Türkiyəli seçici hakim partiyanın konstitusiyaya dəyişikliklər təklifini dəstəklədi
Sentyabrın 12-si yenidən Türkiyə üçün taleyüklü gün oldu. Düz, 30 il əvvəl bu gündə Türkiyədə baş vermiş növbəti hərbi çevrilişdən sonra, ölkədə siyasi partiyaların fəaliyyəti qadağan olunmuş, bir sıra vətəndaş azadlıqlarını məhdudlaşdıran konstitusiya qəbul edilmişdi. Həmin konstitusiyanın dəyişməsi üçün bütöv bir nəslin də dəyişməsi lazım gəldi.
Ölkənin Əsas Qanununa dəyişikliklərlə bağlı keçirilən referendumda Türkiyə seçicilərinin 77%-i iştirak etdi. Onlardan 58%-i dəyişikliklərə "hə" dedi.
Qeyd edək ki, baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) hazırladığı bu sənəd konstitusiyanın 26 maddəsinə dəyişikliyi nəzərdə tuturdu.
Onu da əlavə edək ki, bu referendumda konstitusiya dəyişikliyinə "hə" deyən seçici, bununla, ardıcıl olaraq, 6-cı dəfə hazırkı baş naziri dəstəklədiyini də nümayiş etdirməli idi.
Ölkənin cənub-şərqində, əsasən, etnik kürdlərin yaşadığı və qeyri-sabit sayılan 11 bölgədə konstitusiya dəyişikliklərinə dəstək 95% təşkil edib. Ənənəvi olaraq müxalifəti dəstəkləyən qərb və cənub regionları, həmçinin Türkiyənin böyüklüyünə görə 3-cü şəhəri olan İzmir isə "Ərdoğanın əleyhdarlarının qalası" imicini qoruyub saxlayıb: bu şəhərdəki seçicilərin 63,47%-i dəyişikliklərə "yox" deyib.
İstanbulda hakim partiyanın təşəbbüsünü 54,84, Ankarada isə 54,23% seçici dəstəkləyib.
Ümumilikdə, Əsas Qanunda dəyişikliyə 63 əyalət "hə" deyib. Hökumətin təşəbbüsü cəmi 18 əyalətdə rədd edilib.
Müxalifətin konstitusiya dəyişikliyinə qarşı apardığı və əhalini referendumu boykot etməyə çağırdığı kampaniya nəticə verməyib. Etiraf etmək lazımdır ki, sosioloji sorğular müxalifətin, az fərqlə də osa, məğlub olacağını əvvəlcədən göstərirdi. Amma Ərdoğanın budəfəki qələbəsində müəyyən fərqli çalarlar da var.
Son illər ərzində ilk dəfə olaraq, hakim partiya Türkiyə cəmiyyətində nüfuza malik olan təşkilatlar və şəxslərə təsir etmək üçün bütün resurslarını işə salmışdı. Bu zaman əsas diqqət həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının liderləri və sənayeçilər konfederasiyasına yönəlmişdi. Onlar ənənəvi olaraq, qüvvələr nisbətini müxalifətin xeyrinə dəyişə bilirlər. Məsələ ondadır ki, referenduma 1 gün qalanadək, hələ də seçicilərin 12%-i mövqeyini dəqiqləşdirməmişdi.
Səsvermənin nəticəsinə təsir edən daha bir əhəmiyyətli faktor, demək olar ki, bütün KİV-in dəyişikliyə tərəfdar çıxması oldu. Son həftə ərzində ölkənin aparıcı qəzet və jurnallarının səhifələrində hər kəs referendumu dəstəkləməyə çağırılırdı. Halbuki qəzetin cəmi bir səhifəsində seçiciləri referendumda "hə" deməyə çağıran elan dərc etdirmək, nə az, nə çox - düz, 30 min dollara başa gəlirdi.
Hakim partiya iftar süfrələri də daxil olmaqla, bütün imkanlardan təbliğat üçün istifadə edirdi.
ƏİP eyni zamanda hərbi çevrilişin ildönümünü də öz məqsədləri üçün istifadə edə bildi. Hər halda, həmin hadisələr yaşlı nəslin yaddaşından silinməyib.
