EFFEKTLİ DEKORASİYALAR FONUNDA
Buşəhr Atom-Elekrik Stansiyasının işə düşməsi Rusiya, İsrail, ABŞ, Avropa və Türkiyənin  - birlikdə və ya təklikdə - İranın nüvə proqramı ətrafında böhranın həllində oynadığı rola bir qədər fərqli rakursdan baxmağa imkan yaradır. Demək olar ki, indiki mərhələdə Buşəhr AES Tehran ətrafında gər-ginliyin hansı mərhələyədək artacağını  və bu prosesə cəlb olunmuş "oyunçular"ın bir-biri ilə hansı həddə qədər əməkdaşlıq edə biləcəyini göstərən, bir növ, lakmus kağızıdır.
Avqustun 21-də Buşəhrdəki Atom-Elektrik Stansiyasının reaktorunun işə salınması mərasimi keçirilib. Qeyd edək ki, bu AES-in tikintisinə hələ 1974-cü ildə Almaniyanın "Kraftwerk Union AG" şirkəti başlamışdı, amma 1980-ci ildə almanlar ABŞ-ın İrana qarşı tətbiq etdiyi embarqoya qoşularaq, Tehranla müqaviləni dayandırdılar.
Uzun müddət sonra - artıq 1990-cı illərdə stansiyanın tikintisi ilə rusiyalı mütəxəssislər məşğul olmağa başladılar və bunun üçün birgə - Rusiya-İran müəssisəsi yaradıldı.
İranın vitse-prezidenti, ölkənin Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Əli Əkbər Salehinin bildirdiyinə görə, AES-in işə düşməsi "Qərb dövlətlərinin təzyiqləri, sanksiyaları və yaratdığı çətinliklərə rəğmən", İran millətinin "dinc nüvə proqramı"nı davam etdirmək yolundakı qətiyyətinin simvolu oldu. Salehi onu da əlavə edib ki, Tehran uranı 20%-dən artıq zənginləşdirmək niyyətində deyil.
Amma problem ondadır ki, İran rəsmilərinin bu cür bəyanatlarına artıq çoxdandır ki, heç kəs inanmır - dünya birliyi əvvəlkitək hesab edir ki, İran İslam Respublikasının əsas məqsədi atom bombası əldə etməkdir. Və Buşəhr AES bu şübhələri bir qədər də artırdı. Məsələn, "The Christian Science Monitor"un yazdığına görə, əksər ekspertlər əmindir ki, reaktor tam gücü ilə işləməyə başlayandan sonra, bir il-ilyarıma İran nüvə silahı əldə etmək üçün tələb olunan həcmdə yanacaq toplaya bilər.  Bunu iddia edən ekspertlərin fikrincə, Rusiyada nüvə materiallarına lazımi səviyyədə nəzarətin olmaması da prosesi sürətləndirəcək.
Bundan başqa, məqalədə vurğulanır ki, əgər Tehran lazımi həcmdə yanacaq toplaya bilməsə belə, reaktorun istsmarı zamanı İran gələcəkdə hərbi məqsədlər üçün istifadə  oluna bilən nou-hau əldə edəcək.
Amma maraqlısı odur ki, digər ekspertlər bunun tam əksini bəyan edərək bildirirlər ki, Buşəhrdəki reaktor tipindən silah istehsalı üçün istifadə etmək mümkün deyil.
Qəribə mənzərə yaranır. Bu sahədə çalışan ekspertlərin Buşəhrdəki AES-in kütləvi qırğın silahının istehsalı üçün potensial imkanlarına dair şərhləri bir-birindən o qədər fərqlənir ki, sanki, söhbət, alimlərin yaratdığı obyektdən yox, hansısa ədəbiyyat və ya kinomatoqrafiya əsərindən gedir. Və təbii ki, bu zaman ortaya sual çıxır: bu söz-söhbətlər kimə və nəyə lazımdır?
