DÜNYA BAŞINI SINDIRIR, YEREVAN ÖZ İŞİNDƏ
İyulun 17-də Qazaxıstanın keçmiş paytaxtı Almatıda ATƏT XİNŞ-in qeyri-formal sammiti çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyan arasında görüş keçirilib. Görüş ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin XİN başçıları Sergey Lavrov (Rusiya), Bernar Kuşner (Fransa), həmçinin ABŞ dövlət katibinin müavini Ceyms Steynberqin iştirakı ilə baş tutub: danışıqlarda onlar da iştirak edib.
Gözlənildiyi kimi, görüşdə heç bir irəliləyiş əldə edilməyib. Onun nəticələrini şərh edən E.Məmmədyarov jurnalistlərə bildirib ki, "Ermənistanın xarici işlər naziri bəzi məqamlarla bağlı narazılıq edib və bununla da birgə bəyanatın qəbuluna imkan verməyib. Nəticədə bəyanat həmsədr ölkələrin xarici işlər nazirləri adından qəbul olunub".
Ümumilikdə isə E.Məmmədyarov Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə çalışdığına şübhə ilə yanaşır: "Şəxsən məndə belə bir fikir formalaşıb ki, Ermənistan sülh və sabitliyi təmin edəcək hər hansı razılaşmanın əldə olunmasını istəmir. Danışıqların gedişində hansısa məsələyə dair razılığa gəlirsən və düşünürsən ki, həmin məsələ qapandı və digər məqama keçmək olar. Amma məsələn, iki görüşdən sonra başqa məsələnin müzakirəsi zamanı görürsən ki, erməni tərəfi yenidən razılaşdırılmış məqamın üzərinə qayıdır. Bu səbəbdən də danışıqlar çətin keçir".
Minsk qrupu həmsədrlərinin Almatı görüşü ilə bağlı yaydıqları birgə bəyanatda isə tərəflərə xatırladılıb ki, onların münaqişənin Helsinki aktında yer almış prinsiplər əsasında sülh yolu ilə həllinə dair razılığa gəlmək öhdəlikləri var. Helsinki aktında isə xüsusilə güc tətbiqi hədəsindən və tətbiqindən imtina, ölkələrin ərazi bütövlüyü və bərabərhüquqluluq, xalqların müqəddəratını təyinetmə prinsiplərindən danışılır. Həmsədrlər bildiriblər ki, Rusiya, Fransa və ABŞ prezidentlərinin 2009-cu il iyunun 10-da İtaliyanın Akvill şəhərində səsləndirdikləri, sonradan 2010-cu il iyunun 26-da Maskokda təkrarladıqları bəyanatda yer alan fikirlər münaqişənin istənilən ədalətli və möhkəm həlli üçün əsas olmalıdır. Bəyanatda yer alan məqamlar bütövlük təşkil edir və hansısa elementin oradan ayrılması balanslaşdırılmış razılaşmanı mümkünsüz edir.
Belə düşünmək olar ki, artıq bu halda uydurmalara imkan yoxdur. Amma ermənilər Almatı görüşündən dərhal sonra növbəti belə uydurmanı tapa bilib. Bu dəfə söz oyunu ilə şəxsən Ermənistnın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan məşğul olmağa başlayıb və MQ-yə həmsədr ölkələrin sülh və sabitliyin təminatı, ərazi bütövlüyü və bununla bərabərhüquqlu müqəddəratın təyinedilməsi haqda birgə bəyanatına özünəməxsus şərh verməyə çalışıb.  Amma Nalbandyan üçün "müqəddəratı təyinetmə"dən başqa digər prinsiplər əhəmiyyətsizdir. O, "bərabərhüquqluluq" kimi vacib prinsipi asanlıqla unudur. Qeyd edək ki, bu prinsip Madrid sənədinə məhz Bakının israrı nəticəsində daxil edilib. O, Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsində erməni icması ilə yanaşı, oradan qovulmuş azərbaycanlıların da iradəsinin nəzərə alınmasını nəzərdə tutur.
