VASSALLA TƏRƏFDAŞIN FƏRQİ
Avqustun ikinci yarısında yerli və xarici analitiklərin diqqəti Türkiyə prezidenti Abdullah Gülün Azərbaycana, Rusiya prezidenti Dmitrii Medvedevin isə Ermənistana səfərlərinə yönəlmişdi. Hesab etmirik ki, bu səfərlər bilərəkdən bu cür sinxronlaşdırılmışdı, amma hər halda, belə alındı ki, bir-biri ilə münaqişə vəziyyətində olan Ermənistan da, Azərbaycan da, faktik olaraq, eyni vaxtda regionun ən nüfuzlu güc mərkəzləri ilə "saatlarını tutuşdurmaq" imkanı qazandılar.
Dmitri Medvedevin Yerevana səfəri burada keçirilən KMTK-nin qeyri-formal sammiti ilə əlaqələndirilsə də, ona ən ali status - dövlət səfəri statusu verilmişdi. Bu isə qəbulun xüsusi təmtəraqla və çoxsaylı protokol tədbirləri ilə keçirilməsini nəzərdə tutur. Görünür, bununla Rusiya-Ermənistan münasibətlərinin inkişafı və genişləndirilməsi üçün, əslində, heç bir perspektivin olmaması faktı ört-basdır edilməli idi. Axı, qonşu Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı ərazi iddiaları və düşmənçi mövqeyi ucbatından Ermənistan özünü geosiyasi və nəqliyyat dalanına dirəyib. Onun iqtisadiyyatının həcmi çox cüzi və əhəmiyyətsizdir. Yalnız bir faktı söyləmək kifayətdir ki, bu ölkənin büdcəsinin gəlirləri və bütün ixracatın həcmi 1 milyard dollara bərabərdir. Müqayisə üçün deyək ki, Azərbaycanda bu rəqəmlər, müvafiq olaraq, 15 və 30 dəfə çoxdur.  Ermənistan iqtisadiyyatında az-çox diqqətə layiq olan nə var idisə, çoxdan borclar müqabilində Rusiyaya verilib. Ermənistanın siyasəti və hərbi sahəsi də tam olaraq Moskva tərəfindən idarə edilir. Yerevanda imzalanmışş sənədlər, görüntü olaraq, ciddi təsir bağışlasa da, əslində, onların ermənilərə bilavasitə hansısa fayda verəcəyi şübhəli görünür.
Odur ki, D. Medvedevin səfərinin guya Ermənistana böyük dəstək nümayişi kimi təqdim edilməsi, əslində, şəxsən Serj Sarkisyan üçün vacib idi və onun ölkə daxilində laxlayan mövqelərini möhkəmləndirmək məqsədi daşıyırdı.
Bu iki səfəri televiziya ekranlarından izləməklə də Rusiya-Ermənistan və Azərbaycan-Türüiyə münasibətləri arasındakı prinsipial fərqi açıq-aydın görmək olardı. Serj Sarkisyanın yaltaqlığı və quyruq bulamağı onun hər jestində, hər sözündə açıq şəkildə sezilirdi. Öz çıxışları zamanı o, daim təşəkkür və minnətdarlıq edir, həyacandan səsi titrəyirdi, üzündən isə süni təbəssüm əskik olmurdu. Belə təsəvvür yaranırdı ki, izlədiyimiz bu mənzərə bir suveren dövlət liderinin digər suveren dövlələtə səfəri yox, sədaqətli vassal və "forpost"un öz süzereni, müdafiəçisi və "ailə başçısını" qarşılama mərasimidir.
Bütün bunların fonunda Türkiyə prezidenti Abdullah Gülün Bakıya səfəri tam fərqli təsəvvür yaradırdı. Ali qonaqla Azərbaycan lideri İlham Əliyevin davranışında "patron-yetirmə" münasibətinə, qardaş dövlətlərdən hansınınsa böyük, hansınınsa kiçikliyinə eyham belə yox idi. Azərbaycanla Türkiyə arasındakı münasibətlər çoxdan bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq xarakteri alıb. Və bu tərəfdaşlıq etnik, dini və mədəni  birliyə əsaslansa da, qarşılıqlı şəkildə tərəflərdən hər birinin siyasi və iqtisadi maraqları nəzərə alınır.
