ÖZÜNÜ ƏNGƏLƏ SALMAQ NƏYƏ GƏRƏKDİR?
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi mərhələlərdən ibarətdir. Söhbət hələ  ATƏT-in Minsk qrupunun formalaşdırılması ilə başlanmış prosesdən gedir. Sonradan «Praqa prosesi», «Madrid prinsipləri» və s. mərhələlərdən keçilib. Nəhayət, Soçidə keçirilmiş görüş bizi hazırda sonuncu mərhələ olan Kazan sammitinə gətirib çıxardı.
Bu məqamda bəlkə «lenti geri fırladaq» və indiyədək görülmüş işlərə ümumi nəzər salaq? Görülmüş işlər sonda sülh razılaşması ilə nəticələnməlidir və bunun üçün «yol xəritəsi»nin olması vacibdir.
Əslində, bu «yol xəritəsi» üzərində iş hələ 2004-cü ildə «Praqa prosesi» adlı danışıqların başlanması ilə start götürüb. 2007-ci ildə ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının toplantısında tərəflərə təqdim olunmuş Madrid prinsipləri (və 2010-cu ildə təqdim olunmuş onun yenilənmiş variantı) elə həmin «yol xəritəsi»dir. Məhz həmin sənəd Ermənistan -Azərbaycan münaqişəsinin hansı formada həll edilməli olduğunu göstərir. Yeri gəlmişkən, «yol xəritəsi»nin rəsmən imzalanmasına ehtiyac yoxdur. O, sadəcə rəsmi sənəd olan sülh razılaşmasına aparan yoldur.
Bu məsələdə Azərbaycanın mövqeyi tam aydındır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iyulun 12-də Nazirlər Kabinetinin 2011-ci ilin birinci yarısının yekunlarına dair iclasında da söylədiyi kimi, hələ 2010-cu ilin əvvəlində Soçidə keçirilmiş üçtərəfli görüşdə Bakı vasitəçi ölkələrin hazırladığı Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul etdiyini açıq şəkildə söyləyib.
«Hesab edirəm ki, bu variant qəbul edilə bilər. Əlbəttə ki, bu, baza prinsipləridir. Onların əsasında danışıqlar davam etdirilməli, sonda sülh razılaşması hazırlanmalıdır. Əlbəttə ki, sülh razılaşması hazır olduqdan sonra, yekun qərarı Azərbaycan xalqı verəcək», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov isə «İnterfaks»a müsahibəsində deyib: «Azərbaycan 2010-cu ildə Soçidə nümayiş etdirdiyi mövqeyində qalır: biz sülh sazişi üzərində işə başlamağa hazırıq. Kazan görüşü göstərdi ki, sülh müqaviləsində əksini tapmalı olan bir sıra elementlər hələ də razılaşdırılmayıb. Əgər doğrudan da ortada xoş niyyət varsa, gəlin, baza prinsiplərinə dair danışıqların növbəti mərhələsini gözləmədən bunların üzərində işləməyə başlayaq.»
Bakı açıq şəkildə göstərir ki, danışıqları davam etdirməyə, yeni mərhələyə keçməyə hazırdır.
«Hesab edirəm ki, artıq müəyyən irəliləyişə nail olunub və biz sülh sazişini hazırlamağa başlaya bilərik. Əsas prinsiplər baza olaraq artıq ortada var. Biz münaqişənin nizamlanması ilə bağlı hansı istiqamətdə hərəkət etdiyimizi də bilirik. Bütün səyləri baza prinsiplərinin daxilindəki razılaşdırılmamış elementlərə yönəltmək nəyə lazımdır? Onsuz da onlar sülh sazişində əksini tapacaq. Buna görə də gəlin, dərhal sülh sazişi üzərində işə başlayaq və bütün dünyaya siyasi iradəmizi nümayiş etdirək ki, biz hansısa siyasi sənəd yox, birbaşa hüququ öhdəliklərin əks olunduğu sülh sazişi üzərində işləməyə hazırıq», - deyə E.Məmmədyarov bildirib.
Bəs Yerevan? Məlum olduğu kimi, Soçidə erməni tərəfi yenilənmiş baza prinsiplərini qəbul etməyib və onların üzərində işin davam etdirilməsini istəyib. Nəticədə, indi  bir çox ekspertlər Soçidən Kazanadək olan müddətdə heç bir irəliləyişə nail olunmadığını söyləyir.
