Sarkozinin Cənubi Qafqaza ilk səfəri Fransanı kimlərlə müvəqqəti, kimlərləsə uzunmüddətli maraqların bağladığını göstərdi
Müstəqilliyinin 20 illiyini qeyd edən Cənubi Qafqaz ölkələri artıq xeyli vaxtdır, dünya siyasətində nəzərəçarpan ölkələr sırasındadır. Müxtəlif vaxtlarda regionun ayra-ayrı ölkələrinə ABŞ prezidenti, vitse-prezidenti, dövlət katibi, həmçinin, nəhəng Avropa və Asiya ölkələri prezidentləri, baş nazirləri səfər ediblər. Fransa Prezidenti Nikola Sarkozinin bu günlərdə Ermənistan, Azərbaycan və Gürcüstana etdiyi səfər də diqqəti özünə cəmləyən önəmli hadisələrdən oldu. Bu, Fransa kimi Avropa fövqəldövlətinin başçısı tərəfindən Cənubi Qafqaz regionunun bütün ölkələrini əhatə edən ilk səfər idi. Səfərin çəkisini artıran daha bir məqam ondan ibarətdir ki, əgər Avropa İttifaqının iqtisadi mərkəzi Almaniya sayılırsa, onun beynəlxalq siyasətini əsasən Paris formalaşdırır.
Amma məzmun baxımından bu səfər kifayət qədər məhdud oldu.
Qısamüddətli səfəri zamanı Sarkozi yeni təşəbbüslərlə çıxış etmədi, nə əhəmiyyətli siyasi razılaşmalar, nə də miqyaslı iqtisadi layihələrə imza atıldı. Xarici KİV-də Sarkozinin regiona səfərlə fransalı seçicilərin dəstəyini qazanmağa çalışdığını qeyd etməsi təsadüfi deyil. Axı həmin seçicilər arasında yarım milyondan artıq etnik erməni var.
Qeyd edək ki, Fransada gələn ilin aprelində keçiriləcək prezident seçkisi ərəfəsində Sarkozinin reytinqi 25-26% arasındadır. Onun əsas rəqibi, Beynəlxalq Valyuta Fondunun sabiq rəhbəri Stros Kannın seks qalmaqalı ilə əlaqədar meydandan çəkilməsi də Sarkozinin seçkidə qələbə qazanacağına zəmanət vermir.
Məlum səbəblərdən bizi Fransa liderinin regiona səfərinin xarici siyasi tərəfləri daha çox maraqlandırır. O, səfərə Ermənistandan başladı. Burada onun səfərinə dövlət səfəri statusu verilmişdi. Vaxt baxımından da Sarkozi Yerevanda daha çox oldu. O, "1915-ci il erməni soyqırımının qurbanları"nın xatirəsinə ucaldılmış memorial-kompleksi ziyarət etdi, Yerevanda gəzişib, mətbuat üçün brifinq keçirdi.
Siyasi analitiklər bir "qəribəlik"ə xüsusi diqqət çəkir. Sarkozinin Yerevana səfəri ərəfəsində Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan Parisə baş çəkdi. Bu, dünya siyasətində tez-tez rast gəlinən hadisə deyil. Parisdə aparılmış danışıqların detalları açıqlanmayıb. Amma rus və erməni şərhçiləri onun Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı olduğunu bildirir. Mən isə Sarqsyanı bu addımı atmağa Ermənistanın maddi-iqtisadi durumunun məcbur etdiyini söyləmək risqini üzərimə götürürəm.
Ermənistanın xarici borcu 4 milyard dollara çatır. Bu, ÜDM-in 50%-i həddində müəyyənləşmiş kritik həddi keçir. Ölkənin valyuta ehtiyatları "yox" həddinə düşüb - 400 milyon dollar. Rusiyanın yeni inyeksiyalarına ümid etməyə dəyməz. Ondan indiyədək alınmış yarım milyard dollarlıq kredit düşünülmədən "sağa-sola" xərclənib. Ona görə də Sarqsyan və onun hökuməti daha zəngin şəxsləri əlavə vergilərin ödənməsinə məcbur etmək planı üzərində düşünür. Amma bu planın gerçəkləşəcəyinə onların özləri də, çətin ki, inansınlar.
