İsraillə fələstin arasında sülh dialoqu yenidən, özü də, deyəsən, daha uzun müddətə dayandı…
Fələstin-İsrail münaqişəsinin həlli prosesi, deyəsən, yenidən uzun müddətə bir kənara qoyuldu. Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli prosesində vəziyyətin ağırlaşdığını dolayısı ilə Fələstin administrasiyasının rəhbəri Mahmud Abbas da təsdiqləyib. O, nəinki vəzifədən getməyə, ümumiyyətlə rəhbərlik etdiyi strukturu buraxmağa belə hazır olduğunu bildirib.
İflas ərəfəsində
Abbasın etirafına görə, Fələstin muxtariyyətinin hakimiyyət strukturu, əslində, bütün səlahiyyətlərdən məhrumdur, müstəqil Fələstin dövlətinin çoxdan yaradılmalı olduğu ərazilərin işğalı hələ də davam edir.
Bu bəyanatdakı aşkar mübaliğəyə baxmayaraq (aydındır ki, Fələstin lideri gələcək Fələstin dövlətinin özülü olacaq milli administrasiyanı dağıtmaq fikrində deyil), o, bir faktı açıq şəkildə ortaya qoyur: Yaxın Şərqdəki sülh dialoqu yenidən dalana dirənib.
Bu ilin sentyabrında ABŞ-ın vasitəçiliyi iilə bərpa olunmuş Fələstin-İsrail danışıqları uzun illərdir davam edən problemin tezliklə həllinin əsasını qoymalı, prosesi birdəfəlik sülh məcrasına yönəltməli idi. Amma artıq sentyabrın sonlarında danışıqlar prosesi yenidən ləngiməyə başladı. İsrailin İordan çayının qərb sahilində yaşayış məntəqələrinin tikintisinə tətbiq etdiyi moratoriumun bitməsi və tikinti işlərinin bərpası ilə əlaqədar olaraq, Fələstin tərəfi danışıqlardan çıxdı. Abbas açıq şəkildə bildirdi ki, işğal altındakı ərazilərdə yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisinə son qoyulmadan, onlar danışıqlar masası ətrafına qayıtmayacaq. Bununla yanşı, İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu tikinti işlərini dayandırmalarının müqaibilində, Fələstinin onları dövlət kimi tanıması tələbi də Abbas tərəfindən rədd edilib. Üstləik o, müvəqqəti sərhədlər çərçivəsində Fələstin dövlətinin yaradılması ilə də razılaşmayıb.
"Müvəqqəti sərhədlər çərçivəsində Fələstin dövlətinin yaradılması məsələsi İsrailin bəzi məmurları tərəfindən qaldırılır. Bu, qəbuledilməzdir. Çünki müvəqqəti sərhədlər - lap 2 günlüyə belə - çərçivəsində dövlətin yaradılmasını qəbul etsək, o, əbədi, üstəlik, Qüdssüz olacaq", - deyə Abbas bildirib.
Fələstin administrasiyası tərəflər arasında əsas vasitəçi olan ABŞ-a müraciət edərək, dialoqun iflasa uğramasına görə məsuliyyətin açıq şəkildə İsrailin üzərinə qoyulmasını, Netanyahu hökumətinə təzyiq edilməsini istəyib. Vaşinqton isə İsrailin mövqeyində yumşalmaya nail olmaq üçün müəyyən addımlar atıb. Dünya KİV-də yer almış məlumatlara görə, Təl-Əvivin Fələstin ərazisində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisini dayandırması müqabilində Vaşinqton ona yeni qırıcılar vəd edib.
Amma Vaşinqtonun səyləri nəticə verməyib. Sonda ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Filip Krouli İsraili tikinti işlərini dayandırmağa razı salmaq üçün səyləri dayandırmaq məcburiyyətində olduqlarını etiraf edib. O, bunu cəhdlərin nəticə verməməsi ilə əsaslandırıb.
Doğrudur, bu bəyanatla yanaşı, o da qeyd olunur ki, Birləşmiş Ştatlar bundan sonra da tərəflərə birbaşa əlaqələrin yaradılmasında və qarşılıqlı anlaşmaya gəlinməsi yolunda köməklik göstərəcək.
