ATƏT-in Minsk qrupunun yenilənmiş Madrid prinsipləri ilə bağlı Ermənistanı tələsdirməsinin vaxtı çatıb
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində yaranmış pauza çox çəkdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də KİV nümayəndələri ilə görüşündə məhz bu məqama xüsusi diqqət çəkib: "Soçi görüşündən sonra heç bir danışıqlar aparılmayıb. Ermənistan prezidenti irəli sürülmüş təkliflərə cavab vermək üçün 2 həftə vaxt istəsə də, artıq o vaxtdan 6 ay keçib. İndiyədək heç bir xəbər yoxdur. Hazırda elə situasiya ilə üzləşmişik ki, erməni tərəfi yenilənmiş Madrid prinsiplərinə nə "hə", nə də "yox" deyir".
İlham Əliyev həmsədr ölkələrin bu məsələ ilə bağlı dəqiq mövqe ortaya qoymalı olduqlarını da söyləyib.
"Azərbaycan nə qədər cavab gözləməlidir? Daha doğrusu, həmsədr ölkələr bu cavabı nə qədər gözləmək fikrindədirlər? Ümid edirəm, həmsədrlər öz təkliflərinə hörmətlə yanaşacaq və danışıqlar prosesinin gedişində Ermənistana ciddi təzyiq göstərəcək. Əgər biz hamımız danışıqlar prosesinin davam etdirilməsində maraqlıyıqsa, hansısa addımlar atılmalıdır. Bu baş verməsə və ya erməni tərəfi vaxtı uzatmağa davam edərsə, təkliflərə rəsmi şəkildə rədd cavabı verərsə, bu halda Azərbaycan, təbii ki, danışıqlarda iştirak perspektivi və ümumilikdə, bu prosesin özü haqda ciddi şəkildə düşünməli olacaq. Biz müxtəlif variantları nəzərdən keçiririk və istənilən yolla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə çalışırıq. Biz problemin tezliklə və sülh yolu ilə həllini istəyirik. Əgər erməni tərəfi vaxtuzatma siyasətini davam etdirərsə və danışıqları görüntü naminə apararsa, Azərbaycan mövqeyində ciddi dəyişiklik edəcək", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Təəssüf ki, Minsk qrupu hələ ki, lazımi prinsipiallığı göstərmir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmsədrlərlə Venesiyada keçirdiyi görüşdən sonra bildirib ki, "Afinada Madrid prinsiplərinin tərəflərə təqdim olunmasından sonra keçirilən görüşlər nəticəsiz olub. Hamı hesab edirdi ki, üzərində 2 il iş aparılmış bu sənəd əsas razılaşma üzərində işə başlanması üçün imkan yaradır. Amma erməni tərəfindən razılıq gəlməyib".
Nazirin sözlərinə görə, həmsədrlər müəyyən səbəblər üzündən danışıqlar prosesində fasilə təklif ediblər: "Amma bu fasilə həddindən artıq uzun çəkdi. Bir daha təkrar edirəm: bu sənəd göydən düşməyib və onun razılaşdırılmasınaı 2 il vaxt sərf olunub. Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkə başçıları da "Böyük səkkizlik"in İtaliyada keçirilən sammitində sənədin əsasını təşkil edən 6 prinsipin həmsədrlərin vahid mövqeyini ifadə etdiyini açıqlayıblar. Bu, təsadüfi deyildi".
Ermənilərin Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul etmək istəmədikləri ortadadır. Lakin onların sənədi rədd etməyə də cəsarətləri çatmır. Odur ki, Serj Sarqsyan və onun komandası vaxt uzatmaqla məşğuldur və hamilə qalalaraq, "problem"in özü-özünə həll olunacağına ümid etdiyindən, vaxtı uzadan qadına bənzəyir. Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın şifahi hiyləgərliyi isə vəziyyəti dəyişmir. İyunun 9-da ölkə parlamentində çıxış edən Nalbandyan bildirib ki, "əsas məğzi (?) Qarabağ xalqına beynəlxalq hüquq əsasında iradəsini ortaya qoymaq hüququ vermək olan Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantı Ermənistan tərəfindən problemin həlli üçün əsas kimi qəbul edilir". Bunun ardınca o, ermənilərə xas ruhda deyib: "Hər kəsə bəllidir ki, Qarabağ xalqı bundan sonra Azərbaycanın tərkibində yaşamayacaq".
