AĞIR ATLETLƏRDƏN BEŞ LİSENZİYA
Ağır atletika üzrə yığma komandamız Fransada keçirilən Dünya Çempionatından bir bürünc medalla qayıtdı. Ölkəmiz üçün medalı milliləşdirilmiş bolqar ağırlıqqaldıranı Valentin Xristov qazandı. Bununla da 17 yaşlı gənc debütant onu milliyə qəbul edən Ağır Atletika Federasiyasının etimadını doğrultmuş oldu.
Bütövlükdə millinin mundialda çıxışı müsbət qiymətləndirilməlidir. Hələ yarış ərəfəsində məşqçilər korpusu əsas məqsədin London Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq olduğunu söyləmişdi. Atletlər də qarşıya qoyulan məqsədə çatdılar. Ağır atletika yığmamız 5 lisenziya qazanmaqla, ümumilikdə, Azərbaycan idmançılarının Londona qazandıqları vəsiqələrin sayını 28-ə çatdırdı. Parisdəki yarışa qədər yığmamızın aktivində 69 lisenziya xalı var idi. 2010-cu ildə Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Dünya Çempionatında əldə etdiyimiz bu xallar bizə 4 Olimpiya lisenziyası verirdi. Fransadakı mundialda isə bu reytinqimizi təsdiqləməli və imkan daxilində onu daha da artırmalı idik. Məhz belə də oldu. Fransada atletlərimiz bir il əvvəlkindən daha yaxşı çıxış edərək, 93 xal qazandılar. Yekunda əldə etdiyimiz 162 xal isə komandamıza 2012-ci ildə Londonda keçiriləcək 30-cu Yay Olimpiya Oyunlarına 5 kişi idmançıyla təmsil olunmaq imkanı verdi.
Kişi atletlərin uğurunu zərif cinsin nümayəndələri təkrarlamadı. Qadınların yarışında ümumi sıralamada yığmamız 30-cu yeri tutdu. Bir il əvvəl Türkiyədə 7 xal qazanan komandamız Fransada bunun üzərində daha 59 xal əlavə etdi. Topladığımız 66 xal idmançılarımıza Olimpiadaya lisenziya qazanmaq şansı vermədi. Xanım atletlər Londona yollanmaq üçün gələn il keçiriləcək Avropa Çempionatında mütləq uğurlu çıxış etməli olacaq.
Xatırladaq ki, yarış ərəfəsində millinin bolqar baş məşqçisi Yanko Rusev istefaya göndərildi. Komandamız Fransaya məşqçilər şurasının rəhbərliyi altında yollandı. Dünya Çempionatı göstərdi ki, yığmaya əcnəbi məşqçi lazım deyil. Federasiya öz mütəxəssislərimizə inanaraq, onlara özlərinə göstərməyə şans verməlidi. Rusev vaxtı ilə güclü idmançı olsa da, məşqçi kimi özünü doğrultmayıb. Məhz bu amili üstün tutan Federasiya onunla müqaviləyə xitam verdi. İdmançılarımız da bolqar məşqçinin hazırlıq prosesindən gileylənirdi. Rusev atletləri fiziki yükləməklə onların zədələnməsinə səbəb olurdu.
Dünya Çempionatında məşqçilər şurasının uğurlu işindən sonra məlum oldu ki, Federasiya millini yerli mütəxəssisə tapşırmaq niyyətindədir. Müzakirələrdə 5 namizədin adı hallanırdı. Ən real namizəd kimi isə dünya və Avropa çempionu Nizami Paşayevin adı çəkilirdi və nəticədə, baş məşqçi postu elə ona tapşırıldı. Bu barədə "Azeri-sport.com" saytına Nizami Paşayev özü məlumat verib. "Bu gün (noyabrın 23-də) Milli Federasiyanın prezidenti Cahangir Əsgərovla görüşümüz oldu. O, yığmanı London Olimpiadasına hazırlamaq üçün mənə tapşırdı. Bildiyiniz kimi, Olimpiadaya beş idmançımız vəsiqə qazanıb. Mənim qarşıma qoyulan vəzifə Londonda qızıl medal qazanmaqdan ibarətdir. Heyəti toplamaq və Olimpiadaya hazırlamaq üçün vaxtımız var", - deyə   N. Paşayev bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ağırlıqqaldıranlarının aktivində Olimpiya medalı yoxdur. Buna görə də yeni baş məşqçi və onun yetirmələrini gərgin hazırlıq və sınaq gözləyir. Hələlik yalnız Xristovdan London Yay Olimpiya Oyunlarında da medal gözləmək olar. Sərdar Həsənov (69 kq) və Yuliya Doval (75 kq+) ümumi nəticədə 5-ci yeri tutsalar da, optimal formaya düşmək üçün hələ çox çalışmalıdırlar. Əfqan Bayramov (69 kq), Namiq Cəmilov (85 kq), İntiqam Zairov (94 kq) həmişə olduğu kimi, mükafatlardan çox uzaqda qərarlaşıblar. Digər tərəfdən, ağır atletikada lisenziyanın idmançıya deyil, ölkəyə verilməsi qeyd olunmalıdır. Yəni, Olimpiada ərəfəsində Azərbaycan Ağır Atletika Federasiyası komandanın heyətində köklü dəyişikliklər edərək, mötəbər yarışa yeni heyət göndərə bilər.
