EYYAFYATLAYOKUDL GİROVLARI
Təbiət insanın istənilən niyyətini, hətta böyük siyasət və iqtisadiyyatla bağlı planlarını da dəyişə bilər
Bizim çoxumuz artıq çoxdan sivilizasiyanın bütün rahatlıqlarını olmalı kimi qəbul edirik, halbuki bu rahatlıqların da çox sayda mənfi tərəfləri var. Biz tənbəlcəsinə pultla televizorun yüzlərlə kanalını çeviririk, İnternetin yardımı ilə bir anda dünyanın istənilən məlumatını əldə edirik, ev işlərinin çoxunu ağıllı məişət texnikasına etibar edirik, onlayn-mağazalara baş çəkirik, sürətli laynerlərin hesabına bir neçə saat ərzində Yer kürəsinin o biri başına çata bilirik.
Təsadüfi deyil ki, bu cür imkanları olan insanlar özlərini planetin tamhüquqlu yiyələri sayırlar və  təbiət qüvvələrini düzgün qiymətləndirə bilmirlər. Bu cür yanaşmanın yanlışlığını adı çətin söylənən və aprelin 14-də İslandiya paytaxtından 200 kilometr cənubda püskürməyə başlayan Eyyafyatlayokudl vulkanı bir daha sübut etdi.
Bunun bütün insanlıq üçün istənilən anda heç bir nəzarətə sığmayan, ancaq milyonlarla insanın həyatına ən ciddi şəkildə təsir göstərməyi bacaran nələrinsə baş verə biləcəyini sübut edən ayıldıcı dərs saymaq olar.
Eyyafyatlayokudl bir neçə gün ərzində gah səngidi, gah da fəallıq göstərdi. "İslandiyalı" öz gur fəaliyyətinin izlərini Kanada sahillərindən Qərbi Sibirə, Yeni Torpaqdan Uzaq Şərqə qədər hər yerə həkk etdi.
Və əlbəttə, Eyyafyatlayokudlun külü atmosferə ən çox Avropa üzərində atılmışdı ki, bu da avianəqliyyatın dayanmasına və yüzlərlə reysin təxirə salınmasına səbəb oldu. Bu günlərdə bizim çoxumuz həyatımızda ilk dəfə idi ki, vulkanik külün aviasiya mühərriklərinin trubinləri üçün təhlükə yaratması, mikrohissəciklərin arasına dolaraq onları sıradan çıxara bilməsi barədə eşidirdik. Çünki 1980-ci illərdə İndoneziya və Alyaska üzərində kül buluduna düşmüş iki təyyarənin mühərrikinin sıradan çıxması bununla bağlı olub.
Bununla belə, uçuşların dayanmasından zərərlər dəhşətli ölçülər qazandıqdan sonra bir sıra iş adamları, ekspertlər və siyasətçilər danışmağa başlayıblar ki, bu qərar tamamilə əsassız olub və avianəqliyyatın qadağan edilməsinin yaratdığı xaosdan qaçmaq mümkün idi. KİV-lər səs-səsə verərək, "qeyri-təkmil, yarımçıq məlumatlara əsaslanmış və başa çatmamış elmi tədqiqatlar"dan bəhs etməyə başladılar. Bəlli olur ki, kül buludunun hərəkətinin hesablanması üçün işlədilən proqram hələ 1980-ci illərin sonlarında, Çernobıl AES-də qəza baş verəndən sonra havada yayılmış istənilən hissəciklərin hərəkət proqnozları üçün işlədilib.
Ancaq Eyyafyatlayokudlla bağlı göstəricilərin dəqiqliyi böyük şübhələr doğurur - buludların içindən sınaq uçuşları keçirilməyib, əldə ancaq yerüstü radarların göstəriciləri var. Xatırladıblar ki, "2001-ci ilin 11 sentyabr tarixindən sonra da yeni terror hücumlarından qorxaraq, ABŞ hava məkanı da bir neçə günlüyə bağlı qalıb".
"Biz heç zaman bilməcəyik ki, bu gün Avropa hava məkanının bağlanması qərarı nə dərəcədə məntiqlidir. Bu məsələdə əsas ehtiyatlanmalar vulkanik bulud içindən uçmuş bir neçə pilotun təcrübəsinə əsaslanır, qalan hər şey isə möhtəkirlikdir",- deyə Avstriyanın "Der Standard" qəzeti yazıb.
Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası (IATA) daha da irəli gedərək, Avropa liderlərini fəaliyyətsizlikdə və xaos yaratmaqda günahlandırıb. IATA başçısı Covanni Bizinyani bildirib ki,  "Avropa qərarı riskləri qiymətləndirmədən,  məsləhətləşmədən, əlaqələndirmədən və məsuliyyətsizcəsinə qəbul edib". Bizinyani həmçinin əlavə edib ki, böhran "Avropa utancı" və  "Avropa qarışıqlığı" oldu.
Qərb ekspertləri, həmçinin, "Avropa Birliyinin (AB) fövqəladə hallarda qərarlı davranmaq qabiliyyəti"nə şübhələrini səsləndiriblər. Amma adama elə gələ bilər ki, əgər söhbət insan həyatından gedirsə, hansı şübhələrdən danışmaq olar? Bununla belə, vulkanın püskürməsi böyüdücü şüşə kimi AB-nin gerçək birgəlik bacarığına başqa cür baxmağa imkan verdi. Axı Avropa jurnalistlərinin qeyd etdiyi kimi, hava məkanının bağlanması haqqında qərarı hər bir ölkə ayrılıqda, milli müstəvidə vermişdi. Məsələn, London xaricdə qalmış Böyük Britaniya vətəndaşlarını kral hərbi-dəniz qüvvələrinin vasitəsilə xilas etməyə çalışırdı.
Əsəbiləşmiş Avropa qəzetləri yazırdılar ki, Lissabon sazişinin qəbul edilməsindən sonra böhranla bağlı səylərin əlaqələndirilməsi ilə AB-nin indiki prezidenti Herman Van Rompey məşğul olmalı idi. AB-nin nəqliyyat üzrə komissarı Siim Kallas hadisələri daha da gərginləşdirdi; o etiraf etdi ki, əgər Avropa sistemi aviauçuşlar üzrə nəzarət sisteminə malik olsaydı, böhrandan qaçmaq mümkün olardı.
Yalnız müəyyən müddət sonra Avropa ölkələrinin hökumətləri yaranmış durumdan birgə çıxış yollarının işlənməsinin vacibliyi, həmçinin, Avropa hava məkanı üzərində vahid idarə yaradılması fikri barədə anlayışa gəldilər.
Bununla yanaşı, vulkandan zərər çəkmiş insanların sayı qloballaşmanın səviyyəsindən xəbər verir. Qloballaşma bir tərəfdən, bizi yaxınlaşdırır və böyük imkanlar verir; başqa tərəfdən isə həddindən artıq qarşılıqlı asılı və zəif edir. Yəni həm əlverişli, həm də mənfi təsirləri və əlamətləri var. Bunun nəticəsində, hətta önəmsiz problem də nəhəng ölçülər qazana bilir.
ABŞ-dan başlamış və daha çox elə həmin İslandiyanı vurmuş maliyyə böhranı ilə də, ötən ilin sonlarında sürətlə ölkədən ölkəyə yayılmış "donuz qripi" ilə də bağlı belə olmuşdu.
İslandiya vulkanı da istisna olmadı. Geologiya baxımından sıradan bir püskürmə gözlənilmədən iqtisadiyyatın bir çox sahələrinə milyardlarla dollar zərər vurdu, prezidentlərdən tutmuş, sadə qulluqçulara qədər çox adamların planlarını pozdu. Bu məsələdən Azərbaycan da kənarda qalmadı, burada da beynəlxalq tədbirlər, Avropa ölkələrinin siyasətçilərinin və idmançıların səfərləri təxirə salındı.
