Donbassdakı silahlı münaqişə tammiqyaslı müharibəyə çevrilir
Ukraynanın şərqində davam edən müharibə getdikcə daha kəskin xarakter alır. Ukraynadan gələn informasiyalar əsl hərbi əməliyyat məlumatlarını, cəbhə xəbərlərini xatırladır. Atışmanın intensivliyi getdikcə artır, bu isə öz növbəsində vətəndaş müharibəsi qurbanlarının sayını artırır. Bütün baş verənlərə görə məsuliyyəti isə rəsmi Kiyevlə Donbass separatçıları bir-birinin üzərinə atırlar.
BMT-nin rəsmi məlumatına görə, Ukrayna böhranının başladığı andan indiyədək qarşıdurmada 5 mindən artıq dinc sakin həlak olub. Davam etməkdə olan müharibənin dəhşətli nəticələr verməsinə baxmayaraq, Ukraynanın Müdafiə Nazirliyi "hərbi əməliyyatların getdiyi bütün yerlərdə ehtiyat tədbirlərinin artırıldığını" bildirir, Donbass separatçıları isə "cəbhə xəttini uzatmaq" niyyətlərini açıqlayırlar. Aydındır ki, münaqişə tərəflərinin gördükləri tədbirlər daha ciddi dağıntılara, dinc əhalinin iztirabının artmasına yol açacaq.
Kiyev tərəfindən Donbass separatçılarını dəstəkləməkdə təqsirləndirilən Rusiya isə Ukraynanın cənub-şərqində gərginliyin kəskin şəkildə artmasında Kiyevi günahlandırır. Moskvada hesab edirlər ki, bu, Ukrayna hökumətinin problemi hərbi yolla çözmək istəyinin nəticəsidir. Rusiya prezidenti Vladimir Putin Almaniya kansleri Angela Merkel və Fransanın dövlət başçısı Fransua Olland ilə telefon danışıqlarında bildirib ki, Ukrayna hökuməti Donbassın güc yolu ilə susdurulmasına çalışır. Moskva əvvəlkitək hesab edir ki, Ukrayna münaqişəsi Kiyevlə Donetsk və Luqansk hökumətləri arasında siyasi dialoqun qurulması ilə çözülə bilər.
Bu yanaşma Kiyevin mövqeyilə tam ziddiyyət təşkil edir. Kiyev Rusiyadan Ukraynanın daxili işlərinə müdaxilənin dərhal dayandırılmasını tələb edir. Hökumət Donetsk və Luqanskda yaradılmış "respublika"larla birbaşa danışıqlara getmək niyyətində deyil. Kiyev onları "terrorçu təşkilat" sayır.
Ukrayna hökuməti ölkənin cənub-şərqinə nəzarətin bərpası məqsədilə Donetsk və Luqansk vilayətlərində fövqəladə vəziyyətin elan olunması haqqında qərar çıxarıb. Şübhəsiz ki, bu qərar Donbass qiyamçılarının sərt etirazına səbəb olub. Onlar hökumətin bu qərarını "xalq respublikaları"nı tam təcrid duruma salmağa, Donbass sakinlərinin hərəkətini nəzarət altına almağa hesablanmış addım sayırlar.
Moskva ilə Kiyev arasında münasibətlər getdikcə pisləşir və artıq onun bərpası mümkünsüz görünür. Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenkonun rusiyalı həmkarı Vladimir Putinin irəli sürdüyü planı rədd etməsi də bunun təsdiqidir. Putinin həmkarına ünvanladığı məktubda, ilk növbədə, ağır texnikanın cəbhə xəttindən geri çəkilməsi təklif olunurdu.
Qarşılıqlı ittihamlar, əks tərəfin tənqidlərində yer alan fikirlərin rədd olunması müharibənin qarşısının alınmasının mümkün variantlarını daha da dolaşığa salır. Bununla yanaşı, Ukraynadaxili qarşıdurmada mövqelərin yaxınlaşmasına xarici fon da imkan vermir - Rusiya ilə Qərb arasında qarşıdurma getdikcə dərinləşir.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Sankt-Peterburq tələbələrilə bu günlərdə keçirdiyi görüşdə Ukraynanın şərqindəki vəziyyət haqda danışarkən bildirib ki, Kiyev Donbassdakı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə razılaşmır. Putin Ukrayna ordusunun, əslində, NATO-nun legionu olduğunu, Ukraynanın milli maraqlarını deyil, Rusiyanın zəiflədilməsinə yönəlmiş geosiyasi məqsədləri müdafiə etdiyini söyləyib.