D.Medvedevin Yerevana, A.Gülün isə Bakıya səfərləri zamanı müzakirə olunan və imzalanan sənədlər arasında hərbi-siyasi və enerji məsələləri prioritet təşkil edirdi, amma burada da Ermənistanla Azərbaycanın potensialları və imkanları arasındakı prinsipial fərq açıq sezilirdi.
İlk baxışdan belə təsəvvür yarana bilər ki, Yerevanda imzalanan Gümrədiki 102 saylı  hərbi bazanın müddətinin uzadılmasına dair müqavilə çox böyük önəm daşıyır. Amma əslində, bu sənəd nə Rusiyanın regiondakı hərbi iştirakını artırır, nə də mövcud qüvvələr nisbətini dəyişir. Yeni müqavilə yalnız Ermənistanın Moskvadan vassallıq asılılığını 2044-cü ilədək uzadır. Sənəddəki müddəalar - həm RF, həm Ermənistanın maraqlarının qorunması, Rusiyanın təhlükəsizlik təminatları (özü də yalnız erməni sərhədi boyunca yox), erməni ordusunun silah-sursat və xüsusi texnika ilə təchizatı və s. reallıqda heç nəyi dəyişmir.  Çünki nə buradakı rusiyalı hərbçilərin, nə də 102 saylı bazadakı hərbi texnikanın sayı artırılmır. Ümumiyyətlə, bu sayı artırmaq elə də asan deyil. Çünki 2008-ci ilin avqust müharibəsindən sonra Gürcgüstan Rusiya ilə sərhədlərini bağlayıb, Türkiyə ilə Azərbaycan isə öz ərazisindən Ermənistana heç bir yük buraxmır. Belə bir vəziyyətdə, rus-erməni hərbi tranziti üçün yalnız bir yol qalır, amma o da çox uzun və çətindir - Xəzər vasitəsilə, sanksiyalar altında olan İran ərazisindən.
Bir məsələyə də diqqət yetirin: ermənilərin Rusiyanın köməyi ilə öz Hərbi Sənaye Kompleksini inkişaf etdirəcəkləri haqda boşboğazlıqlarına rəğmən, Yerevanda imzalanmış müqavilədə bu haqda bir kəlmə də yoxdur və söhbət yalnız hərbi texnikanın təmiri mərkəzinin inşasından gedir.
Daha bir maraqlı məqam isə odur ki, indiyədək ermənilər yalnız Türkiyədən gələn təhlükə qarşısında Rusiyadan kömək istəyirdilər. Yəni, "bizi Türkiyədən qoruyun, Azərbaycanla isə özümüz də bacararıq". Erməni siyasətçiləri və hərbçiləri səhər-axşam bar-bar bağırırdılar ki, hərbi əməliyyatlar bərpa olunsa erməni ordusu Bərdəni tutacaq, Gəncəni ələ keçirəcək və az qala, qələbə marşı ilə Bakıya qədər gəlib çıxacaq. Amma indi ermənilər anlamağa başlayıblar ki, təkbaşına Azərbaycanın qarşısında tab gətirə bilməyəcəklər. Prezidentlərin Yerevandakı mətbuat konfransında da bu açıq-aydın hiss olunurdu: jurnalistlər, Qarabağda müharibənin başlanacağı təqdirdə, Rusiyanın ermənilərə kömək əlini uzadacağı barədə fikirləri D.Medvedevdən, az qala, kəlbətinlə çəkməyə çalışırdılar. D.Medvedev isə açıq şəkildə qoyulan "müharibə başlasa, Rusiya nə edəcək" tipli suallara diplomatikcəsinə cavab verərək vurğuladı ki, Moskva yeni müharibəyə imkan verməməyə çalışacaq. Ermənistana veriləcək dəstək haqda isə o, hipotetik şəkildə, yalnız KMTK üzrə müttəfiq qismində cavab verdi. Yəni, Medvedev Rusiyanın Yerevan qarşısında ikitərəfli müttəfiqlik öhdəlikləri və Gümrüdəki baza ilə bağlı müqavilə kontekstində ermənilərə yardım vəd etməyib. Amma nəzərə alsaq ki, KMTK üzvlərinin əksəriyyəti etnik münaqişələrə qarışmaq istəmirlər, onda bu təşkilata da ümid etməyə dəyməz. Ələlxüsus da yaranmış vəziyyətdə: bu gün söhbət KMTK üzvü olan Ermənistanın qonşu Azərbaycana təcavüzündən gedir. Və bu təşkilatın yalnız mərkəzi asiyalı üzvləri deyil, Belarus da Ermənistanın ərazi iddiaları ilə razı deyil. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə BMT Baş Assambleyasında "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət haqqında" qətnamənin müzakirəsi zamanı, Rusiyadan başqa heç bir KMTK üzvü Ermənistanla  həmrəylik nümayiş etdirmədi, Özbəkistan isə, hətta, Azərbaycana dəstək verdi. Yeri gəlmişkən, bu ölkənin prezidenti İslam Kərimov KTMT-nin Yerevan sammitində iştirak etməyi də lazım bilmədi.
