TEHRAN TƏZYİQ ALTINDA
İranın nüvə proqramı ətrafında beynəlxalq vəziyyətin gərginləşməsı fonunda ölkənin daxilində siyası mübarizə də güclənir
"İran məsələsi» beynəlxalq vəziyyətə ciddi təsir göstərən əsas faktorlardan biri olaraq qalır. Gələn il bu problemin həll nöqtəsinə yaxınlaşacağını proqnozlaşdırmaq üçün bütün əsaslar var. Məsələ, sadəcə, bu həllin forma və məzmununun necə olacağındadır. Son hadisələr göstərir ki, problemin qeyri-sülh yolh yolu ilə həll perspektivi hələ də qalır.
Amerika sanksiyaları və Britaniya səfiri
Bu hadisələrin sırasında, ilk növbədə, ABŞ-ın İrana yeni sanksiyalar tətbiq etməsini göstərmək olar. Vaşinqton bu addımını indiyədək, dəfələrlə olduğu kimi, Tehranın nüvə və raket proqramından imtina etməməsi, həmçinin, Livanın «Hizbullah» hərəkatına dəstəyi ilə əsaslandırıb.
Bu dəfə Amerikanın «qara siyahısı»na 2 İran bankı, sığorta şirkəti, həmçinin, İranın Dövlət Gəmiçilik Şirkəti düşüb. İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu ilə əlaqədə təqsirləndirilən bu qurumlar bundan sonra ABŞ-ın maliyyə sistemi ilə heç bir təmas yarada bilməyəcək, Amerikada onların bütün avuarları dondurulacaq.
Maraqlıdır ki, ABŞ-ın İrana qarşı tətbiq etdiyi birtərəfli sanksiyaların sərtləşdirilməsi dekabrın 6-7-də Cenevrədə Tehranla vasitəçi «altılıq» (BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi üzvü və Almaniya) arasındakı danışıqlardan sonraya təsadüf edib. Cenevrədə tərəflər danışıqların növbəti mərhələsinin 2011-ci il yanvarın sonunda İstanbulda keçirilməsinə dair razılıq əldə edib. Bunu nəzərə alaraq, Vaşinqtonun qərarını Tehrana təzyiqin artırılması kimi qiymətləndirmək olar: məqsəd İranın uzun fasilədən sonra bərpa şansı qazanmış danışıqlarda daha üzüyolalığına nail olmaqdır.
Xatırladaq ki, tərəflər arasında danışıqlar 2009-cu ildə İranın uranın zənginləşdirilməsini həyata keçirəcək ikinci zavodu istifadəyə verməsi ilə dayandırılmışdı.
Bundan sonra 2010-cu ilin iyununda BMT TŞ-də İrana qarşı növbəti qətnamə qəbul edilib. O, beynəlxalq ictimaiyyətin uranın zənginləşdirilməsilə bağlı tələbinə məhəl qoymayan Tehrana əlavə sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutur.
Danışıqlar vakuum vəziyyətində olduğu şəraitdə, İranla Qərb arasında münaqişə daha da dərinləşməyə başlayıb. Tehranla Londonun münasibətlərində müşahidə olunan böhran da bunun göstəricisidir. İran Parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komissiyası Böyük Britaniya ilə əlaqələrin tam kəsilməsini (siyasi, mədəni və iqtisadi əlaqələr də daxil olmaqla) tələb edən qanun layihəsini qəbul edib. Buna səbəb Britaniyanın İrandakı səfirliyinin saytında səfir Simon Gessin bu ölkədə insan haqlarına dair vəziyyətlə bağlı dərc olunmuş fikirləridir. Səfir İran hökumətini «xalqı fundamental azadlıqlardan məhrum etməkdə» təqsirləndirib, ölkədə çoxsaylı hüquq müdafiəçilərinin həbsinə diqqət çəkib. «Dünyanın heç bir ölkəsində vəkillərə, jurnalistlərə, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinə İrandakı qədər təzyiq yoxdur», - deyə diplomat bildirib.
Bu fikirlərin dərcindən bir qədər sonra səfir İran Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb, ona ölkənin daxili işlərinə qarışmağın yolverilməz olduğu bildirilib. İranın bir sıra nüfuzlu siyasətçiləri isə səfirin dərhal ölkədən çıxarılmasını tələb edib. Onlar diplomatın fikirlərini «İslam Respublikasına qarşı təhqir və aşağılama» kimi qiymətləndirib.
