STATUS-KVO DƏYİŞDİRİLSİN!
ABŞ, FRANSA və RUSİYA PREZİDENTLƏRİ ERMƏNİSTANDAN AZƏRBAYCAN TORPAQLARINI XOŞLUQLA BOŞALTMAĞI TƏLƏB ETDİLƏR!
"G8"in Fransanın kurort şəhəri olan Dovildə keçirilən sammitinin gündəliyi kifayət qədər geniş idi. "Böyük səkkizlik" ölkələrinin liderləri beynəlxalq terrorla mübarizə, Əfqanıstanda müharibə, "Fukusima"dakı qəzanın nəticələri və fövqəldövlətlərin bundansonrakı nüvə siyasəti, ərəb dünyasındakı inqilab dalğası, Avropadakı iqtisadi çətinliklər, İnternet problemi, Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəhbəri postunun taleyi və digər məsələləri müzakirə ediblər.
Ənənəvi mövzular arasında Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, daha dəqiqi, onun ABŞ, Fransa və Rusiyanın vasitəçiliyi ilə ATƏT-in Minsk qrupu formatında həlli yolları da olub.
Əlbəttə ki, vasitəçi ölkə başçılarının Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı növbəti birgə bəyanat yaymalarına dair xəbəri sensasiya saymaq olmaz, amma bəyanatın məğzi istər-istəməz diqqət çəkir.
Medvedev, Obama və Sarkozi Ermənistan və Azərbaycan liderlərini "siyasi iradə nümayişinə, münaqişənin həlli üzrə əsas prinsiplərin razılaşdırılmasını, iyunda keçiriləcək Ermənistan - Azərbaycan sammitinədək başa vurmağa" çağırıblar.
"Məsələnin uzadılması tərəflərin razılaşma əldə edilməsinə sadiqliyini sual altına qoyacaq", - deyə üç prezidentin birgə bəyanatında bildirilir. - "Razılaşma əldə edildiyi zaman biz bu prinsiplərin formal qəbuluna şahidlik etməyə, sülh razılaşmasının hazırlanmasına yardım göstərməyə, daha sonra onun reallaşdırılmasını beynəlxalq tərəfdaşlarımızla birlikdə dəstəkləməyə hazırıq".
"İTAR-TASS"ın məlumatına görə, həmsədr ölkə başçıları münaqişə tərəflərinin liderlərini "xalqı müharibəyə deyil, sülhə hazırlamağa" çağırıblar: "Biz hesab edirik ki, münaqişənin yalnız danışıqlar yolu ilə həlli sülhə, sabitliyə və barışığa apara, regional inkişafa və əməkdaşlığa yol aça bilər".
Bəyanatda bildirilir ki, "Tərəflərin, həmçinin, həmsədr ölkələrin səyləri ilə nəzərəçarpacaq irəliləyiş qeydə alınıb". "Martın 5-də Soçidə müzakirə edilmiş əsas prinsiplərin son variantı qəbuledilən sülh razılaşmasını hazırlamaq üçün ədalətli və balanslı əsas yaradır", - deyə birgə bəyanatda qeyd olunur.
Həmsədr ölkə başçılarının fikrincə, qeyd olunan sənəd "tərəflərə hazırkı qəbuledilməz halları aradan qaldırmağa kömək edir".
Xatırladaq ki, bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçi olan ölkə başçılarının sayca 3-cü birgə bəyanatıdır. İlk belə bəyanat 2009-cu ildə "Böyük səkkizlik"in İtaliyanın Akvil şəhərində keçirilmiş sammitində verilmişdi. O vaxt ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentləri Minsk qrupundakı nümayəndələrinə "Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə 2007-ci il noyabrın 29-da qəbul olunmuş Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını təqdim etmələrini" tapşırmışdılar. Yenilənmiş variant əsas prinsiplər üzrə vasitəçilərin son təkliflərindən ibarət idi.
Bu imperativdən çıxış edən Minsk qrupunun həmsədrləri Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını hazırlamışdı və bunu danışıqlar prosesinin növbəti, həlledici mərhələsinə keçid saymaq olardı. Amma o vaxt Azərbaycan yenilənmiş prinsipləri qəbul etdiyini açıqlasa da, Ermənistandan həmin sənədlə bağlı bugünədək nə "hə", nə "yox" cavabı gəlib.
Əsas prinsiplərin razılaşdırılması prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə 2010-cu ilin iyununda "Böyük səkkizlik"in Kanadada keçirilən sammitində Rusiya, ABŞ və Fransa prezidentləri Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı daha bir bəyanat verdilər. Onlar münaqişənin həlli üçün sülh razılaşmasının hazırlanmasına başlanılması məqsədilə Ermənistan və Azərbaycan rəhbərliyini açıq şəkildə əsas prinsiplər üzərində işləri sürətləndirməyə çağırdı. Amma göründüyü kimi, "köhnə hamam, köhnə tas" - Yerevan yenilənmiş Madrid prinsiplərini qəbul etmək istəmir.
Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedevin Azərbaycan və Ermənistanın dövlət baçşıları ilə 8 üçtərəfli görüş keçirməsi də Yerevanı kompromisə getməyə razı sala bilmir. Doğrudur, bu görüşlərin nəticəsiz qaldığını da söyləmək olmaz. Ən azı bu, regionda müharibənin bərpası təhlükəsini önləmək, tərəflərin mövqelərinin yaxınlaşdırılması üçün daha bir imkandır. Bu görüşlərin effektivliyi kimi, hərbi girovların dəyişdirilməsi haqda razılaşmanı, humanitar əməkdaşlığa dair digər məqamları da göstərmək olar. Amma münaqişənin həlli prosesində irəliləyişə nail olmaq hələ də alınmayıb.
Obama, Sarkozi və Medvedevin son bəyanatı göstərir ki, vasitəçilər artıq gözləməkdən yorulublar. Vəziyyəti qəbuledilməz adlandıran liderlər Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərini əsas prinsiplər üzərində işləri tamamlamağa çağırıb və bunun üçün konkret vaxt da göstərib. Yəni çoxdan gözlənilən irəliləyişə İlham Əliyevlə Serj Sarqsyanın iyunun 25-də Kazanda keçiriləcək görüşündə nail olunmalıdır. Lakin buna çağırış, ilk növbədə, Ermənistandan eşidilməlidir - Azərbaycan vasitəçilərin təklif etdiyi əsas prinsipləri dəstəklədiyini çoxdan açıqlayıb. Bu baxımdan belə qənaətə gəlmək olar ki, ABŞ, Fransa və Rusiya, faktik olaraq, Yerevana düşünmək üçün 1 ay vaxt verib.
Vasitəçilərin birgə bəyanatının, ilk növbədə, Ermənistana ünvanlandığını tərəflərin məsələyə münasibəti də göstərir. Azərbaycan Prezidenti İ.Əliyev vasitəçilərin ilk dəfə status-kvonun dəyişdirilməsinə dair bəyanat səsləndirməsini ümidverici məqam adlandırıb: "Status-kvonun dəyişməsi isə o deməkdir ki, işğalçı qüvvələr işğal etdikləri ərazilərdən çıxmalı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalıdır".
İ.Əliyev məsələnin tezliklə çözülməli olması haqda fikrə də razılığını bildirib.
Amma Azərbaycan münaqişənin tezliklə həlli çağırışlarından danışırsa, erməni tərəfi Obama, Sarkozi və Medvedevin bəyanatında münaqişə uzanacağı təqdirdə, öz təhlükəsizliyinə təminat axtarmağa çalışır. Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın diqqəti bəyanatda 1 ay ərzində əsas prinsiplərin razılaşdırılması tələbinə deyil, müharibənin yolverilməzliyi haqda fikrə çəkməsi də təsadüf sayıla bilməz.
ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentlərinin hələ ötən bəyanatda bildirdikləri kimi, əsas prinsiplər razılaşdırılacağı təqdirdə, Ermənistan, ilk növbədə, Azərbaycanın işğal altındakı rayonlarını boşaltmalıdır. Bundan sonra "Dağlıq Qarabağ üçün təhlükəsizliyə və özünüidarəetməyə zəmanət verəcək aralıq statusun müəyyənləşdirilməsi, Ermənistanla Dağlıq Qarabağı birləşdirən dəhlizin verilməsi" təklif olunur.
Dağlıq Qarabağın hüquqi statusuna gəlincə, vasitəçilərin təkliflərinə əsasən, o, gələcəkdə "qaçqın və məcburi köçkünlərin əvvəlki yaşadıqları yerlərə qayıtmalarından sonra öz iradələrini ortaya qoymaqla müəyənləşdirilib, sülhməramlı əməliyyat da daxil olmaqla beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanəti altında hüquqi qüvvəyə minə bilər".

TO CHANGE THE STATUS QUO!
THE PRESIDENTS OF THE USA, FRANCE AND RUSSIA HAVE DEMANDED THAT ARMENIA WITHDRAW FROM THE OCCUPIED AZERBAIJANI TERRITORIES, AND DO SO PEACEFULLY
The agenda of the G8 summit in the French resort town of Deauville was extensive. G8 leaders discussed international terrorism, the war in Afghanistan, the repercussions of the Fukushima nuclear disaster and the future nuclear policies of the world's superpowers, the Arab revolutions, economic hardship in Europe, the problems of the worldwide web, the post of the head of the International Monetary Fund, etc.
