Yaxın Şərq dünyada qeyri-sabitliyin episentrlərindən biri olaraq qalır
2014-cü il Yaxın Şərqdə böyük təlatümlərlə yadda qaldı. Regionu saysız-hesabsız münaqişələr və müharibələr bürüyüb. Və bu müharibələr beynəlxalq sabitlik və təhlükəsizliyə təsir göstərə biləcək ciddi geosiyasi dəyişikliklərə yol açacaq.
"İslam Dövləti" kabusu
Düz 1 il əvvəl, 2014-cü ilin yanvarında dünya KİV-də "Əl-Qaidə" terror təşkilatının qollarından birinin İraqın Anbar əyalətində "İraq və Şam İslam Dövləti" (İŞİD) elan etdiyinə dair xəbərlər yayıldı. Radikal sələfi hərəkatı ideyasının daşıyıcısı olan bu silahlı qruplaşma bütünlükdə islam dünyasında xilafət yaratmaq niyyətini açıq şəkildə ortaya qoydu. İraqın şimalını və şimal-qərbini ələ keçirən İŞİD növbəti hədəfinin Bağdad, İraqın qalan hissəsi və Suriya olduğunu bəyan etdi.
Sonradan adını dəyişərək "İslam Dövləti" (İD) edən bu təşkilatın Yaxın Şərqdə peyda olması həm də artıq, təxminən, 4 ildir Suriyada gedən qanlı müharibənin nəticəsidir. İraqda qəddarlığı ilə ad çıxarmış və praktiki olaraq, hələ 2004-cü ildə məhv edilmiş "Əl-Qaidə" məhz Suriyada silahlı qarşıdurmanın gedişində yenidən dirçəldi. "Cabhat ən-Nusra" və İD də daxil olmaqla, müxtəlif sələfi qruplaşmaları "cihad" elan edərək, bir-birlərilə sıx əlaqəli şəkildə fəaliyyətə keçdilər, ilk döyüş sınaqlarını həyata keçirdilər. Bu, Suriya rejiminə dost olmayan kənar qüvvələrin rejimin əleyhdarlarına ciddi dəstək verməsi şəraitində baş tutdu.
İD-nin İraqdakı yüksəlişi və Suriyada yaşananlar arasında əlaqənin olduğunu göstərən amillər çoxdur. Məsələn, "Cabhat ən-Nusra" (Suriya müxalifəti daxilində ən qəddar təşkilat olan bu qruplaşma Bəşər Əsəd tərəfdarlarının, Suriyanın ənənəvi məzhəb sahiblərinin, ilk növbədə, şiələrin fiziki məhvini qarşısına məqsəd qoyub), İD və digərləri nəinki Suriyanın bir hissəsinə də nəzarəti ələ aldılar, hətta qonşu Livana hücum etmək qərarına gəldilər. Məqsəd şiələrin "Hizbullah" hərəkatının rəsmi Dəməşqə dəstəyinə son qoymaq, hərəkatın öz qüvvələrini Suriyadan çıxarmağa məcbur etmək idi. Amma İD Livana gedib çıxa bilmədi (ən azı hələlik), əvəzində "cihadçılar"ın "qəhrəmanlığı"nı Suriyanın "başında çatladı".
Suriya hələ də hədəfdədir
Bununla yanaşı, başa çatmaqda olan il Suriyada gedən vətəndaş müharibəsində hökumət qüvvələrinin ciddi üstünlük qazanması ilə yadda qaldı. Maraqlı xarici qüvvələrin, ilk növbədə, ABŞ və Rusiyanın Suriya münaqişəsinə kənar hərbi müdaxilənin edilməməsi haqda razılığa gəlmələrindən sonra problemin dinc yolla həlli imkanları meydana çıxdı. Yeri gəlmişkən, Vaşinqton ilə Moskva arasındakı bu razılaşma Suriyanın kimyəvi silahının məhv edilməsi şərtilə qüvvəyə mindi. Dəməşq də öz növbəsində kimyəvi silah arsenalının məhvi imtahanından uğurla çıxdı. Bu prosesin fonunda Rusiya və ABŞ Suriya hökuməti və mötədil müxalifətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə danışıqlar prosesinə başlamağa nail oldular. Danışıqların bu mərhələsi şərti olaraq "Cenevrə-2" adlandırıldı.
