"HARTLAND"da "BÖYÜK OYUN"
ABŞ-ın Əfqanıstandakı Bəhram hərbi aviabazasında Quranın yandırılması Əfqanıstan və onun ətrafında ciddi gərginlik yaradıb. Müsəlmanların Müqəddəs Kitabının yandırıldığına dair məlumat hər yanda etiraz dalğasına səbəb olub: Kunduzda minlərlə insan BMT nümayəndəliyinə hücum edərək oranı ələ keçirməyə çalışıb - ölənlər və yaralananlar var. Kabildə isə NATO zabiti öldürülüb. Əfqanıstan və Amerika hökumətinin coşmuş ehtirasları sakitləşdirmək cəhdləri isə heç bir nəticə vermir. "Biz Əfqanıstan sakinlərindən üzr istəyir, belə halları ən sərt şəkildə pisləyirik. Bu əməl ABŞ hərbçilərinin mövqeyini əks etdirmir. Biz istisnasız olaraq bütün dinlərə hörmət edirik", - deyə Pentaqon rəhbərliyinin məsələyə dair bəyanatında bildirilir.
Baş verənlərə görə ABŞ Prezidenti Barak Obama və dövlət katibi Hillari Klinton da rəsmən üzr istəyiblər. BMT Baş katibinin xüsusi nümayəndəsi, BMT-nin Əfqanıstana yardım missiyasının rəhbəri Yan Kubiş Quranın yandırılmasını "acınacaqlı səhv" adlandırıb.
Amma münaqişə artıq beynəlxalq səviyyəyə keçib. İslam ölkələrində insan kütlələri Amerika səfirlikləri önündə nümayişlər keçirir, İran nümayəndələri isə amerikalılara tövbə etmək üçün müxtəlif variantlar təklif edirlər. "Bu yaranı yalnız Ağ evin yandırılması sağalda bilər",-deyə İranın "Bəsic" (qeyri-nizami xalq qoşunu) bölüyünün komandanı, briqada generalı Məhəmməd Rza Nakdi bildirib.
Bir sıra analitiklər hesab edir ki, bu insidenti, sadəcə, "xoşagəlməz səhv" saymaq olmaz. Belə düşünən analitiklər bildirir ki, amerikalı hərbçilər indiyədək İraq və Əfqanıstanda belə "səhv"ə dəfələrlə yol veriblər. Məsələn, ötən ilin sonlarında dünya informasiya agentlikləri ABŞ qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasından sonra, bu ölkədə sabitliyə nail olunması məqsədilə "Taliban"la Amerika xüsusi xidmət orqanları arasında gizli danışıqların getdiyinə dair xəbər yaymışdı. Məlumatın ABŞ və Əfqanıstanın rəsmi strukturları tərəfindən təsdiqlənməsindən dərhal sonra - yanvarın ortalarında İnternetdə ABŞ dəniz piyadalarının əfqanların cəsədlərini təhqir etdiyini göstərən videoçarx yerləşdirildi. Bu görüntülər həm Əfqanıstanda, həm də ondan kənarda ciddi qəzəblə qarşılandı. O zaman Əfqanıstanda onsuz da sakit olmayan vəziyyətin daha da gərginləşməsini önləmək mümkün oldu. Amma bunun üzərindən 1 ay keçməmiş, Quranla bağlı sözügedən insident baş verdi.
Bu dəfə kütləvi narazılığın miqyası və gücü, həmçinin, bəzi NATO ölkələrinin baş verənlərə reaksiyası Əfqanıstandakı hazırkı düzəndən razı olmayan, qeyri-sabit vəziyyət fonunda mövqelərini gücləndirməyə çalışan bəzi qüvvələrin əməlləri haqda danışmağa əsas verir.
