"PUTİNİN ÖZÜNÜTƏSDİQƏ EHTİYACI YOXDUR"
Beynəlxalq arenada, ekspertlər arasında və nüfuzlu KİV-də Rusiyada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələri hələ də əsas müzakirə mövzularından biri olaraq qalır. Bəziləri Vladimir Putinin qələbəsini xalqın iradəsinin təbii ifadəsi sayır, digərləri seçkinin gedişində saxtakarlıqlara yol verildiyini söyləyir, bir başqası isə seçkiyə ilişib-qalmamağı, artıq onun nəticələrinin necə olacağı haqda düşünməyi lazım bilir.
Fond bazarı Rusiyada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticəsinə müsbət reaksiya verib. EPFR Global hesabatı göstərir ki, martın ilk həftəsində Rusiya aksiyalarına sərmayə qoyan fondlara investisiya axını 121 milyon dollar təşkil edib. Bu, digər fondlar arasında ən yaxşı göstəricidir.
İstənilən halda, Rusiya öz seçimini edib və indi Moskvanın gələcək siyasəti ilə bağlı müzakirələr səsvermənin nəticələrinə dair diskussiyalarla müqayisədə daha aktualdır. V.Putinin Kremlə dönüşü ilə Rusiyanın siyasətində hansı dəyişikliklərin baş verəcəyi haqda "Diletant" tarix jurnalının baş redaktoru, Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (MDBMİ) professoru Vitali Dımarski ilə söhbətləşdik.
- Rusiyada prezident seçkisi geridə qaldı və qalib məlumdur. Vladimir Putinin rəhbərlik edəcəyi Rusiyanın siyasi kursunda hansı dəyişiklikləri gözləmək olar?
- Rusiyanın siyasətində, ümumilikdə, hansısa ciddi dəyişiklik olmayacaq. Dünya ilə münasibətlərdəki dəyişikliklərə gəldikdə, seçkiqabağı dövrdə Qərbə münasibətdə müşahidə olunan müəyyən sərtləşmə keçib gedəcək. Bu ritorika seçki kampaniyasına hesablanmışdı. Təcrübədə Vladimir Putin Qərbə qarşı seçkiqabağı dövrdəki qədər sərt ola bilməz. Postsovet məkanına münasibətdə isə hələ ki Rusiya siyasətinin dəyişməsi üçün səbəb yoxdur. İstənilən halda, prezident postunda əyləşən şəxsin dəyişməsi keçmiş Sovet respublikalarına münasibətdə heç bir dəyişikliyə səbəb olmayacaq.
- Hər halda, xarici siyasətdə heç bir dəyişikliyin olmayacağını söyləmək də olmaz...
- Rusiya nəhəng fövqəldövlət olaraq, yalnız bir istiqamətə yönələ bilməz. Rusiya üçün 3 prioritet istiqamət var: Qərb, Azərbaycan da daxil olmaqla postsovet məkanı və Çin. Hazırda Rusiya üçün ən vacibi Qərblə münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına nail olmaqdır. Ciddi bəyanatlara baxmayaraq, Avropa və ABŞ-la münasibətlər yaxşılaşmayacaq. Buna həm Medvedev, həm də Putinin daxili siyasətləri də öz təsirini göstərib. Qərb bu vəziyyətdən razı deyil və bunu hər kəs anlayır. Sözdə nə deyilməsindən asılı olmayaraq, Rusiyanın Qərb investisiyalarına ehtiyacı var. Bu, sivilizasiya məsələsidir, axı Rusiya öz inkişafını Avropa yolunda görür. Bundan başqa, Qərb Rusiya elitasının sığınacaq yeridir. Onların uşaqları Avropada təhsil alır, özləri orada sağlamlıqlarının qeydinə qalır, istirahət edir, böyük pullar xərcləyir və s. Bununla yanaşı, Qərblə münasibətlər o qədər də yaxşı deyil.
