Və ya Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı hansı qlobal təhlükələrlə mübarizə aparmağa qadirdir?
Qırğızıstanda baş vermiş qanlı toqquşmalar Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) iyunun 10-11-də Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə keçirilən ənənəvi illik sammitində hamının əhvalını ciddi şəkildə korlayıb. Rəsmi məlumata görə, sammitin başlandığı gün Oş şəhərində qırğızlarla özbəklər arasında baş verən lokal toqquşmalarda ölənlərin sayı 50-ni ötmüşdü. Ölkənin cənubunda - Oş, Uzgen, həmçinin Karasu, Aravan və Uzgen rayonlarında fövqəladə vəziyyət elan olunsa da, Qırğızıstan Müvəqqəti Hökumətinin ölkədə asayişi bərpa etməkdə acizlik çəkdiyi göz qabağındadır.
Bu ölkədə vəziyyətin ŞƏT-in bütün üzvlərinə bilavasitə aidiyyəti var. Çünki Qırğızıstanda durumun daha da gərginləşməsi ekstremist və terrorçu təşkilatların fəallaşmasına, bu isə öz növbəsində bütünlükdə Mərkəzi Asiyada və ondan kənarda sabitliyin pozulmasına gətirib çıxara bilər.
Baş verənlərlə əlaqədar, ŞƏT liderləri sammitin yekununda birgə bəyannamə də qəbul ediblər. Onlar Qırğızıstanda yaşananlara vahid mövqedən yanaşdıqlarını bəyan edib, tərəfdaş ölkəyə birgə yardım göstərmək haqda razılığa gəliblər. Yardımın istiqamətlərindən biri ŞƏT-in Qırğızıstanda iyunun 27-də keçiriləcək referenduma müşahidəçi missiya göndərməsi olacaq. Xatırladaq ki, referendumda yeni konstitusiya səsverməyə çıxarılacaq.
Tacikistan prezidenti İmaməli Rəhman bildirib ki, "Qırğızıstanda baş verənlər ŞƏT daxilində effektiv reaksiya mexanizminin yaradılmasını vacib edir".
Yeri gəlmişkən, maraqlıdır ki, sammitin başa çatmasından cəmi bir gün sonra Qırğızıstanın Roza Otunbayevanın rəhbərlik etdiyi Müvəqqəti Hökuməti Rusiyaya müraciət edərək, Moskvadan toqquşmaların qarşısını almaq üçün ölkəsinə sülhməramlı missiya göndərməsini istəyib.
Daşkənd sammitində müzakirə olunan daha bir vacib məsələ isə Əfqanıstandan narkotika trafiki ilə bağlı olub. Ekspertlərin hesablamalarına görə, dünyada heroin xammalı olan tiryək istehsalının 90%-dən artığı məhz Əfqanıstanın payına düşür. Bu, faktik olaraq, bütöv bir dövləti xatırladan nəhəng narkosənaye deməkdir. Baş verənlərdə ən dəhşətli olanı isə odur ki, narkotik əkib-becərməklə məşğul olan 100 minlərlə əfqan kəndlini buna görə günahlandırmaq mümkün deyil. Axı onların, sadəcə, başqa qazanc yolları yoxdur.
Bu ölkədə əkilib-becərilən narkotikin dünyanın müxtəlif ölkələrində saysız-hesabsız insanın ölümünə səbəb olması ilə yanaşı digər ciddi bir problemə də yol açır. Ondan əldə olunan vəsaitlər terrorçular, ekstremistlər və separatçıların maliyyələşdirilməsinə xərclənir. Həmin yaraqlıların məxsus olduqları "Taliban" hərəkatına qarşı isə dünyanın ən güclü hərbi alyansı olan NATO-nun əsgərləri artıq illərdir ki, mübarizə aparır.
ŞƏT Əfqanıstandakı narkotik problemi ilə mübarizəyə başladığını hələ 2006-cı ildə elan etmişdi. 2008-ci ildə isə qurum bu ölkədə vəziyyətin normallaşdırılması prosesilə bilavasitə əlaqəyə başlayıb.
