Kremldəki yeni düzən Rusiya - Azərbaycan münasibətlərinin xarakterinə ciddi təsir göstərməməlidir
Rusiyada Putin-Medvedev tandemi arasında fikir ayrılığının olduğuna dair KİV-də çox yazılıb. Bəziləri onların 2012-ci il seçkisində rəqibə çevrilmə ehtimalının olması, hətta bundan qaçmağın mümkün-süzlüyünü bildirirdi. Lakin "Vahid Rusiya" partiyasının XII qurultayında uzun-uzadı davam edən bu siyasi intriqaya birdəfəlik son qoyuldu. Gələcək prezidentlə bağlı məsələ yeltsinsayağı - "rokiroka" ilə həll olundu.
2012-ci ildə keçiriləcək prezident seçkisində Kremlə rəhbərlik uğrunda mübarizəni Vladimir Putin aparacaq. Dmitri Medvedev isə Duma seçkisində hakim partiyaya liderlik edəcək, daha sonra hökumətə başçı olacaq. "Vahid Rusiya" üzvlərinə Nazirlər Kabinetinin formalaşdırılmasında iştirak vədi verildi, amma bunun partiyada aşağıdan-yuxarı ciddi kadr dəyişiklikləri fonunda baş verəcəyi açıqlandı. Putin isə çıxışında tandem daxilində "hakimiyyətin konfiqurasiyası" haqda çoxdan möv-cud olan razılaşmanı xatırlatdı.
Putinə 2000-ci ilin seçkisində qalib gəlməyə kömək etmiş və sonradan Medvedevin köməkçisi olmuş, bu ilin mayında isə istefaya göndərilən şəxs sual edir: "Medvedev heç zaman ikinci müddətə prezidentlik uğrunda mübarizəyə "yox" deməyi planlaşdırmayıb. Nə baş verdi? Ona təzyiq edildi? Yoxsa imtina edə bilməyəcəyi təklif aldı? İstənilən halda o, imtinasının səbəbini izah etmədi".
Ola bilsin, yaş faktoru öz rolunu oynadı. Putinin 58, Medvedevin isə cəmi 46 yaşı var. Yəni 2 altıillikdən sonra belə, Medvedev Putinin hazırda olduğu yaş həddinə çatacaq.
Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Medvedevin Baş nazirliyi o qədər də uzun sürməyəcək. Digərləri onun, ümumiyyətlə, baş nazir olmayacağını istisna etmir. Belə düşünənlərin fikrincə, Dövlət Dumasına keçiriləcək seçkidən sonra Medvedev prezident postundan istefa verərək Dumaya spiker seçiləcək və bu postda vacib islahatlar paketini hazırlayacaq. Yeri gəlmişkən, bu, Vladimir Putinə hökumət başçısı kimi seçkiyədək olan dövrdə prezident səlahiyyətlərinin icrası imkanını da yaradacaq.
Putin proqram bəyanatı ilə çıxış etmədi. Amma müxtəlif sosial ödənişlərin artırılacağına, hətta vergi borclarının bağışlanacağına söz verdi. Funksionerlər və ekspertlərin guya 1 milyonadək vətəndaşın təklifləri əsasında hazırladıqları "Xalq proqramı" yada salınmadı, partiya üzvlərinin Putin və Medvedevin qurultaydakı çox qısa çıxışına əsaslanacaqları bəyan edildi.
Düşünmək olar ki, Rusiya elitasının böyük hissəsini qeyri-müəyyənlikdə saxlayan, nəhəng biznesmenlər və investorlarda qətiyyətsizlik yaradan "Putin, yoxsa Medvedev" dilemması arxada qaldı. Amma hər şey o qədər də sadə deyil. Elita daxilində gizli narazılıq və məyusluq var. Onlar hesab edir ki, gizli razılaşmalar siyasi və dövlət institutlarını qiymətdən salır.