Bu bəyanata cavab özünü çox gözlətməyib və birbaşa Brüsseldən - NATO-nun mənzil-qərargahından gəlib. Şimali Atlantika Alyansının baş katibi Yens Stoltenberq "Ukrayna - NATO" komissiyasının iclasından sonra verdiyi açıqlamada Putinin guya Ukraynada NATO legionunun olduğuna dair fikirlərini rədd edib. Baş katibin sonrakı fikirlərisə Kiyevin səsləndirdiyi ittihamlarla tam üst-üstə düşür: "Son həftələr ərzində Rusiya separatçılara yüzlərlə müasir avadanlıq, o cümlədən raket sistemləri, ağır artilleriya, tanklar, zirehli döyüş maşınları və radioelektron mübarizə qurğuları verib. Biz Rusiyanı separatçılara dəstəyin dərhal dayandırılmasına, beynəlxalq öhdəliklərə əməl olunmasına çağırırıq. Bu, Ukraynada sabitliyə nail olunması üçün vacibdir".
Bununla yanaşı, Stoltenberq Putinin "geosiyasi zəiflədilmə" haqda fikirlərinə toxunmayıb. Halbuki Qərbin addımlarında bu məqsəd açıq-aşkar görünür. Qərbin Rusiyanı siyasi təcrid durumuna salmaq cəhdlərini Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) son qərarı da təsdiqləyir. Qurum ötən ilin aprelində qəbul etdiyi qərarın müddətini uzadaraq, Rusiya nümayəndə heyətini səsvermə və qurumun rəhbər strukturlarında təmsil olunma hüququndan məhrum edib. Buna cavab olaraq, Moskva öz nümayəndə heyətinin AŞPA-dakı fəaliyyətinin 1 il müddətinə dondurulması variantını nəzərdən keçirir. Ruslar hətta Avropa Şurasına üzvlüyün məqsədəuyğun olub-olmadığını da müzakirəyə çıxara bilər.
Amma Rusiya ilə Qərbin qarşıdurması iqtisadi sahədə daha kəskin xarakter alır. ABŞ və Aİ sanksiyalar vasitəsilə Rusiyanı tam iqtisadi tənəzzülə uğratmağa çalışırlar. Məsələn, Aİ-yə üzv dövlətlərin liderləri xarici işlər nazirlərinə Rusiyaya qarşı sanksiyaların genişləndirilməsi imkanlarının nəzərdən keçirilməsini tapşırıblar. Onlar bu addımı Moskvanın Donbass separatçılarına dəstəyi dayandırmamasına cavab olaraq atmaq niyyətindədirlər.
Aİ ölkələrinin XİN başçılarının yanvarın 29-da Brüsseldə keçirilmiş və Ukraynaya həsr olunmuş növbədənkənar iclasında Rusiyaya və separatçılara qarşı fərdi sanksiyaların müddətinin 2015-ci ilin sentyabrınadək uzadılmasına qərar verilib. Amma bu müzakirələr də Aİ daxilində Rusiyanın Ukrayna hadisələrindəki rolu ilə bağlı ciddi fikir ayrılıqlarının olduğunu göstərib. Məsələn, Yunanıstanın israrı ilə sənəddən Rusiyaya yeni sanksiyaların tətbiqi tələbi çıxarılıb. Afina sənəddən Ukraynadakı vəziyyətə görə məsuliyyətin birbaşa Rusiyanın üzərinə qoyulması haqqında maddəni də çıxarmağa nail olub. Afinanın mövqeyi Rusiyaya tətbiq olunan sanksiyalardan Yunanıstan iqtisadiyyatının da zərər görməsilə bağlıdır. Amma eyni zamanda, bunun başqa səbəbi də var. Yunanıstanda bu günlərdə keçirilmiş parlament seçkisində solçu SİRİZA koalisiyasının qələbəsindən sonra qurulmuş yeni hökumətin məqsədi, ümumavropa siyasətində ölkənin mövqeyinin əsas götürülməsinə nail olmaqdır. Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikos Kotziasın Brüsselin Rusiya siyasətinin "institutlardan kənarda müəyyənləşdirildiyini, ayrı-ayrı ölkələrin maraqlarına hesablandığını" bəyan etməsi heç də təsadüf deyil. Onun fikrincə, məhz bu üzdən, hazırkı strategiyanın dəyişdirilməsinə ehtiyac var.
