STATUS-KVO DƏYİŞDİRİLSİN!
ABŞ, FRANSA və RUSİYA PREZİDENTLƏRİ ERMƏNİSTANDAN AZƏRBAYCAN TORPAQLARINI XOŞLUQLA BOŞALTMAĞI TƏLƏB ETDİLƏR!
"G8"in Fransanın kurort şəhəri olan Dovildə keçirilən sammitinin gündəliyi kifayət qədər geniş idi. "Böyük səkkizlik" ölkələrinin liderləri beynəlxalq terrorla mübarizə, Əfqanıstanda müharibə, "Fukusima"dakı qəzanın nəticələri və fövqəldövlətlərin bundansonrakı nüvə siyasəti, ərəb dünyasındakı inqilab dalğası, Avropadakı iqtisadi çətinliklər, İnternet problemi, Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəhbəri postunun taleyi və digər məsələləri müzakirə ediblər.
Ənənəvi mövzular arasında Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, daha dəqiqi, onun ABŞ, Fransa və Rusiyanın vasitəçiliyi ilə ATƏT-in Minsk qrupu formatında həlli yolları da olub.
Əlbəttə ki, vasitəçi ölkə başçılarının Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı növbəti birgə bəyanat yaymalarına dair xəbəri sensasiya saymaq olmaz, amma bəyanatın məğzi istər-istəməz diqqət çəkir.
Medvedev, Obama və Sarkozi Ermənistan və Azərbaycan liderlərini "siyasi iradə nümayişinə, münaqişənin həlli üzrə əsas prinsiplərin razılaşdırılmasını, iyunda keçiriləcək Ermənistan - Azərbaycan sammitinədək başa vurmağa" çağırıblar.
"Məsələnin uzadılması tərəflərin razılaşma əldə edilməsinə sadiqliyini sual altına qoyacaq", - deyə üç prezidentin birgə bəyanatında bildirilir. - "Razılaşma əldə edildiyi zaman biz bu prinsiplərin formal qəbuluna şahidlik etməyə, sülh razılaşmasının hazırlanmasına yardım göstərməyə, daha sonra onun reallaşdırılmasını beynəlxalq tərəfdaşlarımızla birlikdə dəstəkləməyə hazırıq".
"İTAR-TASS"ın məlumatına görə, həmsədr ölkə başçıları münaqişə tərəflərinin liderlərini "xalqı müharibəyə deyil, sülhə hazırlamağa" çağırıblar: "Biz hesab edirik ki, münaqişənin yalnız danışıqlar yolu ilə həlli sülhə, sabitliyə və barışığa apara, regional inkişafa və əməkdaşlığa yol aça bilər".
Bəyanatda bildirilir ki, "Tərəflərin, həmçinin, həmsədr ölkələrin səyləri ilə nəzərəçarpacaq irəliləyiş qeydə alınıb". "Martın 5-də Soçidə müzakirə edilmiş əsas prinsiplərin son variantı qəbuledilən sülh razılaşmasını hazırlamaq üçün ədalətli və balanslı əsas yaradır", - deyə birgə bəyanatda qeyd olunur.
Həmsədr ölkə başçılarının fikrincə, qeyd olunan sənəd "tərəflərə hazırkı qəbuledilməz halları aradan qaldırmağa kömək edir".
Xatırladaq ki, bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçi olan ölkə başçılarının sayca 3-cü birgə bəyanatıdır. İlk belə bəyanat 2009-cu ildə "Böyük səkkizlik"in İtaliyanın Akvil şəhərində keçirilmiş sammitində verilmişdi. O vaxt ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentləri Minsk qrupundakı nümayəndələrinə "Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinə 2007-ci il noyabrın 29-da qəbul olunmuş Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını təqdim etmələrini" tapşırmışdılar. Yenilənmiş variant əsas prinsiplər üzrə vasitəçilərin son təkliflərindən ibarət idi.