Daha bir vacib məqam ötən il iyunun 3-də Suriya tarixində ilk alternativli prezident seçkisinin keçirilməsi oldu. Seçkiyə bir neçə namizəd qatılsa da, Bəşər Əsədin qalib gələcəyi heç kəsdə şübhə doğurmurdu. Seçki ərəfəsində Suriya ordusunun qiyamçılar üzərində əldə etdiyi üstünlük, xüsusilə xristianlara məxsus Maalula şəhərinin yaraqlılardan təmizlənməsi Əsədə əlavə dividendlər qazandırmışdı.
Amma real müxalifət - həm mötədillər, həm də radikallar - Bəşər Əsədin qələbəsini tanımadı. Ona Qərb, ilk növbədə, ABŞ da etinasızlıq göstərdi. Məsələ ondadır ki, Vaşinqton Suriyadaxili münaqişənin həlli üçün Əsədin prezident postunu tərk etməsini alternativsiz şərt sayır.
Bütün bunların fonunda Suriyanın gələcəyinə əsas təhlükə "cihad hərəkatı"nın genişlənməsindən gəlir. Savaşı "sonadək aparmaqda" israrlı olan bu hərəkat klerikal dövlətin yaradılmasında israrlıdır. "İslam Dövləti"nin Suriyanın Türkiyə ilə həmsərhəd bölgələrinə də soxulması radikalların mövqelərini daha da gücləndirib. Məhz bu məqam iztirablar içərisində olan ölkənin ərazisində yeni miqyaslı müharibəyə yol açıb. Bu dəfə savaşa İD-nə qarşı Birləşmiş Ştatlar tərəfindən yaradılmış beynəlxalq koalisiya da qoşulub.
Yeni koalisiyanın müharibəsi
Beynəlxalq antiterror koalisiyasının strategiyasını açıqlayan ABŞ prezidenti Barak Obama əsas diqqətin islamçıların istər İraq, istərsə də Suriya ərazisindəki mövqelərinə aviazərbələrin endirilməsinə yönəldiləcəyini bildirdi. Vaşinqtonun İD-yə qarşı hərbi əməliyyatların miqyasını Suriya ərazisi hesabına artırmaq istəyi dərhal Amerikanın öz maraqları uğrunda mübarizə aparması kimi şərh olundu. Guya, İraqda hakimiyyət uğrunda mübarizə aparan, üstəlik, qonşu dövlətləri də ələ keçirmək niyyətində olan terrorçularla mübarizə adı altında amerikalılar əslində Suriya ilə bağlı geosiyasi məqsədlərinə çatmağa çalışırlar. Bununla yanaşı, bu, ilk növbədə, Bəşər Əsədin devrilməsi həm də Türkiyənin məqsədləri sırasındadır.
Ankara lap əvvəldən İraqda İD-yə qarşı yerüstü və ya digər əməliyyatlarda iştirak etməyəcəyini açıqlayıb. Şübhəsiz ki, Ankaranın ABŞ-ın rəhbərliyilə aparılan hərbi əməliyyatlarda iştirakdan imtinasının bir sıra səbəbləri var. Türklər, ilk növbədə, İraqdakı kürd muxtariyyətinin güclənməsi prosesində iştirakçı olmaq istəmirlər. İD-nin məhvi məqsədilə həyata keçirilən hərbi əməliyyatların isə kürdlərin gücləndirəcəyinə şübhə yoxdur.
Lakin sonradan Suriyada vəziyyətin son dərəcə kəskinləşməsinə, xüsusilə radikalların kürdlərin yaşadığı Kobani şəhərinə nəzarəti ələ almasına reaksiya verən Ankara İD ilə müharibəyə başlamaq niyyətini açıqladı. Maraqlıdır ki, kürdlər və amerikapərəst koalisiya radikal islamçıları Suriyanın kürdlər yaşayan bölgələrindən çıxara biləcək qüvvə kimi, məhz Türkiyəyə arxalanırdılar. Amma Türkiyə parlamenti orduya Suriya və İraqda transsərhəd əməliyyatları aparmaq üçün mandat versə də, Ankara İD ilə birbaşa hərbi qarşıdurmaya getmədi. Səbəb yenə də Suriya münaqişəsidir. Ankara göstərir ki, o, İD-yə qarşı yerüstü əməliyyatların Suriya rejiminin devrilməsilə də nəticələnməli olduğunu düşünür. İndi böyük ehtimalla, beynəlxalq koalisiyanın İD ilə apardığı müharibənin hansı xarakter alacağı Qərb müttəfiqlərinin yeni antiterror kampaniyasını Suriya hökumət qüvvələrinə qarşı yönəldib-yönəltməyəcəyindən asılı olacaq.