Belə narazılıqlardan birinin səriştəli, nüfuzlu maliyyə naziri və Baş nazirin müavini Aleksey Kudrindən gəlməsi təsirli və bir qədər də gözlənilməz oldu. O, Vaşinqtonda verdiyi açıqlamada Medvedevin rəhbərlik etdiyi hökumətdə təmsil olunmayacağını elan etdi və bunu hazırkı prezidentlə büdcə siyasətində prinsipial fikir ayrılıqlarının olması ilə əsaslandırdı. Bu bəyanata Medvedevin reaksiyası kifayət qədər sərt oldu. O, Kudrini vəzifədən azad etdi. Amma həm elitada, həm də əhali arasında narazılığın bununla bitməyəcəyi tamamilə mümkündür. Birjalar və maliyyə bazarlarında əsəbilik müşahidə olunur. Rusiyanın aparıcı şirkətlərinin səhmlərinin qiymətini göstərən birja indeksləri ucuzlaşır, ölkədən kapital axını artır, rubl çəkisini itirir və bütün bunlar sanki daxildə belə vəziyyətin yaranmasına səbəb olmadığı şəraitdə baş verir.
Ola bilsin, gələcəkdə tarixçilər "Vahid Rusiya"nın qurultayında verilmiş qərarın gizli məqamlarına, razılaşmalara və digər məqamlara aydınlıq gətirəcək. İndiki mərhələdə isə həmin qərarların yaxın perspektivdə verəcəyi siyasi nəticələri qiymətləndirmək lazımdır. Vladimir Putinin yeni prezidentliyi dövründə Rusiyada nələr yaşanacaq? Rusiyanın qonşuları ilə münasibətləri necə inkişaf edəcək? Moskva Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə fəal şəkildə məşğul olmağa davam edəcəkmi? Yoxsa yeni prezident bu məsələyə maraq göstərməyəcək və bu işi diplomatlara həvalə edəcək? Bəlkə bu rolu Paris və ya Vaşinqtonun öz üzərinə götürməsinə razılaşacaq?
Əksər Qərb analitikləri və KİV şərhçiləri Putinin prezidentliyinin perspektivinə mənfi yanaşır. Onlar həmin dövrdə Rusiyada avtoritarizmin güclənəcəyini, islahatlardan imtina olunacağını, Rusiyadakı bürokrat-oliqarx rejiminin konservasiyasını proqnozlaşdırır. Bir sözlə, dur-ğunluq və deqradasiya proqnozlaşdırılır. Amma fərqli, müsbət ssenarini də istisna etmək olmaz. Hər halda, yeni Putin 2000-ci ilin əvvəllərində olduğundan ciddi şəkildə fərqlənəcək. O, bu dövrdə böyük təcrübə toplayıb, idarə olunan dövləti bərpa edərək, nüfuza və ciddi ictimai dəstək qazanıb.
Rusiyada islahatların vacib olduğuna şübhə yoxdur. Bəlkə də Putin-Medvedev yerdəyişməsi ona görə lazım idi ki, bəzi rus analitiklərinin də dediyi kimi, nisbətən "zəif" Medvedevin islahatları Qorbaçovun SSRİ-sində olduğu kimi, idarəçiliyin itməsinə aparsın; Putinin "güclü əli" isə riskləri neytrallaşdırsın və islahatların sabitliyini qoruyub-saxlamaqla reallaşdırılmasını təmin etsin.