2010-cu il mayın 22-də ŞƏT üzvü olan ölkələrin Nazirlər Şurası Əfqanıstana dair birgə bəyanat qəbul edib. Sənəddə açıq şəkildə bildirilir ki, Əfqanıstandakı durum bütünlükdə region üçün əsas təhlükədir. Amma problemin çoxillik müharibə nəticəsində məhv olmuş ölkə iqtisadiyyatının bərpası yolu ilə aradan qaldırılmasının vacibliyi də bəyanatda qeyd olunur. Bu baxımdan sevindirici olan odur ki, ŞƏT Əfqanıstan iqtisadiyyatının bərpası işində maraqlı olan bütün dövlət və beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığa hazırdır - BMT-dən NATO-dək. Məsələn, Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev ŞƏT-də 2011-2016-cı illər üçün narkotik əleyhinə strategiyanın və onun reallaşdırılması üçün fəaliyyət proqramının qəbulunu təklif edir.
ŞƏT-in son sammitində digər aktual beynəlxalq problemlər də diqqətdən kənarda qalmayıb. Toplantı iştirakçıları regional antiterror strukturlarının fəaliyyətini, mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizə məsələlərini də nəzərdən keçiriblər. İqtsadi sahəyə gəlincə, burada əsas diqqət enerji, nəqliyyat, telekommunikasiya və investisiya sahələrində əməkdaşlığın inkişafına yönəldilib. Hər halda, "G8" və "G20"nin sammitləri ərəfəsində ŞƏT liderlərinin "saatlarını tutuşdurmaları" vacib idi.
Tacikistan sammitinin sonunda qəbul edilmiş bəyannamədə qurumun 2009-cu ildəki fəaliyyətinin yekunlarına dair bir sıra prosedur sənədlər və məruzələr təsdiqlənib. Bundan başqa, toplantıda ŞƏT üzvü olan ölkələrin hökumətləri arasında kənd təsərrüfatı və cinayətkarlıqla mübarizə sahələrində əməkdaşlığa dair razılaşmalar da imzalanıb.
Bütün bunlarla yanaşı, sammit ətrafında əsas intriqa İran prezidenti Mahmud Əhmədinejadın tədbirə qatılıb-qatılmayacağı idi. Demək olar ki, Daşkənd toplantısının başlanması ilə eyni vaxtda BMT Təhlükəsizlik Şurasında İrana qarşı daha bir sanksiya paketi təsdiqlənmişdi. O, Tehrana qarşı yeni siyasi və iqtisadi embarqoların tətbiqini nəzərdə tutur. İran liderinin Özbəkistana gəlməyəcəyi məlum olan zaman o da aydınlaşıb ki, nüvə proqramından imtina etməyi düşünməyən Tehranın ŞƏT-dən də təsəlliverəcək nəsə gözləməsinə dəyməz.
Məsələ ondadır ki, İran ənənəvi olaraq, ŞƏT-in sammitlərində müşahidəçi qismində iştirak edir. Bu dəfə də quruma üzv olan bütün dövlətlərə diplomatik kanallarla nota paylanmış və onlardan Mahmud Əhmədinejadın Özbəkistana dəvət olunması istənilmişdi. İran üçün sammitə qatılmaq son dərəcə vacib idi. Tehran çoxdan ŞƏT-ə üzv olmağa çalışır. Lakin 6 dövlət başçısının məhz bu dəfəki toplantısında quruma yeni üzvlərin qəbuluna dair qayda təsdiqləndi ki, bu da sanki təsadüf deyildi.
Qəbul edilmiş sənədə əsasən, ŞƏT-ə üzv olmaq istəyən dövlət Avrasiya məkanına aid olmalı, ŞƏT-in bütün üzvləri ilə diplomatk əlaqələrə malik olmalı, qurumda müşahidəçi və ya dialoq tərəfdaşı statusu daşımalı, ŞƏT üzvləri ilə fəal iqtisadi-ticari və humanitar əlaqələri dəstəkləməli, BMT tərəfindən sanksiyalara məruz qalmamalı, digər dövlət və ya dövlətlərlə silahlı münaqişə şəraitində yaşamamalıdır.
Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev bunu "vacib daxili korporativ sənəd" adlandırıb. O, hesab edir ki, yeni sənəd "təşkilatın açıq xarakterli olduğunu təsdiqləyir".
Özbəkistan prezidenti İslam Kərimov isə öz növbəsində bildirib ki, bu sənədin qəbulu "ŞƏT üzvlərinin müşahidəçilərin hesabına avtomatik artımını nəzərdə tutmur". Bununla yanaşı, o, sənədin ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbulu üçün "hüquqi baza yaratdığını" düşünür.