Maraqlıdır, Nalbandyan hansı "Qarabağ xalqı"ndan danışır? Axı, əslində, söhbət Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmalarından gedir. Vəziyyəti yalnız Bakıda deyil, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı az da olsa obyektiv bilgiyə malik hər bir ölkədə anlayırlar. Bir məqama diqqət edin: Nalbandyan parlamentdəki bəyanatını rusiyalı həmkarı, daha doğrusu, patronu Sergey Lavrov ilə telefon danışığından dərhal sonra səsləndirib. Yəqin ki, ötən il Sürixdə Lavrovun Nalbandyana ötürdüyü kağız parçasında yazılanlar hər kəsin yadındadır: "Edvard, heç bir çıxış etmədən sənədi imzala!". O zaman əmr formasında deyilən bu sözə əməl edilmişdi.
İndi isə Larov Yerevanı daha çevik reaksiyanın vacibliyinə inandırmağa çalışır. Çünki həmsədr ölkələrin qəbul etdiyi Madrid təkliflərindən imtina Ermənistanı çətin durumda qoya bilər. Amma Nalbandyanın sözləri hələ Yerevanın Madrid prinsiplərini qəbul etməyə razılaşması anlamına gəlmir. Hər halda, həmsədrlər bu məsələyə Yerevandan hələ də dəqiq cavab ala bilməyib.
Bununla yanaşı, Ermənistanın susqunluğu Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesinin dalandan çıxarılmasına olan beynəlxalq səyləri dayandırmayıb.
Sadəcə, ermənilər özlərini "oyundankənar vəziyyət"ə salıblar.
Dialoq isə onların bilavasitə iştirakı olmadan da Rusiya, Türkiyə, Fransa, ABŞ və Avropa İttifaqının prezidentləri, baş nazirləri və xarici işlər nazirləri səviyyəsində davam etdirilir.
İyunun 8-də İstanbulda keçirilən Asiyada əməkdaşlıq və etimad sammitində Türkiyə prezidenti və baş naziri, Azərbaycan, Qazaxıstan prezidentləri, eləcə də  Rusiyanın baş naziri arasında dördtərəfli görüş keçirilib. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesi ətrafında vəziyyət müzakirə olunub. Bir məqama diqqət etmək lazımdır ki, Nursultan Nazarbayevin təcrübəsi yalnız Qarabağ probleminin həll prosesində iştirakla bitmir. Astana həm də Minsk qrupunun aid olduğu ATƏT-ə sədrlik edən ölkə kimi münaqişənin həllində bitib-tükənmək bilməyən danışıqlardan konkret qərarlara keçilməsinə ciddi maraq göstərir.
Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin isə keçirdiyi mətbuat konfransında bir qədər ehtiyatlı mövqe nümayiş etdirərək bildirib ki, münaqişənin həlli üçün yalnız Ermənistanla Azərbaycan öz aralarında kompromis tapmalıdır. "Həm Rusiya, həm də prosesin digər iştirakçıları bu işin altına çiynini verməyə hazırdır. Amma biz Azərbaycanla Ermənistanı əvəz edə bilmərik. Çünki sonrada bu və digər tərəf qarşısında günahkar olacağıq. Kompromisi yalnız bu iki ölkənin özü əldə edə bilər. Ermənistan və Azərbaycan üçün nəyin qəbuledilən olduğunu yalnız onların özləri söyləyə bilər", - deyə Putin bildirib. Onun sözlərinə görə, digər ölkələr yalnız qarant kimi çıxış edə bilər: "Biz məhz bu cür etmək niyyətindəyik".