Rusiyanın xarici siyasətinə gəlincə, Putinin prezidentliyi dövründə onun üslubu, əlbəttə ki, dəyişəcək. Rusiya liderinin emosional tərzdə işlədilən ifadələri, öz mövqeyi ilə Rusiya maraqlarının uzlaşdırılmasına yönəlmiş sərt və konfrantasiyalı manerası hamıya yaxşı tanışdır. Amma siyasətin mahiyyətində dəyişiklik az olacaq. Axı bütün siyasət, xüsusilə də xarici siyasət, "mümkün olanı etmək bacarığıdır". Odur ki, Putinin xarici siyasəti də əslində, fövqəldövlət iddialarından deyil, Rusiyanın bu iddiaları həyata keçirə bilib-bilməməsi, bu siyasətin yönləndiyi ölkələrin mövqeyi və potensialı, ilk növbədəsə, ABŞ, Avropa İttifaqı və Çinin bu siyasətə münasibətindən asılı olacaq.
Aydındır ki, elan edilmiş siyasi dəyişikliklər Rusiyaya qonşu ölkələr tərəfindən də diqqətlə izlənilir. Bu baxımdan, ermənilərin məsələyə reaksiyasını nümunə göstərmək olar. Dünyanın informasiya agentlikləri Putinin prezidentliyə namizəd göstərildiyinə dair xəbər yaymağa macal tapmamış, ermənilər məsələyə şərh verməyə başladı. Şərhlərdə Rusiyaya təbəəlikdə sadiqliklə yanaşı, Rusiya liderinə Cənubi Qafqaz siyasətində dəyişikliklər də məsləhət görülür.
Politoloq, Qafqaz İnstitutunun direktor müavini Sergey Minasyanın proqnozuna görə, "Putinin prezidentliyi dövründə Rusiya Cənubi Qafqazda daha sərt siyasət yürüdəcək və bu, Ermənistanın maraqlarına cavab verəcək". "Putinin Medvedevlə müqayisədə regionun problemlərinə daha praqmatik yanaşdığını xatırlayırıq", - deyə Minasyan bildirir. - "Ermənistanla Rusiyanın hərbi-siyasi müttəfiq olduğunu, Putinin isə Rusiyanın Cənubi Qafqaza təsir imkanlarını artırmağa çalışacağını nəzərə alsaq, bu, Ermənistanın təhlükəsizliklə bağlı prioritetlərinə cavab verəcək". Moskvanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı siyasətində mümkün dəyişikliyə gəlincə, Minasyan deyib: "Yeni müharibəyə yol verməmək məqsədilə münaqişə tərəflərinə təzyiqlər artacaq. Amma ümumilikdə Rusiya prosesi dondurmağa çalışacaq".
"Regnum" agentliyinin baş redaktor müavini Vigen Akopyan da dərhal proqram məqaləsi ilə çıxış edib. "Rusiyanın xarici siyasətində yeni Putin dinamikasına ehtiyac var" kimi loğva başlıq qoyduğu məqaləsində o bildirir ki, Qərb, həmçinin, Rusiyanın cənub və şərqindəki bəzi qonşuları öz xarici siyasətlərinə artıq bu gün müəyyən dəyişiklik edəcək. Çünki bundan sonra Rusiyanın siyasi meydanında heç bir intriqa, demək, həm də bu ölkədəki daxili ajiotaj və qeyri-müəyyənlikdən istifadə etməklə, Moskvadan beynəlxalq arenada lokal geriçəkilmələr, güzəştlər gözləmək olmayacaq.
Akopyan məhz bu fikirlərə əsaslanaraq hesab edir ki, Rusiyanın xarici rəqibləri gələcəkdə sülhə mane olacağını anladıqları, lakin Dmitri Medvedevin prezidentlik ambisiyaları naminə (yeri gəlmişkən, indi məlum olur ki, belə ambisiyalar ümumiyyətlə yox imiş) indiyədək göz yumduqları məqamları bundan sonra qulaqardına vurmayacaqlar.