Yunanıstanın bu inadkarlığı ilə Avropanın siyasətində dəyişikliyin olub - olmayacağını söyləmək hələ tezdir. Fakt isə odur ki, Brüssel, hələ ki, Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar qəbul etməyib (Afinanın mövqeyi üzündən). Amma eyni zamanda, əksər Aİ ölkələrinin XİN başçıları Ukrayna böhranı ilə əlaqəli fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan sanksiyalardan ibarət geniş siyahının hazırlanması ilə məşğuldurlar. Demək, Aİ-nin antirusiya siyasətindəki əsas trend qüvvəsində qalır.
İstənilən halda, sanksiya məsələsilə bağlı yekun qərarın Aİ ölkələrinin XİN başçılarının fevralın 9-da keçiriləcək növbəti toplantısında qəbul ediləcəyi gözlənilir. Qurumun xarici siyasət məsələləri üzrə ali komissarı Federika Moqerini Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı sanksiyaları sərtləşdirməyə və əksinə, yumşaltmağa hazır olduğunu təsdiqləyib. O, bunun Ukraynadakı vəziyyətdən asılı olduğunu söyləyib.
Qərbin sanksiyaları sərtləşdirməsinin Rusiya üçün mümkün fəsadlarına dair müzakirələr Ukraynanın özünün iqtisadi durumu ilə bağlı məsələni sanki ikinci plana keçirib. Əslində isə Kiyevin vəziyyəti heç də Rusiyanınkından yaxşı deyil. Bu, ilk növbədə, ötən ilin Maydan hadisələri zamanı Ukraynaya lazımi maddi dəstək vəd etmiş qlobal maliyyə mərkəzlərinin indi bu məsələyə bir qədər ehtiyatla yanaşmasının nəticəsidir. Məsələn, Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəhbəri Kristin Laqard rəhbərlik etdiyi strukturun Donbassda hərbi əməliyyatların davam etdiyi şəraitdə Ukraynaya maliyyə ayırmayacağına eyham vurub. Onun sözlərinə görə, BVF ekspertləri 2014-cü ilin yazında Kiyevə maliyyə yardımı haqda qərar verən zaman Ukraynanın cənub-şərqindəki münaqişənin qışadək başa çatacağını düşünüblər.
Ukraynanın tam iqtisadi tənəzzül yaşamasını əngəlləməyə çalışan yalnız ABŞ-dır. Vaşinqton, eyni zamanda rəsmi Kiyevi tam total nəzarətə götürməyə də çalışır. ABŞ artıq Ukraynaya kreditlər üzrə zəmanət şəklində 2 milyard dolların ayrılmasına qərar verib.
Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlar Ukraynanın hərbi əməliyyatlar nəticəsində dağılmış şərq regionlarında infrastrukturun bərpası üçün də vəsait ayırmağa hazırdır. Bu, Ukraynanın infrastruktur naziri Andrey Pivovarskinin ABŞ-ın Kiyevdəki səfiri Ceffri Payett ilə görüşündə də müzakirə edilib.
Amma vədlər öz yerində, Donbassda davam edən silahlı münaqişə Ukraynaya iqtisadi inkişaf yoluna çıxmaq imkanı vermir. Bu şəraitdə Ukrayna böhranının nizamlanması üçün bütün mümkün danışıqlar meydanında cüzi də olsa, irəliləyişə nail olunması daha ciddi aktuallıq qazanır. Belə meydanlardan biri Ukrayna, Rusiya, Almaniya və Fransa liderlərinin iştirakı ilə keçiriləcək Astana sammiti ola bilər. Donbassda vəziyyətin kəskin şəkildə ağırlaşması ilə əlaqədar olaraq, yanvarın ortalarına planlaşdırılmış bu sammit təxirə salınıb. Qazaxıstan isə münaqişənin həlli üçün bu danışıqları təşkil etməyə hazır olduğunu bildirir. Amma bu dialoqla Ukraynanı onun uğrunda qızğın mübarizəyə girmiş qlobal qüvvələrin caynağından qurtarmağın mümkün olacağı da inandırıcı görünmür.