Gözlənildiyi kimi, Buşəhrdəki AES-in işə salınmasına ən sərt reaksiya İsraildən gəldi: Təl-Əviv bunu "tamamilə yolverilməz" hadisə adlandıraraq, dünya birliyini rəsmi Tehrana təzyiqləri artırmağa çağırdı. "BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini, MAQATE-nin qərarlarını qulaqardına vuran  və Nüvə Silahının Yayılmamasına dair Müqaviləyə əsasən, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri kobudcasına pozan ölkələrin nüvə enerjisinin bəhrəsindən yararlanması tamamilə yolverilməzdir", - deyə İsrail XİN nümayəndəsi Essi Pevi bəyan edib.
Bir sıra Qərb siyasətçiləri də Buşəhr AES-ə dair narahatlığını gizlətməyib. Xüsusilə, ABŞ-ın BMT-dəki keçmiş səfiri Con Bolton sərt çıxışı ilə seçilib. "Fox Business Network"a müsahibəsində Bolton bəyan edib ki, İsrail bu AES-in fiziki baxımdan işə salınmasını və oraya yanacağın doldurulmasını gözləmədən, obyekti bombalamalıdır. Çünki sonradan ona zərbə endirmək qeyri-mümkün olacaq - axı, reaktorun partlaması, avtomatik olaraq, havaya radiasiyanın atılması deməkdir. Boltonun sözlərinə görə, bunun qarşısı alınmasa, "İran İsrail və ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki düşmənlərinin əldə edə bilmədiyinə - fəaliyyətdə olan nüvə reaktoruna sahib olacaq", Əhmədinejad isə "Səddam Hüseyn və Bəşər Əsədin nail olmadığını əldə etmək  üzrədir və nüvə silahının bir addımlığındadır".
Qeyd edək ki, Qərbin çaşqınlığına əsas səbəblərdən biri, Moskvanın baş verənlərdə tutduğu mövqedir. Qərb mətbuatının yazdığına görə, Rusiya, bir tərəfdən, "Tehrana qarşı sanksiyaları dəstəkləyir", digər tərəfdən, "İran üçün AES tikir". Məsələn, Bolton hesab edir ki, "Amerikaya problem yaratmaq" eşqi ilə alışıb-yanan Rusiya, əvvəllər olduğu kimi, bu dəfə də münaqişənin hər iki iştirakçısına qarşı çıxaraq, destruktiv rolundan əl çəkmir.
Öz növbəsində, "Le Monde" yazır ki, Buşəhr AES Moskvaya özünü Tehrana  sadiq müttəfiq qismində təqdim etmək üçün əla imkan yaratdı.  Yəni, bir tərəfdən, İrana qarşı beynəlxalq sanksiyalara səs verən Rusiya, digər yandan, İİR ilə yaxşı münasibətlərini qoruyub-saxlamağı bacardı. Və bununla da, danışıqlarda iştirak edən "altılıq"ın digər üzvlərindən daha üstün vəziyyət qazanaraq, danışıqlar prosesinin əsas iştirakçısına çevrildi.
Bundan əlavə, Rusiya əmindir ki, bununla o, İrana təsir imkanlarını və ümumilikdə, Yaxın Şərqdəki mövqelərini nümayiş etdirərək, özünün beynəlxalq arenadakı mövqelərini bir qədər də gücləndirdi.
Qeyd edək ki, İran rəhbərliyinin Rusiyanın ünvanına səsləndirdiyi minnətdarlıqlar və alqışlar da, Qərbdə Moskvaya qarşı tənqidləri gücləndirən amilə çevrilib.  Məsələn, İran XİN-in mətbuat xidmətinin rəhbəri Ramin Mehmanpənrəst bildirib ki, " artıq Rusiya öz adını İran tarixinə qızıl hərflərlə yazdı".
İİR Parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət üzrə komissiyasının sədr müavini Hüseyn İbrahimi isə qeyd edib ki, Rusiyanın Buşəhr AES-in işləməsi üçün lazım olan nüvə yanacağını verməsi göstərdi ki, Moskva, əslində, İrana qarşı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi sanksiyalara qarşıdır. İbrahiminin fikrincə, bu addımı ilə Rusiya İrana qarşı qəbul edilmiş bütün qətnamə və sanksiyaları, faktik olaraq, "ləğv etdi".
