Geosiyasi mərkəzlərin maraqlarına oynamağa çalışan Bakiyev sonda hakimiyyətini itirdi
Qırğızıstanda baş verən ikinci inqilab, Mərkəzi Asiyanın ən yoxsul ölkəsində yenidən hakimiyyət dəyişikliyi ilə nəticələndi. Kurmanbek Bakiyevin devrilməsi onun ikinci müddətə prezident seçilməsindən 9 ay sonraya təsadüf etdi. Amma ölkədə yaranmış vəziyyətin tam normallaşdırılması üçün bundan xeyli çox vaxt tələb oluna bilər. İndi bir məqam dəqiqdir: Qırğızıstanda baş verənlər beynəlxalq siyasətin nəhəng oyunçularının postsovet məkanındakı geosiyasi qarşıdurmasının tərkib hissəsidir.
"Zanbaqsız inqilab"
Bişkekdə aprelin 6-7-də baş vermiş təlatümlərdən sonra hakimiyyəti ələ keçirən müxalifət Qırğızıstanda Müvəqqəti Hökumət yaradıb. O, dərhal parlamentin buraxıldığını, prezident səlahiyyətlərini Nazirlər Kabinetinin icra edəcəyini açıqlayıb.
Yaşananlar, müəyyən qədər, Qırğızıstanda 5 il əvvəl baş vermiş və prezident Əskər Akayevin devrilməsi ilə sonuclanmış hadisələri xatırladıb. Fərq yalnız ondadır ki, "zanbaq inqilabı" zamanı Bakiyev Akayevi devirmişdisə, bu dəfə Bakiyevin özünü deviriblər. Ən başlıcası isə Qırğızıstanda baş vermiş bu inqilabın çoxlu insan tələfatı ilə müşayiət olunmasıdır. Müxtəlif məlumatlara görə, Bakiyevin Bişkekdən qaçması ilə nəticələnən iğtişaşlar nəticəsində 70-100 nəfər həlak olub, təxminən, 500 insan yaralanıb. Onlar yeni inqilab və "postbakiyev dövrü" uğrunda qurban gediblər.
Kütləvi şəkildə torpaqların zəbt olunması zamanı isə 5 nəfər öldürülüb, 28 nəfər xəsarət alıb - zərərçəkənlərin əksəriyyəti Məhsəti türkləri və ruslardır.
Roza Otunbayevanın rəhbərlik etdiyi Müvəqqəti Hökumət titullu şovinizmin qarşısının sərt şəkildə alınacağını bəyan etsə də, yeni zorakılıq faktları öz-özlüyündə göstərib ki, Qırğızıstan, demək olar ki, anarxiyanın bir addımlığındadır və bu ölkədə sabitliyin bərpasına hələ çox var.
Qırğızıstanda ümumxalq narazılığının növbəti dalğası Bakiyevin yürütdüyü iqtisadi və sosial siyasətin iflasa uğraması nəticəsində baş qaldırıb. Hakimiyyətdə olduğu 5 il ərzində o öz siyasəti ilə xalq arasında ciddi narazılıq yaradıb. Hər halda, məhz Bakiyevin prezidentliyi dövründə Qırğızıstanda korrupsiya və qohumbazlıq görünməmiş həddə çatıb. Eks-prezident və onun ailəsi, hətta, dövlət başçısının oğlu Axmat Bakiyev tərəfindən idarə olunan doğma Cəlilabadda da özünə kifayət qədər düşmən qazana bilib. İnqilab nəticəsində yaradılmış müvəqqəti hökumət devrilmiş hakimiyyətin bir sıra sərəncam və qərarlarını dərhal ləğv edib və onların arasında elektrik enerjisi və kommunal xidmətlərinə görə tarfilərin artırılmasına dair sərəncam da var.
Vaxtilə Bakiyevin bu qərarı onun oğlu Maksimin əksər dövlət şirkətləri və biznes strukturlarının səhmlərini əldə etməsi ilə izah olunurdu.
