FORMAT QALIR, STATUS-KVO İSƏ DƏYİŞDİRİLMƏLİDİR
Azərbaycan və Rusiya prezidentləri İlham Əliyevlə Dmitri Medvedev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarını müzakirə etmək üçün yenidən bir araya gəliblər. Bu, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya prezidentlərinin iyunda aparılmış Kazan danışıqlarından sonra İ.Əliyevlə D.Medvedev arasında ilk görüş idi.
Xatırladaq ki, Kazan görüşünə tərəflər böyük ümidlər bəsləyirdi. Məhz Kazanda, nəhayət, Ermənistanla Azərbaycan arasında problemi həll etmək üçün "yol xəritəsi" rolunu oynayacaq çərçivə sazişinin imzalanacağı gözlənilirdi. Lakin orada heç bir sənəd imzalanmadı. Azərbaycan tərəfi bilavasitə sülh razılaşması üzərində işə başlamağa hazır olduğunu açıq şəkildə bəyan etsə də, Ermənistan tərəfi növbəti dəfə sonsuzluğadək söz oyunu oynamağa üstünlük verdi.
İstənilən halda, Kazanda danışıqlar prosesi yeni keyfiyyət mərhələsinə qədəm qoya bilmədi. Nəticədə, bəzi ekspertlər Rusiya prezidentinin vasitəçiliyilə aparılan üçtərəfli danışıqların dalana dirəndiyini söyləməyə başladı. Əlbəttə ki, bu vəziyyət vasitəçi ölkə olan Rusiyanı, şəxsən D. Medvedevi razı sala bilməzdi. Çünki onun regionda və Rusiyanın özündə qazanacağı nüfuz məhz bu təşəbbüsün uğurundan çox asılıdır. Üstəlik, Rusiyada gələn il prezident seçkisinin keçiriləcəyi də məlumdur. Odur ki, prosesin iflasa uğramasına imkan vermək olmazdı. Analitiklər D.Medvedevin İ.Əliyevi Soçiyə işgüzar səfərə dəvət etməsinə də məhz bu konteksdə yanaşırdı.
Ola bilsin, üçtərəfli formatda danışıqların davam etdirilməsi məsələsi Dmitri Medvedevlə Serj Sarqsyan arasında KTMT-yə üzv dövlət başçılarının Astanada keçirilmiş qeyri-formal sammiti çərçivəsində də müzakirə edilib. Amma jurnalımızın çapa hazırlandığı anadək bu haqda heç bir rəsmi açıqlama yox idi. Soçidə keçirilmiş Əliyev-Medvedev görüşü haqda da bəyanat yoxdur. Liderlər yalnız danışıqlara başlamazdan əvvəl KİV qarşısına çıxıb və bir-birinin ünvanına qısa fikirlər səsləndiriblər. "Mən sizinlə bundan sonra atılacaq addımlar, Kazandakı son üçtərəfli görüşümüz və ondan əvvəl eyni formatda baş tutmuş danışıqları nəzərə almaqla, hadisələrin necə inkişaf edə biləcəyinə dair açıq söhbət aparmaq istəyirəm", - deyə Prezident Medvedev bildirib.
İ. Əliyev də öz növbəsində deyib: "Biz Azərbaycanda sizin prosesə şəxsi müdaxilənizi çox yüksək qiymətləndiririk. İndiyədək üçtərəfli formatda keçirilmiş görüşlər, əlbəttə ki, tərəflərin mövqeyini xeyli yaxınlaşdırıb. Bu, (Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - "R+") regional təhlükəsizliyə əsas problemdir və əlbəttə ki, Azərbaycan münaqişənin mümkün qədər tez həll olunmasında, məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmasında, regionda sülhün, sabitliyin, əməkdaşlığın bərqərar olmasında hamıdan çox maraqlıdır".
Göründüyü kimi, kifayət qədər ehtiyatlı bəyanatlardır. Onların əsasında Soçi danışıqları ilə bağlı birmənalı qənaətə gəlmək olmaz. Bununla yanaşı, görüşün keçirilməsi faktının özü də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə üçtərəfli formatda danışıqlar prosesinin qüvvədə qaldığını düşünməyə əsas verir.
Bunu Azərbaycan Prezident Administrasiyasının şöbə müdiri Novruz Məmmədov da təsdiqləyib: "Prezidentlərin mövqeyini belə ifadə etmək olar ki, son vaxtlar Prezident Dmitri Medvedevin təşəbbüsü və iştirakı ilə keçirilən görüşlərdə və danışıqlarda Madrid baza prinsiplərinə uyğun olaraq bir sıra məsələlərdə tərəflərin mövqelərinin yaxınlaşması mümkün olub. Buna görə də danışıqları bundan sonra da davam etdirmək lazımdır".