Əfqanıstan və onun ətrafındakı real vəziyyəti qiymətləndirmək üçün bu ölkənin geosiyasi əhəmiyyətinə, həmçinin, xarici və daxili oyunçuların fəaliyyətinə diqqət yetirmək lazımdır. Müasir Əfqanıstan ərazisini heç bir şişirtməyə yol vermədən, geostrateji baxımdan ən vacib ərazi adlandırmaq olar. Bu regiona nəzarəti ələ almış qüvvə qonşu fövqəldövlətlərə - Çin və Hindistana (yaxın gələcəkdə o da fövqəldövlətə çevriləcək), həmçinin, İran və Pakistana da təsir göstərmək iqtidarındadır. Əfqanıstanın şimalında Mərkəzi Asiya dövlətləri yerləşir, bir tərəfdə isə Rusiyanın cənub sərhədləri.
Bu ərazilər Mərkəzi Asiyanın - Avrasiyanın ürəyi sayılır. Geosiyasətin yaradıcılarından olmuş X.Makinder onu Hartland (ingiliscə Heartland) adlandıraraq, öz nəzəriyyəsini belə ifadə etmişdi: "Kim Hartlanda nəzarət edirsə, Dünya adasına (yəni Avrasiya və Afrikaya) da o hökm edir; Dünya adasına nəzarət edənlər isə dünyaya hökm edir".
Əfqanıstanın məhz geosiyasi əhəmiyyətinin unikallığı artıq bir neçə yüzillikdir ki, dünyanın superfövqəldövlətlərinin diqqətini özünə cəlb edir və onlar bir an belə, bu regionu diqqətdənkənar qoymurlar.
Bu regionun geosiyasi əhəmiyyəti 90-cı illərin sonlarından artmağa başladı. Buna səbəb İranın nüvə proqramının bərpası, Çin və Hindistanın (sonuncu tədricən regional oyunçudan dünya miqyasında fövqəldövlətə çevrilməkdədir) iqtisadi inkişafı, Rusiyanın regionda artan rolu və ən başlıcası, Xəzəryanı ölkələrin enerji-boru xətti siyasəti oldu.
2001-ci ilin 11 sentyabr hadisələrindən sonra, daha dəqiqi, elə həmin gün ABŞ hökuməti terror aktında Üsəma ben Ladeni ittiham edərək, onun Əfqanıstanda gizləndiyini bəyan etdi. Vaşinqton həmin vaxt Əfqanıstanda hakimiyyətdə olan "Taliban"dan ölkədə gizlənmiş bütün terrorçuların onlara təhvil verilməsini tələb etdi. "Taliban"ın bu tələbi rədd etməsi isə hərbi müdaxilə üçün formal səbəbə çevrildi. Əfqanıstanda hərbi əməliyyatların ilk mərhələsi nisbətən az zərərlə başa çatdı. Artıq 2002-ci ilin əvvəlində taliblərin hakimiyyəti devrildi. Hərəkatın əksər üzvləri təslim oldu və bunun əvəzində ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsindən yaxşı pul mükafatı əldə etdi. Amma taliblər bununla heç də güclərini itirmədilər, əksinə, partizan müharibəsinə keçməklə amerikalılara ciddi zərbələr endirməyə başladılar.
2001-ci ilin noyabrında keçirilmiş ilk Bonn konfransından və Həmid Kərzainin Əfqanıstanda hakimiyyətə gəlişindən sonra, BMT-nin himayəsi ilə çoxmillətli sülhməramlı kontingent (ISAF) yaradıldı. Ona rəhbərlik NATO-ya həvalə olundu. İndi 2014-cü ildə NATO qüvvələrinin əsas hissəsinin Əfqanıstandan çıxarılması gözlənilir. NATO-nun Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra, orada təhlükəsizlik və sabitliyin təmini isə çox vacib bir məsələdir.
Qərbin Əfqanıstanda hərbi mövcudluğundan keçən 10 ildə yalnız bir şey aydındır: Əfqanıstanda Kərzai hakimiyyətinin nüfuzu gündən-günə azalır. Kərzai hakimiyyəti heç kimlə bölüşməmək üçün 2004 və 2009-cu illərdə keçirilmiş prezident seçkisində onu dəstəkləmiş siyasi qüvvələri tədricən ətrafından uzaqlaşdırır. O, xalq arasında nüfuzunu artırmaq üçün Amerikadan müstəqil siyasət yürütməyə çalışır. Amma hələ ki buna tam nail ola bilmir.