Nalbandyan Minsk qrupu həmsədrlərinin bəyanatını saxtalaşdıraraq iddia edir ki, guya onlar Bakının Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsinədək ətrafdakı 7 rayonun işğaldan azad olunması tələbini qeyri-konstruktivlik sayır. Guya bütün bu prinsiplərin birlikdə həlli nəzərdə tutulur. Amma məntiqsiz olaraq özü tələb edir ki, Dağlıq Qarabağın statusu Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasından öncə müəyyənləşdirilsin.
Bir məqama diqqət yetirmək lazımdır ki, həmsədrlər hər dəfə münaqişənin sülh yolu ilə həllinin Helsinki aktındakı prinsiplər əsasında mümkün olduğunu bəyan edir. Bu, çətin ki, hər dəfə bu prinsiplərə zidd olan presedentlərə (Kosovo, Cənubi Osetiya və Abxaziya) əsaslanmağa çalışan Yerevanda nikbinlik yaratsın. Ermənilər fövqəldövlətlərə və ümumilikdə beynəlxalq ictimaiyyətə qarşı çıxmağa cəsarət tapmır və yalnız danışıqlar prosesini uzatmağa cəhd edir. Onlar bununla indi olmasa da, gələcəkdə Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan qoparılmasını və Ermənistana birləşdirilməsini leqallaşdıra biləcəklərinə ümid edirlər. Hələliksə Yerevanın siyasətçiləri və ideoloqları özlərinə və əhaliyə ürək-dirək verməklə məşğuldur: onlar danışıqlar prosesinin dalana dirənəcəyi təqdirdə hərbi əməliyyatların başlana bişləcəyindən tam haqlı olaraq narahatlıq keçirənləri guya fövqəldövlətlərin buna imkan verməyəcəyi iddiası ilə ürəkləndirməyə çalışırlar.
Məsələn, son dövrlər Ermənistan hakimiyyətinin "danışan başı"na çevrilmiş Respublika Partiyası fraksiyasının katibi Eduard Şarmazanov Minsk qrupunun həmsədrləri olan ölkələrin XİN başçılarının iyunun 18-19-da baş vermiş hərbi insidentdən təəssüfünü və belə hallardan narahatlığını Azərbaycana göstərilmiş "sarı fərəqə" kimi xarakterizə edib. Əslində isə bu, danışıqlar prosesinə mane olan Ermənistana xəbərdarlıqdır ki, belə davam edəcəyi təqdirdə o, himayədarlarının dəstəyindən məhrum ola və Bakı ilə üz-üzə qala bilər. Axı Ermənistan məhtud demoqrafik və iqtisadi potensialı ilə təkbaşına Azərbaycana qarşı dayana və uzunmüddətli planda uğura ümid edə bilməz.
Bunu Ermənistanın özündəki uzaqgörən siyasətçilər də yaxşı anlayır. Məsələn, Almatı görüşündən dərhal sonra Erməni Ümumxalq Hərəkatının (EÜH) 16-cı qurultayında çıxış edən sabiq prezident Levon Ter-Petrosyan deyib: "Hansısa siyasət faktlara əsaslanmırsa, ondan siyasətdən başqa hər şey gözləmək olar". Ter-Petrosyanın fikrincə, bu gün Ermənistan hakimiyyəti özünün son diplomatik imkanlarından istifadə edir, amma nizamlanma prosesinin uzanacağı təqdirdə vəziyyətin nəzarətdən çıxacağı istisna deyil: "Ermənistan olmasa da, Azərbaycan problemin hərbi yolla həlli variantını nəzərdən keçirməyə bilməz". Sabiq prezident bildirib ki, ərazisini itirmiş tərəf Ermənistan olsaydı, o da belə düşünərdi: "Mən status-kvonun saxlanmasının əleyhinə deyiləm. Amma o, bir suala cavab verməlidir: hakimiyyət Ermənistanın əhalisizləşdirilməsinə aparan emiqrasiyanın qarşısını necə almaq fikrindədir?".
