EFFEKTLİ DEKORASİYALAR FONUNDA
Buşəhr Atom-Elekrik Stansiyasının işə düşməsi Rusiya, İsrail, ABŞ, Avropa və Türkiyənin  - birlikdə və ya təklikdə - İranın nüvə proqramı ətrafında böhranın həllində oynadığı rola bir qədər fərqli rakursdan baxmağa imkan yaradır. Demək olar ki, indiki mərhələdə Buşəhr AES Tehran ətrafında gər-ginliyin hansı mərhələyədək artacağını  və bu prosesə cəlb olunmuş "oyunçular"ın bir-biri ilə hansı həddə qədər əməkdaşlıq edə biləcəyini göstərən, bir növ, lakmus kağızıdır.
Avqustun 21-də Buşəhrdəki Atom-Elektrik Stansiyasının reaktorunun işə salınması mərasimi keçirilib. Qeyd edək ki, bu AES-in tikintisinə hələ 1974-cü ildə Almaniyanın "Kraftwerk Union AG" şirkəti başlamışdı, amma 1980-ci ildə almanlar ABŞ-ın İrana qarşı tətbiq etdiyi embarqoya qoşularaq, Tehranla müqaviləni dayandırdılar.
Uzun müddət sonra - artıq 1990-cı illərdə stansiyanın tikintisi ilə rusiyalı mütəxəssislər məşğul olmağa başladılar və bunun üçün birgə - Rusiya-İran müəssisəsi yaradıldı.
İranın vitse-prezidenti, ölkənin Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Əli Əkbər Salehinin bildirdiyinə görə, AES-in işə düşməsi "Qərb dövlətlərinin təzyiqləri, sanksiyaları və yaratdığı çətinliklərə rəğmən", İran millətinin "dinc nüvə proqramı"nı davam etdirmək yolundakı qətiyyətinin simvolu oldu. Salehi onu da əlavə edib ki, Tehran uranı 20%-dən artıq zənginləşdirmək niyyətində deyil.
Amma problem ondadır ki, İran rəsmilərinin bu cür bəyanatlarına artıq çoxdandır ki, heç kəs inanmır - dünya birliyi əvvəlkitək hesab edir ki, İran İslam Respublikasının əsas məqsədi atom bombası əldə etməkdir. Və Buşəhr AES bu şübhələri bir qədər də artırdı. Məsələn, "The Christian Science Monitor"un yazdığına görə, əksər ekspertlər əmindir ki, reaktor tam gücü ilə işləməyə başlayandan sonra, bir il-ilyarıma İran nüvə silahı əldə etmək üçün tələb olunan həcmdə yanacaq toplaya bilər.  Bunu iddia edən ekspertlərin fikrincə, Rusiyada nüvə materiallarına lazımi səviyyədə nəzarətin olmaması da prosesi sürətləndirəcək.
Bundan başqa, məqalədə vurğulanır ki, əgər Tehran lazımi həcmdə yanacaq toplaya bilməsə belə, reaktorun istsmarı zamanı İran gələcəkdə hərbi məqsədlər üçün istifadə  oluna bilən nou-hau əldə edəcək.
Amma maraqlısı odur ki, digər ekspertlər bunun tam əksini bəyan edərək bildirirlər ki, Buşəhrdəki reaktor tipindən silah istehsalı üçün istifadə etmək mümkün deyil.
Qəribə mənzərə yaranır. Bu sahədə çalışan ekspertlərin Buşəhrdəki AES-in kütləvi qırğın silahının istehsalı üçün potensial imkanlarına dair şərhləri bir-birindən o qədər fərqlənir ki, sanki, söhbət, alimlərin yaratdığı obyektdən yox, hansısa ədəbiyyat və ya kinomatoqrafiya əsərindən gedir. Və təbii ki, bu zaman ortaya sual çıxır: bu söz-söhbətlər kimə və nəyə lazımdır?
