İNAMLI QƏLƏBƏ, BOYKOT və TƏTİL…
Türkiyədə iyunun 12-də keçirilmiş parlament seçkisində qazanılmış inamlı qələbə Rəcəb Tayyib Ərdoğanı, onun Ədalət və İnkişaf Partiyasını (ƏİP) siyasi iztirablardan xilas etmədi. Səsvermə günündən 2 həftə keçməmiş MSK siyasi motivlərlə mühakimə olunmuş bir neçə deputatın mandatını ləğv etdi. Onların əksəriyyəti mandatını bərpa etməyə nail olsa da, bu, qalmaqalı səngitmədi. Üstəlik, Ərdoğanı yalnız kürdpərəst Sülh və Demokratiya Partiyasının dəstəklədiyi müstəqil namizədlər deyil, onun əsas rəqibi - Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXR) lideri Kamal Kılıcdaroğlu da tənqid atəşinə tutdu. Beləliklə, 24-cü çağırış parlamentin ilk iclası qalmaqalla başlayıb. İyunun 28-də CXP-dən olan deputatlar parlamentarilərin andiçmə mərasiminə qatılmaqdan imtina edib. Onların demarşına 2 deputatın həbsi səbəb olub. Parlamentarilər dövlət çevrilişinə cəhddə ittiham olunan "Ergenekon" təşkilatı ilə bağlı istintaq  çərçivəsində saxlanılıb. Həbslər seçkidən dərhal sonra həyata keçirilib.
"Biz parlamentin toplantısına qatılacağıq, amma and içməyəcəyik", - deyə K. Kılıçdaroğlu bildirib. - "Səsvermə hüququ olan deputatlarımız and içmədən biz də bunu etməyəcəyik".
CXP-dən olan 135 deputatın bu qərarı 35 müstəqil kürd parlamentari tərəfindən də dəstəklənib. Onlar silahdaşlarından biri olan Hatip Dijlenin mandatdan məhrum edilməsinə etiraz olaraq, CXP-dən olan həmkarlarının qərarına qoşulublar.
Qeyd edək ki, MSK həmin deputatın PKK terror təşkilatının təbliğatını apardığı üçün 1,8 il həbsdə yatdığını əsas göstərib və bu üzdən onun parlamentə seçilmək hüququnun olmadığını bəyan edib.
Kılıçdaroğlunun tərəfdarlarından fərqli olaraq, müstəqil deputatlar MSK-nın Dijle ilə bağlı qərarına etirazlaını Ankarada yox, kürdlərin sıx yaşadığı Diyarbəkirdə bildiriblər. Onlar eyni zamanda, Sülh və Demokratiya Partiyasından olan 6 deputatın həbsdən buraxılmasına "yox" demiş məhkəmənin qərarına da etiraz ediblər.
Sülh və Demokratiya Partiyasının parlamenti boykot etməsinin qismən növbədənkənar seçkiyə səbəb olacağı istisna deyil. Hazırkı konstitusiyaya əsasən, parlamentdəki vakant yerlər 5% və bundan artıqdırsa, boş yerlərə seçki keçirilməlidir.
Amma Ərdoğan, çətin ki, bu boşluğu öz tərəfdarları ilə doldurmağa çalışsın. Çünki bu, ölkənin cənub-şərq regionunda ciddi narazılığa səbəb ola bilər. Bununla da etnik kürdlərin mədəni hüquqlarının genişləndirilməsi ilə əldə edilmiş divindendlərin üzərindən xətt çəkilər. Bu, ekstremizmi təbliğ edən qüvvələrin xeyrinə işləyər. Beləliklə, Türkiyə parlamentinə seçilmiş 550 deputatdan 170-i and içməkdən imtina edib. Şübhəsiz, Kılıçdaroğlunun və müstəqil deputatların bu qərarı parlamentin işinə problem yaratmayacaq. Amma hadisələrin belə inkişafı rəmzi xarakter daşıyır; çünki bu həm hökumətlə müxalifət, həm də müxalifət partiyalarının özləri arasında ciddi fikir ayrılıqlarının göstəricisidir.
