SƏHRADAN ƏSƏN İSTİ KÜLƏKLƏR
Cənubi Qafqaz və Orta Asiya getdikcə qlobal proseslərə daha çox cəlb olunurlar, özü də yeni səviyyədə
Müəllif: Azər XUDİYEV, politoloq Bakı
Müdriklərdən biri deyib: "Ağıl və biliyin həll edə bilmədiyini, məkan və zaman həll edir". Bu gün dünyada çoxlu sayda "qaynar nöqtə"lər (Yaxın Şərq, Qafqaz və s.) var və geosiyasi toqquşmalar nəticəsində, vaxtaşırı bu nöqtələrdəki münaqişələr daha kəskin xarakter almağa başlayır. Bu nöqteyi-nəzərdən yanaşsaq, son aylar Yaxın və Orta Şərqdən tutmuş, Mərkəzi Asiyaya qədər əhatə edən geniş geosiyasi məkanda olduqca həyəcanlı hadisələr yaşanmaqdadır. Bu regionların şərq və cənubi-şərqdən Cənubi Qafqazla həmsərhəd olduğunu da nəzərə alsaq, tam əminliklə söyləmək olar ki, orada cərəyan edən proseslər bizim regiondakı geosiyasi vəziyyətə də ciddi təsir göstərə bilər. Təsadüfi deyil ki, geosiyasi proseslərin qlobal xarakterini qabardan müxtəlif siyasətçilər və analitiklər, hadisələrin mərkəzinin getdikcə Şərqə doğru istiqamətləndiyinə diqqət çəkirlər.
Bu baxımdan, toxunduğumuz mövzuya bir müddət əvvəl Qırğızıstanda baş verən toqquşmalar və İsrail-Türkiyə münasibətlərindəki gərginliklər fonunda baxmaq daha doğru olardı.
"Region+" jurnalı hələ ötən ilin oktyabr sayında (2009, №87) Mərkəzi Asiya dövlətlərinə Sovet hakimiyyətindən qalmış hüquqi "miras" (anklavlar, süni yaradılmış və etnik mozaikanı xatırladan bölgələr, sərhədyanı problemlər və s.), həmçinin mümkün dövlətlərarası münaqişələrə dair proqnoz dərc etmişdi. Həmin məqalədə Mərkəzi Asiyada geosiyasi vəziyyətin gərginləşə biləcəyi istiqamətlərə toxunulmuş və ən aktual problem kimi, özbək-qırğız münasibətləri göstərilmişdi. Bu proqnozu hazırlayarkən, biz sovet dönəmindən qalmış süni etnik problemlərin mövcudluğuna əsaslanmışdıq. Və bu, Qırğızıstanda reallaşdı. Hakimiyyət uğrunda gedən mübarizə zamanı bu ölkənin və bəlkə də, ümumilikdə, Mərkəzi Asiyanın ən həssas bölgəsi hədəf götürüldü. Amma təəssüf ki, bu proseslər yalnız adıçəkilən regionun sərhədləri ilə məhdudlaşmır. Qırğızıstan hadisələri fonunda dünyanın fövqəldövlətləri terrorizmlə mübarizə və hərbi əməkdaşlıq çərçiəvəsində, enerji problemlərinə dair məsləhətləşmələrə başladılar. Bir daha təsdiqləndi ki, bu geosiyasi məkan ən xırda sarsılmalara belə son dərəcə həssas reaksiya verir. İndi Qırğızıstana kömək əli uzadan ölələr az deyil (məsələn, ABŞ bunun üçün 48 milyon dollar ayırıb, Türkiyə də müvafiq addımlar atır və s.), amma mövcud ziddyyətlərin tam aradan qaldırılması üçün heç kəsdə konkret plan yoxdur. Qırğızıstandakı hadisələrlə əlaqədar, bu il iyulun 16-17-də Almatıda (Qazaxıstan) ATƏT-ə üzv ölkələrin xarici işlər nazirlərinin qeyri-rəsmi sammiti keçirildi və burada donor konfransının təşkilinə dair qərar qəbul olundu. Konfransın əsas məqsədi - Qırğızıstana yardım üçün antiböhran fonduna vəsaitin toplanmasıdır.