Referenduma hazırlığı seçki kampaniyasına çevirmiş müxalifətin yanlışlığı da baş nazirin tərəfdarlarının xeyrinə işləyən faktorlardandır. Baş nazirin opponentlərinin apardığı təbliğat prosesi, yalnız müxalifət liderlərinin çıxışları ilə məhdudlaşırdı.
Üstəlik, müxalifətin hökumət tərəfindən aparılan təbliğata qarşı böyük məbləğdə pul xərcləmək istəyində olmadığı da diqqətdən yayınmayıb.
Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) tərəfdarları isə ümumiyyətlə görünmürdü.
Bütün bunlarla yanaşı, ölkənin aparıcı telekanalları 120 günlük təbliğat dövründə hökumətin əleyhdarlarını efirə buraxmadı. Bu, həm hakim partiyanın təbliğat kampaniyasına ayrılan maddi vəsaitin çoxluğu, həm də Ərdoğanın nüfuzu ilə bağlıdır.
Bütün bunlar ümumilikdə ona gətirib çıxardı ki, seçicilərin böyük hissəsi konstitusiyaya dəyişiklikləri dəstəklədi.
Maraqlıdır ki, sosioloji sorğular əhalinin 80%-nin hökumətin təkliflərinin məğzindən xəbərsiz olduğunu göstərib.
Nəzərdə tutulmuş islahatlara gəlincə, bundan sonra mülki məhkəmələr hərbçiləri ölkəyə qarşı cinayətə görə mühakimə edə biləcək. İslahatlar 1980-ci li çevrilişinin təşkilatçılarının toxunulmazlığını da ləğv edib. Bununla yanaşı, istefaya göndərilmiş hərbçilər də mülki məhkəmələrə müraciət edə biləcək, parlamentə seçilmiş deputatlar isə partiyalarının fəaliyyətinə məhkəmə tərəfindən qadağa qoyulacağı təqdirdə, mandatlarını qoruya biləcəklər.
Dəyişikliklər arasında Konstitusiya Məhkəməsi, həmçinin hakimlərin təyinatına məsul olan Ali Hakimlər və Prokurorlar Kollegiyasının heyətinin dəyişdirilməsi planı daha çox fikir ayrılığına səbəb olmuşdu.
İslahatlar layihəsi Konstitusiya Məhkəməsinin heyətinin 11-dən 19 nəfərə artırılmasını nəzərdə tutur. Onlardan 16-sı prezident tərəfindən təyin ediləcək, 3-nü isə parlament seçəcək. Ali Hakimlər və Prokurorlar Kollegiyasının üzvlərinin sayı isə 7-dən 22-yə qaldırılır.
Məhkəmə sistemində struktur dəyişikliyinin bu qədər mübahisəyə səbəb olması heç də təsadüfi deyil. Axı, baş nazirin son 8 ildə həyata keçirməyə çalışdığı bir çox islahatlara məhz hakimlər mane olurdu. Bu, xüsusilə ictimai yerlərdə qadınların hicabda gəzməsinə qadağanın aradan qaldırılması məsələsində özünü göstərmişdi.
Nəzərə alsaq ki, Konstitusiya Məhkəməsinin yeni üzvlərinin seçilməsi hakim partiyanın parlamentdəki deputat mandatlarının 60%-nə və prezident kürsüsünə sahib olduğu bir şəraitdə keçiriləcək, onda məhkəmə hakimiyyətinin hansı siyasi qüvvəyə meylli olacağını indidən söyləmək olar.
Xatırladaq ki, 2008-ci ildə Konstitusiya Məhkəməsi hakim partiyanın fəaliyyətini qadağan edə bilərdi və ƏİP bu təhlükədən son anda canını qurtararaq, cərimə ödəməklə kifayətləndi. Özü də, hakim partiyaya qarşı bu proses elə hakimlərin öz təşəbbüsü ilə başlamışdı: onlar ƏİP-in Türkiyəni islam dövlətinə çevrilməyə doğru apardığını düşünürdülər. O zaman prokuror da hakimlərin təşəbbüsünü dəstəkləmişdi, lakin islamlaşma əleyhdarlarının ƏİP-in fəaliyyətini qadağan etmələri üçün cəmi 1 səsi çatmamışdı.