"The Christian Science Monitor" yazır ki, İslandiya vulkanı Keniyanın çiçəkçilik sahəsinə böyük zərbə vurub. Çiçəkçilik isə bu Afrika ölkəsinin ümumi daxili məhsulunda (ÜDM) böyük yer tuturmuş, bu ölkədə becərilən səhləb çiçəkləri, əsasən, Köhnə Dünyaya ixrac edilirmiş. Neft məhsullarından tutmuş, ərzaq məhsullarına qədər müxtəlif məhsulların istehsalçıları zərər çəkiblər - aviasiya yanacağına tələbat azalıb və gəmi yanacağına tələbat artıb. Bunun nəticəsində alıcılar özəlliklə də təzə halda satılan ənənəvi məhsulların qıtlığını hiss ediblər. Turizm operatorları üçün də ağır zamanlar  olub. Amma bununla yanaşı, ən böyük zərər hələ də böhrandan sonra özünə gələ bilməmiş aviaşirkətlərin payına düşüb, onların ümumi itkisi $1,7 mlrd-a yaxın qiymətləndirilir.
İş adamları öz zərərlərini hesabladığı bir zamanda, KİV-də açıq-aydın apokalipsis proqnozları peyda oldu. O cümlədən, Fransanın "Le Monde" qəzeti hesab edir ki, vulkan insanlara dinclik dərsi verdi: "Biz, sadəcə, necə istəyir, o cür də davranan Yerin sərnişinləriyik". "Der Standard" isə xatırladıb ki, "təbiət hadisələri bir riyazi düsturla ifadə edilmək baxımından  həddindən çox çeşidlidir"/.  Öz növbəsində, "The Washington Post" tərəfindən nəticə çıxarılıb ki, vulkan bizim təbiətlə axmaq davranışımızın qarşılığıdır və mümkündür ki, bu "bizim sivilizasiyanın axırına çıxacaq çoxillik vulkanik fəallıq dövrünün başlanğıcıdır".
Alimlər xatırladıblar ki, 1783-cü ildə İslandiyanın başqa bir vulkanı Laki püskürməyə başlayanda atmosferə 120 milyion tona yaxın kükürd-oksid atılmışdı ki, bu da yetərincə ciddi iqlim dəyişikliklərinə səbəb oldu - yay daha istiləşdi və qış daha da soyuqlaşdı, quraqlıqlara, daşqınlara səbəb oldu və kənd təsərrüfatı üçün ciddi nəticələrə gətirib çıxardı.
Eyni zamanda, bir sıra mütəxəssislər iddia edirlər ki, indi Eyyafyatlayokudl şərqdə, təxminən, 20 kilometr aralıda yerləşən daha iri Katla vulkanını "oyada" bilər; ehtimal edilir ki, o, öz "qardaşı" ilə maqmatik kanallarla bağlıdır. Özü də Katla Eyyafyatlayokudldan, təxminən, 10 dəfə böyükdür və böyük buz "papağı" var; buna görə də qaynar lavanın soyuq su ilə qarşılıqlı təsiri iri kül tullantısına səbəb ola bilər. "The Independent" yazır ki, son iki minillikdə Eyyafyatlayokudl püskürən zaman, yəni 920-ci, 1612-ci illərdə və 1821-ci illə 1823-cü il arasında yaxın yarım ilə Katla da püskürüb.
Həmçinin, İtaliyanın Etna vulkanı da oyanma əlamətləri göstərir. Həm də unutmaq olmaz ki, Rusiyanın Kamçatka yarımadasında da otuza yaxın fəal vulkan var. Bundan başqa, Yellouston milli parkındakı qədim vulkanda da oyanma əlamələri görünür. O dəqiqə "2012" filmindəki xoş olmayan kadrlar - kompyuter qrafikası effektləri yada düşür və bu düşüncələrdən ayrı düşmək çox çətindir. Vulkanizmin ən fəal zonaları İslandiya, Efiopiya, Havay adaları, Qafqaz və Kamçatkadır. Yeri gəlmişkən, Elbrus da yatmış vulkandır.
Moskva Dövlət Universitetinin əməkdaşı, fəlsəfə doktoru  Nikolay Jarvin "RİA-Novosti"yə bildirib ki, İslandiya vulkanlarının fəallaşması Qrenlandiyanın əriməkdə olan buzlaqları ilə bağlı ola bilər. Bu buzlaqlar litosfer lövhəsini bir neçə kilometr kəsir. Buzlaq əriyən zaman löhvə düzəlir və indi bu gözlənilir.