Bütün bunlarla yanaşı, Qırğızıstanda baş verənlərdə kənar faktorlar da ciddi rol oynayıb. Qırğızıstan Rusiya və ABŞ-ın bu regiondakı siyasətində böyük rola malikdir. Üstəlik Çinin təsir imkanları və nüfuzu getdikcə artır. O isə qiyamçı Sintszyan-Uyğur muxtariyyəti ilə sərhəd olan dövlətlərdən loyal münasibət görməkdə maraqlıdır.
Qırğızıstanın ərazisində həm Rusiya, həm də ABŞ-a məxsus hərbi baza var. Görünən odur ki, Bakiyev balanslaşdırılmış siyasət yükünü daşıya bilməyib. O, gah Amerikanın "Manas" bazasını bağlayacağını bildirir, gah da gözlənilmədən mövqeyini dəyişir, onun Amerikanın tranzit daşımaları mərkəzinə çevrilməsinə razılıq verirdi. "Wall Street Journal" bildirir ki, yalnız bu ilin martında "Manas" vasitəsilə ABŞ və müttəfiqləri Əfqanıstana 50 mindən artıq hərbçi göndərib.
Bununla yanaşı, Qırğızıstan Rusiya ilə MDB və KTMT çərçivəsində müttəfiq münasibətlərini də saxlayırdı. Amma Bakiyevin ölkə ərazisində ABŞ-a daha bir hərbi obyekt vermək niyyəti Moskvanı çox qıcıqlandırırdı. Söhbət Batkensk əyalətindəki antiterror təlim mərkəzindən gedir. Kremldə onu da unutmayıblar ki, Bakiyev "Manas"ın bağlanacağına vəd verərək, Rusiyadan 150 milyon dollar qrant və 300 milyon dollar güzəştli kredit "qoparda" bilmişdi.
"Manas" isə fəaliyyətini davam etdirir.
Bu səbəbdən Rusiya rəhbərliyinin Bakiyevin devrilməsinə göstərdikləri münasibət təəccüblü deyil. Prezident Dmitri Medvedev bildirib ki, qırğızların seçdikləri etiraz yolu xalqın hakimiyyətin fəaliyyətindən son dərəcə hiddətləndiyinin göstəricisidir. Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin isə deyib: "Cənab Bakiyev hakimiyyətə gələn zaman devrilmiş Akayev hakimiyyətini qohumbazlıqda, ölkənin iqtisadi və siyasi rəhbərliyinə prezidentin yaxın adamlarının nəzarət etməsində günahlandırırdı. Mənə belə gəlir ki, cənab Bakiyev də eyni addımları atırdı".
Bu qədər ətraflı reaksiya dəqiqliklə Amerikanın təşkil etdiyi "narıncı inqilablar"ı xatırladır. Onlardan biri isə 5 il əvvəl elə Qırğızıstanda Kurmanbek Bakiyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə nəticələnmişdi.
Kürsüsüz Bakiyev
Qırğızıstanda sabitliyin yaranması imkanları yalnız Bakiyevin prezident postunu tərk etməsindən sonra real görünməyə başlayıb. Onun istefa ərizəsi Müvəqqəti Hökumətə faks vasitəsilə Qazaxıstandan göndərilib. Xatırladaq ki, Bakiyev doğma Cəlilabaddan birbaşa Qazaxıstana uçub: cənubdakı həmyerlilərinin dəstəyi ilə hakimiyyətə qayıtmaq cəhdi baş tutmayan Bakiyev sonda ölkəni tərk etməyi lazım bilib. Nəticədə o, qonşu Qazaxıstana qaçıb. Bu isə Rusiya hərbçilərinin köməyilə və birbaşa Dmitri Medvedevin tapşırığı ilə mümkün olub. Bişkekə səfər edən ABŞ dövlət katibinin müavini Robert Bleyk Bakiyevin gələcək taleyinin müzakirəsində Moskva və Astana ilə yanaşı, Vaşinqtonun da iştirak etdiyini bildirib.