Təbii ki, Rusiyanın Cənubi Qafqaz, xüsusilə də Dağlıq Qarabağla bağlı perspektivdə yürüdəcəyi siyasət Bakıdan fərqli görünür. Həqiqətən, Putinin Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsinə münasibəti prosesi ölü nöqtədən tərpətmək üçün çoxlu sayda şəxsi təşəbbüslərlə çıxış etmiş Medvedevin yanaşmasından ciddi şəkildə fərqlənirdi. V.Putinin ayrı-ayrı açıqlamaları onu hazırkı status-kvonun qorunub-saxlanmasına tərəfdar kimi təqdim etməyə əsas verir. Münaqişənin həllində əsas maneəyə çevrilmiş məqamın - Ermənistanın danışıqlarda güzəştə getməməsinin Putinin gizli tapşırığının nəticəsi olduğu da istisna deyil. Ola bilsin, məhz Putin Yerevana Minsk qrupunun təkliflərini qəbul etməyə tələsməməyi tapşırıb.
Bəlkə də buna yalnız geosiyasi amillər yox, həm də şəxsi məqamlar səbəb olub. Putin, yəqin ki, Medvedevin "sülhməramlı kimi" şöhrətlənməsini istəməzdi. Qərb bu uğuru, şübhəsiz, daha da şişirtməyə çalışacaqdı. Hətta onun iddialarını daha da artırmaq, Putinin "köl-gə"sindən çıxmasına nail olmaq üçün Medvedevə Nobel sülh mükafatı da verilə bilərdi.
Bununla yanaşı, Putinin təkrar prezident seçilməsindən sonra münaqişənin həlli prosesinə münasibətini dəyişməsi də tamamilə mümkündür. Çünki artıq beynəlxalq ictimaiyyət Dağlıq Qarabağ münaqişəsində status-kvonun dəyişdirilməli olduğuna əmindir. Bu, ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentlərinin birgə bəyanatında da açıq şəkildə səsləndirilib. Əslində, kompromisin konfiqurasiyası da müəyyən qədər bəllidir. Necə deyərlər, meyvə çoxdan yetişib. Belə olan halda, Putin niyə "sülhməramlı" adını öz üzərinə götürməsin və bununla da beynəlxalq imicini yaxşılaşdırmasın? Ermənistanın Moskvadan tam asılı olduğunu nəzərə alsaq, bu, tamamilə mümkündür.
Hər şeyi zaman göstərəcək. Bir şeyi daha inamla söyləmək olar ki, Kremldəki yerdəyişmə Rusiya - Azərbaycan münasibətlərinin xarakterinə ciddi təsir göstərməyəcək. Bu münasibət tərəflərin qarşılıqlı maraqlarına uyğun şəkildə inkişaf edəcək. Obyektiv olaraq Moskvanın Cənubi Qafqazdakı bütün əhəmiyyətli maraqları getdikcə daha çox Bakıya bağlanır. Axı ötən 10 ildə yalnız Rusiya deyil, həm də Azərbaycan güclənib. Rusiyanın heç bir praqmatik lideri Ermənistanın eqoist maraqları naminə Azərbaycanla iqtisadi münasibətlərdən və Bakının siyasi dəstəyindən imtina etməz.
Vladimir Putini də belə praqmatik lider saymaq olar.
P.S. Rusiyanın hakim tande-minin bəyanatı jurnalımızın Putinlə Medvedevin gələcəkdə də birgə hərəkət edəcəklərinə dair proq-nozunu təsdiqlədi. "Region Plus" (2011, №127), "Kreml tapmacası" məqaləsindən: "Bir şey aydındır ki, Putinlə Medvedev bir-birlərinə açıq şəkildə qara yaxmayacaqlar. Onların arasında açıq siyasi "qırğını" heç kəs görməyəcək. Prezidentlə baş nazir bir-birinə sıx bağlıdırlar. Onların birinin yıxılması dərhal digərinə də mənfi təsirini göstərəcək.
Bununla yanaşı, qarşıdakı 1 il ərzində, əlbəttə ki, Medvedevə ciddi zərbə vuracaq hadisələr yaşana bilər. Və məhz belə bir anda Putin ayağa qalxa bilər. Axı o daim Rusiyanın birliyinin və nisbətən, sabit illərin simvolu kimi qəbul edilir.