Həqiqətən də, bir sıra Qərb ekspertləri Moskvanın son addımlarını, BMT-nin İrana qarşı sanksiyalarını, faktik olaraq, pozması kimi dəyərləndirirlər. Amma Rusiya XİN bu ittihamları qəbul etmir və dünya birliyini inandırmağa çalışır ki, Buşəhr AES heç bir halda nüvə silahının yayılmaması rejiminin pozulmasına gətirib çıxara bilməz. "Rosatom"un rəhbəri Sergey Kiriyenkonun bildirdiyinə görə, İran AES-dən qeyri-dinc məqsədlər üçün istifadə etmək mümkün deyil. "Dünyada heç bir peşəkarda Buşəhr AES-dən qeyri-dinc məqsədlər üçün istifadəyə dair şübhələr yoxdur. Çünki hamı anlayır ki, bu, mümkün deyil", -  deyən Kiriyenko onu da əlavə edib ki, Buşəhrdəki AES-ə heç zaman heç bir məhdudiyyət tətbiq olunmayıb və BMT Təhlükəsizlik Şurası bu obyekti beynəlxalq sanksiyalardan azad edib.  Nəhayət, Moskva bildirir ki, stansiya beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun şəkildə və MAQATE müfəttişlərinin nəzarəti altında inşa olunub.  Rusiya xüsusi olaraq vurğulayır ki, rəsmi Moskva AES-ə nüvə yanacağının çatdırılması və işlənmiş nüvə yanacağının yenidən Rusiyaya qaytarılacağına dair təminat verib.
Bundan başqa, Rusiya XİN-in bəyanatında qeyd olunur ki, Buşəhr AES layihəsi, Tehrana nümayiş etdirdi ki, o, öz nüvə proqramının dinc xarakterini təsdiqləyəcəyi təqdirdə, beynəlxalq aləmlə əməkdaşıqdan necə böyük divident əldə edə bilər.
Maraqlıdır ki, ABŞ Buşəhrdəki AES-in işə salınmasına olduqca sakit və  təmkinli reaksiya verib. Almaniyanın "Handelsblatt" nəşri yazır ki, "Dövlət katibi Hillari Klinton son anadək Moskvanı İrana uran verməkdən imtina etməyə razı salmağa çalışdı". Amma hər halda, Dövlət Departamentinin rəsmi mövqeyi belədir ki, "Buşəhrdə AES-in işə salınması İranın nüvə silahı yayması təhlükəsinin artması demək deyil". Bu azmış kimi, Dövlət Departamentinin nümayəndəsi Mark Toner bəyan edib ki, "Rusiyanın Buşəhr AES-in layihəsinə dəstək verməsi bir daha göstərdi ki, İran doğrudan da yalnız dinc məqsədlər güdürsə, onda onun zənginləşdirmə üçün öz imkanlarını artırmasına ehtiyac yoxdur".
Toner onu da əlavə edib ki, Rusiya ilə İranın Buşəhr AES-ə dair razılaşması Qərbin də mövqeyinə uyğundur, çünki Qərb Tehranın nüvə yanacağı müqabilində, özünün uranın zənginləşdirilməsi proqramından imtina etməsini dəstəkləyər.
Qəzetin yazdığına görə, bir sıra alman siyasətçilər də bu fikirdədir ki, Rusiyanın İrana nüvə yanacağı verməsi, əslində, ən yaxşı çıxış yolu sayıla bilər. Çünki İranı bu məsələdə tamamilə nəzarətsiz buraxmaq təhlükəli olardı. Üstəlik, Rusiyanın yanacaq verməsindən sonra, artıq İranda uranın öz imkanları hesabına zənginləşdirilməsinə tərəfdar olan qüvvələr öz aruqmentlərindən məhrum olurlar.
