SƏHRADAN ƏSƏN İSTİ KÜLƏKLƏR
Cənubi Qafqaz və Orta Asiya getdikcə qlobal proseslərə daha çox cəlb olunurlar, özü də yeni səviyyədə
Müəllif: Azər XUDİYEV, politoloq Bakı
Müdriklərdən biri deyib: "Ağıl və biliyin həll edə bilmədiyini, məkan və zaman həll edir". Bu gün dünyada çoxlu sayda "qaynar nöqtə"lər (Yaxın Şərq, Qafqaz və s.) var və geosiyasi toqquşmalar nəticəsində, vaxtaşırı bu nöqtələrdəki münaqişələr daha kəskin xarakter almağa başlayır. Bu nöqteyi-nəzərdən yanaşsaq, son aylar Yaxın və Orta Şərqdən tutmuş, Mərkəzi Asiyaya qədər əhatə edən geniş geosiyasi məkanda olduqca həyəcanlı hadisələr yaşanmaqdadır. Bu regionların şərq və cənubi-şərqdən Cənubi Qafqazla həmsərhəd olduğunu da nəzərə alsaq, tam əminliklə söyləmək olar ki, orada cərəyan edən proseslər bizim regiondakı geosiyasi vəziyyətə də ciddi təsir göstərə bilər. Təsadüfi deyil ki, geosiyasi proseslərin qlobal xarakterini qabardan müxtəlif siyasətçilər və analitiklər, hadisələrin mərkəzinin getdikcə Şərqə doğru istiqamətləndiyinə diqqət çəkirlər.
Bu baxımdan, toxunduğumuz mövzuya bir müddət əvvəl Qırğızıstanda baş verən toqquşmalar və İsrail-Türkiyə münasibətlərindəki gərginliklər fonunda baxmaq daha doğru olardı.
"Region+" jurnalı hələ ötən ilin oktyabr sayında (2009, №87) Mərkəzi Asiya dövlətlərinə Sovet hakimiyyətindən qalmış hüquqi "miras" (anklavlar, süni yaradılmış və etnik mozaikanı xatırladan bölgələr, sərhədyanı problemlər və s.), həmçinin mümkün dövlətlərarası münaqişələrə dair proqnoz dərc etmişdi. Həmin məqalədə Mərkəzi Asiyada geosiyasi vəziyyətin gərginləşə biləcəyi istiqamətlərə toxunulmuş və ən aktual problem kimi, özbək-qırğız münasibətləri göstərilmişdi. Bu proqnozu hazırlayarkən, biz sovet dönəmindən qalmış süni etnik problemlərin mövcudluğuna əsaslanmışdıq. Və bu, Qırğızıstanda reallaşdı. Hakimiyyət uğrunda gedən mübarizə zamanı bu ölkənin və bəlkə də, ümumilikdə, Mərkəzi Asiyanın ən həssas bölgəsi hədəf götürüldü. Amma təəssüf ki, bu proseslər yalnız adıçəkilən regionun sərhədləri ilə məhdudlaşmır. Qırğızıstan hadisələri fonunda dünyanın fövqəldövlətləri terrorizmlə mübarizə və hərbi əməkdaşlıq çərçiəvəsində, enerji problemlərinə dair məsləhətləşmələrə başladılar. Bir daha təsdiqləndi ki, bu geosiyasi məkan ən xırda sarsılmalara belə son dərəcə həssas reaksiya verir. İndi Qırğızıstana kömək əli uzadan ölələr az deyil (məsələn, ABŞ bunun üçün 48 milyon dollar ayırıb, Türkiyə də müvafiq addımlar atır və s.), amma mövcud ziddyyətlərin tam aradan qaldırılması üçün heç kəsdə konkret plan yoxdur. Qırğızıstandakı hadisələrlə əlaqədar, bu il iyulun 16-17-də Almatıda (Qazaxıstan) ATƏT-ə üzv ölkələrin xarici işlər nazirlərinin qeyri-rəsmi sammiti keçirildi və burada donor konfransının təşkilinə dair qərar qəbul olundu. Konfransın əsas məqsədi - Qırğızıstana yardım üçün antiböhran fonduna vəsaitin toplanmasıdır.
Bundan başqa, avqustun 4-7-də Bodrumda keçirilmiş türkdilli dövlətlərin XİN başçılarının qeyri-rəsmi sammitini də xatırlamaq olar. Çünki bu dövlətlər arasıdakı əməkdaşlıq Qafqaz-Mərkəzi Asiya bölgəsində təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından son dərəcə vacib amildir.
