Kremldəki yeni düzən Rusiya - Azərbaycan münasibətlərinin xarakterinə ciddi təsir göstərməməlidir
Rusiyada Putin-Medvedev tandemi arasında fikir ayrılığının olduğuna dair KİV-də çox yazılıb. Bəziləri onların 2012-ci il seçkisində rəqibə çevrilmə ehtimalının olması, hətta bundan qaçmağın mümkün-süzlüyünü bildirirdi. Lakin "Vahid Rusiya" partiyasının XII qurultayında uzun-uzadı davam edən bu siyasi intriqaya birdəfəlik son qoyuldu. Gələcək prezidentlə bağlı məsələ yeltsinsayağı - "rokiroka" ilə həll olundu.
2012-ci ildə keçiriləcək prezident seçkisində Kremlə rəhbərlik uğrunda mübarizəni Vladimir Putin aparacaq. Dmitri Medvedev isə Duma seçkisində hakim partiyaya liderlik edəcək, daha sonra hökumətə başçı olacaq. "Vahid Rusiya" üzvlərinə Nazirlər Kabinetinin formalaşdırılmasında iştirak vədi verildi, amma bunun partiyada aşağıdan-yuxarı ciddi kadr dəyişiklikləri fonunda baş verəcəyi açıqlandı. Putin isə çıxışında tandem daxilində "hakimiyyətin konfiqurasiyası" haqda çoxdan möv-cud olan razılaşmanı xatırlatdı.
Putinə 2000-ci ilin seçkisində qalib gəlməyə kömək etmiş və sonradan Medvedevin köməkçisi olmuş, bu ilin mayında isə istefaya göndərilən şəxs sual edir: "Medvedev heç zaman ikinci müddətə prezidentlik uğrunda mübarizəyə "yox" deməyi planlaşdırmayıb. Nə baş verdi? Ona təzyiq edildi? Yoxsa imtina edə bilməyəcəyi təklif aldı? İstənilən halda o, imtinasının səbəbini izah etmədi".
Ola bilsin, yaş faktoru öz rolunu oynadı. Putinin 58, Medvedevin isə cəmi 46 yaşı var. Yəni 2 altıillikdən sonra belə, Medvedev Putinin hazırda olduğu yaş həddinə çatacaq.
Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Medvedevin Baş nazirliyi o qədər də uzun sürməyəcək. Digərləri onun, ümumiyyətlə, baş nazir olmayacağını istisna etmir. Belə düşünənlərin fikrincə, Dövlət Dumasına keçiriləcək seçkidən sonra Medvedev prezident postundan istefa verərək Dumaya spiker seçiləcək və bu postda vacib islahatlar paketini hazırlayacaq. Yeri gəlmişkən, bu, Vladimir Putinə hökumət başçısı kimi seçkiyədək olan dövrdə prezident səlahiyyətlərinin icrası imkanını da yaradacaq.
Putin proqram bəyanatı ilə çıxış etmədi. Amma müxtəlif sosial ödənişlərin artırılacağına, hətta vergi borclarının bağışlanacağına söz verdi. Funksionerlər və ekspertlərin guya 1 milyonadək vətəndaşın təklifləri əsasında hazırladıqları "Xalq proqramı" yada salınmadı, partiya üzvlərinin Putin və Medvedevin qurultaydakı çox qısa çıxışına əsaslanacaqları bəyan edildi.
Düşünmək olar ki, Rusiya elitasının böyük hissəsini qeyri-müəyyənlikdə saxlayan, nəhəng biznesmenlər və investorlarda qətiyyətsizlik yaradan "Putin, yoxsa Medvedev" dilemması arxada qaldı. Amma hər şey o qədər də sadə deyil. Elita daxilində gizli narazılıq və məyusluq var. Onlar hesab edir ki, gizli razılaşmalar siyasi və dövlət institutlarını qiymətdən salır.