Faktlar həqiqətən də Azərbaycanın Ermənistan üzərindəki demoqrafik, geosiyasi, maddi-iqtisadi, son zamanlar isə hərbi üstünlüyünün ildən-ilə artdığını göstərir. Amma Ermənistanda hakimiyyəti zəbt etmiş Qarabağ klanı Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan qoparılmasının leqallaşdırılacağına ümid edərək, hələ də inadkarlıq edir, hazırki vəziyyəti maksimum uzatmağa çalışır. Guman ki, son Sankt-Peterburq görüşündə də onlar bu məsələdə Rusiyadan müəyyən dəstək alıblar.
Serj Sarkisyanın bir müddət əvvəl erməni diasporunun gənc nümayəndələri ilə görüşdə Sankt-Peterburqdakı görüşdə yeni təkliflərin irəli sürüldüyünü deməsi, daha sonra isə ultimativ tonda bu cür davam etməsi təsadüf deyil: "Nə vaxt ki, Azərbaycan "bəli, Minsk qrupunun təkliflərini qəbul edirəm" desə, danışıqlar davam etdiriləcək. Yox, əksinə olarsa, başqa yol seçiləcək".
"Başqa yol"un nədən ibarət olduğunu anlamaq çətindir. Amma yəqin ki, söhbət erməni ictimaiyyətində çoxdan müzakirə olunan məsələdən - "DQR"in "tanınmasından" gedir. Amma ermənilər bu məsələdə Kosovo variantını ortaya atmaqla nə qədər spekluyasiyalara yol versələr də, Yerevanın tərəfdaşlarının, ilk növbədə BMT Beynəlxalq Məhkəməsinin Kosovoya dair qərarını pisləmiş Rusiyanın icazəsi olmadan bu addımı atmağa cəsarəti çatmaz. "Tanınma" kimi təxribatçı qərar Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan sülh danışıqlarını pozacaq və prosesə hərbi müdaxiləyə aparıb çıxaracaq. Nəticədə BMT Təhlükəsizlik Şurası da böyük ehtimalla ermənilərin birtərəfli qaydada atdığı bu addımı rədd edəcək. Necə ki, vaxtilə Şimali Kipr və Cənubi Rodeziyaya qarşı etmişdi.
Madrid prinsiplərinə istinad edən və eyni zamanda onları qəbul etməyən ermənilərin məntiqini anlamaq çətindir. Azərbaycan isə onları hələ 1 il əvvəl ATƏT XİNŞ-nin Afinada keçirilən toplantısı zamanı təqdim edilən formada qəbul edib. Odur ki, vaxtı uzadan elə ermənilərdir. Bakının Madrid prinsiplərini "bəzi istisnalarla qəbul edirik" fikri isə bir məqsədə hesablanıb: vasitəçilər təklifləri yenidən ermənilərə xeyir edən formaya çevirməyə çalışarsa, Azərbaycan tərəfi mövqeyini sərtləşdirəcək.
Üstəlik, prinsiplər birbaşa reallaşdırılmanı da nəzərdə tutmur. Bakı prinsiplərin müzakirəsi üzərində işin tamamlanmasını və növbəti mərhələyə keçilməsini təklif edir. Növbəti mərhələ isə sülh razılaşmasının mətni üzərində işdir.
Ermənilərə gəlincə, onlar nəticəsiz danışıqlar aparmaq istəyir və əl-qollarını hansısa razılaşma ilə bağlamaq istəmirlər.