Amerikanın Stratfor mərkəzi isə Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin görüşünü tamamilə fərqli şərh edib. Mərkəzin analitikləri hesab edir ki, regionun digər ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycan fövqəldövlətlər arasındakı ziddiyyətlərdən öz maraqları üçün daha çox istifadə edir. Qurumda hesab edirlər ki, Azərbaycanın nə vaxtsa ya Rusiyanın, ya da digər dövlətin tərəfinə tam şəkildə keçməsi gözlənilən deyil. Çünki Bakı enerji sənayesinin gələcəyinin hansısa bir oyunçudan asılı vəziyyətə düşməsini istəmir. Amma həm Moskvada, həm də Bakıda aralarında əməkdaşlığın mümkün olduğunu nümayiş etdirməklə başqaları ilə - xüsusilə də ABŞ-la danışıqlarda üstünlük qazanır.
Əlbəttə ki, Azərbaycanla Rusiyanın yalnız üçüncü dövlətlə münasibətlərin qurulmasında öz mövqelərini möhkəmləndirmək üçün əməkdaşlığı imitasiya etmələrini düşünmək də kökündən yanlışlıq olardı. Bu iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinə və onun illik dinamikasına nəzər salmaq kifayətdir ki, Stratfor mərkəzinin tezisinin əsassız olduğu aydınlaşsın. Amerikalı mütəxəssislər yalnız bir məqamda haqlıdırlar ki, bu gün Azərbaycan ikitərəfli və beynəlxalq münasibətlərdə öz maraqlarının nəzərə alınması üçün bütün imkanlara malikdir - Ermənistandan fərqli olaraq. Ermənistanın eks-prezidenti, hazırda müxalifətə liderlik edən Levon Ter-Petrosyanın ölkə rəhbərliyini "üçüncü qüvvəyə arxalanmağa son qoymaq" barədə çağırışı heç də təsadüf deyil. O bildirir ki, əks təqdirdə avantüra Ermənistana baha başa gələcək. Ermənistanın "A1+" telekanalına müsahibəsində o bildirib: "Ermənistan hökuməti təcridin, bir qonşudan asılılığın ölkə üçün nə qədər fəlakətli olduğunu anlamalıdır. Bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin real həlli və Türkiyə ilə münasibətlərə kömək etməlidir".
Ter-Petrosyan etiraf edir ki, Gürcüstanla Rusiya arasında 3 il əvvəl baş vermiş müharibə Ermənistan iqtisadiyyatının nə qədər zəif olduğunu göstərib: "Bütün bunlar Ermənistan hökumətinin bu acı həqiqətə ciddi yanaşmasına səbəb olmalı, onları vəziyyətdən çıxış yolu axtarmağa məcbur etməlidir".
Yaranmış vəziyyətdən çıxış yolu isə ilk növbədə, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını boşaltmaqla, Bakı ilə münasibətlərin normallaşdırılmasındadır. Əks təqdirdə, mənfi miqrasiya saldosu bundan sonra da rəsmi Yerevana rahatlıq verməyəcək.
S. Sarqsyanın özünün də etiraf etdiyi kimi, yalnız 2011-ci ilin ilk yarısında Ermənistanı tərk etmiş vətəndaşların sayı oraya gələnlərdən 67 min nəfər çox olub və bu fakt ciddi narahatlıq yaradır.
Əks təqdirdə, erməni politoloq Qalust Qriqoryanın dediyi kimi, "Belə davam edərsə, ermənilər yaşamaq üçün Azərbaycana da müraciət edəcəklər".

ФОРМАТ ОСТАЕТСЯ В СИЛЕ, НО СТАТУС-КВО НЕОБХОДИМО ИЗМЕНИТЬ
Президенты Азербайджана и России Ильхам Алиев и Дмитрий Медведев снова встретились, чтобы обсудить вопрос карабахского урегулирования. Это была их первая встреча после июньских переговоров глав Азербайджана, Армении и России в Казани.
На эту встречу стороны возлагали большие надежды. Предполагалось, что именно в Казани, наконец, будет подписан рамочный документ - своего рода "дорожная карта" урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном. Однако никакого документа так подписано и не было. Армянская сторона предпочла снова продолжить бесконечную игру слов, тогда как Азербайджан открыто заявил, что готов непосредственно приступить к разработке мирного соглашения при понимании того, что было наработано.