İstənilən halda Beynəlxalq Ağır Atletika Federasiyası Olimpiadadan 3 ay əvvəl iştirakçı ölkələrdən heyətləri tələb edir. Bu o deməkdir ki, məşqçilər korpusunun seçim üçün vaxtı çox deyil.

ПЯТЬ ЛИЦЕНЗИЙ ОТ ТЯЖЕЛОАТЛЕТОВ
С чемпионата мира по тяжелой атлетике во Франции сборная Азербайджана вернулась с одной бронзовой медалью. Ее заработал получивший азербайджанское гражданство болгарский штангист Валентин Христов. Тем самым 17-летний дебютант оправдал доверие Федерации тяжелой атлетики Азербайджана, включившей его в состав сборной.
В целом итоги выступления азербайджанских тяжелоатлетов на мировом первенстве заслуживают положительной оценки. Еще до начала соревнований тренерский корпус заявлял, что основной целью является завоевание лицензий на участие в летних Олимпийских играх. И атлеты добились поставленной цели, завоевав пять лицензий. Тем самым общее количество путевок Азербайджана в Лондон достигло 28. До соревнований в Париже в активе нашей команды было 69 лицензионных очков. Заработанные на прошедшем в 2010 году в турецком городе Анталье предыдущем чемпионате мира, они давали нашей сборной право на четыре лицензии. Во Франции же нам предстояло не только подтвердить свой рейтинг, но и повысить его по мере возможности. Это получилось. Азербайджанские атлеты выступили лучше, чем год назад, заработав 93 очка. Таким образом, записав на свой счет в общей сложности 162 очка, мы получили возможность быть представленными на летней Олимпиаде-2012 пятью тяжелоатлетами.
К сожалению, мужчин не поддержали представительницы слабого пола, занявшие в общем зачете лишь 30-е место. Хотя к завоеванным год назад в Турции всего 7 очкам наши спортсменки и добавили еще 59, доведя общее количество до 66, этого оказалось все же недостаточно для участия в предстоящей Олимпиаде в Лондоне. Теперь им предстоит бороться за лицензию в следующем году на чемпионате Европы.
Напомним, что накануне чемпионата был отправлен в отставку тренер сборной Азербайджана по тяжелой атлетике болгарин Янко Русев, и команда отправилась во Францию под руководством тренерского совета. Состязания показали, что сборная не нуждается в тренере-иностранце. Федерация должна поверить местным специалистам и предоставить им шанс показать себя. Хотя в свое время Русев и был сильным спортсменом, он не оправдал себя в качестве тренера. Руководствуясь этим, федерация аннулировала заключенный с ним договор. Жаловались на систему подготовки болгарского тренера и сами спортсмены, так как установленные Русевым чрезмерные физические нагрузки приводили к травмам.
Сразу же после удачного выступления на чемпионате мира появилась информация, что федерация намерена поручить пост главного тренера местному специалисту. Самой реальной из пяти вероятных называлась кандидатура чемпиона мира и Европы Низами Пашаева. Впоследствии именно он и был назначен главным тренером. "Сегодня (23 ноября) состоялась встреча с президентом национальной федерации Джахангиром Аскеровым. Он доверил мне сборную, чтобы я подготовил ее к лондонской Олимпиаде 2012 года. Как известно, на Олимпиаду путевки завоевали пять штангистов. Передо мной поставили задачу завоевать олимпийскую медаль. У меня есть время определить состав и подготовить команду к Олимпиаде", - передает слова Низами Пашаева azerisport.com.
Надо отметить, что в активе Азербайджана нет олимпийской медали по тяжелой атлетике. Поэтому Н.Пашаеву и членам сборной предстоит достаточно напряженная подготовка. Пока в сборной только Христов считается возможным претендентом на олимпийскую медаль. Хотя Сардар Гасанов (69 кг) и Юлия Доваль (75 кг +) и стали в общем зачете пятыми, им еще надо работать над тем, чтобы достичь оптимальной формы. Как всегда, далеко отстали от призеров Афган Байрамов (69 кг), Намиг Джамилов (85 кг) и Интигам Заиров (94 кг). С другой стороны, в тяжелой атлетике лицензию выдают не спортсмену, а стране. Значит, перед Олимпиадой Федерация тяжелой атлетики Азербайджана может произвести в сборной кардинальные изменения и отправить в Лондон новый состав.
В любом случае Международная федерация тяжелой атлетики требует от стран-участниц представить состав своих команд за три месяца до Игр. А это значит, что у тренерского корпуса не так уж и много времени для отбора.