Gözlənildiyi kimi, Buşəhrdəki AES-in işə salınmasına ən sərt reaksiya İsraildən gəldi: Təl-Əviv bunu "tamamilə yolverilməz" hadisə adlandıraraq, dünya birliyini rəsmi Tehrana təzyiqləri artırmağa çağırdı. "BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini, MAQATE-nin qərarlarını qulaqardına vuran  və Nüvə Silahının Yayılmamasına dair Müqaviləyə əsasən, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri kobudcasına pozan ölkələrin nüvə enerjisinin bəhrəsindən yararlanması tamamilə yolverilməzdir", - deyə İsrail XİN nümayəndəsi Essi Pevi bəyan edib.
Bir sıra Qərb siyasətçiləri də Buşəhr AES-ə dair narahatlığını gizlətməyib. Xüsusilə, ABŞ-ın BMT-dəki keçmiş səfiri Con Bolton sərt çıxışı ilə seçilib. "Fox Business Network"a müsahibəsində Bolton bəyan edib ki, İsrail bu AES-in fiziki baxımdan işə salınmasını və oraya yanacağın doldurulmasını gözləmədən, obyekti bombalamalıdır. Çünki sonradan ona zərbə endirmək qeyri-mümkün olacaq - axı, reaktorun partlaması, avtomatik olaraq, havaya radiasiyanın atılması deməkdir. Boltonun sözlərinə görə, bunun qarşısı alınmasa, "İran İsrail və ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki düşmənlərinin əldə edə bilmədiyinə - fəaliyyətdə olan nüvə reaktoruna sahib olacaq", Əhmədinejad isə "Səddam Hüseyn və Bəşər Əsədin nail olmadığını əldə etmək  üzrədir və nüvə silahının bir addımlığındadır".
Qeyd edək ki, Qərbin çaşqınlığına əsas səbəblərdən biri, Moskvanın baş verənlərdə tutduğu mövqedir. Qərb mətbuatının yazdığına görə, Rusiya, bir tərəfdən, "Tehrana qarşı sanksiyaları dəstəkləyir", digər tərəfdən, "İran üçün AES tikir". Məsələn, Bolton hesab edir ki, "Amerikaya problem yaratmaq" eşqi ilə alışıb-yanan Rusiya, əvvəllər olduğu kimi, bu dəfə də münaqişənin hər iki iştirakçısına qarşı çıxaraq, destruktiv rolundan əl çəkmir.
Öz növbəsində, "Le Monde" yazır ki, Buşəhr AES Moskvaya özünü Tehrana  sadiq müttəfiq qismində təqdim etmək üçün əla imkan yaratdı.  Yəni, bir tərəfdən, İrana qarşı beynəlxalq sanksiyalara səs verən Rusiya, digər yandan, İİR ilə yaxşı münasibətlərini qoruyub-saxlamağı bacardı. Və bununla da, danışıqlarda iştirak edən "altılıq"ın digər üzvlərindən daha üstün vəziyyət qazanaraq, danışıqlar prosesinin əsas iştirakçısına çevrildi.
Bundan əlavə, Rusiya əmindir ki, bununla o, İrana təsir imkanlarını və ümumilikdə, Yaxın Şərqdəki mövqelərini nümayiş etdirərək, özünün beynəlxalq arenadakı mövqelərini bir qədər də gücləndirdi.
Qeyd edək ki, İran rəhbərliyinin Rusiyanın ünvanına səsləndirdiyi minnətdarlıqlar və alqışlar da, Qərbdə Moskvaya qarşı tənqidləri gücləndirən amilə çevrilib.  Məsələn, İran XİN-in mətbuat xidmətinin rəhbəri Ramin Mehmanpənrəst bildirib ki, " artıq Rusiya öz adını İran tarixinə qızıl hərflərlə yazdı".
