Ermənistan üçün oksigenin açılması tələbilə təzyiqlər Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə ittifaqını növbəti sınaq qarşısında qoyub
Osmanlı Türkiyəsində 1915-ci ildə yaşamış və ermənilərin "soyqırımı" kimi qiymətləndirdikləri hadisələrin 100-cü ildönümü yaxınlaşdıqca, ehtiraslar coşur. Amma bu "məşhur tarix" ətrafında yaşananlarda və səsləndirilən bəyanatlarda əsas suala cavab tapmaq olmur: Türkiyə qardaş Azərbaycanın maraqlarının ziddinə olaraq, "soyqırımı" məsələsində zəiflik göstərərək Ermənistanla sərhədlərin açılmasına razılıq verəcəkmi?
Türkiyədən həyəcanverici siqnallar
Türkiyə rəhbərliyi Ermənistanın sərhədlərin bağlanma səbəbini aradan qaldırmasınadək, sərhədlərin açılmayacağını dəfələrlə ən yüksək səviyyədə bəyan edib. Səbəb isə Azərbaycan torpaqlarının işğalıdır. Türkiyənin prezidenti, baş naziri və digər rəhbər şəxsləri bu mövqeyi olduğu kimi də təkrarlayırlar. Lakin səsləndirilən bəyanatlar fonunda atılan addımlar heç də hər zaman deyilənlərlə uyğunluq təşkil etmir.
Məsələn, son zamanlar Türkiyə və Ermənistan təmsilçilərinin iştirakı ilə ikitərəfli münasibətlərin yaxşılaşdırılması mövzusunda bir neçə forum keçirilib. Belə tədbirlər arasında iki ölkənin KİV təmsilçilərinin görüşünü, Ankara Universiteti və Qrant Dink Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən "Bağlı qapı: Türkiyə-Ermənistan sərhədinin gələcəyi" mövzusunda konfransı və s. göstərmək olar.
Bütün bu görüşlərdəki əsas fikir birdir: sərhədlər günü sabah açılsaydı, çox yaxşı olardı.
Bu kontekstdə daha bir narahatlıqverici məlumat Türkiyə baş nazirinə etnik erməni, baş nazirin köhnə tanışı olan Etyen Maxçupyanın məsləhətçi təyin edilməsidir.
Bununla yanaşı, yeni təyin olunmuş məsləhətçi cəmi bir neçə gündən sonra dünya erməniliyi üçün fərəh obyektindən tənqid obyektinə çevrilib: Maxçupyan Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümü ilə bağlı İrəvanda keçiriləcək tədbirlərə qatıla bilməyəcəyini söyləyib.
Türkiyəli diplomat Əhməd Ünal Çeviközün bəyanatı isə sanki aydın səmada şimşək effekti verib. O, Ermənistan-Türkiyə sərhədinin 20 ildir qapalı qalması ilə Qarabağ probleminin həllində heç bir irəliləyişə nail olunmadığını, bu üzdən də, sərhədlərin bundan sonra da bağlı saxlanılmasının və bununla da, hər iki ölkəyə ziyan vurulmasının mənasız olduğunu bildirib. "Yeni oyun qaydalarına ehtiyac var", - deyə o, "Hurriyet Daily News" qəzetindəki məqaləsində qeyd edib. Diplomat hesab edir ki, Türkiyə öz mövqeyini təsdiqləmək üçün "dalandan çıxış" təşəbbüsləri irəli sürə bilər: "Bu, Ermənistanla sərhədlərin açılması, Ermənistan-Türkiyə, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərindən istifadə ilə ola bilər". Xatırladaq ki, Çeviköz Ermənistan-Türkiyə barışığına dair Sürix protokollarının imzalanması prosesində fəal iştirak etmiş şəxslərdəndir.
Onu da xatırladaq ki, Ə. Ü. Çeviköz vaxtilə Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri olub. Odur ki, bu diplomatı Bakıya antipatiya bəsləməkdə günahlandırmaq çətindir. Demək, onun dilindən belə bəyanatın səsləndirilməsi nələrdənsə xəbər verir.