Təəccüblü deyil ki, Rusiya hərbi bazasının müddətinin uzadılması haqda sənəd Ermənistanın özündə də çoxları tərəfindən etirazlar qarşılanıb. Bir çox erməni siyasətçiləri və analitikləri, xüsusilə də müxalifətçilər, bu razılaşmanı faydasız, yersiz adlandırır, onun bərabərhüquqlu əsasda imzalanmadığını, "müstəmləkəçilik" ab-havasını xatırlatdığını etiraf edirlər. Xülasə kimi, Milli və Beynəlxalq Təhqaqatlar üzrə erməni Mərkəzinin direktoru Riçard Kirakosyanın sözlərini xatırlatmaq olar: "Yerevan Moskvanın hörmətini qazana bilmədi və Rusiya onunla bərabər hüquqlu tərəfdaş kimi yox, vassal kimi davrandı". "Jamanak" qəzetinə müsahibəsində isə R.Kirakosyan bunları deyib: "Bu, Rusiyadan kənarda yerləşən yeganə rus bazasıdır ki, onun mövcudluğu ilə bağlı bütün xərcləri qəbul edən tərəf ödəyir. Məsələn, hətta Qırğızıstan da öz ərazisində Rusiya hərbi bazasını saxladığına görə, Moskvadan milyonlarla dollar alır. Ermənistanın könlünü almaq üçün isə Rusiya müstəmləkəçilik yanaşmasından istifadə edir: burada hərbi bazalarının saxlanması müqabilində, o, Ermənistana kömək və yardım haqda hansısa qeyri-konkret, aydın olmayan vədlər verməklə kifayətlənir".
Gümrüdəki 102 saylı hərbi bazanın müddət və funksiyalarının genişləndirilməsinə dair razılaşmaya beynəlxalq reaksiyanı isə, qısa olaraq, belə xarakterizə etmək olar: laqeyd-neqativ. Məsələn, Moskva ilə münasibətləri gərgin olan Gürcüstan bu müqavilədə özü üçün təhlükə görür. Bu barədə təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert İrakli Sesiaşvili bildirib. Onun sözlərinə ögrə, "Ermənistandakı Rusiya hərbi bazalarının müddətinin 2044-cü ilədək uzadılması regionda yeni geosiyasi reallığı möhkəmləndirir, bu reallıq isə Gürcüstan üçün təhlükələr gətirir".
Vaşinqtonla Brüssel isə rəsmi olaraq bu hadisəni diqqətdənkənar qoysalar da, nüfuzlu "Washington Times" qəzetində postsovet məkanı üzrə ekspert Ariel Koenin olduqcca sərt məqaləsi çıxıb: o, Moskvanın addımlarını ABŞ-ın Cənubi Qafqazdan sıxışdırılıb çıxarılması kimi dəyərləndirib.
Populyar rusdilli telekanal olan RTVI-də (bu kanal əsasən, Rusiyadan kənarda yayımlanır) keçirilmiş interaktiv sorğuda iştirak edən tamaşaçıların 70%-i də Moskvanın postsovet respublikalarının ərazilərində yerləşdirdiyi hərbi bazaları ABŞ-ın maraqlarına təhlükə kimi qiymətləndiriblər.
Azərbaycanın baş verənlərə reaksiyası isə çox təmkinli olub. "Rusiya tərəfi Axalkalaki və Batumidə (Gürcüstan) yerləşən hərbi bazalarını çıxararkən, Gümrüdəki 102 saylı hərbi bazaya verilən silahlardan heç bir şəaitdə Azərbaycana qarşı istifadə olunmayacağı ilə bağlı üzərinə öhdəlik götürüb. Biz ümid edirik ki, Rusiya bundan sonra da  Ermənistandakı hərbi bazasındakı resursların və silahların Azərbaycana qarşı işlənməyəcəyi ilə bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliyə sadiq qalacaq", - deyə Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi təmsilçisi Elxan Poluxov bəyan edib.