Buşəhr AES-in işə salınmasına cəmi bir neçə gün qalmış "The New York Times"da dərc olunan məqalədə bildirilir ki, Barak Obama administrasiyası İsraili inandıra bilib ki, Tehranın nüvə silahı əldə etməsi üçün, hələ, azı, bir il lazımdır (İsrail kəşfiyyatı isə bunun üçün cəmi bir neçə ayın kifayət edəcəyidən ehtiyatlanır).  İddia olunur ki, amerikalılar bu qiymətləndirmə zamanı son bir il ərzində öz kəşfiyyatlarının əldə etdiyi materiallara, həmçinin, beynəlxalq müfəttişlərin rəylərinə əsaslanıblar. Administrasiya nümayəndələrinin sözlərinə görə, Vaşinqtonun bu məlumatından sonra, İsrailin yaxın vaxtlarda İrana zərbəvurma ehtimalı xeyli azalıb.  Guya, amerikalılar əmindirlər ki, İran nüvə silahı əldə etməyə çox yaxınlaşsa, beynəxalq müfəttişlər, ən azı, bir neçə həftə əvvəl bu  haqda məlumat əldə edəcəklər və deməli, ABŞ və İsrailin hərbi zərbə üçün düşünməyə hələ vaxtları qalacaq.
Amma istənilən halda, İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranın hərbi yolla aradan qaldırılması ehtimalına dair söz-söhbətlərin səngiməməsi narahatlıq doğurmaya bilməz.  Və hətta bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, hərbi zərbə ehtimalı getdikcə daha da artır. Məsələn, avqustun əvvəlində ABŞ Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin katibi, admiral Maykl Mallen bəyan edib ki, Amerika administrasiyası İrana qarşı güc tətbiqi variantından hələ də əl çəkməyib.
Öz növbəsində İran isə, bu hədə-qorxuların fonunda öz hərbi qüdrətini nümayiş etdirir - yeni pilotsuz qırıcıları, "yer-dəniz", "yer-yer" tipli raketləri, Fars körfəzindəki dayazlıqlarda üzməyi bacaran sualtı qayıqları "uğurla sınaqdan çıxarır". Üstəlik, İranın hansısa məxfi hərbi-kosmik proqramına dair şayiələr də yayılmaqdadır: bəzi ekspertlərin fikrincə, bu proqram Tehranın nüvə başlıqlı raket texnologiyalarına yiyələnməsi demək olardı.
İş artıq o həddə çatıb ki, Əhmədinejat açıq şəkildə bildirir ki, İran onu hədələyən dövlətlərə qabaqlayıcı zərbə vurmağa hazır olmalıdır.
Amma bir çox hərbi ekspertlər bu fikirdədir ki, İran sadəcə, hərbi piar və fırıldaqla məşğuldur. Əslində, İranın hərbi-sənaye kompleksi yeni heç nə istehsal etmək iqtidarında deyil, yeni silah kimi təqdim olunan raketlər isə, sadəcə, köhnə "Shahab-2"nin yeniləşmiş versiyalarıdır.
İstənilən halda, İran rəsmiləri İİR-ə hər hansı hücumun intihara bərabər olacağını bildirirlər. Və bu sözdə müəyyən həqiqət var. Söhbət İranın hərbi sahədə hansısa qeyri-adi qüdrətə malik olmasından getmir. Sadəcə, məsələ ondadır ki, İrana zərbə çox böyük fəsadlara yol aça bilər. Çünki indi Yaxın Şərqdə gərginlik o həddə çatıb ki, o, barıt çəlləyi kimi, adi  qığılcımdan belə partlaya bilər.
Odur ki, İran məsələsinə ayrılıqda götürülmüş bir problem kimi yanaşmaq düzgün deyil - ona, ümumilikdə regionda baş verən proseslər prizmasından baxmaq lazımdır. Məsələn, hazırda ərəb-İsrail münaqişəsinin də bu prosesə birbaşa təsiri var.
Bundan başqa, Türkiyənin Yaxın Şərqdə getdikcə artan ambisiyalarını, Ankara ilə Təl-Əvivin münasibətlərindəki gərginliyi, ABŞ-ın Türkiyənin son vaxtlar İrana və İsrailə qarşı yürütdüyü siyasətdən narazı qaldığını da nəzərə almaq lazımdır.
Üstəlik, amerikalılar artıq özlərinin İraqdakı hərbi hissələrinin bir qismini buradan çıxarıblar, bu isə İranın İraq şiələrinə təsirini bir az da artırıb. Bu baxımdan, İsrail-Livan sərhədində baş vermiş və "Hizbullah"ın kifayət qədər gücləndiyini nümayiş etdirmiş son insident, həmçinin, İran, Suriya və Livanın mövqelərindəki yaxınlaşma da təsadüfi görünmür. Çünki İrana hərbi zərbə endiriləcəyi təqdirdə, Tehran, təbii ki, bunu cavabsız qoymayacaq. Bu zaman isə "Hizbullah" və HƏMAS kimi təşkilatların da İrana dəstək verəcəyi şübhə doğurmur.