Müxalifətin bu qərarı hökumətdə kəskin etiraza səbəb olub. "Xalq boykot istəmir. Müxalifətin məqsədi  qanunvericilik  fəaliyyətinə maneə yaratmaq, yeni siyasi gərginliyə nail olmaqdır", - deyə baş nazir Ərdoğan bildirib.
Kılıçdaroğlu isə yalnız Ərdoğanın silahdaşlarını deyil, həm də Dövlət Baxçalının rəhbərlik etdiyi Millətçi Hərəkat Partiyasını (MHP) tənqid edir. CXP üzvləri və müstəqil deputatlardan fərqli olaraq, sağçı MHP-ni təmsil edən 53 parlamentari qanunverici qurumun 7,5 saat davam etmiş ilk toplantısına qatılıb və tam heyətlə and içib. Məhz bu, Baxçalının ünvanına tənqidlər yağdırılmasına səbəb olub. "Biz öz tərəfdarlarımızı satmırıq", - deyə Kılıçdaroğlu bildirib. Bununla o, Baxçalının partiyasından da 1 nəfərin andiçmə mərasiminə buraxılmadığına işarə edib: məhkəmə MHP-dən parlamentə seçilmiş istefada olan general Engin Alanı azadlığa buraxmaqdan imtina edir. O, bir sıra digər sabiq yüksək rütbəli hərbçilərlə birlikdə Ərdoğan hökumətini devirməyə cəhddə günahlandırılır.
Türkiyə ictimaiyyətinin təmsilçiləri və hüquq müdafiəçiləri parlamentə seçilmiş müxalifətçilərin həbsdən buraxılmaması qərarını tənqid edir. Onlar bildirir ki, həmin şəxslərin azadlığa buraxılması üçün hüquqi maneə yoxdur. Çünki bu şəxslərlə bağlı heç bir məhkəmə qərarı çıxarılmayıb, demək, seçilmək, qanunverici orqanda təmsil olunmaq onların konstitusion hüququdur.
Belə ehtimal var ki, baş nazir baş tutmamış dövlət çevrilişi ilə bağlı istintaqın gedişinə dair parlamentdə müzakirələrin aparılacağından ehtiyat edir. Çünki bu dinləmələrdə vəziyyətin hakim partiyanın istədiyi ssenari ilə gedəcəyinə heç bir zəmanət yoxdur. Yəni, ictimaiyyət "Ergenekon" prosesi haqda "lazım olandan artıq" məlumat əldə edə bilər.
Hazırkı böhran, həm də, ölkədə hakimiyyət bölgüsünün dəqiq sərhədlərinin olmamasından qaynaqlanır. Axı müxalifət iqtidardan, faktik olaraq, məhkəmə hökmlərinin ləğv olunmasını tələb edir. Amma təzyiq qarşısında geriçəkilmə və hökmlər dəyişdirilsə, bu, ölkədə müstəqil məhkəmə sisteminin olmadığını və siyasi hakimiyyətin təzyiqi altında məhkəmə qərarlarının dəyişdiyini göstərəcək.  Bu halda hökumətin məhkəmələr üzərindəki nəzarəti üzə çıxacaq. Üstəlik, Türkiyə qanunvericiliyində məhbusun deputat mandatı qazandığı təqdirdə, azadlığa buraxılmalı olduğu deyilmir.
Prezidentin mövqeyinə gəlincə, Abdullah Gül parlamentin ilk iclasını, təxminən, saatyarım izləyib və səhəri gün Ərdoğana Türkiyənin 61-ci hökumətini formalaşdırmaq səlahiyyəti verib.