İİR Parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət üzrə komissiyasının sədr müavini Hüseyn İbrahimi isə qeyd edib ki, Rusiyanın Buşəhr AES-in işləməsi üçün lazım olan nüvə yanacağını verməsi göstərdi ki, Moskva, əslində, İrana qarşı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi sanksiyalara qarşıdır. İbrahiminin fikrincə, bu addımı ilə Rusiya İrana qarşı qəbul edilmiş bütün qətnamə və sanksiyaları, faktik olaraq, "ləğv etdi".
Həqiqətən də, bir sıra Qərb ekspertləri Moskvanın son addımlarını, BMT-nin İrana qarşı sanksiyalarını, faktik olaraq, pozması kimi dəyərləndirirlər. Amma Rusiya XİN bu ittihamları qəbul etmir və dünya birliyini inandırmağa çalışır ki, Buşəhr AES heç bir halda nüvə silahının yayılmaması rejiminin pozulmasına gətirib çıxara bilməz. "Rosatom"un rəhbəri Sergey Kiriyenkonun bildirdiyinə görə, İran AES-dən qeyri-dinc məqsədlər üçün istifadə etmək mümkün deyil. "Dünyada heç bir peşəkarda Buşəhr AES-dən qeyri-dinc məqsədlər üçün istifadəyə dair şübhələr yoxdur. Çünki hamı anlayır ki, bu, mümkün deyil", -  deyən Kiriyenko onu da əlavə edib ki, Buşəhrdəki AES-ə heç zaman heç bir məhdudiyyət tətbiq olunmayıb və BMT Təhlükəsizlik Şurası bu obyekti beynəlxalq sanksiyalardan azad edib.  Nəhayət, Moskva bildirir ki, stansiya beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun şəkildə və MAQATE müfəttişlərinin nəzarəti altında inşa olunub.  Rusiya xüsusi olaraq vurğulayır ki, rəsmi Moskva AES-ə nüvə yanacağının çatdırılması və işlənmiş nüvə yanacağının yenidən Rusiyaya qaytarılacağına dair təminat verib.
Bundan başqa, Rusiya XİN-in bəyanatında qeyd olunur ki, Buşəhr AES layihəsi, Tehrana nümayiş etdirdi ki, o, öz nüvə proqramının dinc xarakterini təsdiqləyəcəyi təqdirdə, beynəlxalq aləmlə əməkdaşıqdan necə böyük divident əldə edə bilər.
Maraqlıdır ki, ABŞ Buşəhrdəki AES-in işə salınmasına olduqca sakit və  təmkinli reaksiya verib. Almaniyanın "Handelsblatt" nəşri yazır ki, "Dövlət katibi Hillari Klinton son anadək Moskvanı İrana uran verməkdən imtina etməyə razı salmağa çalışdı". Amma hər halda, Dövlət Departamentinin rəsmi mövqeyi belədir ki, "Buşəhrdə AES-in işə salınması İranın nüvə silahı yayması təhlükəsinin artması demək deyil". Bu azmış kimi, Dövlət Departamentinin nümayəndəsi Mark Toner bəyan edib ki, "Rusiyanın Buşəhr AES-in layihəsinə dəstək verməsi bir daha göstərdi ki, İran doğrudan da yalnız dinc məqsədlər güdürsə, onda onun zənginləşdirmə üçün öz imkanlarını artırmasına ehtiyac yoxdur".
Toner onu da əlavə edib ki, Rusiya ilə İranın Buşəhr AES-ə dair razılaşması Qərbin də mövqeyinə uyğundur, çünki Qərb Tehranın nüvə yanacağı müqabilində, özünün uranın zənginləşdirilməsi proqramından imtina etməsini dəstəkləyər.