"Dağlıq Qarabağ münaqiqşəsi ətrafında yaşanan bütün son proseslər göstərir ki, Ermənistan problemin həlli prosesini 2015-ci ilədək uzatmaq üçün prosesi pozmağa çalışır. Məsələ ondadır ki, 2015-ci ildə ermənilər qondarma soyqırımın 100 illiyini qeyd etməyi düşünür. O vaxtadək isə ermənilər həm Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması, həm də Qarabağ  probleminin həlli proseslərindən qazancla çıxmaq istəyir. Onların bütün strategiyası məhz buna hesablanıb", - deyə Türkiyə Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Analiz Mərkəzinin (TURKSAM) direktoru Sinan Oğan 1news.az saytına açıqlamasında bildirib.
Türkiyəli analitikin qiymətləndirməsi həqiqətdən heç də uzaq deyil. Amma görəsən, borc içində itib-batan və hələ də 2008-ci ilin böhranından əvvəlki duruma qayıda bilməyən Ermənistanı bu illər ərzində nələr gözləyir? Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, Yerevan öz hərbi potensialını artırmaqda davam edən Azərbaycanla ayaqlaşmağa cəhd göstərmək üçün vəsait tapmalıdır. Digər tərəfdənsə, ermənilərin qondarma "soyqırım"ın 100 illiyi fonunda dünya birliyinin gözündə "yazıq" imici alan Ermənistanın Türkiyə və Azərbaycana qarşı ambisiyalarını reallaşdıra biləcəyinə dair iddialar da inandırıcı görünmür. Kimlərinsə qarşısında "yazıq" donu geymək olar, amma dünyanın fövqəldövlətlərinin maraqları, planları, təklifləri Türkiyə və Azərbaycana yönəlib. Və tarix göstərir ki, həm keçmişdə, həm də indi öz maraqlarını ermənilərin mifik iddialarına qurban vermək istəyənlərin sayı o qədər də çox deyil.
Bu baxımdan, ermənilər və onların himayədarları Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin açıq xəbərdarlığına ciddi yanaşsalar yaxşı olardı. İ.Əliyev Minsk qrupunun vasitəçilik dönəmində ən uzun danışıqlar prosesi olan Praqa prosesinin münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün son şans olduğunu bəyan edib. Dövlət başçısı deyib ki, əgər onun nəticəsi olmasa, proses mənfi istiqamətdə və çoxlarının gözləmədiyi dərəcədə sürətlə inkişaf edə bilər. Amma hələ ki, ən pisi baş verməyib və münaqişənin həllində irəliləyişə nail olunması şansları qalır. Avqustda Ermənistana, sentyabrda isə Azərbaycana səfər edəcək Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin münaqişə tərəflərinin mövqelərində yaxınlaşmaya nail olmaq üçün daha bir cəhd göstərəcəyini gözləmək olar. Axı Ermənistanın ərazi iddialarının dəstəklənməsi Rusiyaya heç nə vermir, üstəlik Moskvanın Bakı qarşısında israrla irəli sürdüyü təkliflərin reallaşdırılmasına mane olur.
ABŞ prezidenti Barak Obama administrasiyası isə öz növbəsində Azərbaycanın əhəmiyyətini anlamağa başlayıb. Pentaqon rəhbəri Robert Qeyts və dövlət katibi Hillari Klintonun Bakıya səfərləri, həmçinin Metyu Brayzanın Bakıya səfir göndərilməsi prosesinin sürətləndirilməsi də bunun göstəricisidir.
Prezidentlər Obama, Sarkozi və Medvedevin Kanadada Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair verdikləri birgə bəyanatın ingilis dilindəki (əsas) variantı ilə rus dilindəki variantı arasındakı fərq də simptomatik təsir bağışlayır. Xatırladaq ki, əsas variant bizim, rus dilindəki mətn isə ermənilər üçün daha qəbuledilən idi.