Kərzainin rəqiblərini bir çox məsələlərdəki fikir ayrılıqlarına rəğmən, bir məqam birləşdirir. Bu məqam hazırkı hakimiyyətin 2014-cü ildə beynəlxalq qüvvələrin Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra, ölkəyə rəhbərlik edə bilməyəcəyi düşüncəsidir. Bunu regionda strateji maraqları olan dövlətlər də anlayır və Əfqanıstandakı mövcudluqlarını leqallaşdırmağa çalışır. Məhz bu baxımdan artıq indidən bir sıra fövqəldövlətlər Əfqanıstandakı alternativ siyasi qüvvələrlə əlaqələr qurmağa çalışır. Ötən il noyabrın sonlarında Əfqanıstana səfər etmiş ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klintonun ölkədə vəziyyətin qaydaya salınmasına dair danışıqlara taliblərin hələ də qatılmaq imkanının olduğunu bəyan etməsi də təsadüf deyildi. 10 illik müharibədən sonra ortaya qoyulmuş bu mövqe, əlbəttə ki, bir çoxlarını təəccübləndirib. Amma artıq amerikalılar da, Əfqanıstan rəsmiləri də, uzun susqunluqdan sonra taliblərin özləri də ABŞ nümayəndələri ilə "Taliban" arasında ötən ilin sonlarında Qətərdə danışıqların baş tutduğunu etiraf edib. Qeyd edək ki, "Taliban" Qətarda öz nümayəndəliyini açıb.
ABŞ-ın regiondakı əsas müttəfiqi olan Qətar görüş yeri kimi hər iki tərəfi, xüsusilə amerikalıları qane edirdi.
Əfqanıstan rəsmiləri isə əvvəlcə hadisələrin belə gedişinə son dərəcə mənfi reaksiya vermişdi. Hətta Kabil məsləhətləşmə üçün öz səfirini geri də çağırmışdı. Kərzai bu mövqeyini Əfqanıstanın eks-prezidenti Bürhanəddin Rəbbaninin "Taliban" yaraqlıları tərəfindən öldürülməsi ilə əsaslandırırdı. Lakin sonradan o, vəziyyətin çıxılmaz olduğunu anladı və ABŞ-la taliblər arasında sülh danışıqlarını dəstəkləməyə başladı. Amma eyni zamanda, Kərzai proseslə bağlı öz məsləhətlərini də verməyi lazım bildi.
Taliblər isə danışıqlarda Əfqanıstanın hazırkı rəhbərliyinin iştirakına qarşı çıxırlar. Onlar bunu hakim rejimin "marionet olması", bütün qərarların "yalnız ABŞ tərəfindən qəbul edilməsi" ilə əsaslandırdılar. Bundan başqa, "Taliban" nümayəndələri  Əfqanıstandan öz qoşunlarını çıxaracağı dəqiq tarixin açıqlanmasını da ABŞ-dan tələb edir.
Qətar danışıqlarına Əfqanıstanın sabiq baş naziri, "Hizb-i-İslami" təşkilatının lideri Q. Hikmətiyar da mənfi reaksiya verib. Qeyd edək ki, onun başçılıq etdiyi təşkilatın silahlı birləşmələri ölkədə "Taliban"dan sonra ən güclü qüvvə sayılır.
Hikmətiyar bildirib ki, "pərdəarxası"nda "Taliban"ın qanadlarından biri ilə aparılan danışıqlar  Əfqanıstana sülh və sabitlik gətirmək iqtidarında deyil". Bununla da taliblər arasında fikir ayrılığının olduğuna işarə edən Hikmətiyar əvvəllər özünün də ABŞ-la danışıqlara getmək təklifi aldığını, amma bundan imtina etdiyini söyləyib.