Postsovet ölkələri ilə münasibətlər aydın və sabitdir. Ukraynada Viktor Yanukoviçin hakimiyyətə gəlişindən sonra, sanki hər şey qaydaya düşmüşdü. Amma təcrübə göstərir ki, Yanukoviç daha çox rusiyapərəst yox, ukraynapərəst siyasətçidir. Rusiya Ukraynanın ona "dostyana qucaq açması"nın şahidi olmadı. Bu normaldır və Moskva bu vəziyyətlə barışıb. Moskvada anladılar ki, hətta hakimiyyətə gəlməsini çox istədikləri Yanukoviçin rəhbərliyi belə, Rusiyaya istədiyini verməyəcək. Bu baxımdan, Qazaxıstan, Azərbaycan və Ermənistanla münasibətlər də sabitxarakterlidir. Amma yeni problemlərin ortaya çıxacağı da mümkündür. Məsələn, enerji resurslarının nəqlində belə problemlər yarana bilər. Amma istənilən halda, Rusiya ilə münasibətlərin gərginliyinə elə bir əsas yoxdur.
- Vladimir Putin postsovet məkanı ölkələrinin Avrasiya İttifaqı çərçivəsində inteqrasiyasının tərəfdarıdır. Avrasiya İttifaqı layihəsi Rusiya siyasətində prioritetə çevrilə bilərmi?
- Düşünmürəm. Avrasiya İttifaqı layihəsi Rusiyanın Qərblə, xüsusilə ABŞ-la oynadığı siyasi oyunda "kozır" kimi istifadə olunacaq. Amma bu məsələ ritorikadan o tərəfə keçməyəcək. Daha belə bir kart Moskva-Çin münasibətləridir.
- Dmitri Medvedev prezidentliyi dövründə Azərbaycan və Ermənistanın dövlət başçıları ilə intensiv üçtərəfli görüşlər keçirirdi. Bu prosesin davam edəcəyini gözləmək olarmı?
- Çox şey şəraitdən asılı olacaq. Dmitri Medvedev üçün üçtərəfli görüşlər müəyyən mənada özünütəsdiqdən ötrü (həmçinin, postsovet məkanında) vacib idi. Putinin isə buna ehtiyacı yoxdur. Bu baxımdan, Putinin fəallığı Medvedevinkindən az olacaq. Amma yenə də şərait imkan verərsə, Putin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçi qismində nədən kömək etməsin? Lakin Prezident Putinin xarici siyasi prioritetləri arasında Dağlıq Qarabağ probleminin həllinin də yer alacağını düşünmürəm.
Üçtərəfli görüşlər münaqişənin kəskinləşəcəyi və ya tərəflərdən birinin belə görüşə ehtiyacı olduğuna dair mesaj göndərəcəyi təqdirdə baş tuta bilər. Putin özü, çətin ki, belə görüşlərin təşəbbüskarı kimi çıxış etsin. İndi onun üçün ən vacib olanı Rusiya daxilindəki problemlərdir. Medvedevdən fərqli olaraq, Putinin sülhsevər, sülhməramlı və s. qismində özünütəsdiqə ehtiyacı yoxdur.
- Azərbaycanda Rusiyanın strateji obyekti var - Qəbələ RLS. İndiyədək ekoloji baxımdan o qədər də təmiz olmayan bu obyektin icarəsinə görə, Rusiyadan rəmzi sayılacaq dərəcədə cüzi məbləğ tələb olunurdu. Rusiyanın başqa ölkələrin ərazisində icarəyə götürdüyü analoji obyektlərə görə ödədiyi məbləğ bəzi hallarda Azərbaycana ödədiyindən on dəfələrlə artıqdır. Bu üzdən də Bakı RLS-in icarə müddətinin artırılması üçün daha adekvat məbləğ tələb edir. Amma Rusiya Azərbaycanın bu mövqeyini çox pis qarşılayıb...
- Rusiyanın xarici ölkələrdəki obyektlərin icarəsi ilə bağlı problemləri kifayət qədər tez-tez ortaya çıxır. Məsələn, Ukrayna mütəmadi olaraq Qara dəniz donanmasının icarəhaqqı ilə bağlı məsələni gündəmə gətirir. Qəbələ RLS-ə gəlincə, ötən dövr ərzində müəyyən məbləğ ödənilirdi. İndi tərəflərdən biri həmin qiyməti qaldırmaq qərarına gəlib. Dost münasibətində olan ölkələr danışıqlar zamanı ədalətli qiymət müəyyənləşdirməlidirlər. Yəni Qəbələ RLS-in icarəhaqqı məsələsi danışıqlar predmetidir.
- Rusiya və Gürcüstan prezidentlərinin şəxsi münasibətlərində çətinliklərin olduğu sirr deyil. Putinin prezidenliyi dövründə Moskva-Tbilisi münasibətləri daha da gər-ginləşə bilərmi?
