Amma 2010-cu ili Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli kontekstində tam itirilmiş il saymaq da düzgün olmazdı
Təəssüf ki, ATƏT-in Minsk qrupunun Bakı ilə Yerevanın Madrid prisiplərinə dair mövqelərini yaxınlaşdırmaq cəhdləri uğurla nəticələnmədi.
Gözləntilərin əksinə olaraq, Ermənistan tərəfi hələ 2009-cu ilin yayında ATƏT XİNŞ-nin Afinada keçirilmiş toplantısında tərəflərə təqdim olunmuş Madrid prinsiplərinin yenilənmiş versiyasını müəyyən düzəlişlərlə də olsa, qəbul etmədi. Bu ilin əvvəlində Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri Dmitri Medvedev, İlham Əliyev və Serj Sarqsyanın Soçidə keçirilmiş görüşündə Yerevan düşünmək üçün vaxt istəsə də, suala hələ də dəqiq «hə», yaxud «yox» cavabı verilməyib. Bu  olmadan isə çərçivə sülh razılaşması üzərində işə başlanması mümkün deyil.
Şübhəsiz, qeyri-legitim və kürsüsündə möhkəmlənə bilməyən Serj Sarqsyandan ötrü  danışıqlar yalnız status-kvonu uzatmaq üçün lazımdır. Münaqişənin Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılmasına yol vermədən, üstəlik, «dəhliz» bəhanəsi ilə Azərbaycanın daha bir ərazisini ələ keçirmədən həlli, əlbəttə ki, S.Sarqsyan və onun komandası üçün qəbuledilməzdir. Axı onlar üçün söhbət yalnız Dağlıq Qarabağdan yox, Qarabağ klanının qəsb və istismar etdiyi bütünlükdə Ermənistandan gedir. Madrid prinsipləri qəbul ediləcəyi təqdirdə (bu, 1990-cı illərin sonlarında Levon Ter-Petrosyanın istefasına səbəb olmuş «mərhələli həll planı»na çox bənzəyir), Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi yalnız radikal ermənilər qarşısında deyil, qeyri-real və yerinə yetirilməyən vədlərə görə, bütünlükdə xalq qarşısında cavab verməli olacaq.
Qeyri-məhsuldar siyasət nəticəsində Ermənistan sülh və inkişaf üçün 12 ilini itirib, nəhəng regional layihələrdən kənarda qalıb. Amma hakimiyyəti özəlləşdirmiş Qarabağ klanı bu vaxt ərzində görünməmiş dərəcədə varlanıb.
Amma diplomatların səylərinin nəticə verməməsinin səbəbi kimi bunu göstərmək, 2010-cu ili isə itirilmiş saymaq düzgün olmazdı.
Xatırladaq ki, 2010-cu il mayın 20-də Avropa Parlamenti bolqarıstanlı deputat Yevgeni Kirillovun məruzəsi əsasında, «Avropa İttifaqının Cənubi Qafqazda strategiyasının müəyyənləşdirilməsinin vacibliyi haqqında» qətnamə qəbul edib. Sənəddə bildirilir ki, «Dağlıq Qarabağa yekun statusunun müəyyənləşdirilməsinədək müəyyən aralıq statusu vermək olar. Bu, həmin keçid dövründə erməni və azərbaycanlı əhalinin sülh şəraitində yaşaması və əməkdaşlığına imkan yaradar».
Qətnamədə «Erməni qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarından çıxarılması» da tələb olunur.
Ermənilər üçün NATO-nun Lissabon sammiti də eyni uğursuzluqla müşayiət olundu. S.Sarqsyan, hətta tədbirə ümumiyyətlə qatılmadı. Sammitdə qəbul edilmiş Bəyannamənin 35-ci maddəsində deyilir: «Cənubi Qafqaz ölkələri və Moldova Respublikasında regional münaqişələrin uzanması əvvəlkitək alyans üçün ciddi narahatlıq mənbəyi olaraq qalır. Biz bütün tərəfləri konstruktivliyə, münaqişələrin həlli üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirməyə, danışıqların mövcud formatına hörmətlə yanaşmağa çağırırıq. Bütün tərəfləri regional təhlükəsizlik və sabitliyə zərbə vuracaq addımlardan çəkinməyə dəvət edirik. Prinsiplərimizi nəzərə alaraq, Ermənistan, Azərbaycan, Gürcüstan və Moldova respublikalarının ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi və suverenliyinə dəstəyimizi davam etdirir (fərqləndirmə müəllifə məxsusdur), bu münaqişələrin sülh yolu ilə həlli üçün səyləri əvvəlkitək dəstəkləyirik».