Gessin demarşı Londonun siyasətindən çoxdan narazılıq edən Tehranın səbrini daşdıran son damla olub. Burada söhbət heç də Britaniyanın İranın nüvə proqramı ilə bağlı nümayiş etdirdiyi sərt mövqedən getmir. Rəsmi Tehran Londonu İran müxalifətinə açıq dəstək verməkdə, ötən il ölkədə baş vermiş kütləvi iğtişaşları qızışdırmaqda günahlandırır. İranın noyabrın 26-da Tehranda törədilmiş terror aktında Britaniya xarici kəşfiyyatının (Mİ-6) əlinin olduğunu bəyan etməsi isə iki ölkə arasında münasibətləri daha da gərginləşdirib. Xatırladaq ki, həmin partlayış nəticəsində nüvə sahəsində çalışan alim Məcid Şəhriari ölüb, lazer fizikası üzrə mütəxəssis Fereydun Abbasi isə yaralanıb.
Ümumiyyətlə, İran hökuməti daim Böyük Britaniya xüsusi xidmət orqanlarını, həmçinin ABŞ və İsraili «Cundolla» terror təşkilatına sponsorluqda təqsirləndirir. Odur ki iranlı parlamentarilərin Londonla əlaqələrin kəsilməsi ilə bağlı qərarını gözlənilməz addım saymaq olmaz. Parlamentin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komissiyasının sədri Məhəmməd Kərami-Raada bildirib ki, «Komissiya üzvləri Britaniyanın Tehrandakı səfirinin son fikirlərini, həmçinin, Britaniya hökumətinin tarixən ölkəmizə qarşı düşmən əməllərini pisləyib».
Britaniya əleyhinə qəbul edilmiş layihə son müzakirəyə və parlamentin Sədrlər Şurasında təsdiqə təqdim olunub. Əlbəttə, Britaniya ilə münasibətlərin tam kəsilməsi haqqında qərar çıxarılmaya da bilər. Amma bir şey aydındır: Qərb tərəfindən artan təzyiqi hiss edən Tehran öz məqsədinə doğru sonadək getmək əzmində olduğunu nümayiş etdirir və bu zaman nüvə proqramını, Qərbin istənilən ölkəsi ilə münasibətlərinə zərər olsa belə, inkişaf etdirməyi düşünür.
Bütün bunlarla yanaşı, İranın beynəlxalq durumu onun üçün pis xarakter almaqdadır. İndi iş yalnız Qərb fövqəldövlətlərinin Tehrana qarşı mövqeyini sərtləşdirməsi ilə bitmir. Artıq qlobal siyasətin digər aparıcı oyunçuları da İranın nüvə proqramının şəffaflığında maraqlı olduqlarını nümayiş etdirir. Məsələn, Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin Hindistana səfəri zamanı bu iki ölkənin liderləri İranı BMT TŞ-nin qətnamələrinin tələblərinə əməl etməyə, MAQATE ilə lazımi səviyyədə əməkdaşlığa çağırıb.
İrandaxili siyasətin motivləri
«İran problemi» ətrafında beynəlxalq durumun gərginləşməsi fonunda ölkənin daxilində də siyasi mübarizə şiddətlənir. Amma indi söhbət yalnız ölkədə islahatlar tələb edən müxalifətin nümayişlərindən deyil, İran rəhbərliyi daxilində ziddiyyətlərin artmasından gedir. Bu baxımdan xarici işlər naziri Mənuçöhr Möttəkinin istefaya göndərilməsi və onun səlahiyyətlərinin icrasının ölkənin vitse-prezidenti, Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Əli Əkbər Salehiyə tapşırılması simptomatik görünür.
Prezident Mahmud Əhmədinejadın Möttəkini istefaya göndərilməsinin əsas səbəbi kimi, sonuncunun BMT TŞ-də İrana qarşı yeni sanksiyaların tətbiqinin qarşısını ala bilməməsi göstərilir. Amma bəzi analitiklər hesab edir ki, Əhmədinejad, sadəcə, artıq Möttəki ilə işləmək istəmirdi. Çünki o, parlamentin spikeri Əli Laricaniyə yaxın şəxs sayılır. Laricani isə mühafizəkar qüvvələrin gələcəkdə prezidentliyə əsas namizədi qismində qəbul edilir.
Üstəlik, İranın dini lideri Əli Xamneinin onu ciddi şəkildə dəstəklədiyi bildirilir.
İranın ali klerikallarının Əhmədinejaddan narazılığının kökündə, onun öz səlahiyyətlərini artırmaq cəhdləri göstərilir. Bu istək isə prezidentin fəaliyyətində və beynəlxalq arenada səsləndirdiyi bəyanatlarda özünü göstərir.