Hikmətiyarın kürəkəni Qeyrət Bahir isə ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin direktoru Devid Petreus, ABŞ-ın Əfqanıstandakı səfiri Ra-yan Kroker və NATO-nun bu ölkədəki qoşunlarının komandanı general Con Allen ilə şəxsən görüşdüyünü bəyan edib. Görüşün nə vaxt baş tutduğu açıqlanmır. Bahirin sözlərinə görə, danışıqlar zamanı o, amerikalılara bildirib ki, ABŞ Əfqanıstanda sülhə nail olmaq üçün yalnız "Taliban"la yox, həm də ölkənin şimalında və şərqində "Hizb-i-İslami"yə məxsus minlərlə döyüşçünün tabe olduğu Hikmətiyarla razılıq əldə etməlidir. Hikmətiyarın kürəkəninin bu bəyanatını ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının nümayəndələri də təkzib etməyib.
ABŞ Pakistan və Əfqanıstan ərazisində fəaliyyət göstərən Hakkani şəbəkəsinin yaraqlıları ilə də danışıqlar aparır. Qeyd edək ki, onlar taliblərin ən böyük müttəfiqlərindən sayılır. Beynəlxalq danışıqlara Əfqanıstan Milli Cəbhəsi də qoşulub. Onun təmsilçiləri ilə əsasən, ABŞ Respublikaçılar Partiyasından olan konqresmenlər arasında görüş Almaniyada baş tutub.
Obama administrasiyasının əsasını radikal islamçı puştunların təşkil etdiyi "Taliban"la gizli danışıqlar aparması Əfqanıstanın digər etnik qrupları tərəfindən tənqidlə qarşılanıb. Onlar bəyan ediblər ki, ""Taliban"la aparılan istənilən danışıqlar yalnız bir halda qəbuledilən və effektiv ola bilər ki, orada bütün münaqişə tərəfləri iştirak etsin. "Taliban"la dialoqun hazırkı forması qüsurludur. Çünki orada taliblərə qarşı olan əfqanların mövqeyi nəzərə alınmır".
Amerikalılarla yanaşı, Əfqanıstanda yaşanan siyasi proseslərə regional fövqəldövlətlərin diqqətinin artdığını da söyləmək olar. ABŞ-la Pakistan arasında gərginliyin artması fonunda Qətarda "Taliban" nümayəndəliyinin açılması və onlarla amerikalılar arasında birbaşa danışıqların başlanması Pakistanı narahat etməyə bilməz. Pakistanın Baş naziri Yusif Rza Gilaninin Qətar səfərini də məhz bununla izah etmək olar. Səfər zamanı o, Fars körfəzinin aparıcı dövlətlərinin nümayəndələri və "Taliban" hərəkatı ilə danışıqların gedişi, həmçinin perspektivlərini müzakirə edib.
İslamabad Əfqanıstanda yaşanan siyasi proseslərdə əsas rollardan birini oynayır. Qərb xüsusi xidmət orqanlarının qiymətləndirməsinə görə, məhz Pakistan "Taliban"a, xüsusilə də "Hakkani şəbəkəsi"nə daha ciddi təsir imkanlarına malikdir. İslamabad eyni zamanda, Əfqanıstanın rəsmi hakimiyyəti ilə də münasibətlərini inkişaf etdirir. Fevralın ortalarında İslamabadda Əfqanıstan, Pakistan və İran prezidentlərinin görüşü olub. Bu, əlbəttə ki, ABŞ-ı qıcıqlandırmaya bilməz.
Kərzai Qərbin dəstəyini itirib, daxildəki qüvvələrlə təkbətək qalacağı təqdirdə, İran və Pakistanın dəstəyinə bel bağlayır. Pakistan üçün 3 prezidentin görüşü "Taliban"la ABŞ arasında birbaşa danışıqların getdiyi bir vaxtda xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı. İrana gəlincə, onun üçün regionda Qərblə mübarizə baxımından siyasi mövcudluğunu gücləndirmək çox vacibdir. İran siyasi rçaq kimi Əfqanıstanda sayına görə üçüncü etnik qrup olan şiə-xəzəriləri də dəstəkləyə bilər.