Amma İranın hərbi imkanlarını şərh edərkən, bu ölkədə keçirilmiş son prezident seçkilərinin nə ilə nəticələndiyini də unutmaq lazım deyil.  Ölkəni bürümüş iğtişaşlar sübut etdi ki, İran daxilində Əhmədinejadın əleyhdarlarının sayı az deyil. Üstəlik, Əhmədinejadla ölkənin ali lideri Əli Xamnei arasında münasibətlər də ideal görünmür: təsadüfi deyil ki, Əhmədinejadın Qərblə (və şəxsən B.Obama ilə) birbaşa danışıqlara hazır olduğunu bəyan etməsindən dərhal sonra, Xamnei bunu rədd edərək, sanksiyalar aradan qalxmayınca, Qərblə dialoqun mümkün olmadığını bildirdi.
Digər tərəfdən, Tehran özünü təmkinli və qayğısız göstərməyə çalışsa da, şübhə yoxdur ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası, ABŞ və bir sıra Avropa ölkələrinin tətbiq etdiyi sanksiyalar ölkənin iqtisadi durumuna və əhalinin yaşayış səviyyəsinə təsirsiz ötüşə bilməz.
Odur ki, belə bir şəraitdə Əhmədinejada və onun tərəfdarlarına Qərbin timsalında vahid xarici düşmən lazımdır ki, əhalinin diqqəti iqtisadi problemlərdən, xaricdən gələn təhlükəyə yönəlsin.
Bir sözlə, tam əminliklə söyləmək olar ki, başda ABŞ olmaqla, Qərbin Tehrana qaşı taktikasının əsasını bütün sahələrdə İrana təzyiqlərin artırılması təşkil edir. Və çox güman ki, ABŞ-ın, guya, az qala, İsrailin İrana hücumundan bir neçə saat əvvəl Təl-?vivi fikrindən daşındırmasına dair yayılan şayiələr də bu strategiyanın bir hissəsidir.  Axı Təl-Əvivin ABŞ-ın razılığı və dəstəyi olmadan İrana zərbə endirmək qərarını verməsi gülməli olardı.
Ağ ev İrandakı daxili vəziyyəti də diqqətlə izləyir. Və Əhmədinejadın mövqeyi zəiflədikcə, Tehranın dünyaya nümayiş etdirdiyi "raket və qırıcıların uğurlu sınaqları"nın sayı da artır. Bu, hamıya yaxşı məlum olan bir ssenaridir.
Əlbəttə ki, Rusiyanın Buşəhr AES-i açmaqla, sanki, Tehranın yanında olduğunu nümayiş etdirməsi Qərbi məyus etməyə bilməzdi. Amma digər tərəfdən, ola bilsin, Vaşinqtonun bu hadisəyə sakit reaksiyası, Ağ evlə Kremlin bu məsələyə dair əvvəlcədən razılığa gəlməsinin göstəricisidir.  Bu isə o deməkdir ki, İranın nüvə proqramı ətrafında diplomatik oyun davam edir və hərbi ssenarilər haqqında artan söz-söhbətlər, sadəcə, effektli dekorasiyalardır/.

НА ФОНЕ ЭФФЕКТНЫХ ДЕКОРАЦИЙ…
Запуск АЭС в Бушере позволил под несколько иным углом зрения взглянуть на ту роль, которую Россия, Израиль, США, Европа, Турция - вместе или поодиночке - играют в попытках разрешить кризис вокруг иранской ядерной программы.
Можно сказать, что на нынешнем этапе Бушерская АЭС стала эдакой "лакмусовой бумажкой", которая хотя бы примерно показала, как дальше может развиваться ситуация вокруг Тегерана и как могут взаимодействовать вовлеченные в нее "игроки".