The armed conflict in Donbass is turning into an all-out war
The military conflict in eastern Ukraine is becoming increasingly fierce. Reports coming from Ukraine resemble nothing but the summary of hostilities. The growth in intensity of bombardment is accompanied by increased numbers of victims of a fratricidal war, the blame for which Kiev officials and Donbass separatists pin on each other.
According to official UN data alone, more than 5,000 civilians have been killed since the beginning of the conflict in Ukraine. Despite the grave consequences of the ongoing war, the Ministry of Defence of Ukraine says that it "builds up reserves in all places where the fighting is going on" while Donbass separatists warn about the intention to "push the front line further away." It is clear that the measures declared by the parties to the conflict are fraught with even greater destructions and suffering of civilians.
Russia, which is accused by Kiev of supporting Donbass separatists, says that the reason for the sharp deterioration of the situation in the south-east of Ukraine is the desire of the Ukrainian authorities to resolve the conflict by military means. In the opinion of Russian President Vladimir Putin expressed during his telephone conversation with German Chancellor Angela Merkel and French President Francois Hollande, the Ukrainian authorities have embarked on violent suppression of Donbass. Moscow still believes that the settlement of the Ukrainian conflict is only possible through a political dialogue between Kiev and representatives of the Donetsk and Luhansk regions.
But such an approach is totally contrary to the position of Kiev which demands the immediate cessation of Russia's interference in the internal affairs of Ukraine. The country's authorities do not intend to enter into direct negotiations with the self-proclaimed "People's Republics" of Donetsk and Luhansk, which are viewed by Kiev as "terrorist organizations".
In order to regain control over the south-east of the country, the government of Ukraine has taken the decision to introduce a state of emergency in the Donetsk and Luhansk regions. Of course, this move of Kiev has been flatly rejected by Donbass militias who view this action of the Ukrainian authorities as the desire to completely isolate the "people's republics" and to establish control over the movements of the Donbass residents.
The refusal of Ukrainian President Petro Poroshenko to accept a deal proposed by Russian President Vladimir Putin can be regarded as an indicator of the deepening alienation between Moscow and Kiev, which apparently has already become irreversible. The corresponding letter of the Russian leader addressed to his Ukrainian counterpart primarily contained an appeal to withdraw heavy weapons from the front line.
Mutual recriminations and refutation of the arguments contained in the criticism of the opposing party make options to overcome the escalation of hostilities in south-eastern Ukraine only more confusing. Meanwhile, the international background characterized by ever increasing confrontation between Russia and the West is not conducive to rapprochement of positions of the opposing forces in Ukraine either.
Commenting on the situation in eastern Ukraine at a recent meeting with St Petersburg students, Russian President Vladimir Putin said that Kiev refuses to follow the path of peaceful settlement of the conflict in Donbass and that the Ukrainian army is in fact a NATO legion which pursues the geopolitical objective of Russia's containment rather than national interests of Ukraine.
The answer to this statement came directly from Brussels, from the headquarters of the North Atlantic Alliance. After completion of an extraordinary meeting of the Ukraine-NATO Commission, NATO Secretary General Jens Stoltenberg dismissed Putin's statement about the presence of the Alliance's legion in Ukraine. He went on to voice an opinion that completely coincided with charges levelled by Kiev: "In recent weeks, Russia has supplied hundreds of pieces of advanced equipment, including rocket systems, heavy artillery, tanks, armoured vehicles and electronic warfare systems. We call on Russia to stop its support for the separatists immediately, to stop destabilizing Ukraine and to respect its international commitments".