Bundan başqa, avqustun 4-7-də Bodrumda keçirilmiş türkdilli dövlətlərin XİN başçılarının qeyri-rəsmi sammitini də xatırlamaq olar. Çünki bu dövlətlər arasıdakı əməkdaşlıq Qafqaz-Mərkəzi Asiya bölgəsində təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından son dərəcə vacib amildir.
Amma eyni zamanda, unutmaq lazım deyil ki, dünyanın supergücləri arasında regionda nüfuz uğrunda gedən mübarizə bizi hələ çoxlu sayda yeni sürprizərlə üz-üzə qoya bilər. Bu mənada, Türkiyə-İsrail münasibətləri ətrafında gedən proseslər xüsusilə maraq doğurur.
Enerji siyasəti: üç regionun bir xilaskarı
Qəzza bölgəsinə istiqamət almış humanitar karvana qarşı zor tətbiq edərkən İsrail çox qətiyyətli görünürdü. Ölkə rəhbərliyi tutduğu mövqedən dönməyəcəyini dəfələrlə bəyan edir, bu məsələdə qətiyyət nümayiş etdirirdi. Öz növbəsində, İsrail hərbçilərinin humanitar missiyaya hücumu nəticəsidə vətədaşlarını itirmiş Türkiyə insidentin obyektiv araşdırılması üçün beynəlxalq istintaq qrupunun yaradılması tələbilə çıxış edirdi.
Birləşmiş Ştatlar əvvəlcə olduqca sakit mövqe nümayiş etdirərək, İsrailin tərəfini tutdu. İslam Konfransı Təşkilatı isə əksinə, Türkiyənin tələblərini dəstəkləyərək, humanitar yardımın qarşısının alınmasını yolverilməz adlandırdı.
Amma günlər keçdikcə, həm İsrailin, həm də ABŞ-ın mövqeyində dəyişikliklər sezilməyə başlandı. İndi artıq İsrail BMT-nin hmayəsi altında beynəlxalq istintaq qrupunun yaradılmasına razıdır.
Maraqlıdır, görəsən, niyə? Belə görünür ki, Təl-Əvivin mövqeyindki bu yumşalma bir sıra geosiyasi faktorlarla əlaqəlidir.
Birincisi, yalnız ABŞ üçün deyil, Avropa üçün də Türkiyənin Yaxın və Orta Şərqdəki geosiyasi əhəmiyyəti getdikcə artır. Elə təkcə Qərbin maraqlarından irəli gələn transmilli layihələrin, o cümlədən, "Nabucco"nun reallaşmasında Türkiyənin önəmini qeyd etmək kifayətdir. Hazırda bu layihənin sürətləndirilməsi istiqamətində addımlar atılır və prosesdə Ankara xüsusi aktivlik nümayiş etdirir. Yaxın gələcəkdə Türkiyə, Bolqarıstan, Macarıstan, Avstriya və Rumıniya layihənin iqtsadi və maliyyə məsələlərinə dair yeni saziş imzalamağa hazırlaşırlar. Məsələ ondadır ki, Türkiyə-Yunanıstan-İtaliya (TGI) və Transadriatik kəmər kimi layihələr də "Şahdəniz-2" çərçivəsində Azərbaycan qazına iddia edir.
Getdikcə artan rəqabət dünyanın əksər güc mərkəzlərini də aktivləşməyə vadar edir. Avropa Yaxın Şərq, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın enerji resurslarını öz nəzarətinə götürməyə can atır. "Kommersant" qəzetinin yazdığına görə, Avropa Komissiyası Türkmənistandan Azərbaycana Xəzərin dibi ilə qaz kəmərinin çəkilməsi təklifi ilə çıxış edib. Özü də Avropa bu layihəni, Xəzərin hüquqi statusu müəyyən olunmadan belə, reallaşdırmaq niyyətindədir. Bu isə o deməkdir ki, enerji məsələsi iqtisadi əhəmiyyətdən daha çox, ciddi geosiyasi önəm daşıyır. Təsadüfi deyil ki, Rusiya ilə İran dərhal bu layihəyə qarşı çıxaraq, Xəzərin statusu müəyyən olunanadək, hər hansı müqavilənin imzalanmasını istisna ediblər.