Hökumət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan və onun əsas rəqibi - Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Kamal Kılıçdaroğlu gözlənildiyi kimi, öz doğma bölgələrində seçicilərin daha ciddi dəstəyini qazanıblar. Ərdoğanın vətəni olan Rizədə seçicilərin 76,05%-i islahatlara "hə" deyibsə, Kılıçdaroğlunun doğulduğu Tüncelidə isə 80,83% seçici konstitusiya dəyişikliklərinə qarşı çıxıb.
Yeri gəlmişkən, CXP lideri özü səsvermədə iştirak etməyib və bu da hökumət opponentlərinin imicinə mənfi təsir göstərib.
Partiyadan verilən açıqlamada bildirilir ki, Kılıçdardoğlu öz adını seçici siyahısında tapa bilməyib. Məlum olub ki, o, CXP sədri seçildikdən sonra yaşayış yerini dəyişsə də, yerli hakimiyyət orqanı bunu nəzərə almayıb.
Nəticədə hökumətin əsas opponenti öz səsindən istifadə etmək imkanını itirib.
Sonradan Kılıçdaroğlu səsvermənin nəticəsində məyus oduğunu bildirib, eyni zamanda özünün seçki məntəqəsinə gəlməməsinə görə, tərəfdarlarından üzr istəyib.
Bununla yanaşı, o, Konstitusiya dəyişikliyinə qarşı çıxan vətəndaşların sayının da kifayət qədər çox olduğuna diqqət çəkib. "Türkiyədə iki adamdan birinin dəstəklədiyi dəyişiklik qərarı ilə ölkə irəliləyə bilməz. Amma mən referendumun nəticəsinə hörmətlə yanaşıram. Növbədənkənar seçki elan olunarsa, biz mübarizəyə hazırıq", - deyə K.Kılıçdaroğlu bildirib.
Yeri gəlmişkən, proses pozuntusuz da ötüşməyib. Hüquq mühafizə orqanları referendumun keçirilməsinə mane olmağa çalışan 200-dən artıq adamı həbs edib.
Cənub-şərq əyaləti olan Batmanda əhaliyə hədə-qorxu gələn 54 nəfər saxlanılıb. Onlar əhali arasında hədələyici kağızlar yayır, seçiciləri referendumu boykot etməyə çağırırlarmış.
Vanda isə əhalini səsverməyə qatılmamağa çağıran 20 nəfər həbs edilib. Qonşu Şırnakda səs vermək istəməyən insanlardan ibarət qrupla polis arasında toqquşma olub, asayiş keşikçilərinə içərisində yanacaq olan şüşələr atılıb. Nəticədə polis gözyaşardıcı qazdan istifadə etməli olub.
Analoji toqquşma Merdində də qeydə alınıb.
İstanbulda da xeyli insan oxşar səbəblər üzündən saxlanılıb. Daxili işlər naziri Bəşir Atalayın sözlərinə görə, onlar da əhalini referendumu boykot etməyə çağırırmış.
Səsvermədən sonra ilk çıxışı müxalifətçi MHP-nin lideri Dövlət Baxçalı edib. O bildirib ki, "Türkiyə tam zülmət və təhlükə dövrünə qədəm qoyub". "Hadisələrin belə gedişinin təhlükəli fəsadlarının olacağına şübhə yoxdur. Biz baş nazirə xəbərdarlıq edir və onu növbədənkənar parlament seçkisi elan etməyə çağırırıq", - deyə Baxçalı qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Baxçalının vətəni olan Osmaniyə əyalətinin sakinləri onun mövqeyini dəstəkləməyib və konstitusiya dəyişikliklərinə "hə" deyib.
R.T. Ərdoğan isə öz növbəsində bəyan edib ki, "Ramazan bayramının bitməsindən sonra demokratiya bayramı başlayacaq". "Seçici fəallığı 77-78% olub. Ötən referendumda bu rəqəm 67% civarında idi. Biz qanunun aliliyi və demokratiya istiqamətində tarixi yol qət etdik", - deyə baş nazir bildirib.