Nəhayət, Türkiyənin yeni Konstitusiyasının qəbulu ilə bağlı aparılan fəal işləri də xatırlatmaq yerinə düşər. Ərdoğan tərəfdarlarının hazırladığı yeni konstitusiya layihəsi müxalifət tərəfindən dəstəklənmir. Hakim partiyanın istəyinə təkbaşına nail olması isə mümkünsüzdür. Çünki o, parlamentdə mütləq çoxluq olan 367 mandata malik deyil. Bundan başqa, Ərdoğan Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı referendum da elan edə bilməz. Çünki bunun üçün 330 mandat tələb olunur.
Yeni Konstitusiyanın qəbulu yalnız müxalifətlə razılaşma halında mümkün olacaq. Amma müxalifətin fəaliyyətindən belə məlum olur ki, onlar yalnız tələblərinə əməl ediləcəyi təqdirdə güzəştə gedə bilər. Tələblər isə həmkarlarının həbsdən buraxılması, onların deputat statusunun tanınmasıdır.
Qeyd edək ki, hazırkı Türkiyə Konstitusiyası 1980-ci ildə baş vermiş hərbi çevrilişdən sonra - 1982-ci ildə qəbul edilib. Məhz onun hesabına müxalifət dəfələrlə Ərdoğanın təşəbbüslərinin qarşısını ala bilib.
Beləliklə, iyulun əvvəlinə Türkiyənin siyasi xaosun iki addımlığında olduğunu söyləmək mümkündür. Artıq parlamentin dərhal buraxılması və növbədənkənar seçkinin elan edilməsinin vacibliyinə dair bəyanatlar səsləndirilir. Bu təşəbbüsün tərəfdarları iddia edir ki, seçicilər müxalifətin arqumentlərini qəbul etmir, demək, təkrar seçkidə Ərdoğanın partiyasını son seçkidəki kimi 50 yox, 60% seçici dəstəkləyə bilər. Bu ssenariyə görə, belə qərarın verilməsi ƏİP-ə çoxdan gözlədiyi 367 mandatı qazandıracaq və bununla da hakim partiya referendum keçirmədən yeni Konstitusiyanı qəbul edə biləcək.
Bununla yanaşı, CXP-nin bir neçə tərəfdarının Ərdoğanın tərəfinə keçəcəyi də istisna olunmur. Prinsipcə, 326 mandata sahib çıxmış ƏİP-ə yeni konstitusiya layihəsini referenduma çıxarmaq üçün əlavə 5 deputatın dəstəyi kifayətdir. Referendumda isə Ərdoğanın təşəbbüsünün dəstəklənəcəyinə şübhə yoxdur.
Türkiyədə "siyasi bahar"ın belə tezliklə bitəcəyini heç kim gözləmirdi. İndi bir çoxu bu fikirdədir ki, ən yaxşı halda, böhran "dondurulacaq". Yəni, yeni çağırış parlament tətilə yollanacaq və mövzu açıq qalacaq. Amma bu, ölkədə qeyri-sabitliyə səbəb ola bilər. Belə halda hökumətin əsas "kozırı" olan iqtisadi arqumentə də ciddi zərbə dəyəcək. Hazırkı hökumət isə problemin həlli üçün əlindən gələni edəcək.
Ola bilsin, bəzi qanunvericilik aktları təcili şəkildə müzakirəyə çıxarılsın və bununla da "məhbus deputatlar" mövzusu arxa planda qalsın. Amma baş nazirin bu qərarı dəstəkləyib-dəstəkləməyəcəyini zaman göstərəcək.
Bir məsələ aydındır: ƏİP-in qarşıdakı 4 illik hakimiyyəti Ərdoğanın karyerasında ən çətin dönəm olacaq. Parlamentdə mövqelərin zəifləməsi islahatlara zərbə vuracaq və onun səmərəliliyini azaldacaq.

