FORMAT QALIR, STATUS-KVO İSƏ DƏYİŞDİRİLMƏLİDİR
Azərbaycan və Rusiya prezidentləri İlham Əliyevlə Dmitri Medvedev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarını müzakirə etmək üçün yenidən bir araya gəliblər. Bu, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya prezidentlərinin iyunda aparılmış Kazan danışıqlarından sonra İ.Əliyevlə D.Medvedev arasında ilk görüş idi.
Xatırladaq ki, Kazan görüşünə tərəflər böyük ümidlər bəsləyirdi. Məhz Kazanda, nəhayət, Ermənistanla Azərbaycan arasında problemi həll etmək üçün "yol xəritəsi" rolunu oynayacaq çərçivə sazişinin imzalanacağı gözlənilirdi. Lakin orada heç bir sənəd imzalanmadı. Azərbaycan tərəfi bilavasitə sülh razılaşması üzərində işə başlamağa hazır olduğunu açıq şəkildə bəyan etsə də, Ermənistan tərəfi növbəti dəfə sonsuzluğadək söz oyunu oynamağa üstünlük verdi.
İstənilən halda, Kazanda danışıqlar prosesi yeni keyfiyyət mərhələsinə qədəm qoya bilmədi. Nəticədə, bəzi ekspertlər Rusiya prezidentinin vasitəçiliyilə aparılan üçtərəfli danışıqların dalana dirəndiyini söyləməyə başladı. Əlbəttə ki, bu vəziyyət vasitəçi ölkə olan Rusiyanı, şəxsən D. Medvedevi razı sala bilməzdi. Çünki onun regionda və Rusiyanın özündə qazanacağı nüfuz məhz bu təşəbbüsün uğurundan çox asılıdır. Üstəlik, Rusiyada gələn il prezident seçkisinin keçiriləcəyi də məlumdur. Odur ki, prosesin iflasa uğramasına imkan vermək olmazdı. Analitiklər D.Medvedevin İ.Əliyevi Soçiyə işgüzar səfərə dəvət etməsinə də məhz bu konteksdə yanaşırdı.
Ola bilsin, üçtərəfli formatda danışıqların davam etdirilməsi məsələsi Dmitri Medvedevlə Serj Sarqsyan arasında KTMT-yə üzv dövlət başçılarının Astanada keçirilmiş qeyri-formal sammiti çərçivəsində də müzakirə edilib. Amma jurnalımızın çapa hazırlandığı anadək bu haqda heç bir rəsmi açıqlama yox idi. Soçidə keçirilmiş Əliyev-Medvedev görüşü haqda da bəyanat yoxdur. Liderlər yalnız danışıqlara başlamazdan əvvəl KİV qarşısına çıxıb və bir-birinin ünvanına qısa fikirlər səsləndiriblər. "Mən sizinlə bundan sonra atılacaq addımlar, Kazandakı son üçtərəfli görüşümüz və ondan əvvəl eyni formatda baş tutmuş danışıqları nəzərə almaqla, hadisələrin necə inkişaf edə biləcəyinə dair açıq söhbət aparmaq istəyirəm", - deyə Prezident Medvedev bildirib.
İ. Əliyev də öz növbəsində deyib: "Biz Azərbaycanda sizin prosesə şəxsi müdaxilənizi çox yüksək qiymətləndiririk. İndiyədək üçtərəfli formatda keçirilmiş görüşlər, əlbəttə ki, tərəflərin mövqeyini xeyli yaxınlaşdırıb. Bu, (Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - "R+") regional təhlükəsizliyə əsas problemdir və əlbəttə ki, Azərbaycan münaqişənin mümkün qədər tez həll olunmasında, məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmasında, regionda sülhün, sabitliyin, əməkdaşlığın bərqərar olmasında hamıdan çox maraqlıdır".
Göründüyü kimi, kifayət qədər ehtiyatlı bəyanatlardır. Onların əsasında Soçi danışıqları ilə bağlı birmənalı qənaətə gəlmək olmaz. Bununla yanaşı, görüşün keçirilməsi faktının özü də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə üçtərəfli formatda danışıqlar prosesinin qüvvədə qaldığını düşünməyə əsas verir.