Ərdoğan referendumun 1980-ci il çevrilişinin ildönümündə keçirildiyini xatırladıb. O, hazırkı konstitusiyanın məhz həmin şərtlər daxilində qəbul edildiyini də yada salıb: "Bu işdən hamı qazandı: həm "yox", həm də "hə" deyənlər. Yalnız dəyişikliklərə müqavimət göstərənlər və qiyamçı baxışlara malik şəxslər uduzdular. Bu, Türkiyə demokratiyası üçün yeni səhifədir".
Türkiyədə konstitusiya dəyişikliyinə dair keçirilmiş referendumun nəticəsini Avropa İttifaqı da alqışlayıb. Qurum nəticəni "Avropa İttifaqına üzvlük yolunda atılmış addım" kimi qiymətləndirib. Aİ-nin genişlənmə məsələləri üzrə ali komissarı Ştefan Fyule deyib: "Səsvermə Türkiyə vətəndaşlarının onların hüquq və azadlıqlarını genişləndirəcək islahatlara bağlılığını göstərdi".
Bununla yanaşı, Fyule bildirib ki, çox şey dəyişikliklərə yerlərdə necə əməl edilməsindən asılı olacaq. "Aİ bu işdə Türkiyəyə bütün yardımları göstərəcək", - deyə o, qeyd edib.
ABŞ prezidenti Barak Obama isə Ərdoğanı şəxsən təbrik etməyə üstünlük verib və təbrikini baş nazirə telefon vasitəsilə çatdırıb.
Sonda qeyd edək ki, bu referendum Türkiyənin əsas qanununun dəyişdirilməsi yolunda, çətin ki, son səsvermə olsun. Bu, Əsas Qanunun tam dəyişməsi üçün yalnız tramplin rolu oynayır. Baş nazir R.T.Ərdoğan da bunu gizlətmir. O bildirib ki, 2011-ci ildə keçiriləcək seçkidə qələbə qazanacağı təqdirdə, yeni konstitusiyanın qəbulu təşəbbüsü ilə çıxış edəcək.
İstənilən halda, referendumun nəticəsi Ərdoğanın mövqelərini xeyli gücləndirəcək. Onun partiyası 2011-ci ildə keçiriləcək seçkidən sonra üçüncü müddətə də hakimiyyətdə qalmaq niyyətindədir.
Bunun üçün çox ciddi iqtisadi əsas da var. Hər halda 2002-ci ildə Türkiyədə məhz Ərdoğanın hakimiyyətə gəlişindən sonra sürətli iqtisadi inkişaf və sabitlik dövrü başlayıb. O vaxtdan ölkənin ümumi daxili məhsulu 3 dəfə artıb. Bu səbəbdən də işgüzar dairələr və inkişaf etməkdə olan orta sinif məhz Ərdoğanın qələbəsinə çalışır. Onlar düşünür ki, islahatlar paketinin uğuru gələcək çiçəklənməyə və daha böyük əcnəbi kapitalın ölkəyə cəlbinə aparıb çıxaracaq.

Турецкий избиратель поддержал конституционные поправки правящей партии
12 сентября вновь стало судьбоносным для Турции. Ровно 30 лет назад в этот же день страна пережила очередной военный переворот, в результате которого были запрещены политические партии и принята Конституция, ограничившая ряд гражданских свобод, и для изменения которой потребовалась смена целого поколения.
На нынешний референдум, изменивший основной закон страны, пришли 77% избирателей, из которых 58% сказали "да" 26-пунктному пакету изменений, разработанному Партией справедливости и развития (ПСР) во главе с премьер-министром Реджепом Тайибом Эрдоганом. Тем самым избиратели в шестой раз подряд выразили поддержку действующему премьеру.
В 11 наиболее неспокойных юго-восточных регионах страны, где в основном проживают этнические курды, уровень поддержки поправок доходил до 95%. Западное и южное побережья республики традиционно являются регионами, где высока поддержка оппозиционных сил, а третий по величине город страны Измир подтвердил имидж "крепости противников Эрдогана". Здесь 63,47% горожан высказались против референдума.
В Стамбуле уровень поддержки пакета предложений правящей партии составил 54,84%, а в Анкаре достиг 54,23%.
Жители 63 провинций сказали "да" изменению основного закона, и лишь в 18 провинциях предложения правительства были отвергнуты.
