İNAMLI QƏLƏBƏ, BOYKOT və TƏTİL…
Türkiyədə iyunun 12-də keçirilmiş parlament seçkisində qazanılmış inamlı qələbə Rəcəb Tayyib Ərdoğanı, onun Ədalət və İnkişaf Partiyasını (ƏİP) siyasi iztirablardan xilas etmədi. Səsvermə günündən 2 həftə keçməmiş MSK siyasi motivlərlə mühakimə olunmuş bir neçə deputatın mandatını ləğv etdi. Onların əksəriyyəti mandatını bərpa etməyə nail olsa da, bu, qalmaqalı səngitmədi. Üstəlik, Ərdoğanı yalnız kürdpərəst Sülh və Demokratiya Partiyasının dəstəklədiyi müstəqil namizədlər deyil, onun əsas rəqibi - Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXR) lideri Kamal Kılıcdaroğlu da tənqid atəşinə tutdu. Beləliklə, 24-cü çağırış parlamentin ilk iclası qalmaqalla başlayıb. İyunun 28-də CXP-dən olan deputatlar parlamentarilərin andiçmə mərasiminə qatılmaqdan imtina edib. Onların demarşına 2 deputatın həbsi səbəb olub. Parlamentarilər dövlət çevrilişinə cəhddə ittiham olunan "Ergenekon" təşkilatı ilə bağlı istintaq  çərçivəsində saxlanılıb. Həbslər seçkidən dərhal sonra həyata keçirilib.
"Biz parlamentin toplantısına qatılacağıq, amma and içməyəcəyik", - deyə K. Kılıçdaroğlu bildirib. - "Səsvermə hüququ olan deputatlarımız and içmədən biz də bunu etməyəcəyik".
CXP-dən olan 135 deputatın bu qərarı 35 müstəqil kürd parlamentari tərəfindən də dəstəklənib. Onlar silahdaşlarından biri olan Hatip Dijlenin mandatdan məhrum edilməsinə etiraz olaraq, CXP-dən olan həmkarlarının qərarına qoşulublar.
Qeyd edək ki, MSK həmin deputatın PKK terror təşkilatının təbliğatını apardığı üçün 1,8 il həbsdə yatdığını əsas göstərib və bu üzdən onun parlamentə seçilmək hüququnun olmadığını bəyan edib.
Kılıçdaroğlunun tərəfdarlarından fərqli olaraq, müstəqil deputatlar MSK-nın Dijle ilə bağlı qərarına etirazlaını Ankarada yox, kürdlərin sıx yaşadığı Diyarbəkirdə bildiriblər. Onlar eyni zamanda, Sülh və Demokratiya Partiyasından olan 6 deputatın həbsdən buraxılmasına "yox" demiş məhkəmənin qərarına da etiraz ediblər.
Sülh və Demokratiya Partiyasının parlamenti boykot etməsinin qismən növbədənkənar seçkiyə səbəb olacağı istisna deyil. Hazırkı konstitusiyaya əsasən, parlamentdəki vakant yerlər 5% və bundan artıqdırsa, boş yerlərə seçki keçirilməlidir.
Amma Ərdoğan, çətin ki, bu boşluğu öz tərəfdarları ilə doldurmağa çalışsın. Çünki bu, ölkənin cənub-şərq regionunda ciddi narazılığa səbəb ola bilər. Bununla da etnik kürdlərin mədəni hüquqlarının genişləndirilməsi ilə əldə edilmiş divindendlərin üzərindən xətt çəkilər. Bu, ekstremizmi təbliğ edən qüvvələrin xeyrinə işləyər. Beləliklə, Türkiyə parlamentinə seçilmiş 550 deputatdan 170-i and içməkdən imtina edib. Şübhəsiz, Kılıçdaroğlunun və müstəqil deputatların bu qərarı parlamentin işinə problem yaratmayacaq. Amma hadisələrin belə inkişafı rəmzi xarakter daşıyır; çünki bu həm hökumətlə müxalifət, həm də müxalifət partiyalarının özləri arasında ciddi fikir ayrılıqlarının göstəricisidir.
Müxalifətin bu qərarı hökumətdə kəskin etiraza səbəb olub. "Xalq boykot istəmir. Müxalifətin məqsədi  qanunvericilik  fəaliyyətinə maneə yaratmaq, yeni siyasi gərginliyə nail olmaqdır", - deyə baş nazir Ərdoğan bildirib.
