Yaxud geosiyasi nüfuz uğrunda mübarizənin fəal mərhələsi
Sentyabrın gəlişi ilə Dağlıq Qarabağ və Cənubi Qafqaz ətrafında proseslər intensivləşib. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri, Avropa İttifaqının xüsusi nümayəndəsi Piter Semnebi, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik, ABŞ dövlət katibi müavininin köməkçisi Tina Keydenau regiona, demək olar ki, eyni vaxtda səfər ediblər. Bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindəki vasitəçilərin yenidən təşəbbüsü bir-birinin əlindən almağa çalışdıqlarına şübhə yeri qoymur. Amma bu dəfə qovan tərəf Qərbdir. O, Moskvanın avqustun sonlarında və sentyabrın əvvəlindəki gedişlərini neytrallaşdırmaq istəyir. Səfərin nəticələrinə dair əsas açıqlamaların Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasyenin dilindən səsləndirilməsi də bununla əlaqədardır. Onun həmsədrlərin Dağlıq Qarabağa Azərbaycan ərazisindən, sərhədi yox, münaqişə tərəflərinin təmas xəttini keçməklə getmək kimi çoxdankı arzusunun gerçəkləşməsinə dair bəyanatında, müəyyən, intriqa da var.
Amma bu, yeganə intriqalı mövzu deyil.
Sentyabrın sonundan oktyabrın ortalarınadək olan dövrdə vasitəçilər regiona daha bir dəfə səfər edəcək. Məqsəd Dağlıq Qarabağa bitişik olan işğal altındakı ərazidə humanitar vəziyyətin qiymətləndirilməsidir. Səfər zamanı həmsədrləri yüksək səviyyəli məsləhətçilər və ekspertlər, həmçinin BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarlığının mütəxəssisləri müşayiət edəcək. Bu, 2005-ci ildə faktaraşdırıcı missiyanın səfərindən sonra bu ərazidə atılacaq ilk belə addımdır. Səfərin sonunda onun detalları Vyanada Minsk qrupuna üzv olan bütün ölkələrə təqdim ediləcək.
Bakıda qeyd olunub ki, vasitəçilərin bu görüş proqramı dekabradək olan aylar üçün nəzərdə tutulub. Bundan sonra vasitəçilər ATƏT-in Daimi Şurasının üzvlərinə fəaliyyətlərilə bağlı illik hesabat verəcəklər. Daha sonra isə ATƏT-in Astanada keçiriləcək sammiti ərəfəsində tərəflərlə fəal iş aparılacaq.
Bakıda Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icması ilə görüşən həmsədrlərə işğal altındakı Zəngilan, Qubadlı və Şuşada ermənilərin qanunsuz tikinti işləri aparması haqda faktlar təqdim edilib. Vasitəçilər adıçəkilən rayonlara səfər zamanı bu məsələyə diqqət yetirəcəklərinə söz veriblər. Bundan başqa, A.Kaspirşik Dağlıq Qarabağa bitişik ərazilərdə humanitar vəziyyətin öyrənilməsilə məşğul olacaq qrupa azərbaycanlı icmasının üzvlərinin də daxil edilməsinə çalışacağını bildirib. Aİ-nin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi P.Semnebi isə Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının üzvlərilə görüşdə bildirib ki, münaqişənin həlli zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə yanaşı, məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qayıtması məsələsi də nəzərə alınmalıdır. O, atəşkəs rejiminin gücləndirilməsinin vacibliyini bildirib, çoxlu sayda beynəlxalq müşahidəçilərin münaqişə zonasına yerləşdirilməsini mümkün variant kimi göstərib.
Qeyd olunanlar deməyə əsas verir ki, regionda maraqlı olan qüvvələr getdikcə münaqişənin ədalətli həllinə daha çox meyl göstərir. Bakının BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyasının plenar iclasının gündəliyinə daxil edilmiş "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində insan haqları və beynəlxalq hüquqa əməl olunması" adlı qətnamə layihəsinin müzakirəsini təxirə salması da, ola bilsin ki, bununla bağlıdır. Bundan başqa, "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət" adlı sənədin 18 maddəsinin müzakirəsi isə BMT BA-nın 65-ci sessiyasına keçirilib.