Əhmədinejadın ən ciddi nöqsanlarından biri kimi, onun qohumbazlığı göstərilir. Onun kürəkəni Rahim Maşaiyə ciddi himayədarlığı da bunun bariz nümunəsi sayılır. Bu yerdə bir məqamı xatırlatmaq yerinə düşər: İranda 2009-cu ilin iyununda keçirilmiş prezident seçkisindən sonra Əhmədinejad Maşaini özünün birinci müavini təyin edib. Üstəlik, bu, İranda vitse-prezident postunun mövcud olduğu bir şəraitdə baş verib.
Əhmədinejadın bu addımı mühafizəkar elitanın hiddətinə səbəb olub. Məhz onların təzyiqi qarşısında prezident qərarını dəyişərək, Maşaini prezident administrasiyasının rəhbəri postuna təyin edib. Amma bu qərar, təbii ki, mühafizəkarların prezidentdən narazılığını azaltmayıb.
İran iqtisadiyyatı isə hər ötən gün sanksiyaların zərbəsini daha ciddi şəkildə hiss edir. İran hökumətinin yanacaq və ərzaq məhsullarının subsidiyalaşdırılmasına məhdudiyyət qoyması bunun göstəricisidir. Əhmədinejadın sözlərinə görə, subsidiyaların məhdudlaşdırılması İran iqtisadiyyatının son 50 ildə yaşadığı «ciddi cərrahiyyə əməliyyatıdır». Amma bu «əməliyyat» benzinin qiymətinin 4 dəfə artmasını və çörəyin subsidiyalaşdırılmasına məhdudiyyətlərin tətbiqini nəzərdə tutur.
Hökumətin bu qərarından sonra, Tehran küçələrində polis nəzarətinin gücləndirilməsi heç də təsadüf deyil. Düzdür, bu gün İranda hər hansı iğtişaşlardan, qarışıqlıqdın söhbət getmir. Amma, istənilən halda, dünyanı gərginlikdə saxlayan İranın nüvə proqramı ilə yanaşı, ölkə daxilindəki sosial-iqtisadi proseslərin də qeyri-müəyyən olması gərginliyi artırmaya bilməz.
Odur ki nə qədər bədbin səslənsə də, qarşıdan gələn 2011-ci il, güman ki, «İran böhranı» baxımından əvvəlki illərlə müqayisədə daha təhlükəli olacaq.

TEHRAN UNDER PRESSURE
The "Iran issue" remains one of the most critical factors in international relations. There is every reason to believe that in the coming year, this problem will approach solution. The only question is the form and nature it will take. Recent events show that, unfortunately, the prospects for a non-peaceful resolution remain a possibility.
US sanctions and the British ambassador
As for sanctions, the new US anti-Iran sanctions must be noted first and foremost. As has happened many times before, Washington cites Tehran's refusal to halt its nuclear and missile programmes and its support for the radical, Lebanon-based Hezbollah movement as the reasons for introducing new sanctions. This time around, two Iranian banks, an insurance company, a freight company and the state-owned shipping company of the Islamic Republic of Iran are included. Accused of having ties with the Army of the Guardians of the Islamic Revolution, these organizations will from now on be banned from any relations with the US financial system, and all assets of the "banned" Iranian companies will be frozen in the United States.
It is worth noting that the tightening of the US's unilateral sanctions against Iran took place soon after talks between the Iranian delegation and "the six" (five permanent members of the UN Security Council plus Germany) on 6-7 December in Geneva. The sides agreed that a new round of talks on Iran's nuclear programme would take place in late January 2011, in Istanbul. In this context, Washington's decision should be regarded as ratcheting up the pressure on Tehran to coerce the Iranian side into greater pliability at talks which stand a good chance of being resumed after a lengthy hiatus. The talks were suspended in 2009 when Iran brought its second uranium enrichment facility into operation. In June 2010, the UN Security Council passed a new anti-Iran resolution, initiating tougher sanctions against the country as it refused to comply with the international community's demand to suspend uranium enrichment.