Türkiyə tərəfi "erməni məsələsi"ndə indiyədək dəfələrlə təzyiqlərlə üzləşib. Bu, ilk növbədə, Ankaranın Qərbdəki tərəfdaşları tərəfindən gələn təzyiqlərdir. 24 aprelin yaxınlaşması ilə bu təzyiqlərin daha da artacağını düşünmək olar. "ABŞ hökuməti gələn il 1915-ci il hadisələrini qaldırarsa, Türkiyə bu dövlətlə münasibətlərinə yenidən baxa bilər", - deyə Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu bildirib. Qeyd edək ki, Ankaranın bu qədər sərt bəyanat səsləndirməsi üçün əsaslar var. Hazırda Ankara-Vaşinqton münasibətləri tarixinin heç də ən yaxşı dönəmini yaşamır. Göründüyü kimi, artıq Türkiyədə onun "İslam dövləti"nə qarşı ABŞ-ın hərbi kampaniyasına tam dəstək vermək istəmədiyi üçün qıcıqlanan Vaşinqtonun apreldə "erməni soyqırımı"nı tanımayacağına əminliyi yoxdur. Ən azı erməni lobbisinin təmsilçiləri "soyqırımı"nın 100-cü ildönümünün ABŞ-ın hadisələri qiymətləndirməsi baxımından əlamətdar olacağına ümidlərini gizlətmirlər.
Azərbaycan isə hadisələrin ona sərf etməyən istiqamətə yönəlməsinə imkan verməmək üçün bütün variantları hesablamalıdır. Hələlik Bakı bu vəzifənin öhdəsindən uğurla gəlir. Ermənistanın təcrid vəziyyətində saxlanılması Azərbaycanın Qarabağ strategiyasının əsas elementlərindəndir. Bununla yanaşı, bu blokadanı aradan qaldırmağa beynəlxalq cəhdlər yalnız Türkiyə tərəfdən - qərbdən deyil, şimaldan da gəlir.
Boğulmaqda olanlar üçün Gürcüstan pəncərəsi
Ötən həftə Rusiya prezidenti Vladimir Putin Abxaziya separatçılarının lideri Raul Xacimbanı qəbul edib. Rusiya KİV-i hesab edir ki, Soçidə keçirilmiş görüşün sürprizlərindən biri Putinin Rusiyadan Gürcüstan vasitəsilə Ermənistana gedən dəmir yolunun fəaliyyətinin tam bərpası təklifidir (hazırda Rusiyadan qatarlar yalnız Suximiyədək gedir). "Digər tərəfdaşlarımızla birlikdə bu haqda düşünməyi, ümumi razılığın olacağı təqdirdə, Suxumi, Tiflis və oradan Ermənistan istiqamətində tranzit dəmir yolu əlaqəsi kimi layihənin reallaşdırılmasını mümkün sayırıq. Düşünürük ki, bu cür layihələrin reallaşdırılması regiondakı bütün maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcək", - deyə V. Putin bildirib.
Rusiyanın forpostu olan Ermənistanı beynəlxalq təcrid vəziyyətindən çıxarmaq cəhdləri başadüşüləndir. Amma Gürcüstanın razılığı olmadan dəmir yolunun bərpasından danışmaq artıq olardı. Gürcüstanın barışıq və vətəndaş bərabərliyi üzrə dövlət naziri Paata Zakareişvili hesab edir ki, Abxaziya dəmir yolu layihəsinin reallaşdırılma şansının üzərindən ən azı ona görə xətt çəkmək olar ki, Putinlə Xacimba onun taleyini Tiflisin mövqeyini soruşmadan təkbaşına həll etməyə çalışırlar. "Biz heç zaman bunun əleyhinə olmamışıq. Çünki bu, Gürcüstanın dövlət maraqlarına cavab verir. Lakin Putin dəmir yolunun Rusiya və Abxaziyanın təşəbbüsü ilə açılacağını söyləməklə, ideyanı tam şəkildə məhv edib. Nə qədər ki, bu layihənin təşəbbüskarı kimi işğal altındakı Abxaziya çıxış edir, dəmir yolu işləməyəcək", - deyə nazir Putinin Soçidəki sözügedən bəyanatının səhəri gün bildirib.