Amma məhz qarşılıqlı anlaşmanın olacağına ümidlər getdikcə daha da azalır. Knessetdə "İsrailin süveren ərazisi"ndən güzəştin yalnız deputatların üçdəikisinin (yəni, 80 parlamentarinin) razılığı ilə mümkünlüyünə dair qəbul edilmiş qanun buna misaldır. Əks təqdirdə, razılaşma referenduma çıxarılmalıdır.
İsrail parlamentinin bu qərarı Ərəb Dövlətləri Liqası tərəfindən pislənib. Qurum hesab edir ki, bu, sülh prosesinə və Fələstin dövlətinin danışıqlyar yolu ilə yaradılmasına daha bir maneədir. Amma İsrail parlamentinin qərarına belə münasibət göstərən yalnız ərəb dünyası deyil. Almaniyanın "Suddeutsche Zeitung" qəzeti yazır ki, bu qanun demokratiyanın əsas prinsiplərinə ziddir. Axı demokratiya hüquqi dövlətin mövcudluğunu nəzərdə tutur. O isə qanunları poza və ya zorla yeridə bilməz. Gələcəkdə israillilər Hollan yüksəkliklərinin Suriyaya, Qüdsün şərqi hissəsini isə Fələstinə qaytarmaq məsələsini referendumla həll edərlərsə, bu, o anlama gələr ki, İsrail, əslində, malik olmadığı hüquqlara sahib çıxmaq istəyir.
"Hollan yüksəklikləri və Qüdsün şərq hissəsinin işğalından 30 il keçməsi önəmli deyil. Bu, İsrailin birtərəfli addımı olub və beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmayıb. Beləliklə, beynəlxalq hüquq nöqteyi-nəzərindən bu ərazilər işğal olunub. Demək, İsrail orada heç bir suveren qərar qəbul edə, xüsusilə referendum keçirə bilməz. Beləliklə, yeni qanun İsrailin beynəlxalq hüquqa əhəmiyyət vermədiyinin daha bir göstəricisidir. Fələstin ərazisində - İordan çayının qərb sahilində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisi məsələsində də İsrail özünü belə aparır", - deyə Avropanın aparıcı qəzetlərindən biri yazır.
Fələstin rəhbərliyi isə danışıqlar prosesi iflasa uğrayacağı təq-dirdə regionu nələrin gözlədiyinə açıq işarə vurur. Abbasın rəhbərlik etdiyi administrasiyanı buraxa biləcəyinə dair bəyanatına da məhz bu rakursdan baxılmalıdır. Söhbət "intifada"nın fəal mərhələsinin bərpasından gedir. Ötən illərin təcrübəsi isə göstərir ki, bu, özünü İsrail şəhərlərində kamikadzelərin törətdiyi terror aktları ilə büruzə verir.
Amma Abbasın İsrailə təzyiq göstərmək üçün kifayət qədər dinc vasitələri də var. Vaşinqtonun təşəbbüsü ilə başlanan növbəti danışıqlar prosesi iflas təhlükəsi ilə üz-üzə qaldığı zaman o, dərhal elə bu vasitələrdən istifadə etməyə çalışıb.
Abbas taktikanı dəyişir
Abbasın dinc "silah"ı Fələstinin beynəlxalq aləm tərəfindən müstəqil dövlət kimi tanınması prosesinin fəallaşdırılmasıdır. Güman edilir ki, bu taktika nəticəsində, İsrailin Yaxın Şərq tənzimlənməsində onsuz da güclü olmayan hüquqi mövqeləri daha da zəifləyəcək.
Hazırda müstəqil Fələstin dövlətini 100-dən artıq dövlət tanıyıb (ABŞ, Yaponiya və Avropa İttifaqının əksər üzvləri bura daxil deyil). Abbas bu dövlətlərin sayını artırmaqda israrlıdır.