Deməli, artıq Avropa ilə digər ölkələr arasında yeni qarşıdurmanın əsası qoyulur.
Bununla paralel olaraq, Rusiyanın İrana birdən-birə 4 "S-300" raket kompleksi sata biləcəyi haqq?nda məlumatlar da dolaşır. Sanki regionda yeni silahlanmaya start verilir.
Təbii ki, belə bir şəraitdə Türkiyənin Qərb üçün regional əhəmiyyəti daha da artır. Və Türkiyə-İsrail qarşıdurmasında ABŞ ilə Avropa İsrailin müsəlman dövlətləri, xüsusilə də Ankaraya qarşı sərt mövqeyini dəstəkləməyərək, balanslaşdırılmış siyasət yürütməyə məcburdurlar.
İkincisi, Qərbin enerji layihələrində İraq, Azərbaycan, İran, Türkmənistan və Qazaxıstanın birgə iştirakı ideyası da mövcuddur. Hələlik Türkmənistan "Nabucco" ilə bağlı yekun qərarını açıqlmayıb. Buna baxmayaraq, Şərq-Qafqaz-Mərkəzi Asiya zəncirində ümumi geosiyasi mövqeyin formalaşdırılmasına ehtiyac yaranır.
Azərbaycanın enerji siyasəti bir sıra rasional addımlar atmağa imkan verir. İlk növbədə, bu, rəsmi Bakının öz enerji resurslarını dünya bazarına çıxarmaq üçün marşrutların uğurlu diversifikasiyası ilə bağlıdır. Hazırda bu resurslar dünya bazarlarına ən müxtəlif istiqamətlərdən çatdırıla bilir. Son vaxtlar isə bu yolların sırasına Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniyanın birgə reallaşdırdığı "Azerbaijan - Georgia - Romania Interconnection" marşrutu da əlavə olunub. Layihənin əsası bu il aprelin 13-də bu üç dövlətin birgə bəyanatı ilə qoyulub, mayın 12-də isə müvafiq saziş imzalanıb. Azərbaycanın Enerji və Sənaye Nazirliyinin məlumatına əsasən, sentyabrın 14-də Bakıda üç dövlətin prezidentinin görüşü planlaşdırılır. Özü də bu görüşdə Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozanın və enerji məsələləri üzrə avrokomissar Günter Ottingerin də iştirakı nəzərdə tutulub. Bu isə o deməkdir ki, növbəti enerji layihəsi Avropa İttifaqının da maraqlarına uyğun gəlir.
İkinci aspekt Azərbaycan qazı uğrunda rəqabətin artması ilə bağlıdır.
Hazırda dünyanın nəhəng şirkətləri "Şahdəniz" yatağından hasil olunan qazı satmaq hüququ əldə etmək üçün əməlli-başlı "davaya" başlayıblar. "Wall Street Journal"ın yazdığına görə, "Statoil" şirkəti, hətta, artıq, potensial alıcılarla aktiv danışıqlar aparır. Jurnal Azərbaycanın enerji resurslarının Avropa üçün əhəmiyyətini xüsusi vurğulayır.
Almaniyanın "RWE AG" şirkəti də "Nabucco" layihəsinin iştirakçısı qismində, "Şahdəniz" qazını almaq niyyətini açıqlayıb.
"Bloomberg" agentliyinin məlumatına əsasən, avqustun 2-də ABŞ-ın enerji məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Riçard Morninqstar Aşğabadda olarkən, Türkmənistanın Transxəzər layihəsi çərçivəsində, qaz nəqlinə başlayacağını bəyan edib.
Üçüncüsü, belə təsəvvür yaranır ki, Mərkəzi Asiyadakı etnik problemlərin həlli cəhdləri onların, sadəcə, konservasiyasına gətirib çıxarıb. Və geosiyasi maraqların ağırlığının getdikcə daha çox bu regiona doğru yönəldiyini nəzərə alsaq, burada situasiyanın nə qədər həssas olduğunu bir daha görərik. Amma Yaxın Şərq və Qafqazdakı enerji maraqları Mərkəzi Asiyada sabitliyin bərqərar olması üçün stimullaşdırıcı faktora çevrilə bilər. Bu sabitlik isə gələcəkdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi problemlərə də müsbət təsir göstərər.
