XƏYALLARI GERÇƏKLİYƏ ÇEVİRMƏK
Artıq 10 ildən çoxdur ki, şahidi olduğumuz "tikinti bumu" elə ilk addımlarından ən təzadlı rəylər doğurub. Lakin artıq analitik məqalələrdə tez-tez rast gəlinən bədbin proqnozları ürəkaçan əhval-ruhiyyə əvəzləməyə başlayıb. Ədalət naminə qeyd etmək gərəkdir ki, bütün bu məqalələr yalnız sadə vətəndaşların deyil, həm də Bakının görkəmində baş verən toplam dəyişikliklərdən gerçəkdən narahat olmuş mütəxəssislərin əhval-ruhiyyəsini əks etdirir.
Maraqlıdır ki, memarlar, inşaatçılar və dizaynerlər arasında bu gün də diametral əks fikirlər müşahidə olunur: kimlərsə hər şeyi tənqid edir, başqaları şəhərin memarlıq görkəmindəki yenilikləri dəstəkləməklə yanaşı "bir sıra səhv-lər"ə diqqət çəkir, üçüncülər isə sadəcə, müsbət dəyişikliklər üzərində işləyirlər.
Bizim müsahibimiz, memar, Dizaynerlər İttifaqının üzvü Nizami Qasımzadə öz müsahibələrində dəfələrlə paytaxtdakı indiki tikinti işlərini tənqid etməyin əsassız olduğunu vurğulayıb. Bütövlükdə həyata, o cümlədən memarlığa, indi dəbdə olan bir ifadə ilə desək, kreativ yanaşan bu insan öz işinə lap əvvəldən müdrik yanaşma sər-giləyir: o sadəcə işləyir, diqqətini gerçəkliyin mənfi anlaşılmasına deyil, yaradıcılığa yönəldir, yaradıcılığa isə Vətən sevgisi və milli ənənələrə bağlılıq prizmasından baxır. Təbii ki, çağdaş memarlığın təcrübəsinə hörmətlə yanaşmaq şərtilə.
Görünür, məhz işə bu cür yanaşma hələ 15 il qabaq, "tikinti bumu" ərəfəsində Bakı buxtasının üzərindən keçən körpünü layihələşdirməyə və ya "AF-holding"in yalnız kosmosdan görünə bilən loqotipini işləməyə imkan verib.
- Layihələrdən görünür ki, sizin tikinti və memarlıq sahəsində iş təcrübəniz böyükdür...
- Şəxsi həyat təcrübəm bir daha məşhur gerçəyi təsdiq etdi ki, hə-yatda təsadüflər olmur: həmişə istənilən hadisəni şans işi saymaq olar. Mən Ə. Əzimzadə adına İncəsənət Məktəbini bitirmişəm və İncəsənət Akademiyasına daxil olmuşam. Onda özüm üçün də gözlənilməz halda dizaynla maraqlanmağa başladım. O vaxt Bakıda belə peşə yox idi, amma dizaynerlərə ehtiyac artıq duyulurdu. Necə deyərlər, lazımi vaxtda lazımi yerdə oldum.
İnteryer dizaynı layihələrindən başladım və gördüm ki, bu iş mənim ürəyimcədir və ən başlıcası,  mənim işlərim sifarişçilərə xoş gəlirdi. Beləliklə, təcrübəylə paralel olaraq dizayn və memarlıq nəzəriyyələrini öyrənməyə başladım və anladım ki, özümü məhz bu işdə tapmışam. Ancaq onda zaman öz prioritetlərini diqtə etməyə başladı: 90-cı illərin əvvəlləri bizim ölkə üçün heç də yüngül çağlar deyildi və yaşamaq üçün mən beş il tamamilə başqa sahədə bizneslə məşğul olmağa məcbur oldum.