Daha sonra Bakiyev ailəsi ilə birlikdə Qazaxıstandan Minskə yollanıb və Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko ona sığınacaq verib. Məhz burada Bakiyev bir sıra bəyanatlar səsləndirərək, ölkəsində yaşananlara münasibət bildirib. O, istefa qərarından imtina edib, Qırğızıstan prezidenti olaraq qaldığını bəyan edib, istefa ərizəsini isə Vladimir Putinin məsləhəti ilə yazdığını söyləyib: "Mən o zaman bəzi şərtlərə əməl ediləcəyi təqdirdə istefa verməyə hazır olduğumu açıq şəkildə bildirmişdim. Şərt isə tərəfdarlarım və qohumlarımın təqibinə son qoyulması idi. Lakin indiyədək bunun tam əksi yaşanır: tərəfdarlarım əsl təqiblə üzləşib. Vədlərə niyə əməl edilmir?".
Bununla yanaşı, Bakiyev "prezident kürsüsündən yapışmadığını", "prezident qismində Qırğızıstana qayıtmaq fikrində olmadığını" və hətta yeni hökumətin namizədini dəstəkləməyə etiraz etmədiyni də bildirib.
Eyni zamanda Bakiyev "legitim" prezident kimi öz xidmətlərini" məsləhət görüb, "situasiyanın normallaşdırılması, Qırğızıstanın düzgün yola dönməsi üçün onun səlahiyyətlərindən istifadə" təklifini də səsləndirib. Amma o, istefa ərizəsini yazdıqdan sonra onun xidmətlərinin necə legitim sayıla biləcəyini açıqlamayıb.
Bakiyevin daha bir bəyanatı Rusiya ilə bağlı olub. Devrilmiş prezident bildirib ki, Moskva onun Qırğızıstana rəhbərlik etməsində maraqlı deyildi: "Nə gizlədim, bizim "Manas" bazamızdan amerikalıların istifadə etməsi Rusiya rəhbərliyinin xoşuna gəlmirdi. Baxmayaraq ki, yaxınlıqda, Kantda hərbi baza Rusiya qırıcılarının icarəsindədir, "Manas" yalnız Əfqanıstana yükdaşımaları üçün istifadə edilirdi". Bakiyevin sözlərinə görə, o, Medvedev və Putinlə ətraflı söhbət edib və hər iki şəxs bu situasiyanın Moskvanı qane etmədiyini açıq şəkildə onun diqqətinə çatdırıb. Bununla yanaşı, Bakiyev xatırladıb ki, onun ABŞ-la sövdələşməni pozmağa razılaşmasından və Rusiyadan maddi yardım almasından sonra Rusiya, Qazaxıstan, Tacikistan və Özbəkistan birağızdan bəyan edib ki, "Amerika yüklərinin Əfqanıstana daşınması üçün öz bazalarını verməyə hazırdırlar".
"Belə çıxır ki, bu məsələyə hamı razı olub və yalnız Qırğızıstan bunun əksinə çxııb. Əslində bu, Rusiya rəhbərliyinin şilləsi idi", - deyə Bakiyev qeyd edib.
Onu narazı salan daha bir məqam Rusiya rəhbərliyinin Qırğızıstana gətirilən yanacaq-sürtkü  materiallarına gömrük rüsumu tətbiq etməsidir: bu, Qırğızıstanda qiymətlərin kəskin şəkildə bahalaşmasına səbəb olub: "Bu, Qırğızıstan iqtisadiyyatı üçün şokdur. Üstəlik, Qırğızıstan ÜTT-nin üzvüdür. Mən Qırğızıstanın Rusiya, Qazaxıstan və Belarusla Gömrük İttifaqına daxi olmağa hazır olduğunu da dəfələrlə bəyan etmişəm. Ekspertlərimiz artıq bu istiqamətdə işləyirdi. Baş verənlərdən hiddətlənərək, Rusiya rəhbərliyindən soruşurdum: bu, necə ola bilər? Axı biz Avrasiya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvləriyik və bir-birimizə qarşı bütün sanksiyalar əvvəlcədən razılaşdırılmalıdır! Yəni, əslində bu, Rusiyanın bizim iqtisadiyyatımıza zərbəsi idi".