Amma görünür, Yerevanda imzalanmış razılaşma Serj Sarkisyanı bir qədər ürəkləndirib. Və o, Rusiya prezidentinə minnətdarlıq çıxışı zamanı, əslində, hələ bir il əvvəl ATƏT-in XİN başçılarının Afinada tərəflərə təqdim etdikləri və Yerevan tərəfindən indiyədək sabotaj olunan Madrid prinsiplərinin hazırkı formasını rədd edib. Ermənistan prezidenti bunları deyib: "Mən bir daha Rusiyaya və şəxsən Dmitri Anatolyeviç Medvedevə bu münaqişənin nizamlanmasında oynadığı pozitiv rola görə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Məhz sizin səyləriniz sayəsində Rusiya, Ermənistan və Azərbaycan rəhbərlərinin bir sıra vacib görüşləri baş tutub. Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, biz sizin Sankt-Peterburqdakı üçtərəfli görüş zamanı irəli sürdüyünüz təkliflər əsasında problemdən konstruktiv çıxış yolunu axtarmağa hazırıq".
Yerevanda imzalanmış digər razılaşmaya əsasən, rusiyalı atomçular Ermənistanda yeni AES tikməyə hazırlaşırlar. Amma əslində, bu, müqavilədən çox, niyyət protokolunu xatırladır. Düzdür, Moskva bu stansiyanın inşası üçün tələb olunan maliyyənin 20%-ni öz üzərinə götürməyə hazırdır. Amma yerdə qalan vəsaitin haradan alınacağı sualına cavab tapılmayınca, yeni AES-in tikilməsi haqda danışmaq tezdir. Məlumdur ki, layihənin ümumi dəyəri 5 milyard dollar təşkil edir. Bu isə Ermənistanın müstəqillik qazanmasından sonra indiyədək bu ölkəyə yatırılan ümumi xarici sərmayənin həcminə bərabərdir. Öz ərazilərində analoji layihələri maliyyələşdirməkdən imtina edən Rusiya başklarının, Ermənistanda AES tikmək üçün pul verəcəyi də inandırıcı görünmür. Bundan başqa, stansiyanı "Rosatom"un tikəcəyini, üstəlik, Ermənistanın olduqca aşağı kredit reytinqini nəzərə alsaq, bu layihəyə Qərb maliyyə insttutlarının cəlb olunması da mümkün səslənmir.
Bir vaxtlar bu layihəyə Gürcüstanın da cəlb olunacağı planlaşdırılsa da, Moskva ilə Tbilisi arasındakı hazırkı gərginlik fonunda bu da istisna edilir.
Üstəlik, Rusiya-Gürcüstan sərhədinin bağlı olduğu bir şəraitdə, AES-in inşası üçün tələb olunan iri qabaritli avadanlığın Ermənistana hansı yolla gətiriləcəyi də aydın deyil.
Beləliklə, Gümrüdəki hərbi bazanın müddətinin uzadılması haqda müqavilədə olduğu kimi, bu məsələdə də Moskva, sadəcə, Ermənistanda AES-i yalnız özünün inşa edə biləcəyini nümayiş etdirdi. Və bununla da, Fransa və Almaniya atomçularının Ermənistana olan marağını kökündən kəsdi.
Ermənistan-Rusiya razalışmalarından fərqli olaraq, Türkiyə prezidenti Abdullah Gülün Bakıya səfəri zamanı imzalanan sənədlər geniş işıqlandırılmayıb. Bu dolayısı ilə göstərir ki, Azərbaycan-Türkiyə razılaşmaları xarici təbliağat vasitəsi üçün nəzərdə tulumayıb və özündə konkret öhdəlikləri əks etdirir.
Bakıda imzalanmış "Starteji tərəfdaşlıq və qarşılıqlı yardım haqda Müqavilə" özündə bir sıra hərbi bəndləri də əks etdirir: bu, silah-sursatla təchizat, zabitlərin təlimi, müasir hərbi-sənaye kompleksinin birgə inkişafı və s. nəzərdə tutur. Hərbi xərclərin həcmi, son illər Bakının öz hərbi-sənaye kompleksinə əsaslı sərmayə qoyması, Azərbaycanla Türkiyə arasında hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığı qarşılıqlı faydalı edir.