Belə narazılıqlardan birinin səriştəli, nüfuzlu maliyyə naziri və Baş nazirin müavini Aleksey Kudrindən gəlməsi təsirli və bir qədər də gözlənilməz oldu. O, Vaşinqtonda verdiyi açıqlamada Medvedevin rəhbərlik etdiyi hökumətdə təmsil olunmayacağını elan etdi və bunu hazırkı prezidentlə büdcə siyasətində prinsipial fikir ayrılıqlarının olması ilə əsaslandırdı. Bu bəyanata Medvedevin reaksiyası kifayət qədər sərt oldu. O, Kudrini vəzifədən azad etdi. Amma həm elitada, həm də əhali arasında narazılığın bununla bitməyəcəyi tamamilə mümkündür. Birjalar və maliyyə bazarlarında əsəbilik müşahidə olunur. Rusiyanın aparıcı şirkətlərinin səhmlərinin qiymətini göstərən birja indeksləri ucuzlaşır, ölkədən kapital axını artır, rubl çəkisini itirir və bütün bunlar sanki daxildə belə vəziyyətin yaranmasına səbəb olmadığı şəraitdə baş verir.
Ola bilsin, gələcəkdə tarixçilər "Vahid Rusiya"nın qurultayında verilmiş qərarın gizli məqamlarına, razılaşmalara və digər məqamlara aydınlıq gətirəcək. İndiki mərhələdə isə həmin qərarların yaxın perspektivdə verəcəyi siyasi nəticələri qiymətləndirmək lazımdır. Vladimir Putinin yeni prezidentliyi dövründə Rusiyada nələr yaşanacaq? Rusiyanın qonşuları ilə münasibətləri necə inkişaf edəcək? Moskva Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə fəal şəkildə məşğul olmağa davam edəcəkmi? Yoxsa yeni prezident bu məsələyə maraq göstərməyəcək və bu işi diplomatlara həvalə edəcək? Bəlkə bu rolu Paris və ya Vaşinqtonun öz üzərinə götürməsinə razılaşacaq?
Əksər Qərb analitikləri və KİV şərhçiləri Putinin prezidentliyinin perspektivinə mənfi yanaşır. Onlar həmin dövrdə Rusiyada avtoritarizmin güclənəcəyini, islahatlardan imtina olunacağını, Rusiyadakı bürokrat-oliqarx rejiminin konservasiyasını proqnozlaşdırır. Bir sözlə, dur-ğunluq və deqradasiya proqnozlaşdırılır. Amma fərqli, müsbət ssenarini də istisna etmək olmaz. Hər halda, yeni Putin 2000-ci ilin əvvəllərində olduğundan ciddi şəkildə fərqlənəcək. O, bu dövrdə böyük təcrübə toplayıb, idarə olunan dövləti bərpa edərək, nüfuza və ciddi ictimai dəstək qazanıb.
Rusiyada islahatların vacib olduğuna şübhə yoxdur. Bəlkə də Putin-Medvedev yerdəyişməsi ona görə lazım idi ki, bəzi rus analitiklərinin də dediyi kimi, nisbətən "zəif" Medvedevin islahatları Qorbaçovun SSRİ-sində olduğu kimi, idarəçiliyin itməsinə aparsın; Putinin "güclü əli" isə riskləri neytrallaşdırsın və islahatların sabitliyini qoruyub-saxlamaqla reallaşdırılmasını təmin etsin.
Rusiyanın xarici siyasətinə gəlincə, Putinin prezidentliyi dövründə onun üslubu, əlbəttə ki, dəyişəcək. Rusiya liderinin emosional tərzdə işlədilən ifadələri, öz mövqeyi ilə Rusiya maraqlarının uzlaşdırılmasına yönəlmiş sərt və konfrantasiyalı manerası hamıya yaxşı tanışdır. Amma siyasətin mahiyyətində dəyişiklik az olacaq. Axı bütün siyasət, xüsusilə də xarici siyasət, "mümkün olanı etmək bacarığıdır". Odur ki, Putinin xarici siyasəti də əslində, fövqəldövlət iddialarından deyil, Rusiyanın bu iddiaları həyata keçirə bilib-bilməməsi, bu siyasətin yönləndiyi ölkələrin mövqeyi və potensialı, ilk növbədəsə, ABŞ, Avropa İttifaqı və Çinin bu siyasətə münasibətindən asılı olacaq.