Bununla belə, istisna etmək olmaz ki, Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi fonunda, regionda sabitliyin yaradılması strategiyası Azərbaycanı tələsik addımlara vadar edə bilər. Digər tərəfdənsə, Rusiyanın Transxəzər enerji layihəsinə neqativ münasibətini nəzərə alsaq, Moskvanın regiondakı proseslərin, minimum, ləngiməsinə yönəlmiş addımlar atacağı da istisna deyil, Bu iki tendensiyanın toqquşması isə, belə demək mümkünsə, "zaman paradoks"una gətirib çıxara bilər. Yəni, istərsə həddindən artıq aktivlik, istərsə də, həddindən artıq passivlik eyni dərəcədə neqativ nəticələrə səbəb olar. Belə bir şəraitdə, təbii ki, tendensiyaların tarazlaşdırılması üçün incə diplomatiyanın yeridilməsi daha rasional addım sayıla bilər.
Beləliklə, Cənubi Qafqaz və Orta Asiya getdikcə daha aktiv şəkildə və yeni səviyyədə qlobal proseslərə cəlb olunur. Belə bir şəraitdə, Qərbin Türkiyə-İsrail münasibətlərini nizamlamaq istəyinin səbəbi də aydınlaşır. Qərb İsrailin vəziyyəti gərginləşdirməsi ilə razılaşa bilməz. "Azadlıq flotiliyası"na hücumdan sonra yaranmış böhran, dolayısı ilə, Qərbin beynəlxalq enerji layihələrinin ləngidilməsinə yönəlir. Çünki bu böhran vacib enerji dəhlizlərinin keçdiyi marşrutlarda gərginliyə yol açır.
Odur ki, indi nəyin bahasına olursa-olsun, Dünya okeanında sakitliyə nail olmaq lazımdır. Bunu üçün Yaxın Şərqin siyasi ziddiyyətləri ilə qlobal enerji siyasəti arasında harmoniya əldə edilməlidir. Bu harmoniyaya aparan yol isə Qafqazdan keçir.
Etiraf etmək lazımdır ki, belə nəhəng geosiyasi məkanda məqsədlərə nail olmaq çox çətindir. Amma başqa çıxış yolu da yoxdur.

ГОРЯЧИЕ ВЕТРЫ ПУСТЫНИ
Как-то один мудрец сказал: "То, что не могут решить ум и знания, решают пространство и время". Сегодня в мире существует достаточно много "горячих точек" (Ближний Восток, Кавказ и др.), и время от времени в результате столкновения геополитических интересов конфликты там активизируются, проявляясь в более обостренной форме.
В этом плане в последние месяцы на обширном геополитическом пространстве от Ближнего и Среднего Востока до Средней Азии происходят тревожные события. Эти регионы граничат с Южным Кавказом с востока и юго-востока, и с уверенностью можно сказать, что протекающие там процессы способны оказать серьезное влияние на геополитическую обстановку и в нашем регионе. Не случайно признанные мировые политики и аналитики, подчеркивая глобальный характер геополитических процессов, отмечают постепенное перемещение центра событий на Восток.
В этой связи было бы нелишним рассмотреть данный вопрос в свете произошедших в Кыргызстане столкновений и все еще сохраняющейся напряженности в израильско-турецких отношениях. Доставшееся государствам Средней Азии от эпохи советской власти юридическое "наследие" (анклавы, сознательное мозаичное этническое расселение, приграничные проблемы и т.д.), а также прогнозы о возможных межгосударственных конфликтах были опубликованы еще в прошлогоднем октябрьском выпуске журнала Region+ (2009, №87).