Türkiyənin parlament respublikası olduğunu və iqtisadi xarakterli məsələlərin hökumətin səlahiyyətinə aid edildiyini nəzərə alaraq, tərəflər bu sahəyə dair yalnız fikir mübadiləsi aparıblar. Xüsusən ona görə ki, prezident İlham Əliyevin Türkiyəyə son səfəri zamanı Azərbaycan qazının Türkiyəyə nəqli, onun qiyməti,  karbohidrogen ehtiyatlarının Avropa bazarlarına tranziti üçün tariflərə dair razılıq əldə olunub. Prezident Abdulla Gülün onun şərəfinə verilən qəbul zamadı bildirdiyi kimi, iki ölkə birlikdə nəhəng layihələr reallaşdırır: "Vaxtilə bunu mif adlandıranlar, onların həyata keçirilməsini qeyri-mümkün sayanlar indi görürlər ki, bu layihələr iki ölkəni birləşdirir. Enerji sahəsində neft və qaz kəmərləri, nəqliyyat sahəsində dəmir yolu - biz artıq Naxçıvanı İqdırla birləşdiririk - bütün bunlar çox nəhəng layihələrdir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu yalnız bu üç ölkəni deyil, hətta, Orta Asiya və Çini İngiltərə ilə birləşdirəcək".
Düzdür, Türkiyə prezidentinin NATO-nun Ermənistandakı təlimləri zamanı müvəqqəti olaraq erməni-türk sərhədinin açılma ehtimalına dair suala cavabı Bakıda bir qədər narahatlıq yaratdı. Lakin məsələyə diqqətlə baxsaq, buna Azərbaycanda yox, Rusiyanın forpostu olan Ermənistanda əsəbi reaksiya verməlidirlər. Axı, söhbət NATO-nun bayrağı altında Ermənistana qərb hərbçilərinin, o cümlədən, Türkiyə hərbçilərinin gəlişindən gedir. Və sərhədin cəmi bir neçə günlüyə açılması, onun, Türkiyə liderlərinin indiyədək dəfələrlə verdiyi vədlərə zidd olaraq, daim açıq qalacağı demək deyil. Azərbaycanın Prezident Administrasiyasının şöbə müdiri Əli Həsənovun bildirdiyinə görə, Türkiyənin təcavüzkar Ermənistanla sərhədlərinin açılması nə Türkiyənin, nə də Azərbaycanın maraqlarına cavab vermir. Bu, yalnız işğalçı rejimin əl-qolunu aça bilər. "Biz bu mövqeni Türkiyə rəsmi şəxslərinin diqqətinə çatdırmışıq. Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan da, prezident Abdullah Gül də dəfələrlə bəyan ediblər ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağ probleminin həlli məsələsində konstruktiv mövqe nümayiş etdirməyincə, iki ölkə arasında sərhədlər açılmayacaq. Biz Türkiyənin rəsmi şəxslərnə inanırıq və hesab edirik ki, irəli sürülən bütün tələblər təmin olunmayınca, Ermənistanla Türkiyə arasında sərhəd açılmayacaq", - deyə Ə.Həsənov vurğulayıb.
Sonda onu da qeyd edək ki, ermənilərin dəridən-qabıqdan çıxmasına rəğmən, Yerevanla Moskva arasında münasibətlərin möhkəmlənməsi regional qüvvələr nisbətini Azərbaycanın xeyrinə dəyişməsinin qarşısını ala bilməyəcək. Düzdür, Rusiya ilə Türkiyənin regiondakı rolu çox böyükdür, amma Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini tərəflərin özləri həll etməli olacaqlar, onların strateji müttəfiqləri yox...

РАЗНИЦА МЕЖДУ ВАССАЛОМ И ПАРТНЕРОМ
Во второй половине августа внимание местных и зарубежных аналитиков привлекли визиты президента Турции Абдуллы Гюля в Азербайджан и президента России Дмитрия Медведева - в Армению.  Не думается, что они были сознательно синхронизированы, но так уж получилось, что конфликтующие Армения и Азербайджан почти одновременно провели "сверку часов" с влиятельными игроками геополитической арены региона.
