«MÜHARİBƏ RİSQİ QALIR»
Rusiyalı politoloq Mixail Vinoqradov 2011-ci ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli perspektivləri haqqında proqnozlarını «R+»la bölüşüb
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində hələ ki prinsipial irəliləyiş real görünmür. Bunu jurnalımıza müsahibəsində rusiyalı politoloq, «Peterburq siyasəti» fondunun prezidenti Mixail Vinoqradov bildirib. O, bədbinliyini tərəflərin hələ kompromislərə hazır olmaması ilə əsaslandırır.
Politoloq danışıqların nəticə verməməsini, eyni zamanda, ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətində çatışmazlığın olması ilə də əlaqələndirir. Vinoqradovun fikrincə, vasitəçilərin aktivinə yazılması mümkün olan yeganə məqam münaqişə zonasında hərbi əməliyyatların olmamasıdır.
Bununla yanaşı, M.Vinoqradov hesab edir ki, Qarabağ probleminin həllində vasitəçilərin fəallığı bu il də davam edəcək. Bu baxımdan o, xüsusilə Rusiyanın adını çəkir.
- ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrləri ilə müqayisədə Rusiya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində daha böyük fəallıq nümayiş etdirir. İl hələ yenicə başlayıb, lakin artıq münaqişə tərəflərinin xarici işlər nazirləri arasında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə bir görüş keçirilib. Bu, Moskvanın 2011-ci ildə də Qarabağ probleminin həllində fəal olacağı anlamına gəlir, yoxsa Dövlət Dumasına seçki ilində diqqət daha çox daxili siyasi məsələlərə yönəldiləcək?
- Düşünürəm, bu məsələdə seçkiqabağı vəziyyətin həlledici rolu yoxdur. Rusiyada daxili siyasi vəziyyət o qədər də sadə deyil. Amma onun xarici siyasi məsələlərlə məşğul olmağa maneə yaradacaq səviyyədə olduğunu da söyləmək olmaz.
Prinsipcə, seçki ilə xarici siyasətin birbaşa əlaqəli olduğunu söyləmək olmaz. Bundan başqa, Ermənistanla Azərbaycanın münasibəti Rusiyada elektoral əhəmiyyət daşımır və o, istənilən halda parlament seçkisinin gedişinə təsir göstərməyəcək.
Rusiya, ilk növbədə, regionda müharibənin olmamasında maraqlıdır. Odur ki, vəziyyət müharibənin başlaya biləcəyini göstərərsə, yaxud Moskvada Yerevan-Bakı danışıqlarında hansısa irəliləyişin əldə olunması şansının yarandığını hiss edərsə, o, daha fəal sülhməramlı səylər göstərəcək.
Ümumilikdə aydındır ki, nail olunacaq maksimum nəticə müharibəyə imkan verilməməsidir. Azərbaycanla Ermənistan arasındakı ərazi mübahisəsində prinsipial irəliləyiş hələ ki mümkün görünmür.
- Rusiyanın Cənubi Qafqaz siyasətindəki hədəflərini necə xarakterizə edərdiniz?
- Rusiya, ilk növbədə, regionda müharibənin olmamasına çalışır. Çünki Moskva ona bu və ya digər formada cəlb olunacaq. Odur ki, hansı yolla olur-olsun, hərbi əməliyyatlardan qaçmaq vacibdir. Rusiya üçün Qarabağ münaqişəsinin nəticəsinin necə olacağı maraqlı deyil. Status-kvo qalacaq, ərazi mübadiləsi olacaq, yoxsa bu region bütövlükdə dövlətlərdən birinin ərazisinə qatılacaq.
- Belə fikir var ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli Rusiyanın Ermənistan və Azərbaycan üçün aktuallığını azaldacaq...