Tamamilə doğrudur. Amma bir məqamı nəzərə almaqla. İrəliləyiş məhz prinsiplər üzərində aparılan işdə yox, erməni tərəfinin mövqeyində qeydə alınmayıb. Yerevan bunu Kazanda bir daha göstərdi. Madrid prinsiplərinin mahiyyəti ilə bağlı heç bir gizli məqam yoxdur. Onlar dəfələrlə siyasətçilər, politoloqlar və ekspertlər tərəfindən açıqlanıb. Bununla yanaşı, Bakı hər dəfə hər kəsə aydın olan bir məqamı təkrarlamalı olur: bu prinsipləri Azərbaycan hazırlamayıb, onlar beynəlxalq vasitəçilərin uzun-uzadı apardıqları iş nəticəsində ortaya çıxıb. Ona görə ortaya çıxıb ki, hazırkı status-kvo yalnız Bakı üçün yox, bütünlükdə region, həmçinin həmsədr ölkələr üçün də qəbuledilməzdir. Bu artıq dəfələrlə müxtəlif səviyyələrdə, həmçinin, “G8” sammitində ən yüksək səviyyədə bəyan olunub.
Amma erməni tərəfi yenə də xırdaçılığa getməyə çalışır. Yerevanın Bakını «10 düzəliş» tələb etməkdə günahlandırması da məhz bununla bağlıdır.
«Orada 10 yox, daha az düzəliş var idi və Azərbaycan Prezidenti son iki il ərzində qeyd etdiyi bütün mövqeləri təkrarlayıb», - deyə Elmar Məmmədyarov müsahibəsində bildirib.
Yəni, mərhələli variant terminologiyasına qayıtsaq, danışıqlar prosesində növbəti addım yol xəritəsi əsasında sülh razılaşmasının mətni üzərində işə başlanmasıdır - söhbət mərhələli baza prinsiplərindən getsə də, birlikdə bu, vahid bir plandır. Bununla yanaşı, baza prinsiplərlə bağlı mərhələləri danışıqlar prosesinin mərhələlərilə qarışdırmaq olmaz.
Aydındır ki, Ermənistanın hazırki rəhbərliyi üçün danışıqlar prosesinə konstruktiv yanaşma ortaya qoymaq «siyasi intihar» deməkdir. Bir dəfə bu, baş verib və hamı bunu yaxşı xatırlayır. Bu gün Serj Sarqsyan üçün xalqına gec-tez problemin mərhələli həlli variantına razılaşmalı olacağını etiraf etməsi çox çətindir. Axı hələ 14 il əvvəl prezident Levon Ter-Petrosyanı məhz buna getdiyi üçün devirmişdilər. Ermənistan hamı üçün aydın olan bir məqamla heç cür razılaşmaq istəmir (uzun illərboyu tərəflərin razılığa gələ bilməməsinin kökündə də məhz bu dayanır): Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyən edilməsi bütün bu prosesin əvvəli və ya ortası yox, məhz yekunu olacaq. Özü də bu status, beynəlxalq birliyin də qəbul etdiyi kimi,  birmənalı şəkildə Azərbaycanın tərkibində olacaq.
Vaxt gedir və Ermənistan qonşularına qarşı ərazi iddiaları üzündən üzləşdiyi təcrid vəziyyətində boğulur. Getdikcə onların öz xalqını doydurması daha da çətinləşir. Qarabağ ermənilərlə bağlı vəziyyət  isə daha ağırdır. Azərbaycanın isə təklif edə biləcəyi nələrsə var. «Bu vaxt ərzində biz Dağlıq Qarabağın erməni milliyyətindən olan Azərbaycan vətəndaşları üçün bütün lazımi arqumentləri təqdim edə biləcəyik ki, onlara çiçəklənən dövlət kimi Azərbaycanda yaşamaq daha maraqlı və daha əhəmiyyətli olsun», - deyə E. Məmmədyarov bildirir.
Yerevanda dərk edirlər ki, onların bütün variantları tükənib və yeganə yol, ənənəvi olaraq, danışıqlar prosesinin uzadılmasıdır. Amma Qarabağ danışıqlarında uzun taym-aut götürməyin mümkün olduğunu düşünənlər sonda məyus olacaqlar.

AZERBAIJAN HAS OFFERED ARMENIA TO START WORKING ON A PEACE TREATY AT ONCE
The Karabakh negotiations are usually viewed in a stage-by-stage context. We are used to talking about rounds in the talks, which date back to the establishment of the OSCE Minsk Group, the Prague process, the Madrid principles, etc. Finally, the meetings in Sochi are taking us to the so-called last round at this stage - the Kazan summit. But what if we try to rewind the chronology of events and look at the work done over a general plan? This work is supposed to result in a peace treaty which requires the presence of a "roadmap".
