ŞİMALİ KİPR QƏRBƏ RƏDD CAVABI VERDİ
Kipr Türkləri adanın birləşdirilməsinə dair danışıqların perspektivindən məyus oldu və müstəqilliyi seçdi
Şimali Kipr müstəqilliyi seçdi. Aprelin 18-də keçirilən seçki açıq şəkildə göstərdi ki, Kipr türkləri adanın birləşdirilməsinə dair aparılan danışıqların perspektivindən məyus olub. Məhz bu üzdən onlar Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin (ŞKTC) başına müstəqqillik tərəfdarlarını gətirdilər. Baş nazir və Milli Birlik Partiyasının lideri Dərviş Eroğlu seçicilərin 50,38%-nin səsini qazanaraq, ilk turdaca qələbəsini təmin etdi. Bununla da, Kipr türkləri 1974-cü ildən indiyədək Rauf Denktaş və Mehmet Əli Tələtdən sonra üçüncü prezidentlərini seçdilər.
Seçkidə seçicilçərin 76%-i iştirak edib və bu, əhalinin artıq ölkədə situasiyanı dəyişmək istəyində olduğunu göstərir.
Hakimiyyətə gələn siyasətçi hesab edir ki, yunan Kipri ilə kompromis yolverilməzdir və Türkiyə Kiprə münasibətini dəyişməlidir. Eroğlunun bu mövqeyi hələ seçkidən xeyli əvvəl məlum idi. O, vahid Kipr dövlətinin yaradılmasını istisna etmir, bununla yanaşı iki bərabərhüqüqlu siyasi sektorların (türk və yunan) saxlanmasını vacib sayır. Eroğlunun fikrincə, bu zaman sakinlərə ümumi vətəndaşlıq da verilməməlidir. Onun fikrincə, bu, yeganə çıxış yoludur, çünki ada sakinlərinin öz dövlətini qurmaq hüququ var.
Bu məsələdə Türkiyədən köçüb-gəlmiş insanlar Eroğluya xüsusi dəstək veriblər. Çünki adanın birləşəcəyi təqdirdə, onlar mülkiyyətlərini tamamilə itirmək təhlükəsi ilə üz-üzədirlər. Həmin şəxslərin sıx yaşadığı İşkale rayonunda aparılan sorğunun nəticəsi də bunu bir daha göstərib.
Seçki zamanı keçmiş prezident Mehmet Əli Tələtin qalib gəldiyi yeganə dairə paytaxt Lefkoşa olub. Burada Tələt 47, Eroğlu isə 44% səs toplayıb.
Siyasi şərhçilər hesab edir ki, son zamanlar ətrafında müzakirələr aparılan "vahid suveren dövlət" ideyasını uzun müddət unutmaq lazım gələcək. Bu o anlama gəlir ki, son 5 ildə tərəflərin əldə etdiyi bütün razılaşmalar yox olur.
Seçkinin səhəri gün D.Eroğlu 10 minlik tərəfdarı qarşısındakı çıxışında bildirib ki, 1974-cü ildəki vəziyyətə qayıtmağın əleyhinədir. Onun sözlərinə görə, 1963-cü ildə adanın gələcəyinə dair imzalanmış müvəqqəti sənədə dair istənilən razılaşma qəbuledilməzdir. Xatırladaq ki, həmin vaxt 3 il üçün nəzərdə tutulmuş razılaşma imzalanmışdı.
Yeni prezident Türkiyə ilə daha da yaxınlaşmaq kursu götürəcəyini də bildirib.
Doğrudur, yeni prezident yunan Kipri ilə danışıqları mümkün sayır. Amma bu zaman o, çox güman ki, sərt zaman qrafikinə əməl olunmasını, həmçinin əvvəlki razılaşmalara yenidən baxılmasını tələb edəcək. Adanın gələcəyinə dair danışıqların iflasa uğrayacağı təqdirdə isə konfederasiyanın yaradılması modeli nəzərdən keçiriləcək.