Кампания оппозиции, которая агитировала против референдума и призывала к бойкоту голосования, результатов не дала. В принципе соцопросы, хотя и с меньшей процентной разницей, предрекали успех правящей партии, однако определенные отличия нынешней победы Эрдогана налицо.
Впервые за последние годы правящая партия аккумулировала все ресурсы для воздействия на организации и лица, имеющие вес в турецком обществе. Особый акцент при этом был сделан на лидеров профсоюзов и конфедерации промышленников, которые традиционно могли изменить расклад сил в пользу оппозиции, так как 12% избирателей до последнего дня не определились с выбором.
Немалую роль сыграл и тот факт, что почти все органы СМИ выступали за изменение основного закона. Со страниц ведущих газет и журналов в течение последних недель не сходили объявления с призывом поддержать референдум, и это при том, что цена одного такого объявления в полную страницу достигала $30 тысяч.
Правящая партия использовала каждую возможность для агитации, включая ифтары. Одновременно ПСР смогла использовать в своих целях фактор годовщины военного переворота, память о котором не стерлась с памяти старшего поколения.
На руку сторонникам премьера сыграли и недочеты оппозиции, которая превратила процесс подготовки к референдуму в избирательную кампанию. К тому же круг оппонентов премьера, активно агитировавших против принятия пакета конституционных изменений, ограничился лидерами оппозиционных партий. Не остался незамеченным и тот факт, что оппоненты властей не захотели выделять крупные бюджеты на антипропаганду начинаний правительства. А сторонников Партии националистического движения вообще не было видно.
К тому же ведущие телеканалы в течение всех 120 дней агитации не пускали в эфир популярных критиков правительства, что не в последнюю очередь связано с финансовой составляющей кампании правящей партии и популярностью самого Реджепа Тайиба Эрдогана.
Все это вкупе привело к тому, что большая часть избирателей поддержала пакет изменений, хотя, как показывают некоторые опросы, 80% населения даже не вникли в суть предложений правительства.
Что касается планируемой реформы, то отныне гражданские суды смогут судить военных за преступления против страны. Реформа также отменяет 15-ю статью Конституции, гарантирующую неприкосновенность организаторов переворота 1980 года. Одновременно военные, уволенные в отставку, смогут, в свою очередь, подавать иски в гражданский суд, а депутаты, избранные в парламент, - сохранить свои места даже в том случае, если их партия будет запрещена судом.
Наибольшие противоречия вызывали планы изменения состава Конституционного суда и Высшей коллегии судей и прокуроров, ответственной за назначение судей.
Проект реформы предполагал, что состав Конституционного суда будет расширен с 11 до 19 членов. Из них 16 будут назначаться президентом, а 3 - парламентом. Число членов Высшей коллегии судей и прокуроров возрастет с 7 до 22.
Споры, которые разгорелись вокруг изменения структуры судебной системы, вовсе не случайны. Ведь именно суды стали главной преградой на пути многих реформ, которые попытался провести премьер в последние восемь лет. Это, в частности, касается небезызвестного устранения запрета на ношение мусульманских головных уборов в общественных местах.
Учитывая, что назначения новых членов Конституционного суда будут производиться в момент, когда правящая партия контролирует 60% депутатских мандатов и президентское кресло, политические предпочтения ведущих органов судебной власти могут измениться в одночасье.
К тому же в 2008 году правящая партия едва избежала запрета на свою политическую деятельность со стороны Конституционного суда, отделавшись лишь штрафом. Жесткая мера была инициирована самими судьями, посчитавшими, что правящая партия ведет Турцию по пути превращения в исламистское государство. Прокурор инициативу поддержал, но для наложения запрета на деятельность партии Эрдогана противникам исламизации общества не хватило одного голоса.
Глава правительства Реджеп Тайиб Эрдоган и его главный оппонент - лидер Республиканской народной партии (РНП) Кемаль Кылычдароглу, как и ожидалось, добились поддержки избирателей в своих родных провинциях. За инициативы правительства выступили 76,05% жителей провинции Ризе, откуда родом премьер, а 80,83% жителей провинции Тунджели, где родился Кылычдароглу, наоборот, сказали "нет" референдуму.
Кстати, лидер Республиканской народной партии так и не принял участия в голосовании, что тоже ударило по имиджу оппонентов властей.