Əgər Minsk qrupu həmsədrləri arasında fikir ayrılığı dərinləşərsə, vasitəçilərin fəaliyyətindən müsbət nəticə gözləmək də çətin olacaq. Bu mərhələdə Azərbaycanla Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların bərpası isə bütün regional fövqəldövlətlərin (İran istisna olmaqla) maraqlarına ziddir. Bu, vasitəçilər və beynəlxalq ictimaiyyəti Madrid prinsiplərinə əsaslanan danışıqlar prosesini ermənilərin saldığı dalandan çıxarmaq üçün son həlledici cəhd göstərməyə sövq edə bilər. Bunun üçün şans hələ ki var.

МИР В ЛЕС, ЕРЕВАН ПО ДРОВА
17 июля в бывшей столице Казахстана - городе Алматы в рамках неофициального СМИД ОБСЕ состоялась встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении Эльмара Мамедъярова и Эдварда Налбандяна с участием глав внешнеполитических ведомств стран - сопредседателей МГ ОБСЕ Сергея Лаврова (Россия), Бернара Кушнера (Франция), заместителя госсекретаря США Джеймса Стейнберга, а также сопредседателей Минской группы.
Как и предполагалось, эта встреча не стала прорывом. Комментируя ее результаты, Э.Мамедъяров сказал журналистам, что "…министр иностранных дел Армении, выразив свое несогласие с рядом положений, не дал возможности принять совместное заявление, в связи с чем заявление было принято от имени министров трех стран-сопредседателей".
В целом же Эльмар Мамедъяров выразил сомнение в стремлении Армении урегулировать армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт: "Лично у меня сложилось мнение, что Армения не хочет достигнуть какого-либо согласия, чтобы были мир и стабильность. В ходе переговоров достигаешь согласия по какому-то вопросу и считаешь, что этот вопрос закрыт и можно переходить к рассмотрению другого вопроса. При рассмотрении другого вопроса, например через две встречи, смотришь, армянская сторона вновь возвращается к уже согласованному вопросу. Поэтому переговоры идут тяжело".
Между тем главы делегаций стран - сопредседателей Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением, в котором напомнили сторонам об их обязательстве прийти к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта на основе принципов, содержащихся в заключительном Хельсинкском акте, где говорится, в частности, о воздержании от угрозы силы или ее применения, территориальной целостности государств, а также равных правах и самоопределении народов. Сопредседатели подтвердили, что принципы, сформулированные в заявлении президентов России, Франции и США 10 июля 2009 года в итальянской Аквилле и вновь озвученные 26 июня 2010 года в Маскоке, должны быть основой для любого справедливого и прочного урегулирования конфликта. Они представляют собой единое целое, и любая попытка выделить из них несколько элементов сделает невозможным достижение сбалансированного решения.
Казалось бы, в данном случае не может быть места домыслам, но армяне стали придумывать их сразу же по завершении встречи в Алматы. Словесной эквилибристикой непосредственно занялся глава МИД Армении Эдвард Налбандян, самовольно "препарировав" заявление стран - сопредседателей Минской группы, в котором сбалансированно говорится об обеспечении мира и безопасности, территориальной целостности и равных правах и самоопределении народов. Но для Налбандяна помимо "самоопределения" все остальное несущественно. Он с легкостью отмахивается от важного момента, заключенного в понятии "равные права", которое было включено в Мадридские принципы по настоянию Баку и предполагающего, что в волеизъявлении по статусу Нагорного Карабаха в равной мере с армянской общиной должны участвовать изгнанные оттуда азербайджанцы.
Налбандян самозванно берет на себя роль интерпретатора заявления сопредседателей Минской группы, якобы считающих требование Баку об освобождении оккупированных семи районов до определения окончательного статуса Нагорного Карабаха неконструктивным, поскольку все эти принципы были разработаны как единое целое. Но при этом сам алогично настаивает на том, чтобы предрешить вопрос статуса Нагорного Карабаха до восстановления территориальной целостности Азербайджана.
