Azərbaycanın qədim toy adətlərindən nə qalıb?
Toy  elə bir ciddi maddi-mənəvi hadisədir ki, hamı onun arzusu ilə yaşayır. İnsan həyatı üçün əlamətdar hadisə olan bu mərasimin kökləri uzaq keçmişə gedib çıxır. Toylar xalqın mədəni və mənəvi irsinin zənginliyindən xəbər verir. Azərbaycan toyları da istisna deyil - zəngin milli toy ənənələri xalqımızın mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsidir.
Qədim zamanlardan oğlanlar istədiyi qızı  gözaltı etmək üçün min bir əziyyətə qatlaşmalı olub. Qızlar su gətirmək üçün bulaq başına yollanır, orada rəfiqələri ilə  söhbətləşir, danışıb-yorulandan sonra, səhənglərini doldurub evə yollanırdılar. Oğlanlar da bulaq başına yollanıb kənardan qızlara baxırdılar. Özünə yad nəzərlərin dikildiyini sezən qız, buna əhəmiyyət verməyərək evlərinə tələsirdi. Məhəbbət aşiqi oğlan isə  qızı  uzaqdan nəzərləri ilə yola salırdı. Hətta belə bir xalq mahnısı da yaranmışdı: «Bulaq başı toz olar, üstü dolu qız olar». Nədənsə, yəqin ki, alovlanan məhəbbət  deyimi kimi, «səni yanasan, ay qız» sözləri də mahnıda gəlirdi.
Oğlan adamları qızın kimlərdən olduğu ilə maraqlanır, onun əsil-nəsilinin kimliyini diqqətlə öyrənirdilər. Qohum-əqrəbanın hörmətli nümayəndələrinin məsləhətləşməsindən elçi getmək qərara alınırdı. Adətə görə, qız evinə oğlanın anası yaxın qohum qadınlardan biri ilə gedirdi. Qadınlar sövdələşdikdən sonra, qızın atasının yanına oğlanın atası üç nəfər hörmətli qohumu ilə  gedirdi. Bir qədər söhbətdən sonra  oğlanın atası əsas mətləbə keçir və deyirdi: «Məsəl var, deyərlər: qız ağacı qoz ağacı, hər keçən bir daş atar», «Qız yükü, duz yükü» və s. “Sizin qızı oğlumuza almaq məramı ilə gəlmişik. Bizi naümid qaytarmayın». Qızın atası deyirdi: «Qız qapısı, şah qapısı» sayılır. İzn verin, qızın özü, anası, yaxın qohumlar ilə məsləhətləşim  və sonra sizə cavab verim». Buna kiçik elçilik deyilirdi.
Qız evinin ən hörmətli adamları ilə  məsləhətləşmələrdən sonra oğlan adamlarının «hə» cavabı almaq üçün gəlməsinə razılıq verilirdi. Bundan sonra oğlanın atası öz qardaşlarını, arvadının qardaşlarını və digər yaxın dost-tanışlarını evinə çağırıb müəyyənləşdirilmiş vaxtda elçi getmək məramını bildirirdi. Qız evində elçiləri süfrənin başında oturdurdular. Qızın əmisi, yaxud dayısı deyirdi: «İndi ki, zəhmət çəkib gəlmisiniz, Allah xeyir versin, xoşbəxt olsunlar». Süfrəyə dərhal şirin çay verilirdi.
Oğlan adamları bir müddət sonra kiçik nişan taxmağa gələndə özləri ilə üzük, yaylıq  və şirniyyat gətirirdilər. Oğlanın bacısı, qardaşı və onun arvadı, yaxud gələcək qayınata üzüyü gəlinin barmağına taxır, yaylığı  çiyinlərinə salır, şirnini gəlin dişləyəndən sonra o  biri yarısını bəyə aparırdılar. Qonaqlıq məclisi qurtarandan və elçilər evlərinə dağılışandan sonra gəlin  sağ əlini növbə ilə  subay rəfiqələrinin başına qoyurdu («sağ əlin başımıza» deyimi buradan əmələ gəlib), həm də nişan üzüyünü barmaqlarına taxıb baxmaq üçün rəfiqələrinə verirdi.