Qəzetin yazdığına görə, bir sıra alman siyasətçilər də bu fikirdədir ki, Rusiyanın İrana nüvə yanacağı verməsi, əslində, ən yaxşı çıxış yolu sayıla bilər. Çünki İranı bu məsələdə tamamilə nəzarətsiz buraxmaq təhlükəli olardı. Üstəlik, Rusiyanın yanacaq verməsindən sonra, artıq İranda uranın öz imkanları hesabına zənginləşdirilməsinə tərəfdar olan qüvvələr öz aruqmentlərindən məhrum olurlar.
Buşəhr AES-in işə salınmasına cəmi bir neçə gün qalmış "The New York Times"da dərc olunan məqalədə bildirilir ki, Barak Obama administrasiyası İsraili inandıra bilib ki, Tehranın nüvə silahı əldə etməsi üçün, hələ, azı, bir il lazımdır (İsrail kəşfiyyatı isə bunun üçün cəmi bir neçə ayın kifayət edəcəyidən ehtiyatlanır).  İddia olunur ki, amerikalılar bu qiymətləndirmə zamanı son bir il ərzində öz kəşfiyyatlarının əldə etdiyi materiallara, həmçinin, beynəlxalq müfəttişlərin rəylərinə əsaslanıblar. Administrasiya nümayəndələrinin sözlərinə görə, Vaşinqtonun bu məlumatından sonra, İsrailin yaxın vaxtlarda İrana zərbəvurma ehtimalı xeyli azalıb.  Guya, amerikalılar əmindirlər ki, İran nüvə silahı əldə etməyə çox yaxınlaşsa, beynəxalq müfəttişlər, ən azı, bir neçə həftə əvvəl bu  haqda məlumat əldə edəcəklər və deməli, ABŞ və İsrailin hərbi zərbə üçün düşünməyə hələ vaxtları qalacaq.
Amma istənilən halda, İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranın hərbi yolla aradan qaldırılması ehtimalına dair söz-söhbətlərin səngiməməsi narahatlıq doğurmaya bilməz.  Və hətta bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, hərbi zərbə ehtimalı getdikcə daha da artır. Məsələn, avqustun əvvəlində ABŞ Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin katibi, admiral Maykl Mallen bəyan edib ki, Amerika administrasiyası İrana qarşı güc tətbiqi variantından hələ də əl çəkməyib.
Öz növbəsində İran isə, bu hədə-qorxuların fonunda öz hərbi qüdrətini nümayiş etdirir - yeni pilotsuz qırıcıları, "yer-dəniz", "yer-yer" tipli raketləri, Fars körfəzindəki dayazlıqlarda üzməyi bacaran sualtı qayıqları "uğurla sınaqdan çıxarır". Üstəlik, İranın hansısa məxfi hərbi-kosmik proqramına dair şayiələr də yayılmaqdadır: bəzi ekspertlərin fikrincə, bu proqram Tehranın nüvə başlıqlı raket texnologiyalarına yiyələnməsi demək olardı.
İş artıq o həddə çatıb ki, Əhmədinejat açıq şəkildə bildirir ki, İran onu hədələyən dövlətlərə qabaqlayıcı zərbə vurmağa hazır olmalıdır.
Amma bir çox hərbi ekspertlər bu fikirdədir ki, İran sadəcə, hərbi piar və fırıldaqla məşğuldur. Əslində, İranın hərbi-sənaye kompleksi yeni heç nə istehsal etmək iqtidarında deyil, yeni silah kimi təqdim olunan raketlər isə, sadəcə, köhnə "Shahab-2"nin yeniləşmiş versiyalarıdır.
İstənilən halda, İran rəsmiləri İİR-ə hər hansı hücumun intihara bərabər olacağını bildirirlər. Və bu sözdə müəyyən həqiqət var. Söhbət İranın hərbi sahədə hansısa qeyri-adi qüdrətə malik olmasından getmir. Sadəcə, məsələ ondadır ki, İrana zərbə çox böyük fəsadlara yol aça bilər. Çünki indi Yaxın Şərqdə gərginlik o həddə çatıb ki, o, barıt çəlləyi kimi, adi  qığılcımdan belə partlaya bilər.