21 августа состоялась церемония физического пуска реактора атомной электростанции в Бушере. АЭС начинал строить еще в 1974 году немецкий концерн Kraftwerk Union AG, однако в 1980 году контракт был разорван из-за того, что немецкое правительство присоединилось к американскому эмбарго на поставки оборудования в Иран. Спустя десятилетие, уже в 1990-х годах, строительством АЭС занялись российские специалисты, для чего было создано совместное российско-иранское предприятие.
Как заявил вице-президент Ирана, руководитель иранской Организации по атомной энергии Али Акбар Салехи, пуск АЭС стал символом решимости иранской нации, "несмотря на все давление, трудности и санкции, наложенные западными странами", продолжать "мирную ядерную программу". Салехи также заявил, что Тегеран не собирается обогащать уран более чем на 20%.
Однако проблема в том, что заявлениям иранских официальных лиц уже давно никто не верит, - международное сообщество по-прежнему считает, что Исламская Республика нацелена на создание атомной бомбы.
И Бушерская АЭС эти подозрения только усилила. Так, например, The Christian Science Monitor привела оценки ряда экспертов, считающих, что после того как реактор заработает на полную мощность, Иран через год-полтора может получить достаточное количество отработанного топлива для создания ядерного оружия. Считается, что этому может поспособствовать "плохой контроль над ядерными материалами в России".
Также отмечается, что даже если этого и не произойдет, по крайней мере "в ходе эксплуатации реактора в распоряжении Ирана окажется дополнительное ноу-хау, которое потом можно будет применить в военных целях".
Это при том, что другие специалисты говорят о невозможности применения реакторов того типа, которые используются в Бушере, для практического производства делящихся материалов оружейного назначения.
Таким образом, различные эксперты в данной области в своих оценках потенциальной возможности использования АЭС в Бушере для создания оружия массового поражения разошлись столь диаметрально, будто речь идет не об объекте, создававшемся учеными, а о произведении литературы или кинематографа, когда может быть сколь угодно точек зрения. Что, конечно, не может не заставить задуматься о том, кому и зачем все эти разговоры выгодны.
Неудивительно, что самым жестким образом осудил запуск АЭС в Бушере Израиль, назвавший данное событие "совершенно неприемлемым" и одновременно призвав международное сообщество оказать давление на официальный Тегеран. "Совершенно недопустимо, чтобы страны, которые столь грубо нарушают резолюции Совбеза ООН, решения МАГАТЭ и свои обязательства в рамках Договора ДНЯО (Договор о нераспространении ядерного оружия), могли пользоваться плодами использования ядерной энергии", - заявил представитель МИД Израиля Есси Леви.
Ряд западных политиков также выразили опасения насчет Бушерской АЭС. Особенно резко высказался бывший посол Вашингтона в ООН Джон Болтон, в интервью Fox Business Network заявивший, что Израилю необходимо разбомбить станцию до того, как состоится ее физический пуск и будет загружено топливо, поскольку потом бомбардировка объекта будет невозможна, ведь взрыв реактора неминуемо приведет к выбросу радиации. По словам Болтона, Иран получит то, "чего нет больше ни у одного врага Израиля и США на Ближнем Востоке - действующий ядерный реактор", а Ахмадинежад "почти достиг того, чего так и не смогли достичь Саддам Хусейн в Ираке и Башар Асад в Сирии, и находится на полпути к созданию ядерного оружия".
Вместе с тем много сомнений на Западе вызвала позиция Москвы, которая, как пишут тамошние СМИ, с одной стороны, "поддерживает введение санкций против Тегерана", а с другой - "строит для Ирана АЭС". Болтон, в частности, заявил, что Россия, руководствуясь желанием "вставлять Америке палки в колеса", как и раньше, играет деструктивную роль, действуя против обоих участников конфликта. Издание же Le Monde в свою очередь считает, что для Москвы пуск Бушерской АЭС - это повод продемонстрировать Тегерану, что она остается его верным союзником. Так что Россия умудрилась как проголосовать за международные санкции против Ирана, так и сохранить с ИРИ хорошие отношения и оказаться в более выигрышном положении, нежели другие члены "шестерки" переговорщиков, фактически выставляя себя их ключевым участником.
Кроме того, Россия уверена, что тем самым она явно укрепила свое положение на международной арене, показав, что имеет большое влияние на Иран и вообще на Ближнем Востоке.