Следует обратить внимание на то, что страны - сопредседатели Минской группы всякий раз подчеркивают, что мирное урегулирование конфликта лежит через выполнение принципов, содержащихся в заключительном Хельсинкском акте. Вряд ли это добавляет оптимизма Еревану, который постоянно апеллирует к прецедентам (Косово, Южная Осетия и Абхазия), случившимся в обход, а если говорить прямо, в нарушение этих принципов. Выступать против великих держав и всего международного сообщества армяне не осмеливаются и пытаются затянуть переговоры, надеясь если и не сейчас, то в будущем добиться легализации отделения Нагорного Карабаха и присоединения его к Армении. Пока же политики и идеологи в Ереване подбадривают себя и собственное население, которое в условиях переговорного тупика справедливо опасается возобновления военных действий, утверждениями, что великие державы не допустят этого.
Так, ставший в последнее время "говорящей головой" армянских властей секретарь фракции Республиканской партии Эдуард Шармазанов сожаление, выраженное в заявлении глав МИД стран - сопредседателей Минской группы в связи с вооруженным инцидентом, произошедшим 18-19 июня 2010 года, и предостережение по поводу силовых действий интерпретировал в качестве показанной Азербайджану "желтой карточки". В действительности же это заявление является предостережением Еревану, который, саботируя переговоры, может лишиться поддержки своих покровителей и остаться лицом к лицу с Баку. Ведь самостоятельно Армения, в силу своего ограниченного демографического и экономического потенциала, противостоять Азербайджану и рассчитывать на успех в долгосрочном плане не может.
Это хорошо понимают дальновидные политики и в самой Армении. Так, выступая на 16-м съезде АОД, экс-президент Армении Левон Тер-Петросян сразу же после Алматинской встречи сказал: "Если какая-либо политика не основана на фактах, то от нее можно ожидать все, кроме политики". По его мнению, армянские власти сегодня используют последние дипломатические возможности, однако не исключено, что в случае затягивания решения конфликта ситуация может выйти из-под контроля. "Если не Армения, то Азербайджан не может не иметь в своих расчетах варианты решения проблемы путем войны", - заявил Левон Тер-Петросян, отметив, что Армения думала бы так же, если бы была стороной, теряющей территории. "Я не против сохранения статус-кво, но они должны ответить на один вопрос, каким образом власти собираются прекратить продолжающуюся эмиграцию, которая ведет к обезлюдению Армении", - отметил Тер-Петросян.
Факты действительно говорят о том, что с каждым годом демографическое, геополитическое, финансово-экономическое, а в последнее время и военное превосходство Азербайджана над Арменией увеличивается. Но карабахский клан, захвативший власть в Армении, упорствует в надежде добиться легализации отделения Нагорного Карабаха от Азербайджана, а до поры до времени максимально продлить существующее положение. В этом, судя по всему, они получили некоторую поддержку от России на последней встрече в Санкт-Петербурге.
Не случайно Серж Саргсян, недавно встречавшийся с молодыми представителями армянской диаспоры, заговорил о том, что на столе переговоров в Санкт-Петербурге появились новые предложения, и далее в ультимативном тоне заявил: "Когда Азербайджан скажет "да, принимаю принципы Минской группы, переговоры продолжатся, а если нет, то тогда будут избраны другие пути". Что означают эти "другие пути", сказать сложно, но, скорее всего, речь идет о давно обсуждаемом в армянском обществе предложении "признать" так называемую "НКР". Однако как бы ни спекулировали армяне на косовском прецеденте, духа на это, без разрешения своих патронов, и в первую очередь России, осудившей постановление Международного суда ООН по Косово, у них не хватит. Провокационное решение о "признании" разрушит переговоры по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и приведет к военному обострению и вмешательству Совбеза ООН, которое с высокой степенью вероятности отвергнет односторонние действия армян, как это в свое время было сделано в отношении Северного Кипра и Южной Родезии.