Traditionally, the summit agenda has included the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy-Karabakh, i.e. its settlement within the OSCE Minsk Group format which is handled by the USA, France and Russia.
Of course, the news that the heads of the mediating countries had adopted yet another joint statement did not claim to hit the headlines. Its substance, however, did attract attention.
Medvedev, Obama and Sarkozy called on the leaders of Armenia and Azerbaijan "to demonstrate their political will by finalizing the basic principles [of a settlement] during their upcoming summit in June".
"Further delay would only call into question the commitment of the sides to reach an agreement," says the joint statement of the three presidents.
"Once an agreement has been reached, we stand ready to witness the formal acceptance of these principles, to assist in the drafting of the peace agreement, and then to support its implementation with our international partners," the statement says.
"We reiterate that only a negotiated settlement can lead to peace, stability, and reconciliation, opening opportunities for regional development and cooperation," the co-chairing states said and urged leaders of the two sides "to prepare their populations for peace, not war", ITAR-TASS reports.
The leaders of the co-chairing countries stated that, "As a result of efforts by the parties and the co-chair countries at all levels, significant progress has been made. The latest version of the basic principles, as discussed in Sochi on 5 March, lays a just and balanced foundation for the drafting of a comprehensive peace settlement," says the joint statement. In the opinion of mediators, this document "provides a way for all sides to move beyond the unacceptable status quo".
We recall that this is the third joint statement by the Karabakh mediators. The first was made at a G8 summit in L'Aquila, Italy, in 2009. Then, the US, French and Russian presidents tasked their representatives in the Minsk Group with "submitting to the presidents of Azerbaijan and Armenia an updated version of the Madrid document dated 29 November 2007 that would contain the latest suggestions of the co-chairs on the definition of the basic principles".
Proceeding from this imperative, the Minsk Group co-chairs prepared an updated version of the Madrid principles that could be seen as a transition to the next crucial stage in the negotiations. But while Azerbaijan quickly voiced its support for the updated Madrid principles, Armenia has yet to say whether or not it approves them.
In an effort to speed up the process of approval of the basic principles, the presidents of the USA, Russia and France decided, during the G8 summit in Canada in June 2010, to adopt another joint statement on the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy-Karabakh. The statement contained an open call for the presidents of Armenia and Azerbaijan to accelerate the approval of the basic principles so that work could begin on a peace treaty. But Yerevan seems reluctant to adopt the updated Madrid principles.
The initiatives of Russian President Dmitriy Medvedev, who has organized eight meetings with the presidents of Azerbaijan and Armenia in a trilateral format, have not persuaded Armenia to be more constructive either. Of course, the meetings were not futile. At least, they served as an opportunity to prevent the threat of a resumption of hostilities in the region and to bring the sides closer together. Another positive result of the meetings was the agreement on mutual exchanges of POWs and other humanitarian issues. But a breakthrough on the settlement issue remains elusive.
However, judging by the latest statement of Obama, Sarkozy and Medvedev, the mediators are tired of waiting for the grass to grow under their feet. Describing the status quo as unacceptable and urging the leaders of Azerbaijan and Armenia to complete work on the main principles, they established a specific timeframe. In an ideal world, the long-awaited breakthrough is expected to take place during a meeting between Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan in Kazan on 25 June. This call should first of all be heeded in Armenia - Azerbaijan has long stated its acceptance of the basic settlement principles proposed by the mediators. This means that the presidents of the USA, France and Russia have actually given Yerevan one month to make up its mind.
The fact that the joint statement is aimed primarily at Armenia is confirmed by the reaction from the parties to the conflict. Azerbaijani President Ilham Aliyev has described it as a reassuring factor that the Minsk Group co-chairs have made a statement about changing the status quo for the first time. "The change of the status quo means that the occupying forces must withdraw from the occupied territories and Azerbaijan's territorial integrity must be restored," Ilham Aliyev said, confirming that the issue must be resolved in the near future.
But while Azerbaijan appeals for a speedy solution to the problem, the Armenian side is trying to find guarantees of its security in the statement of Obama, Sarkozy and Medvedev, should there be a further delay in the conflict resolution. It is no coincidence that Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandyan has laid stress on the unacceptability of war, not on the demand to complete the approval of the basic principles within one month.
If the basic principles are agreed, Armenia, as was stressed in last year's statement by the presidents of the USA, France and Russia, will have to withdraw from the occupied Azerbaijani territories. Only then will there be "interim status for Nagorno-Karabakh guaranteeing security and self-governance, a corridor linking Armenia to Nagornyy-Karabakh".
As for the legal status of Nagornyy-Karabakh, according to mediators' suggestions, it is to be determined in the future "by a legally-binding expression of will, the right of all internally-displaced persons and refugees to return, and international security guarantees, including a peacekeeping operation."