"Fələstinlə İsrail arasında aparılan sülh danışıqları nəticəsiz bitərsə, Fələstin hələ də onun müstəqilliyini tanımamış dövlətləri bunu etməyə çağıracaq", - deyə Türkiyəyə dekabrın əvvəlində etdiyi səfəri zamanı Abbas bildirib.
Yeri gəlmişkən, Fələstin lideri bu məsələdə artıq Ankaranın da dəstəyini alıb. Türkiyə Prezidenti Abdullah Gül bildirib ki, Ankara bundan sonra da Fələstinlə həmrəylik nümayiş etdirəcək, Fələstin dövlətinin yaradılması üçün ictimai və iqtisadi dəstəyini əsirgəməyəcək.
Bu dəfə hələ mövcud olmayan Fələstin dövlətinin 1967-ci ildəki sərhədlər çərçivəsində tanınmasına dair yeni xəbərlər Latın Amerikasından gəlib. Regionun nəhəng dövlətləri olan Braziliya və Argentina onu müstəqil dövlət kimi tanıyıb. Rəsmi Buenos-Ayres xüsusi olaraq vurğulayıb ki, Argentinanın Fələstini müstəqil dövlət kimi tanıması "Cənubi Amerika dövlətləri arasında bu məsələyə dair dərin konsensusun olduğunu göstərir".
Uruqvay, Paraqvay, Ekvador və Peru da 2011-ci ildə analoji qərarın veriləcəyini bəyan ediblər.
Dünya KİV dərhal Fələstin administrasiyasının diplomatik hücumundan danışmağa başlayıb. İsrail isə öz növbəsində, dövlətlərin Fələstinin müstəqilliyini tanımasını İsraillə Fələstin arasında 1995-ci ildə Osloda əldə edilmiş razılaşmaya zidd sayır. Həmin razılaşmada Fələstinin tanınmasının yalnız İsrailin razılığı ilə mümkün olduğu bildirilir.
Fələstinin beynəlxalq aləm tərəfindən tanınması prosesinin fəallaşmasına müxtəlif yanaşmalar var. FƏTH-dən fərqli olaraq, İsrailə qarşı daha sərt mövqedə olan HƏMAS-ın məsələyə yanaşması xüsusilə maraqlıdır. Hərəkat üzvləri düşünür ki, Fələstinin tanınması kampaniyasının arxasında başqası yox, şəxsən Birləşmiş Ştatlar dayanır. "Həmasçılar"ın fikrincə, İsrailin münaqişənin həllində tərslik etməsi fonunda Barak Obama BMT Baş Assambleyasının sessiyasındakı vədinə əməl etmək üçün hərəkətə keçib. Xatırladaq ki, Obama Baş Assambleyadakı çıxışında 2011-ci ilin sentyabrında Fələstinin BMT üzvü olacağını bildirmişdi. İndi Ağ ev sahibi bu prosesə ilk olaraq Latın Amerikası dövlətlərini qoşub.
Karmel yaxınlaşması
Fələstin-İsrail danışıqlarında irəliləyiş perspektivi, demək olar ki, görünməsə də, yenə də nəticəyə hansısa ümidlər qalır; məsələn, Mahmud Abbas HƏMAS-ı girovluqdakı israilli əsgər Qilad Şaliti azad etməyə çağırıb. İsrail isə Qəzzanın blokadasının yumşaldılacağına dair təşəbbüslərinin olduğunu təsdiqləyib. O, xüsusilə buradan ixraca imkan yaradıla biləcəyini açıqlayıb.
Amma ən vacibi - Fələstin administrasiyası İsrailə Karmel dağlarındakı güclü yanğının söndürülməsində kömək edib. Hayfa rayonuna Fələstindən 3 yanğınsöndürmə maşını göndərilib. İsrail Prezidenti Şimon Peres və Baş nazir Benyamin Netanyahu buna görə Mahmud Abbasa minnətdarlıq edib. Netyanyahu qonşu müsəlman dövlətlərinin (Misir, İordaniya və Türkiyə) rəhbərlərinə də təşəkkür edib. Bu dövlətlər də aradakı fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, İsrailin yardım çağırışına müsbət cavab verib, ona təcili yardım göstəriblər.