Визиту Дмитрия Медведева, хотя он и планировался как бы по случаю проведения в Ереване неформально саммита ОДКБ, был придан наивысший статус - государственного, что предполагает особую торжественность приема и множество протокольных мероприятий. Видимо, это должно было замаскировать отсутствие действительного потенциала для развития и углубления российско-армянских отношений. Ведь Армения, вследствие политики территориальных претензий и вражды к Азербайджану и Турции, загнала себя в глухой геополитический и транспортный тупик. Размер ее экономики - ничтожный. Достаточно сказать, что собственные доходы бюджета, весь экспорт этой страны равны примерно одному миллиарду долларов. Для сравнения, это соответственно в 15 и 30 раз меньше аналогичных показателей Азербайджана. Все, что в экономике Армении более или менее заслуживало внимания, уже давно передано России в обмен на долги. Политика и военная сфера Армении также весьма плотно контролируются Москвой. Подписанные в Ереване соглашения  хотя и выглядели внушительно, но непосредственная польза от них для армян весьма сомнительна. Так что визит президента Дмитрия Медведева, который вылился в демонстрацию российской поддержки, нужен был скорее Сержу Саргсяну лично - для укрепления своих пошатнувшихся властных позиций.
Даже на телевизионных картинках чисто визуально можно было отчетливо увидеть разницу во взаимоотношениях партнерских пар: Азербайджан - Турция и Армения - Россия. Подобострастное поведение Сержа Саргсяна прослеживалось в каждом его жесте и слове. Вопреки принятому во всем мире дипломатическому протоколу он лично отправился в аэропорт встречать Дмитрия Медведева. Во время своих выступлений Серж Саргсян рассыпался в бесконечных благодарностях, голос его вибрировал от волнения, а с лица не сходила заискивающая улыбка. Складывалось впечатление, что происходит не визит главы одного суверенного государства в другое суверенное государство, а что верный вассал и "форпост" с подобающим почтением принимает своего сюзерена, защитника и кормильца.
На таком фоне контрастно смотрелся визит в Баку президента Турции Абдуллы Гюля. В манере поведения между ним и азербайджанским лидером Ильхамом Алиевым не было ни малейшего намека не то что на отношения "патрон - подопечный", не чувствовалось даже претензии на старшинство какого-либо из братских государств. Отношения между Азербайджаном и Турцией давно приобрели характер равноправного партнерства, опирающегося на фундамент этнической, религиозной и культурной общности, но с взаимным учетом политических и экономических интересов каждого.
Военно-политические вопросы и энергетика составляли главное содержание обоих визитов и подписанных соглашений, но и здесь отчетливо видна разность положения и потенциала Армении и Азербайджана.
На первый взгляд подписанный в Ереване договор о продлении пребывания 102-й российской базы в Гюмри является важным. Но в действительности он не увеличивает военное присутствие России в регионе и не меняет существующий баланс сил. Новое соглашение всего лишь закрепляет и продлевает вассальную зависимость Армении от Москвы на период до 2044 года. Прописанные в нем положения: о защите интересов как РФ, так и Армении; о российских гарантиях безопасности не только в отношении возможных угроз по всему периметру армянских границ; о снабжении армянской армии оружием и спецтехникой мало что в реальности меняют. Ведь данным соглашением не увеличивается ни численность солдат, ни количество военной техники на российской 102-й базе. Это попросту трудно сделать в сложившихся условиях, так как после войны 2008 года Грузия закрыла свои границы с Россией, а Азербайджан и Турция и до этого ничего не пропускали через свою территорию в Армению. Для российско-армянского военного транзита остается один, весьма длинный и ненадежный, путь - по Каспию и далее через находящийся под режимом санкций Иран.
Обратим внимание и на то, что вопреки разглагольствованию армян о совместном с РФ развитии собственного ВПК, в подписанном соглашении об этом нет и речи, а упоминается всего лишь о создании центров по ремонту военной техники. Интересна еще одна деталь. Армяне ранее просили защитить их лишь от Турции, мол, с Азербайджаном они справятся сами. Военные и политики этой страны бахвалились с телеэкранов и страниц газет, что в случае возобновления военных действий захватят Барду, Гянджу и чуть ли победным маршем дойдут до Баку. Однако сейчас армяне начинают осознавать, что противостоять в одиночку Азербайджану не в силах. Это хорошо проявилось на пресс-конференции президентов в Ереване, когда журналисты чуть ли не клещами вытягивали у Дмитрия Медведева обещание выступить в защиту армян, если военные действия в Карабахе возобновятся.