Aydındır ki, elan edilmiş siyasi dəyişikliklər Rusiyaya qonşu ölkələr tərəfindən də diqqətlə izlənilir. Bu baxımdan, ermənilərin məsələyə reaksiyasını nümunə göstərmək olar. Dünyanın informasiya agentlikləri Putinin prezidentliyə namizəd göstərildiyinə dair xəbər yaymağa macal tapmamış, ermənilər məsələyə şərh verməyə başladı. Şərhlərdə Rusiyaya təbəəlikdə sadiqliklə yanaşı, Rusiya liderinə Cənubi Qafqaz siyasətində dəyişikliklər də məsləhət görülür.
Politoloq, Qafqaz İnstitutunun direktor müavini Sergey Minasyanın proqnozuna görə, "Putinin prezidentliyi dövründə Rusiya Cənubi Qafqazda daha sərt siyasət yürüdəcək və bu, Ermənistanın maraqlarına cavab verəcək". "Putinin Medvedevlə müqayisədə regionun problemlərinə daha praqmatik yanaşdığını xatırlayırıq", - deyə Minasyan bildirir. - "Ermənistanla Rusiyanın hərbi-siyasi müttəfiq olduğunu, Putinin isə Rusiyanın Cənubi Qafqaza təsir imkanlarını artırmağa çalışacağını nəzərə alsaq, bu, Ermənistanın təhlükəsizliklə bağlı prioritetlərinə cavab verəcək". Moskvanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı siyasətində mümkün dəyişikliyə gəlincə, Minasyan deyib: "Yeni müharibəyə yol verməmək məqsədilə münaqişə tərəflərinə təzyiqlər artacaq. Amma ümumilikdə Rusiya prosesi dondurmağa çalışacaq".
"Regnum" agentliyinin baş redaktor müavini Vigen Akopyan da dərhal proqram məqaləsi ilə çıxış edib. "Rusiyanın xarici siyasətində yeni Putin dinamikasına ehtiyac var" kimi loğva başlıq qoyduğu məqaləsində o bildirir ki, Qərb, həmçinin, Rusiyanın cənub və şərqindəki bəzi qonşuları öz xarici siyasətlərinə artıq bu gün müəyyən dəyişiklik edəcək. Çünki bundan sonra Rusiyanın siyasi meydanında heç bir intriqa, demək, həm də bu ölkədəki daxili ajiotaj və qeyri-müəyyənlikdən istifadə etməklə, Moskvadan beynəlxalq arenada lokal geriçəkilmələr, güzəştlər gözləmək olmayacaq.
Akopyan məhz bu fikirlərə əsaslanaraq hesab edir ki, Rusiyanın xarici rəqibləri gələcəkdə sülhə mane olacağını anladıqları, lakin Dmitri Medvedevin prezidentlik ambisiyaları naminə (yeri gəlmişkən, indi məlum olur ki, belə ambisiyalar ümumiyyətlə yox imiş) indiyədək göz yumduqları məqamları bundan sonra qulaqardına vurmayacaqlar.
Təbii ki, Rusiyanın Cənubi Qafqaz, xüsusilə də Dağlıq Qarabağla bağlı perspektivdə yürüdəcəyi siyasət Bakıdan fərqli görünür. Həqiqətən, Putinin Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsinə münasibəti prosesi ölü nöqtədən tərpətmək üçün çoxlu sayda şəxsi təşəbbüslərlə çıxış etmiş Medvedevin yanaşmasından ciddi şəkildə fərqlənirdi. V.Putinin ayrı-ayrı açıqlamaları onu hazırkı status-kvonun qorunub-saxlanmasına tərəfdar kimi təqdim etməyə əsas verir. Münaqişənin həllində əsas maneəyə çevrilmiş məqamın - Ermənistanın danışıqlarda güzəştə getməməsinin Putinin gizli tapşırığının nəticəsi olduğu da istisna deyil. Ola bilsin, məhz Putin Yerevana Minsk qrupunun təkliflərini qəbul etməyə tələsməməyi tapşırıb.
