«MÜHARİBƏ RİSQİ QALIR»
Rusiyalı politoloq Mixail Vinoqradov 2011-ci ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli perspektivləri haqqında proqnozlarını «R+»la bölüşüb
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində hələ ki prinsipial irəliləyiş real görünmür. Bunu jurnalımıza müsahibəsində rusiyalı politoloq, «Peterburq siyasəti» fondunun prezidenti Mixail Vinoqradov bildirib. O, bədbinliyini tərəflərin hələ kompromislərə hazır olmaması ilə əsaslandırır.
Politoloq danışıqların nəticə verməməsini, eyni zamanda, ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətində çatışmazlığın olması ilə də əlaqələndirir. Vinoqradovun fikrincə, vasitəçilərin aktivinə yazılması mümkün olan yeganə məqam münaqişə zonasında hərbi əməliyyatların olmamasıdır.
Bununla yanaşı, M.Vinoqradov hesab edir ki, Qarabağ probleminin həllində vasitəçilərin fəallığı bu il də davam edəcək. Bu baxımdan o, xüsusilə Rusiyanın adını çəkir.
- ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrləri ilə müqayisədə Rusiya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində daha böyük fəallıq nümayiş etdirir. İl hələ yenicə başlayıb, lakin artıq münaqişə tərəflərinin xarici işlər nazirləri arasında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə bir görüş keçirilib. Bu, Moskvanın 2011-ci ildə də Qarabağ probleminin həllində fəal olacağı anlamına gəlir, yoxsa Dövlət Dumasına seçki ilində diqqət daha çox daxili siyasi məsələlərə yönəldiləcək?
- Düşünürəm, bu məsələdə seçkiqabağı vəziyyətin həlledici rolu yoxdur. Rusiyada daxili siyasi vəziyyət o qədər də sadə deyil. Amma onun xarici siyasi məsələlərlə məşğul olmağa maneə yaradacaq səviyyədə olduğunu da söyləmək olmaz.
Prinsipcə, seçki ilə xarici siyasətin birbaşa əlaqəli olduğunu söyləmək olmaz. Bundan başqa, Ermənistanla Azərbaycanın münasibəti Rusiyada elektoral əhəmiyyət daşımır və o, istənilən halda parlament seçkisinin gedişinə təsir göstərməyəcək.
Rusiya, ilk növbədə, regionda müharibənin olmamasında maraqlıdır. Odur ki, vəziyyət müharibənin başlaya biləcəyini göstərərsə, yaxud Moskvada Yerevan-Bakı danışıqlarında hansısa irəliləyişin əldə olunması şansının yarandığını hiss edərsə, o, daha fəal sülhməramlı səylər göstərəcək.
Ümumilikdə aydındır ki, nail olunacaq maksimum nəticə müharibəyə imkan verilməməsidir. Azərbaycanla Ermənistan arasındakı ərazi mübahisəsində prinsipial irəliləyiş hələ ki mümkün görünmür.
- Rusiyanın Cənubi Qafqaz siyasətindəki hədəflərini necə xarakterizə edərdiniz?
- Rusiya, ilk növbədə, regionda müharibənin olmamasına çalışır. Çünki Moskva ona bu və ya digər formada cəlb olunacaq. Odur ki, hansı yolla olur-olsun, hərbi əməliyyatlardan qaçmaq vacibdir. Rusiya üçün Qarabağ münaqişəsinin nəticəsinin necə olacağı maraqlı deyil. Status-kvo qalacaq, ərazi mübadiləsi olacaq, yoxsa bu region bütövlükdə dövlətlərdən birinin ərazisinə qatılacaq.
- Belə fikir var ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli Rusiyanın Ermənistan və Azərbaycan üçün aktuallığını azaldacaq...
- Birincisi, hələ ki bu münaqişənin həlli mümkün görünmür. İkincisi, Rusiya üçün Ermənistan və Azərbaycanla münasibətlərdən Gürcüstan istiqaməti daha vacibdir. Bu gün Moskva Bakı və Yerevanla sıx münasibətlər yaradıb. Ona görə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Gürcüstana təzyiq vasitəsinə çevrilmiş Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələrindən fərqli olaraq, manipulyasiya aləti deyil.
Moskvanın Abxaziya və Cənubi Osetiyada istifadə etdiyi taktika Qarabağ məsələsində istifadə olunmur. Odur ki, Rusiyanın Qarabağ münaqişəsinin həllinin onun regiondakı rolunu azaldacağından ehtiyatlandığını düşünmürəm.
- ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar 16 ildən artıqdır ki, davam edir. Danışıqların formatının dəyişdirilməsi nə qədər məqsədəuyğundur?
- Heç kəs münaqişənin həllindəki danışıqlar prosesində yeni sxemin axtarışını qadağan etməyib. ATƏT-in Minsk qrupunun nailiyyəti hərbi əməliyyatların olmaması, uğursuzluğu isə sülh razılaşmasının hələ də əldə edilməməsindədir. Hazırda problemin həlli utopiya təsiri bağışlayır. Ən yaxşı halda, münaqişənin dondurulmasından danışmaq olar.
- ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindəki səylərini necə qiymətləndirirsiniz? Vaşinqtonun bu məsələdəki passivliyi nə ilə bağlıdır?
- Ağ ev üçün Qarabağ probleminin prinsipial rol oynamadığına şübhə yoxdur. Onlar da müharibənin bərpa olunmamasını istəyir. Ümumiyyətlə, Cənubi Qafqaz ABŞ üçün prioritet deyil. Rusiyanın Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinə diqqəti həmişə daha böyük olub.
- Bu il Qarabağda müharibənin bərpa risqi nə qədərdir?
- Bu ehtimal hər zaman var. Qarabağda atışma gedir, tərəflər hərbi bəyanatlar səsləndirir. Odur ki, belə ehtimal var. Amma o, çox yüksək deyil.
- Bəs ərazi bütövlüyü və xalqların öz müqəddəratını təyinetmə prinsipləri arasında kompromisin tapılması mümkündürmü?
- Bu iki ideoloji fantom real siyasət məkanından kənardadır. Siyasət kompromislər meydanıdır. Düşünürəm ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin daha rasional həlli ərazi mübadiləsidir. Amma bu, ərazi bütövlüyü və müqəddəratı təyinetmə prinsiplərinə uyğun deyil. Üstəlik, münaqişə tərəflərinin ictimaiyyətləri də bu varianta hazır deyil.
- Ermənistan müxalifəti 2008-ci ilin qanlı mart hadisələrinin ildönümündə Yerevanda hökumət əleyhinə kütləvi aksiyalar keçirmək niyyətindədir. Onların əsas tələbi isə hakimiyyətin istefasıdır. Serj Sarqsyanın hipotetik devrilməsi Ermənistan-Rusiya münasibətlərinə necə təsir göstərə bilər?
- Rusiyanın dəstəyi Ermənistan hakimiyyətinin nüfuzunun yeganə mənbəyi deyil. Hazırda Ermənistana rəhbərlik edən Qarabağ klanının bilavasitə öz gücü də var. Rusiya hazırkı hakimiyyətə nadir istisnalarla dəstək verir. Bəzi hallarda bu, Qırğızıstanda olduğu kimi, o qədər də böyük həvəslə edilmir. Bu qədər böyük «allergiya» mənbəyi olmasa, Kreml Ermənistanda hakimiyyətdə olacaq istənilən qüvvə ilə əməkdaşlığa hazır olar. Amma Ermənistanın hazırkı hakimiyyəti Moskva üçün daha komfortludur.
- Sizə də bəlli olduğu kimi, bu yaxınlarda Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozunun Azərbaycan və Türkmənistana səfəri zamanı Xəzər qazının Avropaya nəqlinə dair müəyyən razılaşma əldə edilib. Rusiyanın Avropa İttifaqının lobbiçilik etdiyi «Cənub dəhlizi» layihəsinə mənfi münasibətini nəzərə alsaq, «Nabucco» layihəsinin reallaşdırılması Cənubi Qafqazdakı vəziyyətə necə təsir göstərə bilər?
- Rusiya üçün «Nabucco» layihəsi bu və ya digər vəziyyətlərdə qıcıqlandırıcı təsir bağışlaya bilər. Amma Moskvanın enerji sahəsində xarici tərəfdaşlarla münasibətləri fərqlənir. Məsələn, Moskva bu məsələdə Ukraynaya ənənəvi olaraq, qısqanclıqla yanaşır. Türkmənistan hakimiyyətinə isə çox şeyə imkan verilir.
Əlbəttə, Rusiya bu layihənin reallaşdırılmasını alqışlamır. Amma Azərbaycana münasibətdə hansısa köklü dəyişikliklər də gözlənilən deyil. Rusiya bu layihənin iqtisadi səmərəliliyinə şübhə edir. «Nabucco»nun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə də hansısa dərəcədə xeyir verə biləcəyini düşünmürəm.

"THE RISK OF WAR REMAINS"
Russian political analyst Mikhail Vinogradov shares with R+ his predictions on a peaceful settlement to the Armenia-Azerbaijan conflict in 2011
There seems to be no possibility of any major progress for the time being towards a peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, said Mikhail Vinogradov, Russian political analyst and president of the "St.Petersburg Politics" Foundation, in an interview for our magazine.  He bases his pessimism on the fact that the parties in the conflict are still not prepared to compromise. He also holds the Minsk group of the OSCE responsible for the lack of progress. The only benefit arising from international mediation, he believes, is that there have been no combat operations in the conflict zone. At the same time, Vinogradov thinks that mediation towards a Karabakh settlement will continue this year, especially by the Russians.