"Bəllidir ki, İslandiya Orta-Atlantika silsiləsində yerləşir, bu silsilədə iki okean litosfer lövhəsi ayrılır. Atlantik okeanında onların sürəti elə də yüksək deyil - ildə 2 sm-dir. Amma məsələn, Sakit okeanda bu hərəkət ildə 15-20 sm sürətlə baş verir, hərəkət, xüsusilə də Naska lövhəsi rayonunda fəaldır. Orta okean silsilələrində yer qabığı çox nazikdir; iki okean lövhəsinin hərəkətinin özəlliyi də məhz bundadır. Qitə lövhələrinin və ya okeanla qitə lövhələrinin hərək?ti zamanı əksinə, yer qabığının qalınlaşması müşahidə edilir. İslandiya bu durumda, bir növ, okean lövhələrinin hərəkətini uzlaşdıran sancağa bənzəyir. Əgər Qrenlandiynın buzlaqları kritik qalınlığa qədər əriyərsə, bu sancaq dağıla bilər. Belə olan halda, İslandiya rayonunda bütün litosfer lövhələrinin hərəkətinə səbəb olacaq partlayış baş verə bilər, havaya görünməmmiş səviyyədə kül kütləsi atıla bilər (daimi gecə başlayar), həmçinin, görünməmiş ölçüdə sunami başlayar. Bu, təkcə Şimali Amerikanın və Avropanın bütün sahil şəhərlərini dağıtmaqla dayanmaz, həmçinin, sahildən yüzlərlə, hətta min kilometr içərilərə canlı hər şeyi məhv edər", - deyə doktor Jarvin hesab edir.
Bu, doğrudur, yoxsa yox, amma "dünyanın sonu" barədə bu ssenaridə Qrenlandiyanın əriyən buzlarına ayrılmış yer düşünməyə vadar edir. Özü də xüsusilə Kopenhagendə iqlim sammitinin faktik olaraq iflasından sonra.
Ümumiyyətlə, bir şeyi qeyd etməyə dəyər ki, insanlar istənilən halda yumor hissini itirməyiblər. Əlbəttə, kimlərinsə bu məsələ ilə bağlı gülməyə həvəsi olmasa da, İnternetin rusdilli auditoriyası vulkanın ifadə edilə bilməyən çətin adı üzərində  lağlağı etməkdən çəkinməyib: "Xəbər proqramlarının aparıcıları dəhşət içində idilər: Eyyafyatlayokudl vulkanının püskürməsinə yaxın günlərdə Meksikanın Popokatepetl dağının lay axınları da əlavə oluna bilər".
Bu məsələdə Avropa sakinləri də kənarda qalmayıblar. "Berliner Zeitung"un yazdığına görə, bu məsələdə daha çox İslandiyanın iqtisadi problemlərinə toxunulub: İslandiyanın son istəyi: "Mənim külümü Avropanın üzərinə səpin"; təcili məlumat: "İslandlar vulkanı bütün borcları bağışlandıqdan sonra dayandıracaqlar"; islandlar nəsə düz anlamayıblar. Biz belə xahiş etmişdik: "Give us cash. Not: Give us ash ("Biz sizdən kül yox, pul  istəmişdik")".
Beləliklə, İslandiya vulkanından sonra "vulkan üzərindəki kimi yaşamaq" ifadəsi başqa, gerçək mənasına çox yaxın olan anlam qazanmağa başladı. Çağdaş elm möcüzələr törətməyə qadirdir, amma seysmologiya və vulkanologiya sahəsində proqnozlar daha yaxşısını arzulamağa vadar edir. Bu isə o deməkdir ki, istənilən anda bizim böyük və gözəl şəhərlərdəki evlərimiz cəhənnəm dalanına çevrilə bilər. Təbiət insanın istənilən planını dəyişə bilir, hətta böyük siasətlə və iqtisadiyyatla bağlı planları belə. Biz bu planetin yiyəsi deyilik, sadəcə, onun qonaqlarıyıq.