Bəlkə də buna yalnız geosiyasi amillər yox, həm də şəxsi məqamlar səbəb olub. Putin, yəqin ki, Medvedevin "sülhməramlı kimi" şöhrətlənməsini istəməzdi. Qərb bu uğuru, şübhəsiz, daha da şişirtməyə çalışacaqdı. Hətta onun iddialarını daha da artırmaq, Putinin "köl-gə"sindən çıxmasına nail olmaq üçün Medvedevə Nobel sülh mükafatı da verilə bilərdi.
Bununla yanaşı, Putinin təkrar prezident seçilməsindən sonra münaqişənin həlli prosesinə münasibətini dəyişməsi də tamamilə mümkündür. Çünki artıq beynəlxalq ictimaiyyət Dağlıq Qarabağ münaqişəsində status-kvonun dəyişdirilməli olduğuna əmindir. Bu, ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentlərinin birgə bəyanatında da açıq şəkildə səsləndirilib. Əslində, kompromisin konfiqurasiyası da müəyyən qədər bəllidir. Necə deyərlər, meyvə çoxdan yetişib. Belə olan halda, Putin niyə "sülhməramlı" adını öz üzərinə götürməsin və bununla da beynəlxalq imicini yaxşılaşdırmasın? Ermənistanın Moskvadan tam asılı olduğunu nəzərə alsaq, bu, tamamilə mümkündür.
Hər şeyi zaman göstərəcək. Bir şeyi daha inamla söyləmək olar ki, Kremldəki yerdəyişmə Rusiya - Azərbaycan münasibətlərinin xarakterinə ciddi təsir göstərməyəcək. Bu münasibət tərəflərin qarşılıqlı maraqlarına uyğun şəkildə inkişaf edəcək. Obyektiv olaraq Moskvanın Cənubi Qafqazdakı bütün əhəmiyyətli maraqları getdikcə daha çox Bakıya bağlanır. Axı ötən 10 ildə yalnız Rusiya deyil, həm də Azərbaycan güclənib. Rusiyanın heç bir praqmatik lideri Ermənistanın eqoist maraqları naminə Azərbaycanla iqtisadi münasibətlərdən və Bakının siyasi dəstəyindən imtina etməz.
Vladimir Putini də belə praqmatik lider saymaq olar.
P.S. Rusiyanın hakim tande-minin bəyanatı jurnalımızın Putinlə Medvedevin gələcəkdə də birgə hərəkət edəcəklərinə dair proq-nozunu təsdiqlədi. "Region Plus" (2011, №127), "Kreml tapmacası" məqaləsindən: "Bir şey aydındır ki, Putinlə Medvedev bir-birlərinə açıq şəkildə qara yaxmayacaqlar. Onların arasında açıq siyasi "qırğını" heç kəs görməyəcək. Prezidentlə baş nazir bir-birinə sıx bağlıdırlar. Onların birinin yıxılması dərhal digərinə də mənfi təsirini göstərəcək.
Bununla yanaşı, qarşıdakı 1 il ərzində, əlbəttə ki, Medvedevə ciddi zərbə vuracaq hadisələr yaşana bilər. Və məhz belə bir anda Putin ayağa qalxa bilər. Axı o daim Rusiyanın birliyinin və nisbətən, sabit illərin simvolu kimi qəbul edilir.
Amma digər yandan, Putin Kremlə 12 il müddətinə qayıda bilər, bu dövrün bitməsindən sonra isə gənc və istedadlı Medvedevin yenidən Kremlə başçılıq etməsi üçün yaxşı şansları yaranar.
Bəlkə Putinlə Medvedev bundan sonra da birgə irəliləyəcəklər? Keçən dövrdə onların qarşılıqlı fəaliyyət üçün əla mexanizm yaratdıqlarına şübhə yoxdur. Belə olan təqdirdə, bu mexanizmi qırmaq nəyə gərəkdir?"

The kremlin reshuffle should not significantly affect Russian-Azerbaijani relationsa
The media have written extensively about the disagreements within the ruling Russian tandem of Putin-Medvedev and speculated on their potential, and even inevitable, rivalry for the presidency in the 2012 elections. However, the outcome has been routine. The 12th Congress of the United Russia Party has put an end to the protracted political intrigue. The question of the future president was answered in a very straightforward manner, in the spirit of the late Boris Yeltsin, with an ordinary reshuffle.