Amma sevimli işimi də kənara qoymadım: boş vaxtlarımda fantaziyamın nəqş etdiyi layihələr üzərində işləməyə davam etdim. Sadəcə, ona görə ki, bunsuz yaşaya bilmirdim. Nəticədə, 1998-ci ildə "tikinti bumu" yenicə sürət götürməyə başlayanda, mənim əlimdə tikinti şirkətləri üçün təklif etməyə çox şey var idi.  Ədalət naminə deməliyəm ki, mənim üçün həm də ona görə asan oldu ki, o vaxt ciddi rəqabət yox idi. Zaman xeyrimə işləyrdi, amma mən də yerimdə saymaq istəmirdim, daim üzərimdə işləyib peşəkarlığımı artırırdım. Bütün bu müddət ərzində mənim bir sıra şirkətlərlə birgə layihələrim oldu. Amma mən ən çox "AF-holding" şirkəti ilə işləyirəm; bəllidir ki, bu illər ərzində şirkət 20-yə yaxın iri tikinti layihəsi gerçəkləşdirib.
- Belə çıxır ki, bu qədər təzadlı reaksiyalar doğurmuş Bakı buxtası üzərindən körpü layihəsini də siz hələ "tikinti bumu" başlamamışdan qabaq işləmisiniz?
- Körpünün ideyasını hələ 1993-cü ildə vermişəm, onda mənim layihəmə ciddi yanaşmadılar, çoxları bunu mənası  olmayan açıq fantaziya saydı. Bu gün isə etiraf edirlər ki, körpü iqtisadi baxımdan əlverişli obyektdir, çünki Neftçilər prospektində avtomobil sıxlığının 50%-dən çoxunu azalda bilər və faktik olaraq Bakının çevrə yolunu qapayar.
Şübhəsiz ki bu, Azərbaycanda turizmin inkişafına da təyan verəcək. Bu körpü həm də genişləndirilərək bütün sahil zonasını əhatə edəcək Milli Parkın - bulvarın hər iki ucunu birləşdirəcək. Doğrudur, Koreya şirkətinin gerçəkləşdirdiyi layihə ilkin layihədən bir qədər fərqlənir, çünki zaman öz düzəlişlərini edir, amma bütövlükdə, mənim ideyam həyata vəsiqə aldı. Və bu məni çox sevindirir.
- Bəs siz layihədə məhz nəyi dəyişdiniz?
- Magistralın ümumi uzunluğu 13 kilometrdir. Amma konstruksiyanın özünün, yəni məhz körpünün uzunluğu 5 km təşkil edir. Layihənin ilkin variantında qranitdən tökmə torpaq zolağı nəzərdə tutulmurdu, bu ideya məndə bu yaxınlarda yaranıb.
Birincisi, layihə bununla sırf görüntü baxımından uğur qazanır: tökmə zolaq körpünün uclarında kiçik körfəzciklər yaradaraq, Bakı buxtasının "rəsmi"ni xatırladacaq. İkincisi, tökmə zolağın uzunluğu (təxminən 2 km) körpünün hər iki tərəfində otellər, yaxt-klublar və turizmin inkişafı üçün lazım olan başqa obyektlərin yerləşdirilməsinə imkan verəcək.
Bundan başqa, mənim layihəmdə bütün körpü boyunca sutəmizləyici süzgəclərin quraşdırılması ilə bağlı təklif var, bu, müəyyən zaman kəsiyində Bakı buxtasının suyunu tam təmizləməyə imkan verər. Mənim fikrimcə, Milli Parkın genişlənməsi məhz buxtanın təmizlənməsindən başlamalıdır.
- Amma belə bir fikir var ki, körpü Nargin adasından keçməlidir?
- Belə təkliflər var, amma mən dəfələrlə demişəm ki, bu təkliflər məntiqsiz olduğu kimi, həm də uzaqgörən deyil. Axı Nargin sirr adası kimi düşünülüb, turistləri öz əlçatmazlığı və sirliliyi, təmiz havası və gözəlliyi ilə cəzb etməlidir. Orada bir avtomobildən belə söhbət gedə bilməz! Razılaşın ki, bu baxımdan adadan avtomobil yolunun keçməsi ideyası Xəzərin sirli adası ideyasını kökündən məhv edə bilər.