Güman olunur ki, bu konfederasiya çərçivəsində hər iki tərəf bərabər siyasi hüquqlara malik olacaq, adanın özlərinə aid hissələrini müstəqil şəkildə idarə edəcək.
Sorğular göstərir ki, türk Kipri əhalisinin əksəriyyəti Eroğlunun qələbəsinə müsbət yanaşır. Elektorat hesab edir ki, güclü və sərt lider müstəqillik əldə edə və beynəlxalq aləm tərəfindən ölkəsinin tanınmasına nail ola bilər. Bu isə regionu turistlər və investorlar üçün daha cəlbedici bölgəyə çevirəcək, bir neçə il ərzində Şimali Kiprin iqtisadiyyatını gücləndirəcək.
Bütün bunlarla yanaşı, Kipr türklərini xüsusilə ABŞ, Avropa İttifaqı və BMT-nin öz vədlərinə əməl etmək istəməməsi qıcıqlandırır. Söhbət onların 2004-cü il referendumu ərəfəsində verdikləri vədlərdən gedir. O zaman birləşmə tərəfdarlarının səyləri və Qərb ilə Ankaranın onlara dəstəyi ona gətirib çıxarmışdı ki, 2004-cü il aprelin 24-də Kipr türkləri BMT-nin baş katibi Kofi Annanın planına "hə" demişdi. O zaman adanın şimalında seçicilərin 64,90%-i sənədin lehinə səs vermişdi. Amma yunan tərəfinin bu beynəlxalq təşəbbüsü rədd etməsinin (seçicilərin 75,83%-i planın əleyhinə səs vermişdi) nəticəsi olaraq, Annanın planı kağız üzərində qaldı. Bilavasitə səsvermə ərəfəsində Vaşinqton və Brüssel bəyan etmişdi ki, türklərin BMT-nin baş katibinin planını dəstəkləyəcəyi təqdirdə, ŞKTC-nin beynəlxalq təcrid vəziyyətindən çıxarılması üçün konkret addımlar atılacaq. Amma bu vəd elə vəd olaraq da qaldı. Nəticədə ŞKTC prezidenti olmağa 7 namizəddən yalnız müstəqillik tərəfdarı qalib gəldi.
Qeyd edək ki, Mehmet Əli Tələt yunan tərəfi ilə yaxınlaşma üçün son 6 ildə güzəştlərə getməyə hazır olan siyasi fiqur idi. 1974-cü ildən bəri ilk dəfə idi ki, danışıqlar masası arxasına Qərbin tələblərinə cavab verən şəxs oturmuşdu. Üstəlik, Tələtin mövqeyi əksər məsələlərdə Kipr probleminin tezliklə həllini arzulayan Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın mövqeyi ilə də üst-üstə düşürdü. Yeri gəlmişkən, Ərdoğan hesab edir ki, bu problemin həlli Ankaranın Avropa İttifaqına inteqrasiyasını sürətləndirər. Axı son illər Türkiyə-Aİ danışıqlarında bir çox məqamlara məhz yunan icması veto qoyur.
Kipr probleminin davam etməsi Ankaranın regionun liderinə çevrilmək, həmçinin "qonşularla sıfır problem" siyasətinə də maneə yaradır. Onun həlli Türkiyə iqtisadiyyatının da yükünü azaldardı. Çünki Türkiyə hər il Şimali Kipr iqtisadiyyatının subsidiyalaşdırılmasına milyardlarla vəsait ayırır.
Odur ki, Ankaranın Eroğluna ünvanladığı təbrik məktubunda danışıqlar prosesinə dəstəyi xüsusilə qeyd etməsi heç də təsadüf deyil. Amma istənilən halda aydındır ki, 18 aprel seçkisinin mənfi nəticələri qaçılmazdır.