УБЕДИТЕЛЬНАЯ ПОБЕДА, БОЙКОТ И КАНИКУЛЫ…
Убедительная победа на парламентских выборах 12 июня не уберегла Реджепа Тайиба Эрдогана и его Партию справедливости и развития (ПСР) от политических невзгод.
Не прошло и двух недель со дня голосования, как ЦИК аннулировал мандаты сразу нескольких кандидатов, осужденных по политическим мотивам, и хотя права большинства из них были вскоре восстановлены, скандал замять не удалось. Причем с критикой на ПСР обрушились не только независимые кандидаты, поддерживаемые прокурдской Партией мира и демократии, но и главный оппонент Эрдогана - Кемаль Кылычдароглу, возглавляющий Республиканскую народную партию (РНП).
Первое же заседание парламента 24-го созыва началось со скандала. 28 июня депутаты от Республиканской народной партии заявили об отказе приносить присягу народных избранников. Поводом для демарша послужил арест двух парламентариев, которые были задержаны в рамках громкого расследования по делу о подготовке государственного переворота организацией "Эргенекон". Арест произошел уже после парламентских выборов.
"Мы будем присутствовать в парламенте, но не станем приносить присягу, - заявил Кемаль Кылычдароглу. - Пока наши депутаты, имеющие право голоса, не присягнут, мы тоже не станем этого делать".
Решение 135 депутатов РНП поддержали и 35 независимых курдских депутатов. Они пошли на этот шаг в связи с лишением депутатского мандата одного из их соратников - Хатипа Дижле. ЦИК посчитал, что данный политик, осужденный на 1,8 года за пропаганду террористической КРП, не имеет права быть избранным в парламент.
В отличие от сторонников Кылычдароглу, независимые депутаты предпочли вовсе не собираться в Анкаре и уехать в населенный преимущественно курдами город Диярбакыр, выразив тем самым протест как против решения Центризбиркома по делу Дижле, так и вердикта суда, отказавшегося выпустить на свободу шесть избранных в парламент кандидатов от Партии мира и демократии.
Не исключено, что решение Партии мира и демократии о бойкоте работы парламента может стать причиной для проведения частичных досрочных выборов. Согласно действующей конституции, такие выборы проводятся в случае, если число вакантных депутатских мест в парламенте составляет пять и более процентов. Однако Эрдоган вряд ли "заполнит брешь" своими сторонниками, так как это вызовет серьезное недовольство среди населения юго-восточных регионов страны и поставит крест на дивидендах, вырученных от курса по расширению культурных прав этнических курдов. В максимальном же выигрыше окажутся силы, пропагандирующие экстремизм.
Таким образом, 170 из 550 депутатов, избранных в турецкий парламент, не принесли присягу. Безусловно, решение Кылычдароглу и независимых депутатов вряд ли повредит работе парламента, однако подобное развитие событий имеет символическое значение, так как высвечивает серьезные разногласия как между властью и оппозицией, так и между самими оппозиционными партиями.
Решение оппозиции вызвало незамедлительное и весьма резкое недовольство правительства. "Нация не хочет бойкота. Цель оппозиционеров затруднить законотворческую деятельность и спровоцировать новый виток политической напряженности", - заявил премьер Эрдоган.
Кылычдароглу тем временем предпочел раскритиковать не только сторонников Эрдогана, но и членов Партии националистического действия (ПНД), возглавляемой Довлетом Бахчели. В отличие от республиканцев и независимых, депутаты от правой Партии националистического движения (53 человека) участвовали в первом 7,5-часовом заседании парламента и приняли присягу в полном составе.
По этой причине на Бахчели обрушился шквал обвинений. "Мы не предаем своих сторонников", - заявил Кылычдароглу, имея в виду тот факт, что один из кандидатов от партии Бахчели также не был допущен к церемонии присяги. Суд отказался выпустить на свободу отставного генерала Энгина Алана, избранного в парламент от ПНД. Его, в числе ряда других бывших высших армейских чинов, также обвиняют в участии в заговоре с целью свержения правительства Тайиба Эрдогана.