Dünya fövqəldövlətləri etnik fikir ayrılıqlarını daha da dərinləşdirməklə, bu və ya digər etnik qrupu dəstəkləməklə hakimiyyətin mərkəzdənqaçmasını planlaya, bununla da Əfqanıstanın bir neçə hissəyə bölünməsinə, yaxud onun hazırkı ərazisində iki və ya daha çox yeni dövlət yaratmağa nail ola bilər. Belə ki, Qərbin akademik və siyasi dairələrində zaman-zaman XIX əsrdə Əfqanıstanla Pakistan arasında bölünmüş tarixi vilayətin - müstəqil "Puştunistan"ın bərpasına dair fikirlər səsləndirilir. Bu düşüncə yalnız Əfqanıstanın deyil, qonşu Pakistanın da ərazi bütövlüyünü sual altına salır. Bu isə təbii ki, İslamabadı narahat etməyə bilməz.
Eyni zamanda 3 dövlət - İran, Əfqanıstan və Pakistan ərazisinə düşən "müstəqil Bəlucistan" layihəsini də yaddan çıxarmaq olmaz. Bir müddət əvvəl ABŞ Konqresi Pakistan hökumətinin Bəlucistan əyalətindəki əməllərini pisləyən qətnamə də qəbul edib. Sənəddə yerli separatçı hərəkatların fəaliyyəti dolayısı ilə dəstəklənir, xalqların öz müqəddəratını təyinetmə prinsipi müdafiə olunur. Bununla əlaqədar olaraq, Pakistan ABŞ-ı BMT Nizamnaməsinin əsas müddəasını, eyni zamanda, beynəlxalq hüququn digər norma və prinsiplərini pozmaqda günahlandırıb.
Yuxarıda qeyd olunan faktları nəzərə alsaq, Əfqanıstana təsir uğrunda "böyük oyun"un davam etdiyini söyləmək olar. Oyun çox ustalıqla aparılır. Çünki qüvvələr balansı və oyun qaydaları hər an pozula bilər.

"GREAT GAME" IN THE "HEARTLAND"
The incident with the burning of the Koran at the US airbase at Bagram has provoked a new round of tension in and around Afghanistan. In response to the report on the burning of the Holy Book of Muslims, there was a wave of protests everywhere: in Kunduz, thousands of people tried to storm the UN office - several people were killed and wounded, and in Kabul, two NATO officers were killed. The attempts of the Afghan and US authorities to reduce the intensity of emotions were in vain. "We apologize to the people of Afghanistan and condemn such behaviour in the strongest terms. These actions do not reflect the views of US military personnel. We respect and revere all religions without exception," the Pentagon leadership said in a statement. US President Barack Obama and Secretary of State Hillary Clinton also offered a formal apology. The special representative of the UN secretary-general and head of the UN Assistance Mission in Afghanistan, Jan Kubis, also called the burning of the Koran an "unfortunate mistake".
But the conflict has already reached the international level. Crowds of people in Islamic countries protest near US embassies, and Iranian representatives offer the Americans various options for repentance. "Only the burning of the White House is able to heal this wound," said the commander of Iran's Basij units (militia), Brigadier General Mohammad Reza Naqdi.
Some analysts also agree that the incident should not be considered a mere "unfortunate mistake". According to them, American troops have repeatedly made such "mistakes" in Iraq and Afghanistan. For example, late last year, world news agencies circulated information about secret negotiations between representatives of the Taliban movement and US intelligence agencies aimed at ensuring stability in Afghanistan after the scheduled withdrawal of the US troops in 2014. However, immediately after US and Afghan officials confirmed the news in mid-January, a video appeared on the Internet, showing US marines desecrating the corpses of Afghans. This movie caused anger in Afghanistan and abroad. It proved possible to avoid fomenting the already volatile situation inside Afghanistan at the time. But in less than a month, this incident with the Koran occurred.