Son 10 ildə dünyada Türkiyənin rolunun gücləndiyi heç kəsə sirr deyil. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvləri sırasına seçilməsi, Mövlud Çavuşoğlunun Avropa Şurası Parlament Assambleyasının prezidenti postunu tutması, həmçinin Kipr probleminin sülh yolu ilə həlli  istiqamətindəki addımlar Ankaranın sülh prosesinin pozulmasının əleyhinə olan tərəf kimi, imicini gücləndirib. Bu isə o anlama gəlir ki, Ankara Dərviş Eroğluna dəstək verməyəcək.
2 icmanın liderləri son il ərzində 70 dəfədən artıq görüşmələrinə baxmayaraq, referenduma çıxarılması mümkün olacaq sənədi razılaşdıra bilməyiblər. İndi yeni prezidentin iştirakı ilə danışıqlar artıq mayda bərpa olunacaq. Lakin ən azı, yaxın perspektivdə onun müsbət nəticələnəcəyinə heç kim inanmır.
Bununla yanaşı, Vaşinqtonun "qaçılmaz" olanın qarşısını almaq üçün atdığı zəif addımlar nəticə verməyib. Məsələn, aprelin 6-da, yəni səsverməyə cəmi 12 gün qalmış ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton Tələtə zəng vuraraq onu "seçkidən dərhal sonra" Vaşinqtona dəvət edib.
Bu ona yürütdüyü siyasətə dünya ictimaiyyətinin dəstək verdiyini yüksək səslə bəyan etməyə imkan verib. Amma bu da kifayət etməyib. Aİ-yə üzvlüyün üstünlükləri haqda vədlərin də xeyri olmayıb.
Bu məsələdə Aİ də əsl passivlik nümayiş etdirib. O, türk Kiprinə malların daxil olmasına icazə verən və Tələtin xeyrinə olacaq ticarət nizamnaməsini qəbul etməyə belə çalışmayıb. Nizamnamə Avropa Parlamentinin martın 21-də keçirilən toplantısının gündəliyinə salınsa da, sonradan onun müzakirəsi iyunun 1-nə təxirə salınıb.
Bu isə Aİ ilə yaxınlaşmanın tərəfdarlarına əsl zərbə olub.
Baş verənlərə yunan icmasının reaksiyası da maraq doğurur. ŞKTC-dəki səsvermənin nəticəsinin açıqlanmasından dərhal sonra Kipr Respublikasının prezidenti Dimitris Xristofias BMT-nin baş katibi və Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinə məktub ünvanlayıb. Məktubda danışıqlar prosesinin ciddi çətinliklərlə qarşılaşacağı bildirilir. Bununla da yunan Kiprinin lideri hələ bərpa olunmamış danışıqlardan imtina üçün əsas yaratmağa çalışıb.
Yeri gəlmişkən, aprelin 18-də keçirilmiş səsvermə nəticəsində Eroğlunun rəhbərlik etdiyi Milli Birlik Partiyası parlamentdəki çoxluğu itirib və demək o, hökumətin formalaşdırmaq imkanını da əldən verib. 2009-cu il aprelin 19-da keçrilimiş parlament seçkisi zamanı Dərviş Eroğlu Şimali Kiprin 50 yerlik parlamentində 25 mandat qazanmışdı. Bu onun partiyasına Nazirlər Kabinetini təkbaşına təşkil etmək imkanı verirdi.
İndi isə Eroğlunun partiyası koalisiya razılaşmasına getməlidir. Gözlinilir ki, Eroğlunun tərəfdarları müstəqillik istəyən və yeni parlamentdə 5 mandat qazanmış Demokrat Partiyası ilə birləşəcək.
Analitiklərin fikrincə, bu çətin durumda Eroğlunun qələbəsi nə Qərbə, nə də Türkiyəyə sərf edir. Demək, ŞKTC-nin yeni rəhbərini kifayət qədər çətin idarəçilik dövrü gözləyir.