Başqa sözlə, Gürcüstan Rusiya ilə dəmir yolu əlaqəsinin bərpasına və onun Ermənistanadək uzadılmasına qarşı deyil. Gürcüstanın hazırkı rəhbərliyi özündən əvvəlki iqtidardan fərqli olaraq, Moskva ilə münasibətlərdə özünü "yumşaq güc" tərəfdarı kimi göstərir. Yəni hazırda Tiflis şimal qonşusu ilə münasibətlərindəki problemləri dialoq və əməkdaşlıq yolu ilə çözmək istəyir. Bu yanaşmanın Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün bərpası məsələsində nə qədər effektiv olduğu isə başqa məsələdir. Üstəlik, Rusiya rəhbərliyi Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyinin tanınmasından imtina etməyəcəyini dəfələrlə bəyan edib. Lakin Putinin dəmir yolunun açılacağı ilə bağlı əminliyi onun Gürcüstan tərəfindən müəyyən arxayınlığının olduğunu göstərir.
Görünür, sərhəd ehtirasları Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə strateji ittifaqını növbəti dəfə sınağa çəkəcək. Son illər ərzində Bakı Tiflis və Ankara çətin dönəmlərdə bu ittifaq çərçivəsindəki öhdəliklərə sadiqliyini dəfələrlə nümayiş etdirib. Türkiyə ilə Gürcüstan da təzyiqlərə sinə gərərək, eyni cür davrana biləcəklərmi? Bu ölkələrin rəhbərliyi bəyanatları ilə nikbinliyə əsas versələr də, artıq sözlərin əməllərlə təsdiqlənməsi zamanıdır.

Давление в вопросе открытия кислорода Армении подвергает очередному испытанию союз Азербайджан - Грузия - Турция
Чем ближе подступает дата 100-летия событий 1915 года в османской Турции, которые армяне расценивают не иначе, как геноцид, тем больше нагнетаются страсти. Причем происходящее вокруг этой "знаменательной даты" и звучащие заявления не дают ответа на главный вопрос: пойдет ли Турция на послабление своей позиции по теме "геноцида" и, как следствие, на открытие границ Армении вопреки интересам братского Азербайджана?
Настораживающие сигналы из Турции
Руководство Турции на самом высоком уровне всегда заявляло о верности своим обязательствам не открывать границу с Арменией, пока она не устранит саму причину закрытия этих границ, то есть не освободит оккупированные азербайджанские земли. Заявления о непоколебимости этой позиции из уст президента, премьера и прочих турецких руководителей звучат и сегодня. Однако предпринимаемые на этом фоне шаги не всегда соотносятся с данными заявлениями.
В частности, только за последнее время было проведено нескольких форумов с участием представителей Турции и Армении на тему улучшения двусторонних отношений. Будь то встреча представителей СМИ двух стран либо конференция на тему "Запечатанная дверь: будущее турецко-армянской границы", организованная Университетом Анкары и Фондом Гранта Динка. Лейтмотивом всех этих встреч была мысль: как бы было хорошо, если границы открылись хотя бы завтра.
Еще одним тревожным звоночком прозвучала информация о том, что на высокую должность советника премьер-министра Турции назначен его давний знакомый, этнический армянин Этьен Махчупян. Правда, очень скоро новоявленный советник превратился для мирового армянства из объекта восторга в объект критики: Махчупян неожиданно для своих соплеменников заявил о невозможности участия президента Реджепа Тайипа Эрдогана в запланированных в Ереване мероприятиях по случаю столетия "геноцида армян".
Однако громом среди ясного неба прозвучали слова турецкого дипломата Ахмета Унала Чевикоза о том, что за все эти 20 лет закрытая армяно-турецкая граница так и не привела к подвижкам в карабахском вопросе и потому сохранять ее дальше в закрытом виде в ущерб двум странам не имеет смысла. "Необходимы новые правила игры", - написал он в Hurriyet Daily News, отмечая, что для утверждения своих позиций Турция может выступить с новой инициативой для преодоления тупика. "Это может быть сделано посредством открытия границы с Арменией и использования армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений", - подчеркнул турецкий дипломат, который принимал самое деятельное участие в процессе, связанном с подписанием цюрихских протоколов по армяно-турецкому примирению.