Bu imperativdən çıxış edən Minsk qrupunun həmsədrləri Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını hazırlamışdı və bunu danışıqlar prosesinin növbəti, həlledici mərhələsinə keçid saymaq olardı. Amma o vaxt Azərbaycan yenilənmiş prinsipləri qəbul etdiyini açıqlasa da, Ermənistandan həmin sənədlə bağlı bugünədək nə "hə", nə "yox" cavabı gəlib.
Əsas prinsiplərin razılaşdırılması prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə 2010-cu ilin iyununda "Böyük səkkizlik"in Kanadada keçirilən sammitində Rusiya, ABŞ və Fransa prezidentləri Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı daha bir bəyanat verdilər. Onlar münaqişənin həlli üçün sülh razılaşmasının hazırlanmasına başlanılması məqsədilə Ermənistan və Azərbaycan rəhbərliyini açıq şəkildə əsas prinsiplər üzərində işləri sürətləndirməyə çağırdı. Amma göründüyü kimi, "köhnə hamam, köhnə tas" - Yerevan yenilənmiş Madrid prinsiplərini qəbul etmək istəmir.
Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedevin Azərbaycan və Ermənistanın dövlət baçşıları ilə 8 üçtərəfli görüş keçirməsi də Yerevanı kompromisə getməyə razı sala bilmir. Doğrudur, bu görüşlərin nəticəsiz qaldığını da söyləmək olmaz. Ən azı bu, regionda müharibənin bərpası təhlükəsini önləmək, tərəflərin mövqelərinin yaxınlaşdırılması üçün daha bir imkandır. Bu görüşlərin effektivliyi kimi, hərbi girovların dəyişdirilməsi haqda razılaşmanı, humanitar əməkdaşlığa dair digər məqamları da göstərmək olar. Amma münaqişənin həlli prosesində irəliləyişə nail olmaq hələ də alınmayıb.
Obama, Sarkozi və Medvedevin son bəyanatı göstərir ki, vasitəçilər artıq gözləməkdən yorulublar. Vəziyyəti qəbuledilməz adlandıran liderlər Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərini əsas prinsiplər üzərində işləri tamamlamağa çağırıb və bunun üçün konkret vaxt da göstərib. Yəni çoxdan gözlənilən irəliləyişə İlham Əliyevlə Serj Sarqsyanın iyunun 25-də Kazanda keçiriləcək görüşündə nail olunmalıdır. Lakin buna çağırış, ilk növbədə, Ermənistandan eşidilməlidir - Azərbaycan vasitəçilərin təklif etdiyi əsas prinsipləri dəstəklədiyini çoxdan açıqlayıb. Bu baxımdan belə qənaətə gəlmək olar ki, ABŞ, Fransa və Rusiya, faktik olaraq, Yerevana düşünmək üçün 1 ay vaxt verib.
Vasitəçilərin birgə bəyanatının, ilk növbədə, Ermənistana ünvanlandığını tərəflərin məsələyə münasibəti də göstərir. Azərbaycan Prezidenti İ.Əliyev vasitəçilərin ilk dəfə status-kvonun dəyişdirilməsinə dair bəyanat səsləndirməsini ümidverici məqam adlandırıb: "Status-kvonun dəyişməsi isə o deməkdir ki, işğalçı qüvvələr işğal etdikləri ərazilərdən çıxmalı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalıdır".
İ.Əliyev məsələnin tezliklə çözülməli olması haqda fikrə də razılığını bildirib.
Amma Azərbaycan münaqişənin tezliklə həlli çağırışlarından danışırsa, erməni tərəfi Obama, Sarkozi və Medvedevin bəyanatında münaqişə uzanacağı təqdirdə, öz təhlükəsizliyinə təminat axtarmağa çalışır. Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın diqqəti bəyanatda 1 ay ərzində əsas prinsiplərin razılaşdırılması tələbinə deyil, müharibənin yolverilməzliyi haqda fikrə çəkməsi də təsadüf sayıla bilməz.
ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentlərinin hələ ötən bəyanatda bildirdikləri kimi, əsas prinsiplər razılaşdırılacağı təqdirdə, Ermənistan, ilk növbədə, Azərbaycanın işğal altındakı rayonlarını boşaltmalıdır. Bundan sonra "Dağlıq Qarabağ üçün təhlükəsizliyə və özünüidarəetməyə zəmanət verəcək aralıq statusun müəyyənləşdirilməsi, Ermənistanla Dağlıq Qarabağı birləşdirən dəhlizin verilməsi" təklif olunur.
Dağlıq Qarabağın hüquqi statusuna gəlincə, vasitəçilərin təkliflərinə əsasən, o, gələcəkdə "qaçqın və məcburi köçkünlərin əvvəlki yaşadıqları yerlərə qayıtmalarından sonra öz iradələrini ortaya qoymaqla müəyənləşdirilib, sülhməramlı əməliyyat da daxil olmaqla beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanəti altında hüquqi qüvvəyə minə bilər".

ИЗМЕНИТЬ СТАТУС-КВО!
ПРЕЗИДЕНТЫ США, ФРАНЦИИ И РОССИИ ПОТРЕБОВАЛИ У АРМЕНИИ ОСВОБОДИТЬ АЗЕРБАЙДЖАНСКИЕ ЗЕМЛИ ОТ ОККУПАЦИИ, ПРИЧЕМ МИРОМ
Повестка дня саммита G8 во французском курортном городке Довиле была довольно обширной. Лидеры стран "большой восьмерки" обсудили вопросы борьбы с международным терроризмом, войну в Афганистане, последствия катастрофы на "Фукусиме" и дальнейшую ядерную политику сильных мира сего, революционную волну в арабском мире, экономические тяготы Европы, проблемы Всемирной паутины, пост главы Международного валютного фонда и еще многое другое.
В числе традиционных тем был и армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт, а точнее его урегулирование, которым в формате Минской группы ОБСЕ занимаются США, Франция и Россия.
Конечно, новость о том, что главы стран-посредников по карабахскому вопросу приняли очередное совместное заявление, на сенсацию не претендовала. Но суть его все же привлекла к себе большое внимание.
Медведев, Обама и Саркози призвали лидеров Армении и Азербайджана "продемонстрировать политическую волю и завершить работу над Основными принципами (урегулирования конфликта) в ходе предстоящего армяно-азербайджанского саммита в июне".
"Дальнейшее затягивание только поставит под вопрос приверженность сторон к достижению договоренностей", - говорится в совместном заявлении трех президентов.
"Когда договоренность будет достигнута, мы готовы засвидетельствовать формальное принятие этих принципов, оказать содействие в разработке мирного соглашения и затем поддержать его выполнение совместно с нашими международными партнерами", - отмечается в заявлении.
"Мы подтверждаем, что только урегулирование путем переговоров может привести к миру, стабильности и примирению, открывая возможности для регионального развития и сотрудничества", - заявляют сопредседатели и настоятельно призывают лидеров сторон "готовить население к миру, а не к войне", передает текст заявления ИТАР-ТАСС.
Лидеры стран-посредников констатировали, что "в результате усилий, прилагавшихся сторонами, а также на всех уровнях странами-сопредседателями достигнут значительный прогресс". "Последняя версия Основных принципов, обсуждавшаяся в Сочи 5 марта, закладывает справедливую и сбалансированную основу для подготовки всеобъемлющего мирного урегулирования", - указано в совместном заявлении. По мнению сопредседателей, этот документ "дает возможность сторонам преодолеть нынешнее неприемлемое положение дел".
