходима. С другой стороны, не секрет, что настроение россиян не в пользу мигрантов. Их въезд в Россию не приветствуется. Тут главное не разжигать антикавказские, антитаджикские настроения, а каким-то образом разрулить эту ситуацию, не поощряя пещерных националистов. А игры с националистами в предвыборный период были.