HOSTAGE TO EYJAFJALLAJOKULL
Most of us have long taken the achievements of civilization (which also have a few side-effects) for granted. We insolently push buttons on remote controls, flipping hundreds of TV channels, obtain access to almost any information in a matter of seconds thanks to the Internet, leave most of the work around the house to be done by clever equipment, go shopping online, find ourselves on the opposite side of the earth in a matter of hours via a fast plane… It is therefore no wonder that people begin to feel they are absolute masters of the planet and to underestimate the power of nature.
The barely pronounceable Eyjafjallajokull volcano has proved many people wrong. It erupted 200 km east of Reykjavik on 14 April. It could be said that this was a wake-up call for mankind, which has proved that something beyond our control can happen at any time and affect the lives of millions.
Eyjafjallajokull subsided and erupted with fresh ferocity over several days. The Icelander left traces of its rampant activity across an area from the east coast of Canada to central Siberia, from Novaya Zemlya to the Far East. And of course, most of the ash was thrown into the atmosphere above Europe, leading to the closure of airline communications and the cancellation of hundreds of flights. Most of us heard for the first time that volcanic ash poses a threat to a plane's turbines. The engines of two planes which flew into a cloud of ash over Indonesia and Alaska failed for this reason in the 1980s.
Meanwhile, when losses arising from the grounding of flights became threatening, many businessmen, experts and politicians began claiming that the decision was not justified and that the chaos imposed by the cancellation of flights could have been avoided. The media immediately speculated about "imperfect and incomplete scientific research based on inaccurate information". It turned out that the program used to calculate the direction of the ash cloud was designed in the late 1980s, in the aftermath of the Chernobyl disaster, to predict the movement of particles in the air. In the case of the Eyjafjallajokull volcano, the accuracy of these calculations is under suspicion - no test flights were carried out through the cloud and the only information available was from ground radar. The media also recalled that "after 11 September 2001, fearing further acts of terror, US airspace was also closed for several days". "We will never find out how reasonable it was to close European airspace. Fear in this case is based on the experience of certain pilots who have flown through a volcanic cloud, "while the rest is just speculation", the Austrian Der Standard writes.
The International Air Transport Association (IATA) has gone even further, accusing European leaders of inaction and causing chaos. According to Giovanni Bizignani, director of IATA, "Europe made the decision without assessing the risks, without consultation or coordination and without responsibility." He added that the crisis had become a "European disgrace" and "European turmoil". Western experts have also voiced their doubts regarding the "EU's capacity to act resolutely in an emergency situation". It might seem that there was no place for doubt if human lives were at stake, however, the volcano eruption has enabled many to have a closer look at the EU's capacity for true unity. European journalists note that the decision to shut down European airspace was made by every country separately. For example, London was going to rescue UK citizens stuck abroad with the aid of the Royal Navy…
European newspapers wrote in fury that following the adoption of the Lisbon agreement, anti-crisis efforts were to be coordinated by the incumbent EU president, Herman van Rompuy. Fuel was added to the fire by the EU transport commissioner, Siim Kallas, who acknowledged that the crisis could have been avoided if there had been control over air communication in the European system.
It occurred to European governments only some time later that it was necessary to develop a collective approach to the situation and establish a single board to manage European airspace.
Meanwhile, the number of people affected by the volcano points to the level of globalization which, on the one hand, brings us closer together and provides more opportunities, but, on the other, makes everything much more mutually dependent and vulnerable, in both favourable and unfavourable phenomena and processes. As a result, even a minor problem can assume gigantic proportions. This is exactly what happened to the financial crisis, which was born in the USA but affected the same Iceland most of all; or swine flu, which spread quickly from one country to another late last year.
The Icelandic volcano was no exception to the rule - a geologically ordinary eruption unexpectedly led to billions in losses across many economic sectors and undermined the plans of many people, from presidents to ordinary workers. Azerbaijan was not unaffected either, having to cancel international activities and visits by politicians and sportsmen.
The Christian Science Monitor writes that the Icelandic volcano dealt a blow to the Kenyan floriculture which commands a considerable portion of the African nation's GDP (orchids reach Europe by plane). Producers of the most varied range of goods, from oil (the demand for aviation fuel dropped, while the price of vessel fuel surged) to food, have also been affected. As a result, the shortage of everyday goods, especially those sold in fresh condition, has been felt by ordinary consumers. Of course, travel agents have had a difficult period as well, but the greatest damage has been inflicted on airlines, which had only just recovered from the global recession. They have lost a total of $1.7 billion.