"Karmeldəki fəlakət bizi qonşu dövlətlərlə yaxınlaşdırdı. Hamı anlayır ki, bu bədbəxtlik hər kəsin başına gələ bilər. Bu halda hər kəs bir-birinə kömək etməlidir", - deyə Netanyahu bildirib.
İsraillilərlə ərəblər, bir-birlərinə yardım etməyin vacibliyini həqiqətən də anlayırlarsa, deməli, hər il yüzlərlə insan həyatına son qoyan, bütünlükdə beynəlxalq vəziyyətə bu qədər mənfi təsir göstərən bu köklü münaqişənin sülh yolu ilə həlli şansları hələ də qalmaqdadır.

Peaceful dialogue between Israel and Palestine stalls again and, it seems, for a long time
A Palestinian-Israeli settlement seems to have been put in cold storage again. The hopelessness of the situation in the Middle East peace process was confirmed indirectly by Mahmud Abbas, head of the Palestinian National Authority, who declared his willingness not just to leave his post, but also to disband the body he leads.
On the brink of failure
According to Abbas, the government agencies of the Palestinian Authority have, in fact, no authority, as the occupation of Palestinian territories, where an independent Palestinian state should have been established long ago, continues.
Although this statement is a clear exaggeration (the Palestinian leader has no intention of destroying the national administration as the basis of a future Palestinian state), it still illustrates the fact -peaceful dialogue in the Middle East is deadlocked again.
The US-brokered Israeli-Palestinian talks, which resumed in September this year, were intended to lay the foundation for a swift solution to the lingering problem and put the situation firmly on a peaceful track. But by the end of September, the negotiations had foundered once again. Representatives of the Palestinian Authority announced their withdrawal after a 10-month moratorium on the construction of Jewish settlements in the West Bank ended and the Israeli government decided to continue its resettlement policy. Abbas made it clear: the Palestinian side will not return to the negotiating table unless the construction of Jewish settlements in the occupied territories is halted completely. At the same time, the head of the Palestinian Authority rejected Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's proposal to recognize Israel as a Jewish state if Israel agreed to extend the moratorium on the construction of settlements. He had also rejected the idea of establishing a sovereign Palestinian state with provisional borders.
"The question of a state with provisional borders is raised by some senior Israeli officials. It is unacceptable, because a state with provisional borders, even if we accept it for just two days, will become permanent and, moreover, without Jerusalem," said Abbas.
The Palestinian administration urged the chief mediator - the United States - to openly hold Israel responsible for the collapse of the peace talks and to exert pressure on the Netanyahu government. Meanwhile, Washington made some effort to secure a mitigation of the Israeli position. Information was leaked to the world media that in return for Tel Aviv ceasing to build illegal settlements, the Americans were ready to supply Israel with an additional batch of modern fighter aircraft. However, Washington's efforts proved to be in vain. The official representative of the US Department of State, Philip Crowley, finally acknowledged that the US was wasting its time trying to persuade Israel to extend the moratorium on construction in the West Bank. However, this statement was accompanied by a proviso that the United States would continue to help the parties towards mutual understanding in order to restore direct contact.
But achieving mutual understanding is becoming harder and harder. An example of this is the adoption by the Knesset of a law which states that an agreement providing for the ceding of "sovereign territory of Israel" must be approved by two thirds of deputies (80 MPs), otherwise the agreement should be put to a national referendum.
The Israeli parliament's decision was condemned by the League of Arab States, which considers it to be a new obstacle to advancement in the peace process and establishing a Palestinian state by negotiation. The Arab community is not alone in its assessment of the Israeli law. According to Germany's S?ddeutsche Zeitung, the law contradicts the basic principles of democracy. After all, democracy provides for the existence of a law-governed state, and it cannot interfere with the law or interpret it arbitrarily. If in the future the Israelis decide in a referendum whether to return the occupied Golan Heights to Syria and the eastern part of Jerusalem to the Palestinians, it means that Israel is misappropriating a right it does not have.