İsrail, Fələstin və bitmək bilməyən münaqişə
Yaxın Şərq siyasətinin ümumi mənzərəsinə ciddi şəkildə təsir göstərən daha bir məqam regional münaqişənin özəyi sayılan İsrail-Fələstin münaqişəsi, daha geniş anlamda isə israillilərin bütünlükdə ərəb dünyası ilə qarşıdurmasıdır.
Yayda İsrail Qəzza zolağında "Sarsılmaz qaya" adı altında növbəti hərbi əməliyyatlarını keçirdi. Əməliyyatlarda əsas məqsəd HƏMAS hərəkatının hərbi obyektlərinin və infrastrukturunun məhvi idi. İsraillilər qarşıya qoyduqları bu məqsədə tam nail ola bilmədilər (6 il əvvəl həyata keçirilmiş "Ərimiş qurğuşun" əməliyyatı zamanı olduğu kimi). Lakin onlar Fələstinin səyləri birləşdirmiş rəhbərliyinə zərbə vurmağa nail oldular. Təl-Əviv, əslində, əməliyyatlara Fələstinin iki aparıcı təşkilatı olan FƏTH və HƏMAS tərəfindən milli birlik hökumətinin formalaşdırılmasından dərhal sonra başlamışdı. Bu koalisiya faktiki olaraq, İsrailin terrorçu saydığı Fələstin radikallarına legitimlik qazandırmışdı.
İsrailin özündə isə dövlət başçısı postuna ölkənin ən sərt, güzəştə getməyi mümkünsüz sayan siyasətçisi Reuven Rivlin iddia etməkdədir. O, yəhudi yaşayış məntəqələrinin genişləndirilməsini vacib sayır. Rivlin fəaliyyətə kifayət qədər qarışıq beynəlxalq şəraitdə başlamalı olub. Məsələ ondadır ki, Təl-Əvivin həyata keçirdiyi hərbi əməliyyat zamanı Fələstində xeyli sayda dinc sakinin həlak olması, ümumilikdə, beynəlxalq birlik tərəfindən sərt tənqid olundu. Bundan başqa, bir sıra ölkələr, ilk növbədə, Avropa İttifaqının üzvləri artıq Fələstinin müstəqilliyinin tanınması məsələsini daha sərt şəkildə qoymağa başladılar. Ötən ilin sonunda İsveç Fələstini müstəqil dövlət kimi tanıdı. Böyük Britaniya, İrlandiya, İspaniya, Fransa kimi ölkələrin parlamentlərində də analoji qətnamələr qəbul edildi. Məlum olduğu kimi, Avropa İsraili Fələstin torpaqlarının işğalında günahlandırır. Avropada hesab edirlər ki, Fələstinin müstəqil dövlət kimi tanınması Təl-Əvivi Rəmallahla daha fəal şəkildə kompromis axtarışına vadar edəcək.
İsrailin hərbi əməliyyatları başa vurması ilə Müqəddəs torpaqda yaranmış qısamüddətli sakitlik noyabrda yenidən pozuldu. Bu dəfə tərəflər arasında Dağ Məbəd adlandırılan ərazidə toqquşmalar başladı. Qeyd edək ki, müsəlmanların müqəddəs məkanları olan Əl-Aqsa və Kubbat əs-Səhra məscidləri məhz bu ərazidə yerləşir. Ərəb siyasətçiləri Dağ Məbəddə vəziyyətin qarışmasını İsrailin ərazidə status-kvoya yenidən baxmaq niyyətilə əsaslandırırlar. Təl-Əviv isə bütün məsuliyyəti fələstinli radikalların üzərinə yıxır.
"Yaxın Şərq kvarteti" adlandırılan ABŞ, Rusiya, Avropa İttifaqı və BMT-dən ibarət vasitəçi birliyin aradan qaldıra bilmədiyi Fələstin-İsrail münaqişəsinin uzanması əsas problemlərin fundamental həllinin vacibliyini göstərir. Söhbət, ilk növbədə, Qüdsün statusundan, İordan çayının qərb sahilində yəhudi yaşayış məntəqələrinin inşası məsələsindən, həmçinin Fələstin dövlətinin yaradılmasından gedir. Bu problemlər beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında həll olunmazsa, Yaxın Şərq münaqişəsinin çözülməsi mümkünsüz görünür.