Amma eyni zamanda, unutmaq lazım deyil ki, dünyanın supergücləri arasında regionda nüfuz uğrunda gedən mübarizə bizi hələ çoxlu sayda yeni sürprizərlə üz-üzə qoya bilər. Bu mənada, Türkiyə-İsrail münasibətləri ətrafında gedən proseslər xüsusilə maraq doğurur.
Enerji siyasəti: üç regionun bir xilaskarı
Qəzza bölgəsinə istiqamət almış humanitar karvana qarşı zor tətbiq edərkən İsrail çox qətiyyətli görünürdü. Ölkə rəhbərliyi tutduğu mövqedən dönməyəcəyini dəfələrlə bəyan edir, bu məsələdə qətiyyət nümayiş etdirirdi. Öz növbəsində, İsrail hərbçilərinin humanitar missiyaya hücumu nəticəsidə vətədaşlarını itirmiş Türkiyə insidentin obyektiv araşdırılması üçün beynəlxalq istintaq qrupunun yaradılması tələbilə çıxış edirdi.
Birləşmiş Ştatlar əvvəlcə olduqca sakit mövqe nümayiş etdirərək, İsrailin tərəfini tutdu. İslam Konfransı Təşkilatı isə əksinə, Türkiyənin tələblərini dəstəkləyərək, humanitar yardımın qarşısının alınmasını yolverilməz adlandırdı.
Amma günlər keçdikcə, həm İsrailin, həm də ABŞ-ın mövqeyində dəyişikliklər sezilməyə başlandı. İndi artıq İsrail BMT-nin hmayəsi altında beynəlxalq istintaq qrupunun yaradılmasına razıdır.
Maraqlıdır, görəsən, niyə? Belə görünür ki, Təl-Əvivin mövqeyindki bu yumşalma bir sıra geosiyasi faktorlarla əlaqəlidir.
Birincisi, yalnız ABŞ üçün deyil, Avropa üçün də Türkiyənin Yaxın və Orta Şərqdəki geosiyasi əhəmiyyəti getdikcə artır. Elə təkcə Qərbin maraqlarından irəli gələn transmilli layihələrin, o cümlədən, "Nabucco"nun reallaşmasında Türkiyənin önəmini qeyd etmək kifayətdir. Hazırda bu layihənin sürətləndirilməsi istiqamətində addımlar atılır və prosesdə Ankara xüsusi aktivlik nümayiş etdirir. Yaxın gələcəkdə Türkiyə, Bolqarıstan, Macarıstan, Avstriya və Rumıniya layihənin iqtsadi və maliyyə məsələlərinə dair yeni saziş imzalamağa hazırlaşırlar. Məsələ ondadır ki, Türkiyə-Yunanıstan-İtaliya (TGI) və Transadriatik kəmər kimi layihələr də "Şahdəniz-2" çərçivəsində Azərbaycan qazına iddia edir.
Getdikcə artan rəqabət dünyanın əksər güc mərkəzlərini də aktivləşməyə vadar edir. Avropa Yaxın Şərq, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın enerji resurslarını öz nəzarətinə götürməyə can atır. "Kommersant" qəzetinin yazdığına görə, Avropa Komissiyası Türkmənistandan Azərbaycana Xəzərin dibi ilə qaz kəmərinin çəkilməsi təklifi ilə çıxış edib. Özü də Avropa bu layihəni, Xəzərin hüquqi statusu müəyyən olunmadan belə, reallaşdırmaq niyyətindədir. Bu isə o deməkdir ki, enerji məsələsi iqtisadi əhəmiyyətdən daha çox, ciddi geosiyasi önəm daşıyır. Təsadüfi deyil ki, Rusiya ilə İran dərhal bu layihəyə qarşı çıxaraq, Xəzərin statusu müəyyən olunanadək, hər hansı müqavilənin imzalanmasını istisna ediblər.
Deməli, artıq Avropa ilə digər ölkələr arasında yeni qarşıdurmanın əsası qoyulur.
Bununla paralel olaraq, Rusiyanın İrana birdən-birə 4 "S-300" raket kompleksi sata biləcəyi haqq?nda məlumatlar da dolaşır. Sanki regionda yeni silahlanmaya start verilir.