While businessmen were calculating their losses, the media published apocalyptic forecasts. The French Le Monde believes that the volcano has taught people a lesson in humility. "We are only passengers on Earth, which acts as it wishes…" Der Standard reminds us that "natural calamities are too diverse to be reflected by a mathematic formula…" The Washington Post came to the conclusion that the volcano is retribution for the way we treat nature and "signals the start of many years of volcanic activity which will put an end to our civilization". Scientists have also recalled the eruption of another Icelandic volcano, Lucky, in 1783, which led to the discharge of 120 million tons of sulphur dioxide into the atmosphere. It brought about major changes in climate (summer became hotter and winter colder), which led to droughts, floods and which had bitter implications for agriculture.
At the same time, some specialists maintain that Eyjafjallajokull could awaken an ever bigger volcano, Katla, located 20 km east and believed to be connected to its "brother" by a magmatic channel. Katla is about 10 times bigger than Eyjafjallajokull and has a thicker icecap. Therefore, the interaction between cold water and hot lava would lead to a more powerful eruption of ash. According to The Independent, every time Eyjafjallajokull erupted in the last two millennia (in 920, 1612 and between 1821 and 1823), Katla also erupted within the next six months.
Etna in Italy is also showing signs of awakening from hibernation. It must also be remembered that there are around 30 active volcanoes in Russia's Kamchatka. Further, it is said that the ancient volcano located in the Yellowstone National Park is also showing signs of activity. One can't help recalling the dreadful images from the film "2012". The most active zones of volcanic activity are Iceland, Ethiopia, the Hawaii, the Caucasus and Kamchatka. Elbrus, in fact, is also a sleeping volcano.
Nikolay Zharvin, doctor of philosophy at Moscow State University, told RIA-Novosti that, as far as Icelandic volcanoes are concerned, they may be affected by a melting glacier in Greenland, which penetrates several kilometres into the lithospheric plate. As the glacier melts, the plate straightens out.
"Iceland is known to be located on the Mid-Atlantic Ridge - a zone in which two oceanic lithospheric plates split. Movement in the Atlantic Ocean is not very great - about 2 cm a year. However, in the Pacific Ocean, for example, there is movement of 15-20 cm a year (particularly active is movement near the Nasca plate). The earth's crust at mid-ocean ridges is very thin (this is specific to two oceanic plates - when continental or oceanic and continental plates move, the crust actually becomes thicker). Iceland is a kind of a staple in this situation, hindering the movement of oceanic plates. But this staple could break if Greenland glaciers melt to a critical thickness. In this case, a gigantic explosion would take place in the region of Iceland, provoking movement in all lithospheric plates. It would release a previously unseen volume of ash (causing the setting in of a permanent night) and cause unprecedented tsunamis, which would sweep away not only the coastal cities of North America and Europe, but also all living things within hundreds or even thousands of kilometres…", said Dr. Zharvin.
Whether or not this is true, the role played in this "end of the world" scenario by Greenland's melting glaciers cannot but make people think, especially in the wake of the failure of the climate summit in Copenhagen…
However, it is gratifying that people have not lost their sense of humour. Of course, some were in no mood to laugh, but all Russian-speaking users of the Internet were mocking the hardly pronounceable name of the Icelandic volcano. "News presenters are terrified: the eruption of Eyjafjallajokull could in the near future be joined by pyroclasting streams from the Mexican mountain Popocatepetl."
Europeans, better informed about Iceland's economic woes, were also in humorous mood: "Iceland's last wish: spread my ashes over Europe", "Breaking news: Icelanders will stop the volcano only when their debt is forgiven", "Icelanders have got it all wrong. We said: Give us cash. Not: give us ash."
Therefore, in the wake of the Icelandic volcano, the expression "Living on a volcano" has suddenly acquired an altogether different meaning, much closer to reality.
Modern science can work wonders, but seismological forecasts of volcanic activity still leave a lot to be desired. And this means that our well-furnished houses in big, beautiful cities could become infernal traps at any moment.
Nature can undermine any human plans, even those involving politics and economy. We are not masters of this planet, we are only guests…