Bunu Azərbaycan Prezident Administrasiyasının şöbə müdiri Novruz Məmmədov da təsdiqləyib: "Prezidentlərin mövqeyini belə ifadə etmək olar ki, son vaxtlar Prezident Dmitri Medvedevin təşəbbüsü və iştirakı ilə keçirilən görüşlərdə və danışıqlarda Madrid baza prinsiplərinə uyğun olaraq bir sıra məsələlərdə tərəflərin mövqelərinin yaxınlaşması mümkün olub. Buna görə də danışıqları bundan sonra da davam etdirmək lazımdır".
Amerikanın Stratfor mərkəzi isə Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin görüşünü tamamilə fərqli şərh edib. Mərkəzin analitikləri hesab edir ki, regionun digər ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycan fövqəldövlətlər arasındakı ziddiyyətlərdən öz maraqları üçün daha çox istifadə edir. Qurumda hesab edirlər ki, Azərbaycanın nə vaxtsa ya Rusiyanın, ya da digər dövlətin tərəfinə tam şəkildə keçməsi gözlənilən deyil. Çünki Bakı enerji sənayesinin gələcəyinin hansısa bir oyunçudan asılı vəziyyətə düşməsini istəmir. Amma həm Moskvada, həm də Bakıda aralarında əməkdaşlığın mümkün olduğunu nümayiş etdirməklə başqaları ilə - xüsusilə də ABŞ-la danışıqlarda üstünlük qazanır.
Əlbəttə ki, Azərbaycanla Rusiyanın yalnız üçüncü dövlətlə münasibətlərin qurulmasında öz mövqelərini möhkəmləndirmək üçün əməkdaşlığı imitasiya etmələrini düşünmək də kökündən yanlışlıq olardı. Bu iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinə və onun illik dinamikasına nəzər salmaq kifayətdir ki, Stratfor mərkəzinin tezisinin əsassız olduğu aydınlaşsın. Amerikalı mütəxəssislər yalnız bir məqamda haqlıdırlar ki, bu gün Azərbaycan ikitərəfli və beynəlxalq münasibətlərdə öz maraqlarının nəzərə alınması üçün bütün imkanlara malikdir - Ermənistandan fərqli olaraq. Ermənistanın eks-prezidenti, hazırda müxalifətə liderlik edən Levon Ter-Petrosyanın ölkə rəhbərliyini "üçüncü qüvvəyə arxalanmağa son qoymaq" barədə çağırışı heç də təsadüf deyil. O bildirir ki, əks təqdirdə avantüra Ermənistana baha başa gələcək. Ermənistanın "A1+" telekanalına müsahibəsində o bildirib: "Ermənistan hökuməti təcridin, bir qonşudan asılılığın ölkə üçün nə qədər fəlakətli olduğunu anlamalıdır. Bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin real həlli və Türkiyə ilə münasibətlərə kömək etməlidir".
Ter-Petrosyan etiraf edir ki, Gürcüstanla Rusiya arasında 3 il əvvəl baş vermiş müharibə Ermənistan iqtisadiyyatının nə qədər zəif olduğunu göstərib: "Bütün bunlar Ermənistan hökumətinin bu acı həqiqətə ciddi yanaşmasına səbəb olmalı, onları vəziyyətdən çıxış yolu axtarmağa məcbur etməlidir".
Yaranmış vəziyyətdən çıxış yolu isə ilk növbədə, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını boşaltmaqla, Bakı ilə münasibətlərin normallaşdırılmasındadır. Əks təqdirdə, mənfi miqrasiya saldosu bundan sonra da rəsmi Yerevana rahatlıq verməyəcək.
S. Sarqsyanın özünün də etiraf etdiyi kimi, yalnız 2011-ci ilin ilk yarısında Ermənistanı tərk etmiş vətəndaşların sayı oraya gələnlərdən 67 min nəfər çox olub və bu fakt ciddi narahatlıq yaradır.
Əks təqdirdə, erməni politoloq Qalust Qriqoryanın dediyi kimi, "Belə davam edərsə, ermənilər yaşamaq üçün Azərbaycana da müraciət edəcəklər".

THE FORMAT REMAINS IN FORCE, BUT THE STATUS QUO MUST CHANGE
The presidents of Azerbaijan and Russia, Ilham Aliyev and Dmitriy Medvedev, have met again to discuss the Karabakh settlement. This was their first meeting after the June talks of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia in Kazan.