СЕВЕРНЫЙ КИПР ОТВЕТИЛ ЗАПАДУ ОТКАЗОМ
Турки-киприоты разочаровались в перспективах переговоров по объединению острова и сделали выбор в пользу независимости
Северный Кипр сделал выбор в пользу независимости. Голосование 18 апреля наглядно показало, что турки-киприоты разочаровались в перспективах переговорного процесса по объединению острова, что привело к руководству Турецкой Республикой Северного Кипра (ТРСК) сторонника независимости - премьер-министра и лидера Партии национального единства Дервиша Эроглу. Он получил 50,38% голосов, что оказалось достаточным для победы уже в первом туре голосования. Тем самым турки-киприоты получили третьего с 1974 года президента после Рауфа Денкташа и Мехмета Али Талата. В выборах приняло участие более 76% электората, что само по себе говорит о желании людей изменить ситуацию в стране.
Был избран политик, который считает, что компромисс с греками-киприотами невозможен и необходимо изменить действия Турции в отношении Кипра. Позиция Эроглу была известна еще задолго до дня голосования. Он не исключает создания единого кипрского государства, но при сохранении двух политически равноправных секторов (турецкого и греческого), без представления жителям общего гражданства. На его взгляд, это единственный верный выход, поскольку оба живущих на острове народа имеют право на собственное государственное образование.
Особую поддержку Эроглу оказали переселенцы из Турции, которым в случае объединения острова грозит полная потеря имущества. Это подтвердили и результаты голосования в районе Ишкале, где они компактно проживают. Единственным округом, где победа оказалась за сторонниками бывшего главы государства Мехмета Али Талата, оказалась столица - Лефкоша. Талата поддержали 47% жителей столицы, Эроглу - 44%.
Политические обозреватели сходятся во мнении, что принцип "единого суверенного государства", на основе которого в последние годы велись мирные переговоры, будет надолго забыт. Это означает, что все договоренности, к которым пришли стороны в последние пять лет, сведены на нет.
Уже наутро после голосования Д.Эроглу выступил перед 10 тысячами сторонников, подтвердив, что против возвращения к ситуации, которая имела место на острове до начала открытого противостояния в 1974 году. По его словам, любые попытки подписания временного соглашения о будущем острова, как это уже было в 1963 году, когда был заключен трехлетний договор, не приемлемы. Новый президент также сказал, что возьмет четкий курс на еще большее сближение с Турцией.
Правда, новоизбранный лидер допускает проведение переговоров с греко-кипрским руководством, но при этом он, скорее всего, будет настаивать на соблюдении жесткого временного графика и пересмотре предыдущих договоренностей. В случае провала переговоров о будущем острова будет поднят вопрос о необходимости реализации модели, которая предусматривает создание конфедерации. Предполагается, что в рамках этой конфедерации обе стороны будут иметь равные политические права и осуществлять независимое управление своей частью острова.
Опросы показывают, что в большинстве своем население турецкого Кипра рассматривает избрание Эроглу в положительном ключе. Электорат считает, что сильный и жесткий лидер сможет добиться независимости и международного признания своей страны, что значительно повысит привлекательность региона для туристов и инвесторов и в течение нескольких лет поднимет экономику севера Кипра на новые высоты.
При этом турок-киприотов особенно раздражает нежелание США, Евросоюза и ООН выполнить обещания, данные туркам-киприотам в преддверии референдума 2004 года. Тогда титанические усилия сторонников объединения острова в сочетании с поддержкой Анкары и Запада привели к тому, что 24 апреля 2004 года турки-киприоты сказали "да" плану генсека ООН Кофи Аннана. За документ на севере острова проголосовали 64,90% избирателей. Однако вследствие отказа греческой общины поддержать эту международную инициативу (75,83% избирателей высказались против) план Аннана так и остался на бумаге. Непосредственно в канун голосования Вашингтон и Брюссель объявили, что в случае поддержки турками плана генсека ООН об объединении острова предпримут конкретные шаги по снятию режима международной изоляции ТРСК. Но воз и ныне там. Как результат, из семи кандидатов, баллотировавшихся на пост президента ТРСК, выбор пал на сторонника независимости.