And this time, the scale and strength of popular discontent and the reaction of some NATO countries suggest that there are certain forces that are dissatisfied with the current situation in Afghanistan and are trying to strengthen their positions against the background of the unstable situation.
In order to assess the real situation in and around Afghanistan, it is necessary to consider the geopolitical importance of this country, as well as the actions of internal and external players. The territory of present-day Afghanistan can be called without exaggeration the most important area from a geostrategic point of view. The force, which has control over the region, is able to influence the neighbouring superpowers - China and India (which is also expected to become a superpower in the near future), as well as Iran and Pakistan. In the north of Afghanistan, there are Central Asian countries, and the southern borders of Russia are nearby.
These areas are considered the heart of Central Asia - Eurasia, which one of the founders of geopolitics, Halford Mackinder, called Heartland, formulating his theory as follows: "Who rules the Heartland commands the World-Island (i.e. Eurasia and Africa) and who rules the World-Island commands the World." The uniqueness of the geographical importance of Afghanistan has attracted for several centuries the world's superpowers, which do not leave this area unattended for a single moment.
The geopolitical importance of the region began to grow in the late 1990s. The reason for this was the resumption of Iran's nuclear programme, the economic progress of China and India (the latter is gradually turning from a regional player into a global superpower), Russia's growing role in the region and most importantly - the energy-pipeline policy of Caspian countries.
Shortly after the events of 11 September 2001, and more precisely, on the same ill-fated day, US officials blamed the terrorist attack on Osama bin Laden, saying that he was hiding in Afghanistan, and demanded that the Taliban movement, which had absolute power in the country at that time, surrender all the terrorists hiding in Afghanistan.
The Taliban's refusal to surrender them served as a formal reason for the military invasion. The first phase of the Afghan military campaign ended with relatively small losses. The Taliban regime collapsed in early 2002. Most members of the organization surrendered, receiving generous dollar rewards from the CIA. However, the Taliban did not lose power, and on the contrary, used guerrilla techniques to deal crushing blows to Americans.
After the first Bonn conference in November 2001 and Hamid Karzai's coming to power under the auspices of the UN, a multinational contingent of peacekeeping forces (ISAF) was created, and control of the mission was transferred to NATO. By 2014, the main part of the NATO forces is expected to leave the country. But security and stability in the country after the withdrawal of NATO is an important task.
Today, after 10 years of the West's military presence in Afghanistan, one thing is clear: the authority of the current government in Afghanistan led by President Karzai is weakening by the day. In order not to share power, Karzai is gradually distancing himself from the political forces that supported him in the previous two presidential elections - in 2004 and 2009, and is trying to pursue a policy independent from America to raise his own reputation among the people. But he has not really succeeded so far.
Despite the differences on numerous issues, Karzai's opponents are united by one belief: the failure of the current leadership of Afghanistan to govern the country after the departure of the main part of the international forces in 2014. It is also understood by countries that have strategic interests in the region and are trying to legalize their presence in Afghanistan. For this reason, today many of the world powers are trying to establish contacts with alternative political forces. For example, US Secretary of State Hillary Clinton arrived in Afghanistan in late November and said that the Taliban can still engage in negotiations to resolve the situation in the country. After 10 years of war in Afghanistan, many, of course, were surprised at this turn of events. However, both the Americans and officials from Kabul, and after a long pause, the Taliban leaders admitted the negotiations between them and representatives of the United States in Qatar at the end of last year, where the Taliban has opened its representative office.
Qatar, as the principal US ally in the region, was well suited as the venue for both parties, especially for Americans. Afghan officials first responded to this development very negatively, recalling their ambassador for consultations. Karzai explained his position by the assassination of the ex-president Burhanuddin Rabbani by the Taliban. But then, feeling the hopelessness of the situation, he supported the peace talks between the US and the Taliban, offering his advice on the process. The Taliban, for their part, said that representatives of the current Kabul regime will not participate in the negotiations, because the regime, in their opinion, is a puppet one, and all decisions are made only by the United States. In addition, representatives of the Taliban are demanding that the United States announce the exact date for the withdrawal of its troops from Afghanistan.