- Açığı, bu münasibətlərin yaxşılaşması üçün əsas görmürəm. Burada siyasi problemlərdən başqa, hər iki tərəfin bir-birinə qarşı şəxsi düşmənçiliyi də var.
Bununla yanaşı, münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına müəyyən ürəksiz çağırışlar da səsləndirilir - viza rejiminin ləğvi və sair kimi. Əlbəttə ki, hər iki liderin şəxsi münasibətlərini dövlətlərarası münasibətlərdən kənarda aydınlaşdırması yaxşı olardı. 2008-ci il müharibəsinin nəticələri hələ aradan qalxmayıb və bunun üçün illər lazım gələcək. Eyni zamanda, o da aydındır ki, Rusiya ilə Gürcüstan qonşu olaraq qalacaqlar və onların heç biri bölgəni tərk edəsi deyil. Bu yaxınlarda Rusiyanın baş sanitar həkimi Rusiya bazarlarına gürcü şərabı və "Borjomi"nin qaytarıla biləcəyini söyləyib. Bu, ümumi siyasi mənzərədə görünən kiçik detallardır. Çünki Rusiya bazarlarında gürcü şərabları və mineral sularının satışına qadağa qoyulması siyasi addım idi.
- Rusiyanın miqrasiya siyasətində hansı dəyişiklikləri gözləmək olar? Bizi xüsusilə Rusiyada yaşayan azərbaycanlıların taleyi maraqlandırır...
- Miqrant məsələsi çətin problemdir. Moskvada yalnız azərbaycanlılar yox, digər millətlərin nümayəndələri də çoxdur. Bir tərəfdən hökumət bilir ki, miqrantlar olmadan Rusiya heç nəyə nail ola bilməz. Onlar olmasa, bu boyda ərazi və iqtisadiyyat üçün qüvvə çatışmaz. Digər yandan, rusların miqrantlara münasibətinin mənfi olduğu da sirr deyil. Onların Rusiyaya gəlişi ruslar tərəfindən alqışlanmır. Bu işdə vacib olanı problemi antiqafqazlı, antitacik əhvalını qızışdırmadan, üzdəniraq millətçiləri şirnikləndirmədən həll etməkdir. Çünki seçkiöncəsi həmin millətçilərlə "oyun" oynanıldığını hamımız yaxşı görürdük.

"PUTIN DOES NOT NEED SELF-ASSERTION"
The results of the presidential elections in Russia continue to be one of the main subjects of discussion in the international arena, in the expert community and on the pages of influential media. Some characterize the victory of Vladimir Putin as a natural manifestation of people's will; others are talking about fraud in the voting, while some others suggest not focusing on the elections themselves, but thinking about their consequences, whether they are positive or negative.
Meanwhile, the stock market reacted positively to the outcome of the presidential elections in Russia. According to a report by EPFR Global, in the first week of March, the inflow of capital into funds that invest in Russian shares totalled $ 121 million. This is the best result among other country funds.
One way or another, Russia has made its choice, and now all talk about the future policy of Moscow is more relevant than discussions on the course and outcome of the polls. We talked to the vice president and chairman of the Board of Directors of the Russian JSC Public Relations Development Company (KROS) and editor-in-chief of the historical magazine Diletant, MGIMO Professor Vitaliy Dymarskiy, about what will change in Russian policy with the return of Vladimir Putin to the Kremlin.
- The presidential elections in Russia are now behind, and the winner is known. What changes in the policy of the Russian authorities can be expected under Vladimir Putin?
- There will be no special changes in Russia's policy in general. With regard to relations with the outside world, the tougher position towards the West, which was observed during the election campaign, will soon go away. This rhetoric was designed for the election campaign. In practice, Vladimir Putin cannot be as tough on the West as he was during the election campaign.
With regard to the former Soviet Union, there is no reason yet to change something in Russian policy. In any case, the change of the person in office will not serve any changes in relations with former Soviet republics.
- And yet we can't say for sure that there will be no changes in foreign policy...
- As a major power, Russia cannot be oriented in one direction only. Russia has three priority areas: West, former Soviet republics, including Azerbaijan, and China. Now the most important thing for Russia is to improve relations with the West. Despite the fine-sounding statements, relations with Europe and the US have not improved. In a way, this was furthered by the domestic policies of both Medvedev and Putin. The West is not happy about that, and everybody understands that. Regardless of what can be said in words, Russia needs Western investment. This is a question of civilization, as Russia sees a European way of development for itself. In addition, the West is a refuge for the Russian elite. Their children study there, and they receive treatment, go on holiday and spend a lot of money in Europe. And at the same time, relations with the West are not very good.