Belə bir inanc vardı ki, üzüyü hamıdan tez barmağına taxan qız, hamıdan tez ərə gedəcək. Rəfiqələr  evlərinə gedəndə götürdükləri eyni cür iki şirnini başlarının altına qoyub yatırdılar ki, yuxuda ərə gedəcəkləri oğlanları görə bilsinlər.
Bir müddətdən sonra böyük nişana hazırlıq görülürdü. Gəlinə ayaqqabıdan savayı lazım olan hər şey alırdılar. Ayaqqabını gəlingilə  bir neçə gün sonra qayınata özü gətirirdi. Nişanın xərcini oğlan evi çəkirdi.  Qız evinə ət, yağ, düyü və lazım olan digər ərzaqlar göndərilirdi. Acılıq olmasın deyə soğan göndərilmirdi. Qız evinə hədiyyələr bəzəkli  sinilərdə, qırmızı lent bağlanmış çamadanlarda  aparılırdı. Təqribən, 2-3 aydan sonra  qız evi  siniləri   qaytarırdı. Bəzədilmiş sinilərdən biri bəy üçün nəzərdə tutulurdu. İkinci sinidə kişilər üçün hədiyyələr qoyulurdu. Qadınlar üçün nəzərdə tutulmuş üçüncü siniyə müxtəlif ətirlər, parça, şal  və sair qoyulurdu.
Toy olana kimi gəlinə bayram hədiyyələri  - pal-paltar, qiymətli  əşyalar və başına xına qoyulmuş qoyun göndərilirdi. Gəlin üçün aparılan xınanı onun saçlarına, əl və ayaqlarına qoyurdular.
Toydan qabaq bəyin atası qız evinə xəbər göndərirdi ki, «filan vaxt evdə olun, söhbət eləməyə gələcəyik». Oğlan evinin kişi nümayəndələri gəlib, qızın atası, əmi və dayıları, qardaşları və digər yaxın qohumları ilə danışıq aparırdılar. Toyun vaxtı müəyyənləşdirilirdi. Musiqiçilərdən kimlərin çağırılacağı, toyda kimin tamada olacağı razılaşdırılırdı. Bəy tərəfinin adamları toy xərcini öz üzərlərinə götürürdülər.  Toya 2-3 gün qalmış gəlinin cehizi oğlan evinə aparılır və oğlanın otaqları bəzədilirdi. Cehizin bəzi əşyalarına qırmızı lent də bağlayırdılar.
Bir neçə gündən sonra qız evində toy tədarükü görülürdü. Səhər tezdən yağlı fətir bişirilirdi.  Başda bəyin anası olmaqla gələn  qadın qohumlar qızın yaxın qadın qohumlarına hədiyyələr təqdim edirdilər. Axşama yaxın qoyun kəsilir və kabab bişirilirdi. Toy çalınacaq yerə xalça-palaz döşənirdi.
Toy zamanı qızın ən yaxın rəfiqəsi taxtadan hazırlanmış, şam, güzgü, qiymətli parça bərkidilmiş, şirniyyat və meyvə qoyulmuş  şənlik bəzəyi olan «şahı» qaldırırdı. Onun evində «şah» bəzədilirdi. Təqribən saat 9-da  bəyin adamları «şahın» hüzuruna təşrif buyururdular. Məclisə bəyin özü də gəlirdi. Həyətdə tonqal qalanır və şənlik başlanırdı. Sonra da «şahı» götürüb musiqi sədaları altında, tüfənglərdən atəş aça-aça gəlinin evinə yola düşürdülər. Şənlik qız evində də davam edirdi. Sonra da xınayaxdı olurdu.