- Razılaşırıq. Belə çıxır ki, siz romantiksiniz. Bunu sizin başqa bir layihəniz - milli naxışımız buta şəklində olan stadion layihəsi də sübut edir. Axı bizim memarlığın tarixində belə şey olmayıb...
- Bizim memarlıq tarixində olmayıb, amma ümumiyyətlə, dünyada bu cür qeyri -adi layihələr var. Yaradıcı adam üçün ideyaların necə gəlməsi barədə danışmaq həmişə bir qədər mürəkkəb olur; çox vaxt bu, tamamilə qəflətən olur.  Hansısa assosiasiyalar, fantaziyalar yaranır ki, sən onu gerçəkliyə çevirirsən, çox vaxt layihə üzərində işləyəndə onun görkəmini dəyişirsən.
"Buta" stadionunun yaradılma ideyasın?  oğlum Fikrət ilə Tofiq Bəhramov adına stadiona futbol matçına baxmağa gedəndə yaranıb. Hamıya bəllidir ki, bu obyekt hələ sovet illərində, Stalinin şəxsiyyətinə pərəstiş çağlarında tikilib və yüksəklikdən rusca "C" hərfini xatırladır. Evə dönən kimi mən yeni stadion layihəsini cızmağa başladım; mənim fikrimcə, bu obyekt idman obyektinə xas olan bütün tələbləri özündə əks etdirməklə yanaşı, bizim milli koloriti də daşımalıdır. Özüm də gözləmədən, birdən aydın oldu ki, mən kağızda bizim milli naxış olan butanı çəkirəm. Bu isə özündə stadionu və bir neçə infrastruktur obyektini birləşdirən, həmçinin, milli naxış formalı bütöv idman kompleksi yaradılması ideyasına çevrildi. Maraqlı alındı. Bundan başqa, layihə həm də texnoloji baxımdan qeyri-standartdır: açıq stadionda tamaşaçıların küləkdən, yağışdan və günəş şüalarından qorunması nəzərdə tutulur.
- Layihənin gerçəkləşdirilməsini nə vaxt görə biləcəyik və siz onun harada tikiləcəyini düşünürsünüz?
- Hazırda bizim layihə təsdiqlənmə mərhələsindədir. Amma onu bir neçə yerdə gerçəkləşdirmək mümkündür. Bu həm indiyə kimi də istifadə edilməyən yerlərin olduğu hava limanı yaxınlığında, həm də "20-ci Sahə" kimi tanınan ərazidəki Ağ Şəhərdə də inşa edilə bilər. Layihənin özəlliyi ondadır ki, naxışı yalnız yuxarıdan görmək mümkün olacaq, amma binanın özü yetərincə müasirdir, buna görə də kompleks ətrafdakı memarlıqla uyğun gələcək. Böyük ehtimalla, onun Bakı şəhərinin Baş Planında nəzərdə tutulmuş yeni çağdaş şəhərciklərdə yerləşməsi daha əlverişli olacaq.
Mən əminəm ki, belə stadionun tikilməsi ölkə rəhbərliyinin Azərbaycanda turizmin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı planlarına da uyğun gələcək, çünki o, turistlərin diqqətini özünə cəlb edəcək.
- Siz artıq birinci dəfə deyil ki, öz layihələrinizə quş uçuşu yüksəkliyindən görünən vurğuları daxil edirsiniz. Sizdə bu uzaqgönəlik hardandır, axı bu gün çox populyar olan internet "axtarış" proqramları bir neçə il qabaq elə də çox istifadə edilmirdi?