Təbii ki, belə bir şəraitdə Türkiyənin Qərb üçün regional əhəmiyyəti daha da artır. Və Türkiyə-İsrail qarşıdurmasında ABŞ ilə Avropa İsrailin müsəlman dövlətləri, xüsusilə də Ankaraya qarşı sərt mövqeyini dəstəkləməyərək, balanslaşdırılmış siyasət yürütməyə məcburdurlar.
İkincisi, Qərbin enerji layihələrində İraq, Azərbaycan, İran, Türkmənistan və Qazaxıstanın birgə iştirakı ideyası da mövcuddur. Hələlik Türkmənistan "Nabucco" ilə bağlı yekun qərarını açıqlmayıb. Buna baxmayaraq, Şərq-Qafqaz-Mərkəzi Asiya zəncirində ümumi geosiyasi mövqeyin formalaşdırılmasına ehtiyac yaranır.
Azərbaycanın enerji siyasəti bir sıra rasional addımlar atmağa imkan verir. İlk növbədə, bu, rəsmi Bakının öz enerji resurslarını dünya bazarına çıxarmaq üçün marşrutların uğurlu diversifikasiyası ilə bağlıdır. Hazırda bu resurslar dünya bazarlarına ən müxtəlif istiqamətlərdən çatdırıla bilir. Son vaxtlar isə bu yolların sırasına Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniyanın birgə reallaşdırdığı "Azerbaijan - Georgia - Romania Interconnection" marşrutu da əlavə olunub. Layihənin əsası bu il aprelin 13-də bu üç dövlətin birgə bəyanatı ilə qoyulub, mayın 12-də isə müvafiq saziş imzalanıb. Azərbaycanın Enerji və Sənaye Nazirliyinin məlumatına əsasən, sentyabrın 14-də Bakıda üç dövlətin prezidentinin görüşü planlaşdırılır. Özü də bu görüşdə Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozanın və enerji məsələləri üzrə avrokomissar Günter Ottingerin də iştirakı nəzərdə tutulub. Bu isə o deməkdir ki, növbəti enerji layihəsi Avropa İttifaqının da maraqlarına uyğun gəlir.
İkinci aspekt Azərbaycan qazı uğrunda rəqabətin artması ilə bağlıdır.
Hazırda dünyanın nəhəng şirkətləri "Şahdəniz" yatağından hasil olunan qazı satmaq hüququ əldə etmək üçün əməlli-başlı "davaya" başlayıblar. "Wall Street Journal"ın yazdığına görə, "Statoil" şirkəti, hətta, artıq, potensial alıcılarla aktiv danışıqlar aparır. Jurnal Azərbaycanın enerji resurslarının Avropa üçün əhəmiyyətini xüsusi vurğulayır.
Almaniyanın "RWE AG" şirkəti də "Nabucco" layihəsinin iştirakçısı qismində, "Şahdəniz" qazını almaq niyyətini açıqlayıb.
"Bloomberg" agentliyinin məlumatına əsasən, avqustun 2-də ABŞ-ın enerji məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Riçard Morninqstar Aşğabadda olarkən, Türkmənistanın Transxəzər layihəsi çərçivəsində, qaz nəqlinə başlayacağını bəyan edib.
Üçüncüsü, belə təsəvvür yaranır ki, Mərkəzi Asiyadakı etnik problemlərin həlli cəhdləri onların, sadəcə, konservasiyasına gətirib çıxarıb. Və geosiyasi maraqların ağırlığının getdikcə daha çox bu regiona doğru yönəldiyini nəzərə alsaq, burada situasiyanın nə qədər həssas olduğunu bir daha görərik. Amma Yaxın Şərq və Qafqazdakı enerji maraqları Mərkəzi Asiyada sabitliyin bərqərar olması üçün stimullaşdırıcı faktora çevrilə bilər. Bu sabitlik isə gələcəkdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi problemlərə də müsbət təsir göstərər.
Bununla belə, istisna etmək olmaz ki, Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi fonunda, regionda sabitliyin yaradılması strategiyası Azərbaycanı tələsik addımlara vadar edə bilər. Digər tərəfdənsə, Rusiyanın Transxəzər enerji layihəsinə neqativ münasibətini nəzərə alsaq, Moskvanın regiondakı proseslərin, minimum, ləngiməsinə yönəlmiş addımlar atacağı da istisna deyil, Bu iki tendensiyanın toqquşması isə, belə demək mümkünsə, "zaman paradoks"una gətirib çıxara bilər. Yəni, istərsə həddindən artıq aktivlik, istərsə də, həddindən artıq passivlik eyni dərəcədə neqativ nəticələrə səbəb olar. Belə bir şəraitdə, təbii ki, tendensiyaların tarazlaşdırılması üçün incə diplomatiyanın yeridilməsi daha rasional addım sayıla bilər.