Bəyannamənin mətnindən göründüyü kimi, NATO-ya üzv dövlət başçıları ermənilərin ərazi iddialarını ört-basdır etmək üçün daim əsaslandığı «müqəddəratı təyinetmə prinsipi» haqqında danışmayıb. Demək, ermənilərin öz məqsədlərini həyata keçirmək üçün «Kosovo presedenti»ndən yararlanmaq cəhdləri də əsassızdır.
Bundan başqa, Azərbaycanın tələbinə əsasən, ATƏT-in Minsk qrupunun və BMT-nin xüsusi faktaraşdırıcı missiyaları ermənilərin işğal etdiyi ərazilərində olub. Araşdırmanın nəticələrinə əsasən hazırlanacaq hesabat gələn ay tərəflərə təqdim edilməlidir. Bakı bu hesabatdakı qiymətləndirmə və faktlara əsaslanaraq, ermənilərin beynəlxalq hüquqa zidd olaraq Azərbaycan ərazilərini işğal etməsini, ölkəmizə vurduğu zərəri pisləyən qətnaməni BMT Baş Assambleyasının səsverməsinə çıxara bilər.
Nəhayət, ATƏT-in Astana sammitində Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı “3+2” formatında qəbul edilmiş bəyanat da çox vacib xarakter daşıyır. Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri - Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev, Fransanın baş naziri Fransua Fiyon və ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton, həmçinin Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində daha ciddi addımların atılması vaxtının çatdığına dair ortaq fikrə gəliblər. İ.Əliyev və S.Sarqsyan münaqişənin beynəlxalq hüquq, BMT Nizamnaməsi, Helsinki Yekun Aktı əsasında, həmçinin Rusiya, Fransa və ABŞ prezidentlərinin 10 iyul 2009-cu ildə Akvildə və 26 iyun 2010-cu ildə Muskokda səsləndirdikləri bəyanatlara uyğun yekun həllinə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər.
Xatırladaq ki, ABŞ, Fransa və Rusiya prezidentlərinin sözügedən iki bəyanatından da göründüyü kimi, Madrid prinsiplərinin bazasında aşağıdakı məqamlar nəzərdə tutulur:
- Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonların Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılması;
- Dağlıq Qarabağa aralıq statusunun verilməsi, təhlükəsizlik və özünüidarənin təminatına zəmanət;
- Ermənistanla Dağlıq Qarabağ arasında dəhliz yaradılması;
- bütün daxili köçkünlər və qaçqınların əvvəllər yaşadığı yerlərə qayıtmaq hüququnun təmini;
- beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanəti, həmçinin, sülhün dəstəklənməsi əməliyyatları.
Göründüyü kimi, Dağlıq Qarabağın statusundan danışılan zaman, onun Azərbaycandan  ayrılmasının mümkünlüyü haqda heç bir fikrə rast gəlinmir. İşğal altındakı torpaqların boşaldılması və qaçqınların, məcburi köçkünlərin əvvəlki yaşayış yerlərinə qayıtması məsələləri isə sənəddə birmənalı şəkildə əksini tapıb.
Beləliklə, beynəlxalq ictimaiyyət nüfuzlu struktur və ölkələrin timsalında 2010-cu ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin siyasi-hüquqi həlli paramentlərinin formasını ümumi şəkildə nümayiş etdirib. Amma müxtəlif səbəblər üzündən ABŞ və Fransa hökumətləri Yerevana ciddi təzyiq göstərmək istəmir, Sarqsyana öyüd-nəsihət verilməsini Rusiyanın ixtiyarına buraxır. Bunda əsas səbəblərdən biri, əlbəttə ki, nüfuzlu erməni lobbisi ilə münasibətlərin pozulmasına imkan verməməkdir.