Odur ki, İran məsələsinə ayrılıqda götürülmüş bir problem kimi yanaşmaq düzgün deyil - ona, ümumilikdə regionda baş verən proseslər prizmasından baxmaq lazımdır. Məsələn, hazırda ərəb-İsrail münaqişəsinin də bu prosesə birbaşa təsiri var.
Bundan başqa, Türkiyənin Yaxın Şərqdə getdikcə artan ambisiyalarını, Ankara ilə Təl-Əvivin münasibətlərindəki gərginliyi, ABŞ-ın Türkiyənin son vaxtlar İrana və İsrailə qarşı yürütdüyü siyasətdən narazı qaldığını da nəzərə almaq lazımdır.
Üstəlik, amerikalılar artıq özlərinin İraqdakı hərbi hissələrinin bir qismini buradan çıxarıblar, bu isə İranın İraq şiələrinə təsirini bir az da artırıb. Bu baxımdan, İsrail-Livan sərhədində baş vermiş və "Hizbullah"ın kifayət qədər gücləndiyini nümayiş etdirmiş son insident, həmçinin, İran, Suriya və Livanın mövqelərindəki yaxınlaşma da təsadüfi görünmür. Çünki İrana hərbi zərbə endiriləcəyi təqdirdə, Tehran, təbii ki, bunu cavabsız qoymayacaq. Bu zaman isə "Hizbullah" və HƏMAS kimi təşkilatların da İrana dəstək verəcəyi şübhə doğurmur.
Amma İranın hərbi imkanlarını şərh edərkən, bu ölkədə keçirilmiş son prezident seçkilərinin nə ilə nəticələndiyini də unutmaq lazım deyil.  Ölkəni bürümüş iğtişaşlar sübut etdi ki, İran daxilində Əhmədinejadın əleyhdarlarının sayı az deyil. Üstəlik, Əhmədinejadla ölkənin ali lideri Əli Xamnei arasında münasibətlər də ideal görünmür: təsadüfi deyil ki, Əhmədinejadın Qərblə (və şəxsən B.Obama ilə) birbaşa danışıqlara hazır olduğunu bəyan etməsindən dərhal sonra, Xamnei bunu rədd edərək, sanksiyalar aradan qalxmayınca, Qərblə dialoqun mümkün olmadığını bildirdi.
Digər tərəfdən, Tehran özünü təmkinli və qayğısız göstərməyə çalışsa da, şübhə yoxdur ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası, ABŞ və bir sıra Avropa ölkələrinin tətbiq etdiyi sanksiyalar ölkənin iqtisadi durumuna və əhalinin yaşayış səviyyəsinə təsirsiz ötüşə bilməz.
Odur ki, belə bir şəraitdə Əhmədinejada və onun tərəfdarlarına Qərbin timsalında vahid xarici düşmən lazımdır ki, əhalinin diqqəti iqtisadi problemlərdən, xaricdən gələn təhlükəyə yönəlsin.
Bir sözlə, tam əminliklə söyləmək olar ki, başda ABŞ olmaqla, Qərbin Tehrana qaşı taktikasının əsasını bütün sahələrdə İrana təzyiqlərin artırılması təşkil edir. Və çox güman ki, ABŞ-ın, guya, az qala, İsrailin İrana hücumundan bir neçə saat əvvəl Təl-?vivi fikrindən daşındırmasına dair yayılan şayiələr də bu strategiyanın bir hissəsidir.  Axı Təl-Əvivin ABŞ-ın razılığı və dəstəyi olmadan İrana zərbə endirmək qərarını verməsi gülməli olardı.
Ağ ev İrandakı daxili vəziyyəti də diqqətlə izləyir. Və Əhmədinejadın mövqeyi zəiflədikcə, Tehranın dünyaya nümayiş etdirdiyi "raket və qırıcıların uğurlu sınaqları"nın sayı da artır. Bu, hamıya yaxşı məlum olan bir ssenaridir.