But in essence, work on this "roadmap" has been under way since 2004 when the so-called Prague process emerged. The Madrid principles revealed at a meeting of the OSCE Council of Foreign Ministers in 2007 (and updated in 2010) represent the very "roadmap" that determines a form of the Armenian-Azerbaijani conflict settlement. In fact, the "roadmap" is not even supposed to be signed. It is only an annex to the official document, the peace treaty.
And Azerbaijan's position on the issue is very explicit. As indicated by the Azerbaijani president at the 12 July Cabinet meeting on the results of the socioeconomic development in the first six months of 2011, Azerbaijan unequivocally stated at the trilateral meeting in Sochi in early 2010 that it is accepting the updated Madrid principles tabled by co-chair countries.
"I think that this option may be accepted. Of course, these are fundamental principles. Talks should be conducted on this basis and a peace treaty is to be prepared in the end. Of course, when a peace treaty is ready, the final decision will be made by the people of Azerbaijan," Ilham Aliyev said.
"Moreover, Azerbaijan is still adhering to the same position as in 2010 after Sochi: we are ready to start working on the wording of the peace treaty on the basis of what has been agreed. Kazan has given us the opportunity to move forward. We knew that there were still issues to be agreed, but they would be part of the peace treaty anyway, and if there is goodwill, lets start working on it at once without waiting for the next stage of talks on the fundamental principles. Let's work on the peace treaty," Foreign Minister Elmar Mammadyarov said in an interview with Interfax.
Baku is making it clear that it is ready to continue the talks and move on to the next stage. "I think certain progress has been made, and we can easily go on to the peace agreement. The fundamental principles are already there, and there is understanding as to where we are going in terms of the peace process. Within the fundamental principles there are details that have not been agreed yet. So what is the point in tripling the effort if they will still be part of the peace treaty? Why talk nonsense? Let's work on the peace treaty at once, not on a political document," the Azerbaijani foreign minister says.
What about Yerevan? We understand that Armenia did not accept the updated fundamental principles in Sochi and said it wanted to further elaborate them.
As a result, many experts are saying that there was no progress between Sochi and Kazan.
And that is correct with a minor clarification. There is no progress not in the work on the principles, but in the Armenian position, which the Kazan meeting confirmed again. The essence of the Madrid principles is no secret, they have been repeatedly spoken about by politicians, political analysts and experts.
Strange as it might seem, Baku always has to repeat that it wasn't Azerbaijan who invented these principles and that they emerged as a result of international mediation. They have emerged because the existing status quo is unacceptable not only for Baku, but also for the entire region, for co-chair countries. This has been repeatedly stated at the international level, including the G8 summit.
But Armenia is trying to go into detail over and over again. This is the reason for a recent statement from Yerevan that Baku has made "10 provisos".
"There were fewer than 10 provisos, and the Azerbaijani president simply repeated what he had been saying for the last two years," Elmar Mammadyarov said in the interview...
But if we go back to the stage-by-stage terminology, the next step in the negotiating process is work on the wording of the peace treaty which is being developed on the basis of a "roadmap" - the same stage-by-stage principles that form a single plan. And it is important to distinguish between stages of fundamental principles and stages of the negotiating process.
It is clear that the demonstration of a constructive approach to the talks is tantamount to a "political suicide" for Armenian leaders. This has already happened and is common knowledge. It is difficult for Sargsyan to acknowledge to his people that he will sooner or later have to agree to the stage-by-stage settlement agreed to 14 years ago by Levon Ter-Petrosyan who was overthrown shortly afterwards.
Armenia cannot put up with the obvious fact. The sides have been speaking about it in plain language for years, but always disagreeing in the end.
The culminating point of the whole process is Nagorno-Karabakh's status exclusively within the Republic of Azerbaijan, as is required by international law. Time is ticking, and it is getting increasingly difficult for the isolated Armenia to just feed its people because of its incessant territorial claims. We can imagine the plight of Karabakh Armenians! Azerbaijan has something to put on the table. "Meanwhile, we can provide ethnic Armenian citizens of Azerbaijan living in Nagorno-Karabakh with necessary arguments that they will be more interested in living in prospering Azerbaijan," Elmar Mammadyarov says.
Yerevan knows that its game is up and its only chance is to use the traditional delaying tactic. But those who think that they can still take a long time-out in the Karabakh talks will be disappointed.