Qızlar otaqların birində gəlinin ətrafına toplaşırdılar. Qızın qadın qohumlarından biri xına isladılmış qabı  götürərək rəqs edirdi. O, bəyin qadın qohumlarının birinin qənşərinə iki qab qoyurdu. Qabların birinin içərisində xına, digəri isə boş olur.  Bəyin qadın  qohumu boş qaba pul qoyur, xına qabından bir qədər xına götürürdü. Sonra xına qabını  oynaya-oynaya gəlinin yanına aparır  və onun əl-ayağına, saçlarına  xına yaxır, işini qurtarandan sonra xına qabını  otaqda olanlara tərəf aparırdı. Onlar da xınadan götürür, boş qaba isə pul, yaxud hədiyyə  qoyurdular. Toya bir neçə gün qalmış molla  kəbin kəsirdi. Bu mərasimdə qız və oğlan evinin hərəsindən bir nəfər iştirak edirdi. Mollaya 3 manat pul və bir kəllə qənd verirdilər.
Saat 11-12 radələrində qız evində toy başlayırdı. Qara zurna  səsi bütün kəndə yayılırdı. Toya gələnlər ya pul, ya da hədiyyə gətirirdilər. Aş qazanının ağzını açmaq üçün bəyin adamlarından biri gəlib qazan qapağının üstünə pul qoyurdu. Toyda cavanlar qurşaq yapışırdılar. Qalib gələn istənilən adamı rəqsə dəvət etmək hüququ qazanırdı. Bəyin qadın qohumları gəlini  oynadır və özləri də oynayırdılar. Bəy adamları evlərinə dağılışandan sonra da qız evində şənlik davam edirdi.
Qız toyunun ertəsi günü bəy evində toy çalınırdı. Gəlini gətirmək üçün nəqliyyat bəzədilirdi. Saat on bir-on ikinin yarısında qız evinə yola düşürdülər. Adətə görə, bəyin nə anası, nə də atası gəlin gətirməyə getmirdi. Gələn adamlar maşından düşərək qız evinin qapısında dayanıb gəlinin anasına gəldikləri barədə xəbər göndərirdilər. Bəy isə maşında qalırdı. Gəlinin anası gəlib sürücüyə və bəyə hədiyyə  verirdi. Bəy hədiyyəni alan kimi maşından düşüb-gələn adamlara qarışırdı. Həyətdə zurna-balaban çalınırdı.
Bəy adamları «Vağzalı» sədaları altında gəlini aparmaq üçün gəlirdilər. Gəlinin oturduğu otağın  bağlı qapısını  hədiyyə veriləndən sonra açırdılar. Gəlin getməmişdən qabaq atası və anası ona xeyir-dua verirdi. Bəyin qardaşı gəlinin belinə qırmızı yaylıq bağlayırdı. Gəlinin başına duvaq salırdılar. Həyətdə tonqal qalayır və gəlini üç dəfə onun başına dolandırırdılar ki, getdiyi ev həmişə işıqlı olsun və ocağı daim tüstülənsin.
Qız evdən çıxmazdan qabaq uşaqlardan biri qaçaraq gəlib qapını örtür, pul almayanadək açmırdı.  Gəlinin arxasınca su atır, həyət qapısından çıxan kimi maşına oturdurdular. Gəlin gəldiyi ər evinin kəndarına çatanda ayqlarının altına sındırmaq üçün nimçə düzürdülər. Həyətdə gəlinin ayaqları altında qurbanlıq  qoyun kəsir, bir-iki damla qanını alnına və paltarına sürtürdülər ki, gəldiyi evə tez alışsın. Bəyin anası gəlinin başını tumarlayırdı ki, evdə əmin-amanlıq və qarşılıqlı anlaşma olsun. Gəlinin başına bolluq rəmzi kimi xırda pul, şirni, düyü, buğda tökürdülər. Rəfiqələri gəlindən qabaqda qırmızı lent bağlanmış  güzgü aparırdılar. Gəlinin sağında və solunda gedən rəfiqələrinin əllərində içi düyü ilə dolu stəkan olurdu. Düyü bolluq rəmzi sayılırdı.
Gəlini bəy evində onun üçün ayrılmış bər-bəzəkli otağa salır, qapının qabağında oturdur, qucağına oğlan uşağı qoyurdular ki, ilk uşağı oğlan olsun.  Toydan üç gün sonra gəlinin anası yaxın qadın qohumları ilə birlikdə qızına baş çəkməyə gəlirdilər.