The former prime minister and leader of the Hezb-e Islami organization, Gulbuddin Hekmatyar, whose armed groups are considered the most powerful force after the Taliban, also responded negatively to the talks in Qatar. He said that "the meetings that are being conducted behind the scenes with one of the wings of the Taliban are not able to bring peace and stability to Afghanistan". Thus, hinting at divisions within the Taliban, Hekmatyar also said that he was offered talks with the United States before, but he refused them, although Hekmatyar's son-in-law Ghairat Baheer said that he had personally met with CIA director David Petraeus, the US ambassador to Afghanistan, Ryan Crocker, and the commander of NATO forces in Afghanistan, General John Allen. When the meetings were held is not specified. During the talks, Baheer, as he said, explained to the Americans that to achieve peace in Afghanistan, the US must negotiate not only with members of the Taliban movement, but also with Hekmatyar, who commands thousands of Hezb-e Islami fighters in the north and east of the country. This statement by Hekmatyar's son-in-law was not denied by representatives of the National Security Council in Washington.
In parallel, the US is actively negotiating with militants of the Haqqani Network operating in Pakistan and Afghanistan, which is considered a major ally of the Taliban. The international negotiations have also been joined by the National Front of Afghanistan. A meeting between its representatives and congressmen, mostly representing the Republican Party of the United States, was held in Germany.
Condemning the secret talks between the Obama administration and radical Pashtun Islamists, who constitute the main part of the Taliban, representatives of other ethnic groups stated that they "believe that any negotiations with the Taliban can be acceptable and effective only if the process involves all parties to the conflict. The current form of discussions with the Taliban is essentially flawed because it excludes the Afghans who hold an anti-Taliban position."
In addition to the Americans, we can also talk about increasing attention to political processes in Afghanistan on the part of regional powers. In light of the growing confrontation between the US and Pakistan, the opening of a Taliban representative offices in Qatar and the beginning of direct negotiations between them and the Americans cannot but worry Pakistan. This could be the reason for Pakistani Prime Minister Yusuf Raza Gillani's visit to Qatar, where he discussed the progress and prospects of talks with the Taliban with representatives of the leading states of the Persian Gulf.
Islamabad plays a major role in political processes taking place in Afghanistan. According to Western intelligence agencies, Pakistan has the greatest potential to influence the Taliban, especially the so-called "Haqqani Network".
Pakistan is also developing relations with the official authorities of Afghanistan. In mid-February, Islamabad hosted a meeting between the presidents of Afghanistan, Pakistan and Iran, which could not but cause irritation in the United States.
Karzai wants to enlist the support of Iran and Pakistan if Western countries renounce him and he remains face-to-face with internal forces. For Pakistan, the meeting was also important in light of the negotiations between the Taliban and the US, and for Iran it is very important to increase its political presence in the region to counterbalance the West. Iran can also use as a political lever the support of the Shiite Hazaras in Afghanistan, which are the third largest ethnic group.
Fuelling ethnic divisions and supporting one or another ethnic group, the world powers can plan to decentralize the government and, ultimately, achieve the breakup of Afghanistan into several parts or create two or more countries in the present territory of the country.
For example, Western academic and political circles from time to time raise the question of reviving independent "Pashtunistan" - a historical province, which was divided between Afghanistan and Pakistan in the 19th century. This idea threatens to violate the territorial integrity of not only Afghanistan but also neighbouring Pakistan, which cannot but worry the latter. You also should not forget about the project on "an independent Baluchistan", which is located on the territory of three countries - Iran, Afghanistan and Pakistan. Recently, US Congress passed a resolution condemning the actions of the Pakistani authorities in Baluchistan Province. The document expressed indirect support for the actions of local separatist movements and defended the right of the peoples of the province to self-determination. In this regard, Pakistan accused the US of violating the basic provisions of the UN Charter and other principles and norms of international law.
Given the above facts, we can say that the "big game" for influence in Afghanistan still continues. And it is very subtle, because the balance of power and the rules of the game can be broken at any moment.