Критика в адрес Москвы была подогрета еще и тем, что иранские власти пламенно благодарили Россию за АЭС. Так, пресс-секретарь МИД Ирана Рамин Мехманпараст заявил, что теперь имя России вписано золотыми буквами в историю Ирана. В то же время заместитель председателя парламентской комиссии по национальной безопасности и внешней политике ИРИ Хосейн Эбрагими отметил, что передача Россией ядерного топлива для работы АЭС в Бушере свидетельствует о том, что Россия, по сути, против санкций Совета Безопасности ООН в отношении Ирана. Этот шаг России, по словам Эбрагими, аннулирует все антииранские резолюции и санкции.
Действительно, ряд западных экспертов говорят о том, что Россия фактически занимается срывом санкций ООН в отношении Ирана.
Между тем российский МИД заверил мировое сообщество, что АЭС в Бушере не станет причиной нарушения режима нераспространения ядерного оружия. Как заявил глава Росатома Сергей Кириенко, никакой возможности использования иранской АЭС в немирных целях не существует. "Ни у кого из профессионалов в мире не существует никаких вопросов по возможности немирного использования АЭС в Бушере. Абсолютно понятно, что такой возможности никогда не было, ее нет", - заявил Кириенко, также добавив, что АЭС в Бушере никогда не подпадала ни под какие ограничения и что Совет Безопасности ООН исключил АЭС в Бушере из любых международных санкций. По словам Москвы, строительство станции осуществляется при соблюдении всех требований международного законодательства и под контролем инспекторов МАГАТЭ. Россия особо подчеркивает тот факт, что предоставила гарантию по доставке ядерного топлива на АЭС и обратному вывозу отработанного ядерного топлива из Ирана.
Кроме того, МИД РФ говорит о том, что проект АЭС в Бушере показывает, какую пользу Тегеран мог бы получить от сотрудничества с международным сообществом, если подтвердит мирный характер своей ядерной программы.
Примечательно, что США по поводу пуска АЭС в Бушере высказались достаточно мирно и сдержанно. Как пишет немецкое издание Handelsblatt, "госсекретарь США Хиллари Клинтон до последнего момента пыталась отговорить Москву от урановых поставок в Иран", однако в конечном счете официальная позиция Госдепартамента США состоит в том, что "запуск АЭС в Бушере не означает усиление опасности распространения Ираном ядерного оружия". Более того, официальный представитель Госдепа Марк Тонер подчеркнул, что "поддержка Россией Бушера лишний раз обозначает, что Ирану не нужны собственные мощности по обогащению, если его намерения являются исключительно мирными". Тонер также отметил, что российско-иранская договоренность по Бушерской АЭС созвучна усилиям Запада, направленным на обеспечение Тегерана ядерным топливом в обмен на свертывание им программы по обогащению урана. Ряд немецких политиков, как добавляет издание, также считают, что поставки российского ядерного топлива - наилучший выход, поскольку опасно оставлять Иран в этом вопросе вообще без контроля, и что при помощи российских поставок будут лишены аргументов те силы в Иране, которые хотят добиться самостоятельного обогащения урана.
Более того, буквально накануне пуска АЭС в Бушере газета The New York Times написала, что администрация Барака Обамы все-таки убедила Израиль, что Иран сможет создать ядерное оружие еще только через год, хотя израильская разведка считала, что Тегерану нужно на это всего лишь несколько месяцев. Утверждается, что американские оценки основаны на разведданных, собранных за последний год, а также на докладах международных инспекторов. По словам представителей администрации, эта новая информация со стороны Вашингтона уменьшила вероятность того, что Израиль в ближайшее время нанесет упреждающий удар по Исламской Республике. Якобы американцы уверены, что международные инспектора обнаружат приближение Ирана к прорыву за несколько недель, оставив США и Израилю достаточно времени, чтобы обдумать военный удар.
Однако настораживает, что разговоры о возможном силовом решении кризиса вокруг иранской ядерной программы все же не затихают. И многие эксперты считают, что вероятность удара все больше увеличивается. В начале августа председатель Комитета начальников штабов вооруженных сил США адмирал Майкл Маллен заявил, что американская администрация не отказывалась от варианта применения американской военной силы против Ирана.