High hopes were pinned on this meeting. It was assumed that in Kazan, a framework document would be signed at last - a kind of "road map" to resolve the conflict between Armenia and Azerbaijan. However, no document was signed. The Armenian side preferred to continue the endless play on words, while Azerbaijan openly stated that it was ready to immediately begin to develop a peace agreement, understanding what had been achieved.
One way or another, the Kazan talks did not move on to a new stage. As a result, some experts even said that the trilateral format with the mediation of the Russian president was at an impasse. Of course, this situation could not suit Russia as a mediator country and Dmitriy Medvedev personally, whose credibility in the region and Russia itself largely depends on the success of these initiatives, especially given that presidential elections will be held next year. Therefore, it was impossible to allow the process to be interrupted without being successful. It is in this context that many analysts viewed Medvedev's decision to invite Aliyev to pay a working visit to Sochi. Perhaps, Medvedev discussed the continuation of the trilateral negotiations with Armenian President Serzh Sargsyan in Astana, where they participated in the informal summit of heads of Collective Security Treaty Organization member states, but no official reports or statements on the matter were available at the time our magazine went to print. However, there were no statements on the results of the Aliyev-Medvedev meeting in Sochi either.
Only before the talks, did the leaders address the media with brief statements. "I would like to have a very frank conversation with you about what to do next and how events can unfold in the light of our last trilateral meeting, which took place in Kazan, and previous meetings in this format," President Medvedev said.
President Aliyev, in turn, said: "We in Azerbaijan very much appreciate your personal involvement in this process. The rounds of negotiations in a trilateral format, which were held, certainly brought the parties' positions closer. This (the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict - R+) is the main problem of regional security, and, of course, Azerbaijan is more interested than anyone else in the soonest settlement of the conflict, so that all displaced persons return to their places of residence and peace, tranquillity and cooperation are established in the region."
It is clear that the statements are fairly discreet and it is impossible to make definite conclusions about the Sochi talks on their basis. However, the mere fact of this meeting suggests that the tripartite format of negotiations on the Nagornyy Karabakh conflict remains in force. This was confirmed by a department head of the Azerbaijani presidential administration, Novruz Mammadov. "The presidents' position can be expressed as follows: in meetings and negotiations held recently, at the initiative and with the participation of President Dmitriy Medvedev, it was possible to bring closer the parties' positions on some issues in accordance with the Madrid basic principles. It is therefore necessary to continue the negotiations in the future," he said.
The American centre Stratfor explained the meeting of the presidents of Russia and Azerbaijan quite differently. According to the centre's analysts, Azerbaijan plays on contradictions between the major powers to a greater extent than other Caucasian countries, pursuing its own interests.
Stratfor believes that Azerbaijan is unlikely to ever side with Russia or any other country fully, as Baku does not want the future of its energy industry to depend on one player. However, both Moscow and Baku, demonstrating that cooperation between them is possible, gain an advantage in negotiations with other countries, in particular with the United States.
Of course, the idea that Azerbaijan and Russia are imitating cooperation in order to strengthen their position in relations with third countries is fundamentally wrong. Suffice it to look at the volume of trade between the two countries and the dynamics of its annual growth for this Stratfor thesis to vanish by itself. The American experts are right about one thing: today Azerbaijan has all opportunities to ensure its own interests in bilateral and international relations.
This is in contrast to Armenia, whose leadership the former president and current leader of the Armenian opposition, Levon Ter-Petrosyan, advises to "stop relying on third forces". Otherwise, the adventure will cost Armenia dear, he said.
"The Armenian government should realize the harmfulness of isolation for the country and its dependence on one neighbour. This should result in an effective settlement of the Nagornyy Karabakh conflict and relations with Turkey," Levon Ter-Petrosyan said in an interview to the Armenian TV channel A1+.
Ter-Petrosyan admitted that the Georgian-Russian war three years ago demonstrated how vulnerable the Armenian economy is: "All this should contribute to the serious attitude of the Armenian authorities to the bitter truth and the search for ways out of the situation."
The way out of this situation is, first of all, to improve relations with Azerbaijan through withdrawal from the occupied territories. Otherwise, the negative migration balance will continue to haunt Yerevan. Sargsyan himself admitted that in the first half of 2011 alone, the number of citizens who left Armenia exceeded the number of arrivals by 67,000, which is of great concern and demanded "an increase in the authorities' efforts to expedite reform".
Otherwise, "if it continues like that, the Armenians will even ask Azerbaijan for permission to live there", the Armenian political scientist Galust Grigoryan said.