Ближний Восток остается одним из эпицентров мировой нестабильности
2014 год обернулся для Ближнего Востока большими потрясениями. Регион охвачен целым рядом конфликтов и войн, которые ведут к значительным геополитическим сдвигам, могущим повлиять на всю международную стабильность и безопасность.
Фантом "Исламского государства"
Ровно год назад, в начале января 2014-го, мировые СМИ распространили весть о том, что некое подразделение террористической организации "Аль-Каида" провозгласило на части иракской провинции Анбар "Исламское государство Ирака и Леванта" (ИГИЛ). Эта военизированная структура, выражающая идеи радикального салафитского движения, открыто заявила о намерении создать халифат на всем пространстве исламского мира. После занятия территорий на севере и северо-западе Ирака ближайшими мишенями ИГИЛ, который чуть позже переименовал себя в "Исламское государство" (ИГ), были объявлены Багдад и остальная часть иракской территории, а также Сирия.
Собственно, появление организации типа ИГ на политической сцене Ближнего Востока оказалось возможным во многом благодаря кровавым событиям, которые вот уже почти четыре года разворачиваются на сирийской земле. Печально прославившаяся своей жестокостью "Аль-Каида" в Ираке, практически ликвидированная еще в 2004 году, возродилась именно в ходе вооруженного конфликта в Сирии. Различные салафитские структуры, включая "Джабхат ан-Нусру" и ИГ, выступающие с позиций так называемого "джихадизма" и действующие в тесном взаимодействии друг с другом, получили боевое крещение в условиях той мощной поддержки, которую внешние недруги сирийского режима начали оказывать его внутренним противникам.
Связь самого факта возвышения ИГ в Ираке с событиями в Сирии убедительно подтверждается следующим обстоятельством. Совместно с организацией "Джабхат ан-Нусра" (самой кровожадной силой внутри сирийской оппозиции, практически вставшей на путь физического истребления сторонников президента Башара Асада, представителей традиционных конфессий в Сирии, прежде всего шиитов), "Исламское государство" не только распространило свою власть на части территории Сирии, но и приняло решение о наступлении на соседний Ливан. Оно было мотивировано стремлением вынудить шиитское движение "Хезболла" перестать поддерживать официальный Дамаск и вывести свои силы из Сирии. ИГ до Ливана так и не добралось (во всяком случае пока), зато Сирия сполна вкусила плоды ратных "подвигов" в исполнении "джихадистов" из "Исламского государства".
Сирия все еще под прицелом
Между тем прошедший год в Сирии в целом прошел под знаком коренного перелома в ходе гражданской войны в пользу правительственных сил. Реальная возможность мирного урегулирования внутрисирийского конфликта установилась после того, как заинтересованные внешние силы, прежде всего США и Россия, договорились не допустить прямого военного вмешательства извне в сирийский конфликт с условием уничтожения всего имеющегося в Сирии химического оружия. К слову сказать, официальный Дамаск успешно сдал экзамен по уничтожению этого арсенала. На фоне этого процесса Москве и Вашингтону удалось добиться проведения с участием представителей сирийских властей и умеренной оппозиции раунда переговоров, условно названных "Женева-2". Еще одно важное событие в калейдоскопе сирийских событий - проведение 3 июня прошлого года первых в истории страны альтернативных президентских выборов. Хотя в них участвовали несколько кандидатов на пост главы государства, победа Башара Асада изначально не вызывала никаких сомнений. Дополнительные дивиденды ему в преддверии выборов принесли новые победы сирийской армии над повстанцами, в частности освобождение от боевиков христианского города Маалула.
Впрочем, реальная оппозиция, как умеренная, так и радикальная, не признала победу Асада на выборах. Ее проигнорировал и Запад, прежде всего США, настаивающие на уходе Асада с поста главы государства как необходимом условии для обеспечения внутрисирийского урегулирования.
Однако все большую угрозу для будущего Сирии стало представлять расширение "джихадистского движения", проповедующего "войну до конца" и добивающегося создания клерикального государства. Позиции исламистских радикалов усилились в результате вторжения "Исламского государства" в приграничные с Турцией области Сирии - события, которое спровоцировало новую большую войну на территории этой многострадальной страны. На сей раз с участием сформированной Соединенными Штатами международной коалиции против ИГ.
Война новой коалиции
Излагая стратегию международной антитеррористической коалиции, президент США Барак Обама сделал акцент на воздушных ударах по позициям исламистов как на территории Ирака, так и Сирии. Стремление Вашингтона расширить масштаб силовой операции против ИГ за счет сирийской территории сразу вызвало предположения о том, что борьбу с террористами, рвущимися к власти в Ираке и претендующими на захват и соседних стран, Вашингтон использует для решения собственных геополитических задач применительно к Сирии. Между тем эту же цель, заключающуюся, прежде всего, в свержении режима Башара Асада, неприкрыто преследует и Турция.