Иран на этом фоне привычно бросился демонстрировать свою военную силу - "успешно испытывать" новые беспилотные бомбардировщики, ракеты класса "земля-море" и "земля-земля", подлодки, способные действовать в мелководном Персидском заливе, и т.д. Также все интенсивнее стали слухи о таинственной военно-космической программе Ирана, которая, как убеждены некоторые эксперты, может привести к появлению у Тегерана ракетных технологий с ядерными боеголовками. Дело дошло до того, что Ахмадинежад заговорил о необходимости для страны быть готовой наносить превентивные удары по тем, кто ей угрожает.
Впрочем, многие военные эксперты считают, что Иран занят удачным военным пиаром и мистификациями. На самом деле военно-промышленный комплекс ИРИ не способен создать что-то принципиально новое, а все новшества - это просто разные версии уже набившей оскомину ракеты Shahab-2.
Между тем иранские официальные лица называют самоубийством любую попытку нападения на ИРИ. В этом есть своя доля правды, но, думается, не из-за того, что Исламская Республика так сильна в военном смысле, а потому, что удар по ней может повлечь за собой непредсказуемые последствия. Столь напряженная ситуация, какая сейчас наблюдается на Ближнем Востоке, как пороховая бочка может взорваться от любой искры.
Поэтому на иранскую проблему нельзя смотреть изолированно - ее необходимо рассматривать в комплексе всего происходящего в регионе. Важное значение, например, имеет, в каком сейчас состоянии находится арабо-израильский конфликт.
Не стоит забывать и об амбициях Турции на Ближнем Востоке, ее осложнившихся отношениях с Израилем, а также то, что США недовольны политикой Анкары в отношении Ирана, с одной стороны, и Израиля - с другой. В то же время американцы вывели свои боевые части из Ирака, а Ирану вполне по силам оказать давление в своих интересах на иракских шиитов. В данном свете важным представляется и инцидент на израильско-ливанской границе, выявивший явное усиление "Хезболлы", а также сближение позиций Ирана, Сирии и Ливана. В случае нанесения по Ирану военного удара Тегеран вряд ли останется безответным, и различные экстремистские и радикальные организации в регионе, такие как "Хезболла" и ХАМАС, скорее всего его поддержат.
В то же время, анализируя военные возможности Ирана, необходимо помнить, во что вылились сравнительно недавние президентские выборы в Исламской Республике и что у Ахмадинежада много противников внутри страны. Очевидно, что не все ладно также между Ахмадинежадом, говорившим о заинтересованности в переговорах с Западом (и лично Бараком Обамой) этой осенью, и верховным лидером Али Хаменеи, который отверг эту возможность, пока не будут сняты санкции.
Да и санкции, введенные Совбезом ООН и отдельно США, а также рядом европейских стран, как бы Тегеран ни изображал невозмутимость, не могут не сказаться на экономике страны и жизненном уровне населения. Поэтому в этом смысле Ахмадинежаду и его сторонникам очень нужен внешний враг в лице Запада, на которого можно переключить внимание.
Таким образом, очевидно, что в отношении Ирана тактика стран Запада во главе с США сейчас заключается в наращивании давления на Тегеран по всем направлениям. И, скорее всего, разговоры о том, что США чуть ли не за день до "часа икс" убедили Израиль не бомбить Иран, тоже выглядят как часть этой стратегии. Ведь вариант, что Израиль предпринял бы столь масштабные действия без согласования и поддержки Вашингтона, кажется откровенно смешным. Белый дом не упускает из виду и внутреннюю ситуацию в Иране. Очевидно, что чем слабее позиции Ахмадинежада и его неуверенность в своих действиях, тем больше "успешных" ракет и бомбардировщиков представляет миру Тегеран. Это отработанный и хорошо известный сценарий.
И Западу, конечно, досадно, что Россия открытием АЭС фактически показала, что Иран не одинок. С другой стороны, вполне мирная реакция Вашингтона позволяет предположить, что Россия и США согласовали этот вопрос заранее. А значит, дипломатическая игра вокруг иранской ядерной программы продолжается полным ходом, и разговоры о военном сценарии сейчас можно рассматривать не более как эффектные декорации к ней.