Relations with post-Soviet countries are clear and stable. Everything seems to have settled down with Ukraine after Viktor Yanukovych came to power. But as it turned out, Yanukovych is not so much pro-Russian as pro-Ukrainian. Russia didn't see the expected "strong friendship hugs" from Ukraine. This is normal, and Moscow has resigned itself to it. Moscow realized that even Yanukovych's rise to power, which Russia wanted so much, will not give Russia what it wants. In this context, relations with Kazakhstan, Azerbaijan and Armenia, too, acquired a stable nature, although there may be new problems, for example, in the issue of transporting energy resources, while at the same time, there are no prerequisites for any complications in relations with Russia.
- Vladimir Putin is a big supporter of the integration of former Soviet countries into the Eurasian Union. Can the Eurasian Union project become a priority in Russian policy?
- I don't think so. The Eurasian Union project will be used as a trump card in the political game, which Russia is playing with the West, and in particular, with the United States. But things won't go beyond rhetoric. Moscow's relations with China are also such a card.
- During his presidency, Dmitriy Medvedev held intensive tripartite meetings between the presidents of Russia, Azerbaijan and Armenia. Can we expect this process to continue?
- A lot will depend on circumstances. For Dmitriy Medvedev, trilateral meetings were necessary for self-assertion, including in the former Soviet Union. Putin does not need this. From this perspective, Putin will be less active than Medvedev. Again, if circumstances permit, why wouldn't Putin contribute to the settlement of the Karabakh conflict as a mediator? But I don't think that the Karabakh conflict will be among the priorities of President Putin's foreign policy.
Tripartite meetings might take place if the conflict deteriorates, or if one party gives a signal about the need for such a meeting. But Putin is unlikely to initiate such meetings. For him, the main priority is Russia's domestic problems now. Unlike Medvedev, Putin does not need to assert himself as a peacemaker, peace-lover, etc.
- Russia has a strategic facility in Azerbaijan - the Qabala radar station. Previously, Moscow paid a symbolic rent for this not quite environmentally friendly facility. Sometimes it was ten times lower than what Russia pays other countries for renting such stations. Therefore, to extend the lease of the Qabala station, Baku demanded a more adequate amount. But Russia rejects Azerbaijan's proposal...
- Russia quite often has problems with the cost of renting facilities abroad. For example, Ukraine periodically raises the question of the cost of "hosting" the Black Sea Fleet. With regard to the Qabala radar station, there was a certain price for some time. One of the parties decided to raise the price. Countries that are on friendly terms should determine a fair price for the lease in negotiations. That's to say the cost of the lease of the Qabala radar station is the subject of negotiations.
- It's no secret that there are personal problems in relations between the presidents of Russia and Georgia. Will the relations between Moscow and Tbilisi become more strained during the presidency of Putin?
- I honestly don't see any reason to improve these relations. Apart from political problems, there is personal animosity on both sides, although there are some timid calls for better relations, for example, to abolish visa requirements and so on. Of course, it would be better if the two leaders tried to settle their personal problems outside of interstate relations. There are consequences of the August 2008 war that will be resolved in the coming years. At the same time, it's clear that Russia and Georgia will remain neighbours, and they can't get away from one another. Recently, the chief sanitary doctor of Russia announced the possibility of Georgian wine and Borjomi returning to the Russian market. These are small details in the overall political picture. The ban on the sale of Georgian wine and mineral water in Russia was politically motivated.
- What changes can be expected in the immigration policy of Russia? In particular, we are interested in the fate of Azerbaijanis living in your country?
- The issue of immigration is a complex problem. In Moscow, there are not only many Azerbaijanis, but also representatives of other nationalities.
On the one hand, the Russian government understands that Russia cannot do without immigrants. There's just not enough strength for such a territory and economy. In this sense, immigration is necessary. On the other hand, it's no secret that the Russians don't favour immigrants. Their entry into Russia is not welcome. The main thing here is not to fuel anti-Caucasian or anti-Tajik sentiments, but to resolve this situation without encouraging out-and-out nationalists. There were games with nationalists during the election campaign.