- Birincisi, hələ ki bu münaqişənin həlli mümkün görünmür. İkincisi, Rusiya üçün Ermənistan və Azərbaycanla münasibətlərdən Gürcüstan istiqaməti daha vacibdir. Bu gün Moskva Bakı və Yerevanla sıx münasibətlər yaradıb. Ona görə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Gürcüstana təzyiq vasitəsinə çevrilmiş Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələrindən fərqli olaraq, manipulyasiya aləti deyil.
Moskvanın Abxaziya və Cənubi Osetiyada istifadə etdiyi taktika Qarabağ məsələsində istifadə olunmur. Odur ki, Rusiyanın Qarabağ münaqişəsinin həllinin onun regiondakı rolunu azaldacağından ehtiyatlandığını düşünmürəm.
- ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar 16 ildən artıqdır ki, davam edir. Danışıqların formatının dəyişdirilməsi nə qədər məqsədəuyğundur?
- Heç kəs münaqişənin həllindəki danışıqlar prosesində yeni sxemin axtarışını qadağan etməyib. ATƏT-in Minsk qrupunun nailiyyəti hərbi əməliyyatların olmaması, uğursuzluğu isə sülh razılaşmasının hələ də əldə edilməməsindədir. Hazırda problemin həlli utopiya təsiri bağışlayır. Ən yaxşı halda, münaqişənin dondurulmasından danışmaq olar.
- ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindəki səylərini necə qiymətləndirirsiniz? Vaşinqtonun bu məsələdəki passivliyi nə ilə bağlıdır?
- Ağ ev üçün Qarabağ probleminin prinsipial rol oynamadığına şübhə yoxdur. Onlar da müharibənin bərpa olunmamasını istəyir. Ümumiyyətlə, Cənubi Qafqaz ABŞ üçün prioritet deyil. Rusiyanın Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinə diqqəti həmişə daha böyük olub.
- Bu il Qarabağda müharibənin bərpa risqi nə qədərdir?
- Bu ehtimal hər zaman var. Qarabağda atışma gedir, tərəflər hərbi bəyanatlar səsləndirir. Odur ki, belə ehtimal var. Amma o, çox yüksək deyil.
- Bəs ərazi bütövlüyü və xalqların öz müqəddəratını təyinetmə prinsipləri arasında kompromisin tapılması mümkündürmü?
- Bu iki ideoloji fantom real siyasət məkanından kənardadır. Siyasət kompromislər meydanıdır. Düşünürəm ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin daha rasional həlli ərazi mübadiləsidir. Amma bu, ərazi bütövlüyü və müqəddəratı təyinetmə prinsiplərinə uyğun deyil. Üstəlik, münaqişə tərəflərinin ictimaiyyətləri də bu varianta hazır deyil.
- Ermənistan müxalifəti 2008-ci ilin qanlı mart hadisələrinin ildönümündə Yerevanda hökumət əleyhinə kütləvi aksiyalar keçirmək niyyətindədir. Onların əsas tələbi isə hakimiyyətin istefasıdır. Serj Sarqsyanın hipotetik devrilməsi Ermənistan-Rusiya münasibətlərinə necə təsir göstərə bilər?
- Rusiyanın dəstəyi Ermənistan hakimiyyətinin nüfuzunun yeganə mənbəyi deyil. Hazırda Ermənistana rəhbərlik edən Qarabağ klanının bilavasitə öz gücü də var. Rusiya hazırkı hakimiyyətə nadir istisnalarla dəstək verir. Bəzi hallarda bu, Qırğızıstanda olduğu kimi, o qədər də böyük həvəslə edilmir. Bu qədər böyük «allergiya» mənbəyi olmasa, Kreml Ermənistanda hakimiyyətdə olacaq istənilən qüvvə ilə əməkdaşlığa hazır olar. Amma Ermənistanın hazırkı hakimiyyəti Moskva üçün daha komfortludur.