Əlbəttə ki, Rusiyanın Buşəhr AES-i açmaqla, sanki, Tehranın yanında olduğunu nümayiş etdirməsi Qərbi məyus etməyə bilməzdi. Amma digər tərəfdən, ola bilsin, Vaşinqtonun bu hadisəyə sakit reaksiyası, Ağ evlə Kremlin bu məsələyə dair əvvəlcədən razılığa gəlməsinin göstəricisidir.  Bu isə o deməkdir ki, İranın nüvə proqramı ətrafında diplomatik oyun davam edir və hərbi ssenarilər haqqında artan söz-söhbətlər, sadəcə, effektli dekorasiyalardır/.

AGAINST A BACKDROP OF GAUDY EMBELLISHMENT...
The launch of the nuclear power plant in Bushehr has made it possible to re-examine the roles played by Russia, Israel, the USA, Europe and Turkey in attempting to resolve the crisis over the Iranian nuclear programme.At the current stage, the Bushehr power plant is a litmus test of sorts which shows, in outline, how the situation with Tehran might unfold and how the "players" involved could interact.
On 21 August, the ceremony to inaugurate the reactor at the Bushehr nuclear power plant took place. The construction of the power plant was begun back in 1974 by the German concern Kraftwerk Union AG but, in 1980, the contract was cancelled because the German Government joined the US embargo on equipment supplies to Iran. A decade later, in the 1990s, Russian specialists resumed the construction project; a Russian-Iranian joint venture was created for this purpose.
Ali Akbar Salehi, Iranian vice president and head of Iran's Atomic Energy Organization, said that the launch of the power plant was a symbol of Iran's resolve to continue its "peaceful nuclear programme, despite all the pressure, difficulties and sanctions imposed by Western countries." Salehi also said that Tehran was not going to enrich uranium by more than 20%.
However, the problem is that no one has believed statements from Iranian officials for a long time now: the international community still believes that the Islamic republic wants to create a nuclear bomb.
And the Bushehr plant only worsens these suspicions. For example, The Christian Science Monitor cited assessments of a number of experts who believe that when the reactor reaches its full capacity, Iran will be able to accumulate sufficient spent fuel within a year or a year and a half to create a nuclear weapon.
It is thought that "poor monitoring of nuclear materials in Russia" might assist here. It is also noted that even if this does not happen, "the process of operating the reactor will give Iran additional know-how which it could use later for military purposes."
Other specialists, however, say that reactors of the type used in Bushehr cannot be used for practical production of weapon-grade fissile materials.
So, different experts voice such diametrically opposed opinions in their assessments of the Bushehr plant's potential to develop weapons of mass destruction as if it was not a facility designed by scientists, but a novel or a film about which there can be a great many points of view. Which, of course, makes one think about who benefits from all this talk and how.
It is not surprising that the most critical response to the launch of the Bushehr plant came from Israel , which said it was "absolutely unacceptable" and at the same time urged the international community to put pressure on Tehran. "It is absolutely unacceptable that countries which so grossly violate a resolution of the UN Security Council, IAEA recommendations and their own obligations under the non-proliferation treaty can enjoy the benefits of using nuclear energy," said Israeli Foreign Ministry spokesman Yossi Levi.
A number of Western politicians also voiced their concerns about the Bushehr nuclear power plant. Former US envoy to the UN John Bolton was particularly blunt and said in an interview with the Fox Business Network that Israel had to bomb the station before it was launched and before the fuel was loaded because, after that, bombing would be impossible, as an explosion in a working reactor would inevitably result in radioactive contamination. Bolton said that Iran would have "what no other enemy of Israel and the United States has in the Near East - an operational nuclear reactor," and that Ahmadinejad "has almost achieved what Saddam Hussein in Iraq and Bashar Asad in Syria never managed to accomplish, and is on his way to creating a nuclear weapon."