Amma digər yandan, Putin Kremlə 12 il müddətinə qayıda bilər, bu dövrün bitməsindən sonra isə gənc və istedadlı Medvedevin yenidən Kremlə başçılıq etməsi üçün yaxşı şansları yaranar.
Bəlkə Putinlə Medvedev bundan sonra da birgə irəliləyəcəklər? Keçən dövrdə onların qarşılıqlı fəaliyyət üçün əla mexanizm yaratdıqlarına şübhə yoxdur. Belə olan təqdirdə, bu mexanizmi qırmaq nəyə gərəkdir?"

Рокировка в Кремле не должна существенно повлиять на характер российско-азербайджанских отношений
СМИ много писали о разногласиях внутри правящего российского властного тандема Путин - Медведев, рассуждали об их возможном и даже неизбежном соперничестве за президентский пост на выборах 2012 года. Однако развязка оказалась очень будничной. На XII съезде партии "Единая Россия" в затянувшейся политической интриге была поставлена жирная точка. Вопрос о будущем президенте был решен максимально прямолинейно, в духе позднего Ельцина, банальной "рокировочкой".
На выборах 2012 года Владимир Путин будет баллотироваться в следующие президенты страны, а Дмитрий Медведев поведет партию власти на думские выборы, чтобы потом возглавить правительство. Единороссам было обещано участие в формировании Кабинета министров, правда, при условии кардинального обновления кадрового состава партии снизу доверху. Путин в своем выступлении прямо упомянул о давней договоренности внутри "тандема" по вопросу "конфигурации власти".
Глеб Павловский, политтехнолог, который помогал Путину победить на выборах в 2000 году и который был советником Медведева до увольнения в мае с.г., задается вопросом: "Медведев никогда не планировал сказать "нет" выдвижению на второй срок. Что случилось? Оказали ли на него давление? Или ему сделали предложение, от которого он не смог отказаться? В любом случае он не объяснил своего отказа". Возможно, свою роль сыграл фактор возраста. Путину 58 лет, а Медведеву всего 46, то есть даже через два шестилетних президентских срока Медведеву исполнится столько, сколько Путину уже сейчас.
Ряд экспертов предполагают, что премьерство Медведева вряд ли окажется длительным. Другие не исключают, что Медведев вообще не станет премьером, а после парламентских выборов подаст в отставку с поста президента РФ и возглавит Государственную думу, где будет готовить пакет важных реформ. Это, кстати, позволило бы Владимиру Путину в качестве действующего главы правительства вступить в исполнение обязанностей президента еще до выборов.
Путин не выступил с программным заявлением, а пообещал повышение различных социальных выплат и даже прощение налоговых долгов. Подготовленную функционерами и экспертами "Народную программу", якобы составленную на основе предложений чуть ли не миллиона граждан, так и не вспомнили, объявив, что партийцы будут руководствоваться краткими, если не сказать скупыми, по своему содержанию выступлениями Путина и Медведева на съезде.
Казалось, что дилемма "Путин или Медведев", державшая в неопределенности большую часть российской элиты и внушавшая неуверенность крупному бизнесу и инвесторам, преодолена. Однако все оказалось не так просто. Внутри этой элиты назревают подспудное недовольство и разочарование тем, что келейные договоренности обесценивают политические и государственные институты.
Впечатляющим, хотя и несколько неожиданным, проявлением такого недовольства стало публичное заявление компетентного и авторитетного министра финансов и вице-премьера правительства РФ Алексея Кудрина, который прямо из Вашингтона сообщил, что в правительство Медведева не пойдет из-за принципиальных разногласий по бюджетной политике. Реакция на это Медведева оказалась демонстративно жесткая, и Кудрин был отстранен с занимаемых постов. Но вполне может оказаться, что выражение недовольства, как в элите, так и широких слоях населения, этим не ограничится. Тем временем биржа и финансовые рынки демонстрируют нервозность. Биржевые индексы, показывающие котировку акций ведущих российских компаний, продолжают падение, отток капиталов из России усиливается, рубль теряет в весе, причем внешне для всего этого как будто бы нет весомых причин.