Azərbaycan bu addımları ilə həmsədrlərə münaqişənin həllində sağlam düşüncə ortaya qoymaq imkanı verib. Amma təəssüf ki, hələlik Ermənistanın destruktiv mövqeyi bu yolda əsas maneədir. Gözlənildiyi kimi, bu vəziyyətlə üzləşmiş erməni tərəfi vasitəçilərin ünvanına sərt tənqidlər səsləndirməyə başlayıb. Fransanın ənənəvi olaraq ermənipərəst ölkə sayılmasına baxmayaraq, bu tənqidlərdən əsas pay B.Fasyeyə düşüb.
Bütün bunlarla yanaşı, qeyri-regional oyunçuların artan fəallığından danışan zaman 2 əlamətdar məqamı da nəzərdən qaçırmaq olmaz. Söhbət Moskvanın Cənubi Qafqazla bağlı son ayda atdığı addımlardan gedir. Bu, ilk növbədə Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazasının müddətini 2044-cü ilədək uzatması, ikincisi, Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin Bakıya səfəridir. Səfər çərçivəsində Bakıda bir sıra vacib ikitərəfli sənədlər imzalanıb. Onların sırasında 2 qonşu arasında dövlət sərhədi haqda müqaviləni və Azərbaycan qazının Rusiyaya gündəlik ixracının 4 dəfə artırılmasına dair razılaşmanı xüsusi qeyd etmək olar.
Bunların fonunda Avropanın Strateji Araşdırılması Mərkəzinin (Senter for European policy study) əməkdaşı Maykl Emersonun mövqeyi diqqəti çəkir. O, hesab edir ki, Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazası haqda yeni müqavilə Bakının hərbi ritorikasının nəticəsidir. Ekspertin fikrincə, məhz bu, Yerevanı Rusiyanın hərbi zəmanətini gücləndirməyə vadar edib. Belə çıxır ki, Moskva regionun bir dövləti ilə strateji əməkdaşlığı genişləndirməklə digər dövlətinə qarşı hərbi razılaşma əldə edir?
Belə görünür ki, Qərb analitikləri hələ də anlaya bilməyiblər ki, Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazasının müddətinin uzadılması Azərbaycanın hərbi ritorikası yox, Moskvanın Yerevanı Qərbin geosiyasi təsirindən çıxarmaq istəyi ilə bağlıdır.
Yeri gəlmişkən, əksər rusiyalı ekspertlər də bu fikirdədir. Hələ 2007-ci ildə "Cənubi Qafqaz XXI əsrdə - problemlər və perspektivlər" adlı konfransda çıxış edən NATO baş katibinin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Robert Simmons demişdi: "Əgər Ermənistan hökuməti daha ərazisində Rusiya hərbi bazasının olmasını arzulamırsa, alyans bu məsələdə Ermənistana kömək etməyə hazırdır". Yerevana səfər edən Qərb diplomatları daim Ermənistanın NATO-nun Kosovo və İraqdakı əməliyyatlarda iştirakını vurğulayır, IPAP çərçivəisndə NATO proqramlarını inkişaf etdirir. Bu isə o anlama gəlir ki, gələcəkdə Ermənistan üçün NATO perspektivi bağlı deyil.
Rusiyanın belə bəyanatlara sakit yanaşması, imkan düşən kimi Ermənistanı özünə daha möhkəm bağlamağa çalışmaması sadəlöhvlük olardı. Prinsipcə, Ermənistandakı Rusiya hərbi bazasının fəaliyyət müddətinin uzadılacağı gözlənilən idi. Kreml, sadəcə, dəmiri isti-isti döymək qərarına gəlib. Əlverişli vəziyyətdən niyə də istifadə olunmasın? Qəribə olanı odur ki, Gürcüstandandan çıxarılan Rusiya qüvvələrinin böyük hissəsi Ermənistanda yerləşdirilən zaman belə bəyanatlar səsləndirilmirdi.
Rusiyanın Gümrüdəki hərbi bazasının fəaliyyət müddətinin vaxtından əvvəl uzadılmasında Qərbin istənilən yolla Türkiyə-Ermənistan sərhədini açmaq cəhdlərinin də rolu var. Guya Moskva Qərbin bu niyyətinin arxasındakı strateji məqsədləri başa düşmür? Kreml isə taktiki planda Gümrüdəki hərbi bazanın müddətini daha 25 il uzatmaqla, Serj Sarkisyanın ikinci müddətə prezident olması üçün kart-blanş verib. Bununla da Ermənistanda hakimiyyətə qərbpərəst siyasi qüvvənin gəlməsi şansını xeyli dərəcədə azaldıb.