At the same time, the West is suspicious about the position of Moscow which, as the mass media there write, "supports sanctions against Tehran" on the one hand, and on the other "is building a nuclear power plant for Iran". In particular, Bolton said that Russia, guided by its desire to put a spoke in America's wheel, continues to play a destructive role, acting against both sides to the conflict. And Le Monde writes that for Moscow, the launch of the Bushehr plant is an opportunity to demonstrate to Tehran that Russia remains its faithful ally. So, Russia has managed to both vote for international sanctions against Iran and maintain good relations with it and has won for itself a better position than the other members of the six negotiators, effectively acting as key player.
Furthermore, Russia is sure that it has thus clearly consolidated its position in the international arena by demonstrating that it has great influence on Iran and in the Near East in general.
Criticism of Moscow was also stoked by the fact that the Iranian authorities expressed their profound gratitude to Russia for the plant. Iranian Foreign Ministry press secretary Ramin Mehmanparast said that the word Russia is now written in golden letters in the history of Iran. At the same time, chairman of the National Security and Foreign Policy Commission of the Iranian Parliament, Hosein Ebrahimi, noted that the Russia's release of nuclear fuel for the Bushehr power plant testifies that Russia is essentially opposed to the UN Security Council's sanctions against Iran. Russia's move annuls all the anti-Iran resolutions and sanctions, Ebrahimi said.
In the mean time, the Russian Foreign Ministry has reassured the international community that the Bushehr plant will not be a violation of the non-proliferation regime. Russian Nuclear Agency Head Sergey Kiriyenko said that there is no possibility whatsoever of using the Iranian power plant for non-peaceful purposes. "No professional in the world has any question about the potential for non-peaceful use of the Bushehr power plant. It is absolutely clear that there has never been such potential, and there is none at present," said Kiriyenko, adding that the Bushehr nuclear power plant has never been subject to any restrictions and that the UN Security Council excluded it from all international sanctions. Moscow says that the plant was built in conformity with all the requirements of international law and under the control of IAEA inspectors. Russia specifically stresses the fact that it offered a guarantee to supply nuclear fuel to the power plant and remove the spent nuclear fuel from Iran.
In addition, the Russian Foreign Ministry insists that the Bushehr project shows how Tehran could benefit from cooperation with the international community if it proves that its nuclear programme is of a civilian nature.
It is notable that the United States issued quite calm and reserved statements on the launch of the Bushehr plant. The German periodical Handelsblatt writes that "US State Secretary Hillary Clinton was trying until the last moment to dissuade Moscow from supplying uranium to Iran," but in the end the US State Department's official position was that the "launch of the Bushehr plant does not mean that the threat of proliferation of nuclear weapons by Iran has increased." Furthermore, State Department spokesman Mark Toner stressed that "Russia's support for Bushehr indicates once again that Iran does not seek to develop its own enrichment facility, if its intentions are entirely peaceful." Toner also noted that the Russian-Iranian agreement on the Bushehr power plant is in tune with the West's efforts to supply Tehran with nuclear fuel in return for Iran's suspension of its uranium enrichment programme. A number of German politicians, the periodical adds, also believe that Russian nuclear fuel supplies are the best way out because it is dangerous to leave Iran under no control whatsoever on this issue and the Russian supplies will leave no argument for those forces in Iran which strive to achieve domestic enrichment of uranium.
Literally on the eve of the launch of the Bushehr plant, The New York Times wrote that the Obama administration managed to persuade Israel that Iran would be able to create a nuclear weapon only in a year's time, although Israeli intelligence believes that Tehran only needs a few months to achieve this. US estimates are said to be based on the last year's intelligence and reports from international inspectors. US Administration representatives say that the new information from Washington made a preventive strike against Iran by Israel less likely in the near future. Americans are presumably sure that the international inspectors will be able to detect when Iran is close to a final breakthrough a few weeks in advance and thereby give the USA and Israel enough time to consider military action.