Qalır bir müddət əvvəl Sarkozinin əlaltısı, Fransanın sabiq maliyyə naziri Kristin Laqardın rəhbərlik etməyə başladığı BVF. Yəqin ki, Sarkozi qurumun Ermənistana kredit ayırmasını istəyir və Parisə Sarqsyana bu işdə lobbiçilik etməsi üçün yalvarmağa getmişdi. Belə baxanda, beynəlxalq miqyasda yanaşılsa, söhbət o qədər də çox puldan getmir. Amma Avropadakı maliyyə böhranı, Yunanıstan, İrlandiya, İslandiya, Portuqaliya və digər ölkələrdəki borc problemi beynəlxalq maliyyə institutlarını gələcəkdə kreditləri qaytaracaqlaırna dəqiq zəmanətin olmadığı ölkələrin istəklərinə daha sərt yanaşmağa vadar edir. Şübhəsiz, defoltun astanasında olan Ermənistanla iqtisadi layihələrin müzakirə edilməsi mənasızlıqdır. Bu üzdən də Sarkozi Yerevana yalnız AES tikintisində kömək məsələsinin yerində müzakirəsi üçün Ermənistana atom enerjisi üzrə mütəxəssislər göndərəcəyinə söz verib. Bu zaman, təbii ki, Moskvanın Ermənistanda yeni AES tikmək fikrində olması da nəzərə alınıb.
İkitərəfli münasibətlərdəki boşluğu Fransa lideri reallıqda o qədər də əhəmiyyət kəsb etməyən emosional bəyanatla doldurmağa çalışıb; o, ermənilərə sevgisini dilə gətirməklə yanaşı, onların üçüncü ölkəyə, xüsusilə Türkiyəyə qarşı iddialarına dəstək verib.
N.Sarkozi deyib: "Əgər Türkiyə digər böyük dövlətlər kimi, ilin sonunadək erməni soyqırımını tanımasa, Fransa başqa tədbirlərə əl atacaq, soyqırımın inkar olunmasına görə, cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanun qəbul edəcək".
Sarkozinin bu sözləri ermənilərin "ürəyinə su səpib", amma Türkiyədə mənfi reaksiyaya səbəb olub. Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu Sarkozinin bəyanatına kifayət qədər sərt münasibət bildirib: "Keçmişdə müstəmləkəçi olmuş və öz tarixi ilə barışmağı bacarmayan dövlətlərin və cəmiyyətlərin Türkiyəyə dərs vermək haqqı yoxdur. Tür-kiyəni öz tarixi ilə barışmağa çağıranlar, əvvəcə güzgüyə baxmalıdır".
Sarkozinin Türkiyəyə qarşı növbəti "hücumu" heç də yalnız ermənilərin tarixi fobiyasına, onların dəstəyinin alınmasına hesablanmayıb. Məsələ Sarkozinin Türkiyə Prezidenti Abdullah Gül və Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanla şəxsi münasibətlərinin yaxşı olmamasında da deyil. 70 milyonluq əhalisi olan Türkiyə son 10 ildə iqtisadiyyatını iki dəfə artırıb. Avropa İttifaqının yeni iqtisadi tənəzzül yaşadığı bir vaxtda, Türkiyədə iqtisadi inkişaf tempi faktik olaraq, 7-8%-dir. Bu üzdən Fransa getdikcə onu Aralıq dənizi regionunda özünə daha ciddi rəqib saymağa başlayıb. Ərəb dövlətlərindəki inqilablar, həmçinin, xarici siyasi doktrinasında "neoosmanizm"i əsas götürmüş Ankaranın fövqəldövlətə çevrilmək iddiaları Parisin ehtiyatlı tərpənməsinə kifayət qədər ciddi əsasdır. "Soyqırım" məsələsi ilə Türkiyənin Aİ-yə yolunu ləngitmək, hətta bağlamaq olar. Amma onun Aralıq dənizi və Yaxın Şərq regionlarına artan təsirini önləmək mümkün deyil.