В статье указывались возможные направления обострения геополитической ситуации в Средней Азии, а в числе самых актуальных назывались узбекско-киргизские отношения. Этот прогноз основывался на наличии определенных искусственных этнических проблем, оставшихся нам от советской власти. И он оправдался в Кыргызстане. В борьбе за власть был нанесен удар по самой чувствительной точке этой страны (и всей Центральной Азии в целом). Но главное, что эти процессы, к сожалению, не ограничиваются границами данного региона. На фоне событий в Кыргызстане крупные мировые державы провели консультации в области энергетики в аспекте борьбы с терроризмом и военного сотрудничества. Выяснилось, что это географическое пространство все еще крайне восприимчиво к малейшим сотрясениям. Теперь различные страны оказывают Кыргызстану помощь (США, к примеру, выделили для этого $48 млн., аналогичные шаги предпринимают Турция и др.), однако конкретного плана по полной ликвидации существующих противоречий все еще нет. В связи с известными событиями в Кыргызстане 16-17 июля 2010 года в Алматы (Казахстан) состоялся неофициальный саммит министров иностранных дел ОБСЕ, на котором было принято решение о проведении донорской конференции. Главная цель конференции - сбор финансовых средств в антикризисный фонд для оказания помощи Кыргызстану. Можно вспомнить и прошедший в Бодруме (Турция) 4-7 августа неофициальный саммит министров иностранных дел тюркоязычных стран. Их сотрудничество - важный фактор в плане обеспечения безопасности Кавказско-Среднеазиатского региона. Вместе с тем нельзя забывать и о сюрпризах, которые может преподнести  борьба мировых суперсил за влияние на этом пространстве. В данном аспекте крайне интересны процессы вокруг турецко-израильских отношений.
Энергетическая политика: один спаситель трех регионов
Используя силу против гуманитарного каравана, направлявшегося в сектор Газа, Израиль выглядел довольно уверенным. Руководство страны заявляло о своей решительности не отказываться от занятой позиции. Турция же, граждане которой пострадали при нападении израильских военных на корабль с гуманитарной миссией, выступила с требованием о создании международной следственной группы по расследованию этих событий. США вначале заняли довольно спокойную позицию и выступили в защиту Израиля. Организация Исламской конференции, наоборот, поддержав требования Турции, заявила о недопустимости действий по препятствованию оказания гуманитарной помощи.
Со временем, однако, в позициях и Израиля, и США произошли определенные сдвиги. Теперь Израиль согласен на создание международной следственной группы под эгидой ООН. Интересно, с чего бы это? Думается, это обусловлено несколькими геополитическими факторами.
Во-первых, не только для США, но и для Европы Турция приобретает все большее геополитическое значение на Ближнем и Среднем Востоке. Достаточно отметить значимость Турции для реализации интересующих Запад транснациональных проектов, в том числе Nabucco. Существуют планы по его форсированию, и в этом процессе Анкара проявляет активность. В ближайшем будущем Турция, Болгария, Венгрия, Австрия и Румыния должны подписать новые соглашения по экономическим и финансовым вопросам проекта. Дело в том, что на азербайджанский газ  в рамках "Шахдениз-2" претендуют также такие амбициозные проекты, как газопровод Турция - Греция - Италия (TGI) и Трансадриатический трубопровод (TAP).
Растущая конкуренция вынудила активизироваться и многие силовые центры мира. К примеру, Европа стремится взять под свой контроль энергоресурсы Ближнего Востока, Южного Кавказа и Центральной Азии. Как пишет газета "Коммерсант", Европейская комиссия выступила с предложением о прокладке газопровода из Туркменистана в Азербайджан по дну Каспийского моря. Европа намерена осуществить этот проект даже без определения статуса Каспия. В данном аспекте энергетический вопрос наряду с большим экономическим значением приобретает и все более серьезное геополитическое. Так, Россия и Иран немедленно выразили свое негативное отношение к этому проекту, исключив подписание какого-либо соглашения до определения статуса Каспийского моря. Значит, закладывается фундамент нового противостояния между Европой и этими странами. Отметим, что уже сообщается о поставках Россией Ирану четырех комплексов S-300. Кажется, в регионе грядет новый виток гонки вооружений. На этом фоне повышается геополитическое значение Турции для Запада в данном регионе. И в вопросе турецко-израильского противостояния США и Европа просто вынуждены проводить сбалансированную политику, не поддерживая жесткую позицию Израиля в отношении мусульманских стран, уж тем более Турции.