Beləliklə, Bakiyev sadəcə ölkəsi ətrafında böyük fövqəldövlətlərin apardığı geosiyasi oyunda piyadaya çevrilib. Bacarıqsız şəkildə onların maraqlarına oynamağa çalışan Bakiyev sonda yalnız Rusiya üçün yox, ABŞ üçün də arzuolunmaz şəxsə çevrilmişdi. Moskva Bakiyevin onunla oyun oynamasından narazı idi, Vaşinqton isə Bişkekin etibarlı müttəfiq olmağı bacarmamasından məyus olmuşdu. Üstəlik, Bakiyev rejiminin avtoritar və korrupsioner xarakteri də ABŞ-ı qıcıqlandırırdı. Amerikalılar bu siyasətçiyə ümid bəsləməyin perspektivi olmadığını anladıqları üçün ondan üz döndərdilər. Əvvəlcə ABŞ müxalifətçilərin hərəkətlərini pisləsə də, sonradan tənqidi ritorikanı dayandırmağı və bununla da, gələcək rəhbərliklə münasibətlərin əsasını qoymağı lazım bildi.
Yeni hökumət üçün isə "legitim xidmətlər"ini təklif edən Bakiyev lazım deyil. Onlar Bakiyevin bundan sonra vətənə qayıtmayacağını, əks təqdirdə onu bir sıra cinayətlərə görə həbs gözlədiyini bildirirlər. Bu cinayətlər arasında Bişkek küçələrindəki nümayişlərdə iştirak edən onlarca dinc sakinin ölümü də var.
Müvəqqəti Hökumətin ilk hədəflərindən biri yeni konstitusiyanın hazırlanmasıdır. Söhbət Qırğızıstanın prezident respublikasından parlament respublikasına çevrilməsindən gedir. İyunun 27-də ölkədə konstitusiya islahatları ilə bağlı referendumun keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Ölkənin gələcəyi üçün geosiyasi əhəmiyyət daşıyan bir məsələnin həlli yeni hakimiyyət strukturlarının, ilk növbədə parlamentin formalaşdırılması ilə əlaqələndirilir. Söhbət Qırğızıstan ərazisində ABŞ hərbi bazasının mövcudluğundan gedir. Müvəqqəti Hökumət başçısının müavini Almazbek Atambayev artıq bildirib ki, Bişkek tezliklə Qırğızıstanda ABŞ bazasının mövcudluğunun məqsədəuyğun olub-olmadığını nəzərdən keçirəcək. Hər halda, amerikalı hərbçilərin hələ ən azı 1 il də Qırğızıstanda qalacağı dəqiqdir. Çünki baza ilə bağlı qərarı yalnız yeni parlament çıxara bilər. Ali qanunverici orqana seçki isə bu il oktyabrın 10-na təyin edilib.
İstənilən halda, Qırğızıstanın yeni hakimiyyəti ölkəni Bakiyev hakimiyyətindən fərqli istiqamətdə aparmağa qadir olduğunu sübut etməlidir. Daha vacib olanı isə Qırğızıstanı, inkişafı fövqəldövlətlərin istəyindən  asılı olmayan, ölkəyə çevirməkdir.

Trying to play off geopolitical centres, Bakiyev is finally overthrown
To all appearances, the second Kyrgyz revolution has changed power once and for all in the poorest state of Central Asia. Kurmanbek Bakiyev was overthrown 9 months after his re-election to a second term. But more time will be needed to assess the Kyrgyz situation. There is, however, no doubt that these events are part of the geopolitical rivalry between the major players in the post-Soviet region.