Возможно, что в будущем историки приподнимут занавес над негласными обязательствами, договоренностями и иными обстоятельствами, приведшими к объявленному на съезде единороссов решению. Сейчас же важно оценить его ближайшие политические последствия. Какой будет Россия при новом президентстве Владимира Путина? Как будут выстраиваться отношения РФ с соседями? Продолжит ли Москва активно заниматься карабахским урегулированием или же новый президент утратит интерес к этой проблеме, переложив функции главного модератора на дипломатов, а, может быть, согласится с выдвижением на эту роль Парижа либо Вашингтона?
Большинство западных аналитиков и обозревателей СМИ, негативно оценивая перспективы президентства Путина, предрекают усиление авторитаризма, отказ от реформ, консервацию сложившегося в РФ олигархическо-бюрократического режима. Одним словом, прогнозируют застой и деградацию. Приводятся и определенные основания. Но нельзя исключить и иные, позитивные сценарии. Путин в новой версии будет существенно отличаться от Путина начала 2000 годов. Он приобрел колоссальный опыт, восстановил управляемость страной, обладает авторитетом и довольно значительной общественной поддержкой. Необходимость реформ в России - очевидна. Возможно, рокировка "Путин - Медведев" была нужна хотя бы потому, что при относительно "слабом", как его называют ряд российских аналитиков, Медведеве реформы могли привести к потере управляемости, как это случилось в СССР при Горбачеве, а "сильная рука" Путина может нейтрализовать риски и обеспечить проведение реформ с сохранением стабильности.
Что касается внешней политики России, то стилистически при Путине она, конечно же, изменится. Всем известны склонность российского лидера к броским, эмоционально окрашенным фразам, жесткая, конфронтационная манера артикуляции собственной позиции и российских интересов. Но по содержанию эта политика изменится мало. Ведь всякая политика, в особенности внешняя, - это "искусство возможного". Поэтому путинская внешняя политика в реальности будет определяться не державными притязаниями, а возможностями России для ее проведения, позицией и потенциалом стран, на которых эта политика направлена, а также поддержкой или противодействием других мировых центров силы, в первую очередь США, Евросоюза, Китая и др.
Понятно, что объявленные политические перемены с особым вниманием отслеживаются в столицах соседних с Россией государств. В этом смысле показательна реакция армян. Не успели мировые информационные агентства разнести новость о выдвижении Путина в качестве кандидата на президентство, как они разразились комментариями, суть которых наряду с выражением верноподданнических чувств сводится к непрошеным советам российскому лидеру в отношении коррекции внешнеполитического курса на Южном Кавказе.
Так, политолог, замдиректора Института Кавказа Сергей Минасян прогнозирует, что "при Путине Россия будет вести более жесткую политику на Южном Кавказе, и это будет исходить из интересов Армении. Как мы помним, президент Путин имел более прагматичный подход к проблемам региона, чем Медведев". Исходя из того, что Армения и Россия являются военно-политическими союзниками, а Путин будет пытаться усилить российское влияние в Закавказье, это будет также исходить из приоритетов безопасности Армении, отметил он. Что касается возможного изменения политики Москвы в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Минасян подчеркнул: "Давление на стороны конфликта будет расти в плане недопущения новой войны, а в целом Россия попытается заморозить процесс".