Kılıçdaroğlu isə yalnız Ərdoğanın silahdaşlarını deyil, həm də Dövlət Baxçalının rəhbərlik etdiyi Millətçi Hərəkat Partiyasını (MHP) tənqid edir. CXP üzvləri və müstəqil deputatlardan fərqli olaraq, sağçı MHP-ni təmsil edən 53 parlamentari qanunverici qurumun 7,5 saat davam etmiş ilk toplantısına qatılıb və tam heyətlə and içib. Məhz bu, Baxçalının ünvanına tənqidlər yağdırılmasına səbəb olub. "Biz öz tərəfdarlarımızı satmırıq", - deyə Kılıçdaroğlu bildirib. Bununla o, Baxçalının partiyasından da 1 nəfərin andiçmə mərasiminə buraxılmadığına işarə edib: məhkəmə MHP-dən parlamentə seçilmiş istefada olan general Engin Alanı azadlığa buraxmaqdan imtina edir. O, bir sıra digər sabiq yüksək rütbəli hərbçilərlə birlikdə Ərdoğan hökumətini devirməyə cəhddə günahlandırılır.
Türkiyə ictimaiyyətinin təmsilçiləri və hüquq müdafiəçiləri parlamentə seçilmiş müxalifətçilərin həbsdən buraxılmaması qərarını tənqid edir. Onlar bildirir ki, həmin şəxslərin azadlığa buraxılması üçün hüquqi maneə yoxdur. Çünki bu şəxslərlə bağlı heç bir məhkəmə qərarı çıxarılmayıb, demək, seçilmək, qanunverici orqanda təmsil olunmaq onların konstitusion hüququdur.
Belə ehtimal var ki, baş nazir baş tutmamış dövlət çevrilişi ilə bağlı istintaqın gedişinə dair parlamentdə müzakirələrin aparılacağından ehtiyat edir. Çünki bu dinləmələrdə vəziyyətin hakim partiyanın istədiyi ssenari ilə gedəcəyinə heç bir zəmanət yoxdur. Yəni, ictimaiyyət "Ergenekon" prosesi haqda "lazım olandan artıq" məlumat əldə edə bilər.
Hazırkı böhran, həm də, ölkədə hakimiyyət bölgüsünün dəqiq sərhədlərinin olmamasından qaynaqlanır. Axı müxalifət iqtidardan, faktik olaraq, məhkəmə hökmlərinin ləğv olunmasını tələb edir. Amma təzyiq qarşısında geriçəkilmə və hökmlər dəyişdirilsə, bu, ölkədə müstəqil məhkəmə sisteminin olmadığını və siyasi hakimiyyətin təzyiqi altında məhkəmə qərarlarının dəyişdiyini göstərəcək.  Bu halda hökumətin məhkəmələr üzərindəki nəzarəti üzə çıxacaq. Üstəlik, Türkiyə qanunvericiliyində məhbusun deputat mandatı qazandığı təqdirdə, azadlığa buraxılmalı olduğu deyilmir.
Prezidentin mövqeyinə gəlincə, Abdullah Gül parlamentin ilk iclasını, təxminən, saatyarım izləyib və səhəri gün Ərdoğana Türkiyənin 61-ci hökumətini formalaşdırmaq səlahiyyəti verib.
Nəhayət, Türkiyənin yeni Konstitusiyasının qəbulu ilə bağlı aparılan fəal işləri də xatırlatmaq yerinə düşər. Ərdoğan tərəfdarlarının hazırladığı yeni konstitusiya layihəsi müxalifət tərəfindən dəstəklənmir. Hakim partiyanın istəyinə təkbaşına nail olması isə mümkünsüzdür. Çünki o, parlamentdə mütləq çoxluq olan 367 mandata malik deyil. Bundan başqa, Ərdoğan Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı referendum da elan edə bilməz. Çünki bunun üçün 330 mandat tələb olunur.
Yeni Konstitusiyanın qəbulu yalnız müxalifətlə razılaşma halında mümkün olacaq. Amma müxalifətin fəaliyyətindən belə məlum olur ki, onlar yalnız tələblərinə əməl ediləcəyi təqdirdə güzəştə gedə bilər. Tələblər isə həmkarlarının həbsdən buraxılması, onların deputat statusunun tanınmasıdır.
Qeyd edək ki, hazırkı Türkiyə Konstitusiyası 1980-ci ildə baş vermiş hərbi çevrilişdən sonra - 1982-ci ildə qəbul edilib. Məhz onun hesabına müxalifət dəfələrlə Ərdoğanın təşəbbüslərinin qarşısını ala bilib.