Revolution without tulips
The opposition which seized power in Bishkek following the 6-7 April riots has formed a provisional government in Kyrgyzstan. The new government dissolved parliament and assumed the duties of the president and the cabinet. Those events resembled the situation that resulted in the overthrow of the then president, Askar Akayev, five years ago. The difference is that during the Tulip Revolution it was Bakiyev overthrowing Akayev, whereas this time it was Bakiyev being overthrown. But the main point is that the current revolution claimed many lives. According to different reports, 70 to 100 people were killed and about 500 wounded in the riots which led to Bakiyev's flight from Bishkek. The new Kyrgyz revolution was claiming lives even after the president's flight. Five people were killed and 28 wounded during spontaneous seizures of plots of land that mainly targeted Meskhetian Turks and Russians. Although the provisional government led by Roza Otunbayeva pledged to rein in Kyrgyz chauvinism, new outbreaks of violence showed that Kyrgyzstan is on the verge of anarchy and stabilization is still a long way off. This explosion of discontent happened due to the failure of Bakiyev's economic and social policy. During the five years of his presidency he managed to arouse great discontent. It seems that corruption and nepotism reached unprecedented scales. The ex-president and his family had made enemies even in their home region of Jalalabad where, as it turned out, his brother Akhmat held sway. The provisional government immediately annulled certain decisions made by the toppled authorities, such as increased prices for electricity, housing and utilities. Some linked the increases to the transfer of large shares in state companies to businesses owned by his son Maksim.
However, external factors had an important impact on the situation in the country. Kyrgyzstan has an important role in Russian and US policy in the region, not to mention the growing influence of China, which wants to have a loyal state neighbouring the rebellious Xinjiang Uyghur region. The US and Russia have military bases in Kyrgyzstan. Everything indicates that the balanced policy which Bakiyev was trying to maintain turned out to be beyond him. He promised to close the US base in Manas, then suddenly changed his mind and agreed to the transformation of the base into a US transit centre. The Wall Street Journal said that over 500,000 US and allied soldiers passed through the base in Manas on their way to Afghanistan in March 2010 alone. Kyrgyzstan simultaneously maintained an allied relationship with Russia within the CIS and CSTO (Collective Security Treaty Organization). But Moscow was annoyed with Bakiyev's inconsistency, which manifested itself particularly in the Kyrgyz authorities' decision to open another US military facility, namely the anti-terror training centre in the Batken region. The Kremlin remembered that having promised to close down the Manas base, Bakiyev had managed to wheedle a 150m-dollar grant and 300m-dollar easy terms credit from Russia. But the base was not closed down.
Knowing this, the Russian leaders' remarks following Bakiyev's overthrow were no surprise. President Dmitriy Medvedev said that the protests testified to the Kyrgyz nation's extreme indignation with the authorities. Russian Prime Minister Vladimir Putin said: "When Mr. Bakiyev was bidding for power, he criticized the ousted President Akayev severely for nepotism, because his relatives and close friends had positions in the economic and political sectors. I have the impression that Mr. Bakiyev made the same mistake."
This reaction resembles that of the pro-US orange revolutions, one of which resulted in Kurmanbek Bakiyev's accession to power in Kyrgyzstan 5 years ago.
Deposed Bakiyev
Stabilization became possible after Kurmanbek Bakiyev resigned from his post. He faxed a letter of resignation to the provisional government from Kazakhstan, where he had arrived from Jalalabad. Prior to this he had attempted to retake power with help from supporters in southern Kyrgyzstan. The attempt failed and Bakiyev had to flee to Kazakhstan. The flight was arranged by the Russian military, under instructions from President Dmitriy Medvedev. Assistant Secretary of State Robert O. Blake said in Bishkek that Bakiyev's departure from the country was mediated by Russia, Kazakhstan and the United States.