Moskva isə hər şeyə rəğmən ikili oyun oynayır.
Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedev, bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi böyük fəallıq göstərir, üçtərəfli görüşlər təşkil edir və tərəfləri kompromisə sürükləyir.
Güman ki, Rusiya Dağlıq Qarabağ probleminin həlli işində rəmzi addımlarla kifayətlənməyin əleyhinə deyil. O, vəziyyəti dəyişəcək addımlar atmaq istəmir və bu, şübhəsiz, Bakı üçün qəbuledilməzdir. Bunu Minsk qrupuna həmsədrlik edən digər dövlətlər də anlayıb. Məhz onlar ATƏT-in Astana sammitində qəbul edilmiş bəyannamədə bildirir ki, münaqişənin həlli prosesində öz səylərini artırmaq niyyətindədirlər. Odur ki bu il prosesdə Rusiyanın nümayiş etdirdiyi təşəbbüskarlıq, yəqin ki, qarşıdakı dövrdə Fransa və ABŞ-ın da iştirakı ilə üçtərəfli səylərlə əvəzlənəcək.
Münaqişənin həlli prosesində real irəliləyişin olmaması azərbaycanlılarda dərin məyusluq yaradır. Nəticədə, danışıqların nəticə verəcəyinə inananların sayı azalır, Minsk qrupunun vasitəçiliyindən imtinaya, torpaqların hərbi yolla azad edilməsinə tərəfdar olanlar artır. Amma nə qədər ki, silahlar susur, münaqişənin sülh yolu ilə həlli ümidləri hələ də qalır. Bu məqamda emosiyalara, qıcıqlara təslim olmamaq vacibdir. Səbirli olmaq, Ermənistana iqtisadi, diplomatik, informasiya, həmçinin, hərbi təzyiqlərin artırılması xəttini davam etdirmək lazımdır. Bunun üçün isə Azərbaycanın bütün imkanları var. İnkişaf edən iqtisadiyyat, ciddi maliyyə ehtiyatları, artan ümumdaxili məhsul, 2011-ci ildə 3 milyard dollara çatdırılacaq hərbi xərclər, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin başa çatdırılması və digər layihələr nəhayət, Azərbaycanın xeyrinə işləməlidir.
Ermənilər etiraf etməsə də, onların manevr imkanları get-gedə daralmaqdadır. Rusiyadan Ermənistaan gedən kommunikasiyalar bağlı qalır. 2009-cu ildə görünməmiş 14%-lik enişdən sonra Ermənistan iqtisadiyyatının inkişafı çox ləng gedir (cəmi 2%), maliyyə durumu isə getdikcə ağırlaşır. 2011-ci ildə Ermənistanın xarici borcu 3 milyard 900 milyon dollar təşkil edib və onun 4,4 milyard dollaradək artması mümkündür. Rəsmi bəyanatlar və proqnozların əksinə olaraq, əksər ixtisaslı ekspertlər hesab edir ki, Ermənistan durmadan defolta tərəf yuvarlanır. Belə fikirdə olan ekspertlər arasında sabiq baş nazir Qrant Baqratyan, Yerevanın eks-meri Vaqan Xaçatryan və digərləri var.
Ermənistanda ehtiyatların bu il daha 160 milyon dollar azalması da deyilənlərin dolayısı ilə təsdiqidir.
Bəs 2012-ci ildə xarici borcların ödənməsi, yeni kreditlərin ayrılmasından isə imtina olunması, yaxud bunun üçün siyasi tələblərin irəli sürülməsi vaxtı vəziyyət necə olacaq?
Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) Moskvada keçirilmiş son toplantısı göstərib ki, ermənilərin bu quruma olan ümidləri də əsassızdır. Ermənilərin Azərbaycanla hərbi pariteti saxlamaq üçün öz gücü isə yoxdur. Rusiyanın xilaskarlığına inam azalır. Serj Sarqsyanın, Azərbaycan müharibəni bərpa edəcəyi təqdirdə, «DQR-in müstəqilliyini tanıyacaqları» ilə bağlı bəyanatı göstərir ki, o, müharibənin yaxınlaşdığını anlayır. Amma Sarqsyanın bəyanatı ilk baxışdan nə qədər qərarlı təsir bağışlasa da, əslində, görünən odur ki, o, Moskvanın razılığı olmadan bu addımı atmağı ağlından belə keçirmir.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyiş olmazsa, hərbi gərginliyin artacağına şübhə yoxdur. Bu özünü hərbi büdcələrin artımında, silahlanma yarışında, düşmənçilik ritorikasının artmasında, hərbi təlimlərin çoxalmasında, atəşkəsin pozulması hallarının daha intensiv xarakter almasında, cəbhə xəttindəki insidentlərdə göstərəcək. Fikrimcə, vasitəçi dövlətlər, həmçinin, problemin dinc yolla həllində maraqlı olan digər qüvvələr hadisələrin belə mənfi ssenairi üzrə inkişafını önləmək üçün hələ də imkanlara malikdir. Bu isə, öz növbəsində, Ermənistanı dolayısı ilə deyil, birmənalı şəkildə Madrid prinsiplərini qəbul etməyə sövq eləmək üçün kifayətdir. Özü də, vasitəçilərə bu, yalnız öz maraqları naminə deyil, həm də ermənilərin canını Azərbaycanın iqtisadi və demoqrafik potensialı ilə lazımsız və perspektivsiz rəqabətdən qurtarmaq üçün lazımdır.
Çünki hazırkı status-kvo davam edəcəyi təqdirdə, kommunikasiyalar bağlı qalacaq, Rusiya, ABŞ, Avropa İttifaqı üçün vacib və sərfəli olan bir sıra layihələrin reallaşdırılması baş tutmayacaq və ya böyük risk altına düşəcək.
Nəhayət, hansı dövlət ermənilərin qeyri-real ambisiyaları naminə,  Azərbaycanda əldə edəcəyi konkret xeyirdən imtina edər ki? Razılaşın ki, belə siyasəti «rasional» adlandırmaq çox çətindir.
Beləliklə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli imkanlarının axtarışı davam edir. Və bu, Azərbaycanın artan gücü və təzyiqinin kölgəsində baş verir.

But it is not quite right to consider 2010 a wasted year in resolving the Karabakh problem
Unfortunately, the OSCE Minsk Group's efforts to bring Baku and Yerevan closer together around the so-called Madrid principles have been in vain.
Contrary to expectations, the Armenian side did not accept, even subject to reservations, the revised version of the Madrid principles which were officially proposed as early as summer 2009 at the OSCE foreign ministers summit in Athens. Although the Armenians requested time for consideration earlier this year in remarks and notes at the trilateral meeting of Presidents Medvedev, Aliyev and Sargsyan in Sochi, Yerevan has never given a clear-cut "yes" or "no" and without this, it is impossible to begin work on a framework peace treaty.
Obviously, the illegitimate President Serzh Sargsyan, who does not feel secure in his presidential tenure, needs elections only to prolong the status quo. A resolution of the conflict without legalizing the secession of Nagornyy-Karabakh from Azerbaijan and seizing a sizeable chunk of Azerbaijani territory on the pretext of the need for a "corridor" to boot, is unacceptable to Sargsyan and his team. After all, at stake for them is not Nagornyy-Karabakh at all, but all Armenia, which was seized by a clan from Karabakh and is exploited in its venal interests. Should the Madrid principles be adopted (they very much resemble the Minsk Group's "phased plan", whose adoption resulted in the enforced retirement of President Levon Ter-Petrosyan in the late 1990s) they will be called to account not only by Armenian radicals, but by the whole nation for their unrealistic and unfulfilled promises. As a result of this unproductive policy, Armenia has lost 12 years of peace and development and finds itself outside the large-scale regional projects - on the other hand, the Karabakh clan, which has privatized political power in Armenia, has become fabulously rich.