"It does not matter that the annexation of the Golan Heights and East Jerusalem took place 30 years ago. It was a unilateral move by Israel which was not recognized internationally. Thus, in terms of international law, these territories are occupied and Israel, respectively, cannot take any sovereign decisions or hold referendums on them. So the new law is yet another indication that Israel is quietly ignoring international law. Israel is behaving similarly on the issue of constructing Jewish settlements in Palestinian territories on the West Bank," says a leading European publication.
Meanwhile, the leadership of the Palestinian Authority alludes transparently to what lies ahead for the region if negotiations collapse. Actually, it is from this perspective that Abbas's statement about the possible dissolution of his administration should be considered. We are talking about the prospect of a resumption of an active phase of the intifada, which, as shown by past experience, is accompanied by terrorist suicide attacks on Israeli cities. However, Abbas also has a purely peaceful way of exerting pressure on Israel, which he hastened to use as the Washington-initiated round of talks faced the threat of total collapse.
Abbas change stactics
Abbas's peaceful "weapon" is to step up the international recognition of Palestine as an independent state. It is assumed that this will considerably weaken Israel's already shaky legal position in the settlement process. At present, independent Palestine has been recognized by more than one hundred countries (this does not include the US, Japan and most European Union countries) and Abbas, apparently, intends to substantially increase this number.
"If the Israeli-Palestinian peace talks fail, Palestine will urge countries that have not yet recognized its independence to do so," Abbas said, during a visit to Turkey in early December. By the way, the Palestinian leader has already secured Ankara's support in this respect. Turkish President Abdullah Gul said that Turkey would continue to show solidarity with Palestine and provide social and economic support for the establishment of a Palestinian state.
However, reports indicating further success by the Palestinians in their struggle for international recognition of their non-existent state, outlined within the 1967 borders in international legal documents, have come from distant Latin America. The largest countries in the region - Brazil and Argentina - have recognized the Palestinian state. Buenos Aires emphasized that Argentina's recognition of independent Palestine "reflects the deep consensus that has developed on this issue in South American countries". Uruguay, Paraguay, Ecuador and Peru have announced their intention to do so in 2011.
The world's media immediately began talking of a diplomatic offensive by the Palestinian Authority. Israel, for its part, argues that recognition of the Palestinian state by other countries violates the 1995 Oslo agreement between Israel and the Palestinian Authority, which provides for the recognition of Palestine only with Israel's approval.
However, there are different points of view regarding the reasons for the increasing international recognition of Palestine. The radical Palestinian movement Hamas has a very interesting version.
Unlike the Fateh organization, which runs the Palestinian Authority, it has been taking a much more uncompromising stance against Israeli policies. Hamas suggests that the United States is behind the campaign to recognize the Palestinian state. In their opinion, outraged by Israeli intransigence in the Middle East peace process, Barack Obama decided to keep his promise to the UN General Assembly that Palestine would become a member of that organization by September 2011. To begin with, he has drawn Latin American countries into this process.
Carmel rapprochement
Despite the total lack of prospects for negotiations between Israel and Palestine, there are still indications that dialogue between two parties that have been in conflict for decades is possible in principle.
For example, Mahmud Abbas called on Hamas to release the captured Israeli soldier Gilad Shalit, while Israel approved a number of initiatives to ease the blockade of Gaza, in particular the expansion of opportunities to export from the Palestinian enclave.
But most importantly, the Palestinian Authority assisted Israel in extinguishing a giant fire on Mount Carmel, sending three fire engines to the Haifa area. Israeli President Shimon Peres and Prime Minister Netanyahu greatly appreciated the gesture by the head of the Palestinian Authority. The Israeli prime minister also thanked the leaders of neighbouring Muslim countries (Egypt, Jordan and Turkey), who, despite their differences, responded to Israel's appeal and immediately came to its aid. "The Carmel disaster brought us and neighbouring states closer. Everyone understands that such a disaster could happen to anyone and everyone should help each other," said Netanyahu.
If the Israelis and Arabs are really aware of the need to help each other, this means that there is still a chance of a peaceful settlement of the protracted conflict which claims hundreds of lives every year and has such a significantly adverse impact on the whole international situation.