Kənd yerlərində toy, adətən, 3 gün - cümə, şənbə və bazar günləri çalınırdı.
Aşıqların, sazəndələrin çal-çağırı ətrafa yayılırdı. Toyun üçüncü günü xanəndə bəy və gəlin tərifi edirdi. Bunun üçün toy otağında üstündə şirniyyat  və güzgü olan  masa qoyulurdu. Ortada bəy, onun sağında və solunda  isə dostları əyləşirdi. Onlara sağdış və soldış deyirdilər. Bəyin anası oğlunun dostlarına hədiyyələr verirdi. Sonra bəy və gəlin rəqsə dəvət olunurdu. Deyirdilər ki, bəy və gəlin öz toylarında oynayanda bolluq olar.
Bu gün Azərbaycanın qədim toy adətlərindən bir çoxuna riayət olunmur. Ən yaxşı halda kənd yerlərində toy mədəniyyətimizin bəzi elementləri ilə rastlaşmaq olar. Şəhər toylarında isə «Əlahəzrət modern» hökmranlıq edir.
İndi toylarımızda gəlin duvaqsız gəlir və əvvəldən axıra kimi elə hey oynayır. Halbuki milli toylarımızda gəlin yalnız bir dəfə, o da ki xeyli xahiş-minnətdən sonra “Vağzalı” havasına oynardı. Bir vaxtlar toyun ən maraqlı hissəsi sayılan bəy və gəlin tərifi mərasimi isə ümumiyyətlə, demək olar ki, keçirilmir.
Bu gün toylarımızda tar, kamança, balaban, qarazurna  kimi milli alətlərimiz, demək olar ki, çalınmır. Toy çalğıçıları əsasən sintezator, skripka, gitara, elektrik sazından ibarət olur ki, onlarda milli musiqimizin şirinliyini verə bilmir.
Müğənnilər fonoqramla oxuyur, toy çalğıçıları isə musiqi səsinin gücünü yolverilməz dərəcədə artırırlar. Səsin gücü 65 desibeldən artıq olanda adamları narahat edir, 80-100 desibelə qalxanda  sağlamlıq üçün təhlükə yaradır. Toylarımızda isə səsin gücü bəlkə də 100 desibelə qaldırılır və təəssüf ki, nə bu, nə də şadlıq evlərindəki israfçılıq toy sahiblərini narahat etmir.
Müasir Azərbaycan toyunda yeməklərin sayı onlarca adda soyuq qəlyanaltı, bir neçə adda isti yemək, sərinləşdirici və spirtli içki ilə ölçülür. Buna görə də məclisin axırında verilən Azərbaycan toylarının şah yeməyi plov,  demək olar ki, əl vurulmamış qalır və urvatsız olur. Bu, bağışlanmaz israfçılıq sonda hər birimizin səhhətinə zərər vurur - sirr deyil ki, bəzi şadlıq evlərində süfrədən qalan yeməkləri yığışdırır, deyilənlərə görə, növbəti toy mərasimləri üçün soyuducularda saxlayırlar.

The wedding is a significant event in everyone's life. The roots of this important ritual lie in the far distant past. We can judge the richness of the cultural and spiritual heritage of any nation by its weddings. And Azerbaijani weddings are no exception - the traditions associated with marriage are an integral part of our culture.
From time immemorial, Azerbaijani men have had to undergo many trials in order to win their girl. Even getting acquainted with a girl in the Muslim East was not easy. Men could only see their future partner by the well, where girls gathered to collect water in a pitcher and chat with their friends. And if the boy set his mind on one of them, he would let her know through poetry, songs, or simply gestures or words.
We can learn from folk songs how this happened
Recognising the glittering gaze of a boy in love, the girl, as a rule, tried not to react and hastened home. And the guy, this ashug of love, followed her with his blazing eyes.