Напомним, что это третье по счету совместное заявление лидеров стран-посредников по карабахскому урегулированию. Первое подобное заявление было сделано в 2009 году на саммите "большой восьмерки" в итальянском городе Аквиле. Тогда президенты США, Франции и России поручили своим представителям в Минской группе "представить президентам Азербайджана и Армении обновленный вариант мадридского документа от 29 ноября 2007 года, содержащий последние предложения сопредседателей по формулировкам Основных принципов".
Исходя из этого императива, сопредседатели Минской группы подготовили обновленный вариант Мадридских принципов, которые можно было считать переходом в следующий, решающий этап переговорного процесса. Но если Азербайджан уже тогда заявил о поддержке обновленных Мадридских принципов, то Армения по сей день выступает с позиции "ни да, ни нет".
С целью форсировать процесс согласования Основных принципов в июне 2010 года в рамках саммита "большой восьмерки" в Канаде президенты России, США и Франции решили принять еще одно совместное заявление по армяно-азербайджанскому конфликту. В заявлении содержался открытый призыв к главам Армении и Азербайджана ускорить работу над Основными принципами, чтобы приступить к разработке Мирного соглашения по урегулированию конфликта. Но, как видим, "воз и ныне там" - Ереван упорно не хочет принимать обновленные Мадридские принципы.
Склонить Армению к конструктивности не помогают и инициативы президента России Дмитрия Медведева, который организовал восемь встреч с президентами Азербайджана и Армении в трехстороннем формате. Конечно, безрезультатными эти встречи не назовешь. По крайней мере это еще одна возможность предотвратить угрозу возобновления войны в регионе и сблизить позиции сторон. К положительным результатам данных встреч  можно отнести и договоренности о взаимном обмене военнопленными, а также другие вопросы гуманитарного взаимодействия. Но прорыв по самому процессу урегулирования все же еще не достигнут.
Однако, судя по последнему заявлению Обамы, Саркози и Медведева, посредники устали ждать у моря погоды. Называя ситуацию неприемлемой и призывая лидеров Азербайджана и Армении завершить работу над Основными принципами, они указали при этом конкретные временные сроки. То есть в идеале долгожданный прорыв должен произойти на встрече Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна в Казани, которая состоится 25 июня.  Причем призыв этот должен быть услышан в первую очередь в Армении - Азербайджан давно заявил, что принимает предложенные сопредседателями Основные принципы урегулирования.  Из этого следует, что президенты США, Франции и России фактически дали Еревану месяц на размышление.
То, что совместное заявление посредников адресовано прежде всего Армении, подтверждает и реакция сторон конфликта. Президент Азербайджана И.Алиев назвал обнадеживающим фактором то, что странами - опредседателями Минской группы впервые стали озвучиваться заявления об изменении статус-кво. "То есть изменение статус-кво означает, что оккупационные силы должны быть выведены с захваченных земель и территориальная целостность Азербайджана должна быть восстановлена", - заметил И.Алиев, подчеркнув также согласие с тем, что вопрос должен быть решен в скором времени.
Но если Азербайджан апеллирует на призывы о скорейшем решении проблемы, то армянская сторона пытается найти в заявлении Обамы, Саркози и Медведева гарантии своей безопасности на случай дальнейшего затягивания конфликта. Не случайно глава МИД Армении Эдвард Налбандян акцентирует внимание на заявлении о недопустимости войны, а не на требовании завершить процесс согласования Основных принципов в течение месяца.
В случае согласования Основных принципов Армения, как подчеркивалось еще в прошлогоднем заявлении президентов США, Франции и России, должна будет в первую очередь освободить оккупированные территории Азербайджана. Уже потом предлагается определить "промежуточный статус для Нагорного Карабаха, обеспечивающий гарантии безопасности и самоуправления; коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом". Что касается правового статуса Нагорного Карабаха, то его, согласно предложениям посредников, предполагается определить в будущем "путем имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления его населения". В Основных принципах также учтены: право всех перемещенных лиц и беженцев на возвращение в места прежнего проживания, международные гарантии безопасности, включая миротворческую операцию.