На прямой вопрос о том, как поведет себя в этом случае Россия, Дмитрий Медведев дипломатично заявил, что постарается не допустить новой войны.  О поддержке Армении он заявил лишь гипотетически, и то лишь как союзника по ОДКБ. То есть Медведев не гарантировал помощь в контексте договора о базе в Гюмри и двусторонних союзнических обязательств России перед Ереваном. Однако, принимая во внимание нежелание большинства участников ОДКБ ввязываться в этнические конфликты, полагаться на эту организацию не приходится. Уж тем более, что в данном случае речь идет об агрессии самой Армении - члена ОДКБ к соседнему Азербайджану, и не только центральноазиатские члены ОДКБ, но даже Беларусь не согласна с территориальными притязаниями Армении. Напомню, что когда в позапрошлом году на Генеральной Ассамблее ООН рассматривалась резолюция "О положении на оккупированных территориях Азербайджана", никто, кроме России, не проголосовал солидарно с Арменией, а Узбекистан даже поддержал нас. Кстати, президент этой страны Ислам Каримов проигнорировал неформальный саммит ОДКБ и не приехал в Ереван.
Неудивительно, что соглашение о продлении срока аренды российской базы в самой Армении многими воспринято негативно. Его осудили или признали невыгодным, несвоевременным, неравноправным, "колониальным" многие армянские политики и аналитики, особенно оппозиционно настроенные. В качестве резюме можно привести высказывания директора Армянского центра национальных и международных исследований Ричарда Киракосяна: "…Ереван не смог заслужить уважение Москвы, которая обращается с ним не как с равным партнером, а как с вассалом". В беседе с газетой "Жаманак" он же сказал:  "В конце концов это единственная военная база РФ, находящаяся за ее пределами, когда все расходы за нее несет принимающая сторона. Например, даже Кыргызстан получает от Москвы миллионы долларов за присутствие на своей территории российской военной базы. Для ублажения Армении с точки зрения военной безопасности Россия предлагает колонизаторский подход: в противовес присутствию своих военных баз на территории Армении она дает какие-то размытые и непонятные обещания помощи и содействия".
Реакцию в мире на подписание соглашения о продлении срока и расширении функций 102-й базы в Гюмри можно назвать как безразлично негативную. В Тбилиси, с учетом его напряженных отношений с Москвой, усмотрели в этом угрозу для себя. Об этом заявил грузинский эксперт по вопросам безопасности Ираклий Сесиашвили. По его словам, "продление срока пребывания в Армении российских баз до 2044 года более укрепляет новую геополитическую реальность в регионе, что содержит определенные угрозы для Грузии". Вашингтон и Брюссель официально оставили это событие без внимания, но резко критически отреагировал во влиятельной Washington Times известный американский эксперт по постсоветскому пространству Ариэль Коэн, который комментировал действия Москвы как вытеснение США с Южного Кавказа. Интерактивное голосование на популярном русскоязычном телеканале RTVI, который вещает преимущественно на аудиторию за пределами России, показало, что 70% ответивших видят в базах, размещаемых Москвой на территории бывших советских республик, угрозу интересам США.
Азербайджанская реакция была сдержанная. "Российская сторона в период вывода российских военных баз, расположенных в Ахалкалаки и Батуми (Грузия), взяла на себя обязательства, что вооружения, переводимые в 102-ю российскую военную базу в Гюмри, не будут использованы ни при каких обстоятельствах против Азербайджана. Мы надеемся, что российская сторона в дальнейшем будет придерживаться взятых на себя обязательств по неиспользованию ресурсов и вооружений российской 102-й военной базы, расположенной в Армении, против Азербайджана", - заявил агентству Trend официальный представитель МИД Азербайджана Эльхан Полухов.
Но, видимо, это соглашение придало смелости Сержу Саргсяну, который под видом благодарности российскому президенту, по существу, публично отверг Мадридские принципы в том виде, как они были официально предложены еще год тому назад на СМИД ОБСЕ в Афинах и с тех пор саботировались Ереваном. Он заявил буквально следующее: "Я хотел бы еще раз выразить благодарность России и лично Дмитрию Анатольевичу Медведеву за тот весомый вклад и позитивную роль, которую он играет в урегулировании этой проблемы (карабахской). Именно благодаря вашим усилиям состоялись ряд важных трехсторонних встреч глав России, Армении и Азербайджана. Хочу подтвердить еще раз, что мы готовы к конструктивному поиску решения на основе ваших предложений, сделанных в ходе трехсторонней встречи в Санкт-Петербурге".