In the absence of talks, the conflict between Iran and the West escalates further. The current crisis in relations between Tehran and London is one manifestation. The National Security and Foreign Policy Committee of the Iranian Parliament approved a draft law to sever all ties (political, cultural and economic) with Britain. This decision followed the publication on the web site of the British embassy in Iran of an article by British Ambassador Simon Gass on the human rights situation there. The ambassador accused the Iranian authorities of "depriving the people of their fundamental freedoms" and drew attention to the numerous arrests of human rights activists. "Nowhere are lawyers, journalists and NGO workers, who place themselves at risk to defend their compatriots, under greater threat than in Iran," wrote Simon Gass. He was soon summoned to the Iranian Foreign Ministry, where he was told that interference in Iran's domestic affairs was inadmissible. A number of influential Iranian politicians demanded that the diplomat should be expelled from the country immediately for his "insulting and humiliating fusillades" against Iran and that relations with Britain should be downscaled.
Gass's move was the last straw, as it were, and it exhausted Tehran's patience, already long tested by British policy. And London's tough position on the Iranian nuclear programme is not the only factor here. Tehran accuses London of openly supporting the Iranian opposition and of provoking mass disorders in the country last year. Relations between the two countries were further strained recently by Tehran's accusations that the British intelligence service MI 6 was involved in organizing the 29 November terrorist actions in the Iranian capital in which nuclear physicist Majid Shahriari was killed and laser physicist Fereydoon Abbasi was wounded. The Iranian authorities also accuse the British, US and Israeli secret services of sponsoring the terrorist organization Jundallah.
This is why the decision of the Iranian parliamentarians cannot be regarded as a sudden fit of temper. Mohammad Karami-Rad, spokesman for the parliamentary National Security and Foreign Policy Committee, said that "committee members condemned the recent statements by the British ambassador in Tehran and other hostile steps which have been taken by the British Government against our country throughout history."
The anti-British draft law was sent for final discussion and approval to the Presiding Board of the Iranian Parliament. Of course, the Board might not approve the decision to sever relations with Britain. However, one thing is clear: under increasing pressure from the West, Tehran is, for its part, showing its readiness to achieve its final goal and develop its nuclear programme, even at the expense of relations with any Western country.
Indeed, Iran's international situation is increasingly unenviable, especially as not only the Western powers are standing tough against Tehran; other leading players in the international political arena are also demanding transparency in Iran's nuclear programme. During Russian President Dmitriy Medvedev's visit to India, the leaders of both countries urged Iran to comply with the provisions of UN Security Council resolutions and ensure the required level of cooperation with the IAEA.
Domestic political factors
Against the backdrop of this exacerbation of the "Iran problem," internal political struggles are also intensifying. Only this time, the opposition's protests and demands for reform are replaced by growing discord within the Iranian leadership. The sacking of Foreign Minister Manouchehr Mottaki and the appointment of Ali Akbar Salehi as acting foreign minister, he is the country's vice president and head of the Iranian Nuclear Energy Agency, was symptomatic here. Mottaki's inability to prevent the introduction of new anti-Iran sanctions by the UN Security Council was listed among the main reasons for his dismissal by Mahmoud Ahmadinejad. However, some analysts argue that Ahmadinejad simply did not want to continue working with Mottaki, who is regarded as being close to Parliamentary Speaker Ali Larijani. Larijani is considered to be the future presidential candidate from the conservative forces. There is also talk of increasing support for Larijani from Iran's spiritual leader, Ayatollah Ali Khamenei.
To all appearances, the discontent among top-level Iranian clerics with Ahmadinejad's activities stems from his attempts to broaden his powers, often manifested in his actions and statements in the international arena. Nepotism is also mentioned among Ahmadinejad's serious shortcomings, and the Iranian president's excessive patronage of his son-in-law Rahim Mashai is cited as proof. It should be remembered here that soon after the presidential election in Iran in June 2009, Ahmadinejad appointed Mashai as his first deputy - although there is a post of vice president in Iran. This move angered the conservative elite, who pressurised Ahmadinejad into changing his decision and appointing Mashai chief of the presidential staff. However, this did not alleviate the conservatives' growing irritation with the president, although he is actually a representative of their political camp.
In the mean time, the burden of sanctions is increasingly noticeable throughout the Iranian economy. The Iranian Government's decision to limit subsidies on fuel and food is one result. Ahmadinejad said that reducing the subsidies was the "largest-scale major surgery" on the Iranian economy in the last 50 years. However, this type of "surgery" means a quadrupling of petrol prices and a reduction in bread subsidies. It is not surprising, therefore, that immediately after the publication of the government's decision, policing was stepped up in Tehran's streets. Riots in Iran are unlikely at present; however, the unpredictability of political and socioeconomic processes in that country parallels the uncertainty surrounding Iran's nuclear programme, which is holding the world in suspense. And, pessimistic as this might sound, the year 2011 will probably be no less dangerous in terms of possible contingencies in the "Iranian crisis" than were preceding years.