Представители турецкой общественности и правозащитники неоднократно критиковали отказ судебных властей выпустить на свободу оппозиционеров, избранных в парламент. При этом они отмечали, что правовых преград для их освобождения нет, так как по ним не вынесено никаких судебных решений и, следовательно, они имеют конституционное право избираться и быть избранными в законодательные органы.
Высказываются предположения, что премьер обеспокоен возможностью инициирования парламентских прений по вопросу расследования неудавшегося  государственного переворота, и в данном случае все может пойти не по тому сценарию.  То есть общественность узнает "больше необходимого" о процессе "Эргенекон".
Нынешний кризис также стал своего рода результатом отсутствия четкого разграничения понятия ветвей власти. Ведь по большому счету оппозиция требует от правительства отмены судебных решений, а значит, политического давления на суды, и в случае изменения вердиктов полностью дискредитируется вся государственная система страны. Тем самым будет продемонстрирован контроль правительства над судами. К тому же турецкое законодательство не предписывает освобождения заключенных в случае получения депутатского мандата.
Что касается позиции президента, то Абдулла Гюль в течение полутора часов наблюдал за ходом первого заседания парламента и уже на следующий день передал Реджепу Тайибу Эрдогану полномочия по формированию 61-го Кабинета министров Турции.
Наконец, стоит напомнить об активной работе по принятию новой конституции Турции. Новая редакция Основного закона, подготовленная сторонниками Эрдогана, не пользуется поддержкой оппозиции. А добиться цели в одиночку правящей партии не удастся, так как она не располагает конституционным большинством в 367 голосов. Кроме того, партия Эрдогана не сможет созвать референдум по конституции, для чего необходимо 330 мандатов.
Принять новую конституцию будет возможно лишь на основе согласия с оппозицией, однако действия последней показывают, что уступки возможны только после выполнения ее требований: освобождения из-под стражи своих коллег и признания за ними статуса депутатов.
Ныне действующая конституция была принята в 1982 году после последнего военного переворота 1980 года, и именно благодаря ей оппозиция неоднократно блокировала начинания Эрдогана.
Приходится констатировать, что по состоянию на начало июля Турция находится в двух шагах от политического хаоса. Звучат призывы о необходимости незамедлительного роспуска парламента и объявления внеочередных выборов. Сторонники данной инициативы утверждают, что избиратели не приемлют аргументы оппозиции, а значит, процент поддержки партии Эрдогана может быть повышен с 50 до 60. Согласно данному сценарию, подобный шаг позволит Партии справедливости и развития заручиться долгожданными 367 мандатами и тем самым добиться принятия новой конституции, не проводя референдума.
В то же время не исключен сценарий, по которому ряд республиканцев перейдут в стан Эрдогана. В принципе правящей партии, имеющей в портфеле 326 мандатов, достаточно 5 депутатских кресел, чтобы вынести новую редакцию конституции на референдум, где инициатива Реджепа Тайиба Эрдогана, безусловно, пройдет.
Никто не ожидал, что "политическая весна" в Турции так быстро закончится. В лучшем случае кризис "заморозят". То есть парламент нового созыва уйдет на каникулы и оставит тему открытой.
Однако подобный подход может привести к нагнетанию нестабильности в стране и напрямую ударить по экономическому аргументу - главному козырю в руках правительства. И поэтому действующее правительство сделает все возможное для урегулирования проблемы.
Вполне вероятно, что ряд законодательных актов будут оперативно пересмотрены и тем самым тема "заключенных депутатов" отпадет. Однако поддержит ли решение премьер - покажет время.
Ясно одно: предстоящие четыре года правления Партии справедливости и развития будут самыми трудными в карьере Эрдогана. Ослабление позиций в парламенте ударит по реформам и снизит их результативность.