Görünür, Türkiyədə keçirilən və Ermənistanın təmsil olunmadığı sammitdə Putin forpost müttəfiqini tam məyus etməmək üçün başqa cür danışa bilməzdi. Amma çətin ki, ictimaiyyətə açıqlanan bu mövqe ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlərdə də ortaya qoyulsun. Axı bir məqam aydındır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün prosesə cəlb olunmuş fövqəldövlətlərin yalnız kənardan zəmanət verməsi yox, tərəfləri kompromisə itələyəcək təzyiqə də ehtiyac var. Nəzərə alsaq ki, Bakı yenilənmiş Madrid prinsiplərini qəbul edib və onun əsasında irəliləməyə hazırdır, son fikir yalnız Ermənistana aiddir.
Yerevandan fərqli olaraq, Moskvanın Qarabağ probleminin həllində irəliləyişə nail olmaq vasitəsi axtarmaq məqsədi ilə fasilə elan etmədiyini göstərən daha bir məqam var: Rusiya Minsk qrupunun digər həmsədrləri ilə intensiv dialoq aparır. Məsələn, iyunun 7-də Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə fransalı həmkarı Bernar Kuşner telefon vasitəsilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarını müzakirə ediblər. Daha sonra məsələ Rusiyanın baş naziri Vladimir Putinin Fransa səfəri zamanı gündəmdə olub.
ABŞ isə administrasiya dəyişikliyindən sonra bu məsələdə bir qədər passivlik nümayiş etdirir. Amma son zamanlar bu ölkədə də müsbət dəyişikliklər nəzərə çarpmaqdadır. Bəzi KİV-də Obama administrasiyasının postsovet məkanına nəzarəti Rusiyaya uduzduğuna dair yer alan fikirlərə baxmayaraq, yayın gəlişi ilə ABŞ-ın Azərbaycan, həmçinin, ümumilikdə Cənubi Qafqaz siyasətində fəallıq müşahidə olunmaqdadır. ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geytsin çoxları üçün gözlənilməz Bakı səfəri də bunun sübutudur.
Xatırladaq ki, Pentaqon rəhbəri Bakıda iki gün olub: iyunun 6-7-si. Bu günlərdə o, prezident İlham Əliyev ilə görüşüb, həmkarı Səfər Əbiyev ilə bir araya gəlib. Rəsmi açıqlamada bildirilir ki, səfər Əfqanıstana tranzitin sabitliyinə nail olmaq məqsədi ilə təşkil olunub. Ən vacibi isə Azərbaycan rəhbərliyini ABŞ-ın ikitərəfli münasibətlərə sadiqliyinə inandırmaqdır. Barak Obamanın İlham Əliyevə yazdığı və Pentaqon rəhbərinin dövlət başçısına çatdırdığı məktubda da bu fikirlər yer alıb.
Məktubun Azərbaycan prezidentinə təqdim olunmasından bir qədər sonra onun məzmunu açıqlanıb. Bu səbəbdən də təkrarçılığa yol verməyərək, yalnız bir məqama diqqət çəkmək istərdik: məktubda ikitərəfli münasibətlərdə "müəyyən problemlər"in mövcuudluğu bildirilir, onların  aradan qaldırılmasına ciddi istəyin olduğu vurğulanır. ABŞ üçün Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Minsk qrupunun səyləri ilə sülh yoluyla həllinin prioritet olacağına dair vəd də xeyli inandırıcı görünür.
Aydındır ki, Pentaqon rəhbərini daha çox təhlükəsizlik və hərbi sahədə əməkdaşlıq məsələləri maraqlandırırdı. Qarabağ problemi ilə Dövlət Departamenti məşğul olur. Robert Geyts ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klintonun da Azərbaycana səfərinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. KİV-də yer almış məlumatlara görə, Klintonun regiona turnesi iyulda nəzərdə tutulub.
ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində səyləri artırmaq niyyətini dolayısı ilə göstərən daha bir məqam Obama administrasiyasının, nəhayət, Bakıya səfir təyin etmək qərarına gəlməsidir. Administrasiya bu postu ABŞ-ın Minsk qrupundakı keçmiş həmsədri Metyu Brayzaya həvalə etməyi dü-şünür.