Aydındır ki, regionda səfərdə olan Sarkozi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunmaya bilməzdi. Amma o, bu məsələyə kifayət qədər ehtiyatla və ölçülüb-biçilmiş fikirlərlə toxunub. Yerevanda keçirdiyi mətbuat konfransıda Sarkozi bildirib ki, münaqişə bölgəsində status-kvonun saxlanılmasından böyük təhlükə yoxdur. Fransa prezidentinin fikrincə, status-kvonun saxlanması "illüziyalara səbəb olur, qisas hissini artırır, Dağlıq Qarabağ münaqişəsində sülhə nail olma perspektivini hər gün bir qədər də uzaqlaşdırır". O bildirib ki, "münaqişənin həllinə, barışığa aparan yolun tapılması vaxtı çatıb".
Sarkozi problemi münaqişə tərəflərinin həll etməsinin vacib olduğunu bildirib. Cənubi Qafqazın qeyri-sabit region olduğunu qeyd edən prezident, burada iki ölkənin inkişafı baxımından sülhə nail olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Şübhəsiz, bu sözləri Yerevanda səsləndirən Sarkozi fikirlərinin Ermənistandan sonra baş çəkəcəyi Azərbaycanda necə qarşılanacağını dü-şünməmiş deyildi.
Fransa liderinin Bakıya səfəri qısa, amma məzmunlu olub. Rəsmi görüşdən sonra Azərbaycan və Fransa prezidentləri arasında baş tutmuş söhbətdə onlar siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluqlarını bildiriblər. Prezidentlər iki ölkə arasında əlaqələrin bundan sonra da genişlənəcəyinə ümidlərini ifadə ediblər. Bu baxımdan, Nikola Sarkozinin Bakıya səfərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər aktual regional və beynəlxalq məsələlərə dair də fikir mübadiləsi aparıblar. Görüşün sonunda prezidentlərin birgə işgüzar lançı olub. Orada Azərbaycanın birinci ledisi Mehriban Əliyevaya Fransanın "Şərəf Legionunun Zabiti" ordeni təqdim olunub.
Bundan başqa, Azərbaycanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə Fransanın İnkişaf Agentiliyi arasında memorandum imzalanıb. Sarkozinin Azərbaycana səfərinin maraqlı məqamlarından biri də Bakıda Fransız liseyinin təməlqoyma mərasimi olub. Mərasimdə iştirak edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev deyib: "Fransa Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin inkişafında çox böyük rol oynayır. Şəxsən sizin və rəhbərlik etdiyiniz dövlətin Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələrinə verdiyi dəstəyə görə Sizə minnətdaram. Bu yaxınlarda "Şərq tərəfdaşlığı" Zirvə görüşünün keçirilməsi bir daha göstərdi ki, Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələri uğurla inkişaf edir. Azərbaycan-NATO əlaqələrində də Fransanın xüsusi rolu var. Ölkənizin bu əlaqələrin inkişafına gələcəkdə də dəstək verəcəyinə əminəm".
Daha sonra prezident iki ölkənin iqtisadi əməkdaşlığına dair kifayət qədər, ciddi rəqəmlər açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, bu ilin 8 ayı ərzində Azərbaycanla Fransa arasında ticarət dövriyyəsi 3 milyard dolları ötüb və ilin sonuna bu rəqəm 4 milyarda çata bilər. Azərbaycanda 40-dək Fransa şirkəti uğurla fəaliyyət göstərir. Onlar nəhəng layihələr həyata keçirirlər. Belə layihələr arasında məişət tullantılarının istifadə edilməsi də var. Fransa şirkətləri Bakıda metronun konseptual inkişafı planında da iştirak edir. Bundan başqa, telekommunikasiya və enerji sahələrində əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir. "Total" və "Gas de France" 350 milyard kubmetr ehtiyatı olan "Abşeron" qaz yatağında iş aparır.