In the 2012 election Vladimir Putin will run for the presidency, while Dmitriy Medvedev will lead the party in the Duma election in order to head the government afterwards. United Russia was promised participation in the formation of the cabinet, provided, however, that the party is radically renewed from top to bottom. In his speech Putin pointed to a longstanding arrangement within the "tandem" regarding the "configuration of power".
Gleb Pavlovskiy, a political consultant who helped Putin win the 2000 election and who was an adviser for Medvedev before dismissal in May, asks, "Medvedev never intended to say no to the nomination for a second term. So what happened? Has he come under pressure? Or has he been offered something he could not refuse? In any case he did not explain his refusal." Perhaps the age factor has played a role. Putin is 58, while Medvedev is only 46, so even after two six-year presidential terms Medvedev will be as old as Putin is now.
Some experts believe that Medvedev's term as prime minister is unlikely to be prolonged. Others do not rule out the possibility that Medvedev will not even become prime minister, but will resign from his post as president after the parliamentary election and take charge of the Russian State Duma where he will prepare a package of important reforms. This, incidentally, would allow Putin, the incumbent prime minister, to assume the duties of president before the election.
Putin did not deliver a keynote address, but promised to raise various benefits and even write off some tax arrears. The "People's Programme" supposedly prepared by experts on the basis of suggestions from almost one million citizens, was not even mentioned. Instead, it was stated that party members will follow the brief, if not parsimonious in terms of their content, speeches by Putin and Medvedev at the congress.
It seemed that the "Putin or Medvedev" dilemma, which held most of the Russian elite in suspense and led to uncertainty among business and investors, has been overcome. But things are not so straightforward. There is a brewing undercurrent of dissatisfaction and disappointment within the elite that the secret agreement belittles political and state institutions.
Quite impressive, albeit somewhat unexpected, has been the manifestation of this discontent by the competent and authoritative minister of finance and deputy prime minister, Alexey Kudrin, who made a public statement right from Washington that he does not want to associate himself with the future government of Medvedev because of fundamental differences on fiscal policy. Medvedev's response to this was defiantly tough - Kudrin has been dismissed from his posts. But it may well be that the expression of discontent, both within the elite and the general population, will not end at that. Meanwhile, the stock exchange and financial markets are showing signs of nervousness. The share prices of Russia's leading companies continue to decline, the outflow of capital from Russia has intensified and the rouble is losing weight. But on the face of it, there seem to be no good reasons for that.
Perhaps future historians will try to unveil the behind-the-scenes commitments, agreements and other circumstances that have led to the decision announced at the United Russia congress. Now it is important to assess its immediate political implications. What will Russia be like under the new presidency of Vladimir Putin? How will Russia build relations with its neighbours? Will Moscow continue to actively deal with the Karabakh settlement or will the new president lose interest in the problem and shift the mediating function onto diplomats, or even accept the nomination of Paris or Washington for the role?
Most Western analysts and media commentators have given negative assessments to the prospects of Putin's presidency, forecast growing authoritarianism, rejection of reform and conservation of the existing oligarchic-bureaucratic regime. In short, stagnation and decline are predicted. They also provide some justification. But positive scenarios should not be ruled out either. The new version of Putin will differ substantially from the Putin of 2000. He has gained tremendous experience, regained control over the country, has great authority and public support. The need for reform in Russia is obvious. Perhaps the Putin-Medvedev reshuffle was necessary if only because reforms could have led to the loss of control under the relatively "weak" Medvedev, as he is described by a number of Russian analysts. This happened under Gorbachev in the USSR. But Putin's "strong hand" can mitigate the risks and ensure the implementation of reforms while maintaining stability.
As for Russia's foreign policy, it will certainly change stylistically under Putin. Everyone knows the Russian leader's propensity for catchy, emotionally charged phrases, a tough and confrontational style of articulating his own position and Russian interests. But the content of this policy will change little. After all policies, especially foreign, are "the art of the possible". Therefore, Putin's foreign policy will be determined not by sovereign claims, but by Russia's ability to carry the policy out, the position and power of countries involved, as well as the support or opposition of other superpowers, especially the USA, the EU, China, etc.