Анкара первоначально заявила, что не будет участвовать в наземных или иных боевых операциях против ИГ в Ираке. Решение Турции дистанцироваться от прямого участия в новой военной кампании под эгидой США, разумеется, имеет ряд оснований. В первую очередь следует отметить нежелание соучаствовать в процессе укрепления курдской автономии в Ираке, неизбежном в условиях силовой операции по искоренению ИГ. Однако позже, реагируя на резкое обострение ситуации в Сирии, а именно установление частичного контроля радикалами над сирийским городом Кобани, населенным преимущественно курдами, Турция объявила о своем намерении вступить в войну против ИГ. Примечательно, но курды и проамериканская коалиция рассчитывали именно на Турцию как на силу, способную вытеснить радикальных исламистов с занятых последними курдонаселенных районов Сирии. Однако после предоставления турецким парламентом вооруженным силам страны мандата на трансграничные операции в Сирии и Ираке официальная Анкара так и не включилась в прямые вооруженные действия против ИГ. Причина упирается в тот же сирийский конфликт - Анкара дала понять, что увязывает наземную операцию против ИГ с целью свержения сирийского режима. И, судя по всему, характер войны международной коалиции против ИГ будет зависеть от того, в какой мере западные союзники используют новую антитерористическую кампанию как инструмент наступления на позиции правительственных сил Сирии.
Израиль, Палестина и нескончаемый конфликт
Между тем на общую панораму ближневосточной политики продолжает активно влиять сердцевина регионального конфликта - противостояние между израильтянами и палестинцами, а в широком смысле всем арабским миром.
Летом Израиль провел очередную военную операцию в секторе Газа "Нерушимая скала". Главной целью операции была объявлена зачистка военных объектов и инфраструктуры движения ХАМАС. Полностью добиться поставленных задач израильтянам не удалось (как и по итогам военной операции "Литой свинец" шестилетней давности). Однако удар по деятельности объединенного палестинского руководства все же был нанесен. Собственно, Тель-Авив прибег к новой силовой кампании вскоре после того, как две ведущие палестинские организации, ФАТХ и ХАМАС, создали правительство национального единства. Тем самым палестинские радикалы, воспринимаемые израильтянами в качестве террористов, получили фактическую легитимацию.
В самом Израиле, между тем, на должность главы государства вступил один из наиболее бескомпромиссных политиков страны - Реувен Ривлин, ратующий за расширение еврейских поселений. Ему пришлось начать свою деятельность в достаточно неблагоприятных международных условиях, поскольку обернувшаяся многочисленными жертвами среди гражданского населения Палестины военная операция Тель-Авива вызвала в целом осуждение со стороны международного сообщества. Более того, ряд стран, главным образом члены Евросоюза, стали жестче ставить вопрос о необходимости признания независимости Палестины. К концу прошлого года Палестину в качестве независимого государства уже признала Швеция. Аналогичные резолюции приняли также парламенты Великобритании, Ирландии, Испании, Франции. Европа, как известно, традиционно осуждает Израиль за оккупацию палестинских земель и, кроме того, полагает, что признание Палестины подтолкнет Тель-Авив к более активным поискам компромисса с Рамаллой.
Кратковременное спокойствие на Святой земле, установившееся вскоре после завершения израильской военной операции, вновь обострилось в ноябре, когда начали происходить столкновения в районе Храмовой горы, где расположены исламские святыни - мечети Аль-Акса и Куббат ас-Сахра. Причину эскалации ситуации арабские политики видят в стремлении Израиля пересмотреть статус-кво района Храмовой горы. Израиль, со своей стороны, отвергает преследование им подобных планов и возлагает всю ответственность за продолжение конфликта на палестинских радикалов.
Затягивание палестино-израильского урегулирования, которое оказались не способны преодолеть посреднические усилия так называемого "ближневосточного квартета" (США, Россия, Евросоюз, ООН), лишь подтверждает необходимость фундаментального решения ключевых проблем конфликта. К ним относятся, в первую очередь, статус Иерусалима, строительство еврейских поселений на Западном берегу, а также создание Палестинского государства. Не решив эти вопросы на основе принципов международного права, обеспечить ближневосточное урегулирование не представляется возможным.