Hər halda, görünən odur ki, İran hələ qurumdan kənarda qalacaq.
Qeyd edək ki, ŞƏT 2001-ci ildə yaradılıb və hazırda ən dinamik inkişaf edən beynəlxalq təşkilatlardan biri sayılır. Onun 6 üzvü var - Qazaxıstan, Qırğızıstan, Çin, Özbəkistan, Rusiya və Tacikistan.
Hindistan, İran, Monqolustan və Pakistan isə qurumun müşahidəçi üzvləridir.
İki dövlət də var ki, onlar ŞƏT-lə diploq tərəfdaşıdır - Belarus və Şri-Lanka.
ŞƏT-də ən diqqətçəkən məqam üzv dövlətlərin coğrafiyasıdır. Perspektivdə qurumun tamhüquqlu üzvünə çevrilə biləcək müşahidəçi statusuna malik ölkələri də nəzərə alsaq, ŞƏT Yer kürəsi əhalisinin demək olar ki, yarısını əhatə edən ərazini özündə birləşdirir. ŞƏT-in demoqrafik və iqtisadi potensialı da nəhəngdir və o, şübhəsiz, qurumun ən güclü tərəfidir. Amma bu, eyni zamanda həm də ŞƏT-in ən zəif yeridir. Axı bu və ya digər təşkilat nə qədər böyükdürsə, onun daxilində birgə layihələri koordinasiya etmək, dünyanın siyasi və iqtisadi meydanında real effektivliyə nail olmaq da bir o qədər çətinləşir. ŞƏT üzvləri isə bəzən nəinki çoxsaylı cəhətlərdən bir-birindən tam fərqlənir, hətta onların bir-birlərinə bəzi iddiaları da var (məsələn, Özbəkistanla Qırğızıstan arasında sərhəd münaqişəsi, su resursları uğrunda rəqabət və s.)
Demək olar ki, ŞƏT-də səylərin birləşdirildiyi əsas məkan məhz Mərkəzi Asiyadır. Məhz burada qurumun iki nəhəng üzvü - Rusiya ilə Çinin maraqları toqquşur. Amma Moskva ilə Pekin regionda iqtisadi maraqlarla yanaşı, burada sabitliyin olmasında da maraqlıdır. Axı Mərkəzi Asiyada Əfqanıstan və Pakistan kimi mürəkkəb qonşular da var. Buradan nəinki fasiləsiz narkotik daşımaları həyata keçirilir, həm də ekstremist və separatçı əhval-ruhiyyə də yayılır.
ŞƏT-in ümumilikdə üzərində dayandığı əsas özülü dəqiqliklə müəyyənləşdirmək çətindir. Bu iş üzərində xüsusilə, qurumda Şərq koloriti görən Qərb ekspertləri baş sındırır. Bu isə bütün postsovet məkanı sakinlərinin yaxşı bildiyi kimi, çox həssas məsələdir.
Kimsə deyə bilər ki, ŞƏT, əslində, Rusiya və Çinlə həmsərhəd olan postsovet ölkələrinin, müəyyən mənada isə, elə Çinin özünün də alyansıdır. Amma bu, əlbəttə ki, belə deyil. Mərkəzi Asiya ölkələri, xüsusilə Qazaxıstan son zamanlar ortaya kifayət qədər ciddi iddialar qoyur. Daşkənddə ŞƏT-ə sədrlik Astanaya keçib. Onun ATƏT-ə də sədrlik etdiyini nəzərə alsaq, Qazaxıstan əsl regional lider görüntüsü verir.
Bütün bunlarla yanaşı, ŞƏT üzvlərinə təhlükəsizliklə bərabər ekoloji problemlərinin də tezliklə həlli lazımdır. Faktiki olaraq ölmüş Aral dənizi buna bariz nümunədir.
Amma əlbəttə ki, nəhəng Rusiya və Çinin də ekoloji problemləri var.
ŞƏT üzvü olan dövlət başçıları şurasının növbəti iclası 2011-ci ilin iyununda Astanada olacaq. Yəqin ki, yeni onilliyə qədəm qoyarkən bu təşkilata aid bir çox suallara cavab alınacaq. Güman ki, əsasən "Şanxay ruhu"nun həqiqətən mövcud olub-olmaması məsələsinə aydınlıq gələcək - iddiaya görə bu ruh özündə tolerantlığı, qarşılıqlı anlaşmanı, inamı və dialoqa açıqlığı birləşdirir. Bunun həqiqətən belə olub-olmadığını zaman göstərəcək.