Между тем Мехмет Али Талат был именно той политической фигурой, которая в последние 6 лет была готова пойти на явные уступки в вопросе сближения с греческой частью острова. Впервые с 1974 года за столом переговоров оказался человек, отвечавший требованиям Запада. Причем позиция Талата во много совпадала с мнением премьер-министра Турции Реджепа Тайиба Эрдогана, желающего скорейшего разрешения кипрского вопроса, что облегчило бы путь Анкары в ЕС, - за последние годы греческая община наложила вето на целый ряд пунктов повестки дня переговоров о членстве Турции в ЕС.
Наличие кипрской проблемы является серьезной преградой на пути стремления Анкары к региональному лидерству и политике "обнуления" проблем с соседями, а ее разрешение ослабило бы нагрузку на турецкую экономику, которая ежегодно выделяет многомиллиардные субсидии на поддержку северокипрской экономики.
Не случайно в поздравительном послании на имя Эроглу официальная Анкара сделала особый акцент на поддержку переговорного процесса, однако уже понятно, что негативных последствий выборов 18 апреля не избежать.
Не секрет, что за последние десять лет позиции Турции в мире усилились. Избрание в состав непостоянных членов Совбеза ООН, поддержка кандидатуры Мевлуда Чавушоглу на пост президента ПАСЕ, а также процесса мирного урегулирования на Кипре усилили имидж Анкары, которая выступает против срыва мирного процесса, а значит, не окажет поддержки Дервишу Эроглу.
Хотя лидеры двух общин встречались более 70 раз за последние годы, но так и не смогли согласовать проект документа, который можно было бы вынести на референдум. Переговоры с участием нового президента возобновятся уже в мае, однако в их положительный исход, как минимум в среднесрочной перспективе, уже никто не верит.
В то же время слабые попытки Вашингтона предотвратить "неизбежное" не привели к желаемому. К примеру, 6 апреля, то есть всего за 12 дней до голосования, госсекретарь США Хиллари Клинтон позвонила М.А.Талату, пригласив его "сразу после выборов" в Вашингтон.
Это дало ему шанс громогласно объявить о поддержке мировой общественностью проводимой им политики. Однако этого оказалось недостаточно. Не помогли и посулы о преференциях от членства в Евросоюзе. Полную пассивность в данном вопросе проявил и ЕС, где даже не попытались принять торговый устав, разрешающий ввоз товаров Турецкой Республики, что сыграло бы на руку М.А.Талату. Устав был включен в повестку дня Европарламента 21 марта, но затем отложен до 1 июня, что стало ударом для сторонников сближения с ЕС.
Небезынтересной оказалась и реакция греческой общины. Сразу после оглашения результатов голосования в ТРСК президент Республики Кипр Димитрис Христофиас разослал письма в адрес генсека ООН и членов Совбеза ООН, в которых заявлял о грядущих осложнениях за столом переговоров. Тем самым лидер греков-киприотов попытался сформировать основу для возможного отказа от еще не возобновившегося переговорного процесса.
Кстати, другим итогом голосования 18 апреля стала потеря Партией национального единства, возглавляемой Д.Эроглу, парламентского большинства, а значит, и права на формирование правительства. После парламентских выборов 19 апреля 2009 года Дервиш Эроглу получил 25-й мандат в 50-местном Законодательном собрании Северного Кипра, что дало право его партии единолично сформировать Кабмин.
Теперь его партии придется пойти на коалиционное соглашение. Как ожидается, сторонники Эроглу объединятся с Демократической партией, поддерживающей курс на независимость и имеющей 5 депутатских мандатов.
По мнению аналитиков, в сложившейся ситуации, как ни странно, победа Дервиша Эроглу не выгодна ни Западу, ни Турции, а значит, нового главу ТРСК ожидает весьма непростой пятилетний срок правления.