However, Stoltenberg did not focus on the issue of "geopolitical containment" raised by Putin, though elements of such pressure from the West are all there. The fact that the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has extended its decision of last April and deprived the delegation of the Russian Federation of the right to vote and participate in the governing bodies of the organization also points to the desire of the West to isolate Russia politically. In response, Moscow is considering the suspension of the Russian delegation's work at PACE for a year and even the expediency of its further membership in the Council of Europe.
However, the confrontation between Russia and the West in the arena of economic struggle takes on a much more acute character. The US and EU are clearly aiming to bring Russia to the full economic degradation by tightening sanctions imposed against this country. In particular, the leaders of the EU member states instructed their respective foreign ministers to consider the possibility of extending anti-Russian sanctions as a response to Moscow's continuing support of Donbass separatists.
At an extraordinary meeting of the foreign ministers of the EU countries dedicated to the issue of Ukraine held in Brussels on 29 January, it was decided to extend the validity of individual sanctions against Russia and separatists until September 2015. However, the discussion of this issue once again demonstrated the existence of serious contradictions within the EU about Russia's role in the Ukrainian events. Thus, at the insistence of Greece, the requirement to impose new sanctions against Russia and attempts to make Russia directly responsible for the situation in Ukraine were removed from the document. While the position of Athens tallies with the negative impact of anti-Russian sanctions on the economy of Greece itself, the other reason for this phenomenon is also obvious. The new Greek government dominated by the left-wing coalition SYRIZA is trying to have the country's views considered in the European policy. It is no coincidence that Greek Foreign Minister Nikos Kotzias said that the policy of Brussels towards Russia is "formulated outside of EU institutions and is based on the interests of individual countries", and therefore "this strategy should be changed".
It is too early to tell whether European policy can really be changed under the influence of the Greek stubbornness. Yet the truth lies not only in the fact that Brussels has failed to adopt new sanctions against Russia as a result of the dissenting opinion of Athens but also in the fact that the foreign ministers of most EU countries continue to prepare an extended list of pinpoint sanctions against individuals and entities in connection with the crisis in Ukraine. Hence, anti-Russian strategy as a general trend in EU policy shall remain in force. In any case, the final decision on the entire range of sanction issues is expected to be adopted by the foreign ministers of the EU member states at the next ministerial meeting on 9 February. EU High Representative for Foreign Policy Federica Mogherini has confirmed that the EU is ready to enhance or reduce sanctions against Russia, depending on the situation in Ukraine.
A discussion of the possible consequences for Russia of tightening of Western sanctions has overshadowed the issue of the economic situation in Ukraine itself. Kiev has found itself in a no less complicated situation caused primarily by the fact that the global financial centres, which promised Ukraine all possible financial assistance at the beginning of last year's "Maidan", now demonstrate certain scepticism on this issue. Director of the International Monetary Fund Christine Lagarde has signalled that the IMF is not ready to allocate funds for Ukraine amid continuing hostilities in Donbass. According to Lagarde, in determining the financial support for Kiev in the spring of 2014, IMF experts proceeded from the fact that the conflict in the south-east of Ukraine would be finished before winter.
Only the United States is trying to prevent a total economic collapse of Ukraine, while seeking to completely consolidate its influence on the official Kiev. Washington decided to provide Ukraine with 2bn dollars in the form of loan guarantees.
Furthermore, the US is ready to provide assistance to Ukraine for the restoration of infrastructure affected by fighting in the eastern regions of the country. This issue was discussed at a meeting of Ukrainian Minister of Infrastructure Andriy Pyvovarskyy with US Ambassador to Ukraine Jeffrey Payette.
Promises notwithstanding, the continuation of the armed conflict in Donbass will not allow Ukraine to embark on meaningful economic development. This fact only imparts urgency to the need of achieving at least some breakthrough in the talks on the settlement of the Ukrainian crisis at various negotiation venues. One of such venues can still be the Astana summit with the participation of the leaders of Ukraine, Russia, Germany and France. However, this summit tentatively scheduled for mid-January has been postponed due to the rapidly deteriorating situation in Donbass. Yet Kazakhstan, much to its credit, still reminds of its willingness to host the talks on the settlement of the Ukraine conflict, though the hope that the proposed dialogue will pull Ukraine out of the clutches of global forces, which locked horns over it in a fierce battle, seems to be very faint indeed.