However, it is alarming that discussions on a possible strong-arm solution to the crisis over the Iranian nuclear programme do not subside. And many experts argue that the likelihood of a strike is increasing. In August, US Joint Chiefs of Staff Chairman Michael Mullen said that the US Administration has never abandoned the option of using US military forces against Iran.
In this situation, Iran rushed to demonstrate its military might, as is its custom: It "successfully tested" a new unmanned aerial bomber, surface-to-sea and surface-to-surface missiles, submarines capable of operating in the shallow Persian Gulf and so on. Rumours about a mysterious Iranian military space programme have also started to circulate more intensively: some experts seem certain that it might help Iran develop missiles with nuclear warheads. Things went so far that Ahmadinejad even began to speak about the country needing to be ready to deliver "preventive strikes" against those who pose a threat to it.
However, many military experts believe that Iran is engaging successfully in military PR and mystification. In reality, the Iranian military-industrial complex does not have the capability of creating anything fundamentally new, and all these innovations are simply different modifications of the old Shahab-2 missile.
In the mean time, Iranian officials say that any attempt to attack Iran would be suicidal for the attacker. There is a grain of truth in this, not because Iran is so strong militarily, but because an attack might result in unpredictable consequences. The current tense situation in the Near East could explode like a powder keg from any stray spark.
That is why the Iranian problem cannot be viewed in isolation; instead, it has to be considered in the context of regional developments. For example, the current state of the Arab-Israeli conflict is important.
Turkey's ambitions in the Near East, its recent strained relations with Israel and US displeasure with Ankara's policy on Iran on the one hand and Israel on the other, should also not be ignored. At the same time, the Americans have withdrawn their combat units from Iraq, and Iran is quite capable of putting pressure on Iraqi Shiites to promote its own interests. In this light, the incident on the Israel-Lebanon border, which demonstrated that Hezbollah is clearly growing stronger and that the positions of Iran, Syria and Lebanon are closer than before, also seems important. In the event of a military strike against Iran, Tehran is likely to retaliate, and various extremist and radical organizations in the region, such as Hezbollah and Hamas, would probably support it.
At the same time, it has to be remembered, when analyzing Iran's military potential, that the relatively recent presidential election in Iran escalated into major disorders and that Ahmadinejad has many opponents inside the country. It is also obvious that relations between Ahmadinejad, who spoke about his interest in talks with the West (and personally with Barack Obama) last autumn, and supreme leader Ali Khamenei, who rejected the idea of the talks until sanctions are lifted, are not that smooth.
Further, the UN Security Council's sanctions and the sanctions by the USA and a number of European countries are bound to affect the country's economy and Iranian standards of living, no matter how hard Tehran tries to pretend that it is unaffected. That is why Ahmadinejad and his supporters badly need a foreign enemy in the form of the West to distract people's attention from their problems.
So, it is obvious that on Iran, the tactic of the US-led West is currently to increase pressure on Tehran in all areas. And, most probably, the rumours that the USA dissuaded Israel from bombing Iran just one day before "H hour" is also part of this strategy. After all, it is downright ridiculous to think that Israel would carry out a large-scale operation without US assent. The White House is keeping its eye on the domestic situation in Iran too. Naturally, the weaker Ahmadinejad's position and the less confident he is, the more Tehran will demonstrate "successful" missiles and bombers to the world. This is a proven and widely known tactic.
And of course, the West is irked that, by helping to launch the nuclear power plant, Russia has effectively demonstrated that Iran is not alone. On the other hand, Washington's calm reaction makes it possible to suggest that Russia and the USA reached agreement on this issue in advance. And therefore, the diplomatic game around the Iranian nuclear programme proceeds at full speed, and the talk of a military scenario can be considered, at least for now, as nothing more than a gaudy embellishment of the game.