It is clear that declared policy changes are closely monitored in the neighbouring capitals. The reaction of the Armenians is worthy of note. Hardly had the world's media circulated the news about the nomination of Putin as presidential candidate when they came up with a myriad of comments which, along with the expression of feelings of loyalty, boil down to unsolicited advice to the Russian leader regarding the correction of Russian foreign policy in the South Caucasus.
The political analyst and deputy director of the Caucasus Institute, Sergey Minasyan, predicts that "under Putin Russia will maintain a more assertive policy in the South Caucasus and proceed from Armenian interests. As we know, President Putin had a more pragmatic approach to the region than Medvedev." Considering the fact that Armenia and Russia are military and political allies, and Putin will try to strengthen Russian influence in the Caucasus, this course will also proceed from the priorities of Armenia's security, he said. With regard to the possible change of Moscow's policy on the settlement of the Karabakh conflict, Minasyan said, "Pressure on parties to the conflict will continue to grow in terms of preventing a new war, and in general, Russia will try to freeze the process."
The deputy chief editor of Regnum news agency, Vigen Akopyan, promptly published a programme article pretentiously headlined "Russia's foreign policy needs new Putin-style dynamics". According to him, the West, as well as some of Russia's neighbours to the south and east, can already adjust their foreign policies because there is no more intrigue in the Russian political field and, consequently, no hope of achieving local donations and concessions from Russia in the international arena by using the administrative excitement and uncertainty. Therefore, according to Akopyan, Russia's external adversaries are soon expected to enhance their activities on issues and interests that were muted due, as it turns out, to President Medvedev's non-existent ambitions.
From Baku, the situation and prospects of Russia's policy towards the South Caucasus, specifically the Karabakh settlement, are, of course, seen differently than from Yerevan. Indeed, Putin's attitude to the Armenian-Azerbaijani conflict was significantly different from the position of Medvedev, who has put a lot of personal effort into getting the process off the ground. Some of Vladimir Putin's statements were interpreted as support for the preservation of the status quo. It is not ruled out that the Armenian intransigence in the negotiations, which became an obstacle to reaching a compromise, relied on Putin's tacit recommendation not to rush to accept the proposals of the Minsk Group mediators.
Perhaps the reason was not only geopolitical, but also personal motives. Clearly Putin did not want Medvedev to take the credit for being a "peacemaker". The West would have certainly inflated the importance of this success. It might have even nominated Medvedev to the Nobel Peace Prize in order to kindle his ambition and encourage him to get out of Putin's "shadow". But after the expected election of Putin as president his attitude to the settlement process is likely to change. After all, the international community has come to understand that the status quo in the Karabakh conflict must change. This was clearly said in a statement by the presidents of the United States, Russia and France. In essence, the form of a compromise has also been found. The fruit, as they say, is ripe. If so, why can't Putin try on the laurels of a "peacemaker" himself and improve his international image? Given Armenia's dependence on Moscow, this is quite possible.
Time will tell. But one can assume with high probability that the Kremlin reshuffle will not significantly affect the nature of Russian-Azerbaijani relations, and they will continue to develop on the basis of mutual interests. Objectively, all of Moscow's important interests in the South Caucasus are eventually associated with Baku. Over the past decade not only Russia but also Azerbaijan have strengthened. No pragmatic leader, and Vladimir Putin is certainly one, will sacrifice economic relations and the political support of our country for selfish Armenian interests.
P.S. The statement by the ruling Russian tandem has proved the forecast of our magazine right - Putin and Medvedev will continue to work together.
" ... No-one will ever see an open political showdown. The president and the prime minister are strongly tied to each other. The overthrow of either of them will automatically affect the other.
At the same time, of course, significant events that could severely hit Medvedev may occur during this year. And Putin can then stand up to his full height, because he is still perceived as a symbol of the unification of Russia and of the relatively well-fed years.
But on the other hand, Putin may become president for 12 years, and after that Medvedev, a young and talented politician, will still have a good chance of returning to the Kremlin.
So perhaps Putin and Medvedev will continue to move in tandem. The fact that they have developed an excellent mechanism of interaction can hardly be doubted. So why break it?" an article headlined The Kremlin Riddle, published in Region Plus (2011, No 127), said.