Alyans enerji, kənd təsərrüfatı, kommunikasiya, hətta yüksək texnologiyalar sahəsindəki iqtisadi layihələr hesbına nüfuzlu təşkilata çevriləcək, yoxsa diqqətlər hərbi sahəyə yönəldiləcək? Axı bəzi ekspertlər ŞƏT-i "Şərqin NATO-su" adlandırır. Təşkilat bundan sonra da əməkdaşlığa, sabitliyə, maraqların balanslaşdırılmasına can atacaq, yoxsa müxtəlif geosiyasi yarışlara qoşulacaq?
Dmitri Medvedevin sözlərinə görə, ŞƏT "üç şər qüvvə ilə mübarizəyə hazırdır". Bunlar terror, ekstremizm və separatçılıqdır.
Beləliklə, müəmmalı Şərq mövzusunu davam etdirsək, demək olar ki, ŞƏT günümüzün ən qorxulu 3 "əjdaha"sına qarşı mübarizə aparacaq. Bu vəzifənin öhdəsindən gəlməksə elə də asan deyil.

THREE TERRIBLE "DRAGONS"
The 10-11 June annual summit of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) in the Uzbek capital Tashkent was seriously marred by the situation in Kyrgyzstan, where the armed confrontation, instigated, as officially reported, by "local clashes between Kyrgyz and Uzbeks in Osh," claimed about 50 lives. As a state of emergency was imposed in the south of the country - in Osh and Uzgen, as well as in Kara Su, Aravan and Uzgen districts, it appeared that the provisional government of Kyrgyzstan had serious problems in introducing order.
The situation in the republic directly affects the interests of all SCO member states, as its further deterioration could lead to a resurgence of extremist and terrorist organizations, and consequently, destabilize the whole of Central Asia, and not only.
In a joint declaration adopted at the summit, the SCO leaders spoke about the unity of views on what is happening in Kyrgyzstan and agreed to coordinate aid to their partner. One of its areas will be that the organization will send an observation mission to the republic to monitor the referendum on a new constitution which will be held on 27 June.
At the same time, Tajik President Emomali Rahmon noted that "the events in Kyrgyzstan demonstrate the importance of creating effective response mechanisms in the SCO".
Incidentally, it is notable that the next day after the summit, the interim Kyrgyz government headed by Rosa Otunbayeva urged Russia to send in peacekeepers to prevent riots and ethnic clashes...
Another main subject of the Tashkent forum was the problem of drug trafficking from Afghanistan, where, according to experts, over 90 per cent of the world production of raw heroin - opium - is concentrated. This is a huge narcotics industry supported by a whole state. The most terrible thing is that hundreds of thousands of Afghan farmers engaged in opium cultivation cannot be blamed for anything, because they have no other sources of income.
Meanwhile, apart from the fact that drugs from Afghanistan claim the lives of thousands of people in different countries, their sale is the main source of financing for terrorists, extremists and separatists, and above all, those same Taliban militants whom the world's most powerful military alliance NATO has been fighting for many years.
In 2006, the SCO announced plans to combat drug trafficking from Afghanistan, and in 2008, they were directly linked to normalcy in that country. On 22 May 2010, the SCO Council of Ministers adopted a joint declaration on Afghanistan, which clearly stated that the situation there was a major threat to security in the region and needed to be addressed through the restoration of the country's economy ravaged by many years of war. And it is quite pleasing that in this area, the SCO is ready to cooperate with all the interested states and international organizations - from the UN to NATO. Russian President Dmitriy Medvedev, in particular, suggested that the SCO adopt an anti-drug strategy for 2011-2016 and a programme of action to implement it.
The summit also considered other important international problems and reviewed the activities of the regional antiterrorist centre and the fight against organized crime. As far as the economy is concerned, the major issues were energy, transport, telecommunication and investment cooperation. Ahead of the G8 and G20 summits, it was quite useful for the SCO heads of states to "synchronize watches".
The leaders of the SCO adopted a declaration at the summit and endorsed a number of procedural documents and reports on the results of the organization's activities in 2009. In addition, during the summit the governments of SCO member states signed agreements on cooperation in agriculture and in combating crime.