Beləliklə, Cənubi Qafqaz və Orta Asiya getdikcə daha aktiv şəkildə və yeni səviyyədə qlobal proseslərə cəlb olunur. Belə bir şəraitdə, Qərbin Türkiyə-İsrail münasibətlərini nizamlamaq istəyinin səbəbi də aydınlaşır. Qərb İsrailin vəziyyəti gərginləşdirməsi ilə razılaşa bilməz. "Azadlıq flotiliyası"na hücumdan sonra yaranmış böhran, dolayısı ilə, Qərbin beynəlxalq enerji layihələrinin ləngidilməsinə yönəlir. Çünki bu böhran vacib enerji dəhlizlərinin keçdiyi marşrutlarda gərginliyə yol açır.
Odur ki, indi nəyin bahasına olursa-olsun, Dünya okeanında sakitliyə nail olmaq lazımdır. Bunu üçün Yaxın Şərqin siyasi ziddiyyətləri ilə qlobal enerji siyasəti arasında harmoniya əldə edilməlidir. Bu harmoniyaya aparan yol isə Qafqazdan keçir.
Etiraf etmək lazımdır ki, belə nəhəng geosiyasi məkanda məqsədlərə nail olmaq çox çətindir. Amma başqa çıxış yolu da yoxdur.

HOT WINDS OF THE DESERT
A sage once said: "Space and time solve things which wisdom and knowledge cannot." Today's world has many hot spots (the Middle East, the Caucasus etc), and conflicts periodically intensify there when geopolitical interests clash.
Alarming events have been taking place over the past months in the area between the Middle East and Central Asia. This region borders the South Caucasus and it can be said with confidence that events unfolding there can have a serious impact on the political situation in our region. The world's leading politicians and analysts are aware of the global character of geopolitical processes and the gradual eastward trend.
It is therefeore useful to consider this issue in the light of clashes in Kyrgyzstan and the tension prevailing in Israeli-Turkish relations.
The judicial "legacy" (enclaves, deliberate mosaic settlements of ethnic  groups, border problems etc.) which the Central Asian states inherited from the Soviet Union and a forecast of potential interstate conflicts were described in Region+ in last October's edition (N87, 2009).
The article mentioned a possible deterioration in the political situation in Central Asia, and Uzbek-Kyrgyz relations were mentioned as the most precarious. That forecast was based on certain artificially-created ethnic problems which were a hangover from the Soviet era and has proved to be correct in Kyrgyzstan. In a struggle for power, the most fragile part of the country (and of Central Asia as a whole) was stricken.
But the main point is that these processes are not restricted to this region. Following the events in Kyrgyzstan, the world's superpowers held consultations on energy in the context of the struggle against terrorism and military cooperation. It turned out that this geopolitical space is still very susceptible to the slightest shock. Various countries are now providing aid to Kyrgyzstan (the USA allocated 48m dollars, Turkey made similar moves etc). But there is still no specific plan for the complete removal of antagonisms. OSCE foreign ministers held an unofficial meeting in Almaty (Kazakhstan) on 16-17 July 2010 about the events in Kyrgyzstan and they decided to hold a donor conference. The main aim of the conference is to raise an anti-crisis fund to help Kyrgyzstan. An informal meeting of foreign ministers of the Turkic states was held in Bodrum (Turkey) from 4-7 August 2010. Cooperation between the Turkic states is important to ensure security in the Caucasus and Central Asia. But one should bear in mind that the struggle between superpowers for influence in this region may cause surprises. In this light, the situation surrounding Turkish-Israeli relations is very interesting.
Energy policy: one solution for three regions
Israel appeared quite confident in using force against the Freedom Flotilla humanitarian convoy moving to the Gaza Strip. The country's leadership said it would not step back from its position. Turkey, whose citizens suffered in the Israeli military attack on the convoy, demanded that an international group be set up to investigate those events. At first the USA was quite relaxed and supported Israel. In contrast, the Organization of the Islamic Conference backed Turkey's demand and said it was unacceptable to hinder humanitarian aid.
However, as time passed, the positions of Israel and the USA have shifted. Now Israel agrees to an international investigation group being set up under the UN. We wonder why.  There may well be several political reasons.