- Mən artıq dedim, memarın və dizaynerin təcrübəsi həm də onun görə bilməsi hesabına yaranır. Mən çox səyahət etmişəm və hər səfərimdən sonra xatirələrlə birgə ideyalar da gətirməyə çalışmışam. Bir neçə il qabaq "AF-holding" Novxanıda ilk iri layihəsini - "Akvapark"ı gerçəkləşdirdi, bizim ümumi məqsədimiz ölkədə ailəvi istirahət ideyasını dirçəltmək idi.
Mən fəxr edirəm ki, birgə əməyimiz nəticəsində vətəndaşlarımızın çoxu üçün bu qədər vacib olan layihəni gerçəkləşdirə bildik. Mən istəyirdim ki, haqqımızda bütün dünya bilsin və buna görə də "AF-holding"in internet vasitəsilə kosmosdan hər bir kəsin görə bildiyi emblemini işlədim. Əgər bir neçə il qabaq bu, qəribə görünürdüsə, hazırda mənim ideyam tamamilə məntiqli görünür.  Eyni şeyi "Buta" kompleksi barədə də demək olar, axı kosmosdan bizim milli naxışımızın görünməsi çox gözəldir!

CONVERTING FANTASIES INTO REALITY
Modern architectural solutions are not only extraordinarily beautiful but economically profitable...
The construction boom we have witnessed for more than 10 years caused the most controversial evaluations from its first steps. Rosy forecasts in analytical articles were replaced by quite depressing ones. For the sake of fairness, we should note that all these reports reflected the mood of not only people-in-the-street, but also specialists who were really concerned about the problem of total change in the appearance of Baku. Interestingly, among architects, builders and designers there are still diametrically opposed views: someone criticizes everyone and everything, someone else supports innovations in the architectural appearance of the capital, drawing attention to "some errors", while others are just working on positive changes.
Our interviewee, an architect and member of the Union of Designers, Nizami Qasimzada, has repeatedly said that criticism of the current development of the capital is unfounded. The man with a creative view and approach to life in general and architecture in particular has acted wisely since the very beginning of his work in this area: he just works, focusing his attention not on the negative perception of reality, but on creativity which he initially perceived through the prism of love for his homeland and loyalty to national traditions, respecting the experience of modern architecture. Apparently, this approach to work enabled Nizami Qasimzada to draft a bridge over the Baku bay and, for example, install a logo for AF-holding, visible only from space, at the dawn of the construction boom 15 years ago.
- Judging by projects, you have plenty of experience in construction and architecture...
- My own experience in life confirmed the well-known truth that there are no accidents: in any event you can always see a chance. I graduated from the Azimzada art school and entered the Art Academy, where I unexpectedly started taking an interest in design. There was no such profession in Baku at the time, although there was already demand for designers. I turned out to be in the right place at the right time.
Starting with interior design projects, I was surprised to find out that this job was to my liking, and most importantly, customers liked my work. Thus, in parallel with practice, studying the theory of design and architecture, I realized that I found myself and worked in this direction. However, time set its own priorities: the early 1990s were not the easiest period for our country, and in order to survive, I had to do business in an entirely different field for five years. But I did not leave my favourite job: in my free time, I continued to develop projects my imagination painted, because I could not do without it. As a result, when the construction boom began to gain momentum in 1998, I had something to offer construction companies. For the sake of fairness, I must admit that it was easier for me because there was no serious competition at that time. Time was working for me, but I also tried not to stand still, constantly working on myself and improving my professionalism. During all this time, I had joint projects with several companies. But I have been working much longer with AF-holding, which, as we know, has carried out nearly 20 major construction projects so far.
- It turns out that before the construction boom, you also developed the draft of the bridge over the Baku bay, which provoked such a mixed reaction?
- The idea of the bridge was proposed by me in 1993, but then my project was not taken seriously, and many considered it an outright fantasy devoid of meaning. Today they acknowledge that the bridge is a cost-effective facility that will divert more than 50 per cent of car traffic from Neftcilar Avenue and will actually close the Baku ring road. This will certainly contribute to the development of tourism in Azerbaijan. In addition, the bridge will connect both ends of the National Park-Boulevard, which, as you know, will be expanded along the entire length of the coastal zone.