Заместитель главного редактора агентства Regnum Виген Акопян оперативно выступил с программной статьей, претенциозно озаглавленной "Внешняя политика России нуждается в новой путинской динамике". По его словам, Запад, а также некоторые соседи России на юге и востоке будут корректировать свою внешнеполитическую линию уже сегодня, поскольку никакой интриги внутри российского политического поля отныне не существует и надежд добиться локальных сдач и уступок от России на внешней арене, используя внутренний административный ажиотаж и неопределенность, - соответственно тоже. Поэтому, как считает Акопян, в ближайшее время стоит ожидать активизации внешних противников России вокруг тех вопросов и узлов, конфликтный потенциал которых приглушался ими же в угоду, как оказалось, несуществующих амбиций президента Медведева.
Из Баку ситуация и перспективы политики РФ в отношении Южного Кавказа и конкретно в карабахском урегулировании, естественно, видятся иначе, чем это представляется армянам. Действительно, отношение Путина к армяно-азербайджанскому конфликту существенно отличалось от позиции Медведева, который приложил много личных усилий, чтобы сдвинуть процесс с мертвой точки. Отдельные высказывания Владимира Путина позволяли интерпретировать его как сторонника консервации существующего статус-кво. Не исключу, что армянская неуступчивость на переговорах, ставшая препятствием на пути достижения компромисса, не в последнюю очередь опиралась на негласную рекомендацию Путина, что торопиться принимать предложения посредников из Минской группы не следует.
Возможно, причиной тому были не только геополитические, но и личные мотивы. Вряд ли Путин хотел, чтобы Медведева украсили лавры "миротворца". Запад точно постарался бы раздуть значение этого успеха. Глядишь, номинировал бы Медведева Нобелевской премией мира с тем, чтобы разжечь его амбиции, побудить выйти из "тени" Путина. Но после ожидаемого избрания Путина президентом его отношение к процессу урегулирования вполне может измениться. Ведь международное сообщество пришло к пониманию того, что сложившееся в карабахском конфликте статус-кво необходимо изменить. Об этом прямо было сказано в специальном заявлении президентов США, РФ и Франции. В сущности конфигурация компромисса также нащупана. Плод, как говорится, давно созрел. Почему бы в таком случае Путину не примерить на себя лавры миротворца и не улучшить свой международный имидж? При крайне зависимом положении Армении от Москвы добиться этого вполне возможно.
Время покажет, как все будет. Но одно можно предположить с высокой степенью вероятности, что "рокировка" в Кремле существенно не повлияет на характер российско-азербайджанских отношений и они сохранят поступательное развитие на основе взаимного учета прагматических интересов сторон. Объективно все значимые интересы Москвы на Южном Кавказе чем дальше, тем больше замыкаются на Баку. Ведь за прошедшее десятилетие укрепилась не только Россия, но и Азербайджан. Жертвовать экономическими отношениями и политической поддержкой нашей страны в угоду узкоэгоистическим армянским интересам не станет ни один прагматичный российский лидер, каковым с полным основанием можно считать и Владимира Путина.
P.S. Заявление правящего тандема РФ подтвердило прогнозы нашего журнала, что Путин и Медведев и дальше продолжат двигаться в связке.
"…открытого политического "мочилова" никто не увидит. Президент и премьер-министр крепко завязаны друг на друге. Низвержение одного из них также автоматически негативно скажется и на другом.
При этом за год, конечно, могут случиться какие-то масштабные события, которые могут сильно ударить по Медведеву. И тут Путин может встать во весь рост, ведь он все еще воспринимается как символ объединения России и относительно сытых лет.
Но, с другой стороны, Путин может вернуться в президентское кресло на 12 лет, и спустя это время у Медведева, молодого и талантливого российского политика, все еще будут серьезные шансы возвратиться в Кремль хозяином.
Так, возможно, Путин и Медведев и дальше продолжат двигаться в связке? В том, что за прошедшее время они выработали прекрасный механизм взаимодействия, сомневаться вряд ли приходится. Так зачем же ломать его?" - говорилось в статье "Кремлевский ребус", опубликованной в Region Plus (2011, №127) .