Ermənistanla bağlı vəziyyət aydındır. Bəs bu il Rusiyanın Ukrayna ilə Qara dəniz donanmasının fəaliyyət müddətinin uzadılmasına dair imzaladığı razılaşmanı nə ilə izah etmək olar? Düşünürəm ki, bunun çox sadə izahı var. Bütün bunların arxasında Rusiya ilə ABŞ-ın postsovet məkanında geosiyasi nüfuz uğrunda apardıqları mübarizə dayanır. Bir müddət əvvəl Rusiya prezidenti və baş nazirinin Qərbi vədinə xilaf çıxmaqda təqsirləndirmələri də təsadüf deyil: "Biz hesab edirdik ki, Berlin divarının uçulması ilə Rusiyanın Avropadakı yeri fərqli olacaq. Bəs Rusiya nə əldə etdi? Bizə verilmiş vədlərdən heç nə. Xüsusilə NATO-nun Şərqə doğru sonsuzluğa qədər genişləndirilməyəcəyi, bizim maraqlarımızın nəzərə alınacağına dair vədlər elə vəd olaraq da qalıb".
Məhz bu səbəbdən bu gün Moskva ərazisində hərbi bazalarını yerləşdirdiyi yaxın qonşuları ilə müqavilələri vaxtından əvvəl uzadır. Bu baxımdan Qərbin ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mark Tonerin dilindən aşağıdakı bəyanatı səsləndirməkdən başqa yolu qalmayıb: "Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazasının fəaliyyət müddətinin uzadılması Moskva ilə Yerevanın ikitərəfli münasibətinə aid məsələdir". Yaxud M.Emersonun etdiyi kimi, məsuliyyət başqasının üzərinə qoyulur.
Bununla yanaşı, Qərbin Cənubi Qafqaza, xüsusilə Azərbaycana münasibətdə buraxdığı səhvlər ABŞ-da da diqqətindən kənar qalmayıb. Amerika Yəhudi Komitəsinin beynəlxalq əlaqələr üzrə direktoru Qay Billaer narahatlığını bu cür ifadə edib: "Azərbaycanla Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağla bağlı gərginlik təhlükəli həddə çatıb. Dağlıq Qarabağ Azərbaycan ərazisindəki anklavdır və Ermənistan 1992-ci ildən oranı işğalda saxlayır. Xəzər regionunda yeni müharibənin başlaması perspektivi realdır. Bu istiqamətdə ritorika gərginləşsə də, Vaşinqton susmağa üstünlk verir. Azərbaycan ABŞ-ın regiondakı yaxın müttəfiqidir və o, Barak Obama tərəfindən daha konkret yardıma layiqdir. Azərbaycan İranla Rusiya arasında - Avropa ilə Asiyanı birləşdirən qədim İpək yolunun üzərində yerləşən keçmiş sovet respublikasıdır. O, ABŞ-ın strateji müttəfiqidir. Lakin nə Barak Obama, nə də onun yüksək rütbəli məsləhətçiləri Ermənistanla Dağlıq Qarabağa dair danışıqlara başlamaq haqda ciddi plan düşünüb hazırlayıb. Administrasiyanın Azərbaycana kimi səfir göndərməyi müəyyənləşdirməsi üçün 1 ildən artıq vaxt lazım gəlib, Barak Obama isə hələ də Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevlə görüşməyib. Bundan başqa, Yaxın Şərqdən fərqli olaraq, Minsk qrupunun fəaliyyətinə kömək edəcək, bəlkə də fəaliyyətsiz bu qrupu əvəzləyəcək xüsusi nümayəndə təyin olunmayıb. ABŞ-ın Qafqazdakı ehtiyatlılığı və passivliyi yalnız daha da aqressivləşən Rusiyanı ruhlandırır. Barak Obama nə qədər ki gec deyil, potensial zərərli bu beynəlxalq münaqişəni həll etməlidir".
Qərbin ləngidiyi vaxtda isə Moskva regiondakı proseslərin əsas moderatoru olmaq üçün bütün gücünü sərf edir. Üstəlik o, kənar qüvvələrin müdaxiləsi olmayacağı təqdirdə ədalətli hakimlik edə biləcəyinə işarə vurur.