However, concluding from this that the diplomatic efforts were useless and 2010 was wasted time, is not fully justified. Let me remind you that on 20 May 2010, the European Parliament passed a resolution based on the Report on the need for an EU strategy for the South Caucasus by Bulgarian MEP Evgeni Kirilov. In particular, the resolution reads that an "interim status can be proposed for Nagornyy-Karabakh, and the final status of Nagornyy-Karabakh is to be determined in the future by a legally-binding expression of will, the right of all internally-displaced persons and refugees to return and international security guarantees," which will bring about peaceful coexistence and cooperation among the Armenian and Azerbaijani peoples." The document urges, "withdraw Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan."
The NATO summit in Lisbon, which Serzh Sargsyan decided not to attend, turned out to be just as disappointing for Armenia. Clause 35 of the declaration adopted at the summit reads: "With our vision of a Euro-Atlantic area at peace, the persistence of protracted regional conflicts in the South Caucasus and the Republic of Moldova continues to be a matter of great concern for the Alliance. We urge all parties to engage constructively and with reinforced political will in peaceful conflict resolution, and to respect the current negotiation formats. We call on them all to avoid steps that undermine regional security and stability. We remain committed in our support of the territorial integrity, independence and sovereignty (highlighted by the author) of Armenia, Azerbaijan, Georgia and the Republic of Moldova, and will also continue to support efforts towards a peaceful settlement of these regional conflicts, taking into account these principles." As is clear from this passage, the heads of NATO member states have ignored the "right to self-determination," a principle to which Armenians appeal all the time to veil their territorial claims, and therefore, their hopes of using the so-called "Kosovo precedent" for their own purposes are groundless.
At Azerbaijan's demand, a fact-finding mission of the OSCE Minsk Group was sent to the territory occupied by Armenians, and report summarizing its work will be sent to the parties next month. Based on the assessments and conclusions of this report, Azerbaijan can put to a vote at the General Assembly an appropriate resolution condemning the Armenian occupation of the Azerbaijani territories, which is against international law, and their actions which cause damage to our country.
Finally, the statement adopted in Astana during the OSCE summit on the Nagornyy-Karabakh conflict in the 3+2 format is also important. Heads of delegations from the OSCE Minsk Group member countries - Russian President Dmitriy Medvedev, French Prime Minister Francois Fillon and US Secretary of State Hillary Clinton, together with Armenian and Azerbaijani Presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev, agreed that the time has come for more decisive steps in resolving the Nagornyy-Karabakh conflict. The Armenian and Azerbaijani presidents confirmed their readiness for final regulation of the conflict in accordance with the principles of international law, the UN Charter and the Final Helsinki Act and on the basis of joint statements by Russia, France and the United States made on 10 July 2009 in Aquila and on 26 June 2010 in Muskoka.
The fundamental Madrid Principles envisage, in accordance with statements made by the US, French and Russian presidents in Aquila and Muskoka:
- Restoring Azerbaijani control of the territories surrounding Nagornyy-Karabakh;
- Granting interim status to Nagornyy-Karabakh and providing guarantees of security and self-governance;
- Opening a corridor between Armenia and Nagornyy-Karabakh;
- Determining in the future the final legal status of Nagornyy-Karabakh on the basis of a legally binding, compulsory expression of will;
- Upholding the right of all the internally displaced persons and refugees to return to their homes;
- Providing international guarantees of security, including peace support operations.
As we can see, nothing is said about the possibility of Nagornyy-Karabakh seceding from Azerbaijan in the discussion about its status, whereas the liberation of the occupied territories and the return of the displaced persons and refugees are worded quite unambiguously.
The international community, in the form of its most influential organizations and countries, has outlined in 2010 the political and legal parameters of a resolution of the Nagornyy-Karabakh conflict. However, for a number of reasons, and not least because of their unwillingness to spoil relations with influential Armenian lobbies, the US and French governments do not want to put Yerevan under strong pressure and have left the job of persuading Serzh Sargsyan to Russia. And Moscow, to all appearances, is into double dealing.