Понять логику армян, которые апеллируют к Мадридским принципам и одновременно отказываются признать их, трудно. Азербайджан же, по существу, принял эти принципы в том виде, в каком они были сформулированы и представлены Минской группой на СМИД ОБСЕ в Афинах еще год назад. Так что "резину тянут" именно армяне. Оговорка Баку "принимаю, за некоторым исключением" всего лишь резервирует возможность для ужесточения позиции на случай, если посредники в угоду армянам начнут вновь перекраивать обновленные Мадридские принципы. Тем более что принципы не предполагают прямую реализацию. Баку предлагает завершить работу по обсуждению принципов и перейти к следующему этапу, то есть к работе над текстом мирного соглашения, а армяне склонны вести бесплодные переговоры и не желают связывать себя какими-либо договоренностями.
"Все последние события вокруг карабахского урегулирования показывают, что Армения хочет провалить мирный процесс с целью затянуть решение этого конфликта до 2015 года. Дело в том, что в 2015 году армяне намерены отметить столетие так называемого "геноцида" и к этому времени они хотят выйти как из турецко-армянского процесса, так и из карабахского процесса с выигрышем. Вся их стратегия нацелена на это", - заявил 1news.az директор Турецкого центра международных отношений и стратегического анализа (TURKSAM) Синан Оган.
Оценка турецкого аналитика не так уж далека от истины. Но что будет с обремененной долгами и не восстановившей уровень докризисного 2008 года экономикой Армении, особенно в условиях, когда нужно изыскивать средства для обеспечения паритета со стремительно усиливающим свой военный потенциал Азербайджаном? Да и сами расчеты на то, что в атмосфере сочувствия в связи со 100-летием так называемого "геноцида 1915 года" армянам удастся реализовать свои амбиции в отношении Турции и Азербайджана, как говорится, вилами на воде писаны. Сочувствие сочувствием, но конкретные планы, предложения, обусловленные национальными интересами мировых и региональных держав, обращены к Турции и Азербайджану. Как показывает история, желающих приносить их в жертву мифическим притязаниям армян и в прошлом, и в настоящем находилось мало.
В этой связи армянам и их покровителям следовало бы со всей серьезностью воспринять предупреждение, публично сделанное президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, что пражский переговорный раунд, который стал самым длительным за всю 15-летнюю историю посреднических усилий Минской группы и который привел к обновленным Мадридским принципам, - последний шанс для мирного урегулирования конфликта. Если он будет упущен, то процесс может пойти по негативному сценарию, причем гораздо быстрей, чем это некоторые предполагают. Но пока не случилось худшее, а двери для достижения прогресса в урегулировании открыты, можно ожидать, что президент России Дмитрий Медведев, чей визит ожидается в августе в Армению, а в сентябре в Азербайджан, предпримет еще одно усилие для сближения позиций конфликтующих сторон. Ведь поддержка территориальных амбиций армян ничего не дает России, но сужает возможности для реализации тех предложений, с которыми Москва настойчиво обращается к Баку.
В свою очередь администрация президента США Барака Обамы начинает осознавать значение Азербайджана, свидетельством чему являются недавние визиты главы Пентагона Роберта Гейтса и госсекретаря Хиллари Клинтон, а также ускорение вопроса назначения Мэтью Брайзы на пост посла в Баку.
Да и разночтения между английским и русским текстами заявления по вопросу карабахского урегулирования президентов Обамы, Саркози и Медведева в Канаде, в котором английский (основной) более приемлем для нас, а русский - для армян, выглядят очень симптоматично.
Если разночтения среди сопредседателей Минской группы углубятся, то ждать результата от их посреднических усилий будет сложно. Но возобновление военных действий между Азербайджаном и Арменией на данном этапе противоречит интересам всех мировых и региональных держав (исключая Иран), и это может подвигнуть посредников и международные структуры предпринять последнее решительное усилие, чтобы вывести процесс урегулирования на основе Мадридских принципов из тупика, в который его загнали провинциальные дипломатические уловки армян. Шансы для этого еще есть.