Или активная фаза борьбы за геополитическое влияние
С наступлением сентября действия вокруг нагорно-карабахского конфликта и Южного Кавказа (ЮК) активизировались. Визиты, которые почти одновременно совершили в регион сопредседатели МГ ОБСЕ, спецпредставитель ЕС Питер Семнеби, личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик и помощник заместителя госсекретаря США по евразийским вопросам Тина Кейденау, не оставляют сомнений, что посредники в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта опять стараются перехватить инициативу друг у друга. Причем на этот раз в роли догоняющего выступает Запад, который пытается нейтрализовать ходы Москвы, сделанные в конце августа и в самом начале сентября. Именно поэтому основные комментарии по результатам вояжа были сделаны устами французского сопредседателя МГ ОБСЕ Бернара Фасье. Да и само его заявление, что сопредседатели, осуществив давнюю свою мечту, приехали в Нагорный Карабах (НК) из Азербайджана, пересекая не границу, а линию соприкосновения конфликтующих сторон, не лишено определенной интриги. Как говорится, дальше - больше.
В период с конца сентября до середины октября посредники вновь посетят регион с целью оценки гуманитарной ситуации на оккупированных территориях, прилегающих к НК. Сопредседателей будут сопровождать советники и эксперты высокого уровня, в том числе специалисты офиса верховного комиссара по делам беженцев ООН. Это будет первый подобный шаг в этих районах с момента завершения миссии по сбору фактов, осуществленной в 2005 году. По завершении визита его подробности будут представлены в Вене дипломатам всех государств - членов МГ. В Баку было отмечено, что эта программа встреч сопредседателей рассчитана на ближайшие месяцы вплоть до декабря, после чего они представят членам Постоянного совета ОБСЕ годовой отчет о своей деятельности и станут активно работать со сторонами в преддверии саммита ОБСЕ в Астане. Во время встречи в Баку с азербайджанской общиной НК сопредседателям привели факты незаконного строительства армянской стороной на оккупированных территориях Зангилана, Губадлы и Шуши, на что они пообещали во время посещения этих районов обратить внимание. Более того, А.Каспршик пообещал в дальнейшем предпринять шаги по включению в состав группы по сбору фактов гуманитарной ситуации на оккупированных территориях, прилегающих к НК, представителей азербайджанской общины. А спецпредставитель ЕС по ЮК П.Семнеби на встрече с представителями азербайджанской общины НК отметил, что при решении конфликта должен быть учтен как вопрос территориальной целостности Азербайджана, так и вопрос возвращения вынужденных переселенцев в родные края. Он также сделал акцент на необходимость усиления режима прекращения огня, в качестве возможного варианта отметив размещение большего числа международных наблюдателей в зоне конфликта.
Вышеприведенное показывает, что заинтересованные игроки в регионе все больше склоняются к справедливому решению конфликта. Не исключено, что именно поэтому Баку предложил временно отложить рассмотрение проекта резолюции "Соблюдение международных прав человека и международного права на оккупированных территориях Азербайджана", который был внесен в повестку пленарного заседания 64-й сессии Генассамблеи ООН, а рассмотрение пункта 18 "Положения на оккупированных территориях Азербайджана" перенести в повестку 65-й сессии ГА ООН. Тем самым Азербайджан в очередной раз предоставил посредникам возможность проявить здравый смысл в вопросе решения конфликта. Но, к сожалению, пока деструктивная позиция Армении является главным препятствием на этом пути. Как и предвиделось, армянская сторона, столкнувшись с такой позицией, выступила с резкой критикой в адрес посредников. Особенно досталось Б.Фасье, хотя Франция традиционно считается проармянской.
По всей видимости, при анализе растущей активности нерегиональных игроков не следует упускать из вида два знаковых события, вернее ходы, сделанные Москвой на Южном Кавказе за последний месяц. Это, во-первых, досрочная пролонгация договора о размещении российской военной базы в Армении до 2044 года. Во-вторых, официальный визит президента России Д.Медведева в Баку, в ходе которого было подписано несколько важных двусторонних соглашений. Особого внимания заслуживают договоры о государственной границе между двумя соседями и четырехкратном увеличении ежегодной поставки азербайджанского газа в Россию.
На этом фоне более чем странным выглядит мнение сотрудника Центра по стратегическому изучению Европы (Сenter for European Policy Study) Майкла Эмерсона, который считает, что новый договор о российской военной базе в Армении стал результатом военной риторики Баку, что заставило Ереван зацепиться за российские военные гарантии. Выходит, что Москва заключает военный договор с одной страной региона против другой, с которой наращивает стратегическое сотрудничество?..