Beləliklə, ermənilərin ABŞ Konqresi və Dövlət Departamentindəki lobbiçilərinin dəstəyi ilə öz mövqeyini möhkəmlətmək və paralel olaraq, Türkiyəni Azərbaycanın maraqlarını nəzərə almadan, sərhədləri açmağa vadar etmək üçün apardığı diplomatik oyun, həmçinin, "erməni soyqırımı" ilə bağlı hoqqabazlığı iflasa uğradı. İndi belə demək mümkünsə, "Azərbaycan lobbiçiləri" işə başlayır.
Söhbət müəyyən mənada Pentaqon və Energetika Nazirliyindən gedir.
Daim "ağlamaq" və yardım istəməklə məşğul olan Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan "nəhəng" diplomatik oyun aparır. Biz tarixi miflərə əsaslanmır, emosiyalarla spekulyasiya etmirik. Azərbaycan təhlükəsizlik, enerji kimi vacib sahələri əhatə edən real maraqlara əsaslanır. Bizim maraqlı fövqəldövlətlərə təklif edəcək və ya imtina edəcəyimiz çox şeyimiz var. Bakı isə danışıqlar apararaq və bütün sahələrdə hazırlıq görməklə, istənilən variantın perspektivini qoruyub-saxlayır. Azərbaycanın enerji, iqtisadi və geostrateji potensialı o qədər böyükdür ki, biz Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq əsasında sülh yolu ilə həlli prosesinə təkan verən fövqəldövlətləri mükafatlandıra bilərik.
Azərbaycan nəticə verməyən və sonsuzluğadək uzanan danışıqlar prosesində iştirak etmək niyyətində olmadığını da göstərir. Bu günlərdə Milli Məclis tərəfindən ölkənin hərbi doktrinası təsdiqlənib və sənəddə açıq şəkildə göstərilir ki, Silahlı Qüvvələr erməni işğalında olan torpaqların hərbi yolla azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasına hər an hazır olmalıdır. Bir məqama diqqət çəkmək lazımdır: hərbi doktrina Rusiyanın müdafiə nazirinin Bakıya səfərindən sonra və Pentaqon rəhbəri Robert Geytsin, az qala, Azərbaycanda olduğu dövrdə qəbul edilib.
Bu, açıq şəkildə göstərir ki, məsələ heç də sadəcə, hərbi bəyanatlar verməklə bitmir və hadisələr ermənilər və onların himayədarları üçün arzuolunmaz istiqamətdə inkişaf edə bilər. Həmsədr ölkələrin Ermənistana təzyiq göstərmək, onu konstruktivliyə məcbur etmək və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll prosesini irəliyə aparmaq üçün rıçaqları var. Amma bunun üçün vaxt getdikcə azalır. İstənilən halda, belə bir dövrdə yay tətilinə çıxmaq və məsələnin həllini daha sonrakı dövrə saxlamaq ehtiyatsızlıq olardı.

It is time for the OSCE Minsk Group to hurry Armenia to respond to the updated Madrid principles
The pause in the process of the peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict is dragging on for too long. This fact was highlighted by Azerbaijani President Ilham Aliyev at a meeting with journalists: "Since the talks in Sochi, no meetings have been held. Although the Armenian president asked for two weeks to express his position on the proposals, six months have passed. Since then, there has been no news. We are now faced with a situation where the Armenian side is not saying 'yes' or 'no' to the updated Madrid principles."
Then the president noted that "the co-chair countries must express their clear position on this issue".
"How long will Azerbaijan have to wait for the answer? Or rather, how long will the co-chairs be waiting for this answer? Hopefully, the co-chairs will respect their own proposals and put significant pressure on Armenia during the negotiating process. If we are interested in continuing the negotiations, we should take some steps. If this does not happen, or the Armenian side continues to play for time and officially says no to these principles, then Azerbaijan, of course, will have to think seriously about the future of its participation in the negotiations and in the process, in general. We are considering various options and will try any means to restore the territorial integrity of Azerbaijan. I personally have no doubt that the territorial integrity of Azerbaijan will be restored. We wish a speedy and peaceful solution to this issue. If the Armenian side wants to continue its aggressive policy and conduct negotiations for the sake of imitation, Azerbaijan will seriously change its position," Ilham Aliyev said.