Of course, the project implemented by the Korean company is slightly different from the original - time has made its own corrections, but in general, my idea has been embodied. And it is very good.
- And what exactly would you change in the project?
- The total length of the highway is about 13 kilometres. However, the length of the structure itself - the bridge - will be 5 km. The original project did not have artificial granite embankments, an idea which I developed recently. First, this project is of benefit from a purely visual point of view: the embankments mimic the "image" of the Baku bay, creating similar mini-backwaters on the ends of the bridge. Second, the length of the embankments (about 2 km) will make it possible to build hotels, yacht clubs and other facilities important for the development of tourism on both sides of the bridge.
In addition, my project proposes installing water purifying filters along the entire length of the bridge, which will make it possible to completely clean the water in the Baku bay in a certain period of time. In my opinion, the expansion of the National Park should start with the clearance of the bay.
- But there was a suggestion that the bridge should pass through the Isle of Nargin?
- There were such suggestions, but I have repeatedly said that they were illogical and short-sighted. After all, Nargin is a mystery island which will attract tourists with its inaccessibility, mystery, fresh air and beauty. There should not be a single car there! Agree that in this context, the idea of a road across the island would destroy the idea of a mysterious island in the Caspian Sea.
- We agree. So, you are a romantic, and this is proven by one of your projects: a stadium in the form of the national ornament Buta. As far as we know, the history of our architecture has not seen anything like this?
- The history of our architecture has not seen such unusual projects, but they do exist in the world. A creative person always finds it difficult to tell how he gets his ideas. Sometimes it happens very suddenly. There are some associations and fantasies that you convert into reality, at times altering them in the process of working on the project.
I got the idea of the Buta stadium when my son Fikrat and I went to a football match at the Tofiq Bahramov stadium. Everyone knows that this facility was built during the Soviet period and from a bird's eye view it resembles the letter "C" because it was the time of Stalin's personality cult. When I got home, I started to draw a draft of the new stadium, which was supposed, according to my idea, to combine all the modern features of a sports facility and have our own national flavour. Unexpectedly for myself, I realized that I was drawing our national pattern Buta on paper... I developed an idea of creating an entire sports complex, which includes a stadium in the shape of the national pattern, and several infrastructure facilities. It turned out to be interesting. In addition, from a technological point of view, the project is a novelty: an open stadium requires the protection of spectators at the stadium from the wind, rain and sunlight.
- When can we expect the project to be implemented and where do you see its construction?
- The project is currently in the process of approval. It can be implemented in several places - near the airport, where there are still a number of unused areas near the sea, in the 20th section or in the new White City which is under construction at the moment. The special feature of the project is that the pattern can be seen only from above, the building itself looks fairly modern, so the complex should fit into surrounding architecture. Most likely it will look advantageously in the new modern town which is envisaged by the general plan of Baku. I am convinced that such a stadium fits into the plans of the country's leadership to develop both construction and tourism in Azerbaijan, because it will definitely attract the attention of tourists.
- This is not the first time that you have proposed something that can only be seen from above in your projects. How come you were so far-sighted a few years ago, when few people used the "search engine", a programme which is so popular today?
- I have already said that the experience of an architect and designer also evolves from what he can see. I have travelled a lot and from each trip, I tried to bring not only experience but also ideas. A few years ago, AF-holding implemented its first major project - "Water Park" in Novxani. Our common goal was to revive the traditions of family vacations in the country. I am proud that as a result of collaborative work, we managed to implement a project that so many of our fellow citizens needed. I wanted the whole world to know about us, and so I made a logo for AF-holding which everyone can see from space via the Internet. A few years ago, it seemed strange to many, but today my idea has been recognized as quite reasonable. It is the same with the Buta complex - it would be wonderful if our national pattern could be seen from space!