Beləliklə, iyulun əvvəlinə Türkiyənin siyasi xaosun iki addımlığında olduğunu söyləmək mümkündür. Artıq parlamentin dərhal buraxılması və növbədənkənar seçkinin elan edilməsinin vacibliyinə dair bəyanatlar səsləndirilir. Bu təşəbbüsün tərəfdarları iddia edir ki, seçicilər müxalifətin arqumentlərini qəbul etmir, demək, təkrar seçkidə Ərdoğanın partiyasını son seçkidəki kimi 50 yox, 60% seçici dəstəkləyə bilər. Bu ssenariyə görə, belə qərarın verilməsi ƏİP-ə çoxdan gözlədiyi 367 mandatı qazandıracaq və bununla da hakim partiya referendum keçirmədən yeni Konstitusiyanı qəbul edə biləcək.
Bununla yanaşı, CXP-nin bir neçə tərəfdarının Ərdoğanın tərəfinə keçəcəyi də istisna olunmur. Prinsipcə, 326 mandata sahib çıxmış ƏİP-ə yeni konstitusiya layihəsini referenduma çıxarmaq üçün əlavə 5 deputatın dəstəyi kifayətdir. Referendumda isə Ərdoğanın təşəbbüsünün dəstəklənəcəyinə şübhə yoxdur.
Türkiyədə "siyasi bahar"ın belə tezliklə bitəcəyini heç kim gözləmirdi. İndi bir çoxu bu fikirdədir ki, ən yaxşı halda, böhran "dondurulacaq". Yəni, yeni çağırış parlament tətilə yollanacaq və mövzu açıq qalacaq. Amma bu, ölkədə qeyri-sabitliyə səbəb ola bilər. Belə halda hökumətin əsas "kozırı" olan iqtisadi arqumentə də ciddi zərbə dəyəcək. Hazırkı hökumət isə problemin həlli üçün əlindən gələni edəcək.
Ola bilsin, bəzi qanunvericilik aktları təcili şəkildə müzakirəyə çıxarılsın və bununla da "məhbus deputatlar" mövzusu arxa planda qalsın. Amma baş nazirin bu qərarı dəstəkləyib-dəstəkləməyəcəyini zaman göstərəcək.
Bir məsələ aydındır: ƏİP-in qarşıdakı 4 illik hakimiyyəti Ərdoğanın karyerasında ən çətin dönəm olacaq. Parlamentdə mövqelərin zəifləməsi islahatlara zərbə vuracaq və onun səmərəliliyini azaldacaq.

A CONVINCING VICTORY, BOYCOTT AND HOLIDAYS…
A convincing victory at the parliamentary elections on 12 June did not insure Recep Tayyip Erdogan and his Justice and Development Party (AKP) against political woes.
Barely two weeks after polling day the Central Electoral Commission withdrew the mandates of a number of candidates who had been convicted for political reasons, and although the rights of most of them were soon restored, the scandal refused to go away. At the same time, it was not only independent candidates, supported by the pro-Kurdish Peace and Democracy Party, who were hurling criticism at the AKP , but also Ergodan's main opponent - Kemal Kilicdaroglu, who heads the Republican People's Party (CHP).
The very first session of the parliament of the 24th convocation began with a scandal. On 28 June deputies of the Republican People's Party declared they would refuse to take their oaths of office. They gave as their reason the arrest of two MPs who had been arrested as part of a major investigation into the preparation of a coup d'etat by the Ergenekon organization. The arrests were made after the parliamentary elections.
"We will attend parliament but we will not take the oath," Kemal Kilicdaroglu said. "We will not take the oath until our deputies, who have the right to vote, are allowed to."
The decision of the 135 deputies of the CHP was also supported by 35 independent Kurdish deputies. They took this step after one of their colleagues - Hatip Dicle - had been stripped of his mandate. The CEC considered that Dicle, who had been handed a 20-month sentence for propaganda of the terrorist PKK, did not have the right to be elected to parliament.
Unlike Kilicdaroglu's supporters, the independent deputies preferred not to go to Ankara at all but to travel to Diyarbakir with its mainly Kurdish population, thereby voicing their protest at the CEC's decision in the Dicle case and the verdict of the court which refused to release six candidates of the Peace and Democracy Party who had been elected to parliament.
It is quite possible that the PCP's decision to boycott parliament could be a reason for holding partial early elections. According to the current constitution, such elections are held if the number of vacant seats in parliament is 5 per cent or over. However, Erdogan is hardly likely to "fill the gap" with his own supporters because this will seriously displease the population in the country's southeast regions and put paid to the dividends gained from his policy of broadening the cultural rights of ethnic Kurds. The forces advocating extremism would benefit the most.