However, the question of whether Iranian President Mahmud Ahmadinezhad will attend the summit was especially intriguing. Almost at the same time as the meeting in Tashkent, the UN Security Council adopted yet another package of sanctions against the Islamic Republic, introducing new and tightening old political and economic reprisals. When it was reported that the Iranian leader was not going to Uzbekistan, it became clear that Tehran, which refuses to suspend its nuclear programme, had nothing reassuring to expect from the SCO.
The fact is that Iran normally takes part in SCO summits as an observer, and this time through diplomatic channels, all SCO member states were asked to invite Mahmud Ahmadinezhad to Uzbekistan. For Iran, the opportunity to attend the summit in Tashkent was extremely important. Tehran has long tried to join the SCO, but it was at the current meeting of the council of the leaders of the six member states of the organization that the provision on the procedure of admitting new members was approved, which looks very revealing.
Thus, according to the document, a state wishing to join the SCO should belong to the Euro-Asian region, have diplomatic relations with all member countries of the SCO, have observer status at the SCO or be a partner in dialogue, actively maintain trade-economic and humanitarian relations with the SCO member states, not be sanctioned by the UN or in an armed conflict with another state or states.
President Dmitriy Medvedev called the provision "an important internal corporate document" that "confirms the open nature of the organization". In turn, Uzbek President Islam Karimov said that the adoption of this document "does not mean an automatic increase in the number of SCO members through observer states," but testifies to the emergence of "a legal framework for the entry of new members into the SCO". But Iran obviously remains overboard...
The Shanghai Cooperation Organization was founded in 2001 and is now considered one of the most dynamic international organizations. It includes six member countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, China, Uzbekistan, Russia and Tajikistan), four observer countries (India, Iran, Mongolia and Pakistan) and two partners in dialogue (Belarus and Sri Lanka).
First of all, the geography of the states represented in the SCO is quite impressive. If, for example, we also count the observer countries that could potentially become full members, the organization brings together a territory with nearly half the world population. The demographic and economic potential of the SCO is huge, which, undoubtedly, is its greatest strength. But at the same time, it is its greatest weakness...
The bigger an organization, the harder it is to coordinate its joint projects and the more difficult it is to achieve real efficiency in the global political and economic arena. The SCO countries are not only radically different from each other, but they also have a number of problems with each other (for example, border disputes between Uzbekistan and Kyrgyzstan, rivalry over water resources).
You can say that the main point of focus for the SCO is Central Asia, which serves as a crossing point between the organization's two largest states - Russia and China. But apart from their economic interest in the region, Moscow and Beijing are also interested in its stability. After all, Central Asian states have such restless neighbours as Afghanistan and Pakistan where not only drugs, but also extremist and separatist sentiments originate.
It is still difficult to determine precisely the basis that holds the SCO countries together. Western experts are especially fond of guessing on this puzzle, and they see some sort of eastern flavour in the organization, and the East, as all post-Soviet citizens are well aware, is a very delicate thing...
Some might say that the SCO is an alliance of Russia and post-Soviet countries neighbouring on China. But it is certainly not the case. The countries of Central Asia, especially Kazakhstan, have been bolstering their power and ambitions in recent years. For example, in Tashkent, the presidency of the SCO was taken over by Astana, which, in view of its presidency of the OSCE, looks like a regional leader.
Meanwhile, apart from security issues, the SCO countries also need to solve as quickly as possible their environmental problems, symbolized by the almost lost Aral Sea, although ecology, of course, is also a problem in enormous Russia and China...
The next meeting of the Council of SCO Heads of State will be held in June 2011 in Astana, and we think that the next decade will provide answers to many questions in regard to this organization, and above all, indicate whether there is actually the "Shanghai spirit" that is allegedly based on the desire for tolerance, mutual aid, trust and openness to dialogue or whether it is just a fancy definition.
Will the alliance become an organization with greater authority and influence due to its economic projects in energy, agriculture, communications and even high-tech spheres or slide into the military sphere, justifying predictions by several experts who call the SCO "Eastern NATO"? Will the organization continue to strive for cooperation, stability and balance of interests or get carried away by various geopolitical contests?
According to Dmitriy Medvedev, the Shanghai Cooperation Organization "is able to fight the three forces of evil - terrorism, extremism and separatism". Thus, if we continue the theme of the mysterious East, we can say that the SCO is fighting the three most terrible "dragons" of our time. It is not an easy task, but it seems that the organization is not going to set itself easy goals.