Nikola Sarkozi isə öz çıxışında lazımsız öyüd-nəsihət verməkdən yayınıb, ölkələrimiz arasında tarixi əlaqələrə dair faktları yada salıb, mədəni, iqtisadi əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb, Azərbaycanın Fransanın simasında etibarlı tərəfdaşı və dostu olduğunu söyləyib.
Fransa Prezidenti regiona səfərini Gürcüstana baş çəkməklə bitirib. Tbilisidə Azadlıq meydanında çıxış edən Sarkozi "Gürcüstanla atəşkəs razılaşmasının bəzi maddələrinə əməl etmədiyi üçün" Moskvanın ünvanına tənqidlər səsləndirməklə yanaşı, Rusiya ilə Gürcüstanı münasibətlərin bərpası yollarını tapmağa da çağırıb. Gürcüstanın Aİ və NATO-ya qəbulu perspektivi ilə bağlı isə Saakaşvili həmkarından açıq fikirlər eşidə bilməyib.
Fransada gələn ilin aprelində keçiriləcək prezident seçkisi də arxada qalacaq. Onun nəticəsindən asılı olmayaraq, Sarkozi üçün erməni diasporu ilə konyuktur sövdələşmələr aktuallığını itirəcək. Cənubi Qafqazın hər bir ölkəsinin ayrılıqda geosiyasi əhəmiyyəti və iqtisadi potensialına gəlincə, bu, uzunmüddətli faktordur. Bu üzdən də fransız liderin əyalətəbənzər Yerevanın solğun görünüşünü, Tbilisinin Saakaşvilinin fasad bicliklərinin belə gizlədə bilmədiyi köhnəliyini gözləri ilə görüb, bu şəhərləri Bakı - inkişaf etmiş infrastruktur, əzəmət və dinamikası ilə seçilən müasir meqapolislə müqayisə etmək imkanı əldə etməsi çox yaxşı haldır.
Bu, daha bir baxımdan vacibdir: Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedevin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Madrid prinsipləri əsasında həlli prosesində Kazanda göstərdiyi şəxsi təşəbbüskarlığın nəticəsiz bitməsindən sonra, xarici KİV-də tərəfləri kompromisə gətirmək missiyasını Sarkozinin öz üzərinə götürə biləcəyi yazılır. Fransa Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi yükü təkbaşına qaldırmaq gücündə olmasa da, bu məsələdə onun səsi vacibdir. Sarkozinin Azərbaycana səfəri də Parisin mövqeyini balanslaşdırmasında rolunu oynamalıdır. Bunun üçün bütün şərait var. Hər halda, erməni diasporunun məsələnin həllini tapmasının səhərisi yaddan çıxan maraqları və arzularından fərqli olaraq, Fransanın Azərbaycanla əlaqəsi olan nəhəng şirkətlərinin maraqları müvəqqəti faktor deyil. Odur ki, qoy bu dəfə Sarkozi regiona səfəri zamanı vaxtının daha çox hissəsini Ermənistanda keçirsin.

TWO SIDES OF THE SAME COIN
Sarkozy's first tour of the South Caucasus showed where France has temporary relations and where its long-term interests lie
The South Caucasus countries, which are marking the 20th anniversary of their state independence, have long since moved out of the backyard of world politics. At various times, individual countries of the region have been visited by the president, vice-president and state secretaries of the United States and presidents and prime ministers of major European and Asian countries. However, French President Nicolas Sarkozy's recent visit to Armenia, Azerbaijan and Georgia attracted particular attention. It was the first such visit to all the countries of the South Caucasus by the leader of a great European power such as France. The visit is extra-significant since the EU's foreign policy can be said mostly to be shaped in Paris, if the economic engine of the union is Germany, However, in respect of content, the results of the French leader's visit to the South Caucasus were quite modest.