Во-вторых, в энергетических проектах Запада имеет место идея совместного участия Ирака, Азербайджана, Ирана, Туркменистана и Казахстана. Пока Туркменистан не сказал своего окончательного слова по Nabucco. Несмотря на это, автоматически возникает необходимость формирования общей геополитической позиции в цепочке Восток - Кавказ - Средняя Азия.
Энергетическая политика Азербайджана позволяет предпринять ряд рациональных шагов. В первую очередь это связано с успешной диверсификацией официальным Баку маршрутов доставки своих энергоресурсов на мировые рынки. В настоящее время они могут доставляться по разным направлениям. В последнее время к ним добавился и маршрут Azerbaijan - Georgia - Romania Interconnec-tion, проект которого осуществляют совместно Азербайджан, Грузия и Румыния. Основа проекта была заложена 13 апреля настоящего года в заявлении данных государств, а 12 мая было подписано соответствующее соглашение. Теперь, по сообщению Министерства энергетики и промышленности Азербайджана, 14 сентября в Баку встретятся президенты этих трех стран. Предполагается участие во встрече также председателя Еврокомиссии Жозе Мануэля Баррозу и еврокомиссара по вопросам энергетики Гюнтера Оттингера. Это говорит о том, что очередной энергетический проект входит в сферу интересов и Европейского союза. Второй аспект связан с усилением конкуренции за азербайджанский газ. Еще один интересный момент - крупные мировые концерны вступили в настоящую битву, чтобы завладеть правами на продажу газа с месторождения "Шахдениз". Как пишет Wall Street Journal, компания Statoil даже приступила к активным переговорам с потенциальными покупателями. Журнал особо подчеркивает исключительное значение энергоресурсов Азербайджана для Европы. Немецкая RWE AG также изъявила желание закупать газ с этого месторождения на правах участника проекта Nabucco. По информации агентства Bloomberg, 2 августа специальный представитель США по вопросам энергетики Ричард Морнингстар заявил в Ашгабате о предстоящих поставках Туркменистаном газа в рамках Транскаспийского проекта.
В-третьих, создается впечатление, что попытки разрешить этнические проблемы в Средней Азии привели только к их консервации, и учитывая смещение центра тяжести геополитических интересов в направлении данного региона, можно прийти к выводу о хрупкости нынешнего спокойствия здесь. Однако энергетические интересы на Ближнем Востоке и Кавказе могут послужить стимулирующим фактором для установления стабильности в Средней Азии с последующим отражением на таких проблемах, как нагорно-карабахская.
В то же время нельзя исключать и того, что на фоне неконструктивной позиции Армении стратегия создания стабильности в регионе может  подтолкнуть Азербайджан к принятию поспешных решений  и в этом смысле созданию цейтнота, т.е. острой нехватки времени. С другой стороны, негативное отношение России к Транскаспийскому энергетическому проекту не исключает, что официальная Москва может прибегнуть к шагам, которые будут направлены, как минимум, на торможение процессов в регионе. Столкновение же этих двух тенденций может породить, образно говоря, "временной парадокс", при котором и сверхактивность, и сверхпассивность способны привести к одинаково негативным последствиям. В такой ситуации наиболее рациональным будет проведение тонкой дипломатии по уравновешиванию противостоящих тенденций.
Таким образом, Южный Кавказ и Средняя Азия все более втягиваются в глобальные процессы уже на новом уровне. Естественно, в рамках этих условий понятны и шаги Запада по урегулированию турецко-израильских отношений. Запад не может согласиться с нагнетанием Израилем напряженности. Кризис, вызванный нападением на "Флотилию свободы", косвенно служит торможению международных энергетических проектов Запада, так как наличие противостояния на водных путях, играющих важную роль энергетического коридора, направлено против реализации подобных планов. Посему необходимо добиться спокойствия на просторах Мирового океана. А для этого нужно найти гармонию между политическими противоречиями Ближнего Востока и глобальной энергетической политикой. А путь к этой гармонии лежит через Кавказ. Очень трудно достичь этой цели на огромном геополитическом пространстве. Однако иного пути нет и надо искать выход из него.