Так или иначе, но в Казани переговоры так и не перешли в качественно новый этап. В результате некоторые эксперты заговорили даже о том, что трехсторонний формат при посредничестве президента России зашел в тупик. Конечно, такая ситуация не могла устроить ни Россию как страну-посредника, ни лично Д.Медведева, от успеха инициативы которого во многом зависит его будущий авторитет в регионе, да и в самой России. Особенно если учесть, что в следующем году пройдут президентские выборы. Посему нельзя было допускать, чтобы процесс прервался, не увенчавшись успехом. Именно в этом контексте многие аналитики и рассмотрели приглашение Д.Медведевым президента И.Алиева с рабочим визитом в Сочи. Возможно, вопрос продолжения переговоров в трехстороннем формате Д.Медведев обсудил и с главой Армении С.Саргсяном в Астане, где они принимали участие в неформальном саммите глав стран - членов ОДКБ, но никаких официальных сообщений или заявлений по данному поводу на момент сдачи нашего журнала в печать не было. Впрочем, не было заявлений и по результатам сочинской встречи Алиев - Медведев.
Лишь до переговоров лидеры выступили перед СМИ с краткими заявлениями в адрес друг друга. "Мне хотелось бы провести с вами предельно откровенный разговор о том, что делать дальше, как могут развиваться события с учетом нашей последней встречи втроем, которая прошла в Казани, и предыдущих встреч в этом формате", - сказал президент Медведев.
Президент Алиев, в свою очередь, заявил: "Мы в Азербайджане очень высоко ценим вашу личную вовлеченность в этот процесс. И те раунды переговоров в трехстороннем формате, которые были проведены, конечно же, очень сблизили позиции сторон. Это (армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт. - R+) главная проблема региональной безопасности, и, конечно же, Азербайджан заинтересован в большей мере, чем кто-либо, в скорейшем урегулировании конфликта, чтобы все перемещенные лица вернулись на места своего проживания, чтобы в регионе воцарился мир, спокойствие, сотрудничество".
Как видно, заявления довольно сдержанные и делать на их основе однозначные выводы о сочинских переговорах нельзя. Вместе с тем сам факт проведения данной встречи дает основание полагать, что трехсторонний формат переговоров по нагорно-карабахскому конфликту остается в силе. Это подтвердил и завотделом президентской администрации Азербайджана Новруз Мамедов. "Позицию президентов можно выразить следующим образом: на встречах и переговорах, проведенных за последнее время по инициативе и при участии президента Дмитрия Медведева, стало возможно сблизить позиции сторон по некоторым вопросам в соответствии с Мадридскими базовыми принципами. Поэтому необходимо продолжать переговоры и впредь", - сказал он.
Совершенно по-иному растолковал встречу президентов России и Азербайджана американский центр Stratfor. По мнению аналитиков этого центра, Азербайджан в большей степени, чем другие кавказские страны, играет на противоречиях крупных держав, преследуя собственные интересы.
В Statfor считают, что Азербайджан вряд ли когда-нибудь полностью встанет на сторону России или любой другой страны, так как Баку не хочет, чтобы будущее его энергетической промышленности зависело от какого-либо одного игрока. Однако и Москва, и Баку, демонстрируя, что между ними возможно сотрудничество, получают преимущество на переговорах с другими странами, в частности с США.
Конечно, мнение о том, что Азербайджан и Россия лишь имитируют сотрудничество ради того, чтобы укрепить свои позиции при построении отношений с третьими странами, в корне неверно. Достаточно взглянуть на объем товарооборота между этими двумя странами и динамику его ежегодного роста, чтобы данный тезис Stratfor улетучился сам собой. В одном американские специалисты правы: сегодня Азербайджан обладает всеми возможностями, чтобы гарантировать соблюдение собственных интересов в двусторонних и международных отношениях.
В отличие от той же Армении, руководству которой экс-президент, а ныне глава оппозиции этой страны Левон Тер-Петросян советует "прекратить опираться на третьи силы". В противном случае авантюра обойдется Армении дорого, говорит он.
"Правительство Армении должно осознать пагубность для страны изоляции и зависимости от одного соседа. Это должно способствовать реальному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и отношений с Турцией", - заявил Л.Тер-Петросян в интервью армянскому телеканалу "А1+".
Тер-Петросян признал, что грузино-российская война трехлетней давности продемонстрировала, насколько экономика Армении уязвима: "Все это должно способствовать серьезному отношению властей Армении к этой горькой правде и поиску путей выхода из ситуации".
Выход же из данной ситуации заключается, в первую очередь, в урегулировании отношений с Азербайджаном путем освобождения оккупированных территорий. Иначе отрицательное миграционное сальдо и впредь не будет давать покоя официальному Еревану. По признанию самого С.Саргсяна, только в первом полугодии 2011 года количество покинувших Армению граждан превысило число прибывших на 67 тыс. человек, что вызывает серьезную обеспокоенность и требует "приумножить усилия властей в ускорении реформ".
В противном случае, как заявил армянский политолог Галуст Григорян, "если так пойдет, армяне даже будут обращаться к Азербайджану, чтобы жить там".