- Sizə də bəlli olduğu kimi, bu yaxınlarda Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozunun Azərbaycan və Türkmənistana səfəri zamanı Xəzər qazının Avropaya nəqlinə dair müəyyən razılaşma əldə edilib. Rusiyanın Avropa İttifaqının lobbiçilik etdiyi «Cənub dəhlizi» layihəsinə mənfi münasibətini nəzərə alsaq, «Nabucco» layihəsinin reallaşdırılması Cənubi Qafqazdakı vəziyyətə necə təsir göstərə bilər?
- Rusiya üçün «Nabucco» layihəsi bu və ya digər vəziyyətlərdə qıcıqlandırıcı təsir bağışlaya bilər. Amma Moskvanın enerji sahəsində xarici tərəfdaşlarla münasibətləri fərqlənir. Məsələn, Moskva bu məsələdə Ukraynaya ənənəvi olaraq, qısqanclıqla yanaşır. Türkmənistan hakimiyyətinə isə çox şeyə imkan verilir.
Əlbəttə, Rusiya bu layihənin reallaşdırılmasını alqışlamır. Amma Azərbaycana münasibətdə hansısa köklü dəyişikliklər də gözlənilən deyil. Rusiya bu layihənin iqtisadi səmərəliliyinə şübhə edir. «Nabucco»nun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə də hansısa dərəcədə xeyir verə biləcəyini düşünmürəm.

"РИСК ВОЙНЫ ОСТАЕТСЯ"
Российский политолог Михаил Виноградов поделился с R+ прогнозами относительно мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта в 2011 году
Принципиальные подвижки в процессе мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта пока не представляются возможными. Об этом в интервью нашему журналу заявил российский политолог, президент фонда "Петербургская политика" Михаил Виноградов. Свой пессимизм политолог обосновывает тем, что стороны конфликта еще не готовы к компромиссам. Отсутствие прогресса на переговорах он считает также недостатком Минской группы ОБСЕ. Единственное, что, по его мнению, можно записать в актив международных посредников, - это отсутствие боевых действий в зоне конфликта. Вместе с тем Михаил Виноградов считает, что посредническая активность в карабахском урегулировании сохранится и в этом году. Особенно со стороны России.
- Россия по сравнению с двумя другими странами - сопредседателями МГ ОБСЕ проявляет большую активность в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта. Год только начался, но уже проведена одна встреча на уровне глав МИД конфликтующих сторон при посредничестве России. Значит ли это, что Москва и в 2011 году будет столь же активной в этом вопросе или все же в год выборов в Госдуму основное внимание будет уделено внутриполитическим вопросам?
- Думаю, что предвыборная ситуация в этом вопросе не играет ключевую роль. Внутриполитическая ситуация в России непростая, но не настолько, чтобы не заниматься внешнеполитическими вопросами. В принципе не приходится говорить о прямой связи выборов с внешней политикой. К тому же тема отношений с Арменией и Азербайджаном сегодня не является электорально значимой в России,  во всяком случае на ход парламентских выборов они не повлияют. Россия, прежде всего, заинтересована в том, чтобы в регионе не было войны. Поэтому, если ситуация будет балансировать на грани войны или же в Москве возникнет ощущение, что появилась возможность достичь некоего прогресса на переговорах между Ереваном и Баку, то Россия предпримет более активные миротворческие усилия. В целом существует понимание того, что максимум, чего можно достичь, - это недопущение войны. Принципиальные подвижки в территориальном споре между Азербайджаном и Арменией пока не представляются возможными.
- Как бы вы охарактеризовали цели российской политики на Южном Кавказе?
- Россия в первую очередь стремится, чтобы в этом регионе не было войны, в которую прямо или косвенно могла бы вовлечься Москва. Поэтому не важно, какой ценой, но необходимо избежать эскалации напряженности в плане начала боевых действий. Для России не имеет значения, каким будет итог карабахского конфликта. Сохранится ли статус-кво, произойдет ли обмен территориями или же этот регион будет поглощен одним государством.