Судя по всему, некоторые западные аналитики так и не поняли, что главной причиной досрочной пролонгации договора о размещении российской военной базы в Армении является не военная риторика Баку, а стремление Запада вывести Ереван из-под геополитического влияния Москвы. Кстати, такой позиции придерживаются и большинство российских экспертов. Еще в 2007 году, выступая на конференции "Южный Кавказ в XXI веке - проблемы и перспективы", спецпредставитель генсека НАТО в странах ЮК и Центральной Азии Роберт Симмонс прямо заявил: "Если правительство Армении больше не пожелает, чтобы на его территории присутствовали российские военные базы, то Альянс будет содействовать в этом вопросе Еревану". Западные дипломаты в Ереване постоянно подчеркивают участие Армении в операциях НАТО в Косово и Ираке и поощряют развитие натовских программ в рамках IPAP. А это говорит о том, что перспектива НАТО в будущем для Армении не закрыта. Со стороны России было бы наивностью спокойно реагировать на такие заявления и не воспользоваться удобным случаем, чтобы привязать Армению к себе еще сильнее. В принципе такая пролонгация договора о российской базе в Армении предвиделась. Просто Кремль решил ковать железо, пока горячо. Почему же не воспользоваться благоприятным моментом? Странно, что такие заявления не прозвучали, когда существенное количество российского вооружения, вывозимое из Грузии, было размещено на российской базе в Армении. В досрочном продлении договора о российской базе в Гюмри свою роль сыграло также стремление Запада любой ценой разблокировать турецко-армянскую границу. Неужели в Москве не понимали стратегических целей Запада, скрывающихся за этим стремлением? А в тактическом плане Кремль, продлевая еще на 25 лет договор о расквартировании российской военной базы в Армении, дал карт-бланш на второй президентский срок Сержу Саргсяну, существенно нейтрализовав приход к власти прозападного политика. Ладно с Арменией. А чем можно объяснить досрочную пролонгацию договора о базировании российского Черноморского флота в Севастополе, подписанную в этом году между Украиной и Россией? Предполагаю, что все объясняется очень просто. За всем этим скрывается нешуточная борьба между Россией и Западом за геополитическое влияние на постсоветском пространстве. Неспроста недавно и президент, и премьер-министр России обвинили Запад в нарушении своего обещания: "Мы считали, что в результате падения Берлинской стены место России в Европе будет определено несколько иначе. Что получила Россия? Ничего из того, что нам обещали, а именно, что НАТО не будет расширяться на Восток до бесконечности, а наши интересы будут приниматься во внимание". Поэтому сегодня Москва превентивно продлевает договоры со своими ближайшими соседями, на территории которых расположены российские военные базы. А Западу не остается ничего другого, кроме как устами официального представителя Госдепартамента США Марка Тонера заявлять: "Продление сроков пребывания российской военной базы в Армении - это вопрос двусторонних отношений Москвы и Еревана", или же попытаться переложить ответственность за свои проколы на других, как это делает М.Эмерсон.
При этом проколы Запада в отношении Южного Кавказа, особенно Азербайджана, не остаются незамеченными и в США. Директор по международным связям Американского еврейского комитета Гай Биллаэр выражает свое беспокойство следующим образом: "Напряженные отношения между Азербайджаном и Арменией по вопросу Нагорного Карабаха достигли опасного уровня. НК - это анклав внутри Азербайджана, который Армения держит под оккупацией с 1992 года, что проявляется в росте насилия. Перспективы новой войны в Каспийском регионе являются реальными. В то время как риторика накаляется, мало что можно услышать от Вашингтона. Азербайджан - ближайший союзник США в регионе и заслуживает более прямой и конкретной помощи со стороны администрации Б.Обамы. Азербайджан - бывшая советская республика, находящаяся между Ираном и Россией на древнем Великом Шелковом пути, соединяющем Европу и Азию, является стратегическим партнером США. Но ни Барак Обама, ни его высокопоставленные советники не придумали серьезного плана, чтобы начать переговоры с Арменией по Нагорному Карабаху. Администрации потребовалось больше года, чтобы определиться с кандидатурой посла в Азербайджан, а Б.Обама все еще должен встретиться с президентом Азербайджана И.Алиевым. Более того, в отличие от Ближнего Востока не был назначен специальный посланник, который помог бы, а, возможно, и заменил бы бездействующую Минскую группу. Осторожность и пассивность США на Кавказе только ободрят становящуюся все более агрессивной Россию. Б.Обама должен помочь разрядить потенциально пагубный международный конфликт прежде, чем будет слишком поздно".
А пока Запад медлит, Москва прилагает все усилия, чтобы стать главным модератором процессов в регионе. При этом намекая на то, что при невмешательстве посторонних сил она может стать справедливой судьей. Что же предложат взамен другие игроки большой геополитической игры?