So, 170 out of the 550 deputies elected to the Turkish parliament failed to take the oath. Of course, the decision by Kilicdaroglu and the independent deputies will scarcely interfere with parliament's work, but such a course of events is of symbolic importance because it highlights differences between the authorities and the opposition and between the opposition parties themselves.
The opposition's decision led to the immediate and very sharp displeasure of the government. "The country doesn't want a boycott. The opposition's objective is to make law-making more difficult and to provoke a new spiral of political tension," Prime Minister Erdogan said.
Meanwhile, Kilicdaroglu preferred to criticize not only Erdogan's supporters but also members of the Nationalist Action Party (MHP), headed by Dovlet Bahceli. Unlike the Republicans and the independents, the 53 deputies from the right-wing MHP attended the first seven-and-a-half-hour session of parliament and took the oath.
This led to a storm of accusations against Bahceli. "We shall not betray our supporters," Kilicdaroglu said, meaning that one candidate from Bahceli's party had also been denied access to the swearing-in ceremony. The court had refused to release retired General Engin Alan, who had been elected to parliament from the MHP. He, as one of a number of former top brass in the army, is also accused of taking part in a plot to overthrow the Tayyip Erdogan government.
Members of the Turkish public and human rights supporters have frequently criticized the legal authorities' refusal to release opposition members who have been elected to parliament. At the same time, they have pointed out that there are no legal obstacles to their release because no judgement has been passed on them and, consequently, they have a constitutional right to be elected and to be voted on to legislative bodies.
It has been suggested that the prime minister is worried at the possibility of parliamentary debates being initiated on the question of the investigation into the failed coup, and if that is the case, everything may go off course. In other words, the public will learn "more than is necessary" about the Ergenekon trial.
The current crisis has also become a sort of result of the lack of a clear delineation of concept between the branches of government. In essence, the opposition is demanding that the government reverse judgements, and that means political pressure on the courts, and if verdicts are overturned, the whole state system in the country is completely discredited. This will demonstrate that the government has control over the courts. And Turkish law has no precept for the release of prisoners on receipt of a deputy's mandate.
As far as the president's position is concerned, Abdullah Gul followed the first session of parliament for an hour and a half and the following day delegated Recep Tayyip Erdogan to form the 61st Turkish Cabinet of Ministers.
Finally, it is worth recalling all the work that has been done to adopt Turkey's new constitution. The new edition of the Basic Law, prepared by Erdogan's supporters, is not supported by the opposition. And the ruling party will not achieve its objective on its own because it does not have a constitutional majority of 367 votes. Furthermore, Erdogan's party will not be able to call a referendum on the constitution, for which 330 mandates are required.
The new constitution can only be adopted by agreement with the opposition, but the latter's actions show that concessions are possible only if its demands are met: i.e. the release of their colleagues from custody and recognition of their status as deputies.
The current constitution was adopted in 1982 after the last coup in 1980, and it was because of this that the opposition blocked Erdogan's initiatives.
It has to be said that as of the beginning of July Turkey is two steps away from political chaos. Some people are calling for the immediate dissolution of parliament and emergency elections. Proponents of this initiative claim that the electorate will not accept the opposition's arguments, and that mans the percentage of support for Erdogan's party could be increased from 50 to 60. According to this scenario, such a step would allow the Justice and Development Party to secure its long-awaited 367 seats and thereby get the new constitution adopted and avoid a referendum.
At the same time, another scenario is possible whereby a number of Republicans will switch to the Erdogan camp. Basically, the ruling party, which has a portfolio of 326 mandates, needs five seats to submit the new edition of the constitution to a referendum where Erdogan's initiative will certainly succeed.
Nobody expected that the "political spring" in Turkey would end so quickly. At best a crisis has been "put on ice". In other words, the parliament of the new convocation will go off on holiday and leave the subject open.
However, this could lead to instability in the country and be a direct blow to the economic argument - the main trump card in the government's hands. That is why the incumbent government will do everything possible to solve its problems.
It is quite possible that a number of legislative acts will be urgently reviewed and so the subject of the "imprisoned deputies" will fade away. But time will tell if the prime minister will support this decision.
One thing is clear and that is that the next four years of government of the Justice and Development Party will be the most difficult of Erdogan's career. The weakening of positions in parliament will be a blow to reforms and reduce their success factor.