Согласно заявлению представителей РНП, Кемаль Кылычдароглу не смог найти своего имени в списках избирателей. Как оказалось, после избрания на пост лидера РНП Кылычдароглу изменил адрес проживания, что не учли местные власти. В результате главный оппонент властей попросту не успел получить право использовать свой голос.
Впоследствии Кылычдароглу заявил, что расстроен итогами голосования, и попросил прощения у своих соратников за то, что сам не пришел на избирательный участок. "С решениями о принятии поправок, которые удовлетворяют лишь одного из двух человек в стране, Турция не может двигаться дальше. Но я с уважением отношусь к итогам референдума. Если будут объявлены досрочные выборы, мы готовы бороться", - сказал он.
Кстати, не обошлось и без эксцессов. Правоохранительные органы задержали более 200 человек, которые пытались саботировать проведение референдума.
В юго-восточной провинции Батман были задержаны 54 человека, причастные к акции по запугиванию населения. Они рассылали письма с угрозами, требуя бойкота голосования. А в провинции Ван задержаны еще 20 человек, призывавшие не принимать участия в референдуме. В соседней провинции Ширнак группа не желающих голосовать спровоцировала столкновения с полицией, бросив в стражей порядка бутылку с зажигательной смесью. Полицейские применили слезоточивый газ и водометы. Аналогичные столкновения произошли и в провинции Мардин. Большое число нарушителей задержано в Стамбуле. Они, как заявил глава МВД Башир Аталай, также пытались принудить население бойкотировать референдум.
Первым из политиков выступил глава оппозиционной Партии националистического движения Девлет Бахчели. Он заявил, что "Турция вступила в период, полный тьмы и опасностей". "Очевидны тяжелые последствия такого развития событий. Мы предупреждаем об этом премьера и призываем его объявить досрочные парламентские выборы", - сказал Бахчели.
Кстати, жители провинции Османийе, откуда родом Бахчели, не поддержали его позиции и сказали "да" референдуму.
Р.Т.Эрдоган, в свою очередь, заявил, что "после праздника по случаю окончания месяца Рамазан наступил праздник демократии". "Явка составила примерно 77-78%. На прошлом референдуме эта цифра была в районе 67%. Мы преодолели исторический порог в нашей борьбе за верховенство закона и будущее демократии", - сказал Эрдоган.
Он напомнил, что день референдума - годовщина военного переворота 1980 года, после которого и в условиях которого была принята действующая Конституция. "Выиграли все: и сказавшие "нет", и сказавшие "да". Проиграли только те, кто сопротивляется переменам и исповедует путчистские взгляды. Для турецкой демократии - это новая страница", - подчеркнул премьер.
Европейский союз приветствовал результат проведенного в воскресенье в Турции референдума о конституционной реформе, расценив его как "шаг в сторону вступления в ЕС". Голосование продемонстрировало "устойчивую приверженность турецких граждан реформам, направленным на расширение их прав и свобод", заявил европейский комиссар по расширению ЕС Штефан Фюле.
Вместе с тем он заметил, что многое будет зависеть от исполнения на местах внесенных в основной закон страны изменений. Фюле добавил, что "ЕС будет тому всячески содействовать". А президент США Барак Обама предпочел лично поздравить Эрдогана, позвонив ему в связи с итогами референдума.
В довершение хотелось бы отметить, что нынешний референдум вряд ли станет последним в череде изменений основного закона Турции и является лишь трамплином для полного ее обновления. Этого не скрывает и Реджеп Тайиб Эрдоган, который отметил, что в случае победы на всеобщих выборах 2011 года инициирует принятие нового варианта Конституции страны. Результаты референдума сильно укрепят позиции Эрдогана. Его Партия справедливости и развития намерена остаться у власти на третий срок после июльских выборов 2011 года.
У нынешней ситуации есть и очень серьезная экономическая подоплека. Ведь именно после прихода Эрдогана к власти в 2002 году Турция вступила в период стремительного экономического роста и стабильности. За это время ВВП страны увеличился втрое. Поэтому деловые круги и растущий средний класс делают ставку на победу Эрдогана. Они рассчитывают, что успех проекта реформ будет способствовать дальнейшему процветанию и привлечет еще больше иностранного капитала.