Unfortunately, the Minsk Group is not yet demonstrating a fundamental position. Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said after his meeting with the OSCE Minsk Group co-chairs in Venice that "... since the Madrid principles were presented in Athens, the meetings have turned out to be unproductive, although everyone felt that the document on which we worked for two years would create opportunities for starting work on the main document, but the Armenian side did not express its consent."
Then the foreign minister said that for some reason, the co-chairs suggested a break in the talks. "But this break lasts too long. I repeat again that this document did not fall from the sky, and it took two years to reach agreement on it. It is no accident that the leaders of the countries co-chairing the OSCE Minsk Group stressed during the G8 summit in Italy that six major principles which form the basis of this document reflect the common and unified position of the co-chairs," said Mammadyarov.
It is obvious that the Armenians do not want to accept the updated Madrid principles, but they also lack the courage to reject them outright. Therefore, Serzh Sargsyan and his team are delaying their answer in the hope that "maybe everything settles down". However, the tricky wordplay, in which Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan is engaged, does not change anything in the situation. Speaking at the Armenian National Assembly on 9 June, he said, "the Madrid Principles, the core (?) element of which is the right of the Karabakh people to free expression on the basis of principles of international law, have been accepted by Armenia as a basis for negotiations on the Nagornyy Karabakh conflict". And then, he added in the spirit characteristic of the Armenians: "Everyone can see that the Karabakh people will no longer be part of Azerbaijan."
I wonder what "Karabakh people" Nalbandyan is talking about? After all, in fact, there are Armenian and Azerbaijani communities of Nagornyy Karabakh. This is how the question is understood not only in Baku but also in all the countries that are objectively aware of the essence of the Karabakh conflict. One should note that Nalbandyan made his statement in parliament immediately after talking on the phone with his Russian counterpart, or rather patron, Sergey Lavrov, the previous day. We all remember last year's note from Lavrov to Nalbandyan in Zurich, where he almost ordered him: "Edward, sign the protocols without a speech", which was immediately done. Now Lavrov is trying to convince Yerevan of the need to demonstrate a more flexible approach, because the rejection of the Madrid principles approved by the co-chairs will put the Armenians in a difficult position. Nevertheless, Nalbandyan's words do not imply that the Armenians accept the Madrid principles in their latest edition. In any case, the co-chairs of the Minsk Group still do not have a clear answer to this issue.
However, Yerevan's retreat into silent refusal did not stop the international efforts to get the process of the peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict out of the impasse. It is just that the Armenians have put themselves in an "offside" position, while the dialogue continues without their direct participation at the level of presidents, prime ministers and foreign ministers of Russia, Turkey, France, the United States and the European Union.
For example, during the Summit on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia held on 8 June in Istanbul, the president and prime minister of Turkey, the presidents of Azerbaijan and Kazakhstan held a quadripartite meeting with Russia's prime minister and discussed the situation in the Nagornyy Karabakh conflict peace process. It should be taken into account that Kazakh President Nursultan Nazarbayev not only has personal experience in the Karabakh settlement, but as OSCE chairman-in-office, on whose behalf the Minsk Group operates, Astana is very interested in proceeding from endless negotiations to specific decisions and actions.
Publicly, Russian Prime Minister Vladimir Putin took a cautious position, saying at a press conference that only Armenia and Azerbaijan can find a compromise during the settlement of the Nagornyy Karabakh conflict.
"Both Russia and the other actors are ready to provide a shoulder, but we cannot substitute for either Armenia or Azerbaijan. Then we will be guilty before one side or the other. Only these two states can reach a compromise. Only Armenia and Azerbaijan themselves can say what is acceptable to them," said the Russian prime minister. He said other countries may act as guarantors: "This is how we intend to act."
Apparently, at the summit in Turkey where Armenia was not represented, Vladimir Putin could not publicly speak differently in order not to disappoint his Armenian ally-outpost. But it is unlikely that this position dominated bilateral and multilateral meetings. It is obvious that not only external guarantees from interested powers are needed to promote the Karabakh settlement, it is also necessary to use instruments of pressure and encourage the parties to compromise. In this case, it is Armenia that has to be chastised, as Baku has accepted the updated Madrid principles and is ready to move forward on this basis.