President Sarkozy's visit was fleeting. He did not come up with new initiatives, nor were significant political agreements signed or large-scale economic projects authorized. It is not surprising that many foreign media said in their comments that through his visit to the region, Sarkozy sought to drum up more support from French voters, among whom there are more than half a million ethnic Armenians. Ahead of next April's presidential elections, his approval rating remains extremely low, somewhere in the range of 25-26 per cent. Even the neutralization of his most dangerous rival, the unfortunate ex-head of the International Monetary Fund, Strauss-Kahn, as a result of a sexual scandal does not guarantee Nicolas Sarkozy's victory.
For obvious reasons, our region is more interested in the foreign policy aspect of the French leader's visit. It began in Armenia. It was given high status as a state visit there. Sarkozy spent most of his time in Yerevan. He visited Tsitsernakaberd - a memorial to the victims of the so-called "Armenian genocide of 1915", walked around Yerevan and held a press briefing.
Political analysts noticed one "strange" thing. Ahead of Nicolas Sarkozy's arrival in Yerevan, Paris was visited by Armenian President Serzh Sargsyan. It is not so common in world politics. True, the details of the negotiations in Paris were not disclosed. Russian and Armenian commentators linked them to the Karabakh conflict settlement. However, I would venture to say that this move by Sargsyan was prompted by the desperate financial and economic situation in Armenia.
Its foreign debt is approaching $4 billion, exceeding the critical threshold of 50 per cent of GDP while foreign exchange reserves have dropped to the negligible figure of $400 million. There is no point in expecting a new injection from Russia after Armenia obtained and thoughtlessly wasted a 0.5-billion-dollar credit from it. It is necessary to restructure the external debt, since a quarter of budget revenues will have to be paid to service it next year. Sargsyan and his government are promoting the idea of forcing the richest to pay additional taxes, but they themselves hardly believe that this is achievable. This leaves only the IMF, of which Sarkozy's protegee, the former French finance minister, Christine Lagarde, recently became president. Most likely, Serzh Sargsyan visited Paris to beg Sarkozy to lobby his IMF prot?g?e to allocate loans to Armenia. By world standards, the money he is asking for seems to be little, but the financial crisis in Europe and the debt problems in Greece, Iceland, Ireland, Portugal and elsewhere make international financial institutions take a tougher stance on those who ask for loans without clear measures to ensure their repayment in the future.
Obviously, there is no point in discussing economic projects with Armenia, which is heading for a default. Therefore, Sarkozy promised to send specialists on nuclear power to discuss possible assistance to Armenia in this field, taking into account that Moscow plans to build a new nuclear power plant. The French leader filled the gap in bilateral relations with emotional reassurances of love for the Armenians, which mean little in reality, and with support for Armenian claims on third countries, particularly Turkey.
Nicolas Sarkozy said: "If Turkey, like other great powers, does not recognize the Armenian genocide by the end of the year, France will take other measures and adopt a bill to criminalize genocide denial." These words of Sarkozy are balm to the Armenians, but they caused an expected backlash in Turkey. Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu replied in a pretty harsh manner, saying: "A state or a society, which has a colonial past and cannot face its own history, has no right to give lessons to Turkey. Those who wish Turkey to face its own history should first look in the mirror."
Sarkozy's "broadside" against Turkey is due not only to his desire to play up historical Armenian phobias and get their support. The thing is not only that Sarkozy failed to establish a personal relationship with Turkish President Gul and Prime Minister Erdogan. With its growing 70- million-strong population, Turkey, which has doubled its economic weight in the past decade and demonstrates fantastic growth rates of 7-8 per cent while the EU is plunging into a new recession, is increasingly seen by France as a state that can compete with it for leadership in the Mediterranean basin. Revolutionary processes in Arab countries, as well as the imperial ambitions of Ankara, which has nominated "neo-Ottomanism" as a foreign policy doctrine, make Paris' fears well-founded. Another thing is that with the hackneyed bogey about the recognition of the so-called "genocide of 1915", it is possible to slow down and even block Turkey's advance towards EU membership, but impossible to prevent its growing influence in the Mediterranean and the Middle East.