First, Turkey is becoming more and more geopolitically significant in the Middle East, both for the USA and for Europe. Suffice to mention Turkey's significance for the implementation of transnational projects such as Nabucco. There are plans to advance this project, and Ankara is actively involved. Turkey, Bulgaria, Hungary, Austria and Romania are expected to sign new agreements on its economic and financial aspects. The fact is that Azerbaijani gas from the Sah Daniz-2 field is needed for ambitious projects like the Turkey-Greece-Italy gas pipeline and the TransAdriatic Pipeline.
Intensifying rivalry has forced the world's many centres of power to liven themselves up. For example, Europe is trying to bring the energy resources of the Middle East, South Caucasus and Central Asia under its control. The Russian newspaper Kommersant says that the European Commission has proposed laying a gas pipeline from Turkmenistan to Azerbaijan via the Caspian Sea. Europe intends to have this project implemented, even though the Caspian's status has not been defined. Thus the energy issue acquires greater significance. Russia and Iran immediately voiced disapproval of the project, saying that an agreement cannot be signed until the Caspian's status is defined. Thus a new area of confrontation is developing between those countries and Europe. There are reports about Russia supplying four S-300 missiles to Iran. It seems that a new round of the arms race is brewing in the region. Against this background, Turkey's geopolitical significance is increasing for Europe. On the Turkish-Israeli confrontation, the USA and Europe have to carry out a balanced policy and not support Israel's tough stand in its relations with Muslim countries, especially Turkey.
Second, the West wishes to involve Iraq, Azerbaijan, Iran, Turkmenistan and Kazakhstan in its energy projects. Turkmenistan has not yet voiced its final opinion on Nabucco. However, there has to be one political position on the East-Caucasus-Central Asia line.
Azerbaijan's energy policy enables it to respond positively. First, because Baku has successfully diversified transport routes for its oil and gas supplies to the world's markets. One more route has appeared recently - the Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnection project; these countries announced their plans in a statement on 13 April and signed the relevant contract on 12 May 2010. The three presidents will meet in Baku in 14 September, according to the Azerbaijani Energy Ministry. President of the European Commission, Jos? Manuel Barroso, and European Commissioner for Energy G?nther Hermann Oettinger are expected to take part in the meeting.
That means that another energy-related project has entered the EU sphere of interests.
Second, competition for Azerbaijani gas has intensified. Another interesting point is that the world's large companies have started competing for the right to sell gas from the Sah Daniz field. According to the Wall Street Journal, Statoil has opened negotiations with potential customers. The Wall Street Journal stressed the exclusive significance of Azerbaijani energy resources for Europe. The German company RWE AG has expressed its desire to buy gas from Sah Daniz as a member of Nabucco. According to Bloomberg,  on 2 August in Ashgabat, the US Secretary of State's Special Envoy for Eurasian Energy, Richard Morningstar, spoke about Turkmenistan's forthcoming gas supplies as part of the Transcaspian project.
Third, it seems that attempts to solve ethnic problems in Central Asia have merely temporarily quietened them down. Bearing in mind that the focus of political interest is drifting towards that region, one can only say that the current tranquillity there is a fragile one. However, energy-related interest in the Middle East and the Caucasus may contribute to the establishment of stability in Central Asia, which may, later, tell on problems like the Nagornyy Karabakh conflict.
But it cannot be ruled out that Armenia's obstructive stance may push Azerbaijan into hasty decisions and disturb the strategy of establishing stability in the region. On the other hand, due to its negative attitude towards the Transcaspian energy project, Russia may take steps to at least impede processes in the region. If they coincide, these two trends may cause a paradox when both excessive activity and excessive passivity have negative consequences. In such a situation, it would be more appropriate to carry out fine diplomacy to counterbalance the conflicting trends.
Thus, the South Caucasus and Central Asia are being drawn further and further into global processes at a new level. Naturally, this explains why the West is trying to settle Turkish-Israeli relations. The West cannot tolerate an escalation of tension by Israel. The crisis trigged by the attack on the Freedom Flotilla indirectly hinders the implementation of the West's international energy projects, because maritime routes are important as energy corridors. Therefore, maritime tranquillity must be achieved. This in turn requires harmony in the political contradictions of the Middle East and global energy politics. One route to this harmony passes through the Caucasus. It is very difficult to reach this goal across a huge geopolitical area. But there is no other way forward.