- Compared with the other two co-chairing countries of the OSCE's Minsk group, Russia has been very active in the settlement process of the Karabakh conflict. The year has only just begun but Russia has already brokered one meeting at foreign minister level between the parties to the conflict. Does this mean that Moscow will be just as active on this issue in 2011 or, in a year of elections to the State Duma, will most attention be focused on domestic political issues?
- I don't think the election will make a big difference. The domestic political situation in Russia is difficult but not so difficult that foreign policy will be ignored. Basically, one should not think of a direct link between the elections and foreign policy. Besides, Armenia-Azerbaijan relations are not significant in Russia as far as the election is concerned, or at least they will not affect how the election pans out. Russia has, first and foremost, a vested interest in there not being a war in the region. Therefore, if the situation teeters on the brink of war or, on the other hand, Moscow feels that there is a chance of progress in the talks between Yerevan and Baku, it will be more active in peacemaking. Generally speaking, the feeling is that the best that can be achieved is the prevention of war. Significant progress in the territorial dispute between Azerbaijan and Armenia does not seem possible at the moment.
- How would you describe Russia's political aims in the Southern Caucasus?
- First of all, Russia doesn't want a war in this region which could draw Moscow in, directly or indirectly. That is why an escalation of tension leading to an outbreak of hostilities must be avoided at all costs. The outcome of the Karabakh conflict: whether maintenance of the status-quo, an exchange of territories or one country swallowing the region, is of no significance for Russia.
-  Some people are of the opinion that a settlement of the Karabakh conflict will reduce Russia's importance to Armenia and Azerbaijan…
- First of all, a solution to this problem does not appear likely at the moment. Secondly, Georgia is more important to Russia than relations with Armenia and Azerbaijan. Moscow currently has close relations with Baku and Yerevan. Therefore the subject of Karabakh is not a tool to manipulate the countries of the Southern Caucasus like the question of Abkhazia and South Ossetia in attempts to influence Georgia. Moscow's tactics in Abkhazia and South Ossetia are not being employed in the Karabakh question. So I don't think that Russia fears that a solution to the Karabakh conflict might reduce its influence in the region.
- Talks within the framework of the OSCE's Minsk Group have been going on for over 16 years. How advisable would it be to alter the format of the talks?
- No-one has vetoed new formulae for talks on a settlement to the conflict. It is to the Minsk group's credit that there have been no hostilities, but it is to its discredit that there has been no progress in achieving a peace agreement. A settlement seems out of the question at the moment, and at best one can say the conflict has become frozen.
-  What do you think of the US' efforts to resolve the Karabakh problem? And what is behind Washington's passivity on the issue?
- Clearly, the Karabakh problem is not of major importance to the White House. They, too, do not want a resumption of war. Generally speaking, the South Caucasus is not a priority region for the US. Russia has always had a greater focus on the Armenia-Azerbaijan conflict.
- How great is the risk of a resumption of war in Karabakh this year?
- There is always the possibility of that. There have been exchanges of fire and military rhetoric between the sides in Karabakh, So, the possibility is there, but it is not great.
- But is there still the likelihood of a compromise being found between the principal of territorial integrity and the right of a nation to self-determination?
- These two ideological phantoms lie beyond the scope of real politics. Politics is an area of compromise. I think the most rational solution to the Armenia-Azerbaijan conflict is an exchange of territories, but this does not square with the principles of territorial integrity or the right of peoples to self-determination. At the same time, the public in the warring countries are not prepared for this option.
- The Armenian opposition is planning to organize nationwide anti-government protests on the anniversary of the bloody events of March 2008 in Yerevan. The opposition's main demand is for the authorities to resign. How might a hypothetical fall of Serzh Sargsyan impact on Armenia-Russia relations?
- Russian support is not the only influence on the Armenian authorities. There is the immediate strength of the Karabakh clan itself, which currently dominates in Armenia. Almost without exception, Russia attempts to back the incumbent power. Sometimes this is done without enthusiasm, as was the case with Kyrgyzstan. If there is no great 'allergy' then the Kremlin is prepared to cooperate with any political force which may come to power in Armenia, although the incumbent Armenian authorities are the ones most suited to Moscow.
- As you are aware, Jose Manuel Barroso, the head of the European Commission, who reached certain agreements on Caspian gas supplies to Europe, visited Azerbaijan and Turkmenistan quite recently. Bearing in mind Moscow's negative attitude towards the "Southern Corridor" project being lobbied by the EU, how might the implementation of the Nabucco project affect the situation in the Southern Caucasus?
- The Nabucco project could be an irritant in Russia whatever the circumstances. However, Russia has different kinds of relations with its foreign partners in the energy sphere. For example, Russia's relations with Ukraine in this area have always been bad; at the same time the Turkmen authorities have been allowed to get away with quite a lot. Of course, Russia does not welcome this project, but there will not be any radical change in its relations with Azerbaijan. There are doubts in Russia as to its economic feasibility. I also do not believe that Nabucco can in any way move things forward to a Karabakh settlement.