He informed his parents of his choice; his relatives inquired about the girl's origins and made a careful study of her family. After consultations with venerable members of the family, the decision was taken to ask for marriage. By tradition, the female side reached agreement first. The boy's mother visited the girl's mother with one of her closest relatives. Male elders (the elders of the family) joined the 'negotiations' later - after the women had found common ground. Initially, the girl's father was visited by her suitor's father with three of his venerable relatives. After a 'warm-up' - a chat about this and that, he moved on to the main theme: the purpose of his visit. "We have come to propose our son to your daughter as her husband. Do not deprive us of hope," he said. In response the girl's father, as a rule, replied: "A girl's door is a shah's door. May I ask the opinion of the girl herself, talk to her mother, her close relatives and then give you an answer?" This process was called small matchmaking, and only after consultations with the most respected people, would the girl's side allow the boy's representatives to return for the answer. After that, the boy's father invited his brothers, his wife's relatives and other close friends and announced his intention to complete that phase of matchmaking on the appointed day.
In the girl's house, the matchmakers were seated at the head of the table. After some discussion, the girl's paternal or maternal uncle would say: "Well, bring sweet tea for our dear guests" - as a sign of final agreement between the parties. Meanwhile, the women declared the ceremony of the so-called small engagement to be open. The groom himself did not normally take part at this stage - contact between the young in the presence of elders was considered bad manners. The boy's sister, brother or father put a ring on the bride's finger and threw a scarf around her shoulders. Then the guests were treated to sweets, leaving half of a sweet bitten by the bride for the groom.
After the departure of the matchmakers, the bride laid her right hand on the heads of her unmarried friends (that's where the expression "may your right hand help us" comes from) and let them try on her wedding ring. According to legend, the one who put the ring on her finger first would be married before anyone else. When the friends left, they put two similar sweets under their pillows at bedtime, to see their future husbands in a dream.
Some time later, the so-called big betrothal was held. Everything required for the bride, except for shoes, was bought and delivered by the father-in-law himself. The boy's family bore most of the expense for this ceremony. They sent meat, butter and rice for pilaf and other essential products to the girl's house, but not onions - to avoid bitterness. These gifts were carried to the girl's house on decorated trays - 'Xonca' and in suitcases tied with red ribbons. A couple of months later the trays were returned to the groom's house - this time laden with gifts from the girl's family. One of the decorated trays was intended for the groom. Gifts for men were placed on the second tray. Different flavourings, cuts of material, shawls etc. were placed on the third tray intended for women.
For holidays, and in the period before the wedding, more gifts were sent to the bride: clothes, sweets, jewellery and a sacrificial ram. Henna was sent to dye her hair, arms and legs. In the run-up to the wedding party, the parties named the day of 'negotiation'. Men from both families negotiated organizational issues, decided what musicians to invite, who would be the toastmaster etc. Wedding expenses incurred by the bride's house were also met by the groom's family. A few days before the wedding, the bride's dowry was taken to the groom's house and rooms were decorated. The goods were usually tied with red ribbons.
Meanwhile, the girl's home prepared for the wedding. Early in the morning, they cooked bread with fat - fatir. The groom's female relatives, headed by his mother, arrived to present gifts to their future relatives and the girl's loved ones. For the evening, they killed the ram and cooked kebabs. The venue for the wedding feast was covered with carpets.
A wedding decoration called a 'shah' was installed in the home of the bride's closest friend: it was made from a big stick wrapped in expensive fabric and lined with candles, a mirror, sweets and fruit. At 9 o'clock, the groom and his entourage arrived at the shah. They made a bonfire in the yard and began the celebration. And then, taking the 'shah', they headed for the bride's house to the accompaniment of music and the firing of guns, and the fun continued there. Then, the 'xinayaxdi' ceremony was held - dyeing with henna.
Girls gathered around the bride, and one of her women relatives took a dish of soaked henna and danced. Then she put two dishes in front of one of the groom's women relatives: one contained the henna and the other was empty. The groom's relative placed money in the empty bowl and her finger in the other (into the henna). Then she danced, approaching the bride, and anointed her arms, legs and hair with henna. Then she went around the other women in the room. They also took the henna and put money or a gift into the empty dish.
A few days before the wedding, a local mullah (priest) registered the kabin (marriage in Islam). Like today, this ceremony was attended by one witness from each side.