Bakiyev and his family then left Kazakhstan for Minsk, where Belarus President Alexander Lukashenko gave him sanctuary. In Minsk Bakiyev made a number of statements, expressing his view of the situation. He officially denied that he had resigned, saying that he remained Kyrgyz president and that he had taken the decision to resign at Vladimir Putin's recommendation. "I said clearly that I was ready to resign on condition that the persecution of my companions-in-arms and relatives ceased. But so far the situation has been the opposite. My supporters are being severely persecuted. Have they kept their promises?" Bakiyev said.
He added that he was not "clinging to the presidency", did "not intend to go back to Kyrgyzstan as president" and was even ready to accept the provisional government's candidacy "to appoint a temporary legitimate authority, whose decisions will gain legal force and no one will be able to dispute them in the future". Thus, he offered his services as "legitimate president" and offered to use his power "to normalize the situation and make it possible for Kyrgyzstan to enter legality". He did not explain, however, how his services could be considered legal after the letter of resignation that he had signed.
He made it clear that Russia was not interested in having him as president in Kyrgyzstan. "I will not pretend that the Russian leadership was not pleased that the Americans were leasing our base in Manas. But a military base in Kent, which is nearby, was leased for Russian fighter jets. The USA was only using the Manas base to transport cargo to Afghanistan," said Bakiyev. He added that he had had conversations with Medvedev and Putin and he had been told openly that the situation did not suit Moscow. He complained that after he had made the decision to dissolve the leasing agreement with the USA and financial aid came from Russia, the latter, as well as Kazakhstan, Tajikistan and Uzbekistan, "said that they were ready to allow their bases to be used to transport US cargo to Afghanistan. It turns out that only Kyrgyzstan was against it, whereas the others supported it. That was, in fact, a slap in the face from the Russian leadership."
Russia's decision to impose customs duty on fuel and lubricants for Kyrgyzstan, which caused a price hike in the country, had made Bakiyev even more indignant. "That was a shock for the Kyrgyz economy. Especially as the country is a WTO member state. And I said repeatedly that Kyrgyzstan was ready to join the Customs Union of Russia, Kazakhstan and Belarus. Our experts were already working on it. I was indignant and told the Russian leadership that we were members of the EAEC (Eurasian Economic Community) and all sanctions against each other must be coordinated in advance. I mean, in fact that was a Russian blow to our economy."
Thus Bakiyev was a pawn in the great geopolitical game that was set in motion around his country according to super power rules. He tried to play off their interests, but finally became unsuitable for both Russia and the USA. The latter was disappointed in his unreliability as an ally (not to mention the authoritarian and corrupt nature of the Bakiyev regime, which was exasperating Washington). The Americans denied him as they understood that he had no prospects as a politician. Initially, the USA condemned the actions of the Kyrgyz opposition, but later preferred to halt their critical rhetoric and laid down a foundation for the establishment of contact with the new Kyrgyz leadership.
The new Kyrgyz authorities do not need Bakiyev at all. They said that Bakiyev would not return to the country, adding that if he did so, he would be detained and questioned in connection with criminal proceedings launched into the killing of dozens of civilians during mass protests in Bishkek.
The provisional government intends to draw up a new constitution and make Kyrgyzstan a parliamentary republic. A referendum on constitutional reform is planned for 27 June. A decision concerning the presence of the US military base in Kyrgyzstan - an issue of great importance for the country's geopolitical future - will be taken after new state agencies, first of all a parliament, are formed.
Almazbek Atambayev, the deputy prime minister in the interim government, said Bishkek would consider soon the expediency of the US base in Manas. However, the US military will stay in the country for at least one year, as only a new parliament, to be elected on 10 October 2010, will be able to make a decision about the base.
In any case, the new Kyrgyz authorities still have to prove their ability to follow a policy different from that of the toppled government and, what is no less important, to make Kyrgyzstan a country whose development does not depend on the whims of superpowers.