Несколько слов о соглашении, согласно которому российские атомщики берутся построить новый блок АЭС в Армении. В действительности это скорее протокол о намерениях сторон, чем контракт. Ведь, несмотря на то, что Москва готова взять на себя 20% финансирования проекта, пока не будет решен вопрос, где взять оставшуюся часть средств, о начале строительства нового блока АЭС говорить не приходится. Известно, что стоимость проекта  оценивается в $5 миллиардов. Это почти равняется объему иностранных инвестиций в Армению за все время независимости. Сомнительно, что российские банки, которые не берутся финансировать аналогичные проекты даже на территории своей страны, дадут деньги на АЭС в Армении. Учитывая, что строить будет Росатом, а также чрезвычайно низкий кредитный рейтинг Армении, рассчитывать на западные финансовые институты в этом вопросе также не приходится. Исключается и возможность привлечения Грузии к долевому участию в проекте (что ранее предполагалось) из-за напряженных отношений между Москвой и Тбилиси. Добавим, что доставка в Армению крупногабаритного оборудования для АЭС при закрытых российско-грузинских границах пока что остается неразрешенной задачей. Таким образом, как и с продлением базы в Гюмри, Москва просто застолбила за собой строительство АЭС в Армении и заблокировала возможность обращения взоров Еревана к французским и германским атомщикам.
В отличие от армяно-российских соглашений документы, подписанные в ходе визита президента Турции Абдуллы Гюля в Баку, не представлены широкой публике. Это косвенно свидетельствует о том, что азербайджано-турецкие соглашения содержат конкретные обязательства, рассчитаны на практические результаты, а не на внешний пропагандистский эффект.
"Договор о стратегическом партнерстве и взаимопомощи" предполагает и военную составляющую, включающую поставки вооружений, обучение офицеров, совместное развитие современного военно-промышленного комплекса. Объем военных расходов, солидные инвестиции Баку в последние годы в собственный ВПК делают азербайджано-турецкое сотрудничество в военно-технической сфере не только предметным, но и взаимовыгодным.
Принимая во внимание, что Турция - парламентская республика и вопросы экономического характера являются прерогативой правительства, стороны ограничились лишь обменом мнениями по этим вопросам. Тем более что в ходе недавнего визита президента Ильхама Алиева в Турцию были достигнуты договоренности по объемам поставок азербайджанского газа, цене на него и о транзитных тарифах при транспортировке углеводородов на европейские рынки. Как сказал президент Абдулла Гюль на приеме, данном в его честь: "Мы вместе реализовали крупные проекты. Те, кто в свое время называл их мифом, говорил, что они неосуществимы, сегодня с восхищением видят, как эти проекты соединяют две страны. Нефте- и газопроводы в области энергетики, железная дорога в транспортной сфере - мы уже соединяем Нахчыван с Игдыром - все это очень крупные проекты. Железная дорога Баку - Тбилиси - Карс соединит друг с другом не только три страны, но и Среднюю Азию, Китай с Англией".
Некоторую настороженность в Баку вызвал неопределенный ответ президента Турции на вопрос журналистов о возможном временном открытии армяно-турецкой границы в связи с учениями НАТО в Армении. Но если разобраться,  на это нервно должны реагировать скорее в Армении - форпосте России, чем в Азербайджане. Ведь речь идет о НАТО, под флагом которого в Армению пройдут западные военные, в том числе и турецкие. Нет оснований предполагать, что даже если на несколько дней армяно-турецкая граница будет открыта, она останется такой и в будущем, в нарушение публичных обещаний турецких лидеров. Как прокомментировал ситуацию заведующий отделом администрации президента Азербайджана Али Гасанов, "открытие границы Турции с агрессорской Арменией не отвечает ни интересам Турции, ни Азербайджана - это лишь развяжет руки режиму оккупанта".
"Мы эту позицию довели до сведения официальных лиц Турции, и премьер-министр Реджеп Тайиб Эрдоган, и президент Абдулла Гюль неоднократно заявляли, что пока Армения не придет к конструктивной позиции в вопросе решения нагорно-карабахской проблемы, граница между двумя странами не будет открыта. Мы верим официальным лицам Турции и считаем, что пока не будут обеспечены все выдвинутые условия, граница между Арменией и Турцией не будет открыта", - заявил Али Гасанов.
В заключение скажем, что заигрывание Еревана с силовыми центрами региона и даже мира, как бы ни пыжились армяне, не в состоянии остановить неуклонно меняющийся в пользу Азербайджана региональный баланс сил. Хотя роль России и Турции в регионе, конечно же, велика, армяно-азербайджанский конфликт сторонам придется решать самим, не полагаясь особенно на своих стратегических союзников.