The wedding started in the girl's house at 11 or 12 o'clock. The sound of the zurna (an Azerbaijani reed instrument) could be heard throughout the village. Those arriving at the wedding gave money or expensive gifts. In order to open the cover over the pilaf cauldron, one of the bride's people put money on it.
To win the right to invite someone to dance, the boys organized wrestling matches. Women invited the bride to dance and danced themselves. Even after the groom's people dispersed, the fun at the girl's house continued.
After the wedding at the girl's house, this is still called the 'girl's wedding', the groom's people, to the accompaniment of the 'vagzali' (a kind of national wedding march), came to pick up the bride. In ancient times the equivalent of the modern wedding limousines were horses or phaetons. Either way, this transport was specially decorated. By the afternoon, the wedding escort headed for the girl's home. By tradition, neither the mother nor the father of the groom went for the bride. In the girl's courtyard, the groom was not allowed to get off the transport until the mother of the bride had paid a ransom for him. Only after that did he step down. Now he himself had to pay a ransom to collect the bride.
The door of the room where the girl sat was opened only after the groom and his people had given gifts. Then the bride's parents blessed her and the groom's brother tied a red scarf or ribbon around her waist. Her head was covered with a red cape. A bonfire was lit in the yard and the bride walked around it three times so that the house she was going to was light and its hearth always burning.
Water was splashed after the bride as she left her father's home, and when she reached the threshold of her new home, a plate was placed under her feet, which she had to break with her heel. A sheep was sacrificed at her feet, and the groom's mother stroked the bride's head as a sign of prosperity and mutual understanding. As tokens of abundance, small coins, sweets, rice and wheat were strewn over the bride's head. Her friend carried a mirror tied with a red ribbon before her. The friends, walking on her right and left, also carried glasses full of rice - a symbol of abundance. In the room decorated for her, the bride was seated facing the door and two boys were placed on her knees so that her firstborn would also be a boy.
Then the wedding at the groom's home began. In rural areas, the marriage ceremony traditionally lasted for three days - a Friday, Saturday and Sunday. On the first and second days, the guests had fun, danced and promenaded. On the third day, a singer praised the bride and the groom. They placed a table with sweets and a mirror in the wedding room. The groom sat in the middle and his friends on his right and left. The groom's mother gave gifts to her son's friends. Then the bride and the groom were invited to dance. As a rule, at their wedding, they danced together only when they wished to. But, by custom, the bride and the groom had to dance so that there was plenty. But this happened only once, after much begging to the accompaniment of the 'Vagzali'.
One can say that, today, nothing remains of Azerbaijan's ancient wedding traditions. Most of them are no longer observed, while some are retained only for form's sake. It is only in rural areas where you can still see elements of traditional wedding culture. In city weddings, His Majesty Modernity calls the tune.
Now even the 'Vagzali' can only be heard when the bride and the groom enter the dining hall or leave it. The bride and the groom, despite the ancient wedding canons, can dance not once or twice, but throughout the wedding. The rites in praise of the bride and groom, once considered the most interesting part of the wedding, have sunk into oblivion.
Today, the national instruments: the tar, kamanca, balaban (ney) and zurna are no longer played at weddings. Wedding bands are mainly made up of a synthesizer, violin, guitar, accordion and electric saz; they cannot convey the real flavour of Azerbaijani music. Singers lip-synch and the speakers simply deafen the guests. It is well-known that sounds exceeding 65 decibels cause anxiety, while sounds reaching 80-100 decibels pose a direct health hazard. Unfortunately, absolutely no-one worries about this at weddings. Nor is anyone concerned about the proposed menu. Dozens of cold dishes and several kinds of hot, soft and alcoholic drinks are on the standard menu of contemporary Azerbaijani weddings. Therefore, the royal dish of Azerbaijani cuisine - pilaf - which is served at the end of the celebration, in fact, remains untouched. This is unforgivable waste, which sometimes affects the health of the guests (it is no secret that at a number of restaurants, the leftover 'untouched' food, especially the various salads and cold appetizers, are served at the next wedding).