Напомним, что У. Чевикоз в прошлом являлся послом Турции в Азербайджане, и такое заявление из уст человека, которого вряд ли можно упрекнуть в антипатии к Баку, что-то да значит.
Турецкая сторона не впервые сталкивается с давлением в "армянском вопросе". А давление это, прежде всего со стороны западных партнеров Анкары, не только присутствует, но с приближением 24 апреля будет только нарастать. "Турция может пересмотреть свои отношения с США в случае, если власти этой страны в будущем году поднимут вопрос событий 1915 года", - заявил глава турецкого МИД Мевлюд Чавушоглу. У турецкой стороны были основания для столь категоричного заявления. Отношения Анкары и Вашингтона переживают не лучший период в своей истории. Как видно, у турецкой стороны уже нет гарантий, что руководство США, явно раздраженное нежеланием Турции в полной мере поддержать американскую военную кампанию против экстремистов "Исламского государства", поведет себя в апреле так же, как прежде, то есть не признает "геноцид армян". По крайней мере представители армянского лобби не скрывают надежд, что день столетия "геноцида" будет особенным в плане оценки этих событий со стороны США.
Азербайджану нужно просчитывать любой вариант, чтобы не допустить развития событий в нежелательном для себя русле, с чем он пока успешно справляется. Удержание Армении в изоляции является одним из главных элементов в карабахской стратегии Азербайджана. Между тем международные попытки прорвать эту блокаду предпринимаются не только в турецком - западном, но и северном направлении.
Грузинское окно для задыхающихся
На минувшей неделе президент России Владимир Путин принял лидера абхазских сепаратистов Рауля Хаджимбу. Одним из сюрпризов встречи в Сочи российские СМИ назвали предложение В.Путина полностью восстановить железную дорогу из России в Армению через территорию Грузии (сейчас поезда ходят из России только до Сухуми). "Считаем возможным вместе с другими партнерами подумать и при общем согласии реализовать такой проект, например, как транзитное железнодорожное сообщение в направлении Сухуми, Тбилиси и далее на Армению. Полагаем, что реализация проектов подобного рода будет, безусловно, способствовать созданию условий для развития сотрудничества между всеми заинтересованными сторонами в регионе", - заявил В.Путин.
Стремление России вывести из международной изоляции свой форпост - Армению понятно. Но без согласия Грузии ни о каком восстановлении железнодорожного сообщения говорить не приходится. Министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Паата Закареишвили считает, что на реализации абхазского железнодорожного проекта можно поставить точку, но лишь из-за того, что Путин с Хаджимбой решили судьбу проекта, не считаясь с позицией Тбилиси. "Мы никогда не были против, так как это входило в государственные интересы Грузии. Но Путин в корне убил эту идею, как только сказал, что железную дорогу откроют по инициативе России и Абхазии. Пока оккупированная Абхазия считается инициатором этого проекта, железная дорога не заработает", - сказал Закареишвили на следующий день после заявления В.Путина в Сочи.
Иными словами, Грузия не имеет принципиальных возражений против восстановления железнодорожного сообщения с Россией и его продления до Армении. Нынешнее руководство Грузии в отличие от предыдущего в отношениях с Москвой зарекомендовало себя как сторонник "мягкой силы", то есть предпочитает решать проблемы во взаимоотношениях с северным соседом путем диалога и сотрудничества. Насколько такой подход эффективен в решении проблемы территориальной целостности Грузии - другой вопрос, особенно в свете неоднократных заявлений руководства РФ о том, что признание независимости Абхазии и Южной Осетии необратимо и обжалованию не подлежит. Однако уверенность, с которой российский лидер высказывал свой оптимизм по поводу открытия железной дороги, позволяет предполагать, что какие-то средства убеждения Грузии у Москвы все же имеются.
Похоже, пограничные страсти подвергают стратегический союз Азербайджан - Грузия - Турция очередному испытанию. На протяжении последних лет Баку в сложной для Тбилиси и Анкары ситуации неоднократно доказывал свою верность обязательствам в рамках этого союза. Смогут ли Турция с Грузией поступить так же, преодолев внешнее давление? Заявления руководства этих стран вселяют оптимизм, но сейчас наступает время, когда слова нужно подтвердить делами.