On the one hand, Russian Federation President Dmitriy Medvedev and the Russian Foreign Ministry display great energy, organizing trilateral meetings and pushing the sides to compromise. On the other hand, in striving not only to bargain for its Armenian outpost, but also to promote its own geopolitical and economic interests, which are unacceptable to Azerbaijan, Moscow is in no rush to accelerate a resolution.
It appears that Russia is not averse to limiting itself to symbolic steps which cannot progress a Karabakh solution, and this is also utterly unacceptable for Baku. This has become evident to other member states of the Minsk Group too; they pointed out in the statement adopted in Astana that they intend to step up their own mediation efforts. So Russia's solo on the Karabakh issue, observed this year, will probably give way to trilateral initiatives with the participation of France and the United States.
The absence of real progress in regulating the Karabakh conflict causes profound disappointment among Azerbaijanis and increases the number of people who have lost faith in the talks and call for an end to the OSCE Minsk Group's mediation services and for liberation of the occupied territories by force. However, while the guns are silent, there is still a chance for peaceful regulation. It is important not to succumb to emotion and irritation, to exercise constraint and to continue the policy of building economic, diplomatic, information and even military pressure on Armenia. Azerbaijan has the ability to do this. Its growing economy, sizeable financial reserves, developing military-industrial complex, increasing defence budget, which is to double in 2011 to reach $3 billion, the completion of the Baku-Tbilisi-Kars railway and other projects - all this must finally swing the balance in Azerbaijan's favour.
Although Armenia does not admit this, they have less room to manoeuvre now. Lines of communication between Russia and Armenia remain closed, especially for military logistics purposes. Recovery in the Armenian economy, after the unprecedented 14% fall in 2009, is slow (only 2% growth) and the financial situation continues to worsen. In 2011, Armenia's foreign debt will reach $3.9 billion and might rise to $4.4 billion. Many highly qualified analysts, including former Prime Minister Grant Bagratyan, former Yerevan mayor Vaagn Khachatryan and others, say that despite official statements and forecasts, the country is sliding implacably toward default. Indirect evidence for this is that Armenia's reserves fell by $160 million in 2010. But what will happen when expenditure on servicing foreign debt triples in 2012 and when new loans are refused or linked to political demands?
Armenia's reliance on the Collective Security Treaty Organization was proven to be in vain at the latest meeting of that organization in Moscow. And Yerevan has no resources of its own to maintain military parity with Azerbaijan. The belief in salvation from Russia is weakening. Serzh Sargsyan's statements about a readiness to recognize the "independence of the Republic of Nagornyy-Karabakh" should Azerbaijan resume military operations, indicates that he realizes that war is drawing near. But at the same time, no matter how decisive his statements sound on first hearing, Serzh Sargsyan effectively proves that there will be no "recognition" of Nagornyy-Karabakh without the green light from Moscow.
In the absence of real progress on a peaceful resolution of the Armenian-Azerbaijani conflict, increased military tension is inevitable. This will manifest itself in growing military budgets, an arms race, intensified and hostile rhetoric, more frequent military exercises and a spike in the exchanges of fire and incidents on the front line. Presumably, the mediating countries and other forces interested in a peaceful solution are still able to prevent the development of the situation along a negative scenario. To achieve this, it would suffice to coerce Armenia into direct acceptance of the Madrid principles, rather than indirectly, and to discuss and develop a peace treaty.
The mediating powers will have to do this, not only because it is in their interests, but also to free Armenians from the burden of confrontation with Azerbaijan, which is too heavy a toll for their demographic and economic potential. After all, if the status quo is maintained and lines of communication remain blocked, many important projects, whose implementation suits the interests of Russia, the USA and the EU, will not be carried out or will be associated with great risks. And finally, supporting excessive Armenian ambition and missing very tangible benefits in Azerbaijan is hardly a rational policy for any country. So the search for a peaceful resolution will continue, but in the context of growing strength and pressure from Azerbaijan.