- Бытует мнение, что урегулирование карабахского конфликта уменьшит актуальность России для Армении и Азербайджана…
- Во-первых, пока решение этой проблемы не представляется возможным. Во-вторых, для России грузинское направление более важно, чем отношения с Арменией и Азербайджаном. На сегодняшний день Москва наладила тесные отношения с Баку и Ереваном. Поэтому тема Карабаха не является источником манипулирования странами Южного Кавказа подобно вопросу Абхазии и Южной Осетии для попыток  воздействовать на Грузию. Тактика, которую Москва применяет в Абхазии и Южной Осетии, в карабахском вопросе не применяется. Поэтому не думаю, что Россия остерегается того, что решение карабахского конфликта снизит ее влияние в регионе.
- Переговоры в рамках МГ ОБСЕ ведутся более 16 лет. Насколько  целесообразно изменение формата переговоров?
- Никто не ставил табу на поиски новых схем переговоров по урегулированию конфликта. Заслугой МГ ОБСЕ является отсутствие боевых действий, а большим недостатком - отсутствие подвижек в достижении мирного соглашения. В данное время урегулирование кажется утопичным, в лучшем случае можно говорить о замораживании конфликта.
- Как вы оцениваете усилия США в решении карабахской проблемы? С чем связана пассивность Вашингтона в этом  вопросе?
- Очевидно, что для Белого дома карабахская проблема не играет принципиальной роли. Там также не желали бы возобновления войны. В целом Южно-Кавказский регион не является приоритетным для США. Внимание России к армяно-азербайджанскому конфликту было всегда выше.
- Насколько высок риск возобновления войны в Карабахе в этом году?
- Такая вероятность всегда есть. В Карабахе происходит перестрелка, стороны выступают с военной риторикой. Поэтому такая вероятность есть, но она не является высокой.
- И все же есть ли вероятность нахождения компромисса между принципом территориальной целостности и правом нации на самоопределение?
- Эти две идеологические фантомы находятся вне пространства реальной политики. Политика - это поле компромиссов. Думаю, что  наиболее рациональным решением армяно-азербайджанского конфликта является обмен территориями, но это не отвечает принципам территориальной целостности и праву народов на самоопределение. В то же время к такому варианту не готова общественность конфликтующих стран.
- Армянская оппозиция намерена в годовщину кровавых мартовских событий 2008 года в Ереване организовать массовые антиправительственные акции протеста. Причем главное требование оппозиции - отставка властей. Как может отразиться на армяно-российских отношениях гипотетическое падение Сержа Саргсяна?
- Поддержка России не является единственным источником влияния  армянских властей. Существует непосредственная мощь самого карабахского клана, которая сейчас доминирует в Армении. За редким исключением Россия старается делать ставку на действующие власти. Иногда это делается без восторга, как в случае с Кыргызстаном. Если не будет такого мощного источника "аллергии", то Кремль готов взаимодействовать с любой политической силой, которая будет во власти  в Армении. Хотя нынешние армянские власти для Москвы наиболее комфортны.
- Как вам известно, совсем недавно Азербайджан и Туркменистан посетил глава Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу, который достиг определенных договоренностей о поставках каспийского газа в Европу. Учитывая негативное отношение Москвы к лоббируемому ЕС проекту "Южный коридор", как может реализация того же самого Nabucco повлиять на ситуацию на Южном Кавказе?
- В России проект Nabucco может быть раздражителем в тех или иных ситуациях. Однако отношения России с зарубежными партнерами в сфере энергетики различаются. К примеру, Москва традиционно болезненно относится в этом вопросе к Украине, и в то же время властям Туркменистана позволено достаточно многое. Конечно, Россия не приветствует реализацию этого проекта, но каких-то кардинальных изменений в отношениях с Азербайджаном не последует. В России существуют сомнения в его экономической целесообразности. Не считаю также, что Nabucco в какой-то мере может способствовать подвижкам в урегулировании карабахского конфликта.