In contrast to Yerevan, Moscow has not announced a pause in the search for progress in the Karabakh settlement, and this can be seen from the fact that Russia is holding intensive consultations with other countries - co-chairs of the Minsk Group. On 7 June, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his French counterpart Bernard Kouchner discussed by telephone the situation in the Nagornyy Karabakh settlement. Then Russian Prime Minister Vladimir Putin discussed the issue of Nagornyy Karabakh during his visit to France.
The US has been somewhat passive in the Karabakh settlement since the change of administration in Washington. But positive changes have been seen here of late. Despite the assertions by some mass media that the administration of President Obama has almost left the post-Soviet area at the mercy of Russia, the US launched a more active policy towards Azerbaijan and the South Caucasus at large in summer. This is proved by the surprise visit to Baku by US Defence Secretary Robert Gates.
The Pentagon chief spent two days in Azerbaijan. On 6-7 June, he met President Ilham Aliyev, and then his Azerbaijani counterpart Safar Abiyev. It was officially announced that the visit is linked to the sustainability of the Afghan transit. The main thing is to assure the leadership of Azerbaijan of the US commitment to develop bilateral relations. This is stated in President Barack Obama's letter which the Pentagon chief handed to Ilham Aliyev.
The contents of this letter were made public. So, without repeating, I will dwell only on a few points. This is President Obama's recognition of the presence, as stated in the letter, of "certain issues" in bilateral relations and his strong desire to overcome them together. The assurance that the peaceful settlement of the Karabakh conflict with the efforts of the Minsk Group will be a priority for the United States also sounds extremely important.
It is clear that the Pentagon chief, because of his status, was most interested in issues of security and military cooperation. It is the State Department that deals with the Karabakh issue. But Robert Gates said US Secretary of State Hillary Clinton is planning to visit Azerbaijan. Her regional tour, according to the media, is planned for July. The US intention to bolster its involvement in the Karabakh settlement is implicitly proved by the fact that the administration of President Obama finally decided to appoint the former US co-chairman of the Minsk Group, Matthew Bryza, as ambassador to Azerbaijan.
Thus, the Armenians failed in the diplomatic and propaganda game they led with the active support of their lobbyists in the US Congress and the State Department in order to strengthen their position in the conflict by forcing Turkey to open the border without taking into account the interests of Azerbaijan, or to ensure the recognition of the so-called "genocide of 1915". Now it is, let's put it this way, "Azerbaijani lobbyists" - the Pentagon and the Department of Energy - that are in business.
Unlike Armenia, which acts as an eternal whiner and beggar, Azerbaijan is playing its diplomatic game "for high stakes". Baku is not using historical myths and is not speculating on emotions, but is relying on real interests that directly affect such important areas as security and energy. Azerbaijan has much to offer or deny the interested powers. And Baku maintains prospects for all options, negotiating and taking preparatory actions in all directions. The energy, economic and geostrategic potential of Azerbaijan is so great that we can reward the competing powers if they support a peaceful settlement of the Karabakh conflict based on the principles of international law and justice.
However, Azerbaijan is also demonstrating that it is not going to wait forever and be satisfied with unproductive negotiations. Recently, the Azerbaijani parliament adopted the military doctrine of the Azerbaijan Republic, which expressly states that the armed forces must be prepared to restore the territorial integrity of the country and liberate the Armenian-occupied territories by force. It should be noted that this document was adopted after the visit to Azerbaijan by Russia's defence minister and almost at the same time as Pentagon chief Robert Gates' visit to Baku.
This is a serious signal that the issue is not confined only to military rhetoric, but may take a turn that is undesirable for the Armenians and their backers. The countries co-chairing the Minsk Group have leverage to encourage Armenia to take a more constructive position and move the peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict forward. But there is less and less time for it. Anyway, it would be rash to arrange a summer vacation in such a situation and put off the solution until a later date.