It is clear that, while in the region, Sarkozy could not ignore the topic of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh. But in this regard, he spoke very carefully and reasonably. Sarkozy said at a news conference in Yerevan that there was no greater danger than the status quo, which "creates illusions, provokes revenge and delays prospects of peace in the Nagornyy Karabakh conflict more and more every day... that it is time to resolve the conflict and find the road to reconciliation". According to the French president, it is important that this solution is achieved by the parties. Sarkozy noted that the South Caucasus region is unstable, and peace is important in terms of the two countries' development. It is obvious that while uttering these words in Yerevan, Sarkozy bore in mind how they would be taken in Azerbaijan where the French president went after Armenia.
President Sarkozy's visit to Baku was brief, but intensive. At the end of the official welcome ceremony, the presidents of Azerbaijan and France held talks, expressing satisfaction with the successful development of bilateral relations in political, economic and other spheres. They expressed confidence that relations between the two countries will continue to expand and emphasized the importance of Nicolas Sarkozy's visit in this regard. They exchanged views on important regional and international issues. After the meeting, a joint working lunch between the two presidents and a ceremony to award the First Lady of Azerbaijan, Mrs Aliyeva, the medal of an officer of France's Legion of Honour were held. The Azerbaijani Ministry of Economic Development and the French Development Agency signed a memorandum. The highlight of Nicolas Sarkozy's visit to Azerbaijan was the laying of the foundation of a French school in Baku.
In his speech at the ceremony, President Ilham Aliyev said: "France plays a very important role in the development of relations between Azerbaijan and the European Union. I thank you for the support that you personally and your state are giving to European Union-Azerbaijan relations. The recent Eastern Partnership summit once again demonstrated that relations between the European Union and Azerbaijan are developing successfully. France also plays an important role in NATO-Azerbaijan relations. I am confident that your country will continue to support the development of these ties." Then, he cited impressive data on economic cooperation between the parties. In eight months of this year, Azerbaijani-French trade exceeded $3 billion and by the end of the year, this figure might reach 4 billion. Around 40 French companies are successfully operating in Azerbaijan. They are implementing large-scale projects. Among them is a waste disposal plant. French companies are involved in the conceptual development plan of the Baku metro. Cooperation in the telecommunications and energy sectors is successfully developing. Total and Gaz de France are working on the new Abseron field, where there are 350 billion cubic metres of gas.
In response, President Nicolas Sarkozy refrained from unwanted lectures, recalled the historical ties between our countries, stressed the importance of cultural and economic cooperation and said that France is a reliable partner and friend of Azerbaijan.
The French president's visit ended in Georgia. Speaking on Freedom Square in Tbilisi, Nicolas Sarkozy, along with critical statements against Moscow for its failure to comply with several provisions of the ceasefire agreement, called on Georgia and Russia to find a way to restore relations. Saakashvili did not hear encouraging words from the French leader about the prospects for Georgia's membership of NATO and the European Union.
By April next year, the elections in France will remain in the past. Regardless of their results for Sarkozy, opportunistic flirtations with the Armenian diaspora will lose relevance. As for the geopolitical importance and economic potential of each of the South Caucasus countries, this is a long-term factor. It is therefore important that the French leader saw for himself the dull provincialism of Yerevan and Tbilisi's state of disrepair, which cannot be hidden by Saakashvili's facade tricks, and compared them with Baku, a modern metropolis with developed infrastructure and eye-catching wealth and dynamism.
It is also important because after Russian President Dmitriy Medvedev's unsuccessful mediation in Kazan to move forward the Karabakh settlement on the basis of the Madrid principles, the foreign media report that the mission of bringing the conflicting parties to compromise can be undertaken by Nicolas Sarkozy. And although France cannot carry the burden of the Karabakh settlement alone, its voice is important and President Sarkozy's visit to Azerbaijan should encourage Paris to take a balanced position. There are strong conditions for that. After all, as opposed to the interests and wishes of the Armenian diaspora, which are usually forgotten the day after elections, the interests of major French companies, which depend on Azerbaijan, are a lasting factor. So never mind that during his visit to the region, the French president stayed